DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 212 Honderd en elfde Jaargang, 1909 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Zees klagen, uitgegeven Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikmaar f 9?80; franco door het geheele Rijk f 1,— Af aderlijke nummers 3 Cents. ZATERO AG der gewone advertentiën; Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de NL V. Boek- en Handelsdrukkerij v/hn HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 11 SEPTEMBER. Uit den Rsad- BINNENL A N D. TektfsCKmaaraar Dit nummer bestaat uit twee bladen GEMENGD NIEUWS. Bedrogen Inbrekers Ruim f 400 zoek Uit Egmond aan Zee Een slang die een koe molk. COURANT De vergadering', tvelke de gemeenteraden Dinsdag- hebben gehouden is voorgeschreven in de Gemeentewet in een naburige gem. is de Raad niet op den „eer stens Dingsdag van September" bijeengekomen, maar dit lijkt ons in strijd met de even genoemde wet. Zij wordt belegd voor de installatie van raadsleden en eventueel voor de verkiezing van een wethouder, er hebben in den regel verschillende benoemingen plaats, terwijl overigens de agenda niet veel beteekent. Zoo was het ook hier. De herkozen leden, ten getale van 5, legden de vereischte eeden af en werden door den voorzitter met enkele welwillende woorden welkom ge- heeten. De wethouder ter Spill zag zich weer voor zes jaren benoemd en nam deze benoeming, zonder ge bruik te maken van den toegestanen bedenktijd, on middellijk aan. Drie briefjes waren er evenals ten vorige jare toen de oudste wethouder werd herkozen in blanco uitgebracht. Hieruit kan worden afge leid dat men niet algemeen met den aftredende is in genomen, maar dat men blijkbaar geen ander geschikt candidaat 'heeft, op wien men zijn stem wil uitbren gen anders zou men zeker die stemmen niet prijs geven, maar bij afspraak vóór of onder de vergade ring gemaaktze wel op één persoon vereenigen. Onder de ingekomen stukken bevond zicli een schrijven van den waamemendten commissairis van po litie, die zich op verzoek van den burgemeester tot den Raad had gewend met een opgave, waaruit bleek, idafl er in de maanden Juni en Juli 38 verbalen van geconstateerde overtredingen van de Motor- en Rij- wielwet in deze gemeente zijn opgemaakt. In de ver gadering van 28 Juli had namelijk de heer Glinder- man den voorzitter in overweging gegeven „scherper toe te laten zien op het rijden van fietsen." De voor zitter verklaarde toen reeds, dat aan de bepalingen betreffende het rijden zonder licht en het te hard rij den voldoende de hand gehouden wordt. Thans kon hij met cijfers komen, die zeker ook den heer Glinderman wel overtuigd zullen hebben. Het is weer het oude liedje dat hier bij de zoogenaamde rondvraag zoo dik wijls wordt gezongen. Waarom niet, alvorens men dergelijke zaken in openbare zitting in overweging geeft, even geïnformeerd bij den voorzitter of den be trokken ambtenaar? Ook de voorzitter had een schrijven tot den Raad gericht, om te doen zien, dat de heer Uitenbosch door het noemen van een geval, ten betooge „dat er, niette genstaande op heden de gemeentewerklieden verzekerd zijn bij de Rijksverzekeringsbank, er toch enkelen werkzaamheden hebben moeten presteeren, niettegen staande er vanwege de Rijksverzekeringbank uitkee- ring gegeven werd" een verkeerden indruk naar buiten was gevestigd. Inderdaad bleek, dat het ééne geval, dat in die vergadering door den heer Uitenbosch was bedoeld, dien indruk in het geheel niet rechtvaardigde. Opmerking verdient--het, dat was ingekomen een schrijven van den betrokken minister, dat deze ge meente was toegelaten bij Kon. besluit van 25 Augus tus 1. 1. zelve het risico ingevolge de ongevallenwet te dragen, en wei omdat hierin de officieel© erkenning ligt, dat Alkmaar 20.000 zielen heeft en dat dus hier niet g'eldt de bepaling van de Gemeentewet, dat „de bevolking eener gemeente wordt geacht te bestaan uit het door de laat9te openbare volkstelling daarin aan gewezen getal inwoners." Het lijkt een eigenaardige beslissing, welke in de praktijk konsekwent toegepast tot tal van moeielijkheden aanleiding kan geven. Ge steld bijv- dat het zielental even boven de 20.000 is en plotseling snel daalt, dan zal de gemeente eerst niet, later wel verplicht zijn aan de verzekeringsbank een pand te geven of te haren behoeve hypotheek te stel len. De rechtsgeleerden in onzen Raad waren het dan ook niet eens over het lot, dat het adres aan H. .M. de Koningin om het risico zelf te mogen dragen, zou wachten, maar B. en W. zijn door de regeering in het gelijk gesteld. Het adres van dr. Boas, in zijn geheel in ons blad opgenomen, gaf aanleiding tot discussie, in verband met het voorstel van den heer Uitenbosch om tot on middellijke behandeling dezer zaak over te gaan. Met 12 tegen 4 stemmen werd dit voorstel verworpen, na dat de heer van der Feen de Lille de wenscheilijkheid had uitgesproken om het schrijven van dr. Boas punt voor punt te vergelijken met het proces-verbaal der gehoorde personen, waartoe hem de gelegenheid had ontbroken. Zeer terecht werd opgemerkt, dat het oogenblik voor publicatie van dat proces-verbaal nog niet was gekomen. Wij hebben aangeraden in deze vergadering een voorstel tot publicatie in te dienen en er is een voorstel met. die strekking door den heer van der Feen de Lille gedaan maar we kunnen ons volkomen vereenigen met de motiveering daartegen, dat het oogenblik voor publicatie ongunstig gekozen is en dat deze beter na behandeling van de zaak in den Raad kan plaats vinden. In verband met het genomen besluit moeten wij thans een non possuinus uitspreken. Wij hopen even wel dat de Raad Woensdag tot openbaarmaking van het proces-verbaal zal besluiten. Dit lijkt ons een eisch van billijkheid na al het geen hierover thans openbaar geworden is en bovendien is het het eenige middel, om de publieke opinie volledig in te lichten. Hoe de behandeling Woensdag zal zijn we weten het niet, maar we zouden het ten zeerste betreuren als er een meerderheid van den Raad bereid werd gevon den om de zaak in den doofpot te stoppen gesteld dat een voorstel daartoe mocht worden gedaan. Met- groot genoegen zal men zeker het rapport heb ben gelezen van de commissie, welke de gemeentereke ning over 1908 heeft nagezien. Uit dit rapport toch bleek, dat 1908 geen onvoordeelig jaar voor de ge meente is geweest. Het is te wenschen, dat hetzelfde van 1909 zal kunnen worden getuigd en met zeer veel belangstelling zal ongetwijfeld afgewacht worden, hoe de loop der financiën is geweest in het jaar met de „gespannen begrooting," gelijk meermalen is gezegd li,jdens de begrootingsdiscussies en daarna. Bij een enkelen uitgaafpost werd in de commissie de wenschelijkheid' besproken, dat, zoo zulks niet ten nadeele van de gemeente uitkomt, zooveel mogelijk in gezetenen der gemeente met de leverantiën zullen worden belast. Deze opmerking' zal wel door verschillende nering doenden met ingenomenheid zijn gelezen. Vergissen we ons niet, dan heeft indertijd de heer Fortuin ook reeds de aandacht hierop gevestigd. De zaak spreekt zoo voor zich zelf, dat een dergelijke opmerking eigen lijk niet moest gemaakt behoeven te worden. Zijn on ze belastingbetalende burgers in staat tegen niet hoo- geren prijs waar van dezelfde kwaliteit aan de ge meente te leveren, dan hebben zij natuurlijk dte voor keur boven vreemden. ITetzelfde dient ieder gemeente naar bij zijn inkoopen te bedenken. Alleen indien de neringdoenden in de plaats zijner inwoning te kort schiet, hetzij in behandeling' van den klant, in kwali teit der waar of in haar prijs, koope men elders. Is dit niet het geval, dan begunstige men zijn stadge- nooten. Het is misschien niet geheel overbodig, de zen stelregel nog eens aan te bevelen. Met instemming hebben we indertijd het advies ge lezen van B. en W. inzake dencursus voor Fröbel en Sloyd-onderwijs. Dit onderis, hoe goed het voor de ontwikkeling der jeugdige jeïlgd moge zijn, is nog geen gemeentezaak. Het is een zaak van particulier iniatief en alleen als blijkt, dat particulierenvoldoende belangstelling toonen, doch niet in staat zijn haar te bekostigen, is er voor de gemeente gegronde reden tot fmanciëelen steun. Dat lijkt ons een gezond systeem. In het onderhavige geval bleek de belangstelling niet voldoende, voorloopig hadden „zich slechts een 20-tal leerlingen daarvoor aangemeld" schreef het bestuur van de algemeene bewaarschool, dat het goed bedoel de, maar zich minder goed uitdrukte men ziet de kleine kleuters zich zelf reeds aanmeldenHet bestuur moest er dan ook wel van afzien tenzij de gemeente zich daarvoor „eenige" geldelijke opoffering wilde ge troosten 500, en een lokaal bovendien. B. en W. adviseerden echter dat hiervoor geen termen beston den en de Raad ging hiermee terecht volmaakt accoord. Het heeft ons eenigszins verbaasd, dat, in de veror dening op de samenstelling en inrichting der commis sie van toezicht op de Handelsdagschool ongewijzigd is blijven staan de zinsnede: „De benoeming geschiedt op aanbeveling van een dubbeltal voor iedere te ver vullen opene plaats, door Burgemeester en Wethouders op te maken." Immers de eerste benoeming geschied de alvast niet geheel en al op aanbeveling van B. en W. Fr werd van de aanbeveling afgeweken. Het is te betreuren, dat iemand die zich bijzonder voor vak opleiding interesseert, en die bovendien zelf aan het hoofd van een handelszaak staat, is gepasseerd. Te meer omdat in de discussie, waarna tot instelling de zer commissie is besloten, met nadruk werd gewezen op de wenschelijkheid dat specialiteiten op handelsge bied en middenstanders in die commissie zitting heb ben. Uit de aanbeveling blijkt dat B. en W. geheel in dien geest gehandeld hebben, de Raad is hiervan af geweken en daartoe heeft hij natuurlijk het recht, maar we gelooven niet dat de belangen van de nieuwe inrichting geschaad zouden zijn als hij zich er aan ge houden had. Wenschelijk ware het nu zeker geweest, indien men de bepaling in de verordening minder bin dend had gemaakt, door bijv. het woordje „op" te ver anderen in „na." Hetgeen de voorzitter heeft medegedeeld over de be grooting van de inkomsten en uitgaven dienst 1910, luidt niet kwaad.- Het eind-cijfer bedraagt 628.619.916, terwijl er een post van 3749.62s voor onvoorziene uitgaven is. Het eind-cijfer is aanmer kelijk hooger dan het vorige jaar toen een begrooting werd ingediend, sluitende met een bedrag van 584.878.5, terwijl zij werd vastgesteld op 574.578.605. Maar stelden B. en W. destijds belas- tingverhooging voor, dte begrooting werd door den Raad aldus gewijzigd, dat dit niet noodig was. Thans is in het ontwerp van B. en W. al geen sprake meer van een dergelijke verhooging'. Wel zal de hoofdelij ke omslag meer moeten opbrengen, doch zal niet wor den gevonden door verhooging' van percentage, maar het vermoeden ligt voor de hand door den be lastingcontroleur. Voorts zij opgemerkt dat de post voor onvoorziene uitgaven dit jaar niet bijzonder' hoog is: het vorige jaar bedroeg zij 6616.49 op het ont werp en 68.26.49 op de vastgestelde begrooting. Tot beteugeling van het choleragevaar hebben B. en W. die maatregelen getroffen, welke van hen verwacht- konden worden. Zoo ooit, dan geldt het hier: indien gij den .vrede wilt, bereidt U dan voor ten oorlog; zijt ge gereed om den vijand te bestrijden, dan hebt- ge zijn komst minder te vreezen. En juist de overheid dient voor te g'aan met het nemen van goede maatre gelen, in de eerste plaats om den burgers tot navol ging aan te sporen en ten tweede om hen den ernst van het gevaar nog eens duidelijk te doen zien. Maar- al te dikwijls is in deze dagen weer eens gebleken, hoe verbazend onvoorzichtig err onverantwoordelijk zorge loos sommige nrensclren handelen, omdat ze niet over tuigd zijn van het groote gevaar. In dit opzicht zou een korte duidelijke waarschuwing onderteekend door alle geneeskundigen in een ltleine en door vele in ©en groote gemeente waarschijnlijk niet- zonder invloed blijven van een dokter is*de massa nog eerder ge neigd een hygiënischen raad aan te nemen dan van iemand anders. In verband met de mêdedeeling van de maatrege len waarbij zonder eenig bezwaar een crediet van 2500 werd toegestaan aan B. en W. voor het aan schaffen van een verplaatsbare barak kwam nog even ter sprake de watervoorziening aan den Omval. In het voorjaar werden 26 bewoners van dat deel der gemeente zich tot den Raad met het verzoek te bevorderen, dat de door hen bewoonde peroeelen wer den aangesloten bij hot buizen-net der waterleiding. B. en W. stelden toen voor hierop te berichten, dat zoolang geen 10 procent der aanlegkosten als jaarlijk- sche opbrengst der waterlevering door de belangheb benden wordt gegarandeerd, de gevraagde tusschen- komst niet zou baten. In verband met dit onderwerp werden B. en W. uitgenoodigd een onderzoek in te stellen, of er ook andere gedeelten in de gemeente zijn, die in dezelfde omstandigheden verlceeren als de Omval. Het resultaat van dit onderzoek, dat afgeloopen is, zal wel spoedig bekend gemaakt worden. Maar Dinsdag is al gebleken dat de Omvalbewoners niet geholpen kunnen worden. Tenslotte maken we even melding van een opmer king van den heer Wanna, die zich, als nieuw gekozen raadslid, eenigszins bezwaard gevoelde, dat hij een vergadering zou bijwonen van een raadscommissie, waarvan hij wel deel uitmaakte vóór het periodiek af treden als raadslid, maar waarvoor hij als opnieuw s kozen raadslid niet opnieuw benoemd was. Hem werd geantwoord dat hij op grond van us&ntie zicli nog ge rust als lid dier commissie mag beschouwen. Het mag usantie zijn geheel in den baak is het niet. En als men de verslagen van raadsvergaderingen, in andere gemeenten op den zelfden dag gehouden, nagaat, ziet men, dat elders inderdaad op dezen dag de benoemin gen in raadscommissies plaats hebben. Gisternacht, omstreeks 4 uur, werden agenten van politie te- Rotterdam door burgers gewaarschuwd, dat -er in hét perceel Weste Wagenstraat no. 36, waar de firma A. Vollegraaf Jz. Co. een electro-galvaniache verguld- en verzilver-inrichting drijven, de spiegelruit was ingedrukt. Toen zij de bewoners van genoemd perceel gewekt hadden, bleek den agenten, dat aan de inbrekers in dit geval een poets was gebakken. Ongeveer 14 dagen geleden kreeg de firma een blok je zuiver goud, ruim 1 Kg. wegende, en dat een waar de van ongeveer 1800 vertegenwoordigde, hetwelk zij voor reclame voor het venster uitstalde, in e-en glazen kastje. Des nachts werd het goud zorgvuldig weggesloten. De firma werd in de laatste dagen geregeld bezocht en voor de winkelkast begluurd door verschillende ver dacht uitziende personen. Hierdoor vatten zij achter docht en zij besloten veiligheidshalve het massieve goed om t© ruilen voor een stuk ijzer van dezelfde grootte, hetwelk zij vergulden. Meenende een goeden slag te slaan, hebben nu he dennacht een of meer personen de winkelruit ingesla gen en het bewuste stuk ijzer ontvreemd, terwijl zij een baar echt zilver, dat er vlak naast lag en een waarde heeft van ongeveer 80, onaangeroerd hebben laten liggen. Opmerkelijk is het verder dat ongeveer vier maan den geleden eenzelfde diefstal bij de firma V. Co heeft plaats gehad, en wel op dezelfde wijze en hetzelf de uur. Toen hebben de dieven een vergulden beker, die ze waarschijnlijk voor goud hielden, medegenomen. Van de daders natuurlijk geen spoor. Een looper van een ziekenfonds te Amsterdam is een portefeuille kwijtgeraakt (verloren?) waarin 410 aan bankpapier en eenige quitanties. Door mej. J. C. van Batenburg, den 6en dezer m Den Haag overleden, is gelegateerd aan de Prins Hendrik stichting alhier 3000. Uit Bergen Wegens ongesteldheid van Mej. G. Hoogvorst. vroedvrouw alhier, is als zoodanig tijdelijk aangesteld Mej. Posthumus te ITreterp, laatstelijk tijdelijk in St Paneras. Een wethou er gepenslonneerd. Dc heer Bangma te Tzum was 31 jaar wethouder en heeft thans ontslag' genomen als Raadslid. De ge melnteraad heeft nu besloten hem een jaarlijksch pen sioen toe te kennen tot een bedrag als liet wethouder salaris. Een doifijn «snged even. Te Noordwijk is komen aandrijven een groote dol fijn, wegende 1000 pond en van een afmeting van 41/., meter. Poging tot rsino cl. Te Monster is in een herberg op de Haven oen po ging tot moord ^pleegd door M. V. op zijn vader D V. te Ter Heijde. D. V., die door 2 revolverschoten verwond werd en op de straat was neergevallen, werd door omstanders spoedig opgenomen en ter verbinding naar den dokter gebracht. M. V., die weder in de herberg was gegaan, waaruit allen waren gevlucht, werd terstond aldaar gearres teerd en naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht, Klnder-fterstelUnga- en vacantie-kolonies. Donderdag 2 September, verlieten 37 kinderen, uit gestuurd door het Centraal Genootschap, na een 4- weeksch verblijf de kolonie Nunspeet, terwijl tegelij kertijd 35 patiënten de kolonie Zonnelieuvel vaarwel zegden, allen gesterkt door de krachtgevende bosch- lucht. Den Zaterdag daaropvolgende werden beide ko loniehuizen weer bevolkt met resp. 37 en 34 zwakke kinderen uit verschillende plaatsen van ons land. En Donderdag j.l. kregen de groote koloniehuizen een beurt. Noordwijk leverde 51, Egmond 1*61 kinderen aan de verschillende geleiders af. Dit is nu de 4e maal dit jaar! Reeds meer dan dui zend kinderen genoten den heilzamen invloed van hei de en bosch of duin en zee. En voor de 5e maal opent het Centraal Genootschap de poorten zijner Tehuizen om op te nemen een breede schaar kleinen, door ver schillende oorzaken belemmerd in hun groei. Noordwijk herbergt thans weer 46, Egmond 151 kleine gasten. Cholem Het geval met C. van Wijk, die in de barakken te Crooswijk overleed aan cholera asiatica ten gevolge van het gebruiken van ongezuiverd Maaswater, blijkt een tragischen kant te hebben. De man, die geen bootwerker, doch scheepsbouwer was, bevond zich- op 31 Augustus op de plecht van een roeiboot op de ri vier, toen hij door de deining van een passeerende sleepboot overboord geraakte. Wel werd de man on middellijk gered, doch een flinke hoeveelheid water had hij naar binnen gekregen. Van onvoorzichtigheid of onverschilligheid is in dit treurige geval dus aller minst sprake. De te Ylaardingen in observatie gestelde leden van het gezin van den eholeralijder aldaar zijn ontsla gen. De toestand van den patiënt zelf is vooruitgaande. Uit Dirksland meldt men: De rijksseruminrichting heeft bericht, dat er in de uitwerpselen van den schipper alhier, -bij wien zicli Donderdagnacht verdachte verschijnselen voordeden- eholerabacillen gpvonden zijn. Men meldt uit Gorinchem, dat de eholeralijder aldaar als geheel hersteld het gasthuis heeft verlaten. Daar een matroos van het stoomschip Willem Dispertus te Duisburg onder verdenking staat van aan cholera te lijden, is de bemanning' in de quaran tainebarak opgenomen. Tot dusver is niet gebleken, dat de verdenking juist is. Men staat menigmaal versteld over de verre gaande roekeloosheid van de menschen, ondanks her haalde waarschuwingen van de autoriteiten om in de ze dagen de grootste omzichtigheid in acht te nemen met het oog op besmetting. Op de Oosterkade te Utrecht, een water dat directe verbinding heeft met de Keulsche Vaart, was gisteren epn bakkersknecht bezig z'n ovenzwabber te reinigen in de gracht, als was er van cholera geen sprake. De voorbijgangers bleven stom van verbazing staan kij ken Maar de man ging bedaard met zijn werk voort en droeg zijn kletsnatte dweil naar de bakkerij, om er z'n oven mee schoon te maken. Tegen zulk een starre domheid helpt waarlijk geen redeneeren. Nachtvorst. Volgens veehouders, die gistermorgen vroeg in het land in de omstreken van Haarlem waren om hun koeien te melken, heeft het gisternacht vrij sterk ge vroren. Een koe van de wed. A. J. van Rozen te Appelscha had den geheelen zomer een wondje aan een der tepels. Meermalen werd een middel aangewend om het te doen genezen, maar het was en bleef een wondje. De koeien liepen daags in de weide, 's nachts wer den ze op stal gebracht, tot ze dezen nazomer nacht en dag in het land bleven. Wat geschiedde nu? Een paar dagen nadat de beesten de stal voor goed hadden verlaten, .vond men een dikke slang in den stal. Het wondje aan den tepel der koe genas spoedig toen de koe in het land liep. Men vermoedt dat de slang de koe geregeld gemol ken heeft. De moord bi] Koekange. Gisteren zijn te Assen B. en F., de verdachten van den drievoudigen moord te Koekangerveld, gevanke lijk binnengebracht. Zij werden per rijtuig vervoerd, dat op het perron voorreed. Een groote menigte was aanwezig, die luide verwenschingen uitte. In 't paleis van justitie had onmiddellijk een verhoor door den rechtercommissaris mr. Pelinck plaats. In beslag is ge nomen een onderbroek van B., die geheel met bloed bevlekt is. Kaar de Ass. Ct. meldt, is de verdachte K. weer op vrije voeten gesteld. Gisteren werd te Wijk aangehouden Van Achte ren, meer bekend onder den scheldnaam Pot. Hij is naar Assen overgebracht. Uit verschillende mededee- lingen zou gebleken zijn dat het zweepje dat in de wo ning van de vermoorden gevonden was, aan v. A. zou toebehooren. Men vond in het genoemde feit reden om hem aan te houden. Vermoed wordt dat men nu de twee daders gearresteerd heeft. Uii Eesuhugowsiard. Nauwelijks laat zich het zonnetje een paar dageri zien, of de zaadbouwers haasten zicli het zaad thuis te halen. Wagen achter wagen ziet men beladen met schooven langs de wegen en overal verrijzen bij de woning de zaadschelven. Reeds zijn de stoomdorsch- machiues aan den gang, hoewel veel zaad wordt bin nengehaald dat niet goed droog is. Sommigen haas-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1