STADSNIEUW S~ BUITENLAND. Uil Oude NIedorp. Uit St Pancras, Vsn Texel. Meer toezicht. In ruil. Hij wist het Aanbesteding. Drievoudige moord te Koekange. We est op uw hoede Dakloozen. Een oude munt. Een zonderling. Bekneld. Wantoestanden op een rijkswerk. Hofraad. Verhoudingen. Uitvinding. Gasontploffing.] Diploma behaald. Cadettenschool. Badhuis „Het witte Kruis" Voetbal. Gymnastiek. Militaire wielt ijders. Onder den trein. Een eedsweigerear. Rectificatie. Agendt. Gemengde Mededeallngcn. zaaddoozen van het vlas, die nog op het veld liggen om te. drogen, gaan door de aanhoudende vochtig heid over tot schimmelen, terwijl het vlas, n.l. de hal men, overgaat tot rotten. De aardappelziekte breidt zich gestadig uit en de ruime opbrengst, die men zich voorstelde, is daardoor al gereduceerd tot een matigen oogst. Met de bietenoogst heeft men nog goede hoop, als 't weer nu maar eens wat droog gaat worden. Maar de bouwboeren en de gaardeniers maken in elk geval een slecht jaar. De ijverige commissie voor de Bibliotheek der Her vormde Gemeente alhier heeft gezonnen op middelen om de boekenschat te vermeerderen, en is daarin, naar het schijnt, uitstekend geslaagd. Twee middelen zullen worden beproefd. Het eerste is het gebruikma ken van het aanbod der Maatschappij tot Hut van het Algemeen betreffende de zoogenaamde reizende bibliotheken. Sedert eenigen tijd n. 1. stelt deze Maatschappij voor plaatsen, waar geen nuts-bibliotheek bestaat, een kist met honderd boeken beschikbaar, telken jare te vervangen door een andere. In de maand October is de eerste zending te wach ten en nu reeds kan gezegd worden, dat ze veel belo vend is. Algemeene werken en tijdschriften, popu- lair-wetenschappelijke werken, vakboeken, gedichten en tooneelstukken, romans en kinderboeken behooren ertoe. Door deze aanvulling kan de commissie voor den a.s. winter over pl. m. 400 nummers beschikken. Het tweede middel is het organiseeren van een ge- zelligen avond met entree. Daarvoor is uitgenoodigd de heer Mr. J. Draaijer uit Leiden die twee jaar ge leden met zooveel succes op het onderling Hut alhier over Multatuli gesproken heeft. De commissie ont ving dezer dagen het verblijdend bericht, dat de gees tige spreker en voordrager bereid is over te komen in October a.s. en dan behalve een paar voordrachten een lezing hoopt te houden over een nader te bepalen onderwerp. Wellicht zullen ook eenige zangnummers ten beste worden gegeven en het programma belooft alzoo zeer aantrekkelijk te zullen zijn. De kas der commissie zal er ongetwijfeld wel bij varen. Want er is hier maar één roep over de voor drachtkunst van Mr. Draaijer. Hoodig is de finanei- ëele versterking voor het aanschaffen van een aantal zeer gezochte boeken van den jongsten tijd. e Op initiatief van de heeren Ds. Kanis, M. II. Wout- man, Jb. Pluister, P. Schaap, M. Kooijman, D. Won dei' en R. Groen, werd op Vrijdagavond, in het lokaal van den heer T. de Jong een vergadering belegd, met het doel eene verlichtings-commissie op te richten op dat men met vereenigde krachten in staat zal zijn, de kom der gemeente te verlichten. 20 personen waren er tegenwoordig. De heer Ds. Kanis, die de leiding van deze bijeen komst op zich genomen had, kon in zijn openings woord constateeren, dat er hier ook wel behoefte aan verlichting werd gevoeld. Ha vervolgens aan allen het welkom te hebben toegeroepen, deelde de spreker de plannen van de voorloopige commissie uitvoerig aan de vergadering mede. Ha deze mededeeling ga ven al de aanwezigen zich op als lid. Besloten werd het dorp te verlichten met 8 lantaarns. Dit aantal werd algemeen voldoende geacht. Het concept-regle ment dat door de voorloopige commissie was opge steld, werd na een kleine wijziging door de vergade ring vastgesteld. De lantaarns zullen branden van 1 September tot half Maart, tot 's avonds 10l/a uur, des Zondags tot 11 uur. De bediening daarvan zal aan de burgers worden aanbesteed. Ha een eerste vrije stemming werden de heeren Ds. Kanis, Jb. Pluister, M. H. Woutman, P. Schaap en M. Kooijman gekozen tot bestuursleden, welke heeren zich hunne benoeming lieten welgevallen. Voor de kosten en het plaatsen van de lantaarns, waarvoor wel minstens 200 benoodigd zal zijn, werd een intee- kenlijst aangeboden, waarop door de aanwezigen al voor een flink bedrag werd ingeteekend. De niet aan wezigen zal de lijst ook worden aangeboden. Besloten werd aan den Gemeenteraad te verzoeken om subsidie. De verdere regeling werd aan het bestuur overgelaten. De heer A. Wonder bracht een woord van dank aan de voorloopige commissie, Hiemand meer het woord verlangende werd de vergadering door den heer Ds. Kanis, met dankbetuiging voor de opkomst en mede werking gesloten. Ha een hierop gehouden bestuursvergadering werd de heer Ds. Kanis benoemd tot voorzitter en de heer Si. Kooijman tot secretaris-penningmeester. De heer J. Schuit heeft zijne benoeming als wet houder der gemeente St Pancras aangenomen. Zondagmorgen in de vroegte heeft de kaasmaker H. L., werkzaam aan de kaasfabriek te De Waal, zich van het leven beroofd, door zich met een scheermes den hals af te snijden. Wat de aanleiding tot deze wan hoopsdaad is geweest, kan men tot heden niet vermoe den. De ongelukkige zou juist op dezen datum zijn SYsten verjaardag vieren. Do officier van justitie te Breda looft 400 uit voor dengene, die aanwijzingen kan doen inzake den dubbelen moord op het echtpaar Bakx te Rijsbergen en eenzelfde som voor degene, die den moordenaar van den ambtenaar v. Bene te Rucphen op het spoor brengt. Verder zullen 1Y marechaussees en 9 rijks veldwachters méér in die streken worden gedeta cheerd; zij krijgen niet alleen een andere bewapening- maar zijn ook geheel vrij in hun manier van ronde doen, kleeding etc., opdat op deze wijze gemakkelijker het moordenaarsnest, dat „Het Heike" heet, kan wor den uitgeroeid. Pietje had verlangd naar 'n klein broertje en naar 'n paar witte konijnen. Hij kreeg eindelijk van z'n pa een mooi wit konijn, en den volgenden dag kwamen er waarlijk twee broertjes. Dit was Pietje niet naar den zin. Zijn vader vond 's middags aan 't tuinhek de volgende aankondiging: „Te koop een lief, dik broertje. Ook in ruil voor een wit konijn." Meester: Vertel me eens, Piet, hoe ga je van Alk maar naar Batavia. Leerling: Eerst, met den trein over Haarlem naar Rotterdam. Best, en verder? Daar ga ik op de boot en dan laat ik 't aan den kapitein over, die den weg veel beter weet dan ik. Bij de Vrijdag te Loopuitdorp gehouden aanbeste ding van den bouw van een kerk aldaar voor de Hed. Herv. Gemeente te Huisduinen, werd ingeschreven door O. Kloosterboer, Br. op Langed. 16092. G. Vol der, Br. op Langed. 16052. Sm. Veen, Alkmaar, 16Y83. D. de Kok, Helder, 14999. Jn. Smit, Den Helder, 14900. A. de Vries, De Rijp, 14694, Jb. Brugman, Heiloo, 14400. J. Schoe- felenberg, Helder, 14500. J. Spruit, Helder, 14840. P. Dubbeld, Alkmaar, 13998. A. Krijnen, Helder, 13985. Gebr. Groot, Akersloot en Alkm. 1391Y. GéDroeders van Pelt, Alkmaar, 13Y90. R. Vol- mer, Alkmaar, 13700. G. Beek, Alkmaar, 13560. Sm. Overtoom en Zoon, Schagen, 13510. H. van der Plas, Helder, 13500. R. van Os, Helder, 1328Y. P. Voorman, Schagen, 12850. M. Groen, Schagerbrug, 12Y90. J. Smit, Helder, 12324. J. A. Groen, Alkmaar, 12295. Jn. de Graaf, Koegras, Helder, 11908. A. van Pelt, Helder, 11600. J. Ver heus, Helder, 10958, De begrooting bedroeg 126Y0. De gunning is aan gehouden. Zekere K. Wemmenhove, schepenjager te Hooge- veen, jagende voor de Griendtsveenmaatschappij, met een schip van Hoogeveen gekomen, heeft een ontmoe ting gehad te ruim 4 uur in den Vrijdagochtend, vol gende op den dag van den moord, bij de Veenesluis, tusschen Zuidwolde en Echten, dicht bij de plaats, alwaar onder woest geweld de moordenaars zich van het ongelukkige, weerlooze drietal meester maakten, vermoordden en al het aanwezige geld stalen. Die ont moeting kan voor zekeren Victorie, schapenkoop, te Koekange, in verband met den moord aldaar, onaan gename gevolgen hebben. Wemmenhove heeft daar van nu aangifte bij de politie gedaan. Ook op hem hield de politie het oog gevestigd. Uit Hoogeveen wordt gemeld: De rijksveldwachter Ebbinge te Zuidwolde ontving van den officier van justitie een telegram om B. ge vangen te nemen. (Den avond te voren was hij vrijge laten). Bij zijn komst was de gezochte naar Hooge veen, waar hij gearresteerd werd door de marechaus- sée's. E. ging terug naar de woning van den, verdach te om huiszoeking te doen en jawel, na iatng zoeken ontdekte E. onder een hoop rommel een broek van B. verstopt, deze broek was met bloed bevlekt. Ook moet de gearresteerde een briefje van 200 hebben laten wisselen. De verdachte staat bekend als een geducht strooper, hij maakt overigens een niet ongunstigen indruk, hij weet zich netjes en beschaafdi voor te doen. Hij nam de zaak nogal kalm op. Hij bracht nog een fiets naar den reparateur waar een paar nieuwe ban den om gezet moesten worden, de volgende week zou hij de fiets terug halen. Later werd uit Assen geseind: De gearresteerde Brouwer heeft gisteren naar uit Assen aan de Avondp. wordt geseind, bekend mede plichtig te zijn aan den moord te Koekangerveld. De pseudo-„dokter" en zijn beide assistenten, schrijft de Pr. Gr. Ct., tegen wie wij bij vorige lotingen voor de militie reeds nadrukkelijk hebben gewaarschuwd, is weer begonnen met zijn praktijk. Hij reist weer de provincie af tot het bezoeken van de ouders van de lotelingen die een laag nummer hebben getrokken, om heil voor geld de verzekering te geven dat de loteling in kwestie zal worden afgekeurd. Wij hebben het vorige jaar reeds den raad gegeven: „houdt de deur dicht voor dien zocgenaamden dokter" en herhalen thans die raadgeving. De man is geen dokter en heeft absoluut niets met de loting uitstaande. Hij doet wat ieder ander zou kunnen doen. Hij onderzoekt n.l., als gij u door hem wilt laten beetnemen, den loteling in kwestie en zoekt bij hem naar lichaamsgebreken. Vindt hij die, dan weet de leepert natuurlijk dat de loteling zal worden afgekeurd en hij geeft de verzeke ring dat de loteling vrij is, mits hij hem slechts zoo veel betaalt. Hoe meer kans op afkeuren hij ontdekt, hoe grooter bedrag hij vraagt. Ook al vindt hij geen enkel gebrek, hij vraagt een zeker bedrag, dat ge slechts hebt te betalen als ge werkelijk wordt afge keurd door den militairen dokter. Waarom ook niet? Als deze dokter een gebrek vindt dat de „pseudo-dok- ter" niet kan zien, dan heeft hij het geld immers bin nen. Weest dus op uw hoede! Ruim vier maanden woont te Veendam de familie van den stoelenmaker B. onder den blooten hemel. Er is voor die beide oude menschen geen woning te krij gen. Het Armbestuur is wel genegen een vol jaar huur vooruit te betalen, maar zoolang de oude huur schuld niet is aangezuiverd, mag geen huiseigenaar den dakloozen een kamer verhuren; zoo althans lui den de reglementen van de verschillende huurvereeni- gingen daar en in de omgeving. Een ander daklooze heeft onlangs een schuitje gekregen van het Armbe stuur. De gebeele familie is daarmee naar de venen gevaren. De landbouwer K. te Denekamp, heeft op zijn ak ker een gouden munt van het jaar 1Y92 gevonden. De eene zijde vertoont het borstbeeld van den Franschen koning Lodewijk XVI, de keerzijde een zuil met krans van eikebladëren en randschrift: La nation, la loi, le roi, 1Y92, 4del Alib. De politie van het Gevers Deynootplein te Scheve- ningen heeft een onderzoek ingesteld naar een per soon, die met de Z.-II. E. S. uit Rotterdam kwam en in den trein zich zeer zonderling aanstelde. Hij smeet met bankbiljetten en scheurde zelfs een bankbiljet van 100 in tweeën. Ha eenigen tijd aan het politieposthuis gerust te hebben en tot bezinning te zijn gekomen, is gebleken dat de man het geld als bouwcrediet had ontvangen en niet goed tegen de weelde kon. In een der kroegen, welke hij bezocht had, was 't plan opgekomen om den dag te Scheveningen door te brengen. Een kroeggenoot nam hij tot gezelschap mede. Bei de personen zijn in den avond naar Rotterdam terug gezonden, de aannemer in het bezit van het grootste deel van het geld. Vrijdagavond ongeveer zeven uur had aan de Melk- brug te Haarlem een ongeluk plaats. Terwijl de brug wachter Cornet de brug toedraaide, werd hem plotse ling toegeroepen„Step, er zit een meisje tusschen de brug", en bij onderzoek bleeg een meisje, 't 12-jarig dochtertje van den timmerman Smit, wonende Hage- straat, met haar voetje tusschen de sluiting der brug1 te zijn gekomen, met het gevolg, dat de teentjes van haar voet afgewrongen werden. Dokter Moojen, op het Spaame, waar zij was ingebracht, verleende haai de eerste hulp; onderwijl had de politie gezorgd voor een brancard en werd zij naar het St.-Elisabethsgast- huis vervoerd. De oorzaak schijnt hierin te moeten gezocht worden, dat de hekken vlak tegen de sluiting der brug liggen. 't Is niet de eerste maal, dat zoo iets gebeurt. Een vrouw raapte de teenen op, deed ze in een zakje en bracht ze naar de deerlijk verschrikte moeder van het arme meisje. In verband met de beweerde knoeierijen aan de rijkswerken bij Oallantoog, brachten, zooals wij meld den, de Kamerleden de heeren Helsdingen en Duys dezer dagen een bezoek aan die werken. Daaromtrent meldt de Tel. nog, dat de werklieden, die de knoeierijen aan het licht hadden gebracht en na dien ontslagen waren, mededeelden, dat de gevonden ba- saltsteenen van de duinen waren afgerold en daarna begraven, en dat in plaats van 't basalt gruis op de strekdammen was gestort, dat later bedekt werd met basalt. Ook moesten palen geslagen worden van 21/2 M„ doch men had deze palen tot 2 M. afgezaagd. Op last van den ingenieur waren van deze palen enkele uitge trokken en deze bleken bij meting werkelijk slechts 2 M. lang te zijn. Ook de toestand der woningen was allertreurigst, o. a. ontbraken de voorgeschreven afscheidingen. De Pr. Gr. Ot. schrijft, dat het ambt van Hofraad in Hederland niet spiksplinternieuw is. Ook vroeger schijnt er in dit land althans één Hofraad geweest te zijn, naar men welwillend van hooggeschatte zijde aan het blad meldt. Zoo toekende de secretaris van wijlen Prins Frederik na 18Y3 steeds: „Otterloo; Geheim Hofraad, secretaris van Z.K.H." Aan de geringe maat van onze bewondering, gaat het blad verder, voor de benoeming tot het bedoelde eereambt doet overigens deze opmerking niets af. En waar wij eerst bezwaar hadden tegen de navolging van het Duitsche voorbeeld zonder meer, herhalen wij dit bezwaar, ook al is dan gebleken, dat men reeds vroeger in ons land bij uitzondering zoo'n vreemd ambt heeft gekend, dat deze nieuwe benoemingen teT kwader ure uit een weldadige vergetelheid hebben ge rukt. Een dame, die ongelukkiglijk nog al breed was, hield een lezing over de zorg voor lichamelijke schoonheid, en beschreef aan haar gehoor de schoonheid van een evenredig gebouwd lichaam. Volgens haar moesten de verhoudingen van het lichaam zijn: Tweemaal de omvang' van mijn vinger, eenmaal die van mijn wreef; tweemaal om de wreef, eenmaal om den hals, tweemaal om mijn hals, eenmaal om mijn middel. Stem uit de zaal: Tweemaal om uw middel, een maal de singels om. De heer W. A. J. van de Kamp te Haarlem heeft een middel uitgevonden, dat ongevallen van gasver- stikking voorkomt. Zijn inrichting bestaat uit een toestelletje dat in iedere kamer wordt aangebracht, en welke alle wor den verbonden met een ander toestel dat zich bevindt bij den gasmeter. Bij dit laatste toestel is ook een electrische alarmschel. Stroomt er nu gas uit in de een of andere kamer, dan gaat, wanneer de lucht daar tot op een zeker volume met gas is vermengd, automatisch de alarmschel over. Daarenboven sluit het toestel ook vanzelf de groote toevoerkraan der gasleiding af, zoodat verdere uitstrooming van gas niet meer mogelijk is. De heer van de Kamp heeft verschillende proefne mingen in en buiten zijn huis genomen, en deskundi gen hebben verklaard, dat zijn vinding ongetwijfeld levensvatbaarheid bezit. In verschillende landen heeft de heer van de Kamp reeds patent genomen op zijn uitvinding, met nog andere patenten is hij bezig en steun van verschillende zijde is hem reeds aangeboden. Pogingen worden gedaan om een maatschappij te vormen, die de patenten overneemt, de constructie der toestellen in het groot ter hand neemt en deze aan de wereldmarkt brengt. Leiden's Ontzet. Voor de aanstaande 3-October-uitdeeling te Leiden van tabak en bier of koffie deden zich inschrijven 3659 mannen, terwijl zich 4002 vrouwen hebben aan gemeld om te worden begiftigd met. eene feestgave in haring en wittebrood. De heer E. Kil te Woelde (H. Br.) was Vrijdagmid dag in zijn woning bezig met de gasleiding. Eensklaps had een hevige ontploffing plaats, waarbij hij op slag werd gedood. NIEUWS UIT HOORN. Noordhollandsche Schietbond. We kunnen thans ook mededeelen den uitslag van de vrije-baanwedstrijden, gehouden Zondag 5 Sept. bij het concours van den Koordhollandschen Schietbond. In den wedstrijd: Vrije Baan, afstand 200 M., werd de 2e prijs behaald door D. Kroon Hz., Hoorn, 69 p. en de 8e door J. O. Woestenburg Jz., Hoorn, 66 p. In den wedstrijd: Vrije Baan, afstand 150 M., werd de le prijs behaald door: D. Kroon Hz., Hoorn, 114 p. 3e prijs O. v. d. Berg, Hoorn, 112 p. 6e prijs G. Snoeks Sr., 110 p. In den wedstrijd: Vrije Baan, Buks, afst. 12 M. werd de 2e prijs behaald door: II. B. Goettel, Alk maar, 190 p. 4e prijs B. Nijssen, Purmerend, 18Y p. Ye prijs P. Hecker, Alkmaar, 182 p. 8e prijs J. v. d. Berg Jz., Hoorn, 182 p. Hardloopen. Zondag werden aan de Hulk nationale loopwedstrij den gehouden. Men liep in 2 af deelingen: 1 Juniores tot 18 jaar, afst. 100 M. II Seniores, afst. 100 M. Voor aid. I waren 4 personen ingeschreven, terwijl in afd. II 12 personen mededongen. Prijzen werden o. a. behaald door: Juniores le pr. zilv. med. B. Kernkamp in 13 sec. (vereen. Sport) te Hoorn. S e n i o r es. le pr. verg. zilv. kruis A. Peereboom, in 121/5 sec. (vereen. Hercules) te Nieuwe Niedorp. 3e pr. ld. zilv. kruis G. Schaaps (vereen. Hollandia) Hoorn. Na afloop dezer wedstrijden werd nog geloopen over 400 H., waaraan 9 personen deelnamen. De tweede prijs, bi', med., werd behaald door: G. Schaaps te Hoorn. Benoemd Mej. Sanders alhier is benoemd tot onderwijzeres te Nieuweschans. Bloembollenbeurs. De bloembollenbeurs werd Zaterdag door ongeveer Y0 personen bezocht. Er was geen vraag, zoodat er geen noteeringen konden worden gegeven. Door de vereeniging tot bevordering van de oplei ding tot instrumentmaker is na gehouden examen te Leiden het diploma uitgereikt voor Electrisch instru mentmaker o.a. aan den heer J. J. Weber alhier. De nieuwbenoemde cadetten zijn heden aangekomen en in dienst gesteld. In de week van 6 tot 11 September zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen: Y9 kuipbaden, 91 regenbaden le klas, 156 regenbaden 2e klas, te zamen 326 baden. A In den gisteren gespeelden vriendschappelijken wed strijd tusschen „Alcmaria Victrix I" en A. F. O. uit Amsterdam, moest eerstgenoemde club met 4—1 het onderspit delven. 4 Gisteren behaalde de heer J. J. Poll alhier den tweeden prijs te De Rijp in den vijf kamp, bestaande in -hardloopen, hoogspringen, verspringen, touwtrek ken en steenslingeren. De wedstrijd was uitgeschre ven door het Ned. Gymn. Verbond gewest Noord-Hol land. Heden werd onze stad bezocht door de militaire wielrijders, die, ten getale van 89 man, van uit Assen een tocht door ons land hebben gemaakt en vanoch tend van Haarlem zijn vertrokken. Zij zijn heden iu Bergen geweest en hebben onderweg aan het strand ook verschillende oefeningen gemaakt. Omstreeks i uur kwamen ze hier aan. Het was een aardig gezicht en korps te zien rijden- In verschillende logementen daar had de fourier voor gezorgd werden ze ingekwartierd, terwijl het kader in het „Wapen van Munster" logeert. Zaterdagavond geraakte een koe nabij den Wester- weg onder den trein, wat ten gevolge had, dat het dier gedood werd. Men meldt ons uit Medemblik: Heden zou voor het Kantongerecht in een zaak van straatschenderij te Abbekerk als getuige optreden N. Mammen te Alkmaar. Deze weigerde echter den eed af te leggen. De kantonrechter en de ambtenaar van het O. M. trachtten beide getuige tot aflegging van den eed te overreden. Hij bleef echter weigeren en werd in gij zeling gesteld, waarna de zaak geschorst werd. Na behandeling der andere zaken werd Mammen gevraagd of hij nu tot het afleggen van den eed be reid was, waarop hij wederom een weigerend ant woord gaf. De ambtenaar van het O. M. verklaarde daarna dat hij van het hooren van dezen getuige kon afzien, om dat de schuld van beklaagde door bekentenis voldoen de bewezen was. Niet zooals wij Zaterdag abusievelijk vermeld den zullen de avondcursussen aan de Ambachts school op Dinsdag 14 December aanvangen, maar HEDENavond (14 September) te ft'/a uren voor de schoenmakers, behangers en stoffeerdersvoor de ge zellen in het kleederma kers vak (le groep) te Y uren. MAANDAG: Gem. Koor „Alcmaria," repetitie, 71/» uur, Harmo nie. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond, 81/, uur. Gymn-ver. „Turnlust" oefeningsavond, O1/, uur. DINSDAG: Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid, da mes-af deeling, repetitie 71/i—Si/i uur. Chr. Zangver. „God is mijn Lied," 8 uur, Chr. School Doelenstraat. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond mannen-afdeeling 88/1 uur; jongenafd. I Y1/s uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. WOENSDAG: Gym».-v*r. „De Halter" aspiranten afd. 81/a uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. III S*/4 en jongens-afd. II Y uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, ö1/2 uur. Gsm. Koor, „Zanglust," Y1/, uur. DONDERDAG: Zangschool, dir. de heer de Haas, van Y9 uur. Repetitie „Nieuw Leven," 8 uur, Unie. In Duitschland is gisteren te Leipzig ds Soci aal-Democratische Partijdag, waaraan 400 gedelegeer den, mannelijke en vrouwelijke, deelnamen, geopend. De heer Babel was wegens ziekte niet aanwezig. Ook de heer Eduard Bernstein was er niet. De heer Singer, uit Baririn, verklaarde de partij dag voor geopend, on werd, met dan ex-afgevaardigde Lipinski, tot hat presidium beroepen. Een voorstel, om de taktiek van de partij op de dagotde te brengen, werd weder ingetrokken. In Zweden hebban de arbeiders een grief tegen het Zwefdsche telegraaf agentschap, dat h. i. over de staling partijdige en voor de stakers ongunstige be richten heeft verspreid. Van socialistische zijde wil men nu een eigen telegrafisch nieuwsdienst instellen. Dat ia een plan op internationale socialiatencongressen al meer geopperd, maar wegens de kesten prijsgegeven. De Zwe«d*ahe socialisten meenen, dat de Zweedsohe arbeiders die zaak wd alleen kunnen opknappen. Er Is, voigtns hen, een kapitaal ncodig van een millioen kronen. Dia zijn er «Is alle arbeiders, die tot het natio nale Zweedsohe vakverbond beboeren, een dag loon afstaan. Teekenend. De Berljjnsehe eerrespondent van het Hbld. vertelt over een beioek aan de wedrennen Drie jongens, tusschen tien en twaalf jaar staan te wachten voor het bord, waarop dadelijk de uitbetaling genoteerd zal worden van den toto voer het windende paard en de geplaatste paarden. Ieder in de hand een zak met knikkers. „Heb ik je niet gezegd, Jo, dat Edelmann moest winnen Jjj weet het altijd heter I" „En :k zeg je, dat het afg?spreken werk was. Ver leden week was hij heelemaal niet in conditie." „Dat lag aas den joekay. Notter khn niet rijden. Die maakt van het beste paard een ezel, jó I" In dezen geest. Met den grootsten ernst. Een heer vraagt aan zijn buurman, of de uitslag reeds bekend is van de rennon te Biden-Bsden, die denzelfden middag gehouden worden. Een der kleuters hoert de vraag en antwoordt prompt„Swirtingale heeft gewonnen. Zestig voor tien. Alle Fransoke paar den zijn geslagen. Weer met den greotsten ernst, zon der eenige géne Als de uitslag van den tetalisaier bekend gemaakt is, doen twee van de drie hun knikkerzakken open, grijpen er zonder iets te zeggen een handvol uit, tellen er twintig uit de totalisator gaf twin tig voor tien deponeeren deze in den zak van het vriendje, dat gewonnen heeft. Zonder iets ts zeggen. Met den grootsten ernst. Kijken vervolgens naar de mededingers van den volgenden ren. „Ik zet op den stal zetten. Paard is veel beter. Geeft veel meer, als je wint, jó Een snuggere dorpssehout. In Eicksfelde werd onlangs een handwerksgezel ge arresteerd, die 10 valseke markstukken bij lioh had»

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2