STADSNIEUWS. B U I TË~WlTaWÏX Uit Heer-Hugowaard. De feesten tijdens de Landbouwtentoonstelling. Benoeming van lijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool en Avondschool voor handwerkslieden. Commissie van toezicht op de Handelsdagschool. Benoeming van tijdelijke leeraren en van een vast leeraar aan het Gymnasium. Uitkeering ziekengeld. Geklaagd, Evang. Luth. Gemeente. Benoemingen. Voetbal. De zaak-Boas. Nederlaudscbe vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Practisch streven. Alkm. Bad- en Zweminrichting. Muziekuitvoering In den Stadshout. Internationale Hondententoonstelling. Agenda Gsmesgde Mededaellngan. Cooks pooit 0 ch t. Laatste Berichten. Maar schipper laat ja rat leegloopen en haal bij mij zuiverdrinkwater. De schipper, gelost hebbende, voer af met zijn rat Maaswater en gaf zich niet de moeite zuiver water te nemen. Door den directeur-generaal der Staatsspoorweg- Maatschapp is de volgende dienstorder aan het perso neel uitgevaardigd: In verband met choleragevallen, die zich op ver schillende plaatsen in Nederland hebben voorgedaan, wordt de bijzondere aandacht van het personeel ge vestigd op de noodzakelijkheid de privaten en water plaatsen zoowel die op de stations als die in de rij tuigen steeds zorgvuldig te reinigen. Voorts wordt gewezen op het groote belang, dat zoo wel voor drinkwater als voor het reiniging van vaat werk enz., geen ander dan goed zuiver water wordt ge bruikt. Waar waterleidingen bestaan mag geen an der water dan dat uit de waterleiding worden ge bruikt; overigens wordt bij voorkeur slechts gebruik gemaakt van gefiltreerd water en waar ook dit niet is te verkrijgen worde het water niet anders gebruikt- dan gekookt. Indien bemerkt wordt, dat een lijder aan cholera of iemand die verdacht wordt aan die ziekte te lijden, in een trein heeft gereisd, moet de rijtuigafdeeling', waarin deze persoon gereisd heeft, terstond worden ontruimd en afgesloten en moet het rijtuig op het eindpunt van dejn trein of op het station waar het aan een aansluitenden spoorweg zou moeten worden overgegeven, uit den trein worden gezetde betrokken rijtuigafdeeling moet vervolgens onder de deskundige leiding van den plaatselijken ontsmettingsdienst wor den ontsmet. De manoeuvres van het regiment grenadiers en jagers te Gilze-Rijen zijn afgelast. Omtrent die van het tweede regiment infanterie is nog niets beslist. De exportslachterijen te Hoek van Holland heb ben, naar aanleiding van den ontvangen wenk van het departement van landbouw, afdoende maatregelen ge nomen, waardoor het gebruik van rivierwater bij het- slacht bedrijf is uitgesloten. De inspecteur van het rijksvleeschkeuring was gisteren ter plaatse om zich persoonlijk daarvan te overtuigen. B. en W. van Leiden hebben op advies van de gezondheidscommissie aan den Raad voorgesteld aan hun college een bedrag van 9750 ter beschikking te stellen voor de oprichting van een gemeentelijke desinfectie-inrichting in een der lokalen van hef voor malig Caecilea-Gasthuis. Tweemaal werd een zoodanig voorstel door den Raad teruggewezen. Donderdagavond vergaderde de Rundveefokvereeni- ging „De Tijdgeest" te Heer-Hugowaard in het lo kaal van den heer Pijper. Aan de leden werd meegedeeld, dat door het bestuur van den Prov. Bond de statuten waren goedgekeurd, terwijl mede de Koninklijke goedkeuring daarop is verkregen. Na gedrukt te zijn, zal ieder lid een exemplaar ontvangen. De rekening betreffende de deelname aan de tentoonstelling te Deventer was in gediend en hieruit bleek, dat 85 van hét toegezegde bedrag voldoende was geweest ter dekking van alle onkosten. In de laatstgehouden bestuursvergadering was door enkele bestuursleden de vraag geopperd of het niet wenschelijk geacht moet worden voor het wintersei zoen een of meer der aangekochte stieren van de hand te doen, zoodat deze vraag voor de vergadering een punt van ernstige bespreking uitmaakte. Sommigen gevoelden er wel iets voor, mits men te gen een behoorlijken prijs kon verkoopen, anderen ach ten het geheel verkeerd, dien weg op te gaan. De vereeniging moet fokvereeniging blijven en geen handelsvereeniging worden. Met flinke meerderheid werd dan ook besloten voorloopig alle stieren aan te houden. In de eerstvolgende vergadering zal het voorstel worden behandeld de dekgelden te verlagen voor niet- aangeslotenen bij de vereeniging. Besloten werd één of meer stieren, naar het oordeel en de keuze van het bestuur, te doen deelnemen aan de Alkmaarsche tentoonstelling. Na besprekingen van meer huishoudelijken aard werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De feestcommissie, bestaande uit de heeren Jb. Lut- terot, voorzitter, E. G. Wentink, secretaris, J. J. Boogh, J. H. Jacobse, C. Ooms, J. J. Swets, A. F. Swets en D. Visser, heeft wederom voor de feesten tijdens de landbouwtentoonstellingop 21 en 22 Sep tember een welvoorzien programma ontworpen. Op den eersten dag, voornamelijk aan de tentoon stelling gewijd, heeft de commissie gezorgd, dat er veel muziek in de stad komt. Zij heeft op haar lijstje staan een muziekuitvoering' van 11—12 op het Waag- plein, carillon-bespeling van 121, muziekuitvoering van 111 en van 25 op de Korenbeurs en van 3 tot 5 en van 8101/2 uur op het Hof. Ook de Donderdag begint met muziek en wel van 10—1 uur op de Korenbeurs. Om één uur wordt een optocht gehouden van deel nemers aan het concours hippique en aan de wedstrij den in ringsteken en sleuteltrekken, van de Friesche brag af tot aan den Bergerhout. Aan de keuring- mag worden deelgenomen met eenspannen voor rijtuigen met twee of vier wielen, aan de andere wedstrijden door paren in tweewielige rijtuigen. Fraaie kunst voorwerpen worden er uitgeloofd, o. a. ook voor het schoonste geheel in de laatste wedstrijden. Om half vijf worden de prijzen uitgedeeld. 's Avonds van zeven uur tot half negen heeft er in het Noord-Hollandsch Kanaal een waterpartij plaats, een wedstrijd van verlichte vaartuigen. Bij goede deelname en gunstig'e weersgesteldheid kan dit num mer prachtig worden men leze maar eens in het artikel aan het hoofd van dit blad wat hiervan in an dere steden is gemaakt. Tot slot van het waterfeest wordt weer een groot vuurwerk afgestoken. Maar dit is vermoedelijk niet het slot van den feestdag. Van half tien tot elf uur zal er weer een concert op het Hof gegeven worden. En dan bestaat er alle hoop, op een gelukkige samenwerking. Er is n.l. sprake van, dat de vereeniging Burgerkring op het Doden veld en in de Harmonie gelegenheid zal bieden om het feest voort te zetten. Wordt dit plan verwezen lijkt, dan zal er een bal-champetre en een specialitei tenvoorstelling plaats hebben. Dat zou een „slot dat pakt" zijn! B. en W. stellen den Raad voor te benoemen tot tij delijk leeraar aan de Burgeravondschool en Avond school voor handwerkslieden voor den cursus 1909/10 voor het geven van onderwijs in: Wiskunde en Ne derlandsche taal de heeren F. J. Aukes en K. Boot. Nederlandsche taal den heer J. Ott. Vakteekenen de heeren C. Petrus Cz., P. II. Brunsmann, H. Bokhorst, H. van den Hoff, M. Vasbinder, M. Koopman. Hand- teekenen den heer A. A. de Groot. Werktuigk. teeke nen en stoomwerktuigkunde den heer A. .J. Oaspers. Volgens art. 2 der verordening voor de Handelsdag- school (Gemeenteblad No. 809) berust het beheer de zer school bij het college en wordt het toezicht mede uitgeoefend door neee door B. en W. te benoemen com missie van drie leden. De navolgende aanbevelingen zijn door B. en W. opgemaakt 1. W. M. H. Pels, 2. J. H. Jacobse. 1. P. A. de Lange, 2. V. S. Ohmstede. 1. A. F. Thomsen, 2. J. F. Lubbe. Voorts wordt door B. en W. een verordening op de samenstelling en inrichting der commissie van toe zicht op de Handelsdagschool voorgesteld. Voorgedragen voor een benoeming worden: Met ingang van 1 September a.s. tot leeraar aan het Gymnasium in het Fransch, den heer O. R. 0. Herckenrath, thans tijdelijk leeraar aan bovenstaande inrichting en voor den cursus 19091910, tot leeraren, resp. in het Hoogduitsch en het Hebreeuwsch, de heeren L. Leijdesdorff en P. J. Glasz, beiden ook thans tij delijk leeraar aan genoemde inrichting. De werkman bij den dienst der gemeente-reiniging, C. Rodenburg, is ernstig ongesteld, in vermand waar- C. Rodenburg, is ernstig ongesteld, in verband waar- Verordening, regelende de rechtspositie van de werk lieden in dienst dezer gemeente (Gemeenteblad No. 200) eerlang gedurende achttien weken ziekengeld zal zijn uitbetaald. Thans kan, ingevolge de 2de alinea van genoemd artikel, aan den genoemden werkman geen ziekengeld meer worden uitgekeerd dan met goedkeuiïng van den Raad. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor hen te machtigen aan O. Rodenburg bovengenoemd alsnog gedurende drie maanden ziekengeld te doen uitbetalen. Mejuffrouw M. S. Boom, alhier, slaagde te 's-Gra- venliage voor het examen stenografie, systeem Riënts Balt, diploma B. (minimum 130 woorden per minuut). De eatechisatiën vanwege de Evangelisch Luther- sche Gemeente worden deze week hervat. B. en W. hebben benoemd tot onderbrandmeester bij het vrijwillig brandweerkorps „Kracht en Vlug heid" (vacature H. Bossert Hz.) dén heer J. Lind Hz., tot noodhulp kaasdrager (vacature D. Schuit) J. Meijer, steenhouwer alhier, en tot tijdelijk onderwijze res aan de 5e Gemeenteschool van 216 September mej. A. M. M. Keg, alhier. a Benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. Meisjes school alhier mej. 0. L. Hille te Bergen. «9 •5 De heer P. A. Boom, alhier, is benoemd met ingang van 7 September a.s. tot adelborst 2e klasse bij de Ko ninklijke Nederlandsche Marine. Een nieuw voetbalseizoen zal dra worden geopend. Terwijl de competities van den Nederlandschen Voethalbond eerst den laatsten Zondag van Septem ber zullen aanvangen, dus dan feitelijk eerst de offi- ciëele opening van het seizoen 1909'10 zal plaats hebben, hebben de meeste vereenigingen hare velden reeds op "1 September weer betrokken, en zijn er, evenals vorige jaren, in verscheidene plaatsen voor de drie eerste Zondagen dezer maand seriewedstrijden uitgeschreven ter vooroefening voor de verschillende elftallen, die aan de competities gaan deelnemen. Zoo zal dan dus weer de bruine bol rollen over het groene veld, zal van nu af aan tot den eersten Mei de jongelingsschap zich weer kunnen verlustigen in de beoefening dezer zoo mooie tak van gezond en krach tig makende sport, zullen weer op mooie herfst-, win ter- en lente-Zondagmiddagen allerwege honderden, ja duizenden trekken naar de velden, waar zich twee en twintig jonge mannen meten in dikwijls opwinden den, maar eerlijken, stoeren strijd. Is dus overal in den lande de nadering van het nieu we seizoen in voetbalkringen begroet, ook is dit hier, in Alkmaar, zoo schrijft men ons, het geval, waar Alemaria Victrix meer dan eenig jaar te voren begon nen is met flinke toebereidselen met het oog op de naderende, zware campagne. De terreinen aan de Zandersloot zijn sedert Woens dag weer in gebruik genomen en reeds a.s. Zondag trekt het eerste elftal ter vooroefening ten strijde; men gaat deelnemen aan de seriewedstrijden, die de vereeniging „Haarlem" uitschreef ter viering van haar twintigjarig bestaan. Het Alkmaarsche elftal heeft sedert den afloop van het vorige, zoo succesvolle seizoen, belangrijke veran deringen ondergaan, aan den eenen kant een paar ge voelige verliezen geleden door het heengaan van een paar spelers, die mioeielijk te vervangen zouden ge weest zijn, ware het niet, dat aan den anderen kant een paar uitnemende krachten, die voorheen onder de Alkmaarsche kleuren uitkwamen, voor dit jaar weer hunne medewerking hadden toegezegd, zoodat niet al leen de winst tegen het verlies opweegt, doch vol hoop op een zeer succesvol seizoen de toekomst kan tege moet gezien worden. Het Alemaria-elftal zit thans stevig in elkaar en zal stellig menige overwinning we ten te bevechten. Morgen, wanneer Alemaria in de eerste ronde der Haarlemsche seriewedstrijden, te 1 uur den strijd te gen Haarlem II gaat aanbinden, zal de combinatie waarschijnlijk nog niet op volle kracht zijn, wat ech ter volstrekt niet hindert, daar het niet zoo zeer op het behalen van succes, dan wel op het oefenen en trainen van het elftal aankomt. Het bestuur van den N. V. B. deelde de vorige week voor dit seizoen Alemaria Victrix I in met de volgen de vereenigingen: Adelborsten F. C. (Willemsoord), Kampong en IJ. V. V. (Htrecht), Allen Weerbaar (Bussum),Victoria (Hilversum), R. A. P., V. V. A. en Volharding (Amsterdam), over welke indeeling later uitvoeriger. Benoeming van het onderwijzend personeel han den Handelsavondcursus voor handels- en kantoorbedienden. Bij schrijven van 9 Augustus No. 399 zijn dooi de commissie van toezicht op het Middelbaar Onder- wij s de volgende aanbevelingen ingezonden voor de tijdelijke benoeming en herbenoeming van het onder wijzend personeel aan den Handelsavondcursus voor handels- en kantoorbedienden in deze gemeente, welke aanbevelingen zijn opgemaakt in overleg met den Directeur Voor boekhouden, handelsrecht en handelsaard- rijkskundeJ. H. Elfring, te Alkmaar. Voor Nederlandsche taal en correspondentieK. Tinholt, onderwijzer aan de Burgerschool te Alkmaar. Voor schrijven: K. Zwiep, hoofd der school te Stompetoren. Voor Hoogduitsche taal en correspondentie: J. N. Kroone, onderwijzer aan de Burgerschool te Alkmaar. Voor Engelsche taal en correspondentie: 1. Mej. A. W. Boeles, onderwijzeres aan de Meisjesschool te Alkmaar2. C. J. Reiziger, hoofd der 4e gemeente school te Alkmaar. Brand. Gisteravond omstreeks half zeven werd een felle brand ontdekt in het perceel aan de Mient, waarin de Centraal Apotheek van den heer J. Meijer is ge vestigd. De vlammen werden het eerst gezien door Kager, in dienst bij den heer van Vuure, die na tuurlijk onmiddellijk de bewoners waarschuwde. Achter op den zolder was de brand uitgebroken, waar zich tal van doozen en flesschen bevonden, benevens een hoeveelheid zwartsel, dat in aanraking met water begint te broeien daar de oorzaak on bekend is, ligt misschien hierin een aanwijzing. Het vrijwillig brandweercorps „Kracht en Vlug heid" was spoedig ter plaatse en gaf het eerst water. Later gaf ook Burgerplicht water. Bovendien werden er twee slangen op de brandkranen geplaatst. De politie was eveneens gauw aanwezig, nam deel aan het blusschingswerk. Stadswerklieden versche nen met wagens met ladders. Ofschoon de brand zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien was men hem, dank zij de vlugge en goede blussching om zeven uur reeds meester. Behalve brandschade is er echter veel waterschade, o. a. in een achtervertrek, dat als bergplaats voor goederen dienst deed. Naar wij vernamen was het perceel verzekerd voor f 12000 en de inventaris voor f 5000, beide bij de Utreehtsche Algm. Brandwaarb. Mij. Ofschoon de brandklokken niet geluid hadden, was er een groote menigte bij den brand aanwezig. Te laat om er heden nog iets uit over te nemen, ontvingen wij een afdruk van een adres van dr. M. Bo as aan den Raad dezer gemeente, een brochure van 30 bid., waarin de schrijver met den meesten aandrang den Raad verzoekt uit te spreken, dat door hem tot het verkrijgen zijner betrekking geen oneerlijke mid delen zijn aangewend. Ter gelegenheid van 't 3-jtrig bestaan der afdeeling Alkmaar van bovenstaande vereeniging, zsl op Zondag 12 September a.s, een openbare bijeenkomst worden gehouden in het gebouw „Diligent!*". De Geh.-Ont- houders-Tooneeiduh en de Gem. Geh.-Onthouders- Zangvereeniging „D. O. V." zullen kunne medewerking verleenen. De entree is zoo laag mogelijk gesteld, dat iedereen van deze gelegenheid gebruik kan maken. Een bal zal den avond besluiten. Donderdag werd door de directrice der Huishoud- en Industrieschool mst leerlingen der hoogste klassen een bezoek gebracht aan Ringers' chocolade- en bonbon- fabriek. Het interessante bedrijf werd met groote be langstelling in osgenaehouw genomen. Gisteren werd de Hygiënische zuivelinriehting be zichtigd. Ook daar was alles in volle werking en kon men een indruk krjjgen van de behandeling van melk en room en van de flsssehen, terwjjl de heer Gerritsen Plaggert, een der beide firmanten vooral in het labo ratorium van deze moderne inrichting tal van vragen had te beantwoorden. Dat dergelijke beseeken leerrijk en tevens aangenaam zijn, behoeft wel geen betoog. In de week van 27 Aug. tot en met 3 Sept. zjjn genomen door heeren 43, door dames 2 en door on- vsrmogenden 25, totaal 70 baden. Hoogste tempera tuur 64o, laagste 59o. Zondagmiddag 5 September, zullen van 21/2—4l/2 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer H. A. Maas, de navolgende stukken in den Stadshout worden uitgevoerd 1. a. Wien Neerlandsch Bloed. bOr»nj& Nassau, marsch. v. Jos. Kessels. 2, Ouverture „Lsa diamanls de la Couronos"Auber. 3, a. Dis W&ehtpar&ds fcommtEilenberg. b. PeostklankenH. A. Miss. 4. Ertudiantin», Walzer WaldtenfeL 5. a Wilhelmus {oude tcoczetting) b, HosfezaitsmsrsckMendelssohn. 6. Fant&ifie de l'operotte „Petit Due" Lecocq 7. Potpourri-populaire No 7. Rnnaud. 8. Finale. Omtrent dese belangwekkende tentoonstelling, welke 2 en 3 Osteber hier worst gehouden, kunnen ws het volgende vernemen Eere-seorsilter :s de haar G. Ripping, het eere comité, bestaande uit de heerenF» W. baron van Tuyl van Serooskerkeu, Velsan, jhr. ,m-. D. Roëll, 's Hage, dr. A. J. J. Kleppert, Hilversum, jhr. P. N. Quartos van UfLrt, Haarlem, A. J, Peeck, burge meester van Schoort, dr. Tfe. L -nge Reuesse, J» de Witt en Mr. H. Bselmans ter Spil!, wethouders, en jhr. mr. P, van Forscst, lid der Tweeds Kssmer. In het bestuur van de Ncderiaudoeku St. Bsrnkard slufe heeft o. 9. zitting de heer J. F. van der Oord, 2e secretaris van het comité der tentoonstelling is de heer A. van Ginneken alhier. In de regölir,gac;'mmis»!ie siiten onze stadgesooten E. G. Wentink, B, Kuiper, Jas. v. den Berg, A. J Btikkal, J Scheuten, H. W. M Rijks, Jac. Brands, P. Hsïbsratadl. Keurmeesters zijn da heeren H. Dammen (Elbetf id), S. A. J. Sesi's (Dongen), Ni«. Hujjgen (Rotterdam), Pröïler (Frankfort a. Main), L. Liegers (Baa1 n), Thao Marples (Manchester), Henry S otnksmp (Brussel), P. IX. L Lamberts Huribrinek (Brussel), G. F. Lrtim&n (Dieren), Mr. G. yt,n Dobben {Amsierdsm). Fotograaf de? tentoonstelling is do heer G. C. Kooy- ker, Aismsar, Onder da e ere prijzen zijn: bronzen medailles, uitge loofd door H, M. de Koningin, de Koningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hendrik, medailles van het gemeente bestuur, van den burgemeester, van deyeresnigicg van Vreemdeling-verkeer „Alemaria", van den he«r A. da Vries, kunstvoorwerpen van den heer J. F. v, d. Oord. De medaille van het gemeentebestuur is uitgeloofd voor de grootste inzending uit Alkmaar, terwijl de Nedert. Kennelclub „Cynophilia" prgs uitlooft voor den besten hond uit Alkmaar, eigendom eener dame. Xn het geheel sijn er 131 prezen. Een groste attractie vormt ongetwijfeld het nemen van proeven met politiehonden op Zondag 3 October vsn 111 uur op er,11 daartoe ingericht terrein van de tentoonstelling. Christelijke Gereformeerde Gemeente. Morgen zal in het gebouw Rehobath (Koningsweg) 's morgens 10 uur en 's avonds 6 uur een godsdienst oefening worden gehouden, waar dr. F, P. L. C. van LingeD, oud-hoogleeraar der Theologische School te Rjjswjjk zal voorgaan. 'ZATERDAG: Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid, meisjes-afd. II 31/, en meisjes-afd. I 6 uur. Gymn. Ver. Turnlust, oefen. 7.15. Gymn. Ver. de Halter, asp. afd. 87a uur, hoofdafd. Mannenkoor „De Vecreenigde Zangers," repetitie, 's avonds 71/, uur, „Central." Mannenkoor „Excelsior," repetitie, 81/a uur, lokaal Diligentia. „Alkmaarsche Tooneelvereeniging", 81/, uur, boven zaal café „Suisse" Matthijsen, Langestraat. MAANDAG: Gem. Koor „Alemaria," repetitie, 71/» uur, Harmo nie. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond, 81/, uur. Gymn-ver. „Turnlust" oefeningsavond, 91/, uur. Schaak- en Damvereen. V. V. V. Bijeenkomst 7 uur, café Schermerhorn. In Engeland zijn voor den derden keer ontplof bare stoffen in kolen van een Engelsch oorlogsschip gevonden, ditmaal aan boord van de Forward, die ko len had genomen te Portsmouth en in de haven van Portland was binnengeloopen, waar voor alle zekerheid alle kolen werden gelost. In T u r k ij e was het 1 September 33 jaar gele den, dat de gewezen sultan Abdoel Ilamid den. troon besteeg. Toen 's ochtends de intendant diep buigend binnentrad en een gelukwensch wilde uitspreken, werd bij door den sultan barscb de deur uitgejaagd. Hij liet zich echter daardoor uiet afschrikken, maar verscheen eenige oogenblikken later weder om voor de vrouwen uit den harem en de kinderen verlof te ver zoeken om hunne gelukwenschen aan den gewezen Sul tan te mogen aanbieden. Abdoel Hamid echter wei gerde beslist. Hij bleef daarna den geheelen dag al leen in zijn kamer, koffie drinkend en sigaretten roo- kend, terwijl bij de bedienden, die hem den maaltijd wilden brengen, ruw de deur wees. Uit Zweden wordt gemeld dat op aansporing van den regeeringsvertegenwoordiger Cederborg het stakingscomité besloten heeft de arbeid op zijn laatst 6 September te hervatten, uitgezonderd1 bij de leden van de Zweedsche werkgeversvereeniging. De heer Oe- derborg verklaarde, dat hij de vaste overtuiging heeft, dat de regeer ing zich met de bemiddeling wil belasten, wanneer het geschil wordt beperkt tot de partijen, die van den aanvang af den strijd hebben gevoerd, n.l. tot bedoelde werkgeversvereeniging en haar arbeiders. In Griekenland moet de koning Donderdag tot den minister van oorlog gezegd hebben: Waartoe die betooging van 't leger? Mijn liefde voor Grieken land zit diep. Ik heb voor 't land gedaan wat ik kon, en zal nooit ophouden voor 't vaderland te werken. Ik ben zeker, dat zoo min bet volk als het leger zich over mij te bekagen heeft. Laat het volk tot zichzelf inkeeren en erkennen, waar het kwaad huis, waarte gen het zich heeft verheven." In Pe r z i is men het eens geworden over den boedel van den vorigen Shah. Hij zal een jaarlijksch pensioen krijgen van 440.000. Een goed plan. Naar de Daily News verneemt, hebben eenige groo te kleerenwinkels te Chicago een plan ontworpen, dat waarschijnlijk ook him voordeel zal dienen maar te vens de werklieden ten goede zal komen. Zij gaan een eind buiten de stad aan het meer reusachtige werkplaatsen zetten, en tevens gezonde woningen voor hun werkvolk. Vijf millioen dollars zullen er aan ten koste worden gelegd. Dr. Cook heeft nader verklaard, dat hij van Groen land eerst naar het Westen en zich daarop naar het Noorden zal begeven. Bij zijn vertrek nit Groenland vergezelden hem tien Eskimos. Deze had hij met twee tegelijk geleidelijk teruggezonden, zoodat tenslot te nog slechts twee Eskimos bij hem bleven. Op 21 April te 7 uur 's morgens bereikte hij de Noordpool, wat 's middags te 12 uur door metingen werd gecon stateerd. Reeds de laatste veertien dagen voor de be reiking van de Noordpool en acht dagen daarna wer den metingen g'ehouden. Hij heeft aan de Noordpool geen land gevonden. De diepte der zee heeft hij niet kunnen meten, daar hij de noodige instrumenten mis te. De laagste temperatuur gedurende de geheele reis was 83 graden. Aan de Noordpool heeft hij de Ame- rikaansche vlag geplant. Het succes van de reis schrijft hij toe aan de omstandigheid, dat hij die oude bekende hulpmiddelen, n.l. Eskimo's en hun honden heeft gebruikt en geheel heeft geleefd als Eskimo. Do expeditie heeft ontzettend geleden en vele ontberingen meegemaakt. De reis naar de Noordpool duurde drie maanden, de terugreis negen maanden. De Deensche minister van Handel heeft het initia tief genomen voor een feestelijke ontvangst van den Poolreiziger dr. Cook te Kopenhagen. DE DRIEVOUDIGE MOORdT ASSEN, 4 September. Over den drievoudigen moord te Koekangerveld is weinig bijzonders. Van de dader is geen spoor bekend, waarschijnlijk i» het feit Donderdagavond gebeurd, toen de menschen juist in bed waren. Man en vrouw waren in onderkleeren, de jongen in een sloot gevonden was gekleed. Vermoe delijk is hij in de vlucht met een broodmes in de hand achterhaald en neergeschoten. De man had nog ©en jasje aangetrokken. Allen hebben schotwonden van revolvers. De man is de hals uitgesneden, de vrouw werd gewurgd met de handen, 't Is een zuivere roof moord. De man had van drie tot vijfhonderd gulden in huis. Alleen het geld is weg. Het gouden oorijzer en de sieraden zijn achtergelaten. De politie bewaakt het huis. Heden is het parket uit Assen ter plaatse gekomen. Het moeten goede bekenden zijn geweest, die de daad bedreven. De waakhond heeft niet ge blaft. Zij wisten dat hij als schaaphandelaar geld in huis had. De woning is een eenzaam hutje in de heide. De man stond goed bekend. De omgeving is zeer ondier den indruk. Er zijn tot heden nog geen aanwijzingen. DE MOORDENAAR GEVAT. s-HERTOGENBOSCH, 4 Sept. De Bossche Cou rant verneemt dat de moordenaar van dén O. I. Mili tair Hoozemans heden na een vermoeiden jacht in de bosschen van Gemonde door 20 politiemannen met behulp van speurhonden gevangen genomen is. CHOLERA, MIDDELBURG4 September. Alhier is voorge komen een geval van diarrhee op een stoomboot. Het bleek cholera ssiatica te *gn. ROTTERDAM, 4 Sept. De burgemeester bericht, dat er in de barakken 16 chclera-patiënten gjjn. Eén nieuwe werd opgenomen en één overleed. De toestand van één is vrij Grcatig, van 2 matig, van de anderen goed. Dr. in observatie gehouden personen zijn allen gezond,

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2