DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Honderd en elfde Jaargang. 1909. ZATERDAG 4 SEPTEMBER. BINNEN I. AN D. No. 206 Öeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen» uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikmaar f 0,80; franco door hei geheele Rijk f 1,— AT jrtiderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiëns Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote lettere naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij vjh. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit twee bladen Feestvieren» TeMtooóannuner S, Koninklijk bezoek/ Staatscommissie Noo-dzeekanaal. Tweeda Kamerverkiezing. Tegen boachbranden langa spoorwegen. Piesschentrekkers. Brug bezweken. Een monument Aanvaring Pen Hef zooitje Ifzerdlefstal. Een mooi slot. Fen zeldzaamheid. Meer en meer wordt in ons land de verjaardag van H. M. de Koningin een algenreene feestdag. In tal van steden en dorpen staat het dagelijksch werk ge heel stil, blijft de school gesloten en wordt de dag doorgebracht in vroolijkheid, dank zij commissies en besturen van veneenigingen, die een programma voor den 31sten Augustus ontwerpen en uitvoeren, dat zoo veel mogelijk aan allen te genieten geeft. Wij hebben ongeveer vijftig verslagen en berichten over de viering van den Koninginne-dag nagegaan. Nimmer hebben we zoo dikwijls het woordje „jammer' achter elkaar gelezen. Geen verslag haast of het „jam merde." Dat laat zich begrijpen hij de weersgesteld heid, die het vermoeden deed opwekken, dat de noord pool in de jacht, welke er op gemaakt wordt, de wijk had genomen naar een rustiger plekje en ergens in de buurt van Vlieland terecht was gekomen. Wij hebben zeer veel lyrisch proza genoten en eenige malen vaker dan aangenaam was gelezen dat er iets „in het water gevallen" is. Maar ook hebben wij kennis gemaakt met dappere en volhardende feestvierders en zelfs hebben we de merkwaardige ontboezeming onder de oogen gehad, volgens welke den inwoners van zekere stad, die we niet zullen noemen, minstens evenveel eer toekomt „als aan onze oer-voorouders, die ons dier baar plekje ontwoekerden aan de baren, zij toch heb ben een feestdag ontwoekerd aan stormvlagen en re genbuien." Wat ons verder is opgevallen is het feit, dat de feestviering overal vrijwel gelijk geschiedt. Slechts in onderdeelen is er verschil op te merken, over het ge heel doen de programma's denken aan zekere oude geschiedenis, die altijd nieuw blijft. Toch is het lezen van al die verslagen geen onvrucht baar werk. Men komt allicht iets tegen, belangrijk genoeg om zijn lezers er op te wijzen, omdat het na volging verdient of een prikkel biedt tot het zoeken naar iets anders. Zoo vinden we aardige kinderspelen vermeld. Bijv. hoepelwedstrijden, die in Dordtrecht werden gehouden. In de eerste plaats een wedstrijd in versierde hoepels. Wat leent een hoepel zich prachtig voor het versieren met groen, bloemen en papier. Er worden altijd fiet sen en wagens genomen, maar verdient het geen aan beveling de deelname eens ruimer open te stellen door een voorwerp ter versiering te kiezen, dat binnen ieders bereik valt? Dan was er een snelheidswedstrijd, waarin 200 jongens om de prijzen dongen. Verdeeld in twee helften, liepen die in groepen van 5 op en neer met ijzeren hoepels, door de commissie verstrekt. Ein delijk was er een regelmatigheidswedstrijd, waarbij het niet ging om snelheid, maar om gelijkmatigen gang en goeden stand van den hoepel. De commissie hecht te hieraan bijzonder veel waarde. Wat een prachtig middel om den hoepel in eere te houden, de beoefening van het gezonde hoepelspel te bevorderen 1 Te Utrecht had men een spel, dat hier bij den cotil lon op bals nog al eens wordt uitgevoerd: het blaas trappen, waarbij veel behendigheid te pas komt en waarom onbedaarlijk veel gelachen werd. Tien jongens kregen om het middel geknoopt een lang touw, waaraan een- blaas was vastgemaakt, die als ballonnetjes op den grond heen en weer huppelden onder den sterken wind. Nu moesten de jongens, in een. wijden kring rondloopend, elkanders ballon pro- beeren stuk te trappen. Tot allervermakelijkste tooneeltjes gaf dit spel aanleiding. Er waren er die in de hitte van het ge vecht de eksteroogen der bestuursleden niet spaarden en soms met veel studie een blaas naderden, hem in haalden, stuk trapten en tot de ontdekking kwamen, dat het hun eigen ballon was en dus onherroepelijk af waren. Elders had een wedstrijd in het bespelen van mond harmonica's door jongens veel succes onder goede leiding zou een mondharmonica-corps misschien wel iets aardigs kunnen presteeren en in aanmerking ko men, om eens een kleppermarsch te vervangen. Bij het lezen van die feestverslagen hebben wij na tuurlijk vooral ook gedacht aan de tweedaagsche Sep- tember-tentoons telling, waarbij het bestuur van de af- deeling Allernaar van de Hollandscho Maatschappij van Landbouw, wordt terzijde gestaan door een feest commissie, die ook nu weer een programma ontworpen heeft. Men vindt dat programma onder het stads nieuws in dit nummer vermeld. Hier willen we allereerst de aandacht vestigen op het concours hippique, anders gezegd, de keuring van ingespannen tuigpaarden, en den wedstrijd in het ringsteken en sleuteltrekken. Hoe uitstekend onze Bergerhout zich voor een dergelijk nummer leent, en hoe groot de belangstelling er voor is, heeft men ver leden jaar kunnen zien. Het is echter te hopen, dat vele deelnemers het voorbeeld zullen volgen vxan het Friesche dorp Veenklooster, waar in historisch costuum werd gereden, dat was daar dames met Erie- schen kap en hoeren met hoogen hoed. Verleden jaar aagen we in Heer-Hugowaard aan zoo'n wedstrijd één paartje in Noord-Hollandsch costuum deelnemen en dat stond w&t aardig. Trouwens in Schiedam ver wierf op 31 Augustus in een fietsoptocht een brui loftstoet van jonge dames en heeren in Noord-Hol landsche kleederdracht een prijs. Zou men ook niet iets anders kunnen bedenken, dan een ring steken of een sleutel trekken? Zou men, om iets te noemen, niet één rit een molentje kunnen laten draaien, den volgenden een ring steken, vervolgens een draad laten doorknippen met een luchtballonnetje er aan? Met een klein beetje vindingrijkheid zijn er op deze wijze aardige, nieuwe, verrassende en onderhoudende effec ten te bereiken en wordt de eentonigheid gebroken. In optocht gaan de deelnemers naar het terrein. In andere plaatsen vormden zij op 31 Augustus 's avonds een stoet en wij vinden melding gemaakt van prach tige verlichting met vetpotjes, lampions en zelfs elec- trische lampjes. Den tweeden avond wordt er een wedstrijd van ver lichte vaartuigen gehouden. In verschillende steden is dit nummer buitengewoon geslaagd. Allereerst willen wij wijzen op Utrecht. Daar trok bijzonder de aandacht een boot van de Gymnastiek- en Schermver- eeniging „Bato," waarop deze club gedurende den ge- heelen tocht een zeer groot aantal gymnastische groe pen uitvoerde, zoodat de boot steeds een aanblik van kracht en sierlijkheid bood. Wat 't effect zeer verhoogde was de bengaalsche verlichting, die hij iedere groep fantastische lichtef fecten wierp over de forsche figuren der turners. En dat deze zeer bijzondere gedachte, door het pu bliek zeer gewaardeerd weTd, bewees het onophoudelijk daverend handgeklap en toejuiching die de turners als loon voor vermoeiend werken, ten deel viel. Ook de fraai versierde boot waarmede de Utrecht- scbe bloemisten-vereeniging uitkwam, bood een prach- tigen aanblik. Er was een geheele parkaanleg aan boord, een fontein in het midden, en een schat van bloemen en planten. Verder trok bijzonder de aan dacht een werkstuk van drie jongelui van de Am bachtsschool. In dé jongste zomer-vaeantie had dit drietal een nabootsing gemaakt van het scheepje „De Halve Maen" dat onlangs van uit Holland naar Amerika was overgebracht ter gelegenheid van de Hudsonfees- ten. De jongens hadden een uitstekend werk gele verd. Het scheepje was prachtig nagemaakt en mees terlijk opgetuigd met masten, ra's en zeilen. Het was getooid met Hollandscho en Amerikaansche vlaggen, en verlicht met S0 Oranje lampions enz. enz. In den tijd van drie weken was het vervaardigd, volgens het model destijds voorkomende in de geïllustreerde bla den. Het aardige scheepje, met, de drie kranige jeugdige bouwmeesters iu typische oud-Hollandsche kleedij aan boord, trok ieders bewondering. Niet minder fraai was ook de boot van een buurt- vereaniging met kaboutermannetjes en elfen op de grasveldjes en de fraaie parterreverlichting. Bijzonder mooi was ook de boot waarmede de veree- niging St. Leonardus aan de gondelvaart deelnam. Zij was geheel wit gepleisterd, met aan den voorste ven de beelden van twee rennende paarden, welke ge mend werden door een Romeinsche figuur aan den achtersteven. Uit de lijst van deelname blijkt, dat verschillende buurtvereenigingen, en de R. K. Werkliedenvereeni- ging St. Joseph en andere vakvereenigingen, meede den, en er een vaartuig in de rij was opgenomen, van waar uit het korps genietroepen zoeklichten wierp. In Amsterdam trokken bijzonder de aandacht een gondel met dames en heeren, in It-aliaansche kleedij, een wherry, in een vliegmachine omgetooverd, een mooi versierde schuit, voorstellende de elf provinciën, twee schepen, uitgerust als zeventiende eeuwsche vaartuigen en schepelingen in oud-Hollandsche dracht aan boord. In Doetichem maakte de op het water geplaatste muziektent, met lampions verlicht, een schitterend ef fect aan de bewoners van de Mlent hebben wij het te danken, dat wij zulk een effect kennen. In den Bosch was een geïllumineerde sleepboot met een elftal heel aardig verlichte en versierde roeivaar- tuigjes. Statig dreven de geïllumineerde scheepjes achter hun „drijvend ros" over den waterspiegel. Het was een Venetiaansch gezicht, zoo lezen we in een verslag, daar te zien drijven die prachtige zoo juist geïmiteer de gondel, met haar kranigen gondelier, dien prach tig nagebootsten zwaan, met zijn,, Lohengrin," dat fraai versierde en tooverachtig verlichte slanke vaar tuigje met zijn helder uitgedost schippertje, het leuke kleine zeilschip zoo mooi in lijnen verlicht, dat alléén met lampions verlichte vaartuigje voorstellende een zeilschip, heel goed getroffen, en zoo meer anderen. Ook in Gouda was een gondelvaart en een grappen maker had veel succes met zijn inval: in een verlichte tobbe dreef deze deelnemer rond. Te Zwolle trokken de bijzondere aandacht een mo len op een boot, een Zeppelin en een koepel met zwaan. Wellicht vinden enkele lezers in het boven staande aanleiding om aan deze waterpartij mee te doen en vele, om haar te bezoeken. De ervaringen, elders opgedaan, kan men zich ten nutte maken dit geldt ook ten aanzien van het bij de hand zijn van een reddingsbrigade, die in geval van nood kan optreden. Ongetwijfeld zal dit nieuwe nummer, besloten niet een vuurwerk, er toe medewerken om tal van men- schen in de stad en op de been te brengen. Daarmede zullen onze neringdoenden rekening houden. Een uitstallingswedstrijd is er wel niet, maar wij zijn gewend, dat onze winkeliers bij zulke gelegenhe den in onze straten een middenstandstentoonstelling houden, welke gezien mag worden. Dat men het niet altijd in het dure en in het grootsche behoeft te zoe ken om de aandacht te trekken, bewees in Zwolle een houder van een magazijn in boeden en petten, die, om te laten zien, dat zijn petten goed waterdicht waren er. goudvischjes in liet rondzwemmen en daardoor massa's kijkers lokte, 'n Kleinigheid zeker. Doch wie er van weet te profiteeren is goed-af. Ieder winkelier kan bij een beetje zoeken, wel iets voor zijn uitstalkast vinden, dat niet duur is en toch aardig is om te zien, en daardoor de feestelijkheid ver hoogt. Als velen het beproeven, twijfelen wij niet aan hun H. M. de Koningin, Prins Hendrik en H. M. de Koningin-moeder zijn voornemens het volgend voor jaar (Maart of April) een bezoek te brengen aan de groote bloemententoonstelling vanwege de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem te houden. Benoemd is een staatscommissie met opdracht tot het instellen van een onderzoek omtrent de wensche- lijkheid van maatregelen om op den duur den geregel- den toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal te verzekeren, mede rekening houdend met in de toe komst te verwachten grootere schepen en indiening van een verslag aan de Koningin betreffende den uit slag van dat onderzoek, waarin de staatscommissie eventueel haar denkbeelden omtrent maatregelen die zij wenschelijk acht tot bevordering van voormeld doel, zal kunnen mededeelen. In eene gistermiddag te Breukelen gehouden verga dering van de centrale liberale kiesvereeniging „Vrij heid en Orde," werd candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Breukelen, aftr. 1913, de heer baron Van Tuyll van Serooskerken, te Zuilen, welke eveneens candidaat was bij de periodieke verkiezingen doch toen bedankte. Besloten werd in de vacature 1909 geen candidaat te stellen en een krachtige ver kiezingsactie te voeren. De A. R. Kiesvereeniging „N. en O.", te Harmeien, heeft candidaat gesteld den heer mr. J. C. de Marez Oyens, oud-minister van Waterstaat. De R. K. Kiesvereeniging te Abcoude gaf, als can- didaten voor de groslijst op de heeren J. 0. E. Slote- maker, E. Wierdels en mr. J. baron de Wijekerslooth. Ter voorkoming van boschbrand door de uit de lo comotieven vliegende vonken is aan de directie der spoorwegen, welke het bekende boschdistrict der Adi- rondacks in de Vereenigde Staten doorsnijden, de ver plichting opgelegd, gedurende den tijd van 15 April tot 1 November de locomotieven in plaats van met steenkolen met olie te stoken. Op deze spoorwegen loopen thans bereids vier loco motieven, welke op het stoken van olie zijn ingericht en waarop het machinepersoneel zich met deze nieuwe wijze van stoken vertrouwd kan maken, tot deze volle dig zal worden ingevoerd, wat op 1 April 1910 het ge val zal zijn. Door jenever bedwelmd- Op den lotingsdag te Tiel heeft men gisteren den 13-jarigen J. v. B. te Boelen zooveel jenever geschon ken, dat hij bij de Zoelensche brug bewusteloos neer viel. Door den heer Heij werden koude wasschingen toegepast met het gevolg, dat de jongen wat bijkwam. Nog is het kind ernstig ziek. De justitie stelt oen onderzoek in. Nu enkele café's de deuren voor do lotolingen slui ten, wordt de jenever per flesch gekocht en op den weg uitgeschonken. Vechtpartij. Tijdens de kermis is te, Enschedé gebruik gemaakt van het mes door de gebr. H. Yoor een café in de Stadsgravenstraat werd met verschillende personen ruzie gezocht. Toen eenige personen, onder wie ook een meisje, dit café verlieten, werden zij door de gebroeders H. aan gevallen. De messen werden getrokken, en vloeide 't bloed bij stroomen. Zekere A. G. werd danig toe getakeld, evenzoo H. 0. en het meisje A. W. De daders werden onmiddellijk gearresteerd en de gewonden naar het politie-bureau gebracht. G. was een vreeselijke snijwonde toegebracht aan de rugzijde van den linkerbovenarm. Lengte ongeveer 13 cM. Verder constateerde dr. Maas, die de gewon den verbond, bij G. een steekwonde in den rug tot op het schouderblad. O. bekwam een steekwonde in den linkerbovenarm, terwijl 't meisje een snede over den rechterpols had. De toestand van G„ wien waarschijnlijk een slagader is doorgesneden, is bedenkelijk. Hij werd naar z'n woonhuis vervoerd. De hoofddader, J. F. H., word tor beschikking der justitie gesteld. De opticien Schmidt te Haarlem stuurde op ver zoek zes tooneelkijkers naar Berghuizen, een dorpje bij Oldenzaal. Twee werden er teruggestuurd en ge vraagd nog een vijfde te zenden. De handelaar vond het verdacht dat een particulier vijf tooneelkijker3 koopt. Hij ging naar Oldenzaal op onderzoek en vond dat hij was opgelicht. Er was geleverd aan een bewo ner van een hutje. Hem bleek, dat hij met een goed georganiseerde dievenbende te doen had, die ook andere handelaars heeft opgelicht. Een gewezen onderwijzer trad op als secretaris der bende. Gisteren, even nadat het koninklijk rijtuig en het volgrijtuig van de Koningin-moeder hij Hr. Ms. be zoek aan de tentoonstelling te Gouda de brug gepas seerd waren die toegang geeft tot de tentoonstellings terreinen, zijn de landhoofden van de brug bezweken, Oogenblikkelijk werden tal van werklieden gerequi neerd, die in allerijl de brug herstelden, zoodat het ko ninklijk rijtuig bij het vertrek er weer over heen kon, Door een koe Gistermorgen is bij seinblok 10 onder Hekendorp een koe door trein 60 overreden en onder de machine geraakt, tengevolge waarvan de passagiers moesten overstappen en alle treinen in de richting Amsterdam en Utrecht vertraging hadden. Smokkelarij. Bij Bentheim is door de douanen een kudde van cir ca 120 schapen aangehouden, die in Duitschland zou den worden binnengesmokkeld. De smokkelaars wisten te ontkomen. Te Rhenen is ©en monument met gedenksteen aan gebracht voor Frederik van de Palts en Elisabeth Stuart in den tuin voor het huis van mevrouw de wed. Kerbert. Het bestuur der Rhenensche Oudheidkamer meende de plaats waar het grootsche paleis van den Koning en de Koningin van Bohemen stond, in de herinnering van het tegenwoordige en toekomende ge slacht te moeten houden. Het monument bestaat nit de bouwresten van het voormalige paleis. De gedenk steen vermeldt de namen der vorstelijke personen, die er eens woonden en de jaartallen 16226132, toen die vorstelijke personen aldaar vertoefden. Aan de wel willendheid van den heer C. Ket te Vreeswijk, den eigenaar van het terrein, is het te danken, dat het be stuur der Oudheidkamer dit monument op het Hof, dat voortaan Frederik van de Paltshof zal heeten, kon doen oprichten. Gisterenmorgen had op het IJ in de nabijheid van het Tolhuis een aanvaring plaats tusschen een roei bootje en de motorboot „Tijdgeest," varende van Mon nikendam op Amsterdam. Het roeibootje werd zwaar beschadigd, de man die zich er in bevond geraakte door den schok t« water, maar werd door de motorboot gered. De gevluchte makelaar Het actief in het faillissement van den gevluchten makelaar Piët te Haarlem, blijkt ongeveer 10.000 te zijn. De schulden bedragen minstens 50.000. Piët heeft sen belangrijk bedrag medegenomen. De politie heeft gisteravond een man gearresteerd, die zijn eigen vader, bewoner van de St. Anthoniebree- straat, een bedrag van honderd gulden had ontstolen. Treurig. Gisternacht is te Leiden in de Bloemistenlaan me juffrouw Teske in een sloot verdronken. Haar man en kinderen waren bij buren op een 25-jarige bruiloft. Vermoedelijk is zij, toen zij achter het huis langs er ook naar toe zou gaan, uitgegleden en voorover in het water gevallen. Teruggekeerd. Gisteren ia Zuster van Diepen, na het Prinsesje vier maanden verpleegd te hebben, van Het Loo wa der naar haar woonplaats te Utrecht teruggekeerd. Gestorven. De dienstbode te 's-Gravenhage, die eergisteravond bij het wasschen van haar haren met benzine ernstige brandwonden bekwam, is in den afgeloopen nacht overleden. Gisternacht is aan de machinefabriek der Rotter- damsche IJzer- en Metaalgieterij te Kralingsveer van het terrein, waarschijnlijk met behulp ran roeibooten 10.000 K.G. ballastijzer gestolen! In de jongste bondsvergadering van Groenlo kwam een adres in van G. H. H„ over de woningtoestanden in die gemeente, waarvan het slot luidde: Zorgt dus voor de burgers van Groenlo, dan zullen ze respect voor je hebben, en anders voor geen cent! De zesde zoon van den heer Knooihuizen te Uithui- zermeeden heeft, evenals zijn vijf oudore broers vroe ger, een vrij nommer bij de loting voor de nationale militie getrokken. Cholera. Te Sloten (bij Amsterdam) heeft zich vermoede lijk een geval van cholera voorgedaan, ten huize van den arbeider d. G. aan den Overtoom. Het huis wordt door de politie bewaakt, een onderzoek is ingesteld. Te Driebergen doet zich een verdacht geval voor, bij den ouden arbeider v. G. op den Akker. De inspec teur van de volksgezondheid te Utrecht was spoedig ter plaatse. De woning is door de politie ontsmet. Een zoon, die te Utrecht bij de Maaschappij tot Espl. van S.S. werkzaam, is, en zijn vader kwam bezoeken, werd gelast niet naar Utrecht terug te keeren, vóór dat de verschijnselen grondig waren onderzocht. Als „historisch" meldt men uit Hillegom aan da Opr. Haarl. Ct.: Heden loste bij mij een schipper zijn lading Schie dammer koemest. Zijn watervat ziende, vroeg ik hem: van waar hebt ge dat water, is dat zuiver drinkwater? Tot antwoord: 't Is Maaswater. Maar weet ge dan niet, dat Maaswater besmet is met cholera-bacillen? Nou ja, maar ik heb stroomend water geschept. Maar waarom toch geen water uit een waterleiding genomen? Dat is toch overal te verkrijgen. Jawel, maar dit water zijn we gewoon te drinken en 't is nu geen warm weer, wij drinken niet zoo veel.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1