STADSNIEl) W S. BUITENLAND. Off OteMeek. Uit Schermerhorn. Beter bedoeld dan gesteld. Choier». Een zwendelaar. Uit een opstel De MJddenstaunstentoonstelHug. Meer toezicht. Loss alarm. Bond ven Kaasmakers in NoordhoSland Orde van advocaten. De 8 October. Toyrtbee-vereeofglng. Pensioen verleend.' Verkeer gestremd. Hgesds I N~Q E 7 Ö"aTd~Ë N STUKKEN Beide heeren zijn dus als wethouder herbenoemd. Op d'e vraag van den voorzitter of zij die benoeming, verklaren aan te nemen, wordt bevestigend geantwoord en worden zij door de vergadering geluk gewenscht. De Gemeente-begrooting voor 1910 wordt vastgesteld tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf beide van 7116.885. Ook de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1910, werd goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van J 1056.dl5. Onder de ontvangsten is begrepen een subsidie uit de gemeentekas van 1600. De voorzitter deelde naar aanleiding van bet besluit in de vergadering met gesloten deuren, op 24 Augus tus j.l. genomen, mede, dat het hem is mogen gelukken de huisjes van den beer A. Boersen, staande in de na bijheid van den Omval, aan den Schermerringdijk, voor de gemeente aan te koopen, met het doel die wo ningen te sloopen. Dat daarvoor door de gemeente aan Boersen moet worden betaald 2000; dat bedon gen is dat de grond waarop de huisjes staan en vol gens het kadaster daartoe behoort, zijn eigendom blijft; dat door hem en voor zijne rekening de huisjes moeten worden gesloopt; dat alles, door den afbraak verkregen, hem blijft toebe-hooren en dat de som van 2000 aan hem zal worden uitbetaald binnen 8 dagen nadat de perceelen zullen zijn gesloopt. Met algemeene stemmen werd besloten de hande ling van den burgemeester in elk opzicht goed te keu ren, den dank van den Gemeenteraad te brengen voor het door hem verrichte en de goedkeuring van Gedep. Staten op het raadsbesluit dat te dezer zake is vastge steld. De Raad sprak hierbij zijne meening uit, dat de op ruiming dezer woningen vangroot belang is voor deze gemeente en het Burgerlijk Armbestuur van vele gel delijke zorgen zal ontheffen. Nadat nog het le suppl. kohier van den Hoofdelij- ken Omslag dienst 1909 tot een bedrag van 26.25 was vastgesteld, werd de vergadering na gehouden rondvraag gesloten. Het schoolfeest, door het gemeentebstuur den leer lingen aangeboden is, begunstigd door fraai weder, uitstekend geslaagd. Het ritje naar Bergen, 't bezoek aan den speeltuin Duinvermaak, 't stoeien op de dui nen, de wandeling langs Sparrenlaan, 't Hof, de ruïne, 't Russisch gedenkteeken, en de terugreis over Alk maar door de sehoonste lanen van den Hout, alles was even verrukkelijk, zoodat kinderen en geleiders hoogst voldaan dtes avonds 7 uur weer in 't dorp aankwamen, opgewacht door vele ouders en belangstellenden. De vereeniging „Floralia" zal op a.s. Zondag haar jaarlijksche tentoonstelling houden van planten, ge kweekt uit de aan de leddn verstrekte stekken, alsme de van planten uit zaad gekweekt, wat in de maand Maart aan de schoolkinderen werd uitgereikt, 's Avonds hoopt men tevens nog een gezellig avond feest te vieren, mede ter herdenking van Koninginne- verj aardag. Tot wethouder is herbenoemd! de heer Th. J. Wes terhof. Hoe bekoorlijk 't ook mag zijn tot de vroed© vade ren eener gemeente te behooren, toch, ook op den zon- nigen weg eens raadslids vallen soms sombere schadu wen. Een plaatselijk blad spreekt de volgende straf uit over enkele raadsleden van een kleine gemeente in de buurt van Amsterdam: „De rest van den Raad moet wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer blijven liggen." Het blad verschijnt op Woensdag en Zaterdag. De heeren zijn er dus met 3 dagen liggen af. Te Wormerveer heeft zich een geval van kramp, gepaard met diarrhee en braking voorgedaan bij een schipper. In afwachting van het geneeskundig onder zoek is zijn vaartuig onmiddellijk onder politiebewa king gesteld. Te Hardingsveld heeft zich een vermoedelijk ge val van cholera voorgedaan bij een schipper. De acht uren werkdag. De minister van Oorlog heeft op het adres van de Rijks werklieden aan de Hembrug, die hadden verzocht aldaar den 8-urigen arbeidsdag in te voeren, geant woord, dat voor de vijf wintermaanden, met ingang van 1 November, een tijdelijke arbeidsdag van acht uren zal worden ingevoerd, evenals het vorige jaar. Het vervoer zal in die maanden weer per spoor, en niet per boot geschieden. Voor verzoeken betreffende den arbeidsduur in 't algemeen verwees de minister de adressanten naar de Staatscommissie, wier rappor ten de minister afwacht alvorens een definitieve rege ling in te voeren. Onder de sloomtrem. Aan den Haagweg nabij Delft geraakte gistermor gen een vrouw, wonende te Delft, onder de stoomtram. Beide beenen werden haar onder de knie afgereden. In zorgwekkenden toestand werd de vrouw naar Rijswijk en van daar naar het Ziekenhuis te Delft vervoerd. Onze regenzomer, Uit Schoterland schrijft men: Zelfs op de zandgronden heeft men last van den hoogen waterstand door den veelvuldigen regen. Te Oranjewoud zagen wij gisteren arbeiders bezig met het rooien van aardappelen, met baggerlaarzen aan. De aardappels werden uit de modder opgedolven. Tal van aardappels zijn bedorven en zóó week, dat men ze in elkaar kan knijpen. Gerust kan men zeggen dat de oogst voor de helft mislukt is. Brandstichting De vrouw van den landbouwer Gruis te Holtgast (bij Ni euweschans, Gr.) is gevangen genomen. Zij wordt verdacht van brandstichting in diens boerderij op 10 Aug. j.l. De Manoeuvres. De legermanoeuvres in de Betuwe zijn afgelast; de manoeuvres der tweede divisie gaan door. Het zeven de regiment keert 22 dezer naar Amsterdam terug met uitzondering van een detachement, dat met het oog op het beschikbaar logies te Amsterdam, eerst 24 die- »ei' naar Amsterdam terugkeert. In verband met ons vorig bericht omtrent den Ita liaan Bonny, te Maastricht, kunnen we thans melden, dat verschillende personen, waaronder eenige dames, door genoemden zwendelaar zijn opgelicht. Eene dame liep er zelfs in voor 2000, eene andere voor 1200. Ook moet een sigarenfabrikant door het heerschap zijn opgelicht. Uit een opstel over den zandlooper „In de keuken werd eertijds alles met dezen tijdme ter gereed gemaakt, en ook op den kansel stond vroe ger gedurende den preek een landlooper." De middenstandstentoonstelling werd bezocht door 180.000 betalende bezoekers. Bovendien bezochten de leerlingen en verpleegden van 230 scholen en weeshui zen kosteloos deze tentoonstelling, zoodat het geheele bezoek, behalve van hen, die op andere wijze de ten toonstelling bezochten, verover de 200.000 personen telde. In verband met den moord op den rijksambtenaar Verberne uit Utrecht, te Rucphen gepleegd, zullen, naar vandaar aan „De Tijd" gemeld wordt, ten einde eene behoorlijke surveillance te kunnen uitoefenen, in de gemeente Hoeven, Sprundel, Rucphen en het Hei- ke gedetacheerd worden drie rijksveldwachtei-s en een detachement marechaussees. Woensdagnacht meende een verpleegster van het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik, dat een der patiënten zich over het dak verwijderde. Onmiddel lijk maakte zij alarm, zoo ook de nachtwaker; in alle richtingen werden nasporingen g laan. Evenwel. in de inrichting werd appèl gehouden, waaruit bleek, dat alle verpleegden present waren. Toch zal vooreerst een dubbel oog in het zeil wor den gehouden; niet onmogelijk toch, dat van buiten af hulp werd getracht te verleenen tot eene ontvluch ting. De verpleegster zegt, zich niet te hebben ver- gist, er was onraad. Naar men ons nader mededeelt, zal door den „Bond van Kaasmakers in N.-Holland" wederom eene onder linge keuring worden gehouden van kaas, bereid in de fabrieken der leden en zooveel mogelijk op denzelfden dag gemaakt. Deze keuring zal plaats hebben op Dinsdag 21 Sept. a.s., nam. 1 uur, in het gebouw „Di- ligentia." Ieder lid zal 2 kazen inzenden, terwijl de geheele inzending op de Landbouwtentoonstelling op 22 en 23 Sept. a.s., ter opluistering zal worden inge zonden, waarbij dan tevens aanwezig zullen zijn de verschillende lijsten, vermeldende de wijze, waarop de ze kazen zijn bereid. Ongetwijfeld zal deze inzending voor belanghebbenden yan groot nut zijn, waarvoor zeker de Bond, die, om het goede doel dat zij beoogt, den steun van alle belanghebbenden waard is, een woord van lof toekomt. Wij kunnen dan ook de Hee ren Kaasmakers in deze provincie ten zeerste aanbe velen als lid van dezen Bond toe te treden. Gisteren vergaderde de raad van orde van advocaten ter voorziening in* de vacatures ontstaan door het pe riodiek aftreden van 2 leden van den Raad van toe zicht en discipline. Voor dat tot stemming werd overgegaan deelde mr. N. H. de Lange mede dat hij bedankte als deken der orde. De beide aftredende leden van den raad van toe zicht en discipline, de heeren mrs. N. H. de Lange en W. O. Bosman, werden herbenoemd. Tot deken werd benoemd mr. W. E. A. van der Hoe ven, die aanneming van deze benoeming .3 dagen in beraad wenschte te houden. Dat 8 October in aantocht is kan men langs de straat reeds bemerken. Men ziet jongens zich oefe nen op de hun verstrekte fluiten en meisjes met cas tagnetten vroolijk bezig, om zich deze nieuwigheid eigen te maken. De ijverige heer Maas, directeur van het stedelijk muziekkorps, is bijna dagelijks met de jongelui aan het oefenen voor de reveille, waarvoor door hem een marsch gecomponeerd is. De ommegang, opgeluisterd door het muziekkorps, zal een waardig begin zijn voor den 8-Octoberdag. De lange winteravonden staan weer voor de deur. Deze. aangenaam en nuttig door te brengen, daarbij wil dc Toynbee-vereeniging behulpzaam zijn. Zij stelt zich weer voor, evenals andere jaren, cursussen in ver schillende vakken te geven. Had de commissie gedu rende zes jaren niet te klagen over weinig belangstel- lang, zij hoopt ook dit jaar weer bij de inschrijving van leerlingen vele bekende, maar ook vele onbekende gezichten te zien. Wie prijs stelt op wat meerdere ontwikkeling, wie het vroeger geleerde wat wil opfris- schen, kome aan het gebouw van de Nutsspaarbank op dag en uur welke later bekend gemaakt zullen worden. Maar zal er onderwijs gegeven kunnen worden in dezelfde vakken als vorige jaren, dan heeft de com missie den steun noodig van eenige personen in Alk maar, die als leidster of leider willen optreden en daarvoor éénmaal per week een uur van haar of hun tijd willen missen. De commissie noodigt die perso nen uit tot een bespreking op Woensdagmiddag 15 September om vier uur op de bovenzaal in het Nuts- gebouw. Mogen vele dames en heeren zich voor dit so ciale werk opgewekt gevoelen! Een nïeuwe Wssch- en Strljkinrlchtfrg. Aan den Steeweg is de Noord-Hollandsche wasch- en strijkinrichting van de firma S. Krom dezer da gen geopend. Waneer de dames haar bezoeken en daartoe bestaat gelegenheid. dan zullen ze vermoe delijk wel den indruk krijgen dat in deze inrichting naar netheid, reinheid en zorgvuldigheid wordt g-e- streefd, dat getracht wordt ieder het zijne terug te geven in voortreffelijken staat. De ontvangen goe deren worden allereerst in een lokaal gesorteerd in bont-, wol- en wit goed, en gespecificeerd in een boek, vervolgens in een der beide waschtrommels gedaan iedere wasch afzonderlijk en daar flink doorge spoeld. Het waterleiding-water wordt toegevoerd dooi' twee buizen uit een warm en een koud waterre servoir. In dien trommel wordt het goed flink door elkaar gewreven, dan wordt het water vervangen door ander warm water met eigen zeep, met behulp van een stoomleiding wordt dit gekookt, terwijl de trom mel voortdurend in draaiende beweging wordt gehou den. Vervolgens laat men ook dit water wegloopen en wordt het goed geblauwd. Bij al die bewerkingen is de wasch in denzelfden trommel gebleven. Nu wordt ze echter in de wringmaehine en daarna in hou ten bakken naar een centrifuge gebracht, daar wind- droog gemaakt, dan naar de pakkamer vervoerd, waar een stoommangel het goed bewerkt, dat dank zij het feit, dat het winddroog is gemaakt, een mooien glans heeft gekregen. In een luchtig vertrek boven worden de goederen gestreken, die niet machinaal kunnen worden behandeld. Daar zijn o. a. machines voor het strijken van boorden, manchetten en overhemden, met een door gas en lucht verwarmden cylinder, voor het geven van een goeden vorm aan boorden. In een vertrek daarnevens wordt het lijfgoed ge droogd door frissche doorstraling als het kan, door verwarmingsbuizen als het moet. oor dat de sehoone wasch de inrichting verlaat, wordt met de eerst opgemaakte lijst gecontroleerd of alle stukken er wel zijn, die er bij aankomst waren. En overigens wordt al het mogelijke gedaan om te zorgen, dat het goed soepel blijft. De lezeressen zullen het voordeel daarvan wel het best kunnen begrijpen. En als zij een- kijkje in de in richting nemen, kunnèii zij nagaan in hoeverre men daar slaagt. Zij zullen dan tevens kunnen vernemen, dat de firma tracht tegen lage tarieven het goed tot tevredenheid der klanten te behandelen. En vermoe delijk zullen ze uit de installatie van Reineveld te Delft, die behoudens de stoommachine, al de machine rieën heeft geleverd, de overtuiging putten, dat de firma zich het nieuwste heeft aangeschaft en dus uit stekend geïnstalleerd is. Ingevolge de Weduwenwet voor de ambtenaren 1890 en de wet van 2 Juli 1898 (St. bl. no. 167) is pensioen verleend aan: H. W. F. van Hasselt, wed. F. van Rij- sens, district-schoolopz., 690; J. van Rijsens, kind uit het huwelijk van wijlen E. van Rijsens, distr.- sehoolopz., laatstelijk echtg. van H. W. F. van Has selt met wijlen A of A. M. Boonstra, 230. Gistermiddag kon de stoomtram AlkmaarHaarlem een paar diensten niet volbrengen, doordat de tram, die alhier om 4 uur moet arriveeren, te Castricum, bij het passeeren der spoorbaan uit de rails geraakte en van de tram, die vanuit Alkmaar om 4.25 vertrekt te Limmen de machine defect raakte. Dat menige passagier hiervan nadeel ondervond, laat zich begrij pen! VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Alkm. Strijkorkest, 81/2 uur. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Ver. t. verb, der Schapenfokkerij in N. H. Alge meene verg. 12 uur, „Central." Mannen-zangvereeniging „Orpheus," repetitie, 8 uur, café Central. „Alkmaarsche Tooneelvereeniging", repetitie, 81/2 uur, Prins Hendrikstraat 8. ZATERDAG Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 's avonds 71/2 uur, „Central." Mannenkoor „Excelsior," repetitie, 81/2 uur, lokaal Diligentia. Fluit- en kleppermarsch, repetitie voor jongens, l1/2 uur, Central. Castignettsnspel, repetitie voor meisjes, 21/2 uur, Central. Predikbeurten. 12 Sep'embcr 1909. Groote Kerk, 10 uur, D«. V.:nk«. Avond 6 uur, Ds. de Pree. Ktpel, 10 uur, Ds. Verwaal. Evane.-Lulh. Kerk, 10 uur, Da. Ternooy Apèl. On- de: werp „Stillen in den lande." DdOpsgi'X. Kerk, 10 uur, Ds. GL-sz. Rem.-Geref. Kerk, 10 uur, Dr. J, A. Beijerman, Rem, Pred. t Amsterdam. Gereform. Kerk, 10 uur, de heer W. F. C. van HeUdingen, candidaat te Leiden. '«Avonds 6 uur, deielfde. Consistorie Geref. Kerk. Oudegracht D 83. Vrijdag avond 8l/a uur vergadering van de Jongelingsveree- niging „Pauius." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienst oefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/a5 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheua", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/g7 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 6 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine za&I Harmonie, 5 uur. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Lindeboom. H iv, Gem. te Stompetoren, Ds. Warner. (Doopbe- diening). H© v. Gsm. te Egmttnd a. d. Hoef, uur, Ds. H. M. E. Bremer, van Esmond aan Zee. Herv, gemeente te Bergen, 10 uur. Dj. de Pree, van Alk ma Ar. Ha ormde gemeente te Li mm n, v.m. 9l/oUur, Ds. C. J. A Bosch Ned. Herv. Gem. te Schenner hern, uur, Dr. Lindeboom te Oudorp. Ger. K-ft te Schermerho-n, 9!/2 uur, Pfe*kle*en. Uit Marokko wordt gemeld, dat er een brief zal komen van Sultan Moulay Ilafid, in welken hij met verontwaardiging opkomt tegen de beschuldigin gen omtrent de martelingen, waaraan hij de gevangen genomen volgelingen van den Roghi zou hebben on derworpen. Deze brief moet een paraphrase zijn van het schrijven, waarmede hij de nota der mogendheden zal beantwoorden. De Sultan geeft zijn verwondering te kennen over de aan den dag gelegde verontwaardi ging, terwijl toch de bladen zonder eenigen ophef de door den Roghi bedreven gruweldaden hebben mede gedeeld. De Sultan beroept zich op den Koran ter rechtvaardiging van zijn gedrag en wijst op de nood zakelijkheid om de godsdienstige leer te volgen. Zijn barmhartigheid, zoo verklaart hij verder, heeft hij ge toond door dat hij den gevangenen de ledematen heeft laten afhouwen en niet de hoofden. In Engeland is' na een debat-, dat zes dagen heeft gednurd. de artikelen van de wet op de midde len, betrekking hebbende op de hoogere vergunnings rechten, zonder eenige belangrijke wijziging in het La gerhuis aangenomende behandeling echter van dfe andere artikelen der wet zal nog een aantal dagen in beslag nemen. Omtrent de houding, die het Hoogerhuis tegenover .de wet zal aannemen, loopen nog voortdurend allerlei geruchten, zonder dat er iets zekers bekend wordt en de meening omtrent de mogelijkheid, dat het Hooger huis de wet zal verwerpen, verandert dan ook eiken dag. Het congres van Engelsche vakveree- n i g i n g e n te Ipswich heeft een besluit aangeno men, waarin het er zijn scherpe afkeuring over uit spreekt, dat sommige patroons hun personeel dwingen bij het Territoriale leger dienst te nemen, en dienstne ming bij dio krijgsmacht dén arbeiders ontraadt, om dat zij in arbeidsgeschillen zouden moeten optreden. Dat is voor minister ITaldane een streep door de re kening. Het ging in den laatsten tijd anders goed met de werving voor zijn nieuw leger van burgers. Tn Amerika heeft weer een lynch-partij plaats gehad en wel te Shreveport in Louisiana. Een neger had een blank meisje aangerand. Een troep blanken, een paar honderd man sterk, sloegen eerst den neger met stokken, daarna bonden zij zware steenen aan hem en gooiden hem in de rivier. Terwijl hij daar worstelde om boven te blijven en eindelijk zonk, dans ten en zongen de blanken op den oever. In Rusland is in het station Mast de post door een bende gemaskerde en met revolvers en bommen gewapende roovers overvallen, Waarbij dezen 80.000 roebels in handen vielen. Drie soldaten en een wachter zijn vermoord, tien man erg gekwetst. De roovers sneden de telegraafdraden door en vluchtten op een lo comotief. (i C rj j n o 5 c Mrdede«Hn(j(iis. 1' e „Z III." Te 11.45 steeg de koning van Saksen voor de twee de maal op met de „Z. III" te Friedrichshafen. Het luchtschip landde te 1.35 bij de ManzeJlerwerf op het-meer van Constanz, en werd daarna in de hal gebracht. D p r is o t i e v i u C u o k. Te Kopenhagen heeft de universitaire plechtigheid ter eere van Cook plaats gehad, welke bijgewoond werd door den kroonprins, prins George van Grieken land, verschillende ministers, den Amerikaanschen ge zant en den Noordpoolreiziger Sverdrup. De rector overhandigde aan Cook het diploma van eeredoctor. Deze betuigde zijn dank en verzocht eerst nadat zijn volledig rapport bekend zal zijn een oordeel over zijn reis uit te spreken. Hij deelde verder mede, dat hij een schip naar Groenland zou zenden om zijn beide Eskimo's af te halen, die dan op onpartijdige wijze kunnen worden gehoord. Mynheer de Redacteur t Vergfin mij een plaats in Uw blad, allereerst naar aanleiding van het adres van Dr. Boas. Hoewel dit adres gericht is tegen het verslag door Curatoren in de zaak B. uitgebracht, wordt mijn naam toch herhaaldelijk door den heer B. genoemd en wel op een wijze, die aan buitenstaanders in deze zaak een meening vau. mij moet bijbrengen, die mij niet aange naam is. Ik meen dus gerechtigd te zijn, hiertegen op te komen. De heer B. gelieft zich uit te drukken als„De door den heer L. gegeven voorstelling is immers ge heel van de waarheid afwijkend," m. a. w. ik heb de waarheid niet verteld. Om dit te bewijzen gaat de heer B. een vergelijking maken tusschen een brief, door mij in Aug. 1908 geschreven en de inhoudsopgave van dezen brief in Mei 1909 gegeven. Negen maanden na het schrijven van dien brief wist ik den inhoud toch nog zóó goed op te geven, dat do heer B. de volgende punten van verschil weet te vin den: Ik zei, dat er in dien brief stond; dat na alles wat er „voor de vacnntie" op school gebeurd was, hij zich wel zou kunnen voorstellen, „dat hij hier niet vast aangesteld zou worden. In werkelijkheid stond er: Door 't geen er „in de laatste weken vóór de vacan- tie" op school is voorgevallen, zal je natuurlijk wel in zien, dat „de Rector je nog niet voor een vaste benoe ming zal voordragen," ja, de mogelijkheid zou niet buitengesloten kunnen zijn, dat er met Januari een nieuwe oproeping werd geplaatst." Verder had ik gesproken van „tijdelijk" benoemd, terwijl ik geschreven had „voor een jaar" en ten slotte in plaats van een „vaste benoeming" had ik gezegd „een vaste betrekking." Ziedaar de punten van verschil. De eenige schijnbare afwijking van eenige beteeke- nis is dus, dat ik gezegd heb: „Dat hij hier niet vast aangesteld zou worden," terwijl er in den brief stond „De rector je nog niet voor een vaste benoeming zal voordragen." „Schijnbare afwijking" zeg ik, want uit hetgeen ik verder voor Curatoren heb verklaard, had de heer B. heel duidelijk kunnen lezen, dat hier bedoeld1 was: „op dat tijdstip", maar al was dit ook een afwijking geweest, dan zou dit nog niets beteekenen, zooals di rect duidelijk zal worden. De heer B. gaat dan door dat ik de strekking van dien brief verkeerd heb weergegeven en volgens de tendenz, die „hij" er in legt, verklaart hij „mijn" woor den. Ik geloof, dat „ik" toch wel in de eerste plaats zal weten, waarom die brief geschreven is. In het kort wil ik dit even mededeelen en dat zal meteen u het schijnbaar zoo wonderlijk verschijnsel, dat de Rector Dr. Boas een mededeeling liet doen door mijn bemid deling duidelijk maken. Wat nu is het geval. Met de orde van Dr. B. was het vóór de vacamtie to taal mis. Nu verscheen er in Aug. 1908 een oproeping voor Zwolle. De Rector kwam teen bij mij en zei, dat hij van plan was, Dr. B. aan te raden daarheen te sol- liciteeren, maar als „hij" hem dit schreef, dan zou dit als het ware een officieele kennisgeving zijn, dat men hem hier niet kon gebruiken. Om de pil ,nu zooveel mogelijk te vergulden, vroeg de Rector mij, of ik soms dien brief wilde schrijven, omdat ik veel met hem om ging en 't hem dus niet zoo hard in de ooren moest klinken, wanneer hij dit van mij hoorde. Dit was een moeiielijke taak voor me, want het is niet prettig iemand te moeten schrijven dat zijn carriëre eigenlijk voor een groot deel gebroken is. r Begrijpelijkerwijze heb ik dien brüf dus in em zoo zacht mogelijke v rm rekleed en vele uitdrukkingen zoo veel mogelijk verzacht Het is duidelijk, dat men lo. nu kan begrijpen, waarom mijn verklaring ge deeltelijk afweek. Wat ik voor Curatoren heb verklaard, was dö juist» strekking. Voor wie lezen wil is een uitdrukking als: ja, de mogelijkheid zou niet buitengesloten kun nen zijn, dat er met Januari een nieuwe oproeping- werd geplaatst," veelzeggend genoeg. (Dr. B. en mij was_toen nog niet bekend, dat er na het ontslag van Dr. Schreuders in ieder geval een nieuwe oproeping- moest komen) en 2o geen conclusies mag trekken uit de woorden van dezen brief, zooals ze daar staan, maar uit de be doeling, die er overal duidelijk genoeg in te lezen is. Merkwaardig is het, dat de heer B„ die anders al tijd zoo goed de data genoteerd heeft, dit niet schijnt gedaan te hebben, waar hij spreekt van de raad, die ik hem gegeven heb, toen hij bij mij was, na het ontvan gen van mijn brief. Hij verwijt mij n.l., dat ik al weer van de waarheid afweek, toen ik zei, dat hij bij den rector moest zien gedaan te krijgen, dat hij tot „Januari" 1909 zou worden benoemd. Hetzelfde wil ik niet van hem zeggen, hij „herinnert" zich deze da tum niet goed meer. Ik wil U dan echter mededeelen, dat Dr. Schreuders niet 1 Jan. 1909, maar vermoedelijk in October 1908 zijn ontslag zou aanvragen, m. a. w. dat dus met „Oc tober" de aanstelling van Dr. Boas zou zijn geëindigd. „Daarom" kon ik h'em oók den raad geven: „Zie ge daan te krijgen, dat je tot Januari wordt benoemd, want in 11/2 maand is het onmogelijk, dat je je verlo ren gezag herwint. Ik „vervroeg" en „verschuif" de feiten dus niet, maar de heer B. „verlaat" ze. Ook mijn mededeeling, dat de leeraren den heer B. hun opinie niet hebben uitgesproken vóór zijn benoe ming', omdat zij meenden dat hij niet benoemd zou worden, is volkomen juist. (Ik zelf heb al die feiten pas vernomen op den dag van zijn benoeming.) Al mocht mej. Baale dan misschien ook geen perso na grata zijn, dan bewijst dit nog niet, dat de heer B„ die no. 2 op de voordracht stond, benoemd zou worden, er was toch ook nog een no. 3! en de heer Boelmans ter Spill b. v. had hem, zooals dr. B. zelf erkent, al ronduit verklaard, dat hij hem niet zou steunen en de leeraren, die alles omtrent den heer B. wisten, ver-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2