v2 S T A D S H I E VV 3, BUITENLAND. UItj.Schsgen. Rijks Landbouwwinterschool te Schagem Uit Broek op Lang-endljk. Brand In een stoomschip. Een tramongeluk. Zelfmoord. Laaghartig. Daders onbekend. Een hapje hooi. Een jubileum. Arrondissements Rechtbank. In sen deel onzer oplage van gisteren meldden we reeds, d*t de arrondissements rechtbank te Zwolle ter vervulling eener vacature van rechter in dat college heeft opg emaakt de navolgende alphabetisehe lijst van aanbeveli ng Schaakwedstrijd. Dr. Kool 0 Ibink Meienbrink. de Groot van Eelde. Stoutenbsek 1 Boom. IJpma, 1 Netten. Mejjer 1 Mulder. Abbeveen 0 Blokker. Bsverwjjk den Helder. Six 0 Geus. Zoontjes 1 Pfalzgraff. Dr. Kool 0 Zegel de Groot 0 Carpentier. Stoutenbeek 1 Minus. IJpma 0 Muts. den HelderAlkmaar. Geus 1 Ibink Meienbrink. 1) Pfalfgrsff 0 van Eelde. 2) Zegel 1 Boem. Carpentier 1 Netten, Minus 0 Mulder Muts Blokker, Lantarens op 1 28 September om 6 uur 14. 29 12. 30 9. 1 October 6 7. 2 5. 6 2. 6 Badhuis „Het witte Kruis" Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Voetbal. Unie-collecte. Aanhoudingen. Ontzetfeeaten. Een vette koe. Volkshuisvesting. opvoeding in een patronaat of dergelijke sociale ver eeniging en de vakvereeniging overga. IV. Wat van de jongens is gezegd, geldt mutatis mutandis ook van de meisjes. Daarom spreekt de Katholiekendag den wensch uit: 10. dat overal, in dorpen zoowel als steden, derge lijke inrichtingen als bedoeld sub II volgens plaatse lijke behoeften worden in het leven geroepen; 2o. dat zij zich tot krachtiger werken aansluiten aan een diocesanen bond. Ten slotte werden met overgroote meerderheid door de talrijk bezochte vergadering de conclusies van rec tor Olarijs aangenomen. Er werden slechts 26 stem men tegen uitgebracht. In de vergadering van de Tweede afdeeling (Vak onderwijs) verdedigde de inleider, de heer Jos. Th. J. Cuypers, civiel-ingenieur te Amsterdam, de volgende conclusies De kerk als instelling van de hoogste intellectueele orde, wijdt hare krachten aan 't onderwijs in 't alge meen. Deze teak wordt van zeer dringenden aard als de maatschappij te kort schiet in haar zorg voor het on derwijs. Teneinde de ouders te steunen bij de opvoeding der kinderen, waar hunne krachten te kort schieten, ten einde de algemeen© beschaving in christelijken geest te bevorderen, moet de pctie van ons, Nederlandsche katholieken, zich ook richten op het vakonderwijs. Vakcursussen kunnen de banden van gemeenschap pelijk gemoeds- en geestesleven, die in de lagere school en in het gezin gelegd zijn, gedurende de overgangsja ren aantrekken en versterken, zoodat deze in het dan opvolgende vereenigingsleven nog sterker op den voor grond kunnen treden. De vakcursussen welke georganiseerd worden door vereenigingen met verschillende beginselen zullen op den geest der leerlingen, ook buiten de onderwerpen van de onmiddellijk behandelde stof, zeer verschillen den invloed uitoefenen. Zal de opleiding plaats hebben met duidelijk begrip van de harmonische verhoudingen, die het Christen dom aan de maatschappij en aan allen eerlijken arbeid ten grond legt, dan zal het vakonderwijs in dien geest moeten worden bestuurd en geleid. Onze R.-K. Volksbond, St. Josephsgezellenvereeni- gingcn, R.-K. patronaten, Vakvereenigingen enz., zijn instellingen, die de boven aangeduide taak, ter harte moeten nemen. Het is de plicht van de Katholieken dit werk in 't algemeen, van de patroons om het ook intellectueel te steunen. De heer Cuypers, met eenige vriendelijke woorden door den voorzitter, jhr. Mr. E. M. von Eiseune, te '8-Gravenhage bij zijn gehoor ingeleid, lichtte deze stellingen in een rede getiteld: „Vakscholen" achter eenvolgens toe. De inleiding van den heer Cuijpers vond luiden bij val. Rector A. J. darijs had voorgesteld al. 7 der stel lingen van den inleider als volgt te lezen: Onze R. K. Volksbond, St. Josephsgezellenvereeni- ging, R. K. Patronaten, Vakvereenigingen, R. K. Middenstandsvereenigingen enz. zijn instellingen, die d« bovenaangeduide taak hebben uit te voeren door aooveel mogelijk in' onderlinge samenwerking: a. waar mogelijk eigen gelegenheden op te richten «ai te steunen voor theoretisch en practisch vakonder wijs op dag- en avondscholen; b. waar eigen inrichtingen niet mogelijk zijn, het bezoek der bestaande inrichtingen te bevorderen met toezicht op en bestrijding van de gevaren voor ge loof en zeden, die zouden kunnen bestaan; e. de R. K. Patronaten dienstbaar te maken aan de invoering van het leerlingstelsel in den geest der Drentsehe vereeniging. Rector Clarijs was verhinderd dit amendement toe te liehten. Geen der aanwezigen nam die toelichting op zich. Nadat het betoog van den inleider was ondersteund, Kchtte deze zijn standpunt nog nader toe en het amen dement van rector Clarijs werd overgenomen. De aldus gewijzigde conclusies werden zonder hoof delijke stemming aangenomen. In de af deeling voor het Middelbaar Vakonderwijs verdedigde de heer dr. R. van Oppenraa.y S. J. Katwijk de volgende conclusies: I. Naast het Bijzonder L. O. moet het meer uitge breid bijzonder onderwijs in al zijn vertakkingen een voorwerp van edelmoedige zorg blijven voor geheel het Katholieke volk. 11. Middelbaar onderwijs voor allen en gemengde •eholen zijn ook hierom te veroordeelen, omdat de geestelijke vorming èn volgens waarschijnlijken werk kring An volgens sekse geheel verschillend moet zijn. III. Niet alle begaafde, maar wel de uitstekende leerlingen van de lagere volksklassen, moeten tot volle wetenschappelijke ontwikkeling kunnen komen, mits ook hoogere sociale aanleg hun niet ontbreke. IV. Het godsdienstig onderwijs moet minstens ge- ëvenredigd zijn aan de profane ontwikkeling en aan de gevaren, die de geloofsovertuiging waarschijnlijk te doorstaan zal hebben. Met algemeene stemmen, (bij applaus) werden de eonelusies van pater Oppenraay aangenomen en daar na met Christelijken groet dè vergadering gesloten. Na de afdeelingsvergaderingen vereenigden de deel nemers aan dezen derden Diocesanen Katholiekendag zich in de groote Dierentuinzaal in een algemeene vergadering. De geheele zaal was bezet en ook de gaanderijen bevatten vele belangstellenden. Op het met plantengroepen versierde podium had den plaats genomen de leden van het Algemeen Comi té, waartoe o.a. behoorden de Ministers de heeren Kolkman, Regout en Nelissen. Onder leiding van zijn directeur, den heer J. M. van den Bosch roerde het zangkoor „Cantenius Domi no" eenige zangnummers uit. Mr. E. R. H. Regout. lid van de Tweede Kamer, voorzitter van het uitvoerend comité, opende deze al gemeene vergadering met een toespraak, waarin hij hulde bracht aan Pans en Koningin. Vervolgens bracht spr. dank aan den bisschop van Haarlem, onder wiens bescherming de katholiekenda gen in dit diocees ontstaan zijn en herinnerde hij er aan, dat <ie eerste Katholiekendag geleid heeft tot de organisatie van den Katholieken middenstand, terwijl Be Katholieken lectuur en de Katholieke pers na den tweeden Katholieken dag, die daaraan was gewijd «eer zijn vooruitgegaan. Spr. eindigde met het vertrouwen uit te spreken, dat deze derde Katholiekendag moge bijdragen tot meerderen bloei van het Katholiek onderwijs. Herhaalde malen werd voorzitters toespraak met daverend applaus begroet, niet 't minst waar mr. Re gout de verzekering aflegde dat onder de trouwste onderdanen van Oranje Nederlands Katholieken steeds vooraan staan. Door den secretaris van het uitvoerend comité, den heer F. van der Steen werd vervolgens mededeeling gedaan van de in de afdeelingsvergaderingen aange komen conclusion. De heer L. J. J. Hageraats, reetor aan het R.-K. Wees- en oudeliedenhuis, hield vervolgens een rede, waarin spr. uiteen zette, dat waar de opvoedende kracht der patronaten, de veredeling van den arbeid door het vakonderwijs, de verrijking van den mensche- 1 ij ken geest door het meer uitgebreid en middelbaar, •venzoo vele krachtige middelen der beschaving zijn dit alles moet doordrongen worden van den géést der kerk. De rede van den heer Hageraats vond evenzeer her haaldelijk luide toejuichingen. Ten slotte hield mons. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem een toespraak. Vervolgens bracht het zangkoor, begeleid door het orchest, het bekende werk: Domino Salvam fac Re- quions Nostram ten gehoore. De vergadering eindigde met het geven van den Bisschoppelijken zegen door mgr. Callier. Voor de winterteekenschool van de vereeniging tot bevordering der bouwkunst voor Schagen en Omstre ken, hebben zich nog slechts 10 leerlingen aangegeven. Er zullen pogingen in het werk gesteld worden dit aantal alsnog te vermeerderen. Voor het volgen van de lessen aan deze school heb ben zich voor den a.s. cursus 17 leerlingen aangemeld. Aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk werd in de vorige week aangevoerd 56 zak aardappelen, 50.100 bos wortelen, 162.700 bloemkoolen, 215.000 roode koo ien, 75.100 gele kooien, 64.300 witte kooien, 1883 balen zilveruien en nep, 1903 balen uien, 12.100 bieten, 4000 rammenassen, 24 balen wortelen, 2450 augurken en 225.000 slaboonen. Van de laadplaats werden slechts 81 wagonladingen verzonden. In een der laadruimten van het stoomschip „Solo" der Rotterdamsche Lloyd, liggende aan de Lloydkade te Rotterdam, brak gisteravond door broeiing brand uit in de lading coprah. De brandweer werd onmid dellijk gealarmeerd, waarop een drietal drijvende stoomspuiten en een aantal sectiespuiten ter plaatse verschenen. In een uur tijds was de brand met drie slangen gebluscht, terwijl de lossing zoo spoedig mo gelijk werd voortgezet. De schade is vrij aanzienlijk. Gistermiddag is de tram, die te half vier van Vlis- singen naar Middelburg vertrekt even voorbij Souburg gederailleerd, vermoedelijk doordat een hoop zand te dicht bij de rails was gelegd. De locomotief liep over een brug tegen de ijzeren leuning en reed in den watergang. De machinist sprong van de machine in het water en kwam met een nat pak vrij. De stoker bleef op de machine en be kwam lichte verwondingen aan gezicht en been. De eerste' personenwagen kwam dwars over den weg te staan, doch hierin en ook in de andere wagens kwa men de inzittenden met den schrik vrij, doordat de tram dadelijk stilstond. In den trein, die gisterenmiddag 2.47 te Haarlem van Amsterdam aankwam, heeft een heer in een coupé eerste klasse zich met een revolver doodgeschoten, even voor het binnenkomen van het station. Te Lith heeft men het maaiveld van J. Romijners, die naar den zin van anderen te veel hooiland pacht te met spijkers en oude baleinen doorstoken. De veehouder G. K. te Boornbergum had meermalen ontdekt, dat van een zijner koeien, wanneer hij haar melken zon, de uiers ledig waren. Bij de koeien lie pen ook eenige speenvarkens, doch daaraan dacht de veehouder niet. Toch zag hij op een morgen dat een der varkentjes aan het uier zat te drinken en de an deren er om toe lagen. Dit waren nu de dieven van de melk van de koe. Spoedig werden de varkens van het land verwijderd. Gistermorgen om 10 uur stond op de Hoogstraat, nabij het Moriaansplein, te Rotterdam een paard en wagen stil, toen een handwagen voorbijreed van de firma B. aan den Schiedamschendijk, met een kist aardewerk, in hooi gepakt. Het paard deed een hap in dit hooi, maar trok daardoor de geheele kist van den wagen. Door den slag schrikte 't dier, steigerde en kwam met de beide voorpooten in de kist terecht, zoodat er van het aardewerk geen stuk heel bleef. Uit tal van huizen aan de Oude Gracht was van daag de vlag gestoken, ter eere van den heer en me vrouw Bruinvis, die heden vijftig jaar geleden in den echt werden vereenigd. Getuigden al die vlaggen van de sympathie welke dit echtpaar zich in de buurt heeft verworven, fraaie bloemstukken en ontelbare schriftelijke gelukwenschen en persoonlijke bezoeken bewezen, dat men in veel ruimeren kring, in de ge heele stad, in de geheele provincie, ja, over het gehee le. land, kennis droeg van dezen gedenkwaardigen dag en gaarne deze gelegenheid aangreep om van zijn ge voelens ten opzichte van dit gouden bruidspaar getui genis af te leggen. Het moet voor den heer en mevrouw Bruinvis een aangename verrassing geweest zijn zoo geheel onver wacht zoovele bewijzen van belangstelling en mede-le ven te mogen ontvangen. Vooral op iemand, die in stilte zijns weegs gaat, die hard en veel werkt, die ondanks zijn hoogen leef tijd maar door gaat met nieuwe plannen te verwe zenlijken, moet een dergelijke belangstelling een aan- genamen indruk maken, omdat zij zoo duidelijk toont dat hij, hij moge geheel in zijn werk opgaan, niet ver geten wordt. Als vergeten burgers zou men zich het echtpaar Bruinvis ook moeielijk kunnen voorstellenDaarvoor hebben zij beiden te veel gedaan voor deze stad en voor tal van hare inwoners. Wanneer om één en kel voorbeeld te noemen uit kringen, die in den regel geen schriftelijke gelukwenschen zenden, hun eens kaartjes gewerden van allen, die erkentelijk en dankbaar jegens hen zijn, wat zou dat een sprekend be wijs geven van de achting en waardeering, welke zij zich hebben verworven! Wij houden ons dan ook overtuigd, dat wij spreken uit naam van een zéér zeer groot deel onzer lezers, als wij de gouden bruid en den gouden bruidegom van harte gelukwenschen met dezen dag en daarbij de hoop uitspreken, dat het hun vergund moge zijn, nog menig jaartje den 28sten September gezamenlijk te herdenken mr. A., D. H. Quintus, rechter in de arrondissc- ments-rei shtbank te Alkmaar mr. A., J. van Slooten, griffier der arrondissements- rechtban k te Zwolle mr. J.. H. de Vries, rechter in de arrondissements- xechtban k te Winschoten. „St.ct." Zondag j.l. had hier een vriendschappelijke ont moeting plaats tusschen de schaakclubs „Tavenu," te Beverwijk, „Morpky" te den Helder en de Alk maarsche schaakclub met het volgende resultaat Beverwijk—Alkmaar. 1/2 Hieruit blijkt, dat dea Helder 71/a, Beverwijk 6i/a en Alkmaar 5 punten fee> aaide. Deze vriendichsppelgke kamp is zoo goed bevallen, dat eene spoedige herhaling waarschijnlijk is. 1) Had pi f 7 en 2 zetten voor. 2) Had pi f 7 en den voorzet. Automobilisten en wielrijders, wilt gij geen k*nt op een bekeuring hebben, steekt dan deze week u« lantarens op 6 0 6 f) n 6 n 8 V 4 n In de week van 20 September tot 26 September zijn in het badbuis van het „Witte Kruis" genomen72 kuipbaden, 69 regenbaden le klas en 149 regenbaden 2e klas, tr samen 310 baden. Uitspraken van heden Nieolaas Marie R,, Wieringen, mishandeling, eon maand gevangenisstraf. Hendrik Jacobus E, Oegstgeest, onbevoegd uitoefe nen van geneeskunst, twee maal twee maanden hecht. Teunis Dirk Klaas de B., Helder, wederspannigheid, f 5 boete of 5 dagen Leshtenis. Hendrik» S„ Helder, overtreding drankwet, vrijge sproken. Johannes B. en Nieolaas D., Hoorn, wederspannig heid de le twee weken, de 2e 1 week gevangenisstraf. Cornelia G,, Oudorp, beleediging, f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Cornelia J., Wsrmenhuisen, beleediging, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Jacob D., Andrjk, diefstal, één maand gevangenis straf. Pieter B„ Uitgeest, melkdiefstal, 2 weken gevan genisstraf. Johan K., Schagen, mishandeling, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Willem R., Alkmaar, mishandeling, één week ge vangenisstraf. A. W. Alcmaria Victrix 1 6. AUmaria Victrix I heeft gisteren te Bursum haar competitie-seizoen op een waarlijk schitterende wjjze ingezet. Terwijl de algemeene opinie was, dat Allen Weer baar, het sterke Bussumsche elftal, dat door semmigen reeds als aanstaand Kampioen dezer afdeeling werd gedood rerfd en op h&ar eigen veld haast onverslaan baar placht te heeten, heeft het Alkmaaréche elftal een buitengewoon mooi, flink spel ontwikkelden met lensationeele cijfers de Bussummers versisgtn. Men ziet lu van hoeveel nut het drietal oefenwed strijden op de voorafgaande zondagen is geweest, im mers niet alleen hebben de spelers er een goede trai ning door gehad, maar bovendien he»ft men de fouten, die het elftal aankleefden, kunnen waarnemen en ver beteren, de opstelling hier en daar kunnen wijzigen en veraterken. We? is daarbij alle drie raaien de uit slag in Alkmaar* nadeel geweest, maar het resultaat is ook, d»t nu het tr op aar komt en ds eigenlijke wedstrijden beginnen, het Alcmaria-elftal htckt en sterk in elkaar zit, soo dat. terwijl men het vorige seizoen met een viertal nederlagen en op da laatste plaats moest beginnen on se stsdgenoote» thans met zeer fraaie ejjfers de leiding in kunne afdeeling heb ben kunnen nemen. Het Bussemsche terrei i was wel mooi gelegen, maar op sish zelf niet fraai te noemende grond wae hier en daar ongelijk en nogal hard, waardoor de bal vaak hoeger opsprong, d*n voor zuiver spel wenschelijk was. en waarvan in den beginne de Aik- mzaracke spelers nogal last ondervonden, evenals van de zon, die hen voor de rust in het gezicht scheen. In het begin van den strijd wogen de partijen g-rsod tegen elkaar op eu verkeerden beurtelings de beide doelen in gevaar. Daarna begen er langzamer hand meer on raesr ttekening in het Alkmaarsche spel ts komen en bleek, dat deze nieuwe opstelling inderdaad de beste was, die men üou kunnen wen- teken: evn voorhoede, die uitstekend samenspeelde en een hard werkende, stevige achterhoede Toch was het Allen Weerbaar, dat het eerst ver mocht te doelpunten, toen hun voorhoede snel uitviel en de Alktn&arscho ve dediging zich niet gauw ge noeg kon herstellen (01). Het duurde evenwel niet lang, of de stand was gelijk door een zaer mooi doelwit van den Alkmaar- schen linksbuiten (11), Kort daarop waren de oerste drie kwartier ver streken en brak de rust a»n met denzelfdon stand. De strijd was tot nog toe zeer spannend geweest. Toon echter na de hervatting het Alkmaamche elftal, dat nu de zon in den rug kreeg, tot dan aanval overging, was sl dadelijk te zien, hoe superieur het Alkma'rsehc spet was en binnen enkele minuten reeds was Alcmaria in het voordeel door een prachtig 'er schot van den middenvoor (2—1). Do Alkmaarsche voorhoede speelde thans met een ongekend élan en vertoonde, een schittterend, her haaldelijk toegejuicht, spel. Vooral op den linker vleugel word telkenmale fraai samengespeeld en de Bussumsche verdedigingslinies stonden hier tegenover machteloos. Wel deed Allen Weerbaar'#, anders zoo gevreesde voorhoede van tijd tot tijd snelle uitvallen, doch de Alkmaarsche verdedigingslinies beheerschten hun terrein volkomen en keerden niet alleen al die uit vallen, maar steunden hun voorhoede bovendien op uitstekende wijze. Het duurde dan ook niet lang of de Alkmaarsche linksbinnen werd in staat gesteld door een mooien inzet de Alkmaarsche overwinning zeker te maken (3 1). Geen minuut later lag ds bal al weer in het Bussumeche net door een dergelijk schat van den rechtsbinnen (1—1). Steeds beter werd het spel der Alkmaarders, en het werd 5 1, toen de Bussemiche doel verdediger een ver schot van den rechtsbuiten liet passeeren alle Alkmaarsche voerhoedespelers hadden dus gescoord. Ten slotte zette de midden en voor de Kroon op zijn zoo verdienstelijk werk door ean mooi zesde en laatste doelpunt (6 1) Daarbij bleef het eshter, en toen ten laatste het einde werd gefloten, kon Alcmaria Victrix een bui tengewoon mooie overwinning boeken; met 6—1 was een h^rer sterkste concurrenten op eigen terrein ver slagen. A s. Zondag speelt Alcmaria Victrix tegen het Am- sterdamsche V. V, A., waarbij echter nog niet zeker ia, of hier ter stede, dan wel te Amsterdam zal wor den gespeeld. Op de laatstelijk gehouden vergadering van het Ltceal Comité der Unie „Een school met den Bijbel" alhier bleek, dat de onlangs ook hier ter stede gehouden Uiie-cvlleete, behalve ds nog in te zamelen nagiften, had opgebracht f 249 95. Door de politie te Eakhuizsn is aangehouden en naar het huis van bewaring alhier overgebracht C. d. B. een zwerver, welke aldaar, op den openbaren weg door aanranding met geweld iemand van zijn geld be roofde. Mede is ter beschikking van de justitie alhier gesteld de 23-jarige dienstbode L. v. K mede te Enk huizen, welke ten nadeele van haren patroon, den koopman K voor bijna f 100 aan manufsoturen ont vreemdde. De kinderen die aan den optocht op den 8iten Oc tober zullen deelnemen, worden door de feestcommissie gevraagd Woensdagmiddag a.s. te 2l/a uur op hst Doelenveid te komen. De vette koe van den heer D. J. Gover#, welke op de Landbouwtentoonstelling den eersten prijs behaalde, is aangekocht door den heer G. van Os. Naar men ons mededeelt, woog het beest schoon aan den haak 1062 pond. Naar wij vernemen, heeft de Vereeniging tot ver betering van de volkshuisvesting te Alkmaar aange kocht een terrein, groot ongeveer 7000 M2. aan den Nieuwiandersingel (een gedeelte van de touwbaan en de daarachter gelegen tuinen). Zsodrs de noodige gel den zijn verkregen, zullen hier goede waningen tegen matigen huurprijs gezet worden. Agenda DINSDAG; Ohr. Zangrrer. „God ie mij a Liad," 8 uur, Oh». Sehool Doelenstraat. Gymn.-ver. „Kracht en VlugheSd" oefemingeavond mannen-aideeling 8*/4 uur; jongenafd. I 71/, uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Arb. Dam- en Schaakclub, 8 uur, café „Voorwaarts." WOENSDAG: Gym».-vee. „De Halter" aspiranten aid. 81/» Gynua.-rer. „Kraeht en Vlugheid?' oeéeningsavond jongens-afd. III öa/é en jongens-afd. II 7 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 01/, uur. Gem. Koor, „ZaugluSt," 71/, uur. Kerkconcert, 8-Oct.-viering, repetitie, 8 uur, LHli- gentia. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. WOENSDAG: Bilderdijk uitvoering, 8 uur, Harmonie. In T u r k ij e, te Saloniki wordt een geheim con gres gehouden van het comité voor eenheid en voor uitgang. Daar moet besloteii zijn, volgens de Lokal Anzeiger, dat het comité zich voortaan niet meer met militaire en maritime zaken zal bemoeien, en dat een officier niet meer lid van het comité zal mogen zijn. De politiek dus buiten het leger en het leger buiten de politiek 1 In Rusland moeten ernstige misbruiken bij den vestingbouw op het schiereiland Kwantoeng ont dekt zijn, waaraan de vele nederlagen in den oorlog geweten moeten worden. Het heele leger van mili taire ingenieurs met generaal Basilewski zal ter ver antwoording worden geroepen. Wat er aan het licht zal komen, moet al hetgeen er tot dusverre op het gebied van misbruiken bekend werd, overtreffen. Dat kan dus wat worden! Over Zui d-A f r i k a heeft de heer Botha ge sproken, alvorens er weer naar toe te trekken. Zijn slotwoord luidde aldus „Laat Zuid-Afrika begaan, laat het gordijn geval len zijn over de ellenden van het verleden. Vergeet ons voor een poosje en geef ons een kans om zelf onze moeilijkheden op te lossen: Zuid-Afrika is vast beslo ten, na het bloed en de tranen van het verleden een sterke krachtige natie op te bouwen waarop het moe derland trotsch kan zijn. Beide rassen in Zuid-Afrika verlangen thans niets liever dan een staatkunde, die op wederzijdsche ver draagzaamheid, tegemoetkoming en samenwerking is gegrond. Van dien geest en die staatkunde doordron gen keer ik naar mijn vaderland terug." GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Briefkaarte n-j u b i lé. 1 October zal het 40 jaar geleden zijn dat in Duitschland de briefkaart werd ingevoerd. In den Fransch-Duitschen oorlog moeten er reeds 10 millioen gebruikt zijn. Twee jaar later werd de briefkaart in Nederland ingevoerd. Met hindernissen. In Milaan werd een opera onder onaangename om standigheden opgevoerd. De prima-donna verstuikte op weg naar het gebouw haar voet, zoodat ze den ge- heelen avond in een draagstoel over het tooneel gedra gen moest worden, terwijl achter de coulissen, wan neer zij niet op het tooneel was, bedienden haar voort durend masseerden en natte doeken op den voet leg den. Een der zangers moest ondanks hevige jichtaanval- len vroolijk op het tooneel huppelen. De eerste bas had bij een wandeling een spier ver rekt, zoodat ook hij erge pijnen leed. Tenslotte ont stond er op het tooneel een begin van brand en gingen ineens alle electrische lichten uit! Aardbeving. In Messina is weer een aardbeving voorgekomen, waarbij een fabriek, die tot nu toe was blijven staan, instortte. Vijf arbeiders werden onder het puin be dolven. Een van hen stierf onmiddellijk, anderen kre gen ernstige verwondingen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2