DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKER'S Honderd en elfde Jaargang. 1909. DINSDAG 14 SEPTEMBER. DAALDERS CACAO No. 214 Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en reestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor ikmaar f 09S0| franco door het geheele Rijk I A* hinderlijke nummers 3 Cents, Prijs der gewone ad verf en tien: Per regel f 0,10. Bij grooie contracten 'rabat. Groote letters naar plaatsruimte, Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij vjh. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. .BI* X f, NL A H IX TeidoeiuniiiuMr Zij, die zich met I October op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers FRANCO en GRATIS. DE UITGEVERS. MEN MODE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. Naar het andere Zwitserland. n. Het salaris van het Kamerlid voor Ede. (Hbld.) Bouwen van kantoren in Rijksdiens! GEMENGD NIEUWS. Uit eei plaüelendsgeiueenteraad. Op 't kantje aï Een hachelijke positie. Om ia de gevangenis te komen. Vee naar Transvaal. De bedrieger bedrogen. (Hbld.) Waterleiding. Echtelijke liefde. Kolven Drukte In de Nieuwe Kerk. Diefstal. Een zwemmend hert. ALKMAAHSCHE COURANT rs-rrnSEOTG BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar, Ho. 311, is opgenomen het besluit van den Raad dier Gemeente van 7 September 1.1., waarbij is vastgesteld eene VERORDENING OP DE SAMENSTELLING EN INRICHTING DER OOMMISSIE VAN TOEZICHT OP DE HANDELSDAGSCHOOL TE ALKMAAR, welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing is neder- gelegd en aldaar in afdruk is verkrijgbaar gesteld te gen betaling van 0.05. Alkmaar, 11 Sept. 1900. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Die trein dondert de hooge overkapping. maar wij zijn bevangen in modernistisch romantisme. Trei nen donderen niet meer dan onder ouderwetsche over kappingen. In een nieuw reuzestation als Bazel zijn zelfs de Manmoethlocomotieven, die naar Baldwin zijn gecopieerd, niet meer in staat te donderen. Het stati on is in hoogere mate gegroeid dan zij zelf en zoo komen de lange treinen heel gehoorzaam zonder eenig gedonder binnenglijden en blijven zij heel zoet op hun plaatsje in de groote ruimte staan. En, dadelijk gutseu de reizigers uit de zware, donke re wagens. Zij zijn na liet lange, eentonige zitten in do afgeslotenheid der coupee's aan hun doel: de in gangspoort tot het Zwitsersche land. Het heeft uit met de Duitsche commando'smen is in het vrije Zwitserland. Maar nog lang niet in het andere, dat wij bedoelen. Hier bij het station begint al de groote vreemdelin- genscheerderij. De hoteliers mogen nog niet zulke ervaren scheei'dexs zijn als in de andere centra, dat weten zij toch al wel, dat de exploitatie van vreemde lingen alleen goed gaat met ostentatieve chic. De kunst ia om een bed met een brood met dubieuze kof fie, wat boter eu wat houing, zoo duur mogelijk te la ten betalen. Geen vreemdeling die gek genoeg zou zijn om voor die eenvoudige dingen zonder meer een hoog bedrag te besteden. Doch nu bouwen de heeren paleizen met halls van marmer en koper, pompadour- ontbijtkamers en empire-eetzalen, nu zendeu zij logge, groote hotel wagens naar de stations, versierd overeen komstig de draaimolensierkunst. Nu is de vestibule vol wuivende palmen en zware loopers, nu loopen er drie, viermaal zooveel bedienden in als er noodig zijn, nu kiest men een naam, die klinkt als een parvenuïge .adelstitel, nu stelt men majestueuze obers op, die er uitzien als adellijke ministers, democratisch neerbui gend tegen den eenvoudigen vreemdeling. Nu enga geert men arrogant-mooie kellners, die slechts eerbied hebben voor veel gouden ringen, paarlen, kettingen, goed gesneden jassen en financieel aplomb. En nu gaat het publiek gaarue in dat mooie hotel, laat zich vol ootmoed onhebbelijk behandelen en koopt daar het bed, de koffie en de honig, waarvoor het an ders geen twee francs zou willen geven, voor 6, 7, 8 francs en meer. En in die 4, 5, 6 francs verschil vindt de eigenaar een ruime belooning voor zijn le ger bedienden, een ruime rente voor het kapitaal, be legd in koper, marmer, vergulde hotelwagens, traploo- pers en palmen, en bovendien een heel aardige winst. Om deze aardige winst te behalen de leuke, on aandoenlijke, handige Zwitser heeft ook dat heel goed berekend behoeft hij zijn aard volstrekt geen ge weld aan te doen. Overmatig-onderdanig, onctueus, diep buigend behoeft hij absoluut niet te zijn. Inte gendeel. Hij kan er slechts bij profiteeren als hij in bet algemeen naar zijn aard een weinigje onvriende lijk en niet al te toeschietelijk is. Die reserve, welke men in een eenvoudiger milieu als linksheid en stug heid zou afkeuren, doet in zoo'n ietwat poenige omge ving juist het hare, om den gast te doen gevoelen dat hij toch heel blij mag zijn dat hij hier logeert en van 6 tot x franos betaalt voor zijn bed, zijn koffie, zijn broodje, zijn honing en een voorname, onvriendelijke behandeling. Trouwens dat gevoel, dat hij blij mag zijn als de Zwitser hem tegen behoorlijke en niet zelden tegen on behoorlijke betaling in zijn nabijheid duldt, krijgt de vreemdeling niet alleen in de hotels. Hij mag b. v. ook zeer blij zijn, dat de Zwitser hem nog zooveel van zijn natuur gratis laat zien. Het is waar, als er een bizonder mooie waterval of een erg mooie Schlueht is, dan komen er controlehuisjes eu hekken en toegangs kaarten enz. En als dat een enkele maal niet ge beurt, als men den vreemdeling niet direct geld voor natuurkijkerij vraagt, en niet met de controlemaatre gelen het natuurtafereel zelf belachelijk maakt, dan zorgt men door tentjes, cafeetjes, ijzerdraadbaantjes enz. enz. wel de stemming te verstoren en te bereiken, dat de vreemdeling er aan herinnerd wordt hoe blij hij moet zijn over die Zwitsersche geduldigheid eu dat hij toch eigenlijk uit dankbaarheid wel wat koopen moet. Nu nemen die wonderlijke natuurexploitaties gere geld toe. Eiken keer, dat men weer in Zwitserland komt, vindt men weer een nieuw „Naturwunder ersten Ranges" (gelijk de Reichenbachfall op een onsmake lijk reclamebord in Meiringen genoemd wordt) „erschlossen," wat in dit geval vertaald moet worden met: gesloten en slechts tegen betaling van „zooveel" toegankelijk. Zagen wij b.v. onlangs niet hoe ergens op een bordje met groote letters stond: Naaste weg naar N. Wij wilden naar X, wij dachten: „dat treft." Maar jawel: die naaste weg ging door een Schlueht, die eerst opengestoten werd als men 80 centimes in de bus deed rammelen (tenzij men Zwitser is; die betalen gewoonlijk minder of heelemaal niets). Wij kunnen dus constateeren, dat de geldopbrengen- de onvriendelijkheid der Zwitsers steeds toeneemt en zouden ons niet verbazen als morgen om de Rigi een heining wordt gezet of overmorgen de stad Luzern vóór het panorama van de Vierwaldstadter See een gordijn laat hangen. Ja wij kunnen ons denken dat Zwitserland op middelen zint om bij de toenemende ontwikkeling der luchtscheepvaart de „Naturwunder ersten Ranges" ook van boven af te sluiten, wat het kermistentachtige van vele Zwitsersche hoofdbeziens- waardigheden nog weer zou versterken. En dat wij bij deze veronderstelling niet zoo heel erg mis zijn, bleek ons uit de opmerking van een deskundige, die ons ver zekerde, dat een pad boven op den berg naar een uit- zichtspunt, van waar uit men in de Aarelamm bij Meiringen (entree 1 franc) kon zien, daarom zoo slecht onderhouden was, omdat men den „ondernemer" van de Schlueht beneden op deze wijze niet wilde be- nadeelen door een gratis-engelenbak te scheppen. Se non vero. kon het toch waar zijn. Wij kun nen ons dus denken, dat de Zwitsers, gedreven door de vrees dat men gratis uit luchtballons en vliegma chines de „natuurwonderen" zou willen bekijken, die wonderen nog meer gingen bederven. En waar wij het onze willen bijbrengen om de stemming op de mooiste punten in Zwitserland niet nog meer te verminderen, zouden wij een voorstel willen doen om de Zwitsers aan hun geld te helpen zonder natuurbederving, doch zonder ook al te veel op hun piëteit te rekenen. Laten zij hun geheele land omtuinen, hetzij inderdaad met een Chineeschen muur, hetzij met de ideëele omtui- niug. Ieder vreemdeling, die deze grens overschrijdt, betale naar g-elang van de omstandigheden een zeker bedrag' als een soort „kurtax." Yoor het aldus gewon nen geld onteigene de bond alle eigenaren van na tuurwonderen en doe hij die wonderen reinigen van de vieze uitwassen der vreemdelingenindustrie. Ons dunkt, deze belasting zal wel zooveel opbrengen dat dit alles mogelijk zij en dat de Bond toch nog een aardig stuivertje zal overhouden. Het oude adagium: geen geld, geen Zwitsers, zal dan aldus uitgebreid worden: geen geld, geen Zwitsersch berglandschap. Maar als men dat geld dan ook eenmaal betaald heeft, zal de meer fijngevoelige vreemdeling in zijn natuur genot ten minste niet meer gehinderd worden door al die nare exploitatiemiddeltjes, welke thans worden toegepast. ïntusschen wij zijn nog steeds^niet in het andere Zwitserland, waarvan wij den lezer wilden vertellen. Hopen wij, dat wij er in een volgenden brief zullen zijn en dat dan de ergernis over veel hinderlijks in het kennis-Zwitserland zal verdwijnen door de glorie van de onvergelijkelijk mooie natuur. R. (Wordt vervolgd). Z K H Prins Lendrik. Dinsdagmiddag te 1.36 uur floll. spoor zal de Prins met zijn adjudant jhr. Van Suehtelen van de Haere, naar IJmuiden vertrekken, alwaar Z. K. II. te 3.6 aan komt, ten einde te openen het wijkgebouw der verple- gingsinrichting voor schipbreukelingen en drenkelin gen van het Witte Kruis, afd. Velsen. De Prins ver trekt uit IJmuiden 4.45 en komt 6.47 ta 's-Gravenha- ge terug. Woensdag zal Z. K. H. ter jacht gaan op de goede ren Raaphorst, Ter Horst en Eikenhorst. He Prins zal zich 29 September voor eenigen tijd naar Mecklenburg begeven. Adjudant jhr. Van Sueh telen zal Z. K. H. vergezellen. faten-Generaa!. De oproepingsbrief voor de vereenigde vergadering der Staten-Generaal, op Dinsdag 21 September, ver meldt 123/1 uur als tijdstip van opening. Een van onze lezers maakt de alleszins juiste op merking dat de heer Van Manen, als hij toegelaten wordt, lid blijft tot dé opening van de nieuwe zitting en dus in elk geval, indien hij op Donderdag 16 dezer wordt toegelaten, 5 dagen salaris krijgt (dus 27.05), onafhankelijk van het aantal vergaderingen dat de oud« Kamer dan nog mocht houden. Door den Kamer van Koophandel en Fabrieken te Bergen op Zoom zal tot de Regeering het verzoek wor den gericht .om van Rijkswege tot het bouwen van kantoren in Rijksdienst over te gaan. Dit geschiedt omdat daar en elders, bij de voortdurende uitbreiding der steden, de verschillende ontvangers hun kantoren steeds meer gaan houden buiten het centrum in de buitenwijken. In de vergadering van den gemeenteraad van een Zuid-Hollandseh dorpje, wordt de voorzitter door een der leden, den lieer B. geïnterpelleerd: „Er is in de gemeente straatmuziek gemaakt; ook is er een poppenkast vertoond. Dat mag niet en men is daar in 't algemeen niet van gediend." De voorzitter zegt, dat hij ook niet voor poppenkas- terij is. De heer B. vraagt, waarom dan toch vergunning verleend is. De voorzitter zegt, dat hij dat ook niet gedaan heeft, maar de waarnemend burgemeester, de heer v. S., bij afwezigheid van den burgemeester. De heer v. S. heeft echter de vergadering verlaten. Dat is jammer, de schuldige blijft nu buiten schot. Echter meent de voorzitter, dat de heer v. S. te goeder trouw heeft gehandeld. Nu, dat gelooft de raad ook wel. De chauffeur van een familie te Oldenzaalzoueergis- teravond gasten der familie met de auto huiswaarts brengen. Toen men de overwegen over de spoorlijnen der G. O. L. S. te Oldenzaal nabij was, zag de chauf feur den trein naderen. De chauffeur, het gevaar ziende, remde volgens zijn verklaring uit alle macht eu waarschuwde tevens de inzittenden, die onmiddel lijk de auto verlieten. Hij kon echter, misschien ten gevolge van het minder goed werken der rem, niet verhinderen dat de auto met het voorste gedeelte on der den afsluitboom schoof en dezen bewoog in de richting der rails. Inmiddels was de locomotief gena derd, die den afsluitboom afbrak, terwijl de auto ge deeltelijk werd vernield. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Een gezelschap, bestaande uit vier heeren en één dame, dat Donderdag een zeiltocht gemaakt had van Ter Neuzen naar Vlissingen, keerde 's avonds te on geveer 8 uur in de haven van eerstgenoemde plaats terug. Door eeu rukwind sloeg de boot, waarvan het zeil tegen den mast geraakte, over zij, en schepte zooveel water, dat zij kantelde. Gelukkig, dat ouder de opvarenden goede zwemmers waren, .die zichzelf en hun reisg-enooten op de kiel van de boot wisten te brengen, waar zij geruimen tijd moesten blijven zitten. Ten slotte werd hun gerroep om hulp gehoord door de bemanning van de in de haven liggende provinciale stoomboot, die door het toewerpen van een lijn de boot langs zij trokken eu het gezelschap uit zijn benarde positie redde. Inbrsak. Zondagavond omstreeks 9 uur ontdekte de landbou wer A. D. te Terheyden bij Breda, dat de kast, staan de in de woonkamer was opengebroken en dat daaruit een doosje, inhoudend 700 gulden aan bankpapier jvas verdwenen. Men verdacht van dezen diefstal onmid dellijk den zoon dea huizes, J. D., een idioot, welke met behulp van de marechaussee werd opgespoord. Nog 610 werden op hem bevonden; hij bekende vol ledig, doch wilde niet zeggen waar hij de rest van het geld gelaten had. Een nader onderzoek naar hot ver dwenen geld wordt ingesteld. Aan het politiebureau in de. Witte de Withstraat te Rotterdam heeft zich gemeld de zwerver J., die reeds drie jaren in Veenhuizen heeft doorgebracht en nu, ten einde raad, een tafeltje had gestolen van het ter ras van het koffiehuis van den heer H. A. M., in het Park aldaar. De man is in bewaring gesteld. Ve d ouken Een I3-jarig meisje, D. II., geraakte gistermiddag te De Tcuge, bij Apeldoorn op den terugkeer uit de Zondagsschool in een sloot, waar men haar op aan wijzing der kinderen vond. De levensgeesten waren echter geweken. Het meisje, een wees, leed aan toe vallen. Door den veehouder W. Bruinsma te Wirdurn (Fr.) is voor uitvoer naar Transvaal een 4-jarige volbloed- stier verkocht voor 3000. De heer Botha zocht het dier zelf uit, zeggende: „Ik ben wel minister, maar ook nog boer." Er was in hooge mate schurft onder de 34 schapen van den landbouwer J. van Dordt, wonende in de Beemster. Om zoo min mogelijk schade te lijden, deed hij hiervan geen aangifte bij den burgemeester, doch verkocht ze in alle stilte aan een handelaar in De Rijp. De duisternis werd Vrijdagavond afgewacht, om de dieren door een paar drijvers naar De Rijp te doen vervoeren en ze zoodoende aan 't oog der politia te onttrekken. Doch hij had buiten den waard gere kend. De politie kreeg er lucht van en nam de die ren in beslag. Aan de hofstede gekomen, lag de boer reeds ter ruste, die waarschijnlijk droomde van 't wel geslaagde plan. De man deelde mede, dat de beesten aan tong-blaar leden, waardoor de zaak heel wat ver ergerd werd. De inmiddels ontboden distriets-veearta ITengeveld, constateerde schurft in hooge mate, en nam de 34 schapen namens het Rijk in beslag. De boer lijdt daardoor een schade van ongeveer 600, be nevens een proces-verbaal met een boete zoo niet gevangenisstraf die hem nog lang zal heugen. Aan den heer P. de Groot te Purmerend is conces sie verleend, voor een te Nibbixwoud aan te leggen drinkwaterleiding, mits voor 1 Juli 1910 uitgebreide plannen omtrent watervoorziening' worden ingediend. Zondagavond heeft in de Doelenstraat te Delft, hij een huiselijken twist eene vrouw met een stuk glas haar man in het hoofd gestoken en hem een slagader doorgesneden. De man moest met spoed naar het gasthui» worden vervoerd en de vrouw werd-in arrest gesteld. De stand der korpswedstrijd te Bolsward isEerste serie Zuidscharwojude 131, Bolsward 122, Utrecht 54, Amsterdam 35, Alkmaar 69, Krommenie 90, Goes 129. Tweede serie Zuidscharwoude 117, Bolsward 141, Spanbroek 124, Alkmaar 97. Bij de godsdienstoefening, welke Zondagavond door dr. T. Doevendans in de Nieuwe Kerk te1 Amsterdam geleid werd, is ds. N. van Schouwenburg als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente bevestigd. Zoo groot was de toeloop van belangstellende ge- meentenaren, dat reeds lang vóór zeven uur het kerk gebouw stampvol was en buiten, aan de ingangen, nog steeds een dichte massa stond op te dringen. In dit gedrang vielen een paar dames flauw en ver loor een andere kerkgang-ster haar boek met gouden slot, dat door den eerlijken vinder later bij den koster is gedeponeerd. In de kerk bezorgde de volte er waren ongeveer 4000 menschen aanwezig menigeen onaangename oogenblikken. Een dame viel flauw en kwam zoo on gelukkig te vallen, dat zij baar sleutelbeen brak en per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd moest worden. Woensdagavond houdt ds. Schouwenburg zijn intree rede. Maatregelen zullen genomen worden, om her haling van zulke gevolgen van bijzonder groote be langstelling te voorkomen. Verduistering. De 17-jarige Chr. d© Ruiter te Zutphen uitbesteed door de vereeniging Pro Juventute bij den bakker v. d. Linde, bij wien hij in dienst was, heeft van zijn patroon 8 verduisterd vau het geld, dat hij bij de klanten ontving. Vervolgens heeft hij ten name van zijn patroon een paar schoenen gekocht, waarna hij per spoor naar Rotterdam is vertrokken en van daar per boot naar Antwerpen, waar hij een kennis heeft. Zonder geld is hij uit Antwerpen te voet terugge keerd; bij"* Moerdijk evenwel werd bij aangehouden en op transport gesteld naar Amsterdam. De politie al daar, met zijn verduistering in kennis gesteld, heeft hem eergisteren naar Zutphen vervoerd, waar hij door de politie ter beschikking van de justitie is gesteld. Gisternacht had t© Breda een brutale diefstal plaats bij den horlogemaker K. op het Vau Coothplein. Door uitsnijding van een ruit hebben de dieven zich toegang verschaft tot den winkel en aldaar 16 horloges ont vreemd. In verband met dezen diefstal zijn gister morgen reeds twee beruchte individuen, de gebrs. K., aangehouden en in arrest gesteld. Op den^!8den Augustus kwam aan de noordkust van het eiland Schouwen, aan de zoogenaamde Osse, een hert aanzwemmen, dat met behulp) van een boot door eenigo dijkwerkers werd opgevangen en gestald in de schuur van een dijkopzichter aldaar, tot tijd en wijle soms belanghebbenden zicli zouden aanmelden. Het dier was wel erg schuw, maar blijkbaar zoo ver moeid, dat de werklui het ten slotte konden vermeeste ren. Opmerkelijk was het, dat eenige dagen te voren bij St. Philipsland aan de schorren van den Prins Hendrikpolder, alias Slaakpolder, mede een hert was opgemerkt, dat evenwel direct vluchtte en, voor zoover ons bekend, niet meer werd opgemerkt. Thans wordt medegedeeld uit Duivendijke, dat een schrijven is ontvangen van den directeur vau Artis, waarin vermeld wordt, dat met de stoomboot „Willem III," die op den hierboven genoemden datum te IJmuiden aankwam, .voor den Dierentuin een hert aan boord moest zijn, dat evenwel verdwenen was. In geval de verdwijning op dien dag is opgemerkt aan boord, dan ligt voor de hand, dat het dier reeds in de Noordzee overboord is gesprongen en, zoo schrijft men aan de „Z. N.", dan moet dit geschied zijn op do hoog te van het vuurschip „Schouwenbank", daar het an ders onmogelijk aan de Osse in het Brouwershaven- sche gat zou kunnen aangekomen zijn. Zeer groot is dan toch reeds de afstand, die het dier zwemmend moot afgelegd hebben en is het uithoudingsvermogen om te zwemmen bij dit dier verbazend groot geweest.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1