STADSNIEUWS. B I T E N L A N D. Rljkskrznbzlnnlgengestlcht. De Rijksmiddelen. GEMENGD NIEUWS. Uit St. Pancras. Uit Akersloot. Kinderverlamming. Eenj eugdige uitbreker. Ontsnapt. Overreden. De drievoudige moord. Ce ontvluchte gevangene. In verband met de Cholera. Brutaal. Door gas bedwelmd Wie Is eigenaar? Een flenachentrekker. t.KIndc rmoord.? Om In de gevangenis te komen. Onvoorzichtig. Ongeluk Diefstal. Uit de klasse. De vrije vrouw. Een heete zoutwaterbron. Groote pakhuisbrand. Agesds Gemengde Mededeellngeo. Laatste Berichten. nuJ.3. Dezelfde gezichten, dezelfde geluiden, dezelfde langademigheid. Op den heer Yan Manen na. Die verschijning vormde het eenige nieuwe in de oude Kamer. Toen de Voorzitter de conclusie van de Oommissie had medegedeeld en niemand zich natuurlijk! tegen de toelating bleek te verzetten en de griffier plichtmatig zich de trapjes oplanterde om dit parle mentaire monstrum ter wereld te brengen (hoeveel barelingskes zou de heer Amtzenius nu al gebakerd hebben?)toen roesde er een lacherig joelen dooi de zaal. Maar toen Bijleveld 't groene deurtje open hield en achter de kleine, magere, niet geheel rechte gestalte van den schoenmaker-met-het-effengezicht verscheen twee stengelige figuren in gekleede jas toengleed er een ijzige stilte over de Kamer. In ijzige stilte liet zij den parlementairen vrijbuiter tot vóór de presidiale tafel komen waar elke nieuwe ling altijd tegen opziet als een schooljongen tegen 's meesters katheder in ijzige stilte hoorde zij zijn eeden aan (werd ooit door iemand die zich geloovig noemt, Gods naam lichtzinniger aangeroepen?) - in ijzige stilte hoorde zij den Voorzitter den beëedigde verzoeken „in ons midden plaats te nemen") zonder dat de gebruikelijke gelukwensch daarbij werd geuit) en in ijzige stilte, zonder één welkomsthand naar hem uit te steken, liet zij den heer Van Manen door „haar midden" heengaan om door den bode een plaats te worden aangewezen op een van de achterste banken van de rechterzijde. Daar liet ze hem de hee- le vergadering alleen zitten, doende alsof hij er niet was. Keen, één was er toch die even den snaak begroette: Ds. Brummelkamp, die daar in de buurt liep. Een be weging die het goed hart van den heer Brummelkamp eer aandeed en die ons sympathiek was in hem. Want overigens'. De Kamer, als geheel, handelde zeer correct door den heer Van Manen toe te laten doch hem tevens, door haar houding, te doen gevoe len, dat hij en zijn vrienden een ongepaste grap heb ben uitgehaald. De heer Van Manen heeft dus nu zijn geld binnen, is één dag Kamerlid geweest, en is, een parlementaire komeet gelijk, den eigen middag weer verdwenen. Veni, vidi punctum. (Hbld.) Het schijnt thans vrij zeker te zijn, dat het Rijks krankzinnigengesticht in de gemeente Harderwijk zal worden gehouwd. Het dag. bestuur dier gemeente ontving n. 1. uit Den Haag een voorloopig koopcontract van de aange boden terreinen, voor de som door den Raad onlangs bepaald. Blijkens opgave in de Staatscourant van gisteravond hebben de Rijksmiddelen over de maand Aug. 1909 op gebracht 11.971. 892. 53" tegen 11.167.237.05 in de overeenkomstige maand van 1908. Deze vermeerdering van 804.655.48° is in de eerste plaats een gevolg van de meerdere opbrengst der suc cessierechten van dit jaar, vergeleken bij 1908. Toen werd in Augustus ontvangen 1.005.190.64, terwijl Augustus 1909 opbracht 1.316.654.06°, dus 311.463.42° meer. Toch is die meerdere ontvangst zeer begrijpelijk, wanneer men bedenkt dat in Augus tus 1908 wel 67a ton minder was ontvangen dan in dezelfde maand van 1907. Trouwens, de geheele Maand Augustus van het vorig jaar was slecht. Zij bracht niet minder dan ruim 17 ton minder in de schatkist dan haar naamgenoot van het vorig jaar. Daarom is een vergelijking van de opbrengst der Rijksmiddelen over de afgeloopen maand met die van Augustus 1908 niet geheel zuiver. Kan de meerdere opbrengst van 8 ton dus alvast met 3 ton worden verminderd, onder de zegelrechten die slechts 84.000 meer opbrachten dan verleden jaar, is vermoedelijk een ton aan verhoogd zegelrecht op effecten, terwijl zich onder vermogens- en bedrijfs belasting een kleine halve ton aan opcenten bevindt, welke beide middelen er verleden jaar nog niet wa ren. Dit maakt tezamen een bedrag van ruim 41/2 ton als gevolg van buitengewone omstandigheden, zoodat de overblijvende 31/2 ton meerdere ontvangst werkelijk niet zoo heel groot is, als men dit cijfer plaatst bij de zoo hoogst ongunstige maand Augustus 1908, die 17 ton beneden 1907 bleef. Het bestuur van de banne St. Pancras heeft hare najaars-schouw- en gastdag gehouden, waarbij de le den van den Raad behulpzaam zijn en dan als gasten worden uitgenoodigd door het Bannebestuur. Gisteravond te half elf is afgebrand de woning van den heer S. Bakker onder Akersloot in de Zuidscher- meer. Het verbrande was verzekerd. Te Zutfen doen zich vijf gevallen voor van zooge naamde kinderverlamming, waarvan een met doodelij- ken afloop. -In Warnsveld en Eefde samen vier ge vallen, waarvan een sterfgeval. In de Te 1. schrijft J. St. over de epidemische kin derverlamming in ons land: Een nieuwe besmettelijke ziekte bedreigt ons, eene ziekte, waartegen onze wet op de besmettelijke ziekten ons nog niet kan beschermen. Bij de medici was sedert lang bekend, dat de zoo genaamde kinderverlamming wel eens verschillende kinderen uit eenzelfde gezin na elkaar aantast. Zulk een kind krijgt dan hooge koorts en algemeene ziekteverschijnselen, verlammingen van een of meer ledematen. Ka eenige dagen kan het kind genezen, maar in den regel blijft een meer of minder uitge strekte verlamming achter, die het kind voor zijn ver der leven tot een invalide kan maken en een langduri ge behandeling door een zenuwarts noodzakelijk maakt. Het kind kan echter ook in den acuten aan val sterven, of later aan gevolgen der ziekte te gronde gaan. Wat den aard dezer ziekte aangaat, zoo vindt men meestal een ontsteking van hersenen en ruggemerg, vooral van dit laatste. Ook de hersenvliezen kunnen zijn aangedaan; niettemin is deze ziekte een geheel andere dan de epidemische hersen- en ruggemergs- vliesontsteking (meningitis) of Genickstarre. In het buitenland kwamen meermalen dergelijke epidemieën voor en daaruit is gebleken, dat de ziekte ook kan voorkomen onder volwassenen, en verder, dat geen verlammingen behoeven voor te komen, maar de ziekte verloopen kan als influenza, of met overwegen de maag-darmstoornissen, terwijl de ziekte in het ze nuwgestel onder acht verschillende vormen kan op treden. In 1906 kwam in verschillende streken van ons land epidemische kinderverlamming voor. In Winterswijk en Raalte werden talrijke kinderen aangetast. In het geheel kwamen toen in ons land ongeveer 150 geval len voor. Wat deze ziekte van oogenblikkelijk belang maakt, is, dat aan de oostgrens van ons land een nieuwe epi demie schijnt te beginnen. Te Hagen (district Arns- berg) in Westfalen zijn 23 gevallen voorgekomen, waarvan 10 met doodelijken afloop. Ook zou de ziek te reeds te Zutphen en omgeving epidemisch optreden. Het ligt voor de hand, dat tegen een dergelijke ge vaarlijke ziekte maatregelen hoogst gewenscht zijn. Het zou o. i. zijn aan te bevelen, het aangeven van gevallen dezer ziekte verplicht te stellen, zoodat de inspecteurs der volksgezondheid van dag tot dag op de hoogte blijven van de uitbreiding die de ziekte eventueel neemt, en maatregelen kunnen nemen zoo als zij dat tegenover elke andere besmettelijke ziekte doen. Vóór enkele jaren is de Epidemische Meningitis („Genickstarre") op dergelijke wijze voor de bestrij ding toegankelijk gemaakt. Wordt de ziekte vroegtij dig herkend, dan gelukt het zeker, haar in haar verde re verspreiding te stuiten. De vorige week werd de 18-jarige S. door de politie te Mijmegen aangehouden als zijnde deserteur van het korps mariniers en ter beschikking van de militai re autoriteiten gesteld. Daar over zijn opzending naar Rotterdam nog niet was beslist, zat hij in de in- fanteriekazerne te Kijmegen in voorloopige bewaring, doch Dinsdagmorgen wist hij te ontvluchten. Zijne vrijheid was echter van korten duur, daar hij al spoe dig gearresteerd werd en naar de kazerne terugge bracht. Dinsdagavond wist hij echter opnieuw uit de kazer ne uit te breken met beter gevolg, daar hij niet is aan gehouden. Gistermiddag was op het hoofdbureau te Rotterdam aan het Haagscheveer een arrestant gefotografeerd. Bij het verlaten van het bureau ontsnapte hij aan zijn geleiders. Een wilde jacht volgde. Op de Raambrug schoot een rechercheur hem in het been. Daarna werd hij met een politiewagen naar het huis van bewaring overgebracht. Gisternamiddag is de heer J. van Vliet, veehande laar te Goidschalkoord, bij het oversteken van den overweg onder de gemeente Mijnheerenland, door eene locomotief der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij aangereden. De toestand van den man is hopeloos. Het paard werd gedood. Woensdagavond werd onder politiegeleide te Hooge- veen aangebracht de vrouw van een der zoons van Bakker, die in den nacht van 2 op 3 Sept. j. 1. met zijn gezin te Koekangerveld vermoord werd. Men meldt uit Hoogeveen, dat door brigadier Spijker in het scha penhok van de verslagenen onder een hoop vuil is ge vonden een portemonnaie en een witte zak met geld. Door brigadier van der Hoek een blauwe zak met 50 en een portefeuille met 250 aan bankpapier. Een en ander ter gezamenlijke waarde van ruim 324. Omtrent den ontvluchte gevangene uit de gevange nis te Heerenveen meldt men nog: Gistermorgen is gebleken, dat Prins door de gracht gezwommen is. Er 'werden versche sporen aan den kant gevonden. Vrij zeker is hij door den achtergele gen tuin in de weilanden gekomen en in de richting Tjalleberd verdwenen. Op de gevangenisplaats vond men tegen den muur een trap, door Prins daar ge plaatst, om er over te komen. Zijn cel grensde aan de kamer van den hulpbewaarder; de bewaarder was met verlof. Als plaatslooper heeft hij den anderen gevan genen nog brood en koffie gebracht, daarna is hij in zijn cel gegaan. Zijn brood at hij op, de koffie liet hij gedeeltelijk staan. Toen de bewaarder in zijne kamer was, is hij daar langs geslopen, is door de keuken ge gaan en heeft de buitendeur geopend; hij was toen op de plaats. Toen de cipier bij den bewaarder kwam, was de vogel gevlogen. Voor een week had Prins reeds een andere gevangene medegedeeld, dat hij ging vluchten, als hij de kans schoon zag. Hij zette dan koers naar Duitschland, waar hij vroeger onder val- sche papieren vertoefde, evenals in de buurt van Win schoten, daar werd hij aan de marechaussee verklapt. Toen deze hem wilde arresteeren ging hij loopen en een drijfjacht van een paar uur volgde, om hem in handen te krijgen. Prins is getrouwd en vader van 4 kinderen. Hij wordt ook verdacht van verduistering van een fiets te Groningen. De rechtbank aldaar opende tegen hem instructie. Gisternacht trokken veldwachters en marechausse per fiets naar Tjalleberd en in de richting van Drach ten. Prins had zich n.l. uitgelaten, eerst naar Zwaag- westeind te zullen gaan, om geld en papieren. De laatste had zijn broer wel voor hem. Prins werd niet ontdekt. Te Wormerveer arriveerde Woensdag het klipper schip „Louise," komende met een lading lijnzaad van Antwerpen en bestemd voor de oliefabriek „De Lief de." Aan boord was een tank, bevattende ongeveer 700 L. Maaswater, dat door de politie onmiddellijk met chloorkalk is ontsmet en vervangen door duinwa ter. De politie was door den havenmeester te Zaan dam op de komst van het schip voorbereid. Te Kortezwaag, bij Gorredijk, kreeg de alleenwonen de weduwnaar B. op den avond bezoek van een juf frouw, die zich aanbood om bij den weduwnaar als huishoudster te dienen. Toen B. opmerkte, dat hij geen huishoudster verlangde te hebben, zei de juf frouw, dat zij, eenmaal binnenshuis zijnde, maar bij B. zou overnachten. Deze laatste vond dat vrij brutaal en was op het overnachten geenszins gesteld, te min der nu hem bij aandachtige beschouwing opviel, dat de juffrouw een man was, gestoken in vrouwenklee- ren. Inziende, dat in dit geval alleen geweld uit komst kon geven, nam hij de tang van den haard en wilde daarmede de huishoudster te lijf, doch deze, vlug ter been als zij was, had in een ommezien het hazenpad gekozen. Dit avontuur zal de menschen op het platteland niet geruster maken. Door het openvallen van een gaskraan is in bewus- teloozen toestand in z'n woning gevonden de kellner J. B., wonende Helmersstraat 27, te Rotterdam. Daar het niet mocht gelukken de levensgeesten op te wek ken, is hij in bewusteloozen toestand naar het zieken huis overgebracht. Onze juristen beginnen zich te bemoeien met de vraag, wie eigenaar is van de luchtruimte. Stellig met het oog op de luchtscheepvaart, waarvan men verwacht luchtscheeplijnen, zal aan de Universiteit te Groningen door den heer J. Folpmers bij zijne promo tie tot doctor in de rechtswetenschap de stelling ver dedigd worden: „De Staat heeft over de luchtruimte boven zijn gebied tot in de onbeperkte uitgestrektheid volle souvereiniteitsrechten." (K. Pr. Gr. Ct.) Te Delft huurde een borstelmaker uit Amsterdam een kamer, zeggende een betrekking als boekhouder te hebben gekregen. De man genoot flink en verdween eensklaps, medenemende eenige kleedingstukken van een student en zilveren lepels van zijn hospita. Te Amsterdam is hij aangehouden en het ontvreemde werd te Rotterdam in beslag genomen. Gistermorgen zijn gevankelijk te Rotterdam uit Ylaardingen aangebracht een boerenknecht en een boerendochter, verdacht op het eiland Rozenburg zich aan kindermoord te hebben schuldig gemaakt. Zij zijn in het huis van bewaring opgesloten. Voor de rechtbank te Assen is 6 jaar gevangenis straf geëischt tegen de Veenhuizer verpleegden O. de V. en A. L. R., die, om in de gevangenis te komen, een aan de rijkswerkinrichting te Veenhuizen toebe- hoorend schuurtje in brand staken. Omstreeks zeven uur gisteravond wilde de 23-jarige winkelbediende K. E. de B., te Rotterdam in de win kelkast van het kleedermagazijn van gebrs. B., op de Hoogstraat, het licht aansteken. Daarvoor had hij een stok, voorzien van lappen gedrenkt in spiritus. Om een grootere vlam te krijgen wierp hij nog meer spiritus op de brandende lappen, doch daarbij kreeg hij ernstige brandwonden aan beide handen en in het ge laat. Ka in een apotheek te zijn verbonden is hij per automobiel naar het Ziekenhuis gebracht en ter ver pleging opgenomen. Gistermiddag had te Rotterdam een treurig onge val plaats. Juist bij het uitgaan der school voor m.u. 1. o. van den heer Van Randwijk, in de Oldenbarne- veldstraat, passeerde daar de groote automobiel vrachtwagen der firma J. en A. van der Schuyt. Kiet- tegenstaande de waarschuwing van den machinist-be stuurder, klommen de jongens den wagen op en af, met het ongelukkig gevolg, dat een 12- a 13-jarige jongen, het zoontje van den heer I. F. van Slooten, inspecteur van het loodswezen, er afviel. Het achter wiel van den zwaren wagen ging hem juist over het hoofd. Door toeschouwers werd de jongen dadelijk opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht, waar hij echter even na aankomst den geest gaf. De smart der ouders, wier eenig kind het moet zijn, is onbeschrijfe lijk. Verleden wark werd ten nadeele van mvj. T,, aan de Toren laante Hslvsriumetn taschje ontvreemd, inhoudende verschillende coupons van spoorwegen. Dank zjj ket actief optreden van de Hilveraumccke politie is het geluktde daderes te vinden, Deze zekere m«j. E. v. D., verklaarde, de tasch op het tweede perron van het station der H. IJ. 8. M. te hebben gevonden. Dit was op 1 Sfptembe- jl. Zij hield de tasch in hasr bezit tot den 6 Sept. d.a.v. en deed er toen een greep in. Teen men ontdekte, dat mtj. Van D. de daderes was, had zg reeds voor on geveer f 200 verzilverd en daarvoot verschillende meubelen, schoenen, enz. gekocht. Aanvankelijk be weerde zij, de tasch te hebben gekregen van een on bekende juffrouw en daarop f 70 te hebben voorge schoten. Daar zjj zelf deze verklaring onhoudbaar vond, viel zij eindelijk door de mand en biechtte alles op. Een en ander werd in beslag genomen, benevens een som van f 180. De daderes bekende nog, 't bedrag van f 200, hetwelk in haar bezit was, te hebben ont vangen voor 15 coupons, waarop zg, teen «ij dit geld had, de tasch en verderen inhoud heeft verbrand. Een verzegelde brief, mede in de tasch aanwezig, verbrak zij en wendde den inhoud ten eigen bate aan. De juffrouw uit de eerste klasse Wie kent er een woordje met een rrr Jantje steekt bedeesd het vingertje ep en zegt J „auto „Neen", zegt de juffrouw, „dan heb je niet goed geluisterd, hoor." Uit vele monden» „Ja wel, juffrouw, rrr.... als hg stilstaat." (»Het Schoolblad.") Een ■arge vrouw san 't woord „Overal wo?dt de man voorgetrokken, zelf* bij ket huwelijk 1 Zg krijgen vrouwen, wij maar mannen!' Bij America in Limburg is op een diepte van ruim 600 meter een heete zoutwaterbron aangeboord. Deïo bron levert naar schatting per minuut ruim 600 liter zeer warm en zeer helder sout water. In ket haitje van Oud-Amsterdam brak gistermiddsg omstreeks drie uur een hevig» brand uit in het pik- huis de W&lvischganger, toebehoorsnde aan ds grossier* in tabak, de heeren Haanebeek Co. Op de 2de verdieping begon de opgeslagen trbak te smeulen. De brand, welke zich aanvankelijk niet ernstig liet aan- sien, nam echter weldra groote afmetingen asu, zoo- dat in enkele oogenblikken het gausche Prinseneiland in rook stond. Da brandweer rukte daa ook mat vol materiaal uit, temeer daar er groot gevaar bestond voor de omlig gende jgk beladen pakhuizen. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Predikbeurten. 19 September 1909. Groote Kerk, 10 uur, Ds. K<-ijoe van Texel, voor Dr. Vsrwasl. Avond 6 uur Ds. KUostermar. Kapel, 10 uur, Ds. da Pree. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Ternooy Apèl. On derwerp: „Hsidensehe Godsvoorstellingen uit den jong- sten tijd." Dvopsgsx. Kerk, 10 uur, Ds. Glas*. Rem.-Geref. Kerk, 10 uur, Ds. da Ragt. Gereform. Kerk, 10 uur, de heer W. Bos van Dokkum. 's Avonds 6 uur, dezelfde. Consistorie Geref. Kerk. Oudsgracht D 88. Vrijdag avond 8U2 uur vergadering van de Jongelingsveree- niging „Faulua." Chr, Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienst oefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/26 uur, Vergadering van de Christel. Jongelinga- vereeniging „Zacheua", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5t/a7 uur Vergadering van de Christel. Xnapenvereeniging „Timothetls", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorna. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dager kleine zaal Harmenie, 5 uur. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, geen dienst, Herv. Gem. te Stompetoren, 9!/2 uur, Ds. Werner. Herv, gemeente te Bergen, 2 uur, Ds. Verwaal van Alkmaar. Herv. Gsm. te Egmsud-Binner, 2 uur, Ds. Eilerts de Haan van Heiloo. Hen ormdo gemeente te Limmen, v.m. 9^2 uur, Ds. C. J. A. Bosch. Ned. Herv. Gem. te Schermerhorn, 6l/2 uur, Dr. J. Lindebosm van Oudorp. Ger. Kerk te Schermerhorn, 91/2 uur, Preeklezen. VRIJDAG: Allcm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag, Alkin. Strijkorkest, 81/2 uur. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Vsrl. Landetr. Mannen-zangvereeniging Orpheus," repetitie, 8 uur, café Central. Gymn.-vereen. „Kracht en Vlugheid". Alg. regst 7 uur, Harmonie. ZATERDAG: Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, avond» 7'/2 uur, Harmonie. Gymn. Ver. Turnlust, oefen. 7.18. Gymn. Ver. de Halter, asp. afd. 87a uur, hoofdafd. Eluit- en kleppermarseh, repetitie voor jongens, l1/2 uur, Diligentia. Mannenkoor „Excelsior," repetitie 81/2 uur, Dili gentia. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. ZATERDAG en ZONDAG: Feestuitvoering turnclub „Kracht en Vlugheid," 86- jarig bestaan, Harmonie, 8 uur. In Duitschland is op het congres van da so ciaal-democratische partij te Leipzig Woensdag het voorstel om een verbond met .liberalen als onmogelijk ter zijde te schuiven, aangenomen. Aangenomen werd het voorstel van het partijbestuur, volgens het welk de, tengevolge van hun deelneming aan de vie ring van den len Mei, uitgesloten georganiseerde ar beiders, ondersteuning wordt toegezegd. In Frankrijk heeft de vader van Maurice De- champs een brief gekregen van zijn zoon, den deser teur, en naar alle waarschijnlijkheid den man die de. mitrailleuse uit de kazerne te Chalons heeft gestolen. Daarin schrijft Maurice, dat hij wel een deserteur is, maar niet de dief van de mitrailleuse. Ten bewijze geeft hij een alibi op. Den dag dat de' diefstal moet gepleegd zijn en volgende dagen heeft hij zich tc Toul schuil gehouden. En hij geeft allerlei bijzonder heden. De Matin zond er dadelijk een "verslaggever op uit en die seint uit Toul, dat Dechamps daar wel ter aangeduide plaatse is geweest, maar vóór den diefstal. Over de Noordpool. In een gesprek met een betrouwbaar persoon t» Battle Harbour heeft Peary bekend het te betreuren, dat hij Bartlett niet mede had genomen naar de Pool, ofschoon hij er voldaan over was, dat de wetenschap pelijke wereld onvoorwaardelijk de ontvangen mede- deeling omtrent de Pool aanneemt, Hij legde uit, dat hij niet wist wanneer hij naar de Pool vooruitging. Daarom achtte hij geen reden aanwezig het voorafge stelde program te wijzigen, hetgeen aangaf dat Bart lett zou terugkeeren als de 88ste breedtegraad zou zijn bereikt. Peary betoogde, dat het getuigenis en de aanteekeningen van zijn metgezellen zouden bewijzen, dat hij voorbij den 88sten breedtegraad is gegaan en het getuigenis van zijn negerbediende en de eskimo's zijn bewering zouden bevestigen, dat hij de Pool heeft bereikt. Peary zeide verder dat Cook geen bewijzen had dat hij eenig punt voorbij de kust heeft bereikt. Peary deelde mede, dat toen het schip Roosevelt in Augus tus naar het Zuiden kwam, Whitney hem had gezegd, dat Cook hem (Whitney) te Etah in April vertelde, dat hij de Pool had bereikt. Cook's Eskimo's te Etah zijnde, zegt Peary, verkreeg hij van hen een verslag in ruwe trekken, waaruit bleek dat Cook en zij slechts twee marschen over het Poolijs hadden gedaan en toen teruggekeerd waren. Cook's beweerde bestijging van den McKinley berg is betwist geworden, thans be weert hij alleen de Pool bereikt te hebben. De „New-York Herald" publiceert thans het begin van het reisverhaal van dr. Oook. Deze vertelt daarin van zijn vertrek, van zijn eerste ontmoeting met de Eskimo's, van zijn bezoek aan de stad Oomanooi; hij geeft een aantal aardige bijzonderheden over de Es kimo's en dit deel van het verhaal eindigt zelfs met de romantische geschiedenis van een Eskimo-weduwe aan boord van het jacht. Maar we zijn nog verre van de Noordpool 1 Over zijn bezoek aan Oomanooi vertelt hij, dat het plaatsje bestond uit zeven driehoekige tenten, schil derachtig geplaatst op de rotsen. Daaromheen lagen te middernacht mannen, vrouwen en kinderen te bib beren van de koude. Het waren eigenaardige typen. De mannen waren niet grooter dan 5 voet 2 duim, de vrouwen 4 voet 10 duim. Ze hadden breede gezichten, een bronskleurige huid, bruine oogen en zwarte ha ren. De neus was kort, handen en beenen kort maar dik. De expeditie onderhield zich eenigen tijd met die menschen. Zij waren in een tijdperk van monogamie. Een van hen, Myak, die eerst vele vrouwen bezat, had een aan tal vrouwen tegen honden geruild en er bleven in el- ken stam slechts weinig vrouwen, zoodat enkele man nen moesten afzien van het huwelijk, omdat er niet genoeg vrouwen voor allen waren. Bij onderlinge overeenkomst ruilden verscheiden mannen van vrouw, of de vrouwen kozen een anderen man en al die veran deringen schenen zeer te bevallen, want niemand be klaagde zich. Zonder wetten of gewoonten, die de hu welijksbanden bepaalden, regelden deze lieden hun be staan met veel succes. Er waren gemiddeld drie kin deren in elk gezin. De jongste was meestal geborgen in een zak op den rug der moeder. In elke tent be vond zich een verhooging, waar allen sliepen. Op deze wijze vertelt Cook voort, zeer onderhoudend, 0. a. over den handel, dien men aan boord van het schip met de Eskimo's dreef. Zaterdag wordt in de Herald het verhaal voortgezet. HOFBERICHT. AMSTERDAM, 17 September. (V. D.) Naar wij uit goede bron vernemen zal het Hof niet voor half December naar den Haag vertrekken. H. M. de Ko ningin-Moeder zal den 29sten September voor eenig» dagen op het Loo arriveeren, teneinde H. M. de Ko ningin gezelschap te houden tijdens de afwezigheid van Z. K. LI. Prins Hendrik. Men meldt ons verder, dat de Prins ook aanwezig zal zijn bij de plechtige vaandeluitreiking in het kamp te Milligen en dat H. M. de Koningin "voor prinses Ju liana een wagen laat vervaardigen, waarin een ka cheltje en een paar stoelen en waarin tevens plaats is voor den kinderwagen. Op deze manier wil men be reiken, dat de prinses ook 's winters van de buiten lucht kan genieten zonder aan de gevolgen van het weer bloot te staan.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2