B I N N N t k N ïh Gemeenteraad van Alkmaar. BUITENLAND» T weedai, Karnes verkiez Ing. Bezoek Rtyksserumlmichtlng. Dr. Kuyper. Ce moord te Koekange. De Cholera Uit Oude Nledarp. Uit St. Pancras. Uit de Starnmeer. Moord te Gouda. De zaak-Hamburg. Ruilhandel in vrouwen. Verdronken. Zaterdagmorgen zgn te Pstkum tussehen de dijken om den Bella; d tal van schapen verdronken gevon den. In den vosrgaanden nacht wss het water over de dijken geslagen en waren de landeigen ondergc- loepea. VERGADERING van den Dinsdag 7 Sept. 1909, 's nam. 1 uur. 2. Beëediging van de nieuwe raadsleden benoeming van een Wethouder. Gemengds Mededeellngea. aanstelling, zou reeds mijne betrekking, met welker waarneming ik belast- was tijdens de ongesteldheid van dr. Schreuders, duren tot dien datum. In werkelijk heid zei de heer L. dan ook: „zie gedaan te krijgen dat je „na" 1 Jan. opnieuw tijdelijk wordt aangesteld. En over hetgeen er „na" 1 Jan. gebeuren zou, spreekt ook zijn „brief," evenals de in dien brief geuite mogelijk heid, dat ik „voor een jaar" benoemd zou worden in zich sluit het voortduren der betrekking „na" 1 Janu ari 1909. 3o. In de weergave van den inhoud van mijn ge sprek met den Rector laat de heer L. juist de woor den weg, waar het op aan komt dat ik vast zou wor den als ik het gedurende een nieuwe tijdelijke waar neming Jan.-Aug. 1909 goed maakte. Dit komt doordat de heer L. de plannen van den R. met mij gedurende het tijdvak Jan. 1909Aug. 1909 en na Sept. 1909 „vervroegt en verschuift" naar de tijdvakken Sept. 1908Dec. 1908 en Jan. 1909-Aug. 1909. En dit is onmogelijk blijkens de woorden van den brief, zie het sub 2o. aangetoonde. De brief-Leydesdorff „bewijst nog iets anders: dat de Rector het Raadslid den heer Zaadnoordijk, op diens vraag niet geheel juist inlichtte" omtrent de vooruitzichten, die de R. mij zou hebben geopend, p. 17: „Ik (d. i. de heer Zaadnoordijk) maakte de op merking aan den Rector dat dr. B. toch in zijn ge sprek met mij had gewaagd van vooruitzichten, die de R. hem zou geopend hebben. „Deze echter ontkende dat" en voegde daaraan toe, dat hij in Aug. 1908 den heer Leydiesdorff, leeraar aan het gymnasium, had verzocht of opgedragen om dr. B. te waarschuwen dat hij naar een vacante leeraarsplaats te Zwolle moest solliciteeren, „want dat hij geen vooruitzichten voor Alkmaar had."Hieruit blijkt tevens, dat de uit breiding, die curatoren aan de op zich zelf reeds fou tieve verklaring van den heer Leydesdorff geven, ont leend is aan d© woorden door den rector tot den heer Zaadnoordijk gesproken. De woorden in brief-Leydesdorff „hetgeen er „in de laatste weken" voor de vacantie is voorgevallen" in tegenstelling met zijn schriftelijke verklaring p. 11. waar de woorden „in de laatste weken" zijn weggela ten bewijzen dat de moeilijkheden met de orde zich eerst deden gelden, nadat ik al vier vijf maanden hier werkzaam was geweest. Zij bevestigen de ge sprekken I (kansen rijzende), II (wel vast worden) III (afhouden Utrechtsche sollicitatie) toen bestond de orde-quaestie nog niet en was dr. Blokhuis ook met mijne wijze van lesgeven, capaciteiten en ijver zeer tevreden. Nog op den dag, waarop de Paaschvacantie begon, 11 April 1908, heeft de rector mij zijne tevre denheid betuigd over het door mij in de afgeloopen drie maanden gepresteerde. Het is daarom onbegrijpelijk, hoe de Rector in den brief aan het Raadslid den heer Meienbrink, van 7 Jan. 1909 (p. 43), heeft kunnen schrijven „Dr. Boas had in het begin van 1908 orde, maar verloor na ©eni ge weken zijn prestige." De rector lichtte hier het Raadslid den heer Meienbrink niet geheel juist in. Ter weerlegging van deze woorden zou ik mij op tal van getuigen kunnen beroepen, op curatoren, ouders van leerlingen, enz., maar slechts één afdoend getuigenis voer ik tegen Dr. Blokhuis aan: dr. Blokhuis zelf. Deze heeft tusschen 20 en 25 Aug. 1908 in antwoord op een desbetreffend schrijven aan dr. Beversen, rec tor van het gymnasium te Zwolle, inlichtingen ver strekt omtrent mijne qualiteiten als docent (zie ook p. 11), en dr. Beversen wist mij dan ook op 25 Aug. 1908 te zeggen: „dat het eerst goed gegaan was, maar „op het eind" „minder" geworden was." Deze woor den dekken zich trouwens volkomen met de bewoor dingen van den door den rector goedgekeurden brief-LeydiesdorffEvenals de heer Leydesdorff 's rec tors voornemen „vervroegt" schijnt de rector het tijd stip van de intrede der moeilijkheden te „vervroegen." Verdfer blijkt uit het gesprek IV dat de sollicitatie naar Zwolle slechts de „vorm" was, waarin de rector mij een ernstige waarschuwing gaf, dit wordt beves tigd door: lo. De Rector had mij al uitzicht gegeven op een eerst tijdelijke na 1 Jan. '09 en later mogelijke vaste benoeming na Aug. '09, vóórdat ik verklaard had aan de sollicitatie te zullen gevolg geven. 2o. De rector heeft 4 Dec. 1908 (gesprek VII) zelf verklaard: ik heb u naar Zwolle laten solliciteeren om u te waarschuwen, dat u het hier met die orde heter zoudt krijgen. De reetor wist, dat ik te Zwolle we gens de informatie die hij van mij zou verstrekken toch geen kans had. De sollicitatie naar Zwolle had „als zoodanig" wei nig beteekenis. Het gaat dus niet aan, te eischen, zooals de Rector in het gesprek met den heer Meien brink deed, p. 11, dat de vermelding van het weerhou den van de werkelijk bedoelde sollicitatie-Utrecht noodzakelijk meebracht die van de schijn-sollicitatie- Zwolle. (Wordt vervolgd.) Prins Hendrik naar IJmuiden. Op Dinsdag 14 September a.s. des namiddags 3 uur zal Z. K. H. Prins Hendrik te IJmuiden het nieuwe wijkgebouw van de afdeeling „Velsen" van het Witte Kruis tevens reddingsstation voor schipbreukelingen bezichtigen en tegelijkertijd openstellen voor het ge bruik. Den 19en September van het vorig jaar werd door Z. K. H. de eerste steen van dit gebouw gelegd. In de Zondag gehouden vergadering der R, K. Kies- vereeniging „Harmeien en Veldhuizen" waren een 75- tal kiezers aanwezig. Bij acclamatie werd als candidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd baron De Wykerslooth. (O.) Naar de N. R. Ct. verneemt zal eene delegatie van hoofd-ambtenaren van het Pruisisch ministerie van landbouw in den loop dezer week de Rijksseruminrich- ting te Rotterdam bezoeken. Zij zal worden begeleid door den directeur-generaal van landbouw, die de hoe ren ook naar andere inrichtingen zal vergezellen, wel ke zij op hare studiereis, ter gelegenheid van het in ternationaal veeartsenijkunddg congres, wenscht te be zichtigen. j| Naar het II b 1 d. verneemt keert dr. Kuyper heden avond te 's-Gravenlxage van zijn reis naar „buitenaf" terug. GEMENGD NIEUWS. Uit Hoogeveen meldt men aan het „Nwsbld. v. h. N.": Het onderzoek in het gruwelijk drama in het Koe- kangerveld is in vollen gang. Algemeen is de opinie van de politie, dat deze drievoudige moord met dief stal niet door één, maar door meerdere personen is gepleegd. Gisteren, Zondag, toen wij nog weer eens een kijkje zijn gaan nemen op de plaats der misdaad, werd ons medegedeeld, dat door de politie een bloed spoor was gevonden bij een waterloop op de grens EchtenKoekange. De belangstelling in deze zaak, alsook de nieuwsgierigheid, is groot. Op de plaats zelve, waar anders haast geep sterve ling komt, stond gisteren een driedubbele rij fietsen, dus wel een bewijs, dat deze anders zoo eenzame plek nu opeens een plaats is geworden van belangstelling. Het buisje is verzegeld, zoodat de nieuwsgierigen zicb moeten tevreden stellen met een overzicht van 't uit wendige, of met een blik door de kleine ruiten, waar men alleen nog kan zien de groote wanorde, en het bloed op den met leem bedekten grond. Zaterdag was er in Hoogeveen een beschonken persoon, welke werd aangezien voor den man der huishoudster. Hij sprak in wartaal over het gebeurde, had eenige schrammen op zijn gezicht en had een nieuw pak kleeren aan. De politie, met een en ander in kennis gesteld, ging er op uit om den man te zoeken, doch het bleek een tim mermansknecht te zijn en dat hij niet in relatie stond met het gebeurde. Een boer in Koekange bewees dat de schrammen afkomstig waren van een val op de deel. Te Wageningen doet zich een verdacht cholera geval voor bij een havenarbeider. Reuter seint uit Londen, dat het stoomschip „Chequenne, van Rotterdam, te Falmouth in quaran taine is geplaatst, wijl een verdacht ziektegeval aan boord voorkwam. Leger-intendant De Kanter seinde aan de leve ranciers te Tiel dat de manoeuvres wegens cholera waren afgelast. Te Schiedam is in overleg met de Gezondheids commissie en de doctoren met het oog op het voorko men van cholera-gevallen te Rotterdam, de openbare zwemplaats gesloten en het gedurende een maand verboden is de zoogenaamde ijswafeitjes en roomijs, als schadelijk voor de gezondheid, rond te venten, ten verkoop te hebben of te verkoopen. De Raad dezer gemeente vergaderde heden, des voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter de heer A. Wonder Pz., burgemeester. De voorzitter heette de heeren welkom, in het bi- zonder het nieuwbenoemde lid de heer J. Wit en open de de vergadering. De heer J." Wit en het herbenoemde lid A. Strijbis legden in handen van den voorzitter de voorgeschre ven eeden en beloften af. Volgde felicitatie. Hierna werden de notulen van de voorgaande ver gadering gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelde mede: dat aan mejuffrouw Beun, onderwijzeres te Zijde wind, wegens ongesteldheid tot 1 October verlof was verleend dat mejuffrouw Snieder te Haarlem tot tijdelijk on derwijzeres te Zijdewind was aangesteld; dat zich voor de betrekking als Hoofd der School te Zijdewind, 8 sollicitanten hadden aangemeld. Hierop werd aan de orde gesteld benoeming wet houder. De heer A. Strijbis die als lid van den Raad, dus ook als wethouder was afgetreden, werd met op 1 na (1 blanco) algemeene stemmen herbenoemd. In de plaats van den heer O. Hille, werd benoemd de heer J. Wit met 4 stemmen. De heer J. Ligthart bekwam 2 stemmen, terwijl 1 stem in blanco werd uitgebracht. Op een vraag van den voorzitter waren heide hee ren bereid hunne benoeming aan te nemen. Volgde felicitatie. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Asn de afslagmarkt te B;osk op Limget'ijk werd de vorige wiek aangeroerd 359 zak aardappelen, 72,300 bos wortelen, 116,700 stuk bloemkool, 668,800 stuks roode kool, 54,900 stuks gtle kool, 46,700 stuks witte keoï, 2185 balen zilveruien on nep, 874 buien uien, 2000 tduks bieten, 3250 stuks rammenassen en 213 800 stuks alfcbcouen. Van de laadplaat* aldaar werden in die wei k ver zenden 146 wagonladingen groenten. J.l. Znterc'f gavond kerft de 15-jarige boerenknecht J. N. van Driekuizen, in dienst bg den landman W. S. in een vSasg van verstandsverbijstering ziek door op- barging van het leven beroofd. Zijn gedrag was soms se er zonderling. Zoo had hg even voor dat bij de noodlottige daad verrichtte de dienstmeid in het water geduwd. Nadat de heer des huizes hem daarover op kalme wijze onderhouden had, verwijderde hij zich tenig* n tijd. Later vond men hem op boven om schreven wijxe in de schuur terug. Gisternacht is bij een veahtpariij op straat te Gouda de 29-jar;g-j slagersknecht H. C. Zomerdijk, uit Drie bergen, die den Zondag bij zijn moeder, sen weduwe aldaar, had doo gebrtcht, doodgestoken. Te 1 uur werd het lgk met een breede di'pe vne;at;ek in den rich ter-onderhals di or eenige voorbijgangers icht&r etn boom ep den Bliekerssingrf gevonden. De dader zekere Bezem, is gisternacht doo? da politie v/,n sgn bed opgelicht en k«t mes op zolder in zgn woning ander het b d verstopt in beslag genomen. Het lijk van, den verals gene, dia in gezelschap van twee broe ders was, welke op de vlucht gingen, is naar het gasthuis gebrachtook twee personen zekere Z. en V. die l ij de vechtpartij de zijda van dia dader kozen, werden gearresteerd. Da dader heeft bekend. Inbraak. Zondagnacht is een brutile inbraak gepleegd in het huis vsn d» familie P. te Stratum lüj Nijnugan. De dief wist zich toegang tot hst huis te verseiu ffen door het varkenshok; ia de waring doorgedrongen. wist hij wat ham, brood, kaas en m ik ts bemachtigen ea zijn oude plurjs en schoenen ta ver wiss len met de betere kleeren van den zoon des huizes. Verder kerft hg, tóó? zich van het aanwezigs rijwiel meester te maken, de lantaarn daarvan van carbid voorzien ea bij dat licht de verschillende vertrekken doo?snuffelend en overhoop gehaald. Eakrla gouden voorwerpen nam mee; een geweer op de slaapk&me? aanwezig ward beneden onder oen kast verborgen gevonden. E»n en ander werd door de dienstbode des morgens om 4 uur ontdekt. De politie wsrd onmiddellijk §ewaarsemi rd en stelde een onderzoek in't mocht ha.»? echter tot nog toe niet gelukken den dief, die sich per fiets schijnt verwijderd te hebben, te arresteeren. Te B&rneveld heeft gisternacht bg den slager Wyr.gaa.ds een brutale diefst&l met inbraak plaat» gihad. Gestolen sgn een fiets en f 120. Ds dader, een vroegere knecht, reeds gearresteerd. De tandmeester Hamburg, door het Haagsche Ge richtshof wegens het bekende zedenmisdrijf, tot zes jas? gevangenisstraf veroordeeld, is gisteren naar c!e strafgevargecis te Leeuwarden overgebracht. Io het Groninger doip S. hebben 'a landbouwer en zijn arbeider geruild met hun vrouwen. De arbeider kreeg f 7200. toe. De tuil is reedii aangegaan ea thens zullen ze echtscheiding aanvragen. Voorzitter: de Burgemeester, de heer G. Ripping. Secretaris: de heer C. D. Donath. Afwezig de heer Pot, de herkozen leden komen la ter. De notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. De voorzitter stelt allereerst aan de orde punt: de heeren Boelmans ter Spill, Glinderman, de Groot, Ibink Meienbrink en Wanna. De nieuwe leden leggen in handen van den voorzit ter de vereischte eeden af. De voorzitter wenschte de herkozen leden geluk en sprak den wensch uit dat zij ook in den vervolge de belangen der gemeente zouden behartigen. De voorzitter stelde voor over te gaan tot punt 3 der agenda, De heer Uitenboseh wees op de agenda, waarop als punt 1 voorkomt mededeelingen. Andere raadsleden hebben geen bezwaar tegen de voorgestelde regeling. De uitslag der stemming is dat de heer Boel maris ter Spill 12 stemmen verkrijgt, de heer Van Buijsen 1, terwijl 3 stemmen in blanco zijn uitgebracht. De heer Boelmans ter Spill is dus herkozen. De voorzitter vraagt of de herkozen© de be trekking wenscht te aanvaarden. De heer Boelmans ter Spil zegt zeer er kentelijk te zijn voor het opnieuw in hem gestelde ver trouwen en neemt de benoeming aan. De voorzitter wenscht den heer Boelmans ter Spill geluk, en hoopte dat ook de volgende aantal jaren de onderlinge verhouding in het college van B. en W. en den Raad steeds aangenaam zal zijn. Aan de vergadering wordt medegedeeld: dat is ingekomena. een verzoek, gedagteekend 28 Juli l-.l. van de afd. Alkmaar van de Noordholland- 8che Vereeniging „Het Witte Kruis," om haar ter bestrijding van de tuberculose, voor het jaar 1909 een toelage uit de gemeentekas te verleenen van 150 en voor het jaar 1910 van 300. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. b. een schrijven van den waarn. commissaris van politie, gedagteekend 4 Augustus 1.1. en gericht aan den burgemeester, waarbij een opgave wordt aangebo den der geconstateerde overtredingen van de Motor en Rijwielwet in deze gemeente, gedurende dfe maan den Juni en Juli 1.1.; Hieruit blijkt dat er in twee maanden tijds 38 ver balen zijn gemaakt. Voor kennisgeving aangenomen. c. een adres, gedagteekend 5 Augustus 1.1. van den heer Mr. A. P. H. de Lange c. s., aan de gemeente te koop aanbiedende een strook grond van hunne per- eeelen langs de Nieuwpoortslaan Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. d. een schrijven gedagteekend 9 Augustus 1.1. No. 5088 afd. LI. M. O. van Zijne Excellentie den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, houdende goedkeuring van de Verordening voor de Handelsdagschool in de ze gemeente en van de verordening tot vaststelling van het getal leeraren en der jaarwedden van het per soneel aan die inrichting; Voor kennisgeving aangenomen. e. een adfes, gedagteekend 16 Augustus 1.1. van den heer G. Groot c.s., bewoners van Kooltuin, Ach- terdam en Luttik-Oudorp en eigenaars van perceelen aan den Achterdam, de wensohelijkheid en noodzake lijkheid betoogende van de demping van den Kooltuin, met een adres van een aantal belanghebbendten bij het marktwezen op het Luttik-Oudorp, betuigende hunne instemming met bovengenoemd adres. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. f. een verzoek, gedagteekend 25 Augustus 1.1. van den heer Dr. J. A. Vor der Hake, houdende het ver zoek hem ontslag te verleenen uit zijne betrekking van leeraar aan het Gymnasium alhier, met ingang van 1 November a.s. of zooveel eerder als in de vaca ture zal zijn voorzien; Het ontslag werd eervol verleend. g. een schrijven, gedagteekend 30 Augustus 1.1. van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, houdende de medtedeeling, dat deze gemeente bij Kon. Besluit van 25 Augustus 1.1. No. 79 is toegelaten om zelf het risico te dragen van de bij de Ongevallenwet 1901 geregelde verzekering harer werklieden, ingaande 1 Januari 1910; Voor kennisgeving aangenomen. h. een schrijven d.d. 3 dezer van den Burgemeester, gericht aan den Raad, naar aanleiding van bewerin gen van den heer Uitenboseh, inzake de aan een werk man in gemeentedienst opgedragen werkzaamheden, tijdens deze in het begin des jaars zijn rechterhand had bezeerd; Alsvoren, na eesnige discussie tusschen den heer Uitenboseh en den burgemeester. i. een adres d.d. 2 September 1.1. van Dr. M. Boas, houdende het verzoek om uit te spreken, dat hij tot het verkrijgen van zijne betrekking geene oneerlijke middelen heeft aangewend; Een voorstel van den heer Uitenboseh, om over te gaan tot onmiddellijke behandeling van deze zaak, werd verworpen (vóór de heeren Uitenboseh, Dorbeck, Fortuin en Meienbrink). Daarna werd besloten in de volgende vergadering, op morgen over een week (avondvergadering) deze zaak te behandelen. Na de beslissing zal worden uitgemaakt of tot pu bliceering van het geheime dossier zal worden beslo ten. j. een adres d.d. 23 Augustus 1.1. van J. Hoogland c. s., werklieden in dienst dezer gemeente, houdende het verzoek aan de werklieden in dienst dier gemeente, periodieke verhoogingen toe te kennen. Het adres zal worden behandeld in de secties bij be handeling der begrooting. Aan den heer G. Ripping wordt op verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar van dten burgerlijken stand. In verband met de benoeming van een leeraar aan het gymnasium in de Wiskunde vraagt de heer Uiten boseh een geheime zitting aan. De Raad gaat over in geheime vergadering. Na heropening deelt de voorzitter mede dat het eer ste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag met eenige kleine wijzigingen is vastgesteld. Tot leeraar aan het gymnasium in d'e Wiskunde en de Wiskundige Aardrijkskunde wordt benoemd de heer dr. L. M. Klinkenberg te den Haag, terwijl 3 stemmen op drs. W. A. Schroder werden uitgebracht en 3 in blanco. Tot vast leeraar aan het gymnasium in het Fransch wordt benoemd de heer C. R. O. Herckenrath en de heeren L. Leydesdorff en P. J. Glasz worden tot tij delijke leeraren reap, in Hoogduitsch en Hebreteuwsch benoemd. Aan den H a n d els a vond ours us voor handels- en kan toorbedienden worden benoemd: Voor boekhouden, handelsrecht en handelsaard- rijkskundeJ. H. Elfrii.g, te Alkmaar. Voor Nederlandsche taal eu correspondentieK. Tinholt, onderwijzer aan de Burgerschool te Alkmaar. Voor schrijven: K. Zwiep, hoofd der school te Stom petoren. Voor Hoogduitsohe taal en eorrespondentieJ. N. Kroone, onderwijzer aan de Burgerschool te Alkmaar. Voor Engelsche taal en correspondentieMej. A. W. Boeles, onderwijzeres aan de Meisjesschool te Alkmaar. Tot leden van de commissie van toezicht op de han delsschool worden benoemd de heeren W. M. Pels, A. F. Thomsen en C. v. Buijsen. De gemeente-rekening over 1908 wordt voorloopig vastgesteld. Tot verhooging van de jaarwedde van den directeur der Burgeravondschool, avondschool voor handswerks- lieden en handelsavondschool met 250 en te brengen op 1450 wordt besloten. Overeenkomstig de afwijzende conclusie wordt op het adres van het bestuur der algemeen© bewaarschool om een subsidie van 500 besloten. Aan O. Rodenburg, werkman in dienst der gemeen te, wordt alsnog gedurende drie maanden ziekengeld uitbetaald. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting voor den dienst 1910 sluit met een bedrag van 628.619.915 in ontvangsten en uitgaven, met een post van 3749.62° voor onvoorziene uitgaven. De hoofdelijke omslag is op 85.000 geraamd, 5000 meer dan het vorige jaar, maar dit heeft geen verhoo ging van het percentage tengevolge. Voorts deelt spreker mede welke stappen B. en W. hebben gedaan tot bestrijding van het choleragevaar, in verband waarmede besloten wordt tot het verleenen van een crediet van 2500 voor het aanschaffen van een verplaatsbare barak. In Marokko heerschen ruwe zeden. Vanmorgen vertelde een stadgenoot ons, dat hij een plaat had ge zien, waarop een man geteekend was, die geroosterd werd, nadat men hem handen en voeten had afgehakt. Onze stadgenoot dacht dat die voorstelling wel on waar zou zijn. Wij konden hem echter verzekeren dat wij dit feit hadden gelezen, al hadden wij de plaat niet gezien. Een ander, schoon lang niet zoo erg staaltje van wreedheid is het volgende: Boe Hamara, de rogbi, een halfbroer van den sultan is aldus in Fez binnengebracht. Men ontwaarde een hooge kooi, en in de kooi een menschengedaante. De kameel en zijn last, omringd door soldaten met de ba jonet op 't geweer, kwam voor den sultan te staan, en zoo had men een goed gezicht op den gevangene. In een ouden witten mantel gehuld, het hoofd ong dekt en met asch bestrooid, met zware ketenen aan de beenen, zat Boe Hamara geleund tegen den achter wand der kooi, zich met beide handen aan de tralies links en rechts vasthoudende. Een soldaat porde hem met de scheede van zijn bajonet in den rug. Boe Ha mara keerde zich om en vervloekte den soldaat kalm en afdoende, want de man hield dadelijk op. Nu wordt de kooi van den kameel afgeladen en vlak voor den sultan neergezet. Er wordt Boehamara eeni ge vragen gedaan maar hij wil niet antwoorden. „Ik ben moe," is al wat hij zegt, „en heb honger en dorst; dit is ook niet de plaats om te spreken." De kooi wordt weer op den kameel geheschen, en Boe Hamara verdwijnt met het dier in de paleispoort. De pretendent nu is veroordeeld om tot zijn dood in die kooi te blijven. In Zweden heeft de werkgeversbond verklaard, dat van de 160.000 werklieden, bij leden van den Bond, er 100.000 staken. Slechts in enkele drukkerijen is gisteren de arbeid hervat. De groote meerderheid der zetters echter heeft geweigerd weder aan dien arbeid te gaan. Nog iets over dr. Cook. Dr. Cook, gevraagd waarom hij zoo geheimzinnig was geweest, en of dit in verband stond met zijn con tract met het blad de New-York Herald, antwoordde: „Oh, dat is het niet alleen, maar ik houd niet van veel drukte en lawaai. Ik laat me liever nadat ik terugge keerd ben eeren dan dat ik me een voorschotje van den lof zou laten geven. Ik ben daarom ook niet uit New- York vertrokken. Want wanneer men zulk een expe ditie begint, wordt men dadelijk door een leger van journalisten bestormd en voor de geheele wereld ver raden. Ik ben uit een klein plaatsje in den staat Mas- sachusets gegaan en slechts zeer enkele personen heb ben geweten wat het doel der reis was." Hij verklaarde voorts alle apparaten en instrumen ten bij zich gehad te hebben, die men noodig heeft, om zulk een expeditie wetenschappelijk vruchtbaar te maken. Het heet dat de Duitscbe Keizer dr. Cook zal uit- nooddgen te Berlijn te komen. Yoor Amerika ansche perstoestanden is het teeke nend, dat dr. Cook door een Amerikaansch blad voor het eerste interview 60.000 dollars werd geboden. Ilij weigerde, omdat hij zich reeds drie jaar geleden tegen een hooge som verbonden had tegenover de New-York Herald. Aan den officiëelen maaltijd, ter zijner eere in het raadhuis van Kopenhagen gehouden zeidte dr. Oook, dat de belangrijkste factoren in den strijd om de noordpool de Eskimo's en de honden waren. De Deen- sehe staat had voor de Eskimo's gezorgd door in het hooge noorden zendelingsstations in te richten. Had hij niet goede Eskimo's, goede honden en goede voe ding gehad dan had hij de Noordpool niet kunnen be reiken; daarom was hij den Deenschen staat grooten dank verschuldigd. Als een eigenaardige bijzonderheid wordt van dien maaltijd nog Verteld, dat als officiëele vertegenwoor diger der stad aanzat de sooiaal-democratisohe burge meester Jensen, die vroeger als de heer Schaper verversgezel is geweest, zich in Kopenhagen huiten- gewoon populair heeft gemaakt en ook in het konink lijk slot een gaarne geziene gast is. Sterke drank. Dat tg len* ds staking in Zweden velen getracht hibben, het verbid van den verkoop ven sterken drank te ontduiken, laat sieh denken. Daarvan worden grap pige staaltjes verteld. Aan sen station barstte door wat ruwe behandeling van een partg worst, door een «lager ter verzending aangeboden, esn worst, die sterke drank fchek te bevatten. Da politie nam de bezending in beslag en vond al de worsten aldus gevuld. Stskera werden ergens gesnapt, terwijl tg bij een stokerij vaten, die, om het springen te beletten, met water waren gevuld, aftspten. Het water bleek door den alcohol die in het hout wss getrokken, nog veel van sterkedrank te hebben. Em rgke boer sou een begrafenis hebben en vond, dat dat niet ging zander naar oude zede sterkedrank te schenken. Hij nam vijftien bootwerkers uit Maldö mee naar Kopenhagen en alle cestien smokkelden zij een flesch Zweden binnen. Toen kon de begrafenis voortgang hebben. Schip vergaan. In ons nummer van gisteren is gemeld dat Zaterdag

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2