DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Concierge Handelsdagschool Gemeente Alkmaar. Vader Kundellk en bruidegom Weiwara. No 221 Honderd en elfde Jaargang. 1909. WOENSDAG 22 SEPTEMBER. CONCIERGE Middelbaar Onderwijs. bevoegde leeraren BINNENLAND, FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- ep reestdagenuitgegeven» Abonnementsprijs per 3 maanden voor P jkmaar f 0,80; iranco door het geheele Rijk f I, M aderlijke nummers 3 Cents. Telaioonnamitsef E, Prijs der gewone advertentlën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V., Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zij, die zich met 1 October op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers FRANCO en GRATIS. DE UITGEVERS. Eerste Kamer. m. Tweede Ksmer. Uit Warmenhuizen. ALKMAAHSCHE COURANT, bi'Hl'Wil - W l TL J-'.VJ t -1 J. •1-rw M A«n de mot IS November te openen Huudo's- dag«chcol wordt gavrs»gd een op oene jaarwedde van f 550, benevens ©eDe toelage v*n f 100 per jaar, bijaldien hem de warksaim Heden van amanuensi» worden opgedragen. Da*e j arwedde kan driemaal, telkens na drie jaren met f 30 worden verhoogd. Deelneming in het gemeentelijk pensioen fonds is verplicht. Alleen Ingezetenen der gemeente k*men voor de vervulling dezer betrekking in aamaarkinr. Stukken (adres op sage!) in te aenden bij Burg. en Wetb. vóór 3 October a.s. Aan de met 15 November e.k. te openen HandeU- dagsehool te Alkmaar worden gevraagd, tijdelijk, voor de eerste klasse, gedurende den cursus 1909/10, voor Nederlandsch (4 uur), Geschiedenis (8 u.), Aard rijkskunde (2 u), Warenkennis, Natuur- en Schei kunde (8 u.), Wiskunde (2 u.), Duitsch (4 u.), Fransch (3 u.), Engelach (4 u.), Schreven (1 u.) en Teekenen (2 u) De bezoldiging bedraagt per wekel(iksoh Ksuur en per jaar voor Schrijven en Teekenen f 65.voor de overige vakken f 100. Stukken in te zenden bjj Burg, en Weth. vóór 3 October a.s. Vergadering vau Dinsdag 21 September. Geopend te 3 uur. Voorzitter J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye. De griffier doet voorlezing van het Koninklijk be sluit, waarbij J- E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye benoemd wordt tot voorzitter der Eerste Ka mer voor het loopende zittingjaar. De voorzitter zegt hierop ongeveer het volgende: Mijne Heeren Door het hoogvereerend vertrouwen van H. M. de Koningin op de voordracht van Z. Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken wederom geroepen uwe ver gaderingen te leiden, doe ik weder ter vervulling van die taak een beroep op uwe welwillende en voor mij on misbare medewerking. Vele en gewichtige zaken heeft H. M. de Koningin ons weder doen aankondigen, die, behalve de onderwerpen, reeds bij ons aanhangig, vele en gewichtige beslissingen van ons zullen vragen. KLEINE GEBEURTENISSEN UIT HET LEVEN VAN EEN PRAGER GEZIN NAAR HET BOHEEMSCH VAN. IGNAT HERRMANN door S. J. BARENTZ—SCHöNBERÖ. I» d«* hasdsl verkrijgbaar in gen. 2.90; s«l». 8.50. 5) Luister eens, kind, zei mevrouw Kondelik, toen de keukendeur achter haar was gesloten, ik heb je al zoo vaak gezegd, dat je niet zoo dadelijk moet begin nen te schreien. Je weet, dat je vader niets zoo boos kan maken als die voortdurende tranen en dat daar door alles veel erger wordt. Het spijt mij ook zoo, mama, dat bij ons over dergelijke dingen zooveel gesproken moet worden. Wees niet zoo kinderachtig! Alles is in orde j» gaat naar het bal, papa heeft zijn toestemming ge geven. En wees nu maar rustig. Als vader wakker wordt, gaan wij wandelen, het weer is opgeklaard. HET BAL. Toen d» lang verwachte dag van het bal eindelijk was aangebroken, hadden allen in de woning van Kon delik de handen vol. De keuken was de geheime werkplaats, waarin het toilet werd gereed gemaakt, dat Josefine dien avond zoo bekoorlijk zou maken. Men moet het woord „geheim" goed begrijpen. Mijn heer Kondelik had weliswaar zijn toestemming gege ven, maar wij weten allen hoe dergelijke dingen voor Moge gedurende deze zitting de Eerste Kamer door i haar ijver en toewijding, door haar ruimen en onpar- tijdigen blik op de wezenlijke belangen van ons volk, door hare ernstige en waardige wijze van debatteeren, toonen hare roeping te verstaan! Mededeeling wordt gedaan van een aantal ingeko men stukken, waaronder mededeeling van de benee ming van de ministers Gooi en De Waal Malefijt in de plaats van de ministers Sabron en Idenburg; als mede van eene missive, kennisgevende van het overlij den van jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lohman, voor zitter der Algemeene Rekenkamer. Deze missive is met eene missive van rouwbeklag beantwoord. De voorzitter benoemt tot leden van de commissie voor de verzoekschriften de heeren Breebaart, Hovy, Franssen, Staal en Van Basten Batenburg; tot leden van de gemengde commissie voor de stenographie de heeren Vening Meinesz, Rahusen, Woltjer. De voorzitter geeft als zijn voornemen te kennen, morgenochtend 11 uur in openbare vergadering een aanvang te maken met de behandeling der zoogenaam de Kinderwetten en vervolgens de zoogenaamde Ach- terstandsontwerpen te behandelen. Morgen voor de pauze is aan de orde de benoeming van twee leden der Huishoudelijke Oommissie. De Kamer gaat vervolgens over tot de trekking der afdeelingen en begeeft zich daarop in de afdeelingen ter verkiezing van voorzitters en ondervoorzitters. Heden 11 uur yoortzetting. Vergadering van Dinsdag 21 September. Geopend te 3 uur. Voorzitter de heer Lieftiuck als oudste in jaren. De heer Lieftinck houdt de volgende rede: Mijne Heeren! Als oudste van jaren is mij wederom de plicht op gelegd en geniet ik de hooge eer uwe vergadering en kele dagen te presideeren. Sinds ik de laatste maal op deze plaats stond, is het beeld dezer vergadering merkbaar veranderd, de tinten zijn verwijderd. Men moge dat in het belang van het land betreuren, of men moge zich daarover verheugen, wij staan aan een nieuwe baan en wij hebben onzen plicht te doen. Wij hebben het vele werk, dat ons zal worden voor gelegd, zooveel als de tijd ons dat toelaat, te behande len en wij willen dat doen, mijne heeren, met idealis me in onzen geest en, kan het, met practischen zin in de uitvoering. Wij willen, zoo het ©enigszins mogelijk is, nuttig zijn voor het vaderland, wij willen onzen best doen om in den kortst mogelijken tijd datgene te behandelen wat het meeste urgent is en wat nattig kan zijn voor het geheele Nederlandsclie volk. Als ons dat, al was het maar ten deele, mocht gelukken dan kunnen wij een goeden tijd voor ons zeiven hebben, doordat wij weten onzen plicht te hebben volbracht, maar bovenal zullen wij gewerkt hebben ten zegen van ons beste land. Hiermede open ik deze vergadering. De tijdelijke voorzitter deelt mede dat zijn ingeko men de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden. Zij worden in handen gesteld van twee commission, bestaande uit de heeren Van de Velde, Fruytier en Patijn; en Van Veen, Troelstra en Van Wijnbergen. Morgen te 1 uur zullen deze commissiën verslag uit brengen. Daarna zal worden overgegaan tot het opmaken der nominatie voor benoeming van voorzitter der Kamer. De vergadering wordt daarna verdaagd tot heden- namiddag één uur. de vaders verborgen gehouden worden, al weten zij ook alles en hebben zij geen bezwaar er tegen. Zij moeten met vrede gelaten worden, om hun goede luim niet te verliezen vóór het bal begint. De kleeren hingen trouwens reeds sedert den vori- gen avond aan den kleerenhanger in de slaapkamer, zorgvuldig met een laken bedekt, opdat ze niet stoffig zouden worden. De naaister, juffrouw Straibl, tot wier beste klanten mevrouw Kondelik behoorde, had ze reeds gebracht. Het was een beeldig voile japonnetje in princessen- vorm, zooals de mode dit eischte een roodbruin toiletje, dat prachtig kleurde bij Josefine's kastanje bruin haar en bruine oogen. Na het ontbijt ruimden moeder en dochter zoo snel mogelijk de kamer op, stookten de kachel lekker warm, opdat papa behagelijk zijn courant kon lezen. en verdwenen toen in de keuken. Ziezoo kind, sprak mevrouw Kondelik, bedenk nu eens goed wat je allemaal noodig hebt, opdat je papa niet door voortdurend heen en weer loopen uit zijn humeur brengt. Je japon pas je na het eten, als papa weg is. Denk vooral aan je linnengoed, kindje, wrijf je gelakte schoentjes af, neem je gestreepte kousen.. Ik dacht die met oranjestrepen te nemen, mama. Neen, kind, neenDie zijn al tweemaal gewas- schen. Je neemt de nieuwe die zwart-met-rood ge streepte. Die als zijde en dat staat goed. En dan moet je den nieuwen onderrok nog eens strijken, je weet wel, dien met den breeden strook, die is mooi. Je moet je jarretelles nemen, niet je ge wone kousenbanden, die zijn niet veilig genoeg. Ze mochten eens openspringen. Neem jij je kanten zak doekje, ik doe twee linnen voor je in mijn reticule. Veeg je krultang goed schoon en leg hem op je werk tafeltje opdat wij hem vanavond niet behoeven te zoe ken. Is er brandspiritus in huis, Kaatje? Dan is het goed Juffrouw Skrivanek komt je kappen. Je moet straks nog eens bij haar gaan, Kaatje ze moet beslist om zes uur hier zijn. Haarspelden en spelden neem ik mee, Fientje^ daar behoef jij je niet bezorgd om te maken. Doe een paar droppels Eau de Voorzitterschap Tweede Kamer. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft: Naar ik hedenavond van een bekend rechtsch Ka merlid vernam, stond het heden nog niet vast, was 't althans nog niet met zekerheid bekend, of de ka tholieken met een eigen candidaat voor het voorzit terschap zullen uitkomen. Vermoedt wordt dat zij het niet zullen doen. Er moet zeer veel kans zijn, dat de afgevaardigde van Apeldoorn, graaf Van Bylands, als eerste candidaat op de nominatie komt te staan. Directeur van Lsndbouw In Ned.-Indlë Naar de N. Ot. verneemt, zal de heer IJ. J. Lovink, directeur-generaal van landbouw, benoemd worden tot opvolger van dr. M. Treub, directeur van het depaivte- ment van Landbouw in Ned.-Indië. De heer Lovink zal waarschijnlijk reeds in Novem ber naar Indië vertrekken. RECHTZAKEN, Arrondlssements-Rechtbaok te A kmaar. Zitting van Dinsdag 21 Sept. Mishandeling. Nicolaas Marie R., de eerste beklaagde hedenmorgen was niet verschenen. Hem was mishandeling ten las te gelegd. Hij had n.l. in den nacht van 2 op 3 Augus tus Nicolaas Engel te Wieringen een verwonding toe gebracht boven zijn linkeroog, met een bierglas, De eerste getuige, Nicolaas Engel vertelt, dat er in dien bewusten nacht op Wieringen werd feestgevierd, 's Nachts om 2 uur ongeveer bevond getuige zich op de markt te Hypolitushoef voor het café van H. En gel, waar beklaagde hem den slag toebracht, waardoor getuige hevig bloedde. De dokter hechtte de wond en verklaarde, dat de slagader geraakt was. De volgende getuige, Jan Engel, zag, dat beklaagde en een paar anderen met den eersten getuige voor de herberg aan 't twisten was. Even later zag hij slaan, maar weet niet door wien, daarna zag hij dat Nicolaas Engel hevig bloedde. Jan Bakker bevond zich in de herberg van Engel, waar beklaagde ook was. Hij weet te vertellen, dat be klaagde een bierglas opnam en er mee naar buiten ging. Getuige volgde hem en zag, dat hij Nicolaas Engel met het glas een slag toebracht. De officier van justitie eischt een maand gevange nisstraf tegen beklaagde. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. De volgende bekl. Hendrik Jacobus E. te Oegstgeest was in verzet gekomen van het vonnis van 14 Septem ber der arrondissementsrechtbank alhier, waarbij hij was veroordeeld tot 2 hechtenisstraffen van 2 maan den wegens het onbevoegd uitoefenen van geneeskun de. Dezelfde personen waren thans gedagvaard als den Yden September, toen de zaak behandeld werd. Beklaagde zegt den 7den September te laat voor den trein te zijn gekomen, zoodat hij toen de behande ling zijner zaak niet kon bijwonen. Hij was daarom van het vonnis in verzet gekomen, zoodat hedenmor gen de zaak opnieuw werd behandeld. De eerste getuige, Maartje Stins, huisvrouw van Jan Druif te Abbekerk, verklaart dat beklaagde begin Februari haar borst met een stetoscoop onderzocht heeft, omdat zij hoestte. Daarna kreeg zij medicijnen en smeersels van beklaagde, die zij daarvoor betaalde. Maartje's echtgenoot, Jan Druif, werd daarna als getuige gehoord. Hij verklaart beklaagde per brief kaart te hebben ontboden. Beklaagde kwam en onder zocht de vrouw. Een paar dagen later kwam er een pakket van beklaagde met capsules 3.20 en een smeersel a 1. Ook na dien tijd betrok getuige meer- cologne of duizendbloemengeur op je zakdoek, maar niet te veel, het is niet netjes wanneer een meisje naar een heelen parfumeriewinkel riekt. Neem je grisperle handschoenen de lange zie na of de knoopen er goed aanzitten, opdat ze niet in de zaal er af vliegen. Je granaten armband doe je aan je rech terarm, je slangen-armband om je linkerpols. Ziezoo, kind leg nu alles klaar opdat wij het vanavond voor het grijpen hebben. Mevrouw Kondelik sprak op zochten maar beslisten toon, als een generaal die voor een veldslag zijn be velen geeft. Een dergelijke voorbereiding voor een bal is trouwens ook een soort van veldslag. Gelukt de eerste aanval, dan worden de volgende overwinningen spelenderwijs behaald. Intusschen had vader Kondelik ontbeten, zijn krant je gelezen en maakte zich nu gereed uit te gaan. Met de grootste hulpvaardigheid bracht zijn vrouw hem das, jas, winterjas en hoed en hielp hem bij het klee- den. Ze was blij dat hij heenging. Dienstvaardig borstelde zij zijn fluweelen kraag af, stak een uithangende punt van zijn zijden zakdoek in zijn zak, gaf hem zijn stok en stak hem de lippen toe. Hij gaf haar een kus en zij sprak: Ziezoo, mannie, ziezoo loop langzaam en zorg dat je niet te verhit wordt vóór je weer op straat gaat, Zoodra haar man weg was, was mevrouw Kondelik in haar element. Zij joeg Josefine van den eenen kant naar den andere en sprak telkens: Wind je niet zoo op, kindje vermoei je niet nu reeds. Vanavond moet je frisch zijn, Ziezoo! En jij, Kaatje, kom eens hier! Kaatje rende trouwens den heelen voormiddag heen en weer als een ordonnans. Ze was meer „op het por taal dan in de keuken, zooveel dingen waren er noo dig. Als iemand een dergelijke expeditie gaat onder nemen, bemerkt hij pas hoeveel dingen hem eigenlijk ontbreeken. Intusschen nam mevrouw Kondelik zelf de zorg voor het middagmaal op zich. Op dien grooten dag werd trouwens niets bijzonders gekookt. Alleen papa zou zijn vlieeingsgerecht krijgen om hem in een goed malen geneesmiddelen van^beklaagde. Klaas Tensen te Andijk verklaart begin Februari met beklaagde ten huize van de Leeuw te zijn geweest om Klaas Veen te bezoeken, die ziek was. Veen werd daar onderzocht door beklaagde, die zeide, dat een long- aangedaan en de maag niet in orde was. Klaas Veen, daarna zelf gehoord, deelt mede, dat hij inderdaad onderzocht is door beklaagde, die hem ook capsules wilde sturen. Getuige wilde ze evenwel niet hebben, daar hij onder behandeling van dr. Dem- mers te Twisk was. De vader van Klaas Veen, Arie Veen, vertelt het zelfde als zijn zoon. De officier van justitie acht het wettig en overtui gend bewijs geleverd en eischt bevestiging van het vonnis van 14 September. Mr. M. J. N. Spaargaren te 's-Gravenhage, be- ldaagde's verdediger, is van meening, dat beklaagd» een goed hart heeft en medelijden met de lijdende menschheid, dat hij zijn practijk te goeder trouw uit oefent. Beklaagde heeft zich inderdaad volgens pl. aan overtreding van art. 436 schuldig gemaakt en veroordeeling zal volgen. Maar wat zal die straf zijn? Een kwakzalver is beklaagde niet, dat is iemand, die bedrog pleegt en dat doet beklaagde niet. Lte hoogste straf zal hij dus niet behoeven te ondergaan, ook een geldboete mag voor deze overtreding in bijzondere ge vallen worden opgelegd. Beklaagde had een middel uitgevonden tegen de tuberculose, «hij bood dit de ge neeskunst aan, stelde zich in verbinding met doctoren, doch men ging er niet op in. Daarom paste hij het zelf toe en had, er meermalen succes mee. Beklaagde kon zich daarom niet voorstellen zich aan een straf baar feit te hebben schuldig gemaakt, omdat hij de menschen goeddeed. Pl. vraagt dus medelijden met dezen man te hebben en hem een geldboete, althans een lichtere straf op te leggen. De officier van justitie acht beklaagde niet iemand die zijn practijk ter goeder trouw waarneemt, wat hij met een voorbeeld aantoont. Beklaagde is volgens den officier niet iemand, die zich er op toelegt de mensch heid te dienen. De talrijke attesten, die beklaagde kan overleggen, zeggen niets, 't Is immers genoeg bekend, dat deza bijna altijd door list en bedrog worden verkregen. Be klaagde heeft gewerkt ten bate van zichzelf en ten koste van andere menschen. Beklaagde verdient geen clementie, maar de zwaarste straf, die het treffen kan. Hij zal zoolang mogelijk uit de maatschappij verwijderd moeten worden. Pleiter blijft overtuigd dat beklaagde, ofschoon hij een veelbewogen leven achter zich heeft, volkomen te goedertrouw heeft gehandeld. Beklaagde protesteert ten zeerste tegen het woord „kwakzalver," waarmede hij altijd aangeduid wordt. (Wordt vervolgd.) GEMENGD NIEUWS. De Raad dezer Gemeente vergaderde hedenmorgen in voltallige zitting. Na opening der vergadering en vaststelling der no tulen werd mededeeling gedaan dat de Gemeente Oude-Niedorp berichtte dat geen bijdrage meer zal worden verleend voor het tractement van den veever- loskundige. Voor kennisgeving aang-women. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het zenden van een adres aan H. M. de Koningin om voor 1908 als vergoeding van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs alsnog te mogen ontvangen een bijdrage van 5070 zijnde de volle bijdrage, aan- humeur te houden, 's Avonds in de „Beseda" zouden zij zich wel schadeloos stellen. Zoo verliep de dag onder honderd kleine beslom meringen. Om zeven uur stond Josefine geheel ge reed voor den spiegel. Juffrouw Skrivanek had op op haar kopje een prachtig kapsel getooverd, van ach teren met een dikken wrong, waarbij zij al haar be kwaamheid had gebruikt, want Josefine had buiten gewoon mooi haar, dat de moeite van het kappen wel loonde. Links van voren staken twwe vuurroode ca melia's echte, levende camelia's. Thans maakte juffrouw Skrivanek ook mevrouw Kondelik's kapsel in orde. Deze zat onbewegelijk als een standbeeld in den leuningstoel, wat haar echter niet belette haar laatste raadgevingen en hevelen uit te deelen. Ben je niet stijf geregen, Josefine? Kan je ge makkelijk ademhalen? Heb je geen hartklopping? Zeg het, zoolang het nog tijd is wij kunnen dan je korset wat meer open maken. Trek je japon bij de linkerheup wat af, er vallen daar eenige plooitjes. Ziezoo! Kaatje, heb je bij Tschervitschek goed gezegd, wanneer hij het rijtuig moet sturen? Dat hij om half acht hier moet zijn? Ja? Dat is goed? Als wij weg zijn, moet je dadelijk de lamp bijvullen en in in de keuken zet je de kaars en de lucifers op tafel, opdat wij niet in het duister behoeven rond te tasten als wij thuis komen. En let goed op alles sluit je dadelijk in je kamer op, wanneer wij weg zijn. Waar blijft vader toch? Hij had al lang terug kun nen zijn. Doch juist kwam meester Kondelik aanloope-n. Juf frouw Skrivanek was gereed. Mevrouw Kondelik wierp haastig het kaplaken af om haar man geen aan leiding te geven tot spottende opmerkingen en heette hem welkom. Kijk eens aan, mannie, wij waren juist over jou aan 't spreken. Hier op het bed ligt je toilet en ja mooi overhemd, mannie. Ik ga toch niet naar het bal. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1