De Landbouwtentoonstelling. Gemeenteraadsverkiezing. Uit Winkel. Uit Broek op Langendtyk Uit Hoogkarspel. No. 12132 14291 elk f 1000. No. 1260 3592 3284 elk f 430. No. 1659 2962 3396 7136 12317 12856 12947 elk f 200. No. 4718 6304 10563 11447 13458 13489 elk f 1C0. gezien wegens herhaalde teleurstelling niet binnen den bepaalden tijd is kunnen voorzien in de vacature van lste onderwijzer aan de o. 1. school, ten gevolge waar van de subsidie is vervallen werd goedgekeurd. Een adres van het Hoofd der School om in verband met de tractements-aanvullingen ook op zijn belangen te letten en ook hem vergoeding te geven van de land- •bouwaete die hij bezit, daar ook de andere onderwijzers vergoeding krijgen voor acten teekenen en gymnastiek, zal bij het komende voorstel van Burgemeester en Wethouders worden behandeld. Burgemeester en Wethouders stellen verder voor af wijzend te beschikken op het bekende adres van de vereeniging tot het stichten en instandhouden van een Militair Tehuis te den Helder. Dit voorstel wordt aangenomen. Burgemeester en Wethouders bieden de alphabeti- sche voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School in het dorp aan, be staande uit de heeren S. Snel te Helder en D. de Vries te L. V. Parochie. Benoemd werd de heer Snel met 6 stemmen, de heer de Vries verkreeg 1 stem. B. en W. stelden den Baad voor een wijziging te brengen in de verordening regelende de jaarwedden der onderwijzers, zoodat aan ietteren onderwijzerdiebij- actes heeft 50 meer zal worden toegekend voor iede re acte dan in de thans geldende verordening ge noemd. Na eenige algemeene besprekingen, die vooral ver band hielden met het salaris van den zooeven be noemden onderwijzer en dat van het reeds in functie zijnde personeel, werd besloten het voorstel aan te nemen, echter met de wijziging van 50 in 25. De begrooting 1910 werd daarna in behandeling ge nomen. Deze gaf aan in ontvangsten en uitgaven een bedrag van 23683.005, waaronder 914.80 voor onvoorziene uitgaven. Naar aanleiding dezer begrooting werden inlichtin gen gevraagd omtrent de woning van den veldwachter, waarop werd toegelicht dat onder de genoemde huur ook begrepen is de huur voor den Rijksveldwachters woning te Dirkshorn. 2. werd gevraagd wie vrijgesteld zijn van het be talen der sluisgelden. Naar aanleiding van deze vraag en de gevoerde discussies werd door den voor zitter toegezegd dat maatregelen zullen worden ge troffen dat onregelmatigheden niet meer voor kunnen komen door het uitreiken van een instructie en het naleven daarvan; •3. omtrent de post van 230, jaarwedde van den Ambtenaar ter Secretarie, meende de heer Swan dat deze nu kon vervallen, daar de gemeente een jongen secretaris heeft, niets had hij er tegen de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te verhoogen. De voorzitter zeide daarop dat de uitgebreidheid der werkzaamheden het hebben van een klerk volkomen wettigt. De heer Swan handhaaft zijne meening en zegt dat de tegenwoordige functionaris niet zooveel werk heeft als de vorige. De voorzitter zegt dat hij alleen te maken heeft met het werk van den secretaris q. q. en niet met zijne bijwerkzaamheden, hij voegt er aan toe dat de nieuwe secretaris, pas in dienst, nog niet zoo vlug werken kan als iemand die reeds lang in dienst is. De heer Stadegaard vraagt of de secretaris het werk alleen niet af kan in een gemeente van 1700 zielen. De heer Swan vraagt nog eens of het werkelijk een behoefte is, welke vraag de voorzitter bevestigend be antwoordt. De secretaris geeft toelichtingen op deze quaestie in verband met de wet waarop de post zonder stemming blijft gehandhaafd. 4. De huur der woningen werd daarna ter sprake gebracht en uit de daaruit volgende discussies blijkt dat er door enkelen te veel wordt betaald, door ande ren te ongeregeld en dat dit door de lage huurprijzen niet noodig was. Besloten werd in het vervolg de huur te laten op halen. 5. De post voor verlichting en verwarming der schoollokalen kwam de heer Swan zeer hoog voor. Na toelichting en besprekingen besloot men de le vering der brandstoffen te controleeren. De begrooting werd daarna zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. De" verhuring der landerijen werd voorloopig be paald in de laatste week van October. De heer Groot klaagde bij den rondvraag over de treurige verlichting, hij raadde aan in 't najaar vroe ger te beginnen en in 't voorjaar vroeger te eindigen met de verlichting. Burgemeester en Wethouders zullen van deze be merking voor het vervolg nota nemen. De vergadering werd daarna gesloten. De uitslag van de gisteren gehouden gemeenteraads verkiezing te Amst. in distr. II is als volgtuitge bracht aantal geldige st. 2578volstrekte meerderheid 1290. Hiervan verkregen de heeren: J. W. Sleef (S. D. A. P.) 1535, en J. W. Smit (Roomsch-Kath.) 1043 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. W. Sleef. Door Burg. en Wethis. dezer gemeente is heden overgegaan tot de aanbesteding v»n vgf arbe'derawo- niagsn, waarvoor uit 's Rijk» kas een vsorreh&t is toegekend. De iüsehrg ving had plaats in vjjf pereeeleo, sis vo'gt perceel 12 3 4 6 D. Kaap f 1640 f 1532 f 1642 f 1442 f 1395.— K. Bakker 1491 1485, 1546 1448.— 1428.- O. Wïdnawr 1510 1508 1531 1449.- 1409.— W. Rogg?- v.ea 1550 1540 1575 1455.— 1407.50 G. Kuiper 1505 1500,, 1540 1439.50 1405.— J. J. da Groot„ 1625 D. Brugman 1489 1520 1590 1520.— 1490.— 1489 1411. P. Smit 1499 1493 1650 1441.— 1414.— De gunning is aangehouden. Uit Bergen. Met de uitvoering der werkzaamheden van de 9e algemeene tierj aarlpksche volkst-il'ing in ds>*e gemeente *pn van gemeentewege belast de heeren O. Meijer, O. Bogtman As., J. van der Klerk en N. J. Punt. Beroepen bp d<s Gersf. Kerk te Zwartsluis, J. Mul der, alhier. Alhier is gisteren de vrouw ver. P. G., die op de stoep schter haar woning eenig werk vsor de waseh verrichtte, te water gsvalleu en verdronken. Ze Iaat een man en 2 sseer jonge kinderen aohter. STAATSLOTERIJ. Trekking ran heden. 5e ki. 2e ljjst. Wij houden van de Landbouw-tentoonstelling. Elk jaar opnieuw is zij voor ons een blijde gebeurte nis. Al doet zij geen feestklanken schallen, geen hos sende drommen joelen in de rijkbevlagde straten, toch ligt er over een groot deel van onze stad een blijde stemming, die glanst achter de heldere ruiten der mooie winkels, die glundert op de kerngezonde bui- tenmenschen, die zich uit in het meest Noord-Holland- sche Noord-Hollandsch, dat men langs de straat op vangt. Wij houden, van de Landbouw-tentoonstelling. Zij is een bij uitstek vredelievende manifestatie al heeft zij ook den strijd tot basis. Zij geeft een aantrekkelijk beeld, dat spreekt van gestaag streven naar meer en beter op velerlei gebied. De landbouw-tentoonstelling is het proefwerk van den leerling, het stalen-boek van den reiziger, het geïllustreerde overzicht van den stand van landbouw en veeteelt, tuinbouw en zuivelbereiding in deze wel varende omgeving. Zij leert telken jare opnieuw hoe door theoretische kennis speciaal van den laatsten tijd en practische ervaring van geslacht op geslacht de veestapel kan worden veredeld. Zij doet ons zien de arbeidsgeschiktheid van werkgevers en werknemers, waar het geldt steeds fraaier en betere vruchten aan de dikwerf stugge aarde te onttrekken. Zij stelt de resultaten ten toon van de volhardende pogingen om de vervaardigde zuivelproducten aan de hoogste eischen te doen beantwoorden. Van veeteelt, tuinbouw en zuivel „daer motte we 't van hebbe, burgers zoowel as boere." Van uit Beemster, Purmer, Waard en Schermer ko men ze, hij, die het land en den stal verzorgt en zij, die de kaasmakerij voor haar rekening heeft. Zij zien en vergelijken. Naast luttel doodende naijver ontstaat het gezonde streven naar evenaarding. Het blijft voor den leek altijd opnieuw een groot genot den boer eens anders „beesten" met kennersblikken te zien bekijken, de mooie melklijsten te zien bestudeeren, of den tuinbouwer onderzoekend de kool van den Lan- gendijk, de augurken uit den Beemeter met vakkennis te zien opnemen. En dan de voldoening te mogen le zen van het gelaat dergenen, die hun inzendingen be kroond zagen en tevreden zijn met de behaalde onder scheiding Jq, wij houden van de Landbouw-tentoonstelling. En we zouden wel heel den dag willen drentelen over Kaasmarkt, op het Hof en Korenbeurs, en dan latei- er over schrijven Maar de lezer verwacht van avond reeds een verslag en wij moeten zijn gehoorzamen dienaar wezen, mo gen niet toegeven aan eigen wensch, maar dienen ons te schikken naar den zijnen. Dat is toch wel een na deel van het vak. Wat men na nauwkeurig waarne men, rustig overwegen het best zou kunnen uitwer ken, moet men na vluchtig beschouwen haastig uit schrijven. Hier de opening en de koeien, daar de varkens, ginder de tuinbouwproducten, elders de prijsuitdeeling, op een andere plaats muziekuit voering, aan het station vreemdelingenontvangst. Overal even geweest zijn, alles vluchtig gezien, ner gens iets vergeten hebben, en vooral zorgen dat er in het verslag niets onopgemerkt blijft. En toch we houden van de landbouwtentoonstel ling. En nog menig maal hopen we met dezelfde opge wektheid er over te kunnen schrijven als heden. Het begin van den dag was een blijde verrassing. Toen we van ochtend in de vroegte even keken, of de sombere voorspelling van het Metereologisch Insti tuut was uitgekomen, constateerden we met vreugde dat de heeren bet ditmaal eens mis gehad hadden. Over den Overdiepolder lag de atmosfeer van een Noord-Hollandsch landschap op een mooien herfst morgen. De zon, die we dit jaar te dikwerf hebben gemist, scheen uit den wolkeloozen hemel en de hel dere kleuren van de wei, de huizen, de koeien op den voorgrond kwamen des te schooner uit tegen het wa zige gordijn in de verte. Dat beloofde een zeldzame dag te zullen worden En in onze verbeelding zagen we reeds de karretjes over de landwegen rollen, die de menscben naar hier zouden brengen, als van den omtrek naar 'het middel punt van den cirkel. En dan zagen we, als een groo- ten, nuchteren, maar toch veelzeggenden allegorischen optocht op al die cirkelstralen de exemplaren van den Noord-ILollandschén veestapel, de blinkende wagen tjes met de voortreffelijke varkens, de allerbeste zeugen, en, in het water, de vlugge schuitjes met de kostelijke tuinbouw-producten, eens zoo mooi, nu de zon ze kon flatteeren. Maar ook dachten we aan de vele stadgenooten, die van deze dagen kunnen profiteeren geheel gratis, dat is een mooi kenmerk van deze tentoonstelling en wier genot voor zulk een groot deel afhankelijk is van het weer. Wat er te zien en te hooren valt, heeft plaats in de open lucht vandaar dat de zon hier ver bazend veel goed kan doen en dat we haar verschijning met zooveel blijdschap hebben begroet. De opening had op de gebruikelijke wijze plaats, met dit onder scheid, dat de heeren van het bestuur en van de feest commissie waren verschenen in gekleeden jas en met hoogen hoed. Liet is altijd een aardig moment van den dag, die opening in de open lucht, op het terrein zelf,, waar leven en beweging- heerscht, waar de stieren en koeien in -onharmonisch en on-aesthetische eklan- ken het loflied op den veeteelt uitbulken, waar hande laren, van heinde en verre gekomen, reeds klaar staan, om te trachten uit het tentoongestelde een zoet winst je te halen, waar slagers reeds wachten, om te beproe ven eigenaar te worden van bekroonde beesten èn het bordje met „Eersten" of „Tweeden prijs" erop, dat zorgvuldig bewaard blijft en nog langen tijd dient tot stoffeering van een slagerij. Daar, in het centrum van het verkeer en den handel, wordt de tentoonstel ling geopend, vormt met rondom bestuur, feestcom missie en genoodigden het geheele dag-elijksch be stuur was aanwezig een breeden halven kring. De muziek speelt een vaderlands lied, dan treedt de voorzitter, de heer G. Bos Wz., te voorschijn en spreekt ongeveer de volgende redevoering uit: Mijne heeren, het is mij voorzeker een zeer aange name taak voor de eerste maal als voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw (afdeeling Alkmaar) de tentoonstelling dier afdeeling te mogen openen. Alvorens eohter hiertoe over te gaan meen ik ver plichtingen te hebben, die ik mede namens mijne me debestuursleden verschuldigd ben. In de eerste plaats heet ik U allen hartelijk welkom, doch in het bijzonder aan UEd. Achtb. Gemeentebe stuur van Alkmaar voor Uwe talrijke opkomst, Uwe tegenwoordigheid wordt door ons op zeer hoogen prijs gesteld en namens de afdeeling betuig ik U mijn warmen dank zoowel voor Uw moreelen als finantiëe- len steun. Een woord van welkom en dank aan mijne medebe stuursleden die mij als voorzitter zoo bereidwillig ter zijde hebben bijgestaan. Hartelijk welkom aan de regelings-commissie, die ook dit jaar wederom haar beste krachten heeft ge toond de zaken te regelen naar haar beste oordeel. Een woord van hulde eu welkom aan de leden van de feestcommissie die volgens hun programma weder om in zoo ruime mate hebben zorggedragen om bij het nuttige het aangename te verschaffen. Niet minder een woord van welkom en dank aan de heeren Juryleden dio'deze dagen zich wederom van een moeielijken taak hebben te kwijten en zich daar voor beschikbaar stelden. Ook den commissaris van politie, die voor een goe de samenwerking zorgde, heet ik welkom. Een woord van hartelijk welkom en innigen dank aan U heeren inzenders die feitelijk de ziel van deze tentoonstelling zijt, ik zeg U tevens onzen hartelijken dank voor Uwe inzending en medewerking. Zonder U zou de tentoonstelling niet kunnen slagen, het bestuur en de feestcommissie mogen nog zoo hun best doen, als er niet veel inzenders waren, zou de tentoonstel ling een echec lijden. Ja, mijne heeren welkom en dank aan allen die aan deze tentoonstelling hebben medegewerkt en met blijd schap mag ik thans; constateeren dat de inzendingen talrijker, de rubrieken uitgebreider worden, zooals dit jaar de inzendingen bijenteelt, zaaigranen en boter, ook weer bewijzen, dat is een blijk dat ieder vakman wensebt te wedijveren en tevens een bewijs van kracht te geven aan het bekende spreekwoord „Eendracht maakt macht." Moge men onder deze leuze voortgaan om door een dracht en samenwerking den bloei en welvaart te be vorderen van ons dierbaar vaderland. En met deze woorden verklaar ik de tentoon stelling voor 1909 voor geopend. Fanfares weerklinken de tentoonstelling op de Kaasmarkt, op het Hof, op de Nieuwesloot en in de Korenbeurs is officiëel geopend en de breede kring verspreidt zich men gaat het tentoongestelde in oogenschouw nemen. Op de Kaasmarkt vindt men wel het brandpunt van de belangstelling. Wat daar te zien is, is, volgens de kenners iets bui tengewoons. Het aantal inzendingen is bijzonder giroot en uit meer dan één 'mond vernamen we, dat zelden zulk een keur-collectie bijeen is. Verscheiden inzenders waaronder wier beesten een hoogsten prijs kregen getuigden ons, dat de mededinging niet vaak zoo zwaar was. Het is werkelijk of Noord-Holland het er op gezet heeft, met het schoonste voor den dag te komen, van den veestapel de mooiste stieren, het zwaarste vetvee, het beste melkvee naar Alkmaar te zenden, nu er buitenlandsche gasten komen. Al zijn ze niet talrijk, ze komen uit verschillende landen, waar ze getuigen kunnen van hetgeen ze hier hebben aanschouwd. Op de Korte Nieuwesloot zijn ook dit jaar weer de varkens tentoongesteld. Het aantal inzendingen is lang niet zoo groot als verleden jaar, maar de reden hiervan ligt voor de hand. Toen waren er in verband met den steun van den slagers- bond veel meer rubrieken dan thans. Maar ook nu zijn er prachtexemplaren voor kenners. Niet-kenners vinden die logge, luie, min of meer vieze reuzendie- ren weinig belangwekkend, zij begrijpen niet, wat een moeite, zorg en studie het den fokkers gekost heeft om deze schijnbaar leelijke maar inderdaad prachtige exemplaren te verkrijgen. De leeken kijken met meer genot naar de zeugen met biggen. Het is dan ook een alleraardigst gezicht een zeng veertien biggen tegelijk te zien zoogen. Wat is datzelfde logge beest toch voorzichtig als haar jongen in haar nabijheid zijn. Wat kan het dan te vreden grommen, terwijl het anders zoo boosaardig knort of vreeselijk giert! En dan dat hupsche, slanke jonge goedje, dat er zoo lief en schoon uitziet. Men kan zich haast niet voorstellen dat deze wonderen der natuur met behulp van mensehen-kunst worden gemaakt tot zulke leelijke monsters, enkel en alleen, om den mensch maar het meeste voordeel te verschaf fen Op de Gedempte Nieuwesloot bevinden zich de inzendingen, die ter opluistering zijn ingezonden. A llereerst trekt er de aandacht een groo- te collectie mandenwerk van den heer G. de Boer, waarnaast de kuipersartikelen van den heer O. Kaal alhier zijn opgesteld. Bijzonder groot is de oppervlak te, welke door den heer Y. S. Ohmstede met zijn in zending is ingenomen, waarbij vooral genoemd dienen te worden de werktuigen van nieuwere vinding en ver beterde constructie, welke het bedrijf aangenamer en loonender maken. De heer J. Lind, alhier, heeft een mooien stand van blinkende en glanzende zadelma kersartikelen, met een mooi opgetuigd en opgezet paard als bijzondere attractie. Eenvoudig is het tentje van Binnenveld en Schellen, uit Rotterdam, in kunstmeststoffen, terwijl grooter is de tent van de Amsterdamsche superfosfaatfabriek. Beide exposities zullen echter wel de aandacht aan belanghebbenden trekken, terwijl circulaires, nadere inlichtingen ge vend, gaarne worden verstrekt. Het Landbouwbuis Alkmaar zond een heele collec tie landbouwwerktuigen, gereedschappen en zuivel- bereidingsartikelen in. Daarnaast exposeert de heer A. F. Rozenhart mooi zadelmakerswerk en ook hier is er een mooi opgetuigd paard. Bijzonder veel succes heeft de heer Kaaij. De han dige kerel heeft „Indische landbouwproducten" ten toon gesteld. Zijn geheele tent is aardig versierd met tabaksbladen, terwijl hij een keurige uitstalling van sigaren heeft gemaakt, zelfs een nieuw merk „Welkom thuis van de tentoonstelling," waarop hij ook door aardige prentbriefkaarten de aandacht vestigt. Maar het aardigste is wel dat er vier van zijn personeel aan het sigarenmaken zijn, zoodat de bezoekers de „Indi sche landbouwproducten" ook ziet verwerken. Als er eens een wedstrijd wordt gehouden in doelmatig re clame-maken komt de heer Kaaij stellig voor een eersten prijs in aanmerking! Dan komt de heer N. Heldring aan de beurt met een mooie verzameling rijwielen, naaimachines en phonografen, terwijl de heeren W. Timmerman en Dekker laten zien, wat zij op het gebied van meubelen en waschmachines kunnen leveren. De Velo-waschma- chine, steeds in werking, mocht zich natuurlijk vooral verheugen in de belangstelling van de huismoeders. Een voornaam bestanddeel van hetgeen ter opluiste ring wordt ingezonden, vormen altijd de rijtuigen, wagens en karren. En dat is geen wonder waar dergelijke voorwerpen hier zooveel gebruikt worden, ligt het voor de hand, dat ze hier veelvuldig worden gefabriceerd en dat de fabrikanten gaarne deze gele genheid te baat nemen om hun artikelen te doen be wonderen, in de stille hoop, dat kijkers koopers wor den. Wij gelooven met gerustheid te mogen verkla ren, dat hier voorwerpen van een bloeienden tak van nijverheid zijn ingezonden, en volstaan met in volgor de de namen te noemen van de inzenders, de heeren H. Peereboom te N. Niedorp, H. Masclé te Heer-Hu- gowaard, J. Asjes en Th. Pannekeet, beiden te Alk maar, P. Buurs te Purmerend, Visser te Alkmaar, Joh. Mammen te Oterleek, A. J. Elokstra te Stompe- toren, Jac. Met en J. Oosterwijk te Heer-Hugowaard. Op dit gedeelte van de tentoonstelling treft men herhaaldelijk het bordje „aangekocht voor de verlo ting," en dan zijn het in den regel flinke prijzen. Trouwens er kon heel wat aangekocht worden ook. Men vertelde ons, dat de loten dit jaar bijzonder vlot van de hand gaan en het gevolg hiervan is natuurlijk, dat er meer geld voor prijzen kan worden besteed. Gaande naar de Korenbeurs valt in de Schapensteeg, pardon Magdalenenstraat, op, de uitstalling van den heer Jb. Brands, die met actu- eele dingen komt. Beneden laat hij in vet Cook de Noordpool ontdekken, terwijl Peary twee dagen te laat komt, terwijl daarboven vliegmachines en bestuurbare luchtschepen dikke worsten getuigen van het vernuft en de kunstvaardigheid van den maker. In de Korenbeurs is het als alle jaren weer bijzonder aardig. Het blijft altijd treffend, dat men daar op de steenen zulke vriendelijke perkjes kan aanleggen, welke zooveel tot het veraangenamen van dit deel der tentoonstelling bijdragen. Ook nu weer is er een aardig perkje van den heer N. P. Erkamp, n. 1. celosia cristata. In het middenterrein luisteren voorts de heer J. H. Teerink en Zn. door prachtige bloemen en bloemen versieringen het geheel op. De expositie van de vereeniging van kaasmakers in Noord-Holland schijnt voor deskundigen heel be langrijk, maar wij stellen meer belang in de mooie groenten en het prachtige fruit. En als we dan daar die reuzenkoolen zoo zien liggen, die kolosale ramme nassen, wortelen en rapen, die kanjers van appelen en peren, dan kunnen we ons haast niet voorstellen, dat deze vruchten zijn gegroeid in een zomer, die geen zo mer was. En onwillekeurig moeten we denken aan het machtige streven der natuur om te compenseeren, om achteruitgang in te halen, om schade te vergoeden. Bij die compensatie speelt natuurlijk de kunst van den mensch een groote rol. Men wil zich steeds meer on afhankelijk maken van de natuur en het klimaat en steeds meer op de natuur trachten te winnen. Glas ruiten helpen reeds wijd en zijd en thans heeft men hier en daar reeds de hulp ingeroepen van de electrici- teit! Voor zoover ons bekend, wordt de electriciteit hier nog niet toegepast, om sneller groei te bevorde ren, maar zeker zal die tijd ook hier aanbreken. Onder de verschillende stands vielen op de verzame ling vruchtensappen en groenten in flesschen van de rex-conserven glazen en steriliseer-apparaten (do heer' J. J. de Roos alhier) en A. Boersen Jr., alhier, de aar dig versierde etalage van den heer W. Zaadnoordijk, in zaaigranen en aanverwante artikelen alhier, de bui tengewoon kostelijke en fraai gerangschikte kerncol lectie fruit van den beer Jac. Wittebrood, de bollen- verzameling van den heer J. W. Boersen aan den Om val, de bloemenversieringen van den heer P. van Kes- sel en de firma Haakman en Zn., de groenten-inzen dingen van den heer van der Pol en van den heer H, Boogh. Hoogst interessant was de inzending bijen van den heer A. J. Peeck te Schoorl. Men zag er de kunstige bijenwoningen, waarin de nijvere bijen bij honderden druk aan den arbeid waren, terwijl met cijfers werd geïllustreerd, dat een bijenstal op een boerderij zelfs in een ongunstig jaar als 1909 nog een behoorlijke bijverdienste kan opleveren. Tenslotte trok de aandacht de reclame voor uierzalf van den heer K. Okkinga te Koudum. Ook nu weer was er vandaag een druk bezoek aan de Korenbeurs, waar de muziek van den heer Orefeld zich van 111 en van 25 deed hooren. De uitreiking der prijzen, had om half twee plaats in het café Central, waarvan de bovenzaal geheel gevuld was. De voorzitter, de heer G. Bo« Wzn., hield daarbij de volgende toespraak: Was het mij vanmorgen een eer en een aangename taak de tentoonstelling te mogen openen, thans reken ik het mij een groote eer aan de winners de prijzen te mogen uitreiken. Alvorens daartoe over te gaan wil ik als mijne mee ning uitspreken dat aan alles wat op het Waagplein, in de Korenbeurs en op de Nieuwesloot is tentoonge steld een prijs zou kunnen worden toegekend. De Maatschappij is daartoe echter niet in staat, de jury heeft daarom weer een moeielijke taak moeten verrichten door uit al het beste het allerbeste te kie zen. Ik feliciteer al de winners met de door hen behaalde prijzen en hoop dat zij aan de tentoonstelling van 1909 gehouden onder zulk een prachtigen zonneschijn nog lang een zeer aangename herinnering zullen hebben. Hiermede verklaar ik de vergadering voor geopend en ga over tot de uitreiking der prijzen. Aan de verschillende winnaars werden de prijzen overhandigd. Bij gebrek aan plaats moeten we de lijst der bekroningen beden laten liggen zij zal bij het nummer van morgen worden gevoegd. Het concert op het Hofplein ging gepaard met een huldebetuiging. Als eerste nummer gaf ons stedelijk muziekkorps een Landbouwfeestmarsch met feestlied (woorden van den heer L. H. Obdam) van den heer H. A. Maas. De pittige marsch, die in den muziekhandel Kloos ter alhier is verschenen, werd uitstekend uitgevoerd. Na afloop hiervan gingen leden van het bestuur en van de feestcommissie naar den muziektempel waar de heer Lutterot den heer Maas aldus toesprak. De feestcommissie van de Maatschappij van Land bouw komt tot U. Als voorzitter van die feestcommissie is mij de ver- eerende opdracht gedaan U een waardeerend woord toe te voegen. Onze kennismaking is nog slechts kort, maar zoo ver wij U kennen is zij een aangename. De heer Otto, Uw voorganger, is menigmaal in het publiek gehuldigd en zeer verdiend. Zijn beste krach ten heeft hij de goede zaak gegeven en dat het mu ziekkorps zegevierend uit den strijd terugkwam is voor een groot deel aan hem te danken. Wij zijn hier echter niet enkel gekomen den lof van Uw voorganger te bezingen, maar ik wilde dit even aanstippen omdat het de eerste maal is dat U hier in het publiek wordt gehuldigd. Door het componeeren van het feestlied, opgedragen aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Be schermheer van de Maatschappij' van Landbouw, heeft U getoond dat jeugdig vuur U bezielt. Wij zijn niet de bevoegde beoordeelaars maar hopen dat dat feu sacré IJ nog jaren moge bijblijven in het belang van Alkmaar in het belang van het muziekkorps en in Uw eigen belang. Daarom heb ik de eer U deze krans namens de feestcommissie en de afdeeling Alkmaar aan te bieden als een bewijs onzer hulde. De fraaie krans droeg linten in de Alkmaarsche kleuren. Fanfares weerklonken. Toen nam de heer Maas het woord om te bedanken voor deze huldebetuiging en zijn medewerking op de Landbouwfeesten gaarne toe te zeggen. Weer klonken er fanfares. De krans werd aan den muziektempel gehangen en in het heerlijke zomerweer werd in tegenwoordigheid van een groot aantal aanwezigen het concert voortga- HET PROGRAMMA VAN MORGEN laten we hier nog even volgen. 2e dag Dbnderdag 23 September: Tentoonstelling van Schapen op den Dijk, van Kaas op de Kaasmarkt, van Pluimvee en Konijnen op het Hof en de Korte Nieuwesloot. Uitreiking der prijzen om 12 uur in Oafè „Central." De Groote Zilveren Medaille uitgeloofd door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, wordt toegekend aan Edammer Kaas van 2 kilo, onverschillig of het is Boeren- dan wel Fabriekskaas. Yan voormiddags 1012.30 uur: Concert in de Ko-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2