DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en elfde Jaargang. 1909. DONDERDAG 30 SEPTEMBER. Oemeeiite-begrooting. Stedelijk Museum. BINNENLAND, No. 228 Deze Courant wordt eiken avond» behalve op Zon- en reestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikmmr f ®580$ franco door het geheele Rijk f I,— AJ aderlijke nummers 3 Cents. der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON» Voordam C 0. IS. V. D. Kamerclub. De afgevaardigde voor Fneek. RECHTZAKEN. Invasie van Zfgeune s. Lieve vrouwen I Diefstal. Cholera Moord Besmettelijke ziekten. KacaBaetleplanne n. Een Nederlander te Antwerpen bestolen. President Steyo. Proces-verbaal. Onvoldoende voeding. ALKMAARSCHE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR; Gelet op art. 203 der Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat de gemeente-be grooting, dienst 1910, van heden af op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd en' tegen betaling der kosten in afdruk verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPHSTG, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 28 September 1909. Gratis-bezichtiging, op Zondag 3 October a.»., 's middags van 1 tot 3 uur. Ingang Breestraat. Het is verboden in de localen te rooken. Kinderen beneden de 12 jaar worden niet toegela ten, van 12 tot 16 jaren slechts onder geleide. De toelating geschiedt dus, dat er gelijktijdig niet meer dan 50 bezoekers zijn. ALKMAAR, 30 September. De Spanjaarden hebben den Goeroegoe-berg geno men. Toen de berichten van de overwinningen uit Marok ko kwamen en men in Spanje feest ging vieren, was men in West-Europa vrij onverschillig men hechtte wei nig geloof aan de tijdingen, immers men had al meer malen ondervonden, dat de Spaansche regeering de toestand mooier voorstelde dan hij in werkelijkheid was. Het schijnt evenwel, dat er thans wel waars schuilt in de overwinningsberichten. De bezetting van den Goeroegoe-berg is een belang rijke daad geweest. Eigenlijk is het een bergketen met toppen van 1000 meter boog en met diepe kloven en passen, zoodat het van oudsher de natuurlijke ves ting van de Rif-kabijlen vormde als deze met de Span jaarden overhoop lagen. Van den Goeroegoe uit vie len ze aan en als ze zelf aangevallen werden, vluchtten ze in de kloven, die door een handjevol menschen prachtig verdedigd konden worden. Veel Spaansch bloed heeft er dan ook op de hellingen gevloeid en veel Spaansche beenderen liggen er nog steeds. Altijd wanneer de Spanjaarden probeerden dezen berg te na deren, vonden ze er dood en verderf. Zestien jaar ge leden beproefde generaal Martinez Campos het waag stuk met 20.000 man, maar ook bij werd met groote verliezen teruggeslagen. Men herinnert zich vermoe delijk nog wel, dat onlangs generaal Marina een zelfde lot onderging. Den 9den Juli bezette deze generaal, nadat eenige Spaansche damarbeiders door de Kabij- len gedood waren de strook land, waarop de spoorweg, welke de mijnen, waarom het gaat, met de zee verbin den zal, wordt aangelegd. Op denzelfden dag, waarop de Kabijlen nog niet op den strijd voorbereid waren, gelukte het kolonel Pedreira met eenige bonderden manschappen een top van den Goeroegoe te bezetten, maar weldra was hij genoodzaakt haar weer in den steek te laten en terug te trekken, omdat hij anders van de andere Spaansche troepen zou worden afgesne den. Het was generaal Marina niet mogelijk voor be hoorlijke dekking te zorgen en hij moest volstaan met een paar voorposten te bezetten. De spoorweg, waarvan de aanleg de oorzaak van dezen veldtocht wordt genoemd, loopt voor een groot deel langs de kust. Van de zeezijde bad men niets te vreezen, van landzijde werd hij evenwel voortdurend bedreigd, zoolang de vijand als toevluchtsoord den Goeroegoe behield. De Kabijlen maakten voortdurend een dankbaar gebruik van deze bezitting; ze bestook ten de Spanjaarden onafgebroken, hielden de dagelijks inkomende krijgsvoorraden aan, vernielden de blok huizen en brachten op deze wijze de Spanjaarden heel wat verliezen ook aan menschenlevens toe. De Goeroegoe moest genomen worden -maar hoe? Generaal Marina schijnt tot de overtuiging te zijn gekomen dat het ten eenenmale onmogelijk was, dit door een frontaanval gedaan te krijgen. Sinds eenige weken was hij bezig het gebergte te omsinge len, daardoor voorkomend dat Kabijlen uit de binnen landen versterkingen leverden, terwijl de Kabijlen, die zich in de kloven ophielden, langzamerhand moesten uithongeren. De Kabijlen hebben dit evenwel heel goed begrepen en het gebergte liever in den steek ge laten hoe ongaarne ook dan zich zelf op te offe ren. De Spanjaarden vonden dan ook geen tegen stand, de troepen konden zonder dekking oprukken. De huizen der aanvoerders stonden in brand, vermoe delijk aangestoken door Marokkanen, die aan Spaan sche zijde streden, en zich nu hebben willen wreken op het verwoesten van hun eigen huizen door de Kabijlen. In de Wolfskloof, waar 23 en 27 Juli vreeselijk ge vochten werd, vonden de Spanjaarden menigten ver gane onherkenbare lijken, die in Melilla ter aarde be steld zullen worden. Het blijkt evenwel, dat de Kabijlen het er niet bij laten zitten. Zij hebben den 29sten alweer een tegen aanval ondernomen. Blijkens de berichten uit Spaan sche bron is deze afgeslagen. Maar het is voor de Spanjaarden noodzakelijk de Goeroegoe bezet te hou den en ongetwijfeld zullen er daar nog wel ernstige gevechten plaats hebben. Tot feestvieren geven de overwinningsberichten dan ook nu nog stellig geen voldoende aanleiding, evenmin als tot de veronderstelling, dat het Marok- kaansche pleit nu wel spoedig beslist zal zijn. De Spaansche regeering zal zich nog wel eens af vragen wat het begonnen is. En het Spaansche volk zeker ook! De vrijzinnig-democratische Kamerclub koos mr. Drucker tot haar voorzitter en mr. Limburg tot secre taris. J Bij de familie van den heer Colijn hier te lande is bericht ontvangen, dat de heer Colijn zich 7 October te Batavia op de Koning Willem I zal inschepen. De boot arriveert 31 October te Genua. Zitting van Dinsdag 28 Sept. Arrondissements-Rechtbank te A ktnsar. Vervolg. Mishandeling. Willem K., bakkersknecht te Enkhuizen was ten laste gelegd, dat hij den 24en Juli Jacob de Vries al daar had mishandeld. Jacob, een jongetje van tien jaar, vermaakte zich er mee z'n handen door het geopende raam van 't huis van bakker Molenaar te steken, om het zoodoende de voorbijgangers lastig te maken. Op een zeker oogen- blik, toen Jacob op verzoek van beklaagde zijn handen nog eens naar buiten stak, haalde beklaagde, die bij Molenaar in dienst is, een geopend mes over Jacob's handen, zoodat deze verwondingen opliepen. Beklaagde bekent het feit gepleegd te hebben, maar beweert niet de bedoeling te hebben gehad, den jongen pijn te doen. De officier van justitie acht door de verklaring van Jacob zijn vader behoefde niet ge hoord te worden -het bewijs geleverd en eischt we gens mishandeling 20 boete of 20 dagen hechtenis. W ederspannigheid. Frans Jacob F. te Helder bevond zich den 30sten Juli aldaar 's morgeus om half zeven dronken op den openbaren weg, wat een aanleiding voor de agenten van_ politie Johannes Groen en Johannes Franciscus Jacques was, om hem naar het bureau van politie over te brengen. Beklaagde verzette zich hiertegen en veroorzaakte den agenten zeer veel last. De officier van justitie eischte wegens deze wederspannigheid een maand gevangenisstraf. Op een andermans erf. Jacob B., arbeider te Broek op Langendijk en Wil lem K., schipper te Zuid-Scharwoude, hadden zich op Zondagavond den 25sten Juli wederrechtelijk op eens andersmans erf bevonden. Beklaagden waren daartoe door het poortje van de coöperatieve vereeniging te Zuid-Scharwoude gegaan. Beklaagden beweerden, dat zij dat deden om broodjes te willen koopen. De knecht stuurde hen weg, maar aan zijn verzoek wilden ze geen gehoor geven. Ook op aanmaning van den bakker Jansen wilden zij niet weggaan. De officier van justitie eisebt voor ieder der be klaagden, waarvan de eene, B., al eens meer veroor deeld is wegens een dergelijk feit, 3 weken gevange nisstraf. Beklaagden vragen deze straf te veranderen in een geldboete. GEMENGD NIEUWS. JEen goed leven. In een der sociëteiten te Rotterdam werden in de laatste weken door bet bestuur allerlei onregelmatig heden geconstateerd en ook trok het de aandacht, dat verschillende proviandvoorraden der sociëteit meer dan gewoon dunden. Dit leidde er toe, dat het bestuur besloot een dezer nachten een inval te doen. De president en twee commissarissen begaven zich in een nachtelijk uur naar de sociëteit en troffen daar toen den gérant aan, met verschillende andere perso nen, zich te goed doende aan spijzen en dranken der sociëteit. De gérant werd onmiddellijk geschorst en daarna ontslagen; eveneens eenige sociëteitskellners. Het onderzoek wordt voortgezet en reeds moeten verschillende misbruiken aan liet licht zijn gekomen. Het geval baart veel opzien. 't Gevaar dreigt al meer en meer; de Zigeuners na deren steeds dichter de grens. Maar de marechaussees zijn er ook nog. Reeds acht dagen zijn ze_ aan de grenzen gekampeerd, om de ge vreesde invasie met geweld van wapenen af te slaan. De „Arnk. Ct." weet mede te deelen, dat het getal Zigeuners, uit Borken naar onze grenzen afgezakt, reeds 80 bedraagt, met zich voerende 17 wagens en 31 beren. Ze willen. naar de paardenmarkt te Utrecht. Om die logge beren te ruilen tegen de ranke rossi nanten i Gelukkig maar, dat de marechaussee het lieve vader land aan de grenzen bewaakt. De politie te Delft hield gisternacht vier vrouwen uit Rotterdam aan, wier houding daartoe aanleiding gaf. Op een der vrouwen Werd een revolver met 6 scherpe patronen gevonden; op een ander een volledig stel inbrekersgereedschap. Een en ander werd in be slag genomen. Tegen de aangehoudenen werd pro ces-verbaal opgemaakt en daarmede was de politie aan de grens van haar macht. Tijdens het vervoer per post is ontvreemd, een brief op 13 September te Gorinchem in een brievenbus gepost, gesloten in een bruine ondoorschijnende enve loppe, geadresseerd aan den heer D. Bolle te Rotter dam en verzonden door P. van Willigen Getz., land bouwer te Hellow (gemeente Haaften), inhoudende 1 bankbiljet van 60, 1 van 25 en 2 van 10. De commissaris van politie te Gorinchem verzoekt opsporing en belicht. Te Lopik hebben zich twee gevallen van cholera asi- atica voorgedaan. Eén der patiënten is reeds overle den. In een dennenbosch nabij de kom van St.-Jansteen (Zeeland) is een vrouwenhemd gevonden, gemerkt A. H. O. 12, en daaronder een kruis en een hart, bénevens een vrouwenjurk, geheel bebloed. Men denkt aan moord. De politie doorzoekt het bosch met behulp van honden. („Midd. Ct.") RaadsMd en failliet. De Raad der gemeente Stad Doetinchem besloot met 7 tegen 3 stemmen aan den heer Yelsink te be richten, dat de Raad van meening is dat hij door zijn faillissement één der vereischten, genoemd bij art. 19 der gemeentewet, heeft verloren en hij dus van rechts wege ophoudt lid van den Raad te zijn. Zwichten voor relletjesmakers. Het 8-uur-sluiten der herbergen op Zondagavond in de gemeente Achtkarspelen (Friesland) gaf reeds aanleiding tot allerlei baldadigheden. Vreezende voor herhaling daarvan gaat nu een adres aan den gemeen teraad rond, met verzoek het raadsbesluit weer in te trekken en het oude sluitingsuur weer in te voeren. Dit adres wordt door mannen uit verschillende partij en onderteekend. Te Zuid-Scharwoude heerschen de mazelen iu he vige mate; naar schatting zijn er een 100-tal kinderen door aangetast; ook volwassen personen zijn met deze ziekte besmet. Ernstiger echter begint bet er weer met den typhus uit te zien. Op 't oogenblik zijn er reeds 7 gevallen. Twee jaar geleden heerschte de ziekte hier in zoo ergen graad, dat zij epidemisch werd verklaard. Deskundigen schrijven de alhier veelvuldig voorko mende besmettelijke ziekten toe aan het gebruik van zeer onzuiver slootwater. De menschen zijn zoo aan het gebruik er van gehecht, dat zij zich zelfs niet storen aan de daarop betrekking hebbende politiever ordening. Gasontploffing Door de onvoorzichtigheid van een werkman, had gisteravond tusschen 9 en 10 uur, een geweldige gas ontploffing te 's-Gravenhage plaats in de auto-garage van den heer H. Engelbert Co., Bezuidenhout 71. Onder den vloer van de groote hal, waar eenige auto's en rijwielen waren opgesteld, is eene bewaarplaats van steenkolen, waarin zich een vrij groote hoeveelheid sterk gas ontwikkelde, kolen bevonden. Daar gas- lucht werd waargenomen waarvan men den oorsprong' niet wist te verklaren, ging men aan het zoeken en inplaats daarbij gebruik te maken van eene steeds aanwezige electrische lantaarn, streek een werkman een lucifer aan boven de plaats waar de gaslucht het sterkste was. Onmiddellijk volgde een zware knal en ontwikkelde zich een enorme vlam. Drie groote spie gelruiten van eenige vierkante meters omvang, zoo mede een aantal ruiten in lood gevat, werden aan splinters geslagen. Eenige rijwielen die boven de ko- lenbewaarplaats stonden werden omhooggeworpen en vernield. De man die de lucifer bad aangestreken be kwam verwondingen aan hoofd en armen en werd per auto naar bet ziekenhuis vervoerd. Een der heeren van het personeel kreeg, door de rondspattende glas scherven, lichte verwondingen aan het hoofd, welke ter plaatse verbonden werden. De brandweer rukte aan doch behoefde geen blusschingswerk te doen, daar de vlam, toen zij zich een uitweg had gebaand, van zelf doofde. Betrekkelijk is het geval goed afgeloopen daar zich achter de hal eene benzinebewaarplaats be vond. De materieele schade is intusschen vrij groot. Kermisvolk. Te Woensel (U.-B.), waar thans kermis is, heeft de politie in verschillende woonwagens, in de buurt van het kermisterrein een inval gedaan. Dit staat in verband met voortdurende diefstallen, welke in de laatste dagen in de omstreken gepleegd worden. Yooral verdwijnen vele gewassen van het veld. De laatste dagen werd de loop der Maas (Belgisch gedeelte) door Hederlandsche en Belgische ingenieurs onderzocht, in verband met de kanalisatieplannen de zer rivier. Een handelsreiziger uit Tilburg was te Antwerpen in het Park op een bank in slaap gevallen. Toen hij ontwaakte, ontdekte hij, dat men hem in zijn slaap had beroofd van een portefeuille, inhoudende 260 francs, zijn portemonnaie en een gouden horloge. Het incident met de Hvülen. Inzake het onderzoek betreffende het gebeurde met de Zweedsche onderzeeboot „Hvalen" wordt vanwege de regeering met inwinnen van inlichtingen voortge gaan. O. a. werden informaties gevraagd aan den presi dent van de rechtbank te Haarlem, in verband met de verleende machtiging tot het leggen van beslag op het schip. Gisteren werd de gemeente Doorwerth bezocht door den heer Steyn, oud-president van den Oranje-Vrij- staat. President Steyn, vergezeld van mevrouw Steyn kwam speciaal om een bezoek te brengen aan de mo del-boerderij „Het Huis ter Aa." Hij bezichtigde al les met de meeste belangstelling en sprak zijn volle ingenomenheid uit over alles wat hij zag en toonde ook op dit gebied een volkomen oordeelkundig man te zijn. De heeren Scheffer, die den oud-president per soonlijk rondleidden, hadden menige vraag te beant woorden, waaraan natuurlijk met de meeste bereidwil ligheid werd voldaan. Bij het afscheid, ten huize van den heer Scheffer, waar mevrouw Scheffer precipieerde, verklaarde d« oud-president dat hij groote verwachting van het be zoek had gehad, doch dat die verwachting in de wer kelijkheid verre overtroffen was. President Steyn zei- de niet genoeg te kunnen prijzen het gehalte van het melkvee, de alom heerschende uiterste zindelijkheid, de correctheid in het werk en de groote orde, die in het geheele bedrijf en onder het personeel op te mer ken waren. i V i De te Middelburg Zondag j.l. gehouden meeting voor algemeen kiesrecht heeft tengevolge gehad, dat de burgemeester van Koudekerke, onder welke ge meente de weide, waarop de meeting gehouden werd, is gelegen, proces-verhaal heeft doen opmaken wegens het maken van muziek zonder toestemming. De meeting was opgeluisterd door het muziekgezelschap „Excelsior" en de zangvereeniging „De Volksstem." In brand Op de Stadhouderslaan bij het Statenplein te 's-Gra venhage raakte gisterochtend een schildersknecht in brand, vermoedelijk doordat een vonk uit zijn pijp tij dens het wielrijden op zijn kiel terecht kwam. Door de ijlings toegeschoten voorbijgangers werden de vlam men gelukkig spoedig gedoofd, zoodat de man er met verbrande kleeren en een brandwond aan de hand af gekomen is. Door de -op Zorgvliet gestationeerde af- deeling van de militaire geneeskundige dienst werd hulp verleend. Er wordt door de verlofgangers, die aan de divisie- manoeuvres bij Amersfoort deelnamen, geklaagd over onvoldoende voeding, zoowel wat kwaliteit als kwanti teit betreft. Om 5 uur werd er reveille geblazen. De ontbijt-koffie was met den besten wil niet te drinken en de veldflesch werd dan ook liever met helder water dan met bet bruine vocht gevuld. Bij het broodje van zes ons kregen de manschappen een blokje kunstboter, genoeg om één snee brood mee te besmeren. Om 7 uur werd uitgerukt, meestal tot 4 5 uur. Zij, die het bivak moesten betrekken, bereikten dat eerst om 7 uur, een enkele maal zelfs 8 uur. Men sliep dan bo vendien nog in de lage leeren tentjes bij afwisseling 2 uur, maar: a la guerre conmie la guerre. Als er nu maar behoorlijk wat te eten werd gegeven, doch ook in dat opzicht schenen de manschappen aan oorlogs toestand te moeten wennen, zoodat dan ook eenmaal 230 man van één bataljon (pl. m. 500 man) hun nood rantsoen gedeeltelijk opaten. Zij hadden echter buiten den waard of liever buiten den commandant gerekend, want ze werden gestraft met 4 dagen politiekamer. Vooraf moesten zij 's Zondags in 't kamp om de twee uur zich melden en het overschot van huil nood-rant soen laten zien, om te toonen, dat ze er niet meer van opgegeten hadden. Het wekte nog al hilariteit op, maar discipline moet er zijn. (Zw. Ct.) Diefstal De arbeider v. d. P., werkzaam bij de S.S. te Gro ningen, heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal van goederen, welke door de Mij. moesten worden verzon den. P. is aangehouden. Uit Sint Pencres. Dinsdagavond werd te St.-Pancras dn het lokaal van D. Stammes, door de afdeeling van het „Witte Kruis" aldaar, een algemeene leden-vergadering gehouden. Daarna werd behandeld den uitgebreiden beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering, welke Dins dag 5 October te Amsterdam zal worden gehouden. Tot afgevaardigde werd aangewezen de beer P. van Pienbroek en tot plaatsvervanger de beer A. Uobel. Voor het nazien der rekening van den penningmees ter werden aangewezen de heeren J. Yerweel, P. van Pienbroek en R. Blok.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1