DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 218 Honderd en elfde Jaargang. 1909, ZATERDAG 18 SEPTEMBER. Chineezen onder ons. B1NNENLA N B. en Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor ikmaar f @»8©| franco door het geheele Rijk f I,-— Af jinderlijke nummers 3 Cents. der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER 8* ZOON, Voordam C 0. Tdefooeaommer 8, Dit nummer bestaat uit drie bladen Slag van een paard. Eerste Kamer. Mijnconcessies. „Schipbreuk." De Vlaardingsche effectendiefstal. Paarden naar Engeland. f 1.50 voor een woning! Moord bij Koebange. Schapenschurft. Belemmering in de vaart. Verdronken. Ds brandweer te Raamsdonk. Een dure flesch rum. Ergerlijke dierenmishandeling. De ontv uehte gevangene. Van Texa!. Uit Winkel. Israëlietisch Nieuwjaar in de Harskamp. KMAASSCHE COURANT. .r J. f. nara. AC aanhangig is gemaakt, door aanneming waarvan de Indische Chineezen tot Hederlandsche onderdanen zullen worden erkend. De nationaliteit van alle niet- Europeesche ingezetenen van Indië is n.l. al van 1 Ju li 1893 af onzeker. Vóór dien hadden alle personen, in Indië geboren uit ouders aldaar gevestigd, zoo al niet volledige' Hederlandsche burgerschapsrechten, niettemin zonder eenigen twijfel de Hederlandsche na tionaliteit. Dus ook de Indische Chineezen (voor zooverre niet zeiven nieuw-aangekomenen uit China). Bij de nieuwe regeling, die medio 1893 in werking trad, werd echter de ISTederlandsche nationaliteit aan alle Inlanders en daarmede gelijkgestelden ontnomen door een onvoldoend voorbereid amendement. Het heeft tot 1909 geduurd eer een Hederlandsche Regeering voorstelde hun het ontnomene onder een anderen naam terug te geven. En ternauwernood is het zoover, of de Chineesche Regeering is ons vóór en verklaart alle Indische Chineezen afstammelingen weer tot Chineezen.laat ons hopen dat het bericht overdreven is, of anders: dat het onze Regeering ge lukken moge eene bevredigende regeling met de Chi neesche te treffen! Ter voorkoming van uitlander quaesties! Ter handhaving van het oude standpunt: dat de Chineesche Regeering niets met de Indische Chineezen te maken heeft Laat ons bovendien hopen, dat het onzen nieuwen Gouverneur-Generaal gelukken moge de Chineezen- quaestie uit te maken. Niet door een grifweg toege ven. Er is daarvoor geen aanleiding en het zou de In dische Chineezen en het Chineesche Rijk overmoedig maken. Ook niet door een volkomen afwijzing. Te gemoetkoming voor zoover er aanleiding toe bestaat ga gepaard met krachtige weigering van al wat niet kan worden toegestaan. Hervorming of althans ver betering van de politie-rechtsspraak, en betere re geling van de rechts-instelling „preventieve hechte nis" bij de crimineele rechtsbedeeling -kunnen ze ker met spoed ter hand genomen worden. Herziening der wijken- en passenstelsels zijn in bewerking aan het Batavische J ustitie-Departementmen zij hier mede voorzichtig en geve, in onze uitgestrekte en met weinig middelen te regeeren bezittingen, deze prach tige krachtmiddelen van preventief politioneelen aard niet geheel uit handen, doch streve liever naar een ge matigde en bezadigde toepassing er van. In zake de onderwijs-quaestie schijnt men op den goeden weg. Aan de belasting-grief worde niet te veel toegegeven. Wellicht kunnen maatregelen ingevoerd worden om nog meer emigratie naar Indië van nog meer Chinee zen uit China krachtdadig tegen te houden. Maar ho ven alles hopen wijdat het onze Regeering moge ge lukken het Hederlandsch onderdaanschap der Indi sche Chineezen, in 't bijzonder van de in Indië gebo renen, door de Chineesche regeering zonder voorbe houd te doen erkennen. Geen uitlandersgeschillen met het Hemelsche Rijk. «S Het vorenstaande was reeds geschreven, toen hier te lande bekend werd, dat zestien gezeten Chineesche ingezetenen in een bezadigd gesteld request aan den Gouverneur-Generaal verzocht hebben: dat de Chinee zen in Indië, voor zooveel de strafrechtspraak betreft, met Europeanen zullen worden gelijk gesteld, althans zullen worden onttrokken aan de z.g. politierol. - Deze zestien hebben ongetwijfeld een correcter hou ding aangenomen dan de bovenbedoelde onlangs ge strafte Chinees zelf deed, door terstond na afloop van zijn straf aan de Chineesche Regeering te seinen! De „Indische Gids" van deze maand wijst er met eenigen nadruk op dat de nieuwe Chineesche wet op het onderdaanschap, blijkens hetgeen daarvan bekend geworden is, „ontslag uit het Chineesche Staatsver band op verzoek" kent; naar aanleiding daarvan wordt dan het denkbeeld verdedigd om, bij het onzer zijds tegemoetkomen aan Chineezen-grieven, scherp te onderscheiden niet alleen tusschen de in Indië ge boren Chineezen eener- en de uit China geïmmigreer- den anderzijds, maar ook: tusschen hen die wèl en het die niet bereid gevonden worden om hun ontslag uit het Chineesche staatsverband te nemen. Ook daar is zeker wel wat voor te zeggen. II. (Slot). Wat de Chineezen de in het vorige artikel vermelde grieven nog heviger doet gevoelen, is de omstandig heid dat sedert enkele jaren de Japanners door den Hederlandschen wetgever met Europeanen zijn gelijk gesteld, en dus aan de voor Inlanders en daarmede ge lijkgestelden geldende crimineele- en politierecht- spraak en ook aan de passen- en wijken-stelsels zijn onttrokken. De fatsoenlijke, ontwikkelde en gezeten elementen der Chineesche bevolking gevoelen deze tenachterstelling bij hun mede-Mongolen zéér, te meer daar de weinig talrijke Japansche bevolking van Java voor de meerderheid uit. oneerbare vrouwspersonen bestaat. Ten aanzien van de onderwijsquaestie is het sedert kort tot een soort van pacificatie gekomen. Het gou vernement had sedert jaren in beginsel aangenomen zich met het onderwijs aan Chineezen niet in te laten. Chineezen konden, tegen betaling van het maximum- schoolgeld, hun kinderen op de Europeesche scholen geplaatst krijgen, althans als er plaats over was. De Inlandsche scholen vonden de meeste Chineezen voor hun kinderen niet voldoende. In 't begin der 20ste eeuw nu, toen de verjonging van 't Chineesche ras be gon, begonnen de Chineezen schoolvereenigingen op Java als paddestoelen uit den grond te verrijzen en werden op groote schaal scholen opgericht.scho lcn die nu eerst recht niet in den smaak van het gou vernement vielen, omdat er wel Chineesch en ook En- gelsch, „maar geen Hederlandsch onderwezen" wordt. Onze Chineezen hebben weliswaar niet veel aan het voor hen zoo moeielijke Hederlandsch, omdat het bui ten Indië niet en in Indië niet tegen hen gesproken wordt.tegen den Chinees spreekt „men" Maleisch. Doch dat nu Hederlandsche Chineezen in Heder- landsch-Indië als eenige Europeesche taal. Engelsch zouden leeren, dat was meer dan onze regeering lijde lijk kan aanzien. Het gouvernement ging dus over tot oprichting van Hollandsch-Chineesche scholen, voor Chineesche kinderen bestemd, in hun inrichting, leerplan enz., bijpa geheel met de Europeesche lagere scholen over eenkomende; zulke scholen werden op enkele hoofd plaatsen opgericht en hadden succes; meerdere worden voorbereid. En de belastingen nu ja, de Indische Chinees betaalt veel belasting, maar. verdient ook veel geld. Het van ouds beproefde Indische stelsel van wetgeving en staatsbemoeiing: om hetgeen ongelijb soortig en ongelijkwaardig is ook als ongelijksoortig en ongelijkwaardig te behandelen heeft ook op be lastinggebied tot een soort van mozaiekwetgeving ge leid, waaruit zeker wel een stel van bepalingen valt bijeen te garen, motivéerende de uitspraak: dat de Chinees nogal wat belasting betaalt maar daarme de ware nog volstrekt niet aangetoond dat deze geld verdienende en vrij vermogende bevolkingsgroep on evenredig hoog in de belastingen zoude bijdragen! Intusschen er is materiaal om onder de Chinee zen tegen ons te agiteeren. En het materiaal wordt gebruikt. Men denke maar eens aan die Japansche spotprent, waarbij staat te lezen: „De Chineezen op Java mogen geen Hederlandsch spreken worden als veroordeeld behandeld, dra gen 95 pet. van de belastingen, hebben geen wette- lijken staat, doen 85 pet. van de zaken." Er broeit dus wat. Dat is ook op andere wijze ge bleken. Te Batavia en te Peking. Te Batavia, waar een Chinees, wegens heling van gestolen goed, door den politierechter tot drie maanden tenarbeidstelling veroordeeld, na die straf te hebben ondergaan, in Juni j.l. telegraphisch aan de Chineesche Regeering te Pe king en aan den Chineeschen gezant in Den Haag zijn beklag deed, bewerende onschuldig gestraft te zijn welk geval a&nleiding gaf tot veelbesproken bijeen komsten van geziene en vermogende Chineesche in gezetenen te Batavia. Er moet over dit geval tusschen de Regeeringen te 's-IIage en te Peking gedachten- wisseling hebben plaats gehad., Daarover, en over méér dingen, zoo b.v., naar sommige bladen meldden, ook over de betrekkelijk hooge belastingen, die van de Indische Chineezen worden geheven. Ook heeft men kort geleden, nog een ander bericht je kunnen lezen, n.l. dat een bijeenkomst van Indische Chineezen, in Mei j.l. te Soerabaya gehouden, aan de Chineesche regeering om uitzending op hun kos ten verzocht zou hebben van nog een inspècteur er is er dus reeds een? voor de door de Indische Chineezen opgerichte scholen.... Wat heeft de Chineesche regeering met dit alles nu eigenlijk te maken? Is Java Chineesch grondge bied? Zijn de Indische Chineezen, die tot nu toe nooit als Chineesche onderdanen, doch altijd als Heder- landsch-Indische ingezetenen zijn aangemerkt ge worden zijn deze lieden, die voor het meerendeel in Indië geboren zijn uit in Indië geboren ouders en grootouders, en die héél wat Javaansch of ander In- landsch bloed in de aderen hebben - zijn zij nu op eens Chineesche onderdanen geworden? Het lijkt te gek. En toch is er onlangs een nieuwe wet op hot Chineesche onderdaanschap, door de Chi neesche Regeering uitgevaardigd, waarin de grenzen van dat onderdaanschap wijd worden getrokken, zóó wijd, dat ook de Java-Chineezen er binnen zouden vallen. Is dit inderdaad juist, dan treft zulks op wèl eigen aardige wijze samen met de omstandigheid dat juist eenige maanden geleden door de ISTederlandsche Re geering bij de ISTederlandsche Staten-Generaal een wetsontwerp op het Hederlandsch onderdaanschap ganiseeren, waarvan de zuivere opbrengst gestort zal worden in de kas van de Afd. Alkmaar van genoemd genootschap. Het plan is, bij voldoende medewerking te doen uit voeren „De Schipbreuk" van Joh. Wagenaar. Dit toonwerk, een allerleukste muzikale parodie op de koddige woorden uit het bekende gedicht van den schoolmeester, is in verschillende groote en kleine plaatsen van ons land onder leiding van den bekwa men componist en dirigent met groot succes uitge voerd. De plannenmakers hopen dan, dat wij er in onzen stad in dezen winter ook van zullen kunnen ge nieten, evengoed als in andere plaatsen, waar het tal rijk gehoor, volgens de getuigenissen van zeer bevoeg de beoordeelaars, telkens zijn opwellenden gullen lach moest onderdrukken bij het hooren van de vele geni ale en geestig-muzikale illustraties. Zonder banaal te worden, heeft de componist zich bediend van aller lei compositiestijlen, zoowel nieuwer- als ouderwetsche, soms leukweg door het eigenaardig gebruik en eenigs- zins afgezaagde stijl parodieerend. De ontwerpers van het plan hebben reeds de toezeg ging van onzen bekwamen muzikalen stadgenoot, den heer J. Henri Oushoom, gekregen, dat deze zich met de leiding der repetitiën zal willen belasten, terwijl vele Dames en ILeeren zich bereid verklaard hebben om in het zangkoor mede te werken. Mocht het blij ken, dat er op voldoende medewerking van het muziek- minnend publiek, dat tevens gaarne iets zal willen offeren op het altaar der vacantiekoloniën, kan gere kend worden, dan zou het zoo geprezen toonwerk van Joh. Wagenaar hier in dezen winter zijn entrée kun nen doen. Het mag niet verzwegen worden, dat een dergelijke uitvoering onder directie van den componist en met medewerking van de solisten, die in dit muziekwerk getraind zijn, vrij hooge uitgaven zal vorderen. De ontwerpers hopen daarom, dat Alkmaars burgerij flink zal teekenen op de lijsten, welke aangeboden zullen worden. Ja, zij twijfelen er zelfs niet aan, dat de in- teekening flink zal zijn, want ieder zal wel bedenken: hoe ruimer het batig saldo is, des te meer zwakke kin deren kunnen er uitgezonden worden, om herstel van krachten te vinden. Te Ulecoten kreeg de boerenzoon J. Bossers een slag van een paard tegen de borst, tengevolge waar van hij eenige uren nadien is overleden. Haar men verneemt bestaat het voornemen, Woens dag a.s., des voormiddags 11 uur, in de Eerste Kamer een aanvang te maken met de behandeling der ach- terstandsontwerpen. Hu het wetsvoorstel-Van Kol met de sluiting der loopende Kamerzitting verdwijnt, doet zich opnieuw de vraag voor of de Regeering met het uitgeven van nieuwe mijnconcessies zal wachten, tot in de wijze van concessie-verleening, geregeld volgens de wet van 1810, verandering zal zijn gebracht. „De H. Ct." zegt reden te hebben te meenen, dat dit niet het geval zal zijn. Verscheidene concessie-aanvragen zijn bij het Dep. van Landbouw reeds sedert eenigen tijd in on derzoek en verwacht mag worden, dat een beslissing, althans op sommige daarvan, niet langen tijd meer zal uitblijven. GEMENGD NIEUWS. Men schrijft ons: Eenige heeren hier ter stede, die bekend waren met den slechten stand van de kas der Afd. Alkmaar van het Centraal Genootschap voor Vacantiekoloniën, wel ke Afd. niettegenstaande hare tijdelijke tekorten toch telkens haar nuttig en humaan werk weer ter hand neemt, hebben onlangs het plan opgevat, in den loop van dezen winter in onze gemeente een concert te or- j Een ontploffing. Gistermorgen ontplofte in de Apeldoornsche Machi nefabriek, voorheen Laag Landaal, een luchtreservoir met S1/^ atmospheer spanning, en sloeg door het gla zen dak, dat zwaar beschadigd werd. De werkman G. Tamboer werd ernstig aan het aangezicht verwond. Het „V. D." meldt: De politie in Den Haag was er achter gekomen, dat bij een hotelhouder in de residentie kennisgevingen van aangeteekende stukken kwamen voor zekeren J. Bik, die in dat logement verblijf hield, welke aange teekende stukken effecten inhielden van den diefstal afkomstig. De hotelhouder kwam als gemachtigde van Bik de stukken halen, maar de postadministratie, intijds gewaarschuwd, weigerde de stukken af te ge ven anders dan aan den geadresseerde zelf. Met die boodschap ging de hotelhouder heen, maar Bik zelf kwam de stukken niet meer halen en verdween ook se dert uit het logement, waarin hij niet meer werd te ruggezien. De hotelhouder wist, dat Bik Utrecht als zijn eigenlijke woonplaats beschouwde, althans te oor- deelen naar 's mans mededeelingen. Hij gaf daarvan kennis aan de politie, en zoo kwamen de heeren Kik kert en Heuff gisteren te Utrecht om de hulp der po litie aldaar in te roepen. De hotelhouder kon van Bik een vrij volledig signalement geven, aan de hand waarvan de recherche alle hotels en logementen afliep, evenwel zonder resultaat. Ook werden bij alle effec tenhandelaren lijsten bezorgd met de nummers der ge stolen effecten. Men vermoedt dat de bewuste persoon zich Bik noemt, maar in waarheid een anderen naam draagt. Inmiddels wordt er natuurlijk scherp toegezien, of de gesignaleerde zich ook te Utrecht ophoudt. Voor Engelsche rekening zijn deze week te De Wijk (Dr.) en omstreken vele paarden opgekocht tegen prij zen, die van 300 tot 600 afwisselden. Men ver langde zwarte paarden met langen staart en manen, zoo ook geelbruine ruins en appelvossen met witten staart en manen. Paarden van 4 tot 6 jaar waren het meest gewild. To Klijndijk (Dr.) heeft de arbeider II. eergisteren zijn woning verkocht voor.... 1.50. De vrouw van Klaas Bakker uit het Koekangerveld is weer in vrijheid gesteld. Bij den landbouwer J. K., aan den Ringvaartwcg onder Kralingen, zijn vier schapen lijdende aan schurft. De dieren zijn afgezonderd. Op hetzelfde punt te Leeuwen, waar voor drie jaar de groote stoornis in het Verkeer ontstond, geraakten gisteren twee groote Rijnschepen aan den grond. Po gingen om hen vlot te brengen mislukten. De vaar geul, die daar dwars over loopt, is daardoor wat ver nauwd, hetgeen aanmerkelijke vertraging in het druk ke verkeer veroorzaakt. Te Bussum geraakte gistermiddag het vijfjarig zoontje van W. uit de Verbindingslaan in de nabijheid van de zweminrichting al spelende te water. De lood gieter H. Schuurman, die in de nabijheid aan 't werk was, begaf zich gekleed te water en bracht het kind spoedig op 't droge. Evenwel waren de levensgeesten reeds geweken, hoewel dr. Wervelman nog geruimen tijd trachtte deze weder op te wekken. De groote brand te Raamsdonk, waarhij meer dan 40 huizen in den asch werden gelegd, heeft evenals zoovele andere branden ten platten lande geleerd, dat het met de organisatie der brandweer niet naar be- hooren was en deze nog veel te wenschen overlaat. Het ^ontbreekt bij velen aan geoefendheid van het brandweer-personeel en de noodige zorg voor het bluschmateriaal. Een groep van een 40-tal flinke jongelieden zijn nu te Raamsdonk op het lofwaardig denkbeeld gekomen tot het organiseeren van een geheel vrijwillig brand weercorps. Een conferentie met den burgemeester heeft reeds plaats gehad, die het denkbeeld zeer toe juichte en alle medewerking toezegde. Het gemeente bestuur zal waarschijnlijk nieuwe blusch- en reddings middelen verschaffen, terwijl door de jongelieden reeds inlichtingen zijn ingewonnen bij vrijwillige brandweercorpsen elders in den lande, omtrent veror deningen, instructies, oefeningen enz. Alzoo een voorbeeld dat elders, vooral ten platten lande, navolging verdient! De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeu warden nam conclusie in de zaak van den 30-jarigen T. T., stuurman te Delfzijl, die terechtstond voor het verhinderen van een ambtenaar in de uitoefening van zijn bediening in het constateeren van een overtreding (het stukslaan van een flesch rum). De rijksadvocaat had veroordeeling gevraagd de rechtbank te Groningen ontsloeg hem van rechtsver volging tot een geldboete van hoogstens 300. Het O. M". eischte vernietiging van het vonnis en veroordeeling tot 50 boete. De melkboer V. te Gouda, die gisteravond met een hondenkar door de stad reed, schopte zijn hond zooda nig, toen het dier een verkeerden draai nam, dat het na eenige oogenblikken dood neerviel. De politie maakte proces-verbaal op tegen dezen melkboer. De ontvluchte Prins werd gisteren door de recht bank te Heerenveen wegens verduistering van een fiets, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, on der aftrek der preventieve hechtenis. Omtrent den vluchteling is nog niets naders bekend. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn ver schillende wegen vanaf Heerenveen door de politie be waakt, zonder succes. Donderdagmorgen 't was daarvoor Woensdagavond te laat is de politie en marechaussee in wijde omgeving per draad gewaar schuwd. Daar Prins geeii merkbare teekenen heeft, er gewoon uitziet, met kort geknipt haar en glad ge zicht is van hem moeilijk een signalement te geven, dat hem direct doet herkennen. Bovendien is hij in burgerkleeren, met schoenen aan en een pet op. Weet P. Duitschland te bereiken, men zal hem dan vanuit Zwaagwesteinde wel aan papieren helpen, want daar hangen de bewoners over het algemeen een volkje dat met negotie loopt als klissen aan mekaar, voor al wanneer het geldt de justitife te bemoeilijken in de aanhouding van een hunner. Luidjes, die vroeger in Duitschland werkten, zullen hem gaarne de papieren al zijn het dan ook valsche zenden èn Prins weet zich daarmede te redden, dat heeft hij bewezen. Toen hij de verduisterde fiets te Heerenveen verkocht, lo geerde hij aldaar ook al onder een valschen naam in een volkslogement. Bij nader onderzoek is gebleken, dat P. niet door de gracht gezwommen is, maar van een boenstap er gedeeltelijk overgesprongen is, zoodat hij niet doornat de reis aangevangen heeft. Het kweeken van bloembollen op het eiland Texel breidt zich van jaar tot jaar belangrijk uit. Iemand van elders betaalt zelfs 1400 huur voor één Hectare grond in den polder Eierland. Het bewerken van 't land komt echter voor rekening van den verpachter. Men berekent evenwel, dat deze ook dan nog, na af trek van alle uitgaven, wel op de helft der pachtsom als winst kan rekenen. Hiet alleen de bollen'kweekers van beroep, doch ook vele particulieren houden zich op Texel bezig met het kweeken van bloembollen. Som migen hebben daarmede een bijverdienste van onge veer honderd gulden per jaar. Door molenmeesters van den Hederlandschen polder onder Winkel is benoemd tot secretaris-penningmees ter de heer A. de Ridder, Gemeente-Secretaris. Een der berichtgevers van het Hbld. meldde uit de Harskamp aan dit blad d.d. 16 September: Er heeft hier dezer dagen een moeilijkheid plaats gehad met de Israëlietische militairen van het 7e re giment, dat hier gekampeerd ligt; er zijn er ongeveer 350.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1