DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKER'S Damrubriek. m m m m m m jN m a m m m aan a a. I OH M 0 Honderd en elfde Jaargang. 1909. V R IJ D A G 17 SEPTEMBER. DAALDERS CACAO Chineezen onder ons. BINNENLAND. m m s n No 217 Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P iktnaar f franco door het geheeie Rijk f 1,—. A* aderlijke nummers 3 Cent's. Prijs der gewone advertentiëns Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat, Oroote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs, COSTER 8* ZOON, Voor dam C 9. in m Zij, die zich met I October op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers FRANCO en GRATIS. DE UITGEVERS. MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. m 1 Tweede Kamer. Zwart. 3tt De stoere Nederlandsche zeevaarders, die, drie eeu wen geleden, den weg naar de Oost-Indiën vonden en weldra aanvingen er een commercieele en politieke or ganisatie voor hunne Vereenigde Oostindische Com pagnie op te bouwen, troffen er in dat afgelegen tilandengebied een samenleving, die tot op zekere hoogte kosmopolitisch mocht heeten. Niet alleen dat de eigenlijke inheemsche bevolking van den Archipel uit een complex van velerlei volkeren bestond, vaak na aan elkander verwant, maar toch zeer verschillend in taal en in kleederdracht, in zeden en gewoonten en in rechts- en staats-instellingen niet alleen dat zij zeiven, dienaren der Edele Compagnie, er te wedijve ren hadden met Spanjaarden, met Britten en met Portugeezen, maar ook verschillende niet-Indische Aziaten, hadden zich en hier en daar genesteld; behoorde de Hindoe-overheersching reeds sedert vrij geruimen tijd tot het verleden, andere elementen. Chineezen en Arabieren vooral, huisden op vele plaat sen in den Archipel. Het kwam onzen Nederlandschen pioniers weldra voor, dat van het Chineesche element partij te trek ken viel; en in de Instructie voor den Gouverneur-Ge neraal en de Baden van Indië van 1617 reeds werd de zen autoriteiten dan ook opgedragen de immigratie van Chineezen aan te moedigen „alzoo de Chineezen .en industrieus, naarstig en ongewapend volk zijn, van dewelken (naar men verstaat) niet te vreezen is, dat zij te eeniger tijd revolteerende, zich meester van dezelve landen" (d. w. z. van Indië) „zouden mogen maken." En zoo geschiedde. De immigratie van Chineezen werd aangemoedigd, en hield aan. Immigratie van Chineezen wel te verstaan, doch niet van Chineezin- nen. De Chineesche immigrant placht op Java een dochter des lands te huwen, en, later, de dochteren uit AAN DE DAMMERS. Aan de oplossers onzen dank voor da ingezonden op lossingen. 1 iül Slagzet no. 10 (oplossing). Stand. Zw. 3/0, 8/11, 13/20, 23. W. 25, 27, 28, 32/35, 37, 38, 40, 42/46, 48, 49. Dit was de stand na den 15en zet van wit. Hierna speelde zwart. Zw. 17—22, 11 31, 16—21, 23—29, 13—18, 19 50. W. 28 17, 37 26, 26 17, 34 12, 12 23. Dergelijke damzetten kunnen vaak zeer verborgen in 't spel voorkomen, vandaar dat het voor allen goed zal zijn, een dergelijke zet zich in 't geheugen te pren ten en vooral te bestudeeren. Probleem 43 van H. Hoogland Jr., Utrecht. Stand. Zw. 3, 4, 6, 7, 12, 13, 15, 16, 18, 20, 23, 24. W. 21, 27, 29, 31, 32, 34, 35, 36, 38, 39, 40, 43, 44. Dit probleem vereischt, voor de meeste onzer lezers wel eenige toelichting, ook ten opzichte van datgene, vrat in onze vorige rubriek over problemen gezegd is. Wit heeft 1 schijf meer dan zwart, overigens valt er op den bouw niet veel aan te merken. De laatste zet van zwart 1924 is zeer duidelijk. Dte stand1 is natuur lijk. Het eigenaardige van dit probleem is echter, dat het probleem niet eindigt met een slagzet van wit, maar met een stillen zet, van wit, waarop voor zwart beslist verlies volgt. Dit eigenaardige soort van pro blemen hebben wij nog niet veel behandeld. Ziehier de oplossing van probleem 43. VA/if qtvppU" 35—30, 21—17, 43—38, 39 8, 31—26! 24 42, 12 21, 42 33, 3 12. Na 3126 van wit kan zwart 2 stukken laten slaan van 26 op 8, of schijf 12 op 17 zetten, maar in 't laat ste geval volgt ook onmiddellijk verlies door 3024. Vandaar dat de eerste zet in dit probleem 3530 zeer die paring geboren, of aan nieuwe Chineesche immi granten, öf aan eveneens uit Inlandsche moeders ge boren zoons van Chineesche immigranten uit te huwe lijken. Zoo ontstond een gemengd ras, dat, hoezeer in menig opzicht zeer wel te onderkennen van zijn voorouders van vaderszijde en van over zee, derzelver godsdienst en véél van hun zeden en gewoonten, ja zelfs ook hun familie en erfrecht in eere bleef houden. En de Nederlandsche overheerscher, die steeds de eigenaardigheden van alle Indische naties zoo veel mogelijk placht te ontzien, heeft ook tegenover de In dische Chineezen dezelfde gedragslijn gevolgd. In de drie eeuwen van ons koloniaal bezit moge, ge durende een korte spanne tijds althans, de „ongewa- pendheid" der Chineesche ingezetenen te wenschen hebben overgelaten (in het midden der achttiende eeuw) het „industrieus en naarstig" zijn dezer klasse van ingezetenen is steeds boven allen twijfel verheven geweest. De Chineesche bevolking op Java, thans bijna 300.000 zielen sterk, heeft steeds het groot ste gedeelte van kleinhandel en klein-bedrijf in b&n- den; bovendien is menig Chinees groothandelaar, hui zenverhuurder, landeigenaar, reeder, industrieel, aan nemer van gouvernementsleverantiën, pachter van de in de laatste 15 jaren'reeds grootendeels afgeschaf te „verpachte middelen." Het zijn meerendeels uit nemende mannen van zaken of uitstekende ambachts lieden. Zij wonen op de van gouvernementswege daar voor aangewezen plaatsen in de van gouvernements wege daartoe aangewezen wijken, waar tot op zekere hoogte de politie en administratie (en ook, eveneens tot op zekere hoogte, de rechtsspraak in zake huwelij ken en echtscheidingen) bij uit henzelven gekozen hoofden berust. En. zij zitten vol grieven. Grie ven, waarover men 15 jaar geleden nimmer iets ver nam. Toen werd nog algemeen aangenomen dat de Chinees zich onder ons bestuur, dat hem betrekkelijk weinig in zijn bewegingen belemmerde en hem rust en veiligheid waarborgde bij het doen van zijn zaken, te vreden gevoelde, dat bij zich meer Nederlandsch-In- disch onderdaan gevoelde, dan Chinees. Trouwens, de meesten hunner waren reeds sedert verscheiden ge slachten achtereen op Java gevestigd; de vermogen den onder hen waren, nu ja, in hun jonge jaren wel eens naar China geweest en kenden wel een of ander (Zuid-)Chineesch dialect, maar dachten er niet aan om ooit voor goed naar China te trekken, waar im mers de bescherming van hun persoon en goed wat te wenschen overliet. „Men" vond dat zij het onder ons bestuur beter hadden dan ze 't in China zouden heb ben gehad, en dat schenen zijzelven ook zoo te vinden. En het leek wel dat alle band tusschen ben en het Chi neesche Rijk ontbrak. In een Nederlandsche kolonie geboren uit ouders, aldaar gevestigd, waren zij Neder landers en ingezetenen van Nederlandsch-Indië, en geenszins onderdanen van den keizer van China. Had niet indertijd in 1740, toen, te Batavia, Semarang, en Soerabaya Chineezen-bloedbaden op groote schaal had den plaats gehad en toen de Gouverneur-Generaal deswege een explicatie tot den Keizer van China had gericht, deze laatste te kennen gegeven: dat hij die Indische Chineezen niet als zijn onderdanen beschouw de? Zoo was het tot de laatste jaren der 18de eeuw. Doch nu zijn de bordjes verhangen. De verklaring daarvan heeft men in de eerste plaats in China zelf te zoeken. De herhaalde annexaties van Chineesch grondgebied door Europeesche mogendhe den, het optreden van een hervormingspartij in China, de Boksersbeweging met de gevolgen daarvan, de Rus sisch-Japansche oorlog hebben den Chinees gewekt. Het isolement van China zou toch op een goeden dag een einde hebben moeten nemen; de bedoelde goed is aangebracht. Dergelijke stillezetten in een probleem, die de winst aan wit verzekeren zijn zeer fraai. Een zeer mooi voorbeeld hiervan is het volgende, dat wij gaarne on der de aandacht van onze lezers brengen, 't Is een stand van den heer I. Weiss, aangegeven door onder staand diagram. Zw. 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 20, 22. W. 19. 26, 32 ,33, 38, 42, 43, 47, 48. Wit speelt eerst 1913, waardoor zwart wordt go- dwongen tot 914, terwijl hij nu schijf 13 zal winnen. Wit speelt echter 138 en zwart slaat 12 3. Hierna speelt wit 2621. Zwart moet nu slaan van 17 op 26, anders slaat wit 32 23 (3 schijven). Na 17 26 van zwart 'speelt wit 3228 en wint, want hij slaat of 28 6, of speelt 28-23, 33 4. Beide dreigingen kan zwart niet verhinderen. Wij hopen dat dit soort van problemen onze lezers nu eenigszins duidelijk is geworden. Oplossing' is dus als volgt 19—13, 13—8, 26—21, 32—20. 9—14, 12 3, 17 26. Goede oplossingen ontvangen van de beeren D. Ger- ling, J. Houtkooper, beiden te Alkmaar; S. Homan te oorzaken hebben dat einde slechts verhaast. Nu is de verjongingsbeweging onder hen sterker dan ooit en strekt zich tot ver buiten China uit, ook tot onze In dische Chineezen. Een beweging, die een nationalis tisch Chineesch en religieus-confuciaansch karakter heeft, maar tevens toch ook streeft naar Europeesche kennis, wetenschap en techniek ennaar meerdere gelijkheid met den Europeaan, ook in diens Aziatische bezittingen. Onze Chineezen in Indië meer speciaal: onze Chineezen op Java, op welk eiland hun aantal tus schen 250 en 300 duizend bedraagt, hebben nu te genwoordig grieven. Grieven, die ze vroeger niet ge voelden, althans zeker niet plachten te uiten. Grieven van voornamelijk drieërlei aard en zulks wel a. betref fende de politie-rechtspraak in 't bijzonder en de cri- mineele rechtspraak in 't algemeen, b betreffende de passen- en wijken-stelsels en c betreffende het onder wijs. Een vierde grief isdat men hen te veel be lasting zoude laten betalen. Over de politie-rechtspraak, zooals die in Indië voor Inlanders en daarmede gelijkgestelden bestaat, schreven we reeds in een vorig artikel. Ze geeft in derdaad weinig waarborgen tegen veroordeeling van onschuldigenze moge voor een bevolking van eenigszins fatalistisch aangelegde landbouwers en daglooners als waaruit de meeste Indische volkeren bestaan, met haar voor deze soort van lieden betrek kelijk lichte straffen, wel dragelijk wezen, voor een complex van mannen van zaken zooals onze Chineezen is ze zulks inderdaad niet. En met de crimineele wet geving is het niet andersde waarborgen b. v. die ze geeft tegen willekeurige of onnoodige toepassing van de preventieve hechtenis is, voor mannen van zaken vooral, voor wie tijd geld is, onvoldoende te achten. Maar meer nog dan de hardheden van de rechtsbedee- ling gevoelt de Chinees ook als hij nimmer met den rechter in aanraking komt in zijn dagelijksch leven grieven tegen de wijken- en passen stelsels,, stelsels, die niet voor de eigenlijk gezegde Inlanders (Javanen, Soendaneezen, Maleiers enz.) doch slechts voor vreem de Aziaten en hun' nakomelingen gelden. Het wijken- stelsel: de Chinees mag slechts op de daarvoor aange wezen plaatsen, en daar dan nog maar alleen in de daarvoor aangewezen wijken wonen; het passen-stel- sel: hij mag zich niet zonder paspoort van de eene plaats naar de andere begeven. Beide stelsels nu, hoe voortreffelijk ook uit een oogpunt van koloniale over- heerschers politiek, zijn sedert jaren toegepast gewor den op een wijze, weinig geschikt om het onaangename ervan te doen vergeten, al zijn, althans ten aanzien van het passen-stelsel, in den loop der laatste jaren voor te goeder naam en faam bekend staande Chinee sche ingezetenen wel eenige vrijgevigheden ingevoerd geworden. (Wordt vervolgd.) Gistermiddag om 2 uur vergaderde de Tweede Ka mer. Do voorzitter deed modedeeling van het inkomen der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid van Ede, den heer W. van Manen Johzn. Hij benoemde een commissie tot onderzoek daarvan. De voorzitter las daarna een dankbetuiging voor van H. M. de Koningin, voor den gelukwensch dei- Kamer bij de geboorte van Prinses Juliana. H. M. zegt daarin, den hartgrondigen wensch te koesteren, dat de opvoeding der Prinses bevorderlijk zij aan het welzijn van het vaderland. De heer Plate bracht namens de commissie van on- Wijde Wormer en H. E. Lantinga te Haarlem, Van probleem 42 nog van G. J. Hartkamp te Alk maar en N. K. Snel te Liinmen. Slagzetten in de Eransche opening No. 12. Wit 1. 34—30 1. 17—21 2. 30—25 2. 21—26 3. 31—27 3. 18—22 4. 27 18 4. 12 23 5. 40—34 5. 7—12 6. 4440 6. 12—18 7. 50—44 7. 8—12 8. 32—27 8. 20—24 9. 34—30 9. 2—8? Stand na den 9en zet van Zw. 1, 3/6, 8/16, 18, 19, 23, 24, 26. W. 25, 27, 30, 33, 35/49. Welken slagzet doet wit nu? derzoek naar de geloofsbrieven van den heer «Van Ma nen, rapport uit en concludeert tot toelating. Aldus werd besloten. De voorzitter: De heer Van Manen is in bet ge bouw aanwezig, ik verzoek den heer griffier hem bin nen te leiden. (Er ontstaaj in de Kamer hilariteit). De heer Van Manen werd door den griffier binnen geleid en legde de bij de wet voorgeschreven eeden af. Hij nam vervolgens zitting. Alleen de heer Brummelkamp wenschte hem geluk toen de heer Van Manen naar zijn plaats werd geleid, niemand der andere leden ging paar hem toe. De voorzitter stelde voor heden om 11 urn- de Mijn wet-Van Kol aan de orde te stellen. De voorzitter zei dat het bij hem een punt van over weging heeft uitgemaakt om zelf de Kamer bijeen te roepen voor de behandeling van het wetsontwerp-Van Kol. Hoe zij over die bijeenroeping in dit stadium denkt, kan reeds hieruit blijken dat het voorstel niet van hem is uitgegaan. De heer Schaper zette uiteen waarvan de voorstel lers hun voorstel tot behandeling hebben gedaan en dankte de leden, die vrijwillig het voorstel steunden. Spr. vleit zich, dat, zoo uitvoerig is voorbereid in één dag behandeld zal kunnen worden. Kan dit niet, dan zou zoo noodig de behandeling Zaterdag kunnen wor den voortgezet. De heer De Savornin Lohman had verschillende be zwaren tegen het als nog aan de orde stellen van dit ontwerp. De heer Lohman is van meening dat dadelijke be handeling niet noodig is, daar de heer Troelstra, die het geheel bleek met den heer Van Kol, diens voorstel zeer gemakkelijk kan overnemen en verdedigen. De heer Van der Velde was het eens met den heer Lohman. Spr. is dus ook tegen behandeling op heden 11 uur. De heer Van Karnebeek was daar ook tegen, dus ook tegen de behandeling op morgen. De heer Schaper verdedigde nader het voorstel en betoogde, dat de Kamer baar volle vrijheid behoudt ten aanzien van Staats- of particuliere exploitatie. Spr. mag niet aannemen, dat enkele personen het voorstel tot behandeling alleen onderteekend hebben om den heer Van Kol aangenaam te zijn. De heer Troelstra meent dat de zaak zeer urgent is. Wordt zij niet beslist dan blijft deze zaak weer hangen tot nadeel en schade van een groot volksbelang-. De beer Roodhuyzen repliceerende constateert dat feitelijk 22 Juni de levensdraad van deze Kamer was afgesneden. De heer Van Kol. Maar de Kamer moet zijn plicht doen tot den laatsten snik. De heer Roodhuyzen. Maar hier wil men zijn plicht doen na den laatsten snik (groote hilariteit). Na dupliek van den heer Schaper wordt het voorstel tot behandeling der mijnwet-Van Kol, op heden 11 uur verworpen met 40 tegen 31 stemmen. De heer Lieftinck begeeft zich Maandag 4 uur ten paleize het Loo ter beëediging als Kamerlid door H. M. de Koningin, ten einde in de gelegenheid te zijn als tijdelijk voorzitter der Tweede Kamer Dinsdag a.s. de leden der Kamer te beëedigen, daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd. De Tweede Kamer is dien dag bijeengeroepen 's mid dags drie ure. Aau de orde is alsdan de benoeming der commissiën voor bet onderzoek der geloofsbrieven. Eén dag kamerlid. Eén dag Kamerlid, of De Komeet van Ede. 't Was op den heer Van Manen na net als van In den volgenden stand deed de heer H. J. de Bruijn vroeger Rotterdam, nu Hengelo) met zwart een aar- digen damzet. Stand. Zw. 4, 5, 6, 8, 10, 10, 18, 21, 20, 35. W. 15, 29, 32, 33, 36, 38, 42, 44, 45, 48. Zwart speelde als volgt: 18—23 29 18 8—13, 18 9 4 13 15 4 21—27 4 81 26 501! Als probleem geven wij ditmaal een probleem van den Franschen Componist J. Vardon te Caen, die ge regeld medewerkt aan ons Hollandsch Damtijdschrift door 't inzenden van problemen, die allen door fraaiheid uitmunten van ontleding. Bespreking volgt in de volgende rubriek. Probleem 44 van J. Vardon, Caen (Fr.) Zw. 5 ,6, 9, 10, 12/14, 18/20, 22/24, 27, 28, 32. W. 11, 16, 25, 29, 31, 33, 34, 36, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 48, 50. Opl. roor 23 Sept. bureau van dit blad. 9

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1