DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE E Feuilleton. Honderd en elfde jaargang. 1909, DONDERDAG 16 SEPTEMBER. BINNENLAND, No. 216 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- eo Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A ikm&ar f franco door het geheele Rijk f 1, Af' aderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiëns Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER 8! ZOON, Voordam C 9. fsMeessssnRsasef 8. Dit nummer bestaat uit twee bladen UHffF*" Zij, die zich met 1 October op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers FRANCO en GRATIS. DE UITGEVERS. GEMENGD NIEUWS. Gesnapt! Electrlsche Centrale. Uit Sint Pancras. Uit de Schermeer. rietsongeluk. De vermiste effecten. Een prettige thuiskomst. Valsche bankbiljetten. Verdronken. Onder de locomotief. Treurig. Onwaardige strijd. De diefstal te Terheljden. Vaandeluitrelklng. De moord te Koekange. Evangelische Maatschappij. ALKMAARSCHB COURANT. m IJL RA'. JJU S Sedert eenigen tijd ontvingen de Eerw. Zusters Ur- suliuen van Onze Lieve Vrouw van Wavre dreigbrie ven uit Rotterdam, waarin de onderteekenaar, die zich „Erie" noemde, dreigde zekere schandalen, die in hst pensionnat zouden zijn voorgevallan, arm de groote klok te hangen. Voor 15.000 francs zou hij echter 't stilzwijgen bewaren. Da zusters namen een advocaat in den arm, die haar aanried tegen verleden Zaterdag een rendez-vous met den schrijver vast te stellen op de Nieuwe Graanmarkt. Het parket werd intusschen verwittigd en op hst afgesproken uur bevonden zich de rechter van instruc tie en agenten op de plaats der ontmoeting. Weldra verscheen ook de Eerw. Overste en een andere zuster, die even daarna door een heer warden aangesproken, die zich als „Eric" voorstelde. Hij noodigde haar uit hem naar zijn hotel bij de Bourse te vergezellen, waarin de zusters toestemden, mits zij er per rijtuig werden heengebracht. Overeenkomstig ds afspraak met den rechter van instructie drongen de zusters er op aan, dat de heer het eerst instapte. Meteen ging ook door elk portier een agent naar binnen, zoodat mijnheer geknipt was! Op het commissariaat verklaarde hij te heeten Al- bert Watz en van Zweedache afkomst te zijn en te Rotterdam te wonen. Hij had in Antwerpen kennis gekregen met een keukeamud, die eenigen tijd in het klooster was geweest, maar daar was weggeloo- pen en hem nu tot de afpersing had aangespoord, om met de 15.000 francs een zaakje in Rotterdam te beginnen. Dezer dagen uit Rotterdam tsruggekee-d naar hier, had hij zijn intrek genomen in een klein hotel in de rue de Brabant en zich ingeschreven onder den naam van Albert Watz, Duitsch officier. Hij ontving geregeld brieven uit Holland, die poste restante Bruxelles Nord aankwamen. Een paar uren vóór zijne arrestatie had hij nog twee brieven uit Rotterdam afgehaald. TTjj is naar de gevangenis van Saint Gilles over gebracht. Te Hoogkarspel zal den 17en dezer een vergadering worden gehouden ter toelichting en bespreking der plannen voor de oprichting ee-er eleetrischs csntrale voor de Streek, Hoorn en Enkhuizen. 71) Naar het Engelsch van BARONESSE ORCZY. Schrijfster van „De Roede Pimpernel." VIJF EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. MARGUERITE. Toen Percy het groote lokaal weer binnentrad, stond zij naast de tafel, met het eene tengere handje rustend op de leuning van een stoel, haai' geheele be vallige figuur reikhalzend uitziende naar zijn komst, met brandend verlangen naar hetgeen zij zou verne men. Geen enkel oogenblik, in het vreeselijk uur, toen zijn dierbaar leven op het spel stond, had haar moed gewankeld of faalde zij in tegenwoordigheid van geest. Van het oogenblik, dat hij opsprong en de kan delaars aangreep, zag zij, als in een lichtstraal van den hemel, was hij voornemens was te doen en hoe hij verlangde dat haar houding zou zijn. Toen het lokaal in duisternis was gedompeld, was zij roerloos gebleven; toen zij de worsteling vernam op den grond, had zij niet gebeefd; want haar minnend hart zeide haar, dat het nooit in zijn bedoeling kon liggen, zijn vijanden dien scliandbrief in handen te geven. In de algemeene grabbeling die erop volgde, toen de soldaten wegsnelden, het lokaal leegliep en Ohauvelin alleen achterbleef, had zij zich stil ver soholen in den donkersten hoek van het vertrek, nau welijks ademhalend, alleen wachtend. wachtend op een teeken van hem! Zij kon hem wel is waar niet zien, maar zij ge voelde zijn tegenwoordigheid ergens in haar nabijheid, zij begreep hoe hij verlangde dat zij zou wachten. In het duister lette zij zwijgend op hem. gereed om te helpen, als hij een teeken mocht geven. maar evenzoo bereid zich stil te houden en te wachten op zijn bevelen. Alleen toen het hulpeloos lichaam van haren doods vijand goed en wel uit den weg was geruimd, was ze uit haar schuilhoek te voorschijn getreden. En nu De afdeeling St. Pancras van de vereeniging „Volka- onderwgs" heeft in het lokaal van den heer Jn. Ruys een algemeene ledenvergadering gehouden. Na opening door den voorsitter, den heer A. Nobel, werden door den secretaris, den hear T. Engel, de notulen gelegen van de vergadering, gehouden 26 Janu ari 1909, welke algemeen werden goedgekeurd. Hierna had e9ne gezamenlijke bespreking plaats van den beschrijvingsbrief voor de algemeene verga dering van „Volksonderwijs", welke Zaterdag en Zon dag 18 en 19 Sept. zal worden gehouden te Groningen. Ef W9rd hierna besloten voor dit jaar geen afge vaardigde te benoemen, wat nog al bezwaarlijk zou wezen, wegens den gtooten afstand, reden waarom nogal veel kosten daarvoor zouden moeten worden gemaakt. Een schrijven zal naar het Hoofdbestuur worden verzonden. Bij de rondvraag werd na bespreking aan het bestuur opgedragen voor den a.s. winter een algemeene leden vergadering te houden in December en op de agenda voer die vergadering voorstellen te plaatsen, welke kunnen leiden tot het houden in den a.s. winter van een nuttige en gezellige samenkomst van de leden der sfdeeling met hunne vrouwen en kinderen boven den 16-jarigen leeftijd. Hierna sluiting door den voorzitter. Ia den nacht van Dinsdag op Woensdag is in de Schermeer, nabij de Kogerpolder, de werkmanswoning, bewoond door S. B. geheel afgebrand. De bewoners konden sicb, hoewel in nachtgewaad, niet dan met moeite redden. Te 's-Graiemoer resd gisteravond de 20-jarige H. B. met zijn fiets tegen een rijtuig aan. Hij werd door voorbijgangers opgenomen en naar sgn woning ge bracht, waar hg n> enkele uren is overleden. Omtrent de vermiste effecten wordt nader gemeld Vrijdag bereikte zestien firma's te Amsterdam de zelfde order uit Den Haag tot verkoop van effactsn. Aangezien dit de aandacht trok van den „beursman" van een onzer bankinstellingen, maakte deze sgn di recteur hierop attent, met het bekende gevolg. Min stens zes Amsterdsmjcha firma's en bankinstellingen zijn bij het geval betrokken. Voor verschillende be dragen aan effecten (afwisselend tusschen f 5000 en f 15000) waren hun effecten toegezonden. Da Amster- damsche justitie stelt in samenwerking met de H&agsche een uitgebreid onderzoek in. Da familie Verster kwam Dinsdagavond terug van een reis in haar woning, Tesselschadsstraat 7 in Am sterdam. De heer Verster meende iemand in het huis te stond zij daar, terwijl het volle licht der lamp haar goudblond haar bescheen, met een zacht blosje op haar wangen, de vlam der liefde tintelend in haar oogen. Zoo zag hij haar toen hij het lokaal weer binnen trad. Een seconde bleef hij staan hij de deur, want de vreugde van het weerzien was machtiger dan hij kon dra-gen. Vergeten was de zielesmart die hij had uitgestaan, vergeten waren de vernederingen en gevaren die nog dreigden; hij dacht er alleep aan, dat zij hem liefhad, dat hij haar aanbad. In het volgend o-ogenhlik had hij haar in zijn ar men gesloten. Diepe stilte waarde -om hen heen, al leen afgebroken door het zachte druppelen van den re gen op het gebladerte der hoornen van den vesting wal, terwijl een enkele maal het rumoer van ver ver wijderde pretmakers als een zwakke echo nog tot hén doordrong. Plotseling deed het gekrijsc-h der zeemeeuw, drie maal herhaald, zich onder het venster hooren. Blakeney en Marguerite ontwaakten uit hun korten droom: de hartstochtelijke minnaar werd weer de man van do daad. „Het is Thony, als ik me niet vergis", sprak hij haastig, terwijl hij met nog eenigszins van ontroering bevende vingers de kap van haren mantel over haar hoofd in orde bracht. „Lord Thony?" prevelde zij. „Ja, met Hastings en nog een paar anderen. Ik heb hun gezegd zich voor ons gereed te houden van avond, zoodra de rust was teruggekeerd." „Waart ge dan zoo zeker te zullen slagen, Percy?" vroeg zij verwonderd. „Heel zeker," was het eenvoudig antwoord. Toen geleidde hij haar naar het venster en tilde haar op het kozijn. Het was niet hoog van den be- ganen grond, en twee paar gewillige armen waren buiten gereed om haar naar heneden te helpen. Hij volgde weldra, en kalm begon- het vijftal te wandelen naar de poort. De wallen waren nu een zaam en verlaten. De feestvierenden bevonden zich op verren afstand; enkele voorbijgangers, die valiezen droegen, passeerden hen met versnelde schreden; blijkbaar maakten zij gebruik van het welkom verlof het gevaarlijk terrein- te mogen verlaten. In stilte vervolgde het groepje zijn weg, Margueri te's handje rustend op den arm van haren echtgenoot. Zij stieten op een piket soldaten van wie één riep: „Kijk, daar heb-je den Engelsehman „Wel ja, hij is o-p weg naar Engeland," zei de ander druilerig. hooren loepen en stelde het was ongeveer half negen een ondersoek op de eerste verdieping in. Hij vond echter niets. Wel ontdekte hg overal afgebrande luci fer», hetgeen sijn argwaan opwekte. Plotseling hoorde hg duidelijk iemand de trap langs van de 2e verdie ping naar beneden komen, zag een man die ijlings door de gang de straat op vluchtte. De heer Verster holde dan man achterna onder den uitrorp: „Houdt den diefHet schgnt echter dat het heerschap dien- zalfden uitroep liet hooren, althans hij wist in de menigte te ontkomenterwijl tot heden nog geen spoor van hem teruggevonden is. De insluiper schijnt op heeterdaad betrapt te zijn, althans ia verschillende kamers heeft hij een onderzoek ingesteld, zonder echter veel te hebben kunnen ontvreemden. Da sleutels zaten (in alle kasten. De msn heeft vieryKruger-pondjes oude Transvaalsehe munt) medegenomen. Tentoonstelling van huisindustrie. De thans gesloten Tentoonsteling van huisindustrie te Amsterdam, ia in het geheel bezocht door 69,253 betalende bezoekers. Te Deventer zgn valsche bankbiljetten van f 40 in omloop. Een kassiersfirma en een bakker zgn, voor zoover reeds bekend, daarvan al de dupe geworden. Een 3-jarig zoontje van den heer H V., te Wormer is verdronken in een sloot tegenover de ouderlijke woning. Gisteravond ia bij het station Nieuwolda (Gron.) een btj aarde, gehuwde arbeider, Luit Groningen, onder een locomotief geraakt. Zgn borstkas werd in gedrukt. Da man is kort daarna overleden. Gisteren heeft te Bergen op Zoom een tweejarig kind een teug extract van wijnszijn gedronken, met het gevolg, dat het een paar uur daarna overleed. De heer Bakker, evangelist te Surhuiaterveenster- heide (Fr.) heeft een aanklacht ingediend tegen „Het Nieuwsblad van Kollum" wegens beleediging in arti kelen over de jongste gemeenteraadsverkiezingen. Het is daar in die gemeente niet rustig; een gevolg van vervroegde sluiting der café's op Zaterdag- en Zondag avond. Bij nacht heeft men nu weer te Surhuister- veen bg het raadslid Sipma, het hoofd der christelijke school en twee andere ingezetenen, deuren en kozgnen met carbelineum besmeerd. Door d3 marechaussee is ter beschikking van de justitie in 't huis van bewaring te Breda overgebracht J. D., verdacht van diefstal van f 720 aan bankpapier, ten nadeele van zijne ouders te Terheijden gepleegd. Uit het ondersoek moet zijn gebleken, dat hij f 100 De poorten van Boulogne waren geopend zoodra de Angelus begon te luiden en het kanon bulderde. Do algemeene amnestie was afgekondigd, de schildwach ten hadden het consigne niemand aan te roepen en iedereen te laten passeeren. Niemand wist, dat het grootsche plan, ter algehee- le vernietiging van de Roode Pimpernel en het Ver bond, op niets was uitgeloopen; dat Oollot d'Herbois zich naar Parijs had hegeven om, tegen beter weten in, het Comité der Openbare Veiligheid danig- bij den neus te nemen; dat de man die het duivelachtigste wreedste plan ter wereld had uitgedacht om een vij and af te maken en bijna erin geslaagd was, nu hul peloos, geboeid en gekneveld neerlag in zijn eigen ves ting. En zoo pass-eerde het kleine groepje: Sir Percy Bla keney en Marguerite, Lord Anthony Dewhurst en My- lord Hastings ongemolesteerd door de poorten van Boulogne. Buiten den kring der vestingwerken ontmoetten zij Mylord Everingham en Sir Philip Glynde, die dgn abt Foucquet bij zijn kerkje hadden opgepikt en hem veilig geloodst uit de stad, terwijl Fran go is en Félici- té met hun oude moeder aan de zorgen der andere le den van het Verbond waren toevertrouwd geworden. „Wij waren in den optocht, in alle soorten van een prtfllige plunje gekostumeerd, tot het laatste oogen blik," zei Lord Thony tot Marguerite, onderwijl zij zich nu haastten om de haven te bereiken. „Wij wis ten natuurlijk niet wat ef stond te gebeuren.... Al wat we te weten kwamen was, dat men ons tegen de zen tijd zou noodig hebben het uur waarop het tweegevecht zou plaats hebben ergens op een der Zuidelijke wallen. en we hadden strikte orders al tijd ons onder de me-nschenmassa op te houden. Toen we Blakeney de kandelaars zagen opheffen, begrepen we wat er zou gebeuren en begaven we ons naar onze onderlinge standplaatsen. Het ging alles zoo eenvou dig in zijn werk!" Do jonkman vertelde dit alles heel vroolijk en luch tig, maar in den vaardig sportenden toon lag toch de geestdrift voor en de trots van den soldaat op den roem en het stout bestaan van zijn chef. Tusschen de stadsmuren en de haven heerschte heel wat herrie en bedrijvigheid. De groote Engelsche driemaster zou bij de kentering van het getij het an ker lichten. Er waren'-een massa passagiers die hun heil zochten in de vlucht naar het land der vrijheid, dat met het Frankrijk van die dagen op zeer gespan nen voet stond, het land, dat haatte al wat van Fran- aan bankbilj «tten van f 10 iu de omgaving van ge zegde woning over den weg heeft weggeworpen. De plechtige va&nde'.uitreiking aan het le regiment huzaren zal door H. M, de Koningin zelve seschieden op Zaterdag 25 September in de legerplaats bij Mil- lingen. De oorzsak van het aanhouden van de twee zoons van den vermoorden Bakker schgnt te zgn gelegen in het feit dat een uitgewasschen o ..derbroek van een van beiden gevonden is. De broek is opgezonden naar het laboratorium, ten einde te onderzoeken of het bedoelde kleedingstuk nog bloedsporen bevat. De 57e algemeene vergadering der Evangelische Maatschappij, die gisteren te Hoorn werd gehouden, werd Maandagavond voorafgegaan door een openbare samenkomst in de Groote Kerk aldaar, waarbij dr. W. Haverkamp, predikant te Ngmegen, als redenaar optrad, en waarbg het kerkelijk zangkoor, onder Ui- ding van den heer J. van Dissel, haar medewerking verleende. Spreker nam tot onderwerp zgner rede den Brief aan de Epheezen 5 8 en 9. Na afloop der godsdienstoefening, die door zeer velen was bezocht, kwamen velen bijeen in De Witte Engel, waar nog zeer veel werd gesproken over het werk der Maatschappij. De correspondent in Hoorn, ds. Cramer von B*um- garten, wees er in zijn openingswoord op, hoe goed het was de algemeene vergadering in een plaats als Hoorn te houden, waar een aanzienlijke minderheid van kathotieken onverpoosd werkt om terrein te winnen. De voorzitter der Evaug. Maatschappij, ds. Van der Ven te Cuiemborg, herinnerde aan de plek tusschen Blokker en Zwaag, nabij Hoorn, waar de eerste hage- preeken werden gehouden en aan den strijd tegen het ultramontanisme, gestreden door velen, die in de om geving van Hoorn hebben gearbeid. Dank bracht hg aan allen, inzonderheid aan dr. Ha verkamp, wiens bezielend woord een belofte inhoudt voor het wolslagen der algemeene vergadering. Hij wees nog op ket pas verschenen werk der maatschap pij, nl. de levensschets van F. S. Kraayranger, voor malig r.-k priester en den eersten colporteur der Maat schappij, geschreven door den heer Van Woerden, een der tegenwoordige colporteurs. De laatste deed nog eenige mededeelingen over zijn werken onder de katholieken, in verband met depro- paganda-middelen, door hen gebruikt. Kan hg daarbij wijzen op groote tegenwerking, daarnaast toch ook op heerlijke vruchten. Ds. Van Dissel, em. predikant te Stratum, bleek de tolk der vergadering te zijn, toen hij beiden colporteurs dank bracht voor de wijze, waarop zij hun moeilijke, doch verdienstel k taak vervullen. schen oorsprong was of met Frankrijk iets had uit te staan. Twee sloepen van de „D-ay Dream" la-gen in ge reedheid; een voor Sir Percy en zijne Lady, de andere voor hun getrouwen en hen die zij meebrachten. In alle stilte scheepten de groepen zich in. En toen de sloepen van wal staken en de matrozen van Sir Percy's jacht de riemen aanvatten, begon de grijze a-b- bé Foucquet zachtkens, ter begeleiding van de riem slagen, een Onze Vader en Wees gegroet te bidden. Hij aanvaardde vreugde, geluk en veiligheid met dezelfde gelijkmoedige wijsbegeerte als hij zou ge luisterd hebben naar een vonnis, dat hem naar de guillotine verwees. Maar het scherpe oor van Margu erite ving aan het einde van ieder On<z© Vader een zacht gepreveld verzoek op aan „le bon Dieu," om den Engelschen bevrijder te zegenen en in Zijne hoede te nemen. Slechts eenmaal maakte Marguerite een toespeling op den verschrikkelijker! tijd, die nu tot het verleden behoorde. Zij wandelden samen in de kastanjelaan van hun schoon park te Richmond. Het was avond1. De atmos feer was bezwangerd met den rijken bedwelmenden geur van najaarsrozen en verwelkende reseda. Zij stond stil in de laan, zij legde een bevende hand op zijn arm, zij sloeg haar met tranen gevulde oogen op naar zijn gelaat. „Percy," murmelde zij, „hebt ge 't mij vergeven?" „Wat, lieve?" „Dien verschrikkelijken avond te Boulognewat die duivel van ons eischte.... zijn vreeselijk „Of dit Of. Het Was alles mijn werk. 't was alles mijn schuld." „O neen, lieve, neenhet is aan mij je daar voor dank te zeggen „Mij te bedanken?" „Och wel ja," zei hij, terwijl zij in de spoedig toe nemende schemering juist nog zien kon hoe op zijn gezicht plotseling harde trekken verschenen, hoe zijn oogen bloeiden; „als die avond te Boulogne er niet was geweest, zou ik nooit geweten hebben van welke beteekenis, als vrouw, Gij voor mij zijt." Marguerite legde haar beide handen op zijn borst; zachtkens murmelde zij „En nu?...." Hij sloot haar in zijn armen, en zei ernstig: „Nu weet ik alles." i EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1