BUITENLAND. STADSNIEyWg. Uit Bergen. Uit Warmenhuteen. Lang na datum. Tegen de werkloosheid. Verloftraktement. De ontvluchte gevangene. Een verscheurend dier. Aangehouden. Aangehouden. Bloedvergiftiging. Do staking der Atax-chauffeurs. Standaard-uitreiking aan het 1ste regiment huzaren. Droevig. Beslaglegging. Volksonderwijs. Gemengde Mededeellngen. De Landbouwtentoonstelling. Het hippische gedeelte, van het programma slaagde, gelijk gisteren reeds uit óns verslag bleek, voortreffelijk. Het aantal deelne mers was bijzonder groot en van verre waren do jon gelui gekomen, om een prijs te winnen en om een pretje te hebben I Reeds maakten we melding van een fraaie oud-Hollandsche chaise, welke onder de ve le rijtuigen opviel. Wat zou het een schilderachtig effect geven, wanneer er een volgenden keer eens wat meer oud-Hollandsche rijtuigjes en paartjes aanwezig warenZou het niet mogelijk zijn, daarvoor een paar speciale en dan bijzonder prachtige prijzen uit te loven? Tot kerkvoogd bij de Hervormde Gemeente alhier, is in de plaats van den heer Franken, die deze Ge meente metterwoon verliet, benoemd de heer B. ITui- zinga. Ter benoeming van een onderwijzeres aan de openb. school voor gew. 1. o., 2e kl., aan de Duinstraat no. 10 te Den Haag, wordt o. a. voorgedragen: mej. H. O. Trans, onderwijzeres alhier. Ongeveer een jaar geleden had te Stekene, tusschen eenige personen een ernstig gevecht plaats, waarbij ge bruik werd gemaakt van messen, en zekere T. O. al daar in den rug gestoken werd. Tengevolge dier ver wonding verkeerde O. sinds dien in min of meer zie- kelijken toestand en overleed hij Zondag j.l. In verband hiermede kwam Maandag het parket van Dendermonde ter plaatse en werd een nader on derzoek ingesteld. Het Burgerlijk Armbestuur te Finsterwold (Gr.) laat thans bij de landbouwers aldaar eene lijst circu- leeren, om daarop te teekenen voor het laten uitzoe ken van erwten en boonen. Het wil de werkloozen in den aanstaanden winter aan den arbeid stellen met het uitzoeken van peulvruchten, benoodigd voor den zaai of voor den handel, en zal de helft van het loon betalen; de andere helft komt dan voorrekening van de landbouwers. Vermits de waarneming van het ambt van betaal meester niet te vereenigen is met dat van het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het de bedoeling aan den heer Heemskerk, afge vaardigde voor Rotterdam, een verloftraktement toe te kennen ten bedrage van de helft zijner wedde van het oogenblik af, dat door hem zitting is genomen totdat hij, geen lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal meer zijnde, opnieuw in werkelijken dienst zal zijn getreden. Tot dusver is het der politie niet gelukt Pieter Prins, uit Zwaagwesteinde, die Woensdagavond de ge vangenis te Heerenveen ontvluchtte, op te sporen. Men vermoedt, dat Prins, na een bezoek te hebben ge bracht aan Zwaagwesteinders, die te Avereest werk zaam zijn naar Duitschland is gegaan. Er houdt zich in de omstreken van Breda een ge vaarlijk dier op; voor eenige dagen werden drie scha pen van den heer S. te Teteringen doodgebeten en gisternacht werden in den Vuchtpolder twee schapen verscheurd gevonden. Politie is thans het verscheu rend dier aan het zoeken. Vanmorgen is te Oudenbosch bericht ontvangen uit Beveren (Waes) dat aldaar waren aangehouden het paard en rijtuig, welke in eerstgenoemde plaats waren gestolen. Te Haarlem is in de gevangenis opgesloten een man, die te Broek in Waterland vier inbraken had gepleegd. Hij is met het gestolene vannacht te Broek aangehouden. Een inwoner van Velsen, behulpzaam bij het visch- vervoer té IJmuiden, werd Zaterdag door een schol letje onder den vinger gestoken. Ka enkele dagen zijn hand en arm zoodanig opgezet, dat gisteren inge roepen geneeskundige hulp ernstige bloedvergiftiging heeft moeten constateeren, en reeds een gedeelte vin ger is afgezet. Gistermorgen, zes uur, heeft de dagploeg van de chauffeurs der maatschappij „Atax" het werk ge staakt, zoodat er gisteren geen enkele „Atax" door Amsterdam reed. Het lag in de bedoeling der directie om nieuwe chauffeurs aan te nemen en gisteren met het onderrichten daarvan te beginnen. Voor de gara ge der maatschappij op de Keizersgracht werd door stakers gepost. Door het bestuur van den Transportarbeidersbond is gisteren een circulaire verspreid, waarin o. m. werd gewezen op de weigering van de directie der Atax- maatschappij om met dit bestuur te onderhandelen. De directie heeft aan bovengenoemd bestuur het volgende schrijven gericht: „Om ieder misverstand betreffende dé door ons vastgestelde loonregeling te vermijden, verzoeken wij uw bestuur hedenmiddag om 5 uur op ons kantoor te komen." Gisteravond vergaderde het bestuur van den Trans portarbeidersbond met de heeren Perk en Eriedrichs, van de automobielen-maatschappij „Atax." De conferentie duurde ruim twee uur. Het resul taat was, dat de oude loonbepalingen tot 1 Februari worden gehandhaafd en het verminderde passagiers tarief toch met 1 October a.s. in werking treedt. De directie wil zien, of het verminderde tarief zoo gunstig werkt op de fooien, dat de chauffeurs een ge deelte van het risico, ontstaan door het verminderde tarief, kunnen dragen. Ka 1 Februari is de directie bereid, met de organi satie een collectief arbeidscontract af te sluiten. Er wordt dus weer gereden. Kamens de Koningin zijn, naar het Hbld. meldt, tot deze plechtigheid op a.s. Zaterdagmorgen tusschen het remonte-depót en het herstellingsoord voor mili tairen bij Milligen, uitgenoodigd de minister van oor log, de commandant van het veldleger, de comman dant der 4e divisie en de inspecteur der cavalerie. Ook werden door H. M. genood de laatste afstamme lingen van generaal baron Van Sytzama, die 2 Janu ari 1814 op last van den Souvereinen Vorst, den late- ren Koning Willem I, het le regiment oprichtte. Ka afloop der plechtigheid heeft H. M. de bovenge noemde en andere militaire autoriteiten benevens de hoofdofficieren en een aantal officieren van het le regiment huzaren aan haar tafel genoodigd. Maandag 27 September wordt te Amersfoort, in de groote zaal der sociëteit Vereeniging een korpsdiner gehouden van de officieren van het le regiment, waarbij de Prins der Kederlanden en verschillende autoriteiten als gast van het regiment zullen aanzit ten. Dinsdagavond verspreidde zich te Zwolle het ge rucht, dat een vrouw, uit Duitschland komende, al daar een levend kindje door een 12-jarig meisje, in een mandje had doen bezorgen bij een waschvrouw, de wed. J., in de Akkerstraat, die het niet wilde aannemen, waarop het meisje dat mandje op het politiebureau be zorgde. Aan spoor- en tramstations en stoombooten werd naar de vrouw gezocht, die eindelijk werd gevon den ten huize van haar broeder buiten de Sassenpoort. Gebleken is, dat bedoelde vrouw genaamd is G. B., gehuwd met J. P., vroeger te Zwolle wonende, welke vrouw eenigen tijd geleden haar man had verlaten en nu met een paar kinderen in Duitschland woont. Kadat negen weken geleden haar ongehuwde doch ter van een meisje was bevallen en de vermoedelijke vader haar dochter niet wilde trouwen, was grootmoe der met het kleintje van Duitschland naar Zwolle ge reisd en na het met wat kleertjes in een zoogenaamd ganzenmandje te hehben gepakt, liet zij Dinsdagavond 8 uur dat mandje als waschgoed door het 12-jarige dochtertje van H., die daarvoor een kwartje kreeg, ten huize van de wed. J. bezorgen. De wed. J. bemerkte, dat er een levend kind in lag en wilde het niet aanne men. Zij zond het meisje er mede naar 't politiebureau, alwaar spoedig bleek, nadat bedoelde vrouw was opge spoord en aangehouden, dat het kind negen weken oud was en in Duitschland was geboren, terwijl de vrouw beweerde, dat aangezien hare dochter, de moeder van dit kind, spoorloos was verdwenen zij het daarom maar naar de woning van den vermoedelijken vader te Zwolle had gebracht. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt en het kindje inmiddels ter verpleging in het Passan tenhuis opgenomen. Kadat G. B. zich gisteren met haren verlaten echt genoot heeft verzoend en berouwvol beloofde nu goed voor het kleinkind te zullen zorgen, is aan haar dat kindje teruggegeven en is zij daarmede in gezelschap van haar man weder naar Duitschland teruggekeerd. Gistermiddag Vwrm te IJmuiden nar. Tideman, sdvocsat te Bleemendssl, om nr.mons de reederij van den Vlsardinger legger „Alids Adrian*", k»pitem Bak ker, reeder P. v*n Gelder te Viaardingan, beslis; te leggen ep de Zwedsche duikboot „Hv&ien", Mee deelt mede, dat ie gezagvoerder, ns door ds „Alida Adrians" van 9—4 uur te zijn gesleept, de sleeptros heeft gekapt en al manoeuvreerende te IJmui den aankwam, De commandant der „Hvslsn" verjoeg zoowel ad- ▼ociat als deurwarrder van het seh'p en reisde onmid dellijk mat den vice-consul naar 's-Gravenhsge, ten einde aan het ministerie e?n oplossing te kragen. Vol gens den advocaat zeu de onderzeeër nog geen oorlogs schip zijn. Mr. Tideman heeft zich per uitvoerig telegram tot den minister vsd Buitenlandrcho Ziken gewend, waar* in hg, na mededeeling van de toedracht der zaak, ba richt, dat het hem bg onderzoek is gebleken, dat de „Hvalin" inderdaad een Zweedsch oorlogsschip is en par mis had in Nederlandsehe havens te komen. Mr. Tideman heeft dadelijk den commandant zijn excuses aangeboden dia persoonlijk werden aanvaard, doch niet vöor de Zweadeche natie. Het bezoek ven den commandant san den minister van Buitenlandsehe Zaken zal dan ook zgn, om zjjn bekhg in te dieren. Da Algemeens Vergadering der Vereeniging „Volks onderwijs", den 18en en 19en September te Groningen gehouden, besloot o. m. een krachtige propaganda te bliiven voeren voer de Openbare School als de eenige. ware Volksschool. Naar aanleiding van dat besluit zal de hier geves tigde afdseling van Volksonderwijs in October een Openbare Vergadering beleggen, waarin naar men ons meldt, de heer Kl. de Vries, Lid van het Hoofdbe stuur van Volksonderwijs en Lid van den Gemeente raad van Amsterdam als spreker zal optreden. In die vergadering zal dan tevens weerlegd worden, wat Da. Idenburg van Amsterdam onlangs kier ter atedo in de Kapelkerk ten gunste van het wat hij noemde Christelijk Onderwijs aanvoerde. Natuurlijk zal in de Vergadering van Volksonder wijs gelegenheid gegeven wordsn om met den spreker van gedachten te wisseleD. Een Ehrenprefs. Een der belangrijkste afdeelingen van de Wereld tentoonstelling van Fotografie te Dresden mag de groep „Photograpfeie im Dienste der Lander- Vöikerkunde" fenoemd worden. Niet minder dan 37 landen, zoowel in ala buiten Europa namen aan dezen vreedzamen wedstrijd, een fotografische beschrijving van hun land te geven, deel. Aan de Nederlandsehe inzending, door de Regeorings- rommissie bijeengebracht, werd de hoogste onderschei ding, n.l. de eenige „Ehrenpreis" in A-xe groep toe gekend. Voorwaar voor Holland esne eervolle overwinning 1 NIEUWS UIT HOORN. Politi e-nieuws. Door de politie alhier zgn aangehouden en naar tut Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht J. v. d. Z. en G. J W. alhier, alsmede B. J. A. M. te Alkmaar, allen verdicht van diefstal met geweldpleging op den openbaren weg. Het ontstolen bedrag mevt ongeveer 600 gulden bedragen. In Engeland neemt de strijd tegen de begroo ting steeds toe. Als een staaltje, hoe die strijd wordt gevoerd, diene het volgende. Te Birmingham heeft in een reusachtige zaal eerst de minister-president Asquith het pro laten hooren, en een week later de heer Balfour het contra. De rede van lord Balfour heeft te Londen buiten gewone belangstelling gewekt. Van ettelijke avondbla den verscheen er laat in den avond een extra-uitgave met een verslag ervan. Velen hoorden in de Theems- stad Balfour's rede volkomen duidelijk, gelijk de elec- trofoon die overbracht. De heer Chamberlain kon haar op dezelfde manier op zijn landgoed Highbury volgen. De oude oud-minister heeft zich ook actief in den strijd gemengd. Hij heeft aan die vergadering een brief geschreven, welke daar is voorgelezen en in wel ken hij o. a. schreef: „Uwe vergadering is ons eerste antwoord op de laat ste aanvallen op de unionistische citadel. Het laatste antwoord zal gegeven worden wanneer de regeering ten slotte verplicht is, een beroep op het land te doen en gij opnieuw zeven leden kiest, toegedaan aan de Birminghamsche politiek van unie en tariefhervor ming en maatschappelijken vooruitgang. „Ik hoop, dat het Hoogerhuis een middel zal vinden, om een algemeene verkiezing af te dwingen. Ik twij fel in dit geval niet, wat het antwoord zal zijn. „De burgers van Birmingham zijn altoos democra tisch geweest, en in het tegenwoordige geval geloof ik, dat zij vermoedelijk elke poging zullen steunen, om de tegenwoordige strijdvraag aan het volk voorge legd te krijgen, dat in laatsten aanleg tusschen ons en de regeering dient te beslissen. „De eeTste-minister tracht de hegrooting als een voordeel voor den werkenden stand voor te stellen. Aangaande mij, ik ben van meening, dat de tariefher vorming noodig is, om het tegenwoordige gebrek aan werk, te verhelpen, en ik geloof niet, dat wij zonder haar iets goeds kunnen tot stand brengen. „De begrooting is de laatste poging van den vrij handel en zijn financie-stelsel om iets te vinden, dat in de plaats van tariefhervorming en rijksbevoorkeu- ring kan komen, en zij heeft de erkende bedoeling, de beweging voor hervorming van het tarief te fnuiken. De begrooting zal ons geld verschaffen, maar ons te gelijkertijd werk ontnemen, en ik ben van meening, dat wij, nog meer dan aan geld, behoefte aan werk hebben. „De heer Asquith erkent, dat er anders geen keus clan tariefhervorming zal zijn. Daarom hebt gij tus schen de hegrooting en de tariefhervorming te kiezen de tariefhervorming, welke de arbeidsgelegenheid steunt en vermeerdert en een behoorlijk aandeel van de vreemdelingen, die onze markten gebruiken, in onze inkomsten verzekert, en de hegrooting, die den vreemdeling van alle lasten vrijstelt, terwijl zij nieuwe oplegt aan onzen eigen handel, onze nijverheid dwars boomt en van het gewoonste gerief van ons volk be lasting heft." De heer Chamberlain is er zeker van, dat het Hoo gerhuis de hegrooting zal verwerpen. Een blad herinnert er eventjes aan, hoe dezelfde heer Chamberlain in 1884 herhaaldelijk heftig aan het Hoogerhuis het recht heeft ontzegd om de begrooting te verwerpen of te wijzigen. Kiets veranderlijker clan een mensch! In Duitschland zal de staatssecretaris voor koloniën, de heer Dernburg, een studiereis onderne men naar de katoenstreken in de Yereenigde Staten, in verband met de bestaande plannen opi den katoen- bouw in de Duitsche kolonies uit te breiden. In Rusland heeft dr. Doebrowin, de voorzitter van den Bond van echt-Russische mannen, die als aanstichter tot den moord op den Doema-afgevaardig- de Herzenstein, voor de rechtbank te Kymmene-aa in Finland moest verschijnen, aan de dagvaarding geen gevolg gegeven. Hij had eenvoudig zijn advocaat Boelazel gezonden om hem te vervangen. Maar de president wilde dien advocaat niet toestaan zijn plei dooi te houden, daar de beschuldigde zelf niet voor de rechtbank was verschenen. Boelazel meende toen als een „echt-Russisch man" kabaal voor de rechtbank te moeten maken, waarop de president hem gelastte de rechtszaal te verlaten. Hij weigerde echter aan dit bevel te voldoen en toen daarop de politie hein uit de zaal wilde verwijderen, trok hij een revolver. Voor hij echter daarvan gebruik kon maken, werd hij ontwa pend en werd onmiddellijk proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens het dragen en het misbruik van schietwapenen. De rechtbank ging daarop voort met de behande ling van de strafzaak tegen Doebrowin, die echter rustig in de Kriin zat, bijna onder den rook van het buitenverblijf van den Tsaar. In F r a r>. k r k moet de regeering v*n plan zijn opnieuw bg het parlement ean wetsontwerp in te dienen, waarbij de tareehtsteFingen in het vervelg slechts op de plaats van de gevangenis zullen ge schieden. •- In Hengarpe heerscht ginds lang een crisis. Het kabinet is afgetreden. Alle pogingen om klaarheid te brengen in den pciitieken toestand zjjn tevergerfsch geweest. Het big kt, dat over de bankkwestie onm o gelijk eenstemmigheid kon worden bereikt, terwijl de minister-president Wekerle mededeelde, dat kg te Wesnen geen enkele concessie hsd kunnen verkrijgen. Hoewel het ontslag van het kabinet vóór het samen komen van het parlement een voorwaarde was, toen men aan dit kabinet opnieuw vertrouwen schonk, heeft deze daad toch zeer verrast, omdat hoogst duidelijk eruit blijkt, dat er nog punten van geschil bestaan, die niet zijn te overbruggen. De onverzoenlijke hou ding van de bankgroep en het weifelen van Kossuth maken den toestand niet beter. De heer Wekerle zal het pirleraent, dat 28 September bijeenkomt de ontslagaanvrage van het kabinet mededeejen en voor stellen, dat het parlement opnieuw worde verdaagd tot een meer vaste toestand is geschapen. De baukgroep is van plan scherp op te komen tegen nieuwe verdaging. De heer Wekerle aal zich dezer dagen naar Weenen begeven en men zal dan spoedig zien op welke wijze men daar de octwarring wil ontvangers. Men ver wacht dat reeds de eerstvolgende dagen politieke per sonen bg den Keizer zullen worden geroepen. Wat h ij 1 a e. D j oud-president Roosevelt heeft een begin gemsakt met zgn verhaal over de jachtavonturen in Afr ka. Daaruit blijkt, dat hg en zijn zoon o.a. de volgende boeken medegenomen hebben in de binnenlanden - an het groote werelddeel: Da Bijbel, de Apogriefe Boeken, werken van Shakespeare, Speneer, Marlowe, Macau'y, Homerus, het Rolanlied, Nibelungenlied, C*?!y;e, Hh-11 y, Bacon, Emerson, Longfellow, Tem yjoü, Po», Milton, Dante, Mark Twain (Huckleberry Fiun Tom Sawyer), Scott, Cooper, Thicker*y s-n eindelijk Dickens. Van den laatsten schrijver: Pickwick en „onze wederzgdseke vriend". Het geheel woog zestig pend en was gepakt in een lichten aluminium-kcffer, dien een vsn de lastdragers meevoerde. Peary en Cook. In Amerika begint men meer en meer te geïooven ia Cook, terwijl Pe*ry er hoe langer hoe mser sym pathie v. sliest. Daartoe hseft de houding van Peaty, jegens C.ok evenveel bijgedragen als het feit, dat P*fcry ep zijn sledetocht naar de Pool asn Büïilett had bevolen terug te keuren, toen men nog maar enkele dagmarseken vaa het «oei verwijderd was, en zulks enkel en slkert omdat Barlett een Eagelgchman w*.s en Peasy de eer voor zich alleen wilde houden Bart- lett wa» over dat bev.l zoo verwoed, dat hg bgna het besluit h' d genomen, alleen verder te gaan. Cook heeft verklaard, dat hg voortaan geen notitie mee? zal nemen van Peary. Er van door. Te Limoges is Baume de Laft ague, de directeur van het postkantoor cp den loop gegaan, na verduistering van 800,000 frs., die bg tor beurze verdobbeld had. Zwaar weer. Hevig» onweersbuien hebben in het Zuiden en het Westen van Frankrijk gewoed en aanzienlijke schade aangericht. Verscheidene personer werden door den bliksem gedood5 vrouwen r.gn verdronken. Veel schade is er tengevolge van storm en hagelslag. Zoo zijn te M»rtignes hagelkorrel» gevallen, die 300 gr. wof en, de oogst in de tuinen werd geheel vernield en de wijnstok zwasr beschadigd. In de stad werden in vele winkels de glazen gebroken door den wind. De treinen- dienst werd verstoord, verscheidene treinen derailleer den. Te Avignon is de bliksem ingeslagen in den klokketeren van de kerk Saint-Pierre, sen historisch monument. Te Montpallier acht men den wijnoogst geheel verloren. Uit Montagnac wordt gemeld dat de Hérault buiten haar oevers is getreden en alle lage gronden heeft overstroomd. Het verkeer tusschen ver scheidene dorpen in het arrondissement Lodève is ver stoord. Ook uit de omgeving van Nimes, Lyon en andere plaatsen komen berichten van stortregens on ernstige onweeren, waaronder ongelukken plaats hadden. De nummers ringsteken en sleuteltrekken waren hier lang niet zoo vervelend als elders wel eens het geval is. Vooral leefde het publiek mee met het ringsteken, en wanneer er iemand vast genoeg van oog en hand was, dat hij een ring kon verwerven, ging er een luid gejuich op, terwijl er hartelijk werd gelachen, als een mededinger miste of vermakelijke bewegingen maakte! Daarbij kwam dat het commissielid, dat met den zweep al te langzame paarden aanspoorde soms tot verhooging der vroolijkheid niet weinig bij droeg. Gisteren is wederom gebleken hoe bijzonder goed da Bergerhout met zijn mooi geboomte en breede paden zich voor zulk een volksfeest in den oorspronkelij- ken, dus meest uitgebreiden zin des woords leent. Ieder toeschouwer, die wil, kan een plaatsje krijgen, vanwaar uit hij het geheel kan overzien, zonder dat men dicht op elkaar behoeft te staan en geweldig moet dringen. Het verbaast ons wel eenigszins, dat een handig man niet een zoetwinstje uit deze feesten heeft ge slagen, door stoelen te verhuren stellig zou dat een winstgevend zaakje geweest zijn! Bij het uitreiken der prijzen in het hotel „Wijn kamp", van den heer Betonville aan de Paardenmarkt, heette de voorzitter der feestcommissie, de heer Jb Lutterot, den aanwezigen hartelijk welkom. Hij wees er daarbij op, dat het de tweede maal was dat die feestcommissie deze aangename taak van de prijzen uit te reiken mocht verrichten en dat beide malen het feest door het prachtigste weer werd be gunstigd, zoodat gezegd kon worden „wat heeft die feestcommissie gebofd." (Daverend applaus.) Met menig geestig woord werden de prijzen uitge reikt, allereerst die, welke behaald werden in het con- cours-hippique, en wel: de 1ste prijs, een pendule met coupes aan den heer P. Schilder te Burgerbrug; de 2e prijs, 2 zilveren eetlepels en vorken, aan den heer IJ. W. Brouwer te Schellingwoudede 3e prijs, een beeld, aan den heer P. Fokker te Beemster, terwijl door het to weinig verschil met den winner van den 3den prija, aan den heer E. Govers te Alkmaar een eervolle ver melding werd toegekend. Daarna werden de prijzen, behaald in het sleutel- trekken, overhandigd, en wel aan mej K. Kor ver met den heer W. Schermerhom te Schermeer, de eersten prijs, een theeservies; aan mej. S. Berger te Alkmaar met den heer G. Buren te Heer Hugowaard, de twee den prijs, een schemerlamp, en aan mej. G. v. d. Oord, van Noordscharwoude, met den heer K. Zeeman te Zuid-Schermer, de derde prijs, een taschje. Yan de deelnemers aan het ringsteken hadden de volgende heeren prijzen in ontvangst te nemen: de heer J. Kokkes te Schermeer, met mej. G. Koster te Beemster, den eersten prijs, een tafel; de heer G. Bu ren te Heer Hugowaard, met mej. S. Berger te Alk maar, den tweeden prijs, een spiegel; de heer J. Jonk te Purmerend, met mej. M. Jonk aldaar, den derden prijs, een city-bag. Voor 't schoonste geheel werd de prijs, een barome ter, toegekend aan den heer J. Met te Heer Hugo waard, met mej. M. Zwager te Heer Hugowaard. De heer Lutterot merkte hierbij op, dat de keuze de jury buitengewoon moeielijk was. De voorzitter der af deeling, de heer G. Bos Wz., bracht daarna dank aan de feestcommissie voor het ontwerpen en uitvoeren van zulk een schoon program ma, waarbij de heeren zich geen moeiten en tijd had den ontzien. Kamens het bestuur riep hij hun een hartelijk tot weeziens toe. De heer Lutterot bracht nog een woord van dank aan de jury voor de door haar verrichte, somtijds zeer moeielijke beoordeelingen en hoopte dat de heeren zich bij volgende gelegenheden wederom beschikbaar zouden willen stellen. De waterpartij en het vuurwerk. Als de feestcommissie van de Landbouwtentoonstel ling nog eens weer zulk een waterfeest geeft, en het is dan wederom zulk een uitgezocht-schoone avond en dat zal wel, zouden we willen zeggen, maar het dan onmiddellijk afkloppen dan zal een onzer verslagge vers tusschen zeven en negen uur een wandeling door Alkmaar maken en zijn ervaringen in de „dooden- stad" meedeelen. Inderdaad als een doodenstad moet Alkmaar er gisteravond wel zoo uitgezien heb ben, immers het grootste gedeelte van de bevolking scheen op of aan het water te zijn. De boorden van het kanaal schenen geslagen in reuzenboeien, waarvan ieder schakelt.je een mensche- lijk wezen was. Waar maar eenigszins menschen kon den zijn, waren menschen: de spoorwaggons waren rlichtbezette tribunes geworden, de bruggen eveneens, de lantaarnpalen waren heklommen En dan op het water. Allereerst twee fraaie groote booten van de firma Bosman, voor genoodigden, dan een Alkmaar Packet, de Pomona, Texelstroom en an dere motorbooten, vrachtbooten, vrachtschuiten, roei- booten. het was alsof men zich op de Theems te Londen bevond en in die meening werd men versterkt door de fraaie verlichte versiering op het kanaalvak, die in haar licht-lijnen deed denken aan de Towerbrid- ge met dit onderscheid, dat er hier in licht-letters een „Leve de Landbouw" te lezen stond. Yan het. pro menadedek der trotsche Prinses Juliana, Waar we, dank zij de goede zorgen van den secretaris der feest commissie een prachtige zitplaats hadden gekregen, hadden we een mooi gezicht op het water. Ballons schenen over het water te glijden en als ze dan dich terbij kwamen bleken het roeibootjes te zijn. Een met lampions geheel afgezette groote schuit voer er een beetje plomp tusschen door, motorbooten puften en laat ons zeggen riekten. Af en toe lieten de stoom booten hun signalen hooren, nu eens kort en schel, dan weer lang gerekt en doffer. Tusschen al die drukte manoeuvreerde pijlsnel een klein bootje met een kostbare lading een groot transparant verkondigde, dat de feestcommissie hier aan boord was, terwijl wij er tevens waterpolitie opmerkten! Prachtig werkte aan boord van de Juliana het zoek licht. Ku eens bestraalde het den blanken huid van een zusterboot die statig aandreef, dan weer belichtte het de toppen van de boomen of veraste het ondeu gend jonge paartjes aan den voet, eindelijk wierp het zijn zilveren stralen op het donkere wa-ter, met zijn felle licht de lampions verbleekend, of op de geweldi ge menschenmassa, die zich dan een oogenblik wer kelijk „in een zee van licht baadde" en schijnbaar vol eerbied voor zulk een lichtweelde! als op com mando het hoofd boog. Het scheen zelfs alsof de maan zich beschaamd gevoelde en achter een wolken-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2