STADSNIEUW S. BUITENLAND. Voorbereidend militair onderricht. Uit Schermerhorn Uit behagen. Uit Bennlngbroek Uit Schoorl. Een melkkoe. Spoorloos verdwenen. Llncolnrammen. Tegen de orthodoxen. Kort raadslidmaatschap. Geen plaats meer. Verwond. Een nieuwe baron. Cholera. Inbraak. Kwartjesvinders. Aanhouding. Leiden's Ontzet. Een tweede slachtoffer. 5a kl. 6e Ijjst. Nr. 7321, 123 24, 14248 en 20990 elk f 1000; n». 5888, 8698, 9200 en 13474 eik f 200as. 37J9. 4084, 8005, 12414 en 12920 elk f 100. Alkm. Arb. Dam- au Schaakclub. Postduiven. De R. K. Middenstandsvereenlging. Eervol ontslag aangevraagd. 't Nut. Esperanto. Agenda OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. WOENSDAG: Verdronken? Dsnsonderwlj9. Gemengde Mededeellngen. De klokken op den Sionsberg. Laatste Berichten. grond aanbracht, „omdat hij de stadsboomen niet meer te vreten wou geven." Wouter Sterk, arbeider aan de gasfabriek, ver klaart, dat beklaagde's zoon Pieter op verschillende tijdstippen ijzeraarde kwam halen en naar zijn tuin bracht. Meermalen wordt deze aarde gehaald om op de straat te gooien om het onkruid te dooden. Johannes Hendrikus Aarntson, dokter in de schei kunde, als getuige-deskundige gehoord, heeft de mon sters aarde onderzocht. Uit zijn rapport betreffende dit onderzoek blijkt, dat er een zeer sterke gaslucht uit deze aarde kwam, die een hoog zwavelgehalte bevatte, waaruit af te leiden valt, dat er een belangrijke hoe veelheid ijzeraarde aanwezig was. Wanneer men ijzeraarde gooit bij de wortels der boomen, heeft dit den dood der boomen ten gevolge. Johanna Jacoba Frederika Nieuwland, assistente in de scheikunde aan de H. B. S. te Enkhuizen, bevestigt de verklaringen van den vorigen getuige. De officier van justitie is van meening dat be klaagde opzettelijk heeft gehandeld en hem een gevan genisstraf zal moeten worden opgelegd. Beklaagde wist, wat het aanbrengen van dien „rommel," zooals beklaagde het zelf noemt, ten gevolge zou hebben. We gens opzettelijk en wederrechtelijk beschadigen van eenig goed, dat aan een ander toebehoort eischt Z. E. A. 14 dagen gevangenisstraf en dat de civiele vorde ring niet-ontvankelijk zal worden verklaard. (Wordt vervolgd). GEMENGD NIEUWS, Uit Heerhugowaard. In de vergadering der afdeeling van het Neder - landsch Onderwijzers-Genootschap werden bij dè ver kiezing voor een lid van het H. B. alle stemmen uit gebracht op den lieer Feberwee, voor een lid der weer standscommissie op den heer Soeters. Door den heer van Asperen werd naar aanleiding van het werk van prof. Dr. Hugo de Vries een inlei ding gehouden over het ontstaan der soorten in het plantenrijk. Ha eenig debat hierover, wisselde men langen tijd van gedachten over het natuurkundig on derwijs op de lagere school, inzonderheid op de herha lingsschool. De volgende vergadering werd vastgesteld op 25 Oct. De heer K. Rodenburg is aan het Rheinische Tech- nikum te Bingen geslaagd voor werktuigkundig inge nieur. Den 28sten September had alhier de jaarlijksche harddraverij plaats vanwege de harddraverij-vereeni- ging „West-Friesland." Voor het eerst weer sinds ja ren werd de namiddag-harddraverij vooraf gegaan door een voormiddag-harddraverij. Deze is zeer goed geslaagd, zoowel wat de deelname betrof als de be langstelling van het publiek; 15 paarden waren voor dezen wedstrijd ingeschreven, terwijl er heel wat men- schen naar waren komen zien. De 1ste prijs, 60, werd gewonnen door Alexander van P. Bolt te Hoogemeede, berijder M. Siderius, de 2de prijs, 30, door Sequah van O. Pereboom te Die- men, berijder P. Kout, de 3de prijs, 20, door Polkan van S. Jepkema te Roordahuizen, berijder M. Siderius en de 4de prijs, 10, door Bravo van J. Zwart te An- na-Paulowna, berijder J. G. de Boer. Aan de namid dag-harddraverij, die door honderden bij honderden belangstellenden werd bijgewoond, namen 11 paarden deel. De 1ste prijs, 150, werd gewonnen door Kun- dry van H. Schaap te Leeuwarden, berijder J. Witte- veen, de 2de prijs, 100, door Bonny M. van J. A. Geersen te Woerden, berijder H. P. Schönrock, de 3de prijs, 50, door Wilhelmi van J. Bakker te Keinsmer- brug, berijder T. Witteveen en de 4de prijs, 25, door Mondragon van P. Bolt te Hoogemeede, berijder M. Siderius. Beide harddraverijen werden opgeluisterd door de muziek van Schagen's Harmoniekapel, die ook hare fanfares deed klinken bij de uitreiking der prijzen door den voorzitter van de harddraverij-vereeniging, den heer G. Muijs, vanaf de puie van het raadhuis. Tus schen harddraverij en vuurwerk regende het een uur tje met groote druppels. Gelukkig was het weer droog toen de klok half tien sloeg en eenige donderslagen het begin van het schitterend vuurwerk aankondigden. In waarheid het vuurwerk was schitterend. Vooral het slotstuk „Leve Prinses Juliana", omge ven door schitterende fonteinen en tintelende lichten, in rood, wit, blauw en groen maakte een prachtig ef fect. Een verbazend groote menschenmassa was na de harddraverij gebleven en gedeeltelijk later gekomen om dit vuurwerk bij te wonen. Tot laat in den nacht vermaakte men zich verder in danslokaal en café- chantant. De harddraverij-vereeniging „West-Friesland" kan het feest van 1909 gerustelijk weer met een sterretje in hare annalen aanteekenen; het was een groot suc ces. Bij de banne van dien naam zijn herkozen de heer G. Spaander, lid van het dagelijksch bestuur en P. Bakker Jz., hoofdingeland, die beiden dit jaar volgens de rooster moesten aftreden. Uit West-Graftdijk. Bij gelegenheid van de kermis werden gisteren te West-Graftdijk verschillende volksspelen gehouden: blindroeien, ringsteken op fietsen, zakloopen voor jongens en blindelings knippen voor meisjes. Voor het blindroeien op het Noordhollandsch Ka naal werden de le, 2e en 3e prijs achtereenvolgens ge wonnen door L. Slooten, P. Rodewijn en A. Roldewijn. Die voor het ringsteken door R. K. Koppen, P. Rol en K. de Boer. Deze volksspelen werden opgeluisterd door de muziek van het fanfarecorps alhier. Haar wij vernemen zal de heer Heringa uit Utrecht zich met 1 October a.s. als geneesheer vestigen alhier. Gasveratikking. Gistermiddag drong de Utrachtsehe politie in de Lange Koestraat een peroeel kinnen, waaruit een «terke gaslueht stroomde. Binnen lag de bewoonster bewus teloos op den grond. Het gelukte de levensgeesten weder op te wekken. De heer Johan Boelstra te Stiena bezit een koe, die de vorige melkpsriode keeft opgebracht 9527.5 K.G. melk en 819.98 K.G. bot®r, vetgehalte 3.12 0/o ia 858 dagen. Than» is de periode nog niet afgzslotsnte heeft nu reeds opgebracht 9615.7 K.G. melk en 809.62 K.G. boter in 837 dagen. Dat is t> zamsn ia twee jaar negentien duizend één honderd en dris en veertig K.G. melk en twaalfhonderd en negen sn vjjftig pond boter. Deze koe heeft gedurende de weidegang geen kracht voer gehad. In Rotterdam ia een echtpaar spoorloos verdwenen met achterlating van twee kinderen van 1 en 3 jaar bg de buren. Door het hoofdbestuur der Friesche van Landbouw zullen uit Engeland een aantal Lincoln- rammen geïmporteerd en te Leeuwarden onder de leden verkocht worden. Te Vlaehtwedds (Gr.) zulïsa weer tal van personen het godsdienstonderwijs elders volgen, thans bij ds. G. Stevieisga te Wedde. Mannen van over de zestig jaren gaan ter catheshisHie, om tot lidmaten te worden aan genomen, om zoodoende mede te kunnen «traden den strijd tegen den orthodoxan predikant te Viae twudcL. Nadat de heer J. W. Staef in district II te Amster dam tot raadslid was gekozen, ie hem nogmaals schrif telijk vanwege den directeur-generaal der Arbeids-in- speeiie meegedeeld, dat hij, na zijn benoeming tot controleur dier inspectie, zoo spoedig mogeijjk voor h t raadslidmaatschap moet bedanken. Daar do benoeming binnen enk-Je dagen varwscht wordt, zal het raadslidmaatschap des heeren Sieef van zeer korten duur zijn en moet, bir an enkele maanden hóógster. s, andermaal du sLmLu in het tweede kies district spreken. Daar alle plaatsen ia het Krankzinnigengesticht „Vrederust" nabg Bergen-op-Zoem reeds bezet zijD, heeft het B»stuur besloten zoo apoadig mogelijk tet den bouw van twee nieuwe paviljoens over te gaan ten 8iade aan de voortdurende aanvragen om opname te kunnen voldoen. Gistermiddag werden te Lsiden in het ziekenbu s der Rijksuniversiteit twee jongens gebracht, die door een boer onder da gemeente Hillegom door hagalschoiea werden verwond. De een hsd een schot in de borst en mosst per brancard vervoerd werden, terwijl ue ander een schot in den ariu had bekomen en naar het ziekenhuis werd gedragen. Beiden waren op neeter daad betrapt op het stelen van appelen. jk Uit de „Limb. Koer.": „Uit America (gemeente Horst, Limburg) wordt ons gemeld, dat op een diepte van ruim 600 meter een heete zoutwaterbron is aangeboord." Een derde cholerageval is te Hansweert geconsta teerd, ditmaal bij den broeder van den patiënt Fiipse. De toestand is bevredigend. ZondsgDaeht is er bij een particulier te IJsselstein ingebroken. Er zijn gestolen banknoten, geld, gouden en zilveren voorwerpen en oen fiets. Men meent den dader of de daders op het spoor te zijn. Een Duitschor deed bij de Utrechtsche politie *iju beklag, dat hij in den trein tusschen Utrecht en Bun- nik bij kwaitjesviedera al zfln geld en zelfs oen gouden ring had verspeeld. De politie spoorde de daders op en maakte tegen hen, het trio P., Q. en T., uit Amster dam, preces-verbaai op. Gistermorgen werden daar een inspecteur van poli tie te Leeuwarden in het postkantoor aldaar aange houden twee personen, vader en zoon, 8. genaamd, die op oen spaarbankboekje, ten name van den heer Carp, directeur van het postkantoor te Rozendaal, gelden trachtten te innen. Nu 3 October dit jaar op Zondsg volt, z«l de her denking van Leiden's ontzet Maandsg 4 October wor den gevierd. De feestelijkheden zullen als gewoonlijk worden ingezet met koraalgezang door een koor uit de burgerij, begeleid door hst Lnidsch Muziekkorps. Daarna bespeling van hst cariilon, springen van de fontein op de visebmarkt en uitdeeling van haring en wittebrood aan 4002 vrouwen, en tabak, pijpen, bier of koffta aan 3659 mannen, een aantal, grootsr dan ooit te voren Een half jaar ««taden vsraskte een dienstbode in de Has'Iemsche Huishoudschool, door onvoomcht'g- heid m-4 de kscbel, in brand. Na hevig lijden is 't meisje toen overleden. Eén der andere diens"bolen, die bij 't ongeval tegenwoordig WA», is zóó geschrok ken, d»t ze na dien tijd a n toevGlen en zenuwover spanning is gaan lijden en gtateren naar 't krankzin nigengesticht „Mnerenaers" w*rd gebracht. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. In do gisteren gehouden vergadering van bovenge noemde club werd besloten oen ouderlingen wedstrijd in het dimmen te kouder, welke gedurende de win termaanden zat plaats hebben. Voor iedere groep van 12 spelers wordm 6 prijzen uitgeloofd. Voorts werd cog besloten een cursus in 't schaken te keudsD, welke tehter op een anderen avond dan de clubavond zal plaats vinden, n.l. Woensdagavonds. Tot 6e bestuurslid, 2e penningmeester, werd nog gekozen de heer de Koning. Zondag j.1. hield de Postduiven-Vereeniging „Alc- maria-Victrix" haar laatste wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Roosendaal. De duiven keerden ais volgt terug le duif van D. IJpma 10.42 172e id. van J. Hui- berts 10.42.553e id. van W. Hillenius 10.44.24e id. van dezelfde 10.44.25e id. van P. L Volkers Jr. 10.46,8; 6e id. van J. Huiberts 10.49.13, Dinsdagavond vergaderde de R. K. Middenstands- Vereeniging „de Hanze" in het café Hazes, Luttik- Oudorp. Aanwezig de adviseur en 31 leden. Na gebruikelijke opening werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waaronder de ont werpstatuten der Goöp. Centrale Middenstands-Cre- dietbank, op te richten door „de Hanze", Bond van R. K. Middenstands-Vereenigingen in bet Bisdom Haarlem, gevestigd te Delft. Het bleek dat de statuten zoodanig gemaakt waren, dat de binnen korten tijd op te richten Goöp. Crediet- bank „de Hanze" alhier als lid van de Centrale zal kunnen toetreden. Besloten werd twee afgevaardigden naar de verga dering van den Centralen Raad te zenden, welke te Delfs zal worden gehouden op 19 October. Aan bet bestuur werd de keuze van afgevaardigden overgelaten, terwijl het bestuur tevens werd opgedra gen de noodige amendementen op de ontwerpstatu ten der Coöp. Centrale Middenstands-Credietbank in te dienen vóór 12 October a. s. Als leden der Roomsch-Katholieke Middenstands- vereeniging werden toegelaten de beeren Sidonius de Jong, H. J. Caarls en G. Worm, terwijl weder drie le den werden voorgedragen. De notulen werden na een zeer kleine opmerking goedgekeurd. Mededeeling- werd gedaan dat ongeveer 35 leden zich voor de alhier op te richten credietbank hadden opgegeven, welk getal na eenige bespreking met vier werd vermeerderd door toetreding van vier aanwezi gen ter vergadering. A. s. Dinsdag, 5 October, vergadering over de cre dietbank, waarvoor de leden zullen worden opgeroe pen. De vragenbus wordt den leden ten zeerste aanbevo len. Na gedane rondvraag, onder dankzegging voor de goede opkomst, sloot de voorzitter de vergadering. Dr. M. Boas, leeraar in de oude talen aan het gym nasium alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag aan gevraagd. Gisteravond bad in bet Spaarbankgebouw de leden vergadering plaats van het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De voorzitter, de heer dr. G. K. van Nugteren, deel de o. a. mede, dat de heer dr. Pameijer dit jaar weder om een cursus voor moeders en aanstaande moeders zal houden, dat de pogingen der commissie voor Uni- versy Extension op bezwaren waren gestuit en dat de commissie voor het Fröbelonderwijs diligent blijft. Tot lid van het bestuur yan de spaarbank werd met algemeene stemmen herkozen de heer H. J. Vonk. Voorts werd medegedeeld, dat zeer waarschijnlijk de rij der „nutsavonden" zal worden geopend op 12 November, met den heer Albert Vogel als spreker. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: Zooals waarschijnlijk bekend zal wezen breidt bet aantal beoefenaars van deze Wereldhulptaal zich on- geloofelijk snel uit. Niet alleen in alle landen van Europa worden tienduizenden Esperantisten gevon den maar vooral ook in Amerika, Japan en En- gelsch-Indië is het aantal aanhangers van deze We reldhulptaal reeds zeer groot. Esperanto, door dr. Zamenhof, een Russisch arts, ontworpen, heeft niet de bedoeling andere talen te verdringen; op deze groote fout is indertijd Volapük doodgeloopenmaar wel uitgaande van bet denkbeeld dat ieder volk naast eigen taal voor den omgang met andere volken niet verschillende, doch daartoe slechts één taal behoefde te leeren. De practische zijde van deze zaak is spoedig door velen ingezien en als men nu verneemt dat de Kamer van Koophandel te Lon den examen afneemt in Esperanto, dat op vele kanto ren in Duitschland en Frankrijk over en weer reeds in Esperanto wordt gecorrespondeerd, dat autoriteiten als de bekende chemicus prof. dr. W. Ostwald het practisch nut en de uitvoerbaarheid van Esperanto bepleiten, dat in Nederland o. a. prof. mr. D. van Embden, hoogleeraar te Amsterdam, een pleidooi hield voor het goed recht van Esperanto, als men ziet en hoort van welke beteekenis Esperanto hoe langer hoe meer wordt in het Internationaal verkeer, en over denkt, dat op de Esperantisten Congressen gehouden te Boulogne, Oxford en Dresden, (hij gelegenheid van dit congres werd door zeer hoogstaande acteurs o. a. Goethe's Iphigenia op Tauris opgevoerd in Esperan to) waar tal van Nationaliteiten tegenwoordig waren, in het verkeer onderling Esperanto met glans den toets der practijk heeft doorstaan Esperanttf spre kende verstond men elkander zeer goed meestal zonder te kunnen vermoeden met wat voor landsman men sprak; als men dat alles nagaat, mag de bestu deering van Esperanto door geen enkel langer worden uitgesteld. Nederland bleef bij deze beweging niet achter. Op tal van plaatsen zijn Studieclubs opgericht voor de beoefening van Esperanto en onder jongeren zoowel als ouderen, hooggeplaatsten, middenstanders, arbei ders, neemt het aantal beoefenaars van deze met wei nig moeite te leeren taal met den dag toe. Wij herinneren hen, die eventueel een cursus in bo vengemelde taal wenschen te volgen, er aan, dat de Toynbee-Vereeniging ook gelegenheid geeft voor les sen in vakken, niet op 't programma vermeld, mits zich een voldoend aantal gegadigden aanmeldt, waar toe gelegenheid g'estaat morgen, Donderdagavond, tusschen en 91/2 uur, in het Nutsgebouw, Ge dempte Nieuwesloot. Reeds een 25-tal, waaronder 5 dames, verklaarden gaarne een Esperanto-cursus te willen volgen. WOENSDAG: Gymn.-ver. „De Halter" aspiranten afd. 81/2 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. III 58/4 en jongens-afd. II 7 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 91/2 uur. Gem. Koor, „Zanglust," 71/2 uur. Kerkconcert, 8-Oct.-viering, repetitie, 8 uur, Dili- gentia. DONDERDAG: Toinby-vereentging, inschrijving van leerlingen, *s avonds van 8V201/a uur, Nutsgebouw. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur. Pluimveevereeniging „Aves," verg. 8 uur, café v. Twisk. Sociaal Democratische Vrouwenclub, bijeenkomst, 8 uur, „Voorwaarts." „Nieuw Leven," repetitie, 71/i uur, in de Unie. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Mannen-zangvereeniging „Orpheua," repetitie, 8 uur, café Central. Gymn.-vereen. „Kracht en Vlugheid," JamM-afd. 71/i-81/i, Diligentia. Algemeene vergadering van „Het Witte Kruis, 's avonds 81/2 uur, in de „Unie." ZATERDAG: Mannenkoor „Ds Vereenigde Zangers," repetitie, 's avonds 71/2 uur, café Central. Gymn. Ver. Turnlust, oefen. 7.1S. Gynrn. Ver. de Halter, asp. afd. 81/3 uur, hoofd afd. Mannenkoor „Ixeelsior," repetitie 81/, uur, Dili gentia. Bilderdijk uitvoering, 8 uur, Harmonie. ZATERDAG en ZONDAG: Internationale Hondententoonstelling, Harmonie. In den nacht van Zondsg op Maandag heeft de schoenmaker Van R., wonende Schsrloo, xijn huis ver laten, gekleed in Dichtgewaad en slechts een paar sloffen san de voeten. Sinds dien is er geen spoor meer van den man ontdekt, zoodat vermoed wordt, dat hij verdronken is. Br wordt thans in de Singels gedregd. Van den bekenden dansondtrwgzer Hartog J. Polak ontvingen wg een aardig reclame-hoekje, waarin o.a. voorkomt een verslag uit de Alkmaarcche Courant over esn kinderbal hier ter stede en een artikel uit Eigen Hsaid over de Pavane, den dans, waarmede de he6r Polak aoo'n groot succes gehad heeft. Dat de prestaties van deren dan «onderwijzer op prijs gesteld worden, blijkt o.a. ook hieruit, dat hem inder tijd werd opgedragen het ins'udeeren van de dansen in „Ouwe Jaap" door het gezelschap Stoel en Spree. In Engeland liep het gerucht dat de jeugdige Koning Manuel van Portugal verloofd zou zijn met een Engelsche prinses, .en dat het huwelijk in April zou plaats hebben. Dit gerucht wordt thans formeel tegengesproken de verloving schijnt op het laatste oogenblik niet te zijn doorgegaan. In Frankrijk hebben de gezamenlijke kardina len, aartsbisschoppen en bisschoppen van Frankrijk een herderlijke brief uitgevaardigd, waarin zij de ka tholieke ouders dringend aansporen hun kinderen niet naar de neutrale openbare scholen te zenden, maar al leen in christelijke scholen. Voorts verbiedt het schrijven een aantal leerboeken die in de openbare scholen van Frankrijk worden gebruikt. De brief ein digt met de verklaring, dat de onderteekenaren bereid zijn alles te verdragen, om de katholieken tegen het gevaar der neutrale school te verdedigen. In Sp a n j e, te Barcelona, is een bom gespron gen, waardoor eenige personen letsel bekwamen. De minister van binnenlandsche zaken heeft onder de aandacht gebracht, dat de herhaalde gewelddadighe den de handhaving van de schorsing der bij de grond wet toegekende rechten in Catalonië rechtvaardigen. In Zweden zijn de pogingen tot bemiddeling van den Staatscommissaris om tot een oplossing van de algemeene staking, voor zooverre die nog bestaat, mislukt. In de Vereenigde Staten heeft de dikke president, de heer Taft, in oude plunje een mijn be zocht, welke 1200 voet onder den beganen grond ligt. Hij schudde de mijnwerkers krachtig de hand en zij brachten hem hulde voor zijn bezoek. Door den Duitschen Keizer werd tien jaar geleden aan de Katholieke Vereeniging van het H. land op den berg Sion te Jerusalem een stuk grond ten ge schenke gegeven, om er een kerk te bouwen. Dit ge schiedde maar de Turksche overheid weigerde toe stemming te geven om klokken in gebruik te doen nemen. In de nabijheid namelijk ligt het graf van David, dat bij de Mohammedanen in groote eere is en volgens hen zou dit door het klokgelui der Christenen kun nen worden ontwijd. Maar nu werd onlangs de nieuwe kerk door een hoogleeraar uit Stuttgart met een karavaan pelgrims bezocht, en toen dezen de op den grond staanden klok ken hadden gezien, besloten zij, ze zeiven in den toren te hangen. De Turksche overheid was verbluft, maar wijl het feit er nu toch eenmaal lag, gaf ze haar toestemming de klokken te luiden. 7'. '"-"f •4.i. De zwarte hand. In Jersy City ging het gerucht, dat de bende van de zwarte hand een school in de lucht zouden laten vliegen. Toen er toevallig eenige voetzoekers ont ploften liepen de duizend kinderen als razend de trap pen af, waarbij 13 bewusteloos neervielen en 30 ge wond werden. CHOLERA. TERNEUZEN, 29 September. Alhier is een tim mermansknecht, werkzaam aan de buitenhaven, onder verdachte omstandigheden ziek geworden. Het gezin is geïsoleerd en de uitwerpselen zijn naar Utrecht ter onderzoek opgezonden. FRAUDE AAN DE RIJKSPOSTSPAARBANK. AMSTERDAM, 29 September. Wij vernemen dat dezer dagen aan de Rijkspostspaarbank aan het hoofd bureau van Baerlestraat een fraude ontdekt is welke reeds sedert eenige jaren door een der hoogere ambte naren zou zijn gepleegd. De fraude zou in het kort hierin bestaan dat in boekjes van den betrokken ambtenaar en diens naaste familieleden op de een of andere wijze bet door de bank verschuldigde op frauduleuze wijze zou zijn ver groot. De betrokken ambtenaar is, naar wij vernemen, reeds jaren bij de bank werkzaam en genoot er onbe perkt, vertrouwen en algemeene achting en stond bij zijne superieuren zeer goed aangeschreven. Op het oogenblik is de van het plegen van deze frauduleuze handelingen verdachte beambte in zijn betrekking ge schorst. Men heeft blijkbaar hangende'het onderzoek nog niet tot sterkere maatregelen willen overgaan. Het gebeurde moet aan de bank onder hoog en laag personeel algemeene ontroering hebben gewekt. Da BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het voor bereidend militair onderricht in deze gemeente zal aanvangen op Vrijdag 1 October a.s., des nam. half twee uur, in een der lokalen van de Nieuwe Doelen aan ie Doelenstraat alhier. Het onderricht zal plaats hebben op Maandag van 6—8 en ep Vrijdag van ll/23l/2 uur nam. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 27 Sept. 1909. m A g K T B B R i C tl T M, SCHAGbN29 iSept. Aangeveerd 22 stapels. Kleine kaas f 22.hoogste f 28.Middelbare kaas 0. Hoogste prgs f Handel traag. BROEK OP LANGEDIJK, 28 Sept. Aardappelen Graafjes f 0.a 0.ronde f 1.15 a 0.muisen f 0,a f 0.idem kleine f 0.afO.p« l/jH.L., Wortelen f 0.85 a 2.20 per 100 hos, Bloemk ol le soort f 8,a 6.2e f 1.a 1.40, Rocdekool f 2.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2