DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DAALDERS CACAO. Damrubriek. mmrn L u S m m m m m Honderd en elfde Jaargang. 1909. V R IJ D A G 24 SEPTEMBER. De ontbrekende Schakel. No 223 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P jktnaar f 0,80^ franco door het geheele Rijk f 1,-—. Af aderlijke nummers 3 Cents. B i N N E H LAN D. I 8 m i §J Hf Si B m m B Hf Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10, Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brievers franco aan de N, V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0. Zij, die zich met 1 October op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers FRANCO en GRATIS. DE UITGEVERS. GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS Eerste Kamer. Tweede Kamer. Or&njefacek Oeen Interpellatie. Anti revolutionaire Ksmesclub. President Steyn. Slang gevangen. Pokvee voor Japan. Inbraken. Meningitis. - llÉ WÊ BK m P8 Hf Yeteteoaauliuttaf i.jjmn-Tt-i; Het is opmerkelijk, dat terwijl de detectiveverhalen met zooveel animo door allen die in Nederland lees- oogen hebben, worden verslonden, toch zoo weinigen op het idee komen zich eens af te vragen hoe het met de nasporing der misdrijven in Nederland gesteld is. Als zij zich eens gingen voorstellen, dat de schrikke lijke, schijnbaar onverklaarbare misdaden in ons land gepleegd werden, dan zouden zij zich een Nederland- schen Sherlock Holmes moeten voorstellen, die de mis daad construeerde uit het tandpoeder van den ver dachte, waarvan sporen op den schouder van het ver moorde meisje waren gevonden. Welnu iu ten minste 8 van de 10 gevallen ont breekt deze Sherlock Holmes bij ons ten eenenmale. En dat zou nog niet zoo erg zijn als hier maar alleen sprake was van het belachelijke gedachtenspook van Conan Doyle. Doch de zaak is erger, heel veel erger. Wij hebben geen geregelde rijksrecherche, belast met de opsporing van misdadigers buiten de steden. Nu zijn er natuurlijk wel ambtenaren, belast met het on derzoek van misdaden en de opsporing der misdadi gers. Doch dat zijn geen mannen van het vak, geen rechercheurs, geen menschen die een nauwkeurige en zorgvuldige opleiding gehad hebben om de opmer kingsgave, den speurzin te ontwikkelen, om het type- misdadiger en zijn gewoonten te leeren kennen, om zooveel mogelijk warenkennis, wetskennis en techni sche kennis te verkrijgen. In den regel zijn het men sehen, die allerlei andere dingen te doen hebben en allerlei andere dingen geleerd hebben dan juist was zij hiervoor noodig hebben. De staat der Nederlanden in één woord laat de opsporing van misdadigers over aan ondeskundi- gen. Overal elders vraagt hij diploma's en waarbor gen. Een predikant mag niet preeken, een advocaat niet spreken, een officier niet commandeeren, een in specteur van politie niet inspecteeren, een leeraar niet doceeren, een dokter niet praktiseeren als hij niet be wijzen van bekwaamheid heeft afgelegd. Dóch nauwe lijks staan wij voor een zaak van het allerhoogste ge wicht als de opsporing der misdadigers, de feitelijke AAN DE DAMMERS. Met dank voor de ontvangen oplossingen. Oplossingen. Slagzet no. 12. Stand. Zw. 1, 3/6, 8/16, 18, 19, 23, 24, 26. W. 25, 27, 30, 33, 35/49. Dit was de stand na den 9en zet van zwart. Wit speelt nu als volgt: 27—22, 3731, 41 21, 25—20, 40 16. 18 27, 26 37, 16 27," 14 34. Probleem no. 44 van J. Vardon, Caen (Fr.) Stand. Zw. 5, 6, 9, 10, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 27, 28, 32. W. 11, 16, 25, 29, 31, 33, 34, 36, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 48, 50. Wat dit probleem betreft merken wij op, dat het aantal stukken gelijk is, en de eerste zet, nu niet zoo dadelijk voor de hand ligt. Maar wat de stand betreft, daarover zijn wij niet erg te spreken. De laatste zet van zwart is geweest 16 en nu speelt wit als volgt. (Oplossing) 40—35 6 17 16—11 17 6 34—80 33 34 44—40 34 46 39—34 28 39 34r—29 24 33 43 34 32 43 40 8 13 2 31 131 Goede oplossingen ontvangen van de heeren D. Ger- ling, J. Houtkooper, G. van Nieuwkuyk, allen te Alk- instructie van een strafzaak, waarbij de groote belan gen der openbare veiligheid en de waarborgen voor juiste vonnissen zijn betrokken, of de staat laat in veel gevallen het werk over aan ondeskundigen. Nu willen wij hiermee allerminst een blaam werpen op die ambtenaren, welke thans met deze takken van dienst belast zijn. Zeker, wij kennen onder de hooge- re en lagere ambtenaren van het openbaar ministerie vele, die op uitstekende wijze hun plicht vervullen. Maar toch valt niet te ontkennen dat de hoogere amb tenaren a. geen opleiding hebben gehad, die hen voor de leiding der recherche geschikt maakt; b. zoozeer met allerlei ander werk bezet zijn, dat zij slechts weinig aan die recherche kunnen besteden; c. te hoog geplaatst zijn, te veel aanvoerders, con troleurs zijn om een gegeven zaak zelf ter hand te nemen. Nu zouden wij het ook niet wenschelijk achten, dat deze heeren het zwaartepunt van hun werkzaamheid gingen leggen op recherche-werk. Maar wèl is het na tuurlijk noodzakelijk dat onder zulke chefs menschen werken, die in dat werk geheel thuis zijn. Wenken voor het vak zelf kunnen zij immers niet van deze chefs krijgen, die zelf in dat recherchevak vreemdelin gen zijn. Doch voor het platteland, voor heel Nederland be halve uit de groote steden, doet zich nu het merk waardige geval voor, dat de ondergeschikteu in den regel heelemaal niets van dat werk kennen. Dat zijn „wakkere brigadiers," indrukwekkende rijksveldwach ters, menschen dus die allerlei dienstreglementen ken nen en een heel, heel klein beetje wetskennis hebben, stevige kerels dikwijls, die met tact er de orde in we ten te houden, een jeugdigen delinquent, welke een collega een pak slaag heeft toegediend, weten „op te sporen," menschen die bij ongeregeldheden flink weten op te treden, mensehen vaak met veel plichtsgevoel, die zeker in het algemeen heel betrouwbaar zijn en op den duur wel eenige handigheid zullen krijgen in het vinden van allerlei plegers van kleine misdaden, maar die mensehen zijn in de verste verte geen rechercheurs. Menschen dus, die direct met de handen in het haar staan, als er eens een grootere, moeilijker te ontleden of meer ingewikkelde misdaad is gepleegd. En toch, aan die lieden, die noch krachtens hun al- gemeene ontwikkeling noch krachtens hun opleiding ook maar in de verste verte voor rechercheur geschikt zijn, worden de gewichtigste opdrachten gegeven. Zij gaan alleen op onderzoek uit, moeten zelfstandig een spoor zoeken en zelf combineeren enz. enz. Is het wonder, dat er onder die omstandigheden zoo vaak misdaden ongestraft blijven, zooveel moorde naars vrij blijven rondloopen? En is de staat verant woord, die voor allerlei minder gewichtige belangen met eischen van vakontwikkeling komt en de zorg voor de openbare veiligheid met zulk een groote lioht- vaardigheid voor een deel in handen laat van brave lieden, die niet den minsten waarborg geven dat zij voor hun taak berekend zijn? De beraadslaging over de achterstandsontwerpen werd voortgezet. De heer Verheyen zal voor het ontwerp stemmen na de aangebrachte wijzigingen. Spr. is wel niet geheel bevredigd, maar dat is z. i. ook niet noodig. Het hoogheidsrecht van deze Kamer moet natuurlijk onaangetast blijven, maar dat kan zeer goed geschieden. Naar spr. meening wordt het hoogheidsrecht dezer Kamer niet aangerand. Een bezwaar is het privilegie, dat aan een, zekere categorie van rechterlijke ambtenaren gegeven wordt. Liever had spr. gehad een algemeene regeling van de maar; S. Homan te Wijde Wormer en H. E. Lantin- ga te Haarlem. Van de vorige vraagstukken en probleem nog een goede oplossing ontvangen van den heer A. Bruyn te Alkmaar. Slagzetten in de Eranso'he opening. Slagzet no. 18. Zwart. 1. 17—21 2. 21—26 3. 20—24 4. 2430 5. 19 30 6. 30—35 7. 18—23 8. 14 23 9. 12—18 10. 9—14 11. 4—9 Wit 1. 3430 2. 30—25 3. 31—27 4. 40—34 5. 35 24 6. 33—28 7. 39—33 8. 28 19 9. 4439 50-44 10. 11. 33—28 (Stand na den llden zet van zwart. Zw. 1, 2, 3, 5/11, 13/16, 18, 23, 26, 35. W. 25, 27, 28,32, 34, 36/39, 41/49. pensioneering los van de achterstandsontwerpen. Dat de Grondwet, met aanneming van deze wet ten gronde zal gaan, gelooft spr. niet. Wordt dit ontwerp niet aangenomen, dan zuilen wij, naar spr. oordeel, nog lang in het moeras van den ach terstand blijven zitten. Do minister van justitie (de heer Nelissen) dankt den vorigen spreker voor diens waardeerende woor den. Alvorens tob de feiten zelf over te gaan, stelt de Minister er prijs op zijne houding ten aanzien van dit onderwerp nog met een kort woord uiteen te zet ten. Do beoordeeling of de achterstand wenschelijk maakt het creëeren eener enkelvoudig^ Kamer is aan de Regeering. Het beeld dat de uitvoering van den maatregel zal geven, zal niet overal hetzelfde zijn, maar dat eischt de Grondwet ook niet. De Grondwet eischt een algemeenen maatregel, maar de uitvoering is iets anders. Ook ten aanzien van andere uitvoerin gen bestaat geen uniformiteit. Ten slotte een woord over de pensioensbepalingen. Waarom voor ons hoogste rechtscollege de leeftijds grens van 75 jaren is gesteld heeft de Minister reeds in de stukken uiteengezet. Zuilen nu dadelijk alló ambtenaren van andere rechtscolleges, die den 65-jari- gen leeftijd hebben bereikt, met pensioen heengaan? De Minister gelooft het niet. Alleen zij zullen weg gaan die den druk der jaren voelen. Reeds velen hun ner zijn heengegaan. Wordt de wet aangenomen, dan zullen zij in het genot treden van de nieuwe pensioen bepalingen. Mocht de Kamer hare goedkeuring aan de gewijzig de ontwerpen onthouden, dan zal de Minister daarin zien, dat er geen samenwerking ten aanzien van de achterstands-wetsontwerpen is te bereiken. Tot welke conclusie dit leiden zal, ligt voor dé1 hand. De heer Van den JBiesen, repliceert en zegt, geen woord terug te nemen van hetgeen hij heeft gezegd. Hij houdt vol, dat, aanneming- van dit onderwerp aan deze Kamer een gevoeligen knak zal geven en dat men gemakkelijker een anderen minister van Justitie kau -krijgen dan dien knak te bovenkomen. De heer 't Hooft verklaart van repliek af te zien nu de minister reeds in eersten termijn het debat heeft gedood door de ..portefeuille-quaestie te stellen. De heer Pelinck repliceert. De minister van justitie dupliceert, waarna in stem ming wordt gebracht wetsontwerp II, (wijziging rech terlijke organisatie enz.), dat wordt aangenomen met 28 tegen 15 stemmen. De overige ontwerpen worden zonder stemming aan genomen. De minister wordt van verschillende zijden gelukgewenscht. De .Kamer is tot nader© bijeenroe ping gescheiden. De griffier deed gisteren voorlezing van het K. B. van 22 Sept. 1909 waarbij mr. W. K. E. P. graaf van Bylandt benoemd wordt tot voorzitter der Tweede Ka mer gedurende het loopende zittingjaar. De heer Lieftinck spreekt den benoemde toe, die in een kort woord verklaart de benoeming aan te ne men. Dinsdag 11 uur beslissing van het voorstel der com missie in zake de verkiezing te Gulpen en daarna op nieuw samenstellen der afdeelingen. De voorzitter deelt mede, dat het zijn voornemen is voor te stellen Woensdag- 11 uur een aanvang te ma ken met het sectie-onderzoek der Indische begrooting. Alle niet afgedane wetsontwerpen enz. worden we der aan de orde gesteld, behalve de Mijnwet-Van Kol en diens motie, daar de heer Van Kol opgehouden heeft lid der Kamer te zijn. Bij den aanvang der vergadering is de heer Van Foreest beëedigd. De vergadering- is verdaagd tot Dinsdag 11 uur. Waarom is 49 van zwart een fout antwoord op den llden zet van wit? De volgende stand is nu ongeveer 5 jaar geleden voorgekomen in een partij gespeeld tusschen M. H. de Laat en Toon Zomerdijk (f). Zw. 15, 16, 21, 24, 26, 44. W. 7 ,22, 27, 32, 36, 37. Wit was aan zet en had zich op de volgende wijze van de winst kunnen verzekeren. 3731, 7-2, 2 3 en wint 26 17, 21 43, want de beide zwarte stukken, die nu nog overblijven, staan vast op 15 en 16. Eenvoudig maar mooi. Een dergelijk aardig voorbeeld werd voor eenige we ken gepubliceerd door den heer Ph. L. Battefeld in zijn rubriek in het „Nieuws van den Dag. Over eenige dagen zal, zegt De Ned., een Oranje- boek aan de Tweede Kamer worden voorgelegd, waar in zooveel mogelijk is bijeengebracht een overzicht van hetgeen door het departement van buitenlandache za ken in het afgeloopen jaar is verricht. Van het aanvankelijke voornemen om een interpel latie te houden over de zaak KuyperLehmanWest- meijer is, om méér dan ééne reden, afgezien óók door de sociaal-democraten. De zaak zal echter ver moedelijk bij de begrooting ter sprake worden ge bracht, dus zonder dat de Regeering er rechtstreeks in betrokken wordt. (Hbld.) De leden der Tweede Kamer behoorende tot de anti revolutionaire partij hebben zich vereenigd tot een Kamerclub, waarvan voorzitter is dr. A. Kuyper; tweede voorzitter mr. H. A. van de Velde; secretaris L. M. Duymaer van Twist; penningmeester jhr. M. H. W. van Asch van Wijck. De -vroegere president van den Oranje-Vrijstaat, de heer Steyn, is gisternamiddag, na een kuur van ze ven weken in Bad Oeynhausen, te Amsterdam aange komen, en heeft in Brack's Doelen-hotel zijn intrek genomen. Enkele dagen blijft de oud-president Steyn in de hoofdstad, gedurende welken tijd hij ook nog een con sult met professor Winkler hebben zal. Voor zijn vertrek naar Engeland zal de heer Steyn nog- eenige dagen de gast zijn van zijn vriend, den heer Kröllër te 's-Gravenhage. Einde October hoopt hij in Engeland scheep te gaan naar Zuid-Afrika. GEMENGD NIEUWS. De drievoudige moord Bij onderzoek ten huize van Klaas Bakker, zoon van den vermoorden Bakker uit Koekangerveld, is op de hilde verstopt gevonden een oude wagenas, waarop heel nauwkeurig past de moer, die bij het lijk van den vermoorden scheper Winters is gevonden. Men acht dit een zeer belangrijke ontdekking. Bij de eerste huiszoeking is bij den zeon Klaas in de lade van het kabinet tusschen de kleeren gevonden een zakboekje, waarin aanteekeningen van den vader over den verkoop van schapen. Ook stond in het boek je, waaruit eenige bladzijden waren gescheurd, d© handteekeuing van den vermoorden schaapherder Jan Winters. Over de herkomst gevraagd, kon Klaas geen inlichtingen geven. Ten huize van den heer E. Leeners, wonende 2e Oos terparkstraat te Amsterdam, is gisteren een slang ge vangen ter lengte van ongeveer 60 cM. Het reptiel was bruin gekleurd en had een gele streep bij den kop. Bij het vangen is het beest gedood. Holland's Noorderkwartier wordt thans bezocht door eenige Japanners, met het doel fokstieren aan te koo- pen. Gisterochtend is te Haarlem in de gevangenis opge sloten een man, die te Broek in Watébland op vier plaatsen had ingebroken en met het gestolene bij zich was aangehouden. Zw. 12, 16, 28, 29. W. 14, 21, 30, 38. Te Groot Dochteren bij Lochem is het tienjarig zoontje van den landbouwer L. overleden aan rugge- merg-hersevliesontsteking. In dezen stand, ontstaan nadat zwart 1116 heeft gespeeld, wint wit op de volgende verrassende wijze. 14—9 16 27 30—24 29 20 38—33 28 39 93 en wint, want zwart kan niet verhinderen dat wit met zijn dam 3 stukken slaat en wint. Als probleem geven wij een probleem van den be kenden Rotterdamschen problemist A. M. Olsen. Deze persoon is geheel blind, maar speelt dikwijls beter dan iemand, die ziende is. Zijn problemen en eindspelen munten uit door fraaiheid. Probleem no. 45 van A. M. Olsen, Rotterdam. ï- Sag?" iW& 3?X& mam Zw. 6, 8, 9, 11, 14, 16, 19, 23, 24, 29. W. 17, 22, 27, 28, 30, 32, 37j 38, 44, 45. Oplossingen voor 1 October bureau van dit blad.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1