DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 226 Honderd en elfde Jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en .feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P jkmaar f 0,80^ franco door het geheele Rijk f 1, M aderlijke nummers 3 Cents. DINSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER 8s ZOON, Voordam C 9. 28 SEPTEMBER. B IN N E N L A N D. TtMOOBmamMr 8, De heer Steijn. Du heer Lovink. De Hudson feesten. Tentoonstelling gemeentebedrijven. Ongeluk p zee. Taalmonumenten van NIeuw-Amstefdanv Moord bij Koekange. ALKMAARSCHE w& ALKMAAR, 28 September. De Fransche bladen houden zich tegenwoordig weer eens bezig met het verschijnsel van de ontvolking. Een dergelijke bespreking komt geregeld terug. Men ziet het gevaar dreigen, dat Frankrijk een natie van den tweeden rang zal worden, men gaat er over pra ten, wat men zou kunnen doen om het af te wenden doet intusschen niemendal. Allerlei middelen wor den aangegeven, om niet alleen de afname van het aantal geboorten te stuiten, maar zelfs om de ver meerdering der bevolking te bevorderen, doch tot een resultaat komt men niet. Misschien zou men dit nog niet eens zoo heel erg vinden als Duitschland er niet was. Maar niet waar? aan gene zijde der Vogeezen komen er steeds meer Michels en Gretchens, neemt de bevolking voortdurend toe en wordt het leger steeds grooter. De Duitsche buurman wordt al maar door sterker, en de Franschman zwakker. Het gevaar, dat hierin schuilt, acht men het grootst. De revanche-idee sterft langzamerhand af, maar meer algemeen wordt de vrees, dat Duitschland vroeg of laat zijn mooie uniformen nog eens op Fransch grond gebied zal zenden. En kon men nu maar Fransche uniformen daar tegenover stellen! Dat kan men niet bij gebrek aan weerbare Fransche mannen. Maar zoo is er gezegd moeten er juist in die unifor men mannen steken, die in Frankrijk geboren zijn? Wij hebben nog bezittingen en daar is een overvloedi ge zelfs een zéér overvloedige bevolking. Zou het niet mogelijk zijn, de jonge zwarte mannen naar Frankrijk over te brengen, en daar een uniform aan te trekken. Dat werkt beschavend het overbrengen naar Frankrijk, niet hét aantrekken van een uniform en dat sterkt bovendien de natie. Een Fransch generaal kwam met het voorstel de negers der Fransche kolonies in Afrika dienstplichtig te maken „om het militaire evenwicht in Europa te herstellen," gelijk het zeer mooi heette. Aanvankelijk werd het voorstel gunstig ontvangen. Dat was nu een mooie oplossing van het lastige vraagstuk: de Franschen hadden zich niet meer be zorgd te maken over de ontvolking en Frankrijk was voldoende beschermd. De bestrijding bleef evenwel niet lang uit en zij was niet malsch. Er werd al heel gauw opgemerkt, dat Frankrijk niet het eenige rijk met koloniën is, dat ook andere landen kleurlingen in het geweer zouden kunnen roepen en in dat geval zou Frankrijk zeker aan het kortste einde trekken. Er werd betoogd, dat de oorlog nog des te wreeder zou worden, als men hem met behulp van barbaren liet voeren. Hoe die heeren oorlogvoeren ziet men tegenwoordig in Marokko, waar gevangen genomen vijanden op meer dan wreede wijze worden geslacht en afgemaakt. Maar vooral ook werd met klem gewaarschuwd tegen het gevaar, dat zulke zwarte soldaten in vredestijd opleveren. Zij zouden in de kazerne allerlei ongewenschte toestanden brengen en wee de garnizoensplaats, waarheen zij ge detacheerd werden! En dan het gevaar in de toekomst. De zwarte heeren, die naar hun geboorteplaats terugkeerden, bleven tenslotte barbaren die in Frankrijk den wa penhandel geleerd hadden en de wapens nog wel eens tegen Frankrijk konden keeren. Maar gesteld, dat zij het niet zoo onaangenaam in Frankrijk vonden, dat zij er zich vestigden. Ook dan konden zij met de blanke wapens gevaarlijk worden. Er zijn voorbeelden te over, dat kleurlingen een beetje niet-Europeesch over regeeren denken, dat zij den een en dag een machthebber wegjagen en hem mis schien een paar etmalen later weer geestdriftig be groeten of omgekeerd. En dan zij zouden ook zonder wapengeweld over het blanke ras kunnen gaan heerschen, en wel door de macht van het stembiljet Zij zouden aldus werd er geschreven al de hee ren van het Palais Bourbon met hun stemmen kun nen verdrijven, al de quinze milles gelijk de afgevaar digden in Frankrijk spottend worden genoemd, sinds zij eigenmachtig hun jaarlijksclie toelage tot 15000 francs hebben verhoogd. De afgevaardigden, die toe stonden, dat negers uit de Fransche kolonies in het geweer werden geroepen, zouden, zoo wordt er pathe tisch uitgeroepen, hun eigen graf delven. Meer bezadigde courantenschrijvers herinneren aan de historie, aan het machtige Romeinsche rijk, dat mede te niet ging door het werven van barbaren. Zooals uit het bovenstaande blijkt, heeft het voor stel van den generaal weinig kans verwezenlijkt te worden. Als de negers „het militaire evenwicht in Europa" moeten herstellen, mag men het gerust als verbroken beschouwen De ex-president van den voormaligen Oranje-Vrij staat, de heer Steyn, die, zooals men weet, te Amster dam vertoeft, wordt eerst de volgende week in den Haag verwacht, als gast van. de familie Kröller op Huis ter Vijver in de Scheveningsche Boschjes. De heer Lovink, directeur-generaal van den land bouw, wiens benoeming tot directeur van het land- bouw-departement in Indië door den Gouverneur-Ge neraal verwacht werd, zal tegen 1 November ontslag uit zijn tegenwoordig ambt aanvragen en na een ver lof van eenige weken in de tweede helft van November naar Indië vertrekken, te gelijk met Gouverneur-Ge neraal Idenburg, per Rembrandt. De heer Lovink zal op reis naar Batavia dr. Treub, zijn voorganger, in het zuiden van Frankrijk ontmoeten tot het houden van eenige besprekingen. De berichtgever van het Hbld. te Nieuw-York seint: De reeks der feesten werd geopend met een ma rine-parade, die door vier millioen menschen werd bij gewoond. Oorlogsschepen van acht natiën salueerden de „Halve Maen," die Zaterdag op de plaats der pa- ade aankwam. Te 3 uur hield de heer Van Eeghen een redevoering tot aanbieding van het geschenk, die door generaal Woodford werd beantwoord. Reuter seint uit Nieuw-York: Hedenochtend werd hier een groote waterparade ge houden, waaraan 500 schepen van allerlei soort, waar onder ook de „Halve Maen" en de „Clermont," deelna men. Door een onhandige manoeuvre voeren de „Halve Maen" en de „Olermont" tegen elkander aan, ze werden echter slechts weinig beschadigd. De com mandant Lam, gekleed als Hudson, stond goed zicht baar op de kampanje van de „Halve Maen." Meer dan een millioen personen volgden, staande aan het strand de parade. De kruiser „Utrecht" ligt op een eere plaats tusschen de andere voor anker liggende sche pen. Bij de Zaterdag gehouden receptie ter gelegenheid der Hudsonfeesten bood de burgemeester van Amster dam, de heer Van Leeuwen, de boeken en documenten aan, die betrekking hebben op de reis van de „Halve Maen." Hij wees er op dat het aanbieden van een reproductie van Hudson's schip een bewijs is van de vriendschappelijke gevoelens van bloedverwantschap, eenheid en belangstelling die de Nederlanden en de Vereenigde Staten steeds verbonden en nog verbinden. Onder de talrijke menigte hadden vele ongelukken plaats. Een vrouw werd doodgedrukt. QEMENQD NIEUWS. Aan B. en W. van 225 gemeenten van ons land bo ven de 5000 inwoners is een schrijven toegezonden door het- bestuur van de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen te 's-Gravenhage, met verzoek vóór 1 November a.s. te mogen vernemen of B. en W. bereid zijn te bevorderen, dat vanwege hunne gemeente inzendingen plaats hebben voor de tentoonstelling, op de gemeentebedrijven betrekking hebbende, welke bij voldoende deelneming zal worden gehouden tegelijk met het in Juni 1910 te Schevenin- gen vanwege genoemde Vereeniging, die 12 Maart 1910 haar 35-jarig bestaan herdenkt, in een der zalen van het Kurhaus te houden Nationaal Congres ter be spreking van de gemeentebedrijven, onder eerevoorzit terschap van den burgemeester van 's-Gravenhage, Ba ron Sweerts de Landas Wybor ;h. Voor de bedoelde tentoonstelling wordt de steun ingeroepen der gemeentebesturen door de inzending van teekeningen, plannen, middelen en geschriften betreffende de gemeentebedrijven, die in uitvoering zijn, of gebracht zullen worden. Acetyleen ontploffing. Het hotel Ter Brake wordt verlicht door acy tel een- gas en de machine voor gasontwikkeling staat in den tuin ongeveer 60 a 70 meter achter het huis. Toen gaslucht geroken werd begaf de bediende zich met een lantaarn naar het steenen gebouwtje, waarin de ma chine geplaatst was. Toen hij de deur opende vloog het geheele gebouwtje met een knal die door het ge heele dorp en zelfs nog veel verder werd gehoord, uit elkander. De bediende J. Hondebrink was achterover gevallen en werd met brandwonden overdekt opgeno men. In het hotel Ter Brake en andere in de buurt staande huizen, zijn door den schok verschillende rui ten gesprongen, verdere ongelukken kwamen gelukkig niet voor. - i. J De rsmp te Breda. De toestand van den aannemer Beekers, jongeman van 25 jaar en gehuwd schijnt thans buiten gevaar te zijn, alhoewel de inwendige kneuzingen van emstigen aard zijn. De andere gewonden nemen in beterschap toe. Maandagmorgen had de begrafenis, der twee slacht offers van uit het ziekenhuis plaats; de plechtigheid had een zeer eenvoudig verloop; het stoffelijk over schot van Talbooh werd te Princenhage begraven, de jonge, 18-jarige opperman Van Beers werd op de be graafplaats Zuijlen ter ruste gelegd. Zondagmiddag heeft H. M. de Koningin in een lang telegram aan den Burgemeester haar deelneming betuigd in het ongeluk en inlichtingen gevraagd om trent den toestand der gewonden. Deze inlichtingen werden daarop eveneens telegrafisch aan H. M. de Koningin verstrekt met de mededeeling dat nadere bijzonderheden omtrent de ramp schriftelijk zouden worden gemeld. Kinderverlamming. In De Wijk (Dr.) doetyzich bij een 4-jarig meisje een gev;J van kinderverlamming voor. Inbraak. Gisternacht is bij den landbouwer Van de Pol onder Barneveld ingebroken en uit een gesloten kabinet ruim 300 aan bankpapier ontvreemd. De dader, E. J. Klaassen, pas 16 jaar, is gearresteerd en naar Utrecht overgebracht. Een laffe daad. Men schrijft aan de N. Ot. Onder de vele belangstellenden Zaterdagmorgen in het kamp te Milligen bevond zich ook een tweetal fo tografen, dat opnamen deed voor geïllustreerde week bladen, n.l. Van de P., de bekende fotograaf uit Amersfoort, die de bijdragen levert voor Het Leven en De Wereld, en H., de medewerker van De Prins. Nu heeft Van de P. in dit bijzondere geval het voor recht „doof" te zijn; hij wordt niet afgeleid en geeft zijn oogen dubbel den kost. Wordt hem gezegd met zijn toestel niet verder vooruit te gaan, hij verstaat er niets van en stevent regelrecht op het doel af. In het kamp stond hij dan ook op een gegeven oogenblik zoo dicht bij het koninklijk rijtuig, dat men hem aan de jaspanden terugtrok, want met alle orders dreef hij den spot, gewoonweg met veelzeggend gebaaT de han den aan de ooren brengende. Geen wonder dan ook, dat hij voor zijn bladen prachtige opnamen had. De Prins-fotograaf was dat een doorn in 't oog, vooral toen hij bemerkte, dat hem iets ontging, wat nu met Van de P. niet het geval was. Na afloop der plech tigheid n.l. bood het dochtertje van mevrouw De Bruijn aan IL. M. een bouquet aan en Van de P. had toevallig een prachtig plaatsje om hier een mooi kiek je van te nemen. H. M. de Koningin nam met de Haar eigen vriendelijkheid' den bouquet in ontvangst, en juist dit moment had Van de P. uitgekozen om in beeld te brengen; maar de concurrent was wakker; juist op dat oogenblik hield deze de hand voor de lens van zijn tegenpartij, zoodat de opname jammerlijk mis lukte. De te begrijpen verontwaardiging was groot en de politie moest er aan te pas komen om den beiden mannen het scheiden gemakkelijk te maken. De laffe daad verwekte algemeen afkeuring. De drank. Zondagavond vond de landbouwer G. O. op zijn erf, aan den Ringvaartweg te Rotterdam tegen een hooi berg liggen het lijk van den 63-jarigen landlooper K. N. Een geneesheer stelde vast, dat de man tengevol ge van drankmisbruik is overleden. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Gistermorgen is te Scheveningen aangekomen de bemanning van bom SCIL 170 C. Overduin, welke te Grimsby is binnengebracht door de stoomtrawler Mansfield. Deze stoomtrawler had Vrijdagmorgen de bom overstoomd, terwijl deze nog lag aan een gedeelte van de vleet en alle man aan dek was om de vangst te verwerken. Bij het zien naderen van den trawler werd geroe pen door de matrozen van de bom, doch men zag nie mand aan dek. De aanstooming was onvermijdelijk. Toen deze plaats greep, sprong de stuurman over op den trawler, die niemand op dek aantrof, terwijl na herhaald roepen de wachtman wakker werd. Intus schen volgden de overige mannen van de bom den schipper, alleen een matroos kon niet meer oversprin gen en bleef op het wrak der bom. Met behulp van een lijn werd hij door zijn landgenooten door het water aan boord getrokken. De Engelsche matrozen hadden geen hand ter redding uitgestoken. De kapitein van den trawler liet nu naar Grimsby stoomen, waar de Scheveningsche bemanning door den consul naar Rot terdam werd geholpen. De taal van het huidige Nieuw-York is twee woor den rijker dan het overige Amerikaansch. Twee woor den, die elke geboren Nieuw-Yorker verstaat, maar die daarbuiten niet worden begrepen en die blijkbaar afkomstig zijn van het Hollandsch der stichters van de stad. Het zijn de woorden „wip" voor de wipplank in de kinderspeeltuinen en „stoop" (spreek uit stoep,") met dezelfde beteekenis van gereserveerd straatgedeelte voor of langs het huis, die- dit woord in het Nederlandsch heeft. (Hbld.) Levend verbrand Zaterdagnamiddag had te Vlissingen een treurig ongeluk plaats. Doordien mej. J., in de Molenstraat aldaar, met haar rokken aan een brandend petroleum toestel bleef hangen, vatten haar kleeren vlam. De on gelukkige vluchtte de straat op, waar haar van alle kanten hulp werd verleend. Men slaagde erin het vuur te blusschen, maar de vrouw was zoo ernstig wond, dat men haar meer dood dan levend in haar wo ning bracht, waar twee dokters de eerste hulp verleen den en adviseerden om de vrouw onmiddellijk naar het gasthuis over te brengen. Daar is zij 's avonds aan de bekomen wonden bezweken. Tot het laatste oogen blik was de vrouw bij volle bewustzijn. Haar man is onderofficier bij de nïarine en thans in Indië, vanwaar hij op het laatst van dit jaar naar huis keert. Ten huize van de gebroeders Bakker werden eenige kleeren in beslag genomen, waarin bloedvlekken zaten. Dat bloed is bij onderzoek gebleken menschenbloed te zijn. Tegen de beide verdachten Roelof en Klaas Bakker is door de Arrond.-Rechtbank te Assen rechtsingang verleend. („Ass. Ct.") T ooneelwedstrljd. De Vereeniging „Nut en Genoegen" te Naaldwijk, herdenkt op 1 December a.s, haar 50-jarig bestaan en besloot bij die gelegenheid een nationalen wedstrijd voor drama's en blijspelen uit te schrijven, waaraan 4 vereenigingen kunnen deelnemen die reeds vroeger in wedstrijden werden bekroond. Worden uitgeloofd, behalve de zilveren medailles aangeboden door H. M. de Koningin, H. M. de Ko ningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen, voor de drama's prijzen van 50 en 25, voor de blijspelen prijzen van 20 en 10 benevens vel# personeele prijzen. - Typhus. De typhus, die te Zuid-Scharwoude verleden jaar op zoo'n vreeselijke wijze heerschte, begint zich ook thans onrustbarend uit te breiden. Er komen reeds 5 gevallen voor. Plafondschilderingen ontdekt. Aan de gewelven der voormalige St. Pancraskerk, thans Zuiderkerk, te Enkhuizen zijn plafondschilde- ingen ontdekt, die waarschijnlijk tijdens de Hervor ming door een verflaag aan het oog zijn onttrokken. Van een klein oppervlak is-deze verflaag verwijderd; bij onderzoek is gebleken, dat de schilderingen nog in zeer goeden staat verkeerén,- waarschijnlijk dagteeke- nen uit het begin der 15e eeuw en „van waarde zijn, zoodat het zeer wenschelijk is, ze^ weder bloot te leg gen. Het verwijderen der verflaag.- is echter niet ieders werk, daar de schilderingen niet of althans zoo min mogelijk moeten worden beschadigd. De kosten zijn daarvan vrij belangrijk; ze worden geraamd op 10.000. Indien de benoodigde gelden kunnen wor den verkregen, dan zal het werk in 10 jaar worden uitgevoerd, zoodat jaarlijks 1000 wordt besteed- Door kerkvoogden der Ned. Ilerv. Gemeente is een verzoek om subsidie tot het rijk gericht. Op de be- grooting is 600 voor het doel uitgetrokken. Wordt dit bedrag toegestaan, dan zal het overige door de ver eeniging Rembrandt, het Oudheidkundig Genootschap en de kerkvoogden gezamenlijk worden bijeengebracht. Wat er vergeïen wordt. Te Haarlem zullen Dinsdag en Woensdag in het openbaar worden verkocht ten verzoeke van de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij de goederen in het jaar 1908 achtergelaten in haar verschillende treinen. De tentoonstelling dier goederen wijst op nieuw op de groote vergeetachtigheid van den mensch. Daar liggen uitgestald niet minder dan 1800 para- pluies en 600 wandelstokken, verder groote manden vol handschoenen en overschoenen, schoon en vuil lin nengoed, tientallen van jassen en mantels, boeken, fo tografietoestellen, gereedschappen, valiezen, koffers, enz., en ook heel wat goud- en zilverwerk. het Incident met ai „Hvalen." Aan het paleis van justitie te Haarlem hebben Zon dag verschillende verhooren plaats gehad in zake do inbeslagneming van de Zweedsche duikboot Hvalen. O. in. is de deurwaarder Warnier gedurende anderhalf uur door den officier van justitie gehoord over zijn wijze van optreden bij die inbeslagneming. Katholiekendag, Maandag werd te 's-Gravenhage de 3e Diocesanen Katholiekendag in het Bisdom Haarlem gehouden. In den voormiddag werd door Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, in de St. Jacobuskerk waar uit de driekleur was ontplooid de H. Mis opgedra gen. 's Middags werden in de zalen van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap drie druk bezochte afdeelingsverga- deringen gehouden. In de eerste afdeeling (voorzitter mr. P. J. J. v. d. Biesen, Amst., die een inleidend woord sprak en op wekte patronaten te bevorderen) werd het onderwerp „Patronaten" behandeld. Inleider zou hierbij zijn de heer A. J. Clarys, rector te Amsterdam. Wegens onge steldheid van den heer Clarys werd echter diens- rede voorgelezen door den voorzitter van het Uitvoerend Comité, mr. E. R. H. Regout. De volgende conclusies werden daarbij uitvoerig verdedigd: 10. De opvoeding van den jongen, door de kerk in het Christelijk huisgezin en de Christelijke school be gonnen, moet na de schooljaren onder leiding der kerk worden voortgezet en voltooid, wat door de ouders in den tegenwoordigen tijd in 't algemeen gesproken zonder de hulp van afzonderlijke inrichtingen niet kan geschieden. 11. Deze inrichtingen van opvoeding, patronaten of hoe ook genaamd, moeten dus als middelen gebruiken: a. herhalings- en voortgezet onderwijs op gods^ dienstig en maatschappelijk gebied en voor zoover noodig opleiding in het vak; b. het aankweeken van godsdienstzin en de beoefe ning der Christelijke deugden, ook die van het maat schappelijk leven; c. ontspanning (daarbij inbegrepen lichaamsont- wikkeling), slechts in zooverre die noodzakelijk of nut tig en mogelijk is. III. Om de vruchten dezer opvoeding duurzaam ta maken is noodig, dat de jongen na het voltooien der

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1