DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Honderd! en elfde Jaargang. 1909. WOENSDAG 15 SEPTEMBER. BINNEN1.A NUT No. 215 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor /ktnaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Af hinderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiëns Per regel f 0,10, Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zij, die zich met 1 October op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers FRANCO en GRATIS. DE UITGEVERS. Naar het andere Zwitserland. in. rechtzaken. Arrondlssements Rechtbank te Alkmaar. GEMENGD NIEUWS, Raadsverkiezingen In Amsterdam Een olifantshuid. Zeppe Siniaim. Veertien dagen langl Inbraak in de kazerne. Ongeluk bij het voetbal. De eerste tand van Prinses Juliana. Eerste Ksmer. Het Mijnwetje Van Kol. Ons reddingswezen. De vermiste eflecten te Viaardingen. Ernstige mishandeling. Een vuurbol De drievoudige moord Uit Stompetoren COURANT. iBI Wij zitten in Bazel in den vollen trein. Het is in den tijd, dat Noord Europa iederen dag een sneltrein of 20, 30 vol menschen in Zwitserland leeggooit en dus moet men op tijd zijn. Alle naties zijn er dan ook behalve de Zwitsers. En dat niet, omdat de Zwitser niet reist. Maar om dat hij den tijd heeft. Hij komt op het laatste mo ment en een trein vol menschen doet hem geen oogen- blik zijn kalmte verliezen. Zijn ervaring leert hem, dat als men maar een halve minuut vóór het vertrek van den trein met een kaartje op hét perron staat de kans buitengewoon klein is, dat men niet meegaat. En dus agiteert hij zich niet. Daar duiken juist nog een paar Bazelers uit de tunnel op. Een blik op de klok leert hen, dat zij nog een heele minuut den tijd heb ben. In 60 seconden kalm-loopen vinden zij wel een wagen. En dus loopen zij nog kalm, waar de aller- flegmatiekste Engelschman, laat staan de Hollander, de Duitscher, de Eransehman, de Italiaan aan het rennen zou zijn gegaan. Door de internationale wagen gaat een gegrinnik van plezier over deze zeldzame onaandoenlijkheid. Men weet blijkbaar niet dat de Duitsche Zwitser zoo onaandoenlijk is. Iloe komt dat? Want de Zwitser geeft toch werkelijk gelegenheid genoeg om dat op te merken. Heftige scènes ziet men ten noorden van de Gotthard nooit. De eenigszins aanekerige, zeurderige cadans, die in het Schweizer- deutseh steekt en die slechts op enkele plaatsen een meer zangerigen klank krijgt, schijnt ook de maat van des Zwitsers gemoedsbewegingen aan te geven. En van aanstellerij schijnt hij evenveel, ja wij zouden zeggen nog meer afkeer te hebben dan zeker volk tusschen Eems en Schelde. Of er in het Schwei- zerdeutsch een equivalent is voor dat merkwaardige Hollandsche woord (aanstellerij), dat in dj meeste an dere talen onvertaalbaar is? Het moet wel. Want hoort dat, Hollanders de Zwitser vindt u aanstelle rig. Het schijnt, dat men zich in Zwitserland in den laatsten tijd aan ons geërgerd heeft. Ten minste dat hebben eenige Zwitsers ons verteld en een ervan heeft ons zelfs een Zwitsersche courant laten zien en lang niet de eerste de beste die ons de les lus over ons gebrek aan eerlijkheid en waarheid, over onze gemanierdheid, over onzeaanstellerij. Wij zouden den lezer willen laten raden, wat aldus des Zwitsers verontwaardiging had gaande gemaakt. Maar nademaal wij den lezer dan een week tot den volgenden reisbrief in spanning zouden moeten la ten zitten, zeggen wij maar dadelijk waar de schoen hem wringt: in de „Blijde verwachting" en de „Blijde gebeurtenis." Dat waren geen woorden aldus betoogde de „Neue Zürcher Zeitung," als wij ons den naam goed herinne ren. Het was schijnheilig, aanstellerig, belachelijk om groote levensgebeurtenissen niet bij haar naam te noe men, het was dubbel aanstellerig en belachelijk van een eenvoudig volk van boeren en schippers, als de Hollanders zijn. Maar dat volk doet altijd zoo mal. Er zijn daar standenhonderd uit. En men heeft er duizenden vormen van voornaamheid en men adelt er allerlei rijke lui maar op los en men kijkt neer op den winkelier, den koopman, den werkman, men kijkt neerop zichzelf. In het eerst hebben wij er versteld van gestaan. Maar op den duur hebben wij toch beter begrepen waarom juist die onschuldige euphemismen zoo op de zenuwen van de naneven van Teil hebben gewerkt. De Zwitsers althans de burgers van dat vrije land die wij voor het eerst in grooter getale ont moet hebben, anders dan kellners en conducteurs deze Zwitsers hadden een bizondere neiging om alles op ietwat ruw klinkende wijze bij zijn naam te noe men. Wat daarvan het groote voordeel is, ontgaat ons, al moeten wij toegeven dat onze „Nederlandsche pan talons en chemises" een belachelijken klank hebben. Doch een feit is het, dat de Zwitser bang is voor alles wat naar air-aannemen of vertooning zweemt. Of wat denkt men van het volgende tooneeltje: table d'hote. Een uur. Aan tafel mama met een paar snoezige meisjes van 6 en 8 jaar. Op eens ziet men buiten, vroeger dan hij verwacht werd, papa, die een week weg was geweest. Mama verdwijnt van ta fel om haar man te begroeten en komt terug. Snoezi ge snuitjes slurpen soep. Daar verschijnt papa in de zaal. De kinderen kijken op doch blyven zitten slurpen als boven. Papa knikte en toe._ Doch nu gaat een rilling van verbazing en j£r-V.an verontwaardiging door een deel van de i -M -,i °Ter Z0,0Veel wederzijdsche onaandoen lijkheid. Papa gevoelt dat. En bij wijze van conces sie aan deze internationale verontwaardiging de Zwitsers houden au fond gaarne de andere naties te vriend reikt papa de beide aardige, snoezige kind jes over de tafelde hand. Nieuwe Duitsche, Engelsche, Elzasser en Holland sche verontwaardiging, zich uitende in verbaasde oog ontmoetingen en gesmoezel na de tafel van Heb ie wel gezien!" Met name de Duitschers, die het in het begroeten en afscheidnemen tot een hoogen trap van volmaking hebben gebracht, waren „ganz paff" van zooveel kalmte. En de Hollander moest erkennen: Ja, dat zie je zelfs bij ons niet. Joch was de pa een doodgoeie vent die heel veel van zijn kinderen hield, evenveel als de moeder. Doch zij wonden zich niet op. Toen een van de kinderen in een beek viel, trokken zij het er uit en gaven het droo- ge kleeren. Maar van belang achtten zij het geval niet, zelfs niet van zóóveel belang om met het relaas er van een table-d'hóte-pauze te vullen. Men moest het langs een omweg hooren. Maar als wij zoo in het station Bazel nog langer zitten te praten komen wij nooit in het eene Zwitser land, laat staan in het andere. Trouwens de 30 sekon- den, die de Zwitser noodig had om nog in zijn trein te komen zijn allang om, de Amerikanen hebben hun beenen allang op de banken gelegd, de Duitschers zoeken naar de bergen, die er nog niet zijn of wijzen elkaar op Sackingen (van de Trompetter, welbekend) waar het nog niet is. De Franschen halen fleschjes en taschjes uit groote tasschen en de Hollanders ver bazen er zich over dat er toch zoo veel en zoo velerlei menschen zijn. En van allen de g'roote meerderheid denkt aan de glorie van het hooge bergland, welke binnen een paar uur weer voor hun oogen zal zijn. Straks, als de trein de Jurabergen met hun wonderlijk gemoedelijke vormen door is, dan komt ineens die vreemde paar'emoerschijn in de verre lucht en dan ziet men tusschen wolken plot» de harde, donkere spit sen van het^ hooge tooverland, dat het eene maar ook het andere Zwitserland is. Daar komen wij du» nu wel de volgende maal. R, (Wordt vervolgd.) Zitting van Dinsdag 14 Sept. Vervolg. Vernieling en wederspannigheid. Willem F. te Helder was ten laste «Tegd, dat hij in den nacht van 17 op 18 Juli aldaar ruiten had inge- slagen en verzet tegen de politie had gepleegd. De eerste getuige, Hendrik Eeijen, schoenmaker te Helder vertelde in den nacht van 17 op 18 Juli door t gerinkel van glas ontwaakt te zijn. Bij onderzoek bleek, dat in den winkel van getuige een glasruit was ingeslagen. Getuige begaf zich naar buiten en zag in de buurt iemand loopen, dien bij volgde. Het was een lange man, die zich verschrikkelijk aanstelde, zong en tierde van belang. Getuige begïaf zich toen naar de po litie om te waarschuwen. Ilendi ik Jui'iaan Karei, luitenant der artillerie te Helder, bevond zich in genoemden nacht in de offi cierensociëteit. Plotseling hoorde hij gerinkel van ruiten. Toen hij naar buiten ging, zag hij een dron ken man, die veel lawaai maakte en in het gebouw van de rijksbelasting drie gebroken glasruiten, met bloed bevlekt. Jan Duif, agent van politie .te Helder verklaart, na gewaarschuwd te zijn, in den nacht van 17 op 18 Juli met zijn collega de Vries er op uitgegaan te zijn. Op aanwijzing van getuige Karei hielden zij beklaagde aan, die dronken bleek te zijn en zich bij zijn overbren ging naar bet poli tie-bureau zeer wederspannig be toonde. Ook in het bureau verzette hij zich hevig. De laatste getuige Johannes Hoogewerf, concierge van,het gebouw der rijksbelastingen te Helder heeft ook gezien, dat de ruiten stuk waren. De officier van justitie acht beklaagde schuldig aan wederspannigheid en vernieling en eischt een gevange nisstraf van 2 maanden. Mishandeling. Jan D. te Lutjebroek had zich hedenmorgen te ver antwoorden wegens mishandeling van Pieter Blokker. Pieter Blokker, landbouwer te Lutjebroek, al» ge tuige gehoord, deelt mede, dat hij 's avonds deu llen Juli om 11 uur ongeveer beklaagde tegenkwam en ru zie met hem kreeg. Zij raakten slaags en rolden daar door beiden over den grond, op welk oogenblik d« po litie verscheen. Jan Tesebeld, rijksveldwachter te Hoogkarspel was dien avond met den veldwachter Van der Veen op sur veillance Zij zagen, zooals hij vertelt, do vechtersba zen aan den gang, scheidden ze en maakten proces-ver baal van t zaakje op. Wegens mishandeling eisebte de officier van justi- tie j 15 boete of 15 dagen hechtenis. het reddingswezen. De staatscommissie stelde van den aanvang af veel belang in deze stichting, waardoor van regeeriugswege vele faciliteiten werden verleend, en ook de Prins gaf hiervan blijk door het léggen van den eersten steen op 19 September 1908. Het reddingsstation staat in de onmiddellijke na bijheid van het binnentoeleidingskanaal en de schershaven. Officieel zijn als candidaten voor het Raadslidmaat schap in district II te Amsterdam opgegeven de hee- ren Smit, Katholiek, en Sleef, sociaal-democraat. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft Men herinnert zich de geruchtmakende grondzaak, waarbij Je raadsleden B. Janse Jzn. en W. B. van Liefland betrokken waren, in verband waarmee de gemeenteraad een motie van indirecte afkeuring aan nam. De meeste bladen ook wij waren van oor deel, dat beide raadsleden aanstonds hun mandaat dienden neer te leggen. De heer Janse heeft dat ge lukkig ook ingezienimmers, hij heeft medegedeeld, dat hij spoedig „om gezondheidsredenen" zal aftreden. Maar de heer Van Liefland is blijkbaar nog kernge zond. Het votum van den raad liet hem Siberisch koud. De publieke opinie, zeer beslist tegen z'n zaak je gericht, deert hem niet. Van de pers neemt hij geen notitie. Nu reeds hebben verschillende kiesveree- nigingen vergaderd, eveneens moties van afkeuring aangenomen en de verwachting uitgesproken, dat de heer Van liefland zal inzien, wat hij doen moet. Maar dit Staten- en Raadslid, wiens optreden bij de behan deling in den gemeenteraad zeer antipathiek wa», heeft een olifantshuid, zoo dik, dat de meest volmaak te olifant hem die zal benijden. De heer Van Liefland houdt zich muisstil. In 1911 moet hij aftreden. Mis schien, dat hij dan plotseling ongesteld wordt. Maar het ware voor hem Te wenschen, dat hij reeds nu inzag, hoe weerzinwekkend z'n houding is. Op Koninginnedag was er bij de versierde tramwa gens éen, dien men in 'n olifant had herschapen. Jumbo' heette het dier, dat men een zeer dikke huid had gemaakt. Het ware Haagscher geweest, zoo men het beest „Van Liefland" had gedoopt. In een apothekerswinkel ten platte lande komt een jongen naar binnen gestormd, legt vijf centen op de toonbank en roept: „Voor een stuiver Zeppelin, as je blief." De leerling-apotheker, die bet rijk toevallig alleen heeft en kwikzalf wrijft, fronst de wenkbrau- wpn geleerd, brengt z'n hand achter de oorenen ter wijl de vingertoppen z'n weelderigen lokkentooi door- harken, mompelt hij„Zeppelin, Zeppelin, hm, mis schien wel een nieuw element uit de lucht, evenals ra dium uit 't erts I" en wil naar z'n patroon om inlich tingen. De klant komt echter den leerling te gemoet en zegt: „Doe maar geen moeite, meneer, geef dan maar insectenpoeder, 't is voor mijn hond!" Den aanstaande apotheker gaat nu een licht op en met »en zegevierend lachje out z'n mond, antwoordde hjj„J# bedoeld# zeker „Zacherliii, kè (Hbld.) Drietal. Drietal te Geesteren: N. Jolles, te Hees; A. J. A. Scholte, te Heer-Hugowaard, en P. L. L. Post, te Wij- dene» en. Oosterleek. Het officiëel verslag No. 68 over het in 1909 in Ned.-Indië gehouden examen voor toelating tot de Kon. Mil. Akademie in Nederland, vermeldt, hoe acht tien examinatoren veertien dagen lang, plus twee voorafgaande bijeenkomsten bezig zijn geweest met hun taak. Aantal candidatenéén In de kazerne Oranje Nassau te Amsterdam is gis terennacht ingebroken op de kamers van den inwo- nenden officier. De inbrekers hebben medegenomen eenige huishoudelijke zaken, bijv. een klok, laken», kussensloopen, enz., en zijn, vermoedelijk gekleed in d« burgerkleederen van den luitenant, gevlucht. Gisternacht is te Enschede ingebroken hij den heer Niw Terkuile, terwijl de bewoners afwezig, en alleen de dienstboden thuis waren. De dieven, die zich aan de achterzijde toegang verschaften en door de voor deur de woning verlieten, hebben, voor zoover men kan nagaan, een partij tafelzilver ontvreemd. Smokkelarij Bij Dinxperlo hebben de Pruisische kommiezen een Hollandschen smokkelaar, die twee koeien had ge smokkeld, gevat en gevankelijk naar Bocholt overge bracht. De koeien werden in beslag genomen. Diefstal. Uit het kantoor van een autogarage in de Casuarie- straat te 's-Gravenhage is, naar het Vad. meldt, een kistje, inhoudende pbn. 800, gestolen. D® politi® stelt een onderzoek in. Een treurig ongeval overkwam Zondag aan een der werkende leden van de voetbalclub N. O. A. D. uit Brummen. Op een match te Dieren ontving A. S. een trap van een medespeler tegen zijn been, waardoor dit op twee plaatsen gebroken was. De patiënt werd per rijtuig naar zijn woning vervoerd, waar werd gecon stateerd, dat de breuken zeer ernstig waren, waarop do lijder naar het Diaconessenhuis te Arnhem werd getransporteerd. De eerste tand van Prinses Juliana blijft zeer voor spoedig opgroeien en gisteren is het eerste tandje doorgekomen zonder dat de gezondheid der Prinses daaronder in het minst heeft geleden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is in openba re vergadering bijeengeroepen tegen Dingdag 21 Sep tember a.s. .de» namiddags te 3 uur De Haagsche correspondent van De T ij d zegt voldoenden grond te hebben om aan te nemen, dat de meerderheid der lweede Kamer de in-behandeling-ne ming van het Mijnwetje-Van Kol zal weigeren. Gistermiddag had de plechtige indienststelling plaats van het Tweede Wijkgebouw Witte Kruis, te vens bestemd voor het Reddingswezen te IJmuiden, door Z.K.ÏÏ. deu Prins der Nederlanden, in zijne hoe- danigheid als voorzitter van de staatscommissie voor Nader meldt men uit Vlaardingen Zaterdagmiddag te 5 uur werd ten kantore van de firma H. Kikkert ontdekt dat uit een kast van de uitnemend gesloten brandkast, staande in een met 2 deuren gepantserde kluis, een trommel werd vermist, inhoudende een waarde van tweehonderdduizend gul den aan pandbrieven en effecten, welke trommel al daar door de weduwe van een der firmanten tijdelijk in bewaring was gegeven. Door den commissaris van politie, den heer A. J. ILeuff, en den inspecteur van politie den heer J. M. van der Hout, bijgestaan door personeel en plaats knechts der firma, werd onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek ingesteld, hetwelk den geheelen Zondag en Maandag voortduurde, met het gevolg dat Maandag middag te 12 uur door den plaatsbaas Dijkshoorn in een der kelders onder het kantoor de bewuste trommel werd teruggevonden. Bij opening daarvan bleek evenwel dat bij slechts een gedeelte van het vermiste, n.l. circa 60.000 be vatte. t Maandagmiddag was tot het instellen van een ver der onderzoek de justitie tegenwoordig, en wel de heeren mr. Star Busman en mr. Cohen Tervaert, resp. rechter van instructie en officier van justitie te Rot terdam. Het onderzoek van deze geheimzinnige zaak duurt nog voort. Op verzoek van gezaghebbenden werd, hangende het eerste onderzoek, aan deze vermissing zoo min moge lijk ruchtbaarheid gegeven. Brandstichting? De justitie te Arnhem heeft termen gevonden den caféhouder aldaar, in wiens huis Zondagnacht brand ontstond, t« arresteeren. Zrijvtaai. Een brief ontvingen wij ter redactie aldus schrijft het Hbld., met het verzoek om opname. Aangezien de nonsens wel genietelijk is, behoeft de plaatsruimte dit maal niet te worden geweigerd, al doen wij hier en daar slechts eenige grepen uit den brief. Maar vooral vestigen wij de aandacht op het begeleidend schrijven van den inzender, dat wij aan den voet plaatsen. „De eenvoudigzte zgrijvwijze van de Nederlandze taal zpreektaal moet naar mijn gedagten deze zijn. O, f, q, s. en x kunnen uit het Nederlandze alvabet ge- zgTapt worden. Buitenlandze aardrijkzkundige namen van zteden, riviren, enz. zal men net zo kunnen zgrij- ven alz in de vreemde taal. Hierin zal men deze let- terz nog kunnen gebruiken. C. wordt z of h, f en ph. worden v, qu wordt kw, s wordt z en x wordt kz. Men zal de v en z naar de gemakkelukzte wijze zagt of zwaar kunnen uitzpreken. Oh. wordt g, gg, zj ov h. Voorbeelden: lugt, kaggel, zjokolade, krizteiuk. Ei wordt ij. Voorbeeldenrijnhijd, klijn, Aai wordt ai en ooi wordt oi. Voorbeelden: krai, hoi. Au wordt ou. Voorbeelden: blouw, douw. Eau wordt o. Voorbeelden: buro, kado. G. wordt in woorden alz horloge zj. Voor beeld: horloozje. Men zal alleen zij en haar kunnen zeggen voor vrouwen en mijzjez, voor woorden waar- mede meer dan een levend wezen bedoeld wordt zoalz regering, beztuur, bende, zwerm en voor het kind wan neer het tenminzte niet bepaald een jongen geldt, dog overigens zal men voor alle andere zelvztandige naam woorden hij, hem ov zijn kunnen zeggen." Deze proeve van „zrijvtaal" was vergezeld van het volgende schrijven: „Heren Rcdaktcurz 1 Ik verzoek u om dit ztuk zgrijvtaal in uw blad op te nemen. Kunt u dit niet doen, laat het dan liggen, maar antwoord mij er niet op. Ik verzoek dit laatzte wegenz huizelnke omstan digheden. Harteluk groetend, Cornelus." Zondagavond kwam zekere M. van Weustenrade per fiets van Valkenburg naar Klimmen. Onder Halsberg werd hij door eenige personen van zijn fiets geworpen en daarna mishandeld. Men vond v. W. ba dend in zijn bloed, en braebt hem naar het café Lede- kirken, waar hem de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Geconstateerd werd, dat hem niet minder dan elf steekwonden waren toegebracht. De mishan delde kon nog mededeelen, dat hij de daders niet had kunnen herkennen, wegens do duisterheid van den avond. Van W. is later naar zijn woning vexwoerd. Zijn toe stand is ernstig. De rivierpolitie te Tiel nam gisternacht te ongeveer uur van de Waal in noordelijke richting een prachtig natuurverschijnsel waar. De donkere hemel werd eens klaps helder verlicht, een groote vuurbol verscheen even daarna, die op ongeveer 40 gr. hoogte gekomen uiteenspatte, waarna do vonken als; een vuurregen ne- ex daalden. Het verschijnsel duurde lang genoog om het goed te kunnen waarnemen. De beide zoons van den verslagene Bakker te Koe- kangerveld, zijn gisteren zwaar geboeid naar Hooge- veen overgebracht. In plaats van nu wijlen den heer Jb. Schipper i» als mede-directeur van SchermeeBs Brandcontract voor gebouwen benoemd de heer K. Schoone te Stom petoren.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1