DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en elfde Jaargang. 1909 DONDERDAG 2 SEPTEMBER. BINNENLAN D, No. 204 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon» en Feestdagen, uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor ikmaar f 0,80$ franco door het geheele Rijk f I, A* >nderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de NL V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De dubbele ridderorde. De afgevaardigde voor Sneek. Maatschappij van Landbouw. Oost- en Witte Zee-conferenti Doodgevallen. Een gevaarlijke liedjeszanger. internationale dieven. De Amsterdamsche bu'g^meesier naar Amarlka, Arm ventje. De cholera. ALKMAARSCHE ALKMAAR, 2 September. In Parijs woont een Russisch revolutionnair, reeds een oude, grijze man, Boertsef geheeten, die voor Rus land alleen gevaarlijk is wegens zijn speurzin en zijn pen. Hij is de ontdekker en beschrijver van politie- schandalen in het Tsarenrijk, en hij stelt de politie spionnen aan den kaak en ontmaskert de geheime agenten. Gisteren heeft hij weer een nieuwe ontdekking ge publiceerd. Hii verklaart, dat een te Charlottenburg wonende vrouw onder het masker van een overtuigd revolutionnaire een spion van de Russische politie is. De heer Boertsef had haar reeds lang op het lijstje staan, maar het viel moeielijk, bewijzen van haar ver raad in handen te krijgen, daar zij nog steeds voor een betrouwbaar aanhangster der revolutionnaire denk beelden gold. Maar deze oude speurhond laat zijn wild niet gauw snappen, gelijk hij bewezen heeft, toen hij dien anderen politiespion Azef wilde hebben. Hij is naar Berlijn gegaan om daar de vrouw, Sinaida Joetsjenko-Gemgross geheeten, tot bekentenis te krijgen. Hij is geslaagd: in het bijzijn van getuigen heeft de vrouw bekend, eerst in haar huis, toen in een café. Dit laatste tooneel moet zeer droevig en indruk wekkend geweest zijn. Nadat Boertsef, voor wiens re kening het verhaal natuurlijk moet worden gelaten, haar in een gesprek, dat drie uur duurde, in de engte gedreven had, verklaarde zij tenslotte: „Ja ik ben het, die uwe vrienden aan de politie heb uitgeleverd. Tk heb uw plannen doen mislukken." Toen begon zij hevig te schreien, want ze dacht aan haar kind, een zoon uit haar sinds lang ontbonden huwelijk, die even eens te Charlottenburg woont. Sinaida Gerngross be vond zich, gelijk is gebleken, sinds vijftien jaar in dienst bij de Russische geheime politie. Zij werd in Witebsk geboren en haar familie is zeer welgesteld. Op drie en twintigjarigen leeftijd, in 1894, begon zij haar spionnenwerk. Zij stond in betrekking tot de re volutionnaire partij en deelde alles wat zij vernam aan de politie mede, die haar daarvoor maandelijks betaal de. In 1896 gaf zij het complot van Raspoetin tegen den Tsaar aan. Om elke verdenking van zich af te wenden, liet zij zich zelf in hechtenis nemen (zij had dit zelf voorgesteld) en bleef elf maanden in de ge vangenis. Van deze comedie af aan zag men in de partij in haar een martelares en vertrouwde men haar ten volle. Haar maandelijks salaris werd door de overheid te St. Petersburg aanzienlijk verhoogd en haar geheim werd zoo goed bewaard, dat zelfs in de geheime politierapporten van dien tijd Sinaida Gern gross staat vermeld als een gevaarlijke revolutionnai re. Slechts zeer weinigen weten welke gevaarlijke spion deze „gevaarlijke revolutionnaire" was. Na het complot van Raspoetin staakte ze evenwel voor ge- ruimen tijd het werk en ofschoon ze voortdurend met de politie in verbinding' bleef, heeft ze in zeven jaar tijds niets aangebracht. Zij was getrouwd! met een eerlijken jongen man, die Duitsche universiteiten be zocht en met wien zij in Leipzig en Heidelberg woon de. Later is zij van haar echtgenoot gescheiden, maar voor haar kind heeft zij steeds trouw gezorgd. In 1905 trad zij, om zoo te zeggen, weer in actieven dienst bij de politie. Plotseling verscheen zij te Mos kou en nu was ze niet alleen spion, maar ook agent provocateur, die met een buitengewonen ij vei* haar laaghartig werk volbracht. Zij was het die meer dan iemand anders heeft bijgedragen tot het mislukken van den opstand in 1906. Terwijl zij in opdracht van het revolutionnaire comité naar het buitenland ging om wapens voor de revolutionnairen te koopen, gaf zij de leiders en volgelingen der partfi bij de politie aan. Tot degenen, die zij verraden heeft, behoort ook de jonge revolutionnaire Froema Froemkin, die in 1907 wegens een aanslag op den politie-chef Reinbott in Moskou gevangen genomen werd. Deze aanslag was door Sinaida tot in de kleine bijzonderheden ont worpen en voorbereid. Zijzelve had aan de ander de plaats aangewezen, van waar deze op Reinbott moest schieten en op die plaats werd Froema Froemkin op haar aanwijzing gearresteerd. Haar laatste verraad pleegde zij in Maart 1909, toen zij een heele groep revolutionnairen in handen der po litie speelde. Onder hare slachtoffers bevond zich een van haar beste vrienden en diens zieke vrouw. De brie ven, welke zij eenigen tijd voor haar verraad aan de arme vrouw schreef, zijn een afschuwelijk staaltje van huichelarij. Lang is zij met Azef in verbinding geweest. Haar voornaamste werk was, de meest betrouwbare revolu tionnairen te ontdekken en die aan de partij voor te stellen als menschen, welke voor ernstige daden wa ren aangewezen. Velen hebben uit haar eigen handen de bommen gekregen, waarmede zij kort nadat zij af scheid van haar genomen hadden, werden gearres teerd. Het bovenstaande geeft een duidelijk, maar afschu welijk beeld van de vrouw, die de heer Boertsef enkele dagen geleden te Berlijn heeft ontmaskerd. Naar aanleiding van het bericht, dat op voordracht van den minister van binnenlandsche zaken twee ver dienstelijke Nederlanders zouden zijn gedecoreerd, die reeds vroeger éénzelfde onderscheiding hadden ontvangen, wordt uit Den Haag medegedeeld, dat het departement van binnenlandsche zaken ten dezen geen verwijt kan treffen, indien te dier zake vergissingen zijn begaan. Elk departement pleegt, alvorens eene voordracht tot het verleenen van eene onderscheiding aan de Koningin wordt gedaan, zich te vergewissen aan de kanselarij der Nederlandsche orden het cen traal bureau, dat een register houdt van alle op voor dracht van de onderscheidene ministers verleende ridderorden dat de bedoelde persoon nog niet in het bezit van de hem toegedachte onderscheiding is. De Javabode meldt, dat de heer Colijn thans naar Timor is, en dat hij na terugkomst te Batavia een eenigszins langdurige reis over Java zal maken en eerst in den loop van November zijn reis naar Europa zal aanvaarden. Als dit zoo is, zal dus de heer Colijn noch aan het afdeelingsonderzoek noch aan de mondelinge behande ling van de Indische begrooting in de Tweede Kamer deelnemen. De parlementaire controle op de regeering zal dus dit jaar, wat het koloniale beleid aangaat, ongeveer gelijk nul zijn. En dat nog wel nu het voeren van dit beleid is toevertrouwd aan een minister die zelf tot de bij uitstek deskundigen nipt mag worden gerekend. Gistermorgen halfelf opende de heer mr. C. P. Zaay- er, uit Rotterdam, de algemeene vergadering, aller eerst herinnerend, onder applaus der vergadering, aan de geboorte van Prinses Juliana. Vervolgens werd de heer mr. D. A. Kley verwel komd,, die voor het eerst als secretaris-penningmeester op een algemeene vergadering in functie is. Spreker maakte vervolgens eene vergelijking tus- schen de Duitsche en onze landbouwtoestanden. Ginds hooge invoerrechten, hier een krachtige uitvoer. Spreker ging na hoe de staatszorg hier voor den landbouw opbouwend en opvoedend werkt. Hij liet de verschillende organisaties op landbouwgebied de revue passeeren, om ten slotte te wijzen op de jongste orga nisatie: de Centrale Landbouw Onderlinge Vereeni- ging tot het dragen van 't bedrijfsrisico. Krachtig wekte de heer Zaayer op tot aansluiting. Deze rede werd luide toegejuicht. Medegedeeld werd, dat vertegenwoordigd zijn 75 afdeelingen, uitbrengende 649 'stemmen. Dr. Schey, zuivel-consulent voor Noord-Holland, deed eenige mededeelingen over onzuiver Nortonwater. Hij stelt voor, dat vanwege de Maatschappij een bro chure zal worden uitgegeven, waarin wordt aangege ven hoe Nortonpompen moeten gebouwd- worden. Mr. I). A. Kley bracht, als waarnemend directeur van de onderlinge brandverzekering, voor de leden der Hollandsche Maatschax>pij van Landbouw een kort verslag uit. 1908 was zwarter dan zwart. De maanden Augus tus en September waren donkere maanden; er kwam een tekort van 9000, waardoor een extra omslag' moest worden geheven. De heer S. C. Korteweg deed eenige mededeelingen over de botercontrole. Spreker hoopt, dat er eene scheiding zal komen voor den binnenlandschen en bui- tenlandschen handel. Verder hoopte spreker, dat de provincie Noord-Holland weer haar subsidie zal ver leenen, en ten slotte verwacht hij, dat de knoeiers niet langer bevoordeeld zullen worden boven de aangeslo tenen bij de controle. Omtrent de kaascontrole vermeldde de heer Korte weg, dat de verhouding- tusschen den handel en de kaasbereiders thans zeer gunstig is. De heer K. de Boer Czn. verdedigde na een voorstel van de afdeeling Zaanlandsche gemeenten daarom trent de onderuinge verzekering der bedrijfsrisico in het landbouwbedrijf. Het bureaucratisch bedrijf van de Rijksverzekeringsbank met haar tekort van vier millioen critiseerend, verzekerde spreker dat de con currentie met particuliere premiemaatschappijen ge makkelijk kan worden aanvaard indien alle boeren zich maar aansluiten. Hiertoe wekte spreker op onder mededeeling dat de „Onderlinge," waarvoor de grond slagen reeds zijn gelegd, niet voor Januari a.s. in werking zal treden. De voorzitter stelde twee vergaderingen in Noord en Zuid-Holland in uitzicht, waar de zaak dezer on derlinge verzekering zal besproken worden. De heer mr. M. M. Schim van der Loeff hield een causerie over Gouda en omstreken in verband met den landbouw. Dan volgde de pauze. Na de pauze werd de behandeling der agendapunten voortgezet. De heer H. JLovink, directeur-generaal van den Landbouw, hield een voordracht over de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Na een toespraak van den heer K. Breebaart Czn., die zijn groote verdiensten jegens de Holl. Maatschap pij van Landbouw prees, werd de de heer S. C. Korte weg' uit 's-Gravenhage, periodiek aftredend hoofdbe stuurder, maar niet herkiesbaar, bij acclamatie tot eere-lid van dat hoofdbestuur benoemd. In zijn plaats werd gekozen tot lid van het hoofdbestuur de heer P. S. Overwater te Stryensas. In de plaats van den heer K. de Boer Czn. van As sendelft, eveneens periodiek aftredend en niet her kiesbaar hoofdbestuurslid, werd gekozen de heer K. Breebaart Jzn. te Winkel. De heer mr. P. Blussé van Oud-Alblas te Dordrecht, werd gekozen tot lid der financieele commissie in plaats van mr. A. Ferf te Den Haag, aftredend en niet herkiesbaar. De volgende jaarlijksche algemeene vergadering zal te Hoorn worden gehouden en ook met een tentoon stelling gepaard gaan. De middagvergadering werd bijgewoond door den minister van landbouw, handel en nijverheid ds. A. S. Talma en den oud-minister van landbouw mr. J. D. Veegens. De voorzitter heette den minister onder applaus der vergadering welkom, evenals mr. Veegens en den heer Lovink. Ook waren enkele Kamerleden aanwezig. Den 6en September komt in 't Kurhaus te Scheve- ningen bijeen de internationale Oost- en Witte Zee conferentie, aan welke 150 personen zullen deelnemen, die grootendeels intrek zullen hebben in de hotels der Scheveningsehe Exploitatie Maatschappij. GEMENOJ NIEUWS. Dinsdagmiddag is een man, die aan een huis op den Velperbinnensingel te Arnhem een vlag wilde binnen halen, daarbij, doordien hij zich te ver voorover boog, op straat gevallen. De man werd met schedelbreuk op genomen en naar het stedelijk ziekenhuis gebracht, waar hij 's nachts is overleden. Aan het politiebureau in de Warmoesstraat te Am sterdam vervoegde zich een man, die een diepe hoofd wonde vertoonde. Hij verklaarde dat hem en eenige vrienden in de Warmoesstraat door een persoon een liedje was ter hand gesteld en dat deze persoon hem met een mes in het hoofd had gestoken, toen hij in de Oudebrugsteeg het liedje had teruggegeven en wei gerde daarvoor twee centen te geven. Den verwonde werd in het bureau een voorloopig verband aangelegd, en daarna werd hij in het Binnen gasthuis verder verbonden. De verdachte werd kort daarna op den O. Z. Voorburgwal gearresteerd. Moord. De Bossche justitie vertrok gistermorgen naar St. Oedenrode Gemonde, alwaar gister II. L. Hoze- mans, gepensionneerd militair, is doodgeschoten. De vermoedelijke dader, Andries Hozewol, is voort vluchtig. Te Philippine (Zeeland) heeft gisteravond ze kere De Mul, gewezen Oost-Indiër, drie revolverscho ten gelost op zijn vroegere beminde. Eén geraakte haar in de zijde links. Daarna schoot hij hare moeder een kogel onder het rechter oog. De dader is in hechtenis. Te Hengelo heeft de politie drie Duitschers aan gehouden, dio verdacht worden te Nordhorn den fa brieksarbeider Bergman vermoord en daarna zijn lijk in de rivier geworpen te hebben. De Amsterdamsche politie heeft nog geen spoor ontdekt van den Ier en zijn Engelschen medeplichtige, die eergisteren een Amerikaansche toerist door een kwartjesvinderstruc zijn portefeuille met 740 afhan dig maakten. Heft is ook zeer de vraag', of men de daders zal kunnen pakken. De Amerikaan heeft wel een uur lang in de bar zitten wachten, of de beide gauwdieven met zijn geld zouden terugkomen. Eerst toen kreeg hij ach terdocht en ging de politie waarschuwen. De beide dieven hebben dus ruimschoots den tijd gehad, zich uit de voeten te maken. Vermoedelijk zijn zij onmiddellijk op den trein gestapt, om elders een nieuwen slag te slaan. De Hudson-Fulton-herdenkingscommissie heeft den heer Van Leeuwen, als burgemeester van Amsterdam, tot bijwoning' der Hudson-Eulton-feesten uitgenoo- digd. De burgemeester heeft deze uitnoodiging aangeno men en zal den llen September a.s. naar New-York vertrekken. Onmiddellijk na afloop der feestelijkheden kaert hij weer naar Amsterdam terug. De polderdijk doorgestoken In de gemeente Weststellingwerf is de polderdijk om den polder van de familie Sickinga bij nacht door gestoken, om aldus het vele water te loozen. De poli tie zoekt de daders. Med herv. kerk. Door de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Am sterdam zijn onderhandelingen aangeknoopt met het gemeentebestuur van Rheden, over den aankoop van een stuk grond in de Meenth, teneinde daar te bou wen een inrichting, waarin 400 jongens kunnen wor den opgenomen. Aan het kerkbestuur is gevraagd of voor die jongens eventueel bij de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. kerk plaats zou zijn. De 10-jarige J. Millet te Amsterdam stopte, toen hij in een slagerswinkel een boodschap voor zijn moeder moest doen, de hand in een machine om worst te snij den, daar hij eens wilde voelen of de messen scherp waren. Dit had voor hem het treurig gevolg, dat de toppen van zijn wijs- en middelvinger werden afgesne den. Gisterochtend is te Utrecht een dertig-jarige vrouw van een schipper uit Rotterdam, liggende met zijn vaartuig' in Merwedekanaal bij Utrecht, als verdacht lijdende te zijn aan cholera, overgebracht naar de ba rakken. Onmiddellijk zijn de noodige voorzorgsmaat regelen genomen. De burgemeester en wethouders hebben onmiddellijk de openbare badplaatsen doen sluiten. I I 1 Te Tolen heeft zich Dinsdag een vermoedelijk geval van cholera met tloodelijken afloop voorgedaan bij een schipper, die met zijn schip aan de overzijde van het veer lag. Op last van den burgemeester zijn op verschillende plaatsen biljetten aangeplakt, om do inwoners te waarschuwen hun brood niet met rivierwater to bak ken; melk en water te koken, en geen vruchten, sala de, enz. te gebruiken. Te Hillegom hebben veel bloembollenhandelaars uit Frankrijk bericht ontvangen, de reeds bestelde bloembollen en planten voorloopig niet af to zenden. In Rotterdam hebben zich verschillende verdach te gevallen voorgedaan. Alle verdachte personen zijn naar de barakken overgebracht. Te Breda heeft de politie Dinsdag petroleum in haven en grachten geworpen, om het gebruik van het water als drinkwater onmogelijk te maken, zonder de visschen te dooden. De sluisknechts aan de Amsterdamsche sluizen Overtoom, Buiten-Amstel en Merwedekanaal hebben in opdracht zich te vergewissen, of zich ook zieken aan boord der doortocht vragende schepen bevinden. Is dit het geval, dan doen zij onmiddellijk aangifte bij den Gezondheidsdienst; de politie bewaakt het vaar tuig, totdat de van den Gezondheidsdienst gezonden medicus het geval ongevaarlijk heeft verklaard. Blijkt daarentegen een besmettelijke ziekte aanwezig, dan wordt de patiënt, zoo noodig met zijn heele gezin, in het Wilhelmina-Gasthuis opgenomen, waarvoor ruim te beschikbaar is gesteld terwijl het schip of casu quo het huis waarin een lijder verblijf heeft ge houden natuurlijk onmiddellijk wordt gedesinfec teerd. Te Zaandam is telefonisch bericht ontvangen, dat van het stoomschip „Fiducia" een der schepelin gen, die ongesteld is, te IJmui'den aan wal is ge bracht en dat het vaartuig, dat opgestoomd is, te Zaandam onder voortdurend toezicht moet blijven. De patiënt blijft te IJmuiden in observatie. Te Zaandam mag niemand aan boord toegelaten of van boord gela ten, uitgezonderd degenen, die tot den ontsmettings- dienst behooren. Het tijdschrift voor Sociale Hygiëne schrijft: „De cholera treedt in Rusland opnieuw krachtig op. In de 2 laatste berichtsweken van de maand Juli kwa men daar in 14 districten 1666 gevallen van cholera met 732 sterfgevallen voor. In de eerste week van Augustus bedroeg het aantal nieuw waargenomen gevallen in 15 districten 614 met 295 sterfgevallen. Van tijd tot tijd fonkelen gevallen van Duitschland en andere naburige rijken over, vooral naar Duitsch land, wat er toe heeft geleid, dat personen, die uit Rusland naar Berlijn komen en minder dan 0 dagen geleden uit Rusland afgereisd zijn, te Berlijn onder observatie worden gesteld, waarvoor bet hoofd des ge- zins of de hotelhouder verplicht is de politie te waar schuwen. Van de hier te lande de vorige maand langs de zee zijde ingevoerde verdachte schepelingen; bleek slechts een matroos aan cholera te lijden; hij is thans hersteld uit de quarantaine-inrichting au den Maasmond ont slagen. Ook de in Augustus te Rotterdam geconstateerde gevallen hebben vermoedelijk hun ontstaan aan be smetting door schepen uit besmette havens afkomstig te danken. Althans een der lijders werd ziek nadat hij op een Russische boot had gewerkt, terwijl ook ver moed wordt dat de vader der vier aan cholera overle den kinderen met een dergelijke boot contact had ge had. Ook is mogelijk dat dé rivier door de uitwerpselen van zieken of bacillen-dragende matrozen aan boord van Russische schepen is besmet." Van Texel In den Prins Hendrikpolder geraakte eene vrouw, die met petroleum bezig was, plotseling in brand. De vlammen sloegen haar boven het hoofd uit en als radeloos wierp zij zich in een sloot. De haren waren haar reeds van het hoofd gebrand, en bovendien had zij zulke ernstige brandwonden, dat ten spoedigste ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Uit Urtem (Vervolg van het Koninginnefeest.) Na afloop der harddraverij hadden verschillende wedstrijden plaats. Het eerste nummer der volksspe len, hardloopen op muilen, met dit ongunstige weer wekte de lachlust van het publiek. Vaak bleef het schoeisel in den modder steken. Na menige race waa de uitslag als volgt: le prijs de heer J. Prins, 2e prijs de heer S. Mulder, 3e prijs de heer D. Vreeken. Het zakloopen liep vlugger van stapel, de eerste prijs verwierf de heer E. Brink, de tweede K. Smit, do derde K. Broertjes. Het comisohe nummer, het blaastrappen, het slot nummer van de middagfeesten, lokte veel dorpelingen tot deelneming uit. De eerste prijs behaalde de heer H. Kenter, de tweede P. Nooij, de derde K. Broertjes. Daarna kon de jeugd haar bonnetje inwisselen, 's Morgens werden de cadeautjes niet uitgereikt, zoo-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1