DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en e'fde Jaargang. 1909. ZATERDAG 25 SEPTEMBER. De suggestie van het allereerste justitieele onderzoek. B I N N E N L k N D No. 224 jyp Dit nummer bestaat uit twee bladen Een zeldzaam geschenk. Referendaris departement waterstaat. QEMENQü NIEUWS Inbraak. Spoorwegdieven Diefstal. Diefstal te Hoeven. Aangehouden. Ongelukken De trappisten van Tilburg. Valsch geld Accijns op het gedistilleerd. Auto-ongeluk. Uit Heer Hugowsard. Uit Wieringerwaard. Een ontaarde vader. Persdellct. Een hnis ingestort8 Pe buit, in beslag genomen. In een vorig artikel hebben wij er nog eens de aan dacht op gevestigd, dat het toch zoo opmerkelijk is, dat in de groote justitieele machine van den Neder- landschen Staat een gewichtig onderdeel (de recher che) onvoldoende is. Het is werkelijk noodig, dat in dit gebrek voorzien wordt, dat er eenige zorgvuldig uitgekozen jongelui tot rijks-rechercheur worden op geleid om gelijk dat, naar wij meenen, in Frankrijk thans gebeurt telkens tot het onderzoeken van be langrijke misdaden naar die plaatsen te worden ge zonden, waar hun hulp noodig is. Naar onze vaste overtuiging zouden zulke ambte naren in hoogo mate er toe kunnen bijdragen om de algemeene veiligheid te verhoogen en te zorgen, dat niet zoo veel belangrijke misdaden buiten de groote steden ongestraft bleven. Een betrekkelijk kleine uit gave zou hier aan de justitie zeer ten goede kunnen komen. Intusschen ook op ander gebied zou het optreden van een aantal geschikte rechercheurs een verbetering in onze justitie kunnen brengen. Want ook op ander gebied steunt die te veel op veldwachters en mare chaussee. Wij zouden hier het Papendrechtsche voorbeeld kun nen aanhalen. Doch wij willen die zaak liever buiten bespreking laten, omdat deze te gecompliceerd is ge worden en omdat het hier bovendien een bevolking betreft, die in Nederland niet als de gemiddelde mag worden aangenomen. Maar hebben wij wel een voor beeld noodig? Weet niet ieder, dat niet alleen het Openbaar Ministerie bij het opsporen maar ook de rechter bij het beoordeelen en veroordeelen in hooge mate op die lagere ambtenaren van het platte land is aangewezen Is dat een fout in de opvatting van hun taak van deze ambtenaren? Wij zouden het niet graag beweren. Maar wel liet zich best eene andere organisatie den ken, waarbij althans de rechter meer actief het onder zoek naar de waarheid instelde, dan dat volgens de tegenwoordige organisatie het gebruik is. Misschien ware ook in theorie een andere opleiding voor de amb tenaren van het O. M., een andere verdeeling van hun werk denkbaar. Intusschen zooals de zaken nu liggen is er op zulke ingrijpende hervormingen weinig kans, zullen wij dus moeten rekenen met de opvattingen, die uit het systeem onzer tegenwoordige rechterlijke organi satie voortvloeien. En dan is het o. i. niet te ont kennen, dat de bovenbedoelde lagere politie-ambtena- ren een veel, veel te zwaar gewicht in de schaal van Themis leggen. Nu gaan natuurlijk wel niet alle ambtenaren van het O. M. zoover, als een advocaat-generaal aan. een onzer gerechtshoven, die een viertal jaren geleden in een requisitoir zooveel gewicht aan een ambtseedig proces-verbaal van een veldwachter zeide te hechten, dat hij elke aanwijzing daarnaast voor het vestigen van een overtuiging absoluut overbodig achtte. Zóó kras zullen zeker slechts weinigen zich uitdruk ken, zóó ver slechts weinigen gaan. Maar toch de invloed van den veldwachter op het lot van den be schuldigde, blijft groot. Heeft hij eenmaal zich een opvatting van de misdaad gevormd, dan is de kans groot, dat aan die tfpvatting lang zal worden vastge houden. Bij het voorloopig hooren der getuigen heeft diezelfde man alweer grooten invloed en kan hij, vaak zonder dat hij het weet, hun een lezing suggeree- ren, waaraan zij zich vooral in minder duidelijke zaken natuurlijk gaarne vasthouden. De veldwachter is bovendien in een kleine omgeving «en man van gewicht, dien men niet gaarne tegen spreekt. Zoo kan het voorkomen, komt het naar onze erva ring voor, zal het zelfs naar wij vermoeden veel voor komen, dat een strafzaak eigenlijk al heelemaal klaar is, voordat de rechter haar aangesneden heeft. Nu is het natuurlijk mogelijk, dat de rechter van instructie het onderzoek van voren af aan begint en den onder geschikten ambtenaar eenvoudig op zij schuift. Doch hoe onwaarschijnlijk is het, dat dit zal gebeuren, als de beambte goed staat aangeschreven. Bovendien: in den regel moet hij toch weer voor den rechter het nader onderzoek verrichten, in den regel zou hij dus de machine zijn, gebruikt ter controleering van. zichzelf. In den regel zal dus ook deze rechter onder de sug gestie van dien ambtenaar staan. Eu dat de vonnis sende rechter, die uit enkele stukken en een korte openbare behandeling der zaak zijn inzicht in de zaak moet vormen, natuurlijk veel zal afgaan op een be trouwbaren beambte, spreekt van zelf. Zoo komt het, dat in onze rechtspraak de gewone, eenvoudige, weinig ontwikkelde veldwachter veel te veel invloed heeft. Hoe zou daarin nu niet een groote verandering ten goede komen als tusschen den veld wachter en den rechter voor belangrijke zaken werd ingeschoven een beroepsrechercheur, die het vooron derzoek had te doen. Om te beginnen staat deze al objectief tegenover de zaak, terwijl de veldwachter dat natuurlijk niet doet, met de menschen te veel om gaat, te veel politieman is, te veel geneigd zal zijn om, indien de verdachte een lastige rustverstoorder is aan die verdenking vast te houden om den lastigen kerel meteen te laten boeten voor al het andere kwaad, dat hij gebrouwen heeft en dat misschien niet strafbaar was. Doch ook overigens kan de recher cheur de zaak objectiever onderzoeken. Hij is onbe vooroordeeld, beter gewapend tegen den schijn, eerder geneigd om op kleinigheden te letten, die den grove ren ordebewaarder ontgaan, beter in staat om den rechter al het bewijsmateriaal te verschaffen, dat de ze noodig heeft. Niet alleen dus voor de veiligheid, maar ook voor de rechtszekerheid zouden wij het van het grootste be land achten, dat er rijksambtenaren werden aangesteld die onder toezicht van het openbaar ministerie belast werden met het onderzoek naar de meer gewichtige misdaden en het opsporen van de plegers daarvan. Aan H. M. de Koningin is dezer dagen een zeld zaam schoon geschenk voor Prinses Juliana aangebo den, dat deze in later jaren, wanneer ze het kostbare voorwerp zelf al lang niet meer gebruikt, ook wel zal waardeeren om de zijde, vanwaar het kwam. De vereeniging van Nederlanders, wonende te Jo hannesburg, heeft namelijk een kom, schotel en lepel van zuiver goud doen vervaardigen, dienende tot het gebruik van pap. Versierselen kunnen deze voorwerpen niet dragen, immers zuiver goud is daartoe niet te bewerken; alles is dan ook met den hamer geslagen, maar de vorm is zeer sierlijk, en het is gelukt, in alle drie voorwerpen een Koningskroon en een J. te stempelen. Het prachtige geschenk is gesloten in een zeer mooi kistje van Khodesia taekhout en werd door den voor zitter der Nederlandsche vereeniging, prof. dr. P. J. Miiller, naar Het Loo overgebracht. (Vad.) Op de begrooting van het departement van Water staat voor 1910 is uitgetrokken een som van 3500 voor de aanstelling van een referendaris bij dat de partement teneinde een doeltreffender behandeling van postzaken voorzooveel de minister bij de behan deling van deze is betrokken te bevorderen. Gevolg hiervan zal vermoedelijk zijn, dat de rechtstreeksche aanrakingen en besprekingen tusschen den minister en het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, ver tegenwoordigd door den directeur-generaal, zullen verminderen of wel geheel vervallen. Wijziging Gezondheidswet. Krachtens machtiging van de Koningin heeft de minister van Binnenlandsche Zaken het ontwerp van wet tot wijziging van de gezondheidswet ingetrokken. Met gebruik van een valschen sleutel is gisternacht ingebroken in Van Dijk's zeepmagazijn in de Groote Houtstraat te Haarlem. De kassa is geforceerd en ge ledigd. Alles werd overhoop gehaald. - Ten huize van de dames Hoos aan den Goudsche- singel te Rotterdam is Donderdagavond ingebroken. Een van de dames is uitstedig, de andere bracht dien avond een bezoek bij een bevriende familie in de stad en ontdekte de inbraak, toen zij thuis kwam. Met een valschen sleutel binnen gekomen, hebben de daders alle vertrekken doorzocht en overhoop ge haald. Een groot aantal gouden en zilveren lijfsiera- diën, tafelzilver enz., een en ander een waarde van on geveer 400 vertegenwoordigende, zijn gestolen. De commissaris van politie liet in den afgeloopen nacht arresteeren de gebroeders J. en H. v. G. uit de Dirksmitstraat en K. J. uit de Warmoezierstraat. De ze lieden waren opgemerkt in de nabijheid van de wo ning van de dames Hoos, waar zij zich op verdachte wijze ophielden. In hun bezit zijn een aantal sleutels gevonden, waaronder er zijn, die op het slot van de huisdeur en van in het huis zich bevindende kasten passen. Van het gestolene is nog geen spoor ontdekt. De spoorwegdieven hebben er weer wat nieuws op gevonden. Donderdagavond werden op het spoorweg terrein aan de Rijnhaven te Rotterdam een paar kerels verrast, die bezig waren gaten te boren in den bodem van een waggon van de H. IJ. S. M., geladen met 200 balen koffie. Op deze wijze konden zij uit de onder liggende balen de koffie laten uitloopen en opvangen. Toen zij zich verrast zagen, gingen de dieven aan den haal, zoodat zij onbekend zijn gebleven. In een hotel te Rotterdam is door een rechercheur aangehouden de 17-jarige kantoorbediende A. H., die verdacht wordt van diefstal van 300 mark, gepleegd ten nadeele zijner ouders te Stuttgart. Met het gesto len geld nam hij de wijk naar Engeland, vanwaar hij herwaarts kwam. Hij is naar het hoofdbureau van politie gebracht. Zooals wij gisteren meldden, is aangehouden een zekere v. d. B., als bestuurder van paard en rijtuig. De zaak heeft zich als volgt toegedragen: v. d. B. kwam miet het paard en rijtuig bij een ze keren M., kastelein, wonende te Beveren. Eerstge noemde wilde graag het span verkoopen en M. had er wel zin in. Ilij vroeg dus den prijs en v. d. B. noemde een bedrag van 525 francs. M., die wist dat dit meer dan de helft beneden de waarde was, kwam de zaak toen verdacht voor en stuurde daarom in allerijl om de politie, die den vogel knipte, de bestolenen in ken nis stelde en v. d. B. in arrest nam. Een geschenk. De afdeeling Enkhuizen en Omstreken der Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoholische Dranken heeft van een ingezetene ten geschenke ontvangen het door hem gekochte huis, waarin oudtijds de Westfriesche Munt was gevestigd. Het gebouw zal gerestaureerd en ingericht worden tot een geheel-onthoudersloge ment en koffiehuis. Te Amsterdam zijn gisternacht door twee nachtwa kers van den particulieren nachtveiligheidsdienst een tweetal personen aangehouden, die uit het onderhuis van het perceel 1Ö4 Keizersgracht, bewoond door de wed. B., kwamen. De beide inbrekers werden achter volgd en door de politie gearresteerd, waarna zij naar het politiebureau Westerstradt werden geleid. Zij werden in het bezit gevonden van moderne inbrekers werktuigen; een hunner Ch. H. is een bekende der po litie. boord gebruik maakte van de toiletgelegenheid, legde een oogenblik een pakje effecten, dat hij kort te vo ren als aandeel in een erfenis had ontvangen, naast zich neer, zonder er later bij het verlaten er om te denken het weer bij zich te steken. Eerst toen de boot in Amsterdam was aangekomen en hij reeds aan wal was herinnerde hij zich het pakje te hebben laten liggen. Toen hij evenwel terug ging om zijn eigendom te zoeken, bleken de effecten reeds verdwenen. In de fabriek van de firma De Jong Co., aan de Generaal van der Heijdenstraat te Rotterdam is de drukkers jongen J. G. S., gistermiddag met het rech terbeen in aanraking gekomen met het kamrad van een snelpers. Ernstig verwond aan dat been is de jon gen naar het ziekenhuis gebracht. Aan boord van het s.s. „Segolvia," liggende in de Schiehaven te Rotterdam, had gistermiddag een ern stig ongeluk plaats. Door het breken van een touw, waarmede de laadboom gericht wordt, zwaaide de laadboom over het dek en sloeg een ijzeren ventilatie- koker weg. De bootwerker A. J. L. kreeg dezen op het lijf. Ernstig inwendig aan het onderlijf gekwetst werd hij met de brancard van de vereeniging Eerste Hulp bij ongelukken naar het Diaconessenhuis ver voerd. De Msb. kan met zekerheid melden, dat de ex-abt zijn onderwerping heeft geteekend. De paters zullen onder een nieuw bestuur eerstdaags do abdij wederom betrekken. De financiëele zaken zullen geheel tot tevredenheid der crediteuren gere geld worden. Door de politie te Eindhoven is een valsche rijks daalder in beslag genomen, dragende den beeldenaar van Willem III en het jaartal 1870. Het geldstuk was zeer kunstig nagemaakt en alleen kenbaar aan de eenigszins blauwe kleur, terwijl de klank slechts weinig met dien van een echten rijks daalder verschilde. Een on angena-ne verrassing. Een inwoner uit Vlissingen, die met de boot een reisje maakte van Zaandam naar Amsterdam en aan Door de regeering is een nadere nota van wijzigin gen ingediend, betrekkelijk het wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op het gedistilleerd en voor- loopige regeling van de bestemming van de opbrengst dier verhooging. De nadere wijzigingen beoogen te bepalen, dat de geheele opbrengst van den verhoogden accijns op het gedistilleerd in 1910 ten goede komt aan de middelen van dat dienstjaar. De heer J. B., auto-verhuurder en machinefabrikant te Almelo, reed Woensdagavond met zijn auto onder de gemeente Tubbergen over een hond, waardoor het stuur onklaar werd en de machine in volle vaart over een zich langs den weg bevindende sloot vloog. De auto kwam onderstboven op een weiland terecht. De heer B. en zijn knecht, die beiden zoo goed als onge deerd bleven, konden zich met moeite uit de zwaar beschadigde auto wringen. De auto werd op een kar naar Almelo vervoerd. Uit Herenkarspel. In deze gemeente zijn bij het onderwijs twee jubilé's aanstaande. Op 18 October a.s. zal de heer E. Meijer Drees, hoofd der school te Dirkshorn, den dag herden ken waarop hij voor 40 jaar dat ambt aanvaardde, ter wijl de heer A. Blad op 1 November a.s. zijne 25-jari- ge werkzaamheid alszoodanig aan de school te Kerk buurt zal herdenken. Raadsvergadering te Harenkarspel, 23 September 1909, 's namiddags 31J2 uur. Voorzitter de heer J. Burger Jz., burgemeester. Na de opening der vergadering en de lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, worden gelezen de verslagen van de Hoofden van Scholen omtrent het in den afgeloopen zomer gegeven herhalingsonderwijs aan meisjes. Deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. De heer D. Plaatsman wordt wegens zijn vertrek uit de gemeente ontheven uit zijne betrekking als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Daarna wordt in behandeling genomen het voorstel van den heer J. Bakker, in de vorige vergadering ge daan, tot afschaffing van den kermis-Zondag. In verband hiermede worden gelezen: lo. een verzoek van H. Schouten te Warmenhuizen om dat voorstel niet aan te nemen; 2o. verzoekschrift van gelijke strekking van 48 neringdoenden uit de gemeente en 3o. een adres van 324 ingezetenen, niet-neringdoenden, waar bij adhaesie betuigd wordt met het adres der nering doenden en 4o. een schrijven van J. Bos, mededeelende dat zijn naam ten onrechte voorkomt op het adres om adhaesie der ingezetenen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. het voorstel van den heer Bakker hebben behandeld en in overwe ging geven niet daarop in te gaan, op grond van den drang door ingezetenen in deze uitgeoefend. De heer Bakljer, in de gelegenheid gesteld zijn voor stel nader te verdedigen, zegt weinig ter aanvulling van dat voorstel te kunnen mededeelen en te verwij zen naar de motieven in de vorige vergadering uiteen gezet. De heer Slot is voor het voorstel met het oog op de ontheiliging van den Zondag, die noodwendig uit het kermisvieren op dien dag voortvloeit. De voorzitter zegt wel te gevoelen voor de motieven door den heer Bakker en Slot aangevoerd, doch reke ning te houden met de belangen van de neringdoenden voor wien de afschaffing van den kermis-Zondag een schadepost zal zijn. Na eenige verdere discussie wordt het voorstel met vijf stemmen verworpen, alleen de heer Slot en den voorsteller stemden voor. De gemeentebegrooting voor 1910 aanwijzende een ontvangst en uitgaaf van 20496.135 met 596.405 voor onvoorziene uitgaven, passeerde na eenige toe lichting van enkele posten, de hamer. Als buitengewo ne uitgaven komen daarop voor 250 voor een serre bij de dokterswoning, 80 voor een bak bij het post kantoor benevens een post voor nieuwe schoolbanken voor twee lokalen te Dirkshorn. Da begrooting van den algemeenen armendienst 1910, ontvangst 1656, uitgaaf 3476, vermoedelijk nadee- lig saldo 1820, verwierf mede 's Raads goedkeuring. Tot dekking van dit nadeelig saldo vermeldt de ge meentebegrooting een post van 1800 subsidie aan dat Bestuur. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. Uit S". Pancras Door 41 leden van de afdeeling St. Pancras der Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Om streken" is besloten tot het gezamenlijk aankoopen van 219.147 K. G. verschillende hulpmeststoffen, waar voor op 8 Oct. van vijf verschillende handelaren prijs opgave worden ingewacht. Wegens restauratie aan de Herv. kerk zal alhier voorloopig ge-en godsdienstoefening worden gehouden. Tot onderwijzer alhier is benoemd de heer D. de Jong" te Krommenie. In de Raamsteeg te Haarlem leeft een der bewoners sinds eenigen tijd gescheiden van zijn vrouw. Donderdag nu sloop hij haar woning binnen en vroeg haar of ze weer bij hem wou komen wonen, en zou ze dat niet doen, dan schoot hij haar dood. Meteen haalde de gevaarlijke man een met scherp geladen re volver te voorschijn. De vrouw beloofde weer met hem mee te zullen gaan, doch vroeg even bij haar moe der den kinderwagen te mogen gaan halen, dan kon den daar de beide kinderen in. R. stond dit toe. Wat deed evenwel de vrouw? Zij waarschuwde haar broer en haar zwager, die di rect zich naar de woning begaven, waar R. met de kinderen stond te wachten. Het jongste kind had hij op den arm. Zoodra hij evenwel de beide mannen zag in plaats van zijn vrouw, werd hij vreeselijk woe dend en smakte 't wicht, dat hij op den arm droeg, op de straat. De val was zoo 'hevig, dat 't kind zich niet meer verroerde. Zijn zwagers grepen den ontaarden vader toen aan en dienden hem een flink pak slaag toe, zoodat hij zel'f „moord" begon te schreeuwen. Daarop trachtte hij de zwaar geladen revolver uit den zak te halen, doch de beide mannen wisten dat te beletten en brachten hem op naar 't politiebureau in de Smedestraat, waar hij achter slot en grendel gezet werd en waar de re volver in beslag genomen werd. Dit is de tweede, die reeds op hem gevonden is. Het kind is later door een dokter verbonden. Het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Am sterdam eischte gisteren tegen A. Holdert 100 boe te, subsidiair 20 dagen hechtenis, wegens het opnemen destijds in De Echo van een bericht, overgenomen uit het N. v. h. N., waardoor de bekende anarchist Sam son zich benadeeld achtte en die daarvoor 150 scha devergoeding had gevraagd. De uitspraak heeft plaats over 14 dagen. Gisteravond om zes uur had te Breda een vreeselijk ongeluk plaats. Bij volkomen windstilte en zonder dat een oorzaak van buitenaf op te sporen is, stortte een in aanbouw zijnd huis in de Lange Brugstraat in. De steiger viel voorover en bracht aan de tegenover liggende huizen groote schade toe. De vier binnenmuren van het ingestorte perceel waren alle naar beneden gekomen en onder het puin moesten werklieden bedolven zijn. Men wist eerst ech ter niet hoeveel. Aanstonds boden buren hulp en het mocht hun spoedig gelukken, twee werklieden te bevrijden. De verwoesting was echter zoo groot, dat de infan terie gerequireerd moest worden, die aanstonds het reddingswerk begon. Er werden negen gewonden opgegraven, van wie naderhand twee zijn overleden. Om 8 uur werd de laatste man uitgegraven. De overledenen zijn zekere Verheyen, een 14-jarig loodgietersknechtje, en Talboom, een metselaar. Onder de zwaargewonden bevindt zich de aannemer, de heer Beekers zelf. De meeste werklieden waren uit Princenhage en Ginniken afkomstig. Eén slechts uit Breda. Per brancards werden de gewonden naar het zieken huis gebracht. De burgemeester, mr. E. P. van Lanschot, was van den beginne af bij het reddingswerk tegenwoordig, alsmede verschillende doctoren. De architect Mermans werd tijdens het reddings werk door den aanbesteder naar de keel gevlogen, ten gevolge waarvan een worsteling plaats had. Do twis tenden werden door de politie gescheiden. Een wonder mag het heeten, dat geen voorbijgan gers onder het puin zijn geraakt. Door onmiddellijk de electrische geleiding van een naastbijliggend huis naar de plaats des onheils te ver leggen, kon het reddingswerk plaats hebben bij elec- trisch licht. In Augustus van het vorige jaar werd door de Rechtbank te Zutphen wegens diefstal tot één jaar ge vangenisstraf veroordeeld zekere P. H. te Groningen. Tevens werd hij toen verdacht van eenige groote dief stallen te Warnsveld en Gorsel gepleegd, doch het be wijs daarvoor kon niet worden geleverd, aangezien de gestolen voorwerpen alsgouden slot met koralen, gouden mutshangers, zilveren horloges en kettingen, niet konden worden opgespoord. Dezer dagen mocht het een rechercheur van politie te Groningen gelukken de vermiste voorwerpen ten woonhuize van verdachte in beslag te nemen. Hierbij bleek, dat de voorwerpen daar door verdachte waren verborgen achter een kast, reeds voor zijne arrestatie ter zake van het feit, waar voor hij thans het jaar gevangenisstraf heeft onder gaan.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1