DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Damrubriek. L m m m m m m m Honderd en elfde Jaargang. 1909. V Ry D AG 1 OCTOBER. Eedsdwang. n iü iü m iü iü No 229 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per- 3 maanden voor A ikmaar f franco door het geheeie Rijk f Af onderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: regel f ÖJQ, Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSIER ZOON, Voordam C 9. N N E N L A N O, zp ffjf H B S ÉH §8 H HP s f m Hl li Hf M H li Iü J TFeMooanaiffiia®* S. Tweede Kamerverkiezing. Moord m SP m. Éi HP iü gp g§ mt '■m Éi fj 9ê AL&MAARSCHE GOURANT. In het midden van September heeft de vereeniging „de Dageraad" te Amsterdam, te Rotterdam en in Den Haag protestvergaderingen georganiseerd tegen den in onze wetgeving voorkomenden eedsdwang, wel ke drie vergaderingen, elk van drieën bij groote meer derheid van stemmen, verklaarden een toestand te wenschen, waarbij het aan ieder, die te kennen geeft, dat hij gewetensbezwaren heeft tegen den eed, zal vrij staan om in stede daarvan een belofte te doen. De kwestie is bekend. In zeer veel gevallen vorde ren onze wetten eedsaflegging, in slechts weinige daarvan behelzen ze facultatiefstelling, in dier voege, dat de te beëedigen persoon zelf kiezen mag of hij zweren of beloven zal, in sommige andere (waaron der o. m. dat van het getuigenis afleggen in een recht zaak) schrijven ze voor dat men „op de wijze zijner godsdienstige gezindheid den eed of de belofte doen" moet. Dit laatste wordt algemeen zóó opgevat dat, wie tot een kerkgenootschap behoort dat den eed er kent, den eed aflegt naar den ritus van zijn kerkge nootschap, dat de Doopsgezinden met „beloven" kunnen volstaan en dat zij, die tot géén kerkgenoot schap behooren, den eed moeten afleggen op een wijze waarop ook b. v. de Nederlandsche Protestanten en Katholieken het plegen te doen, n.l. door, onder het opsteken van de twee voorste vingers van den rechter hand, den ambtenaar die den eed afneemt de woorden na te zeggen: „Zoo waarlijk helpe mij God Almach- tig!" j Menig vrijdenker heeft hierin aanstoot gevonden. En ook menigen geloovige stuit het „dat zij, die rond weg verklaren niet in God te gelooven, nogtans ge dwongen worden dien God op de meest plegtige wijze aan te roepen" zooals het toenmalige (Roomsch- Katholieke) Kamerlid mr. Heijdenrijck zich uitdrukte, toen hij er in September 1881 den Minister van Justi tie mr. Modderman over interpelleerde. Wie de zaak nader wenscht te bestudeeren, die herleze het destijds over die interpellatie gevoerde debat (afzonderlijk uit gegeven bij H. C. Susan O.Hz. te 's-Hage), en die bla de re ook eens in de „Weekbladen van het Recht" uit dien tijd, een tijd waarin de kwestie vele gemoederen in beroering placht te brengen. De kwestie is dus niet nieuwEn wat opvallend is ze is eigenlijk nog precies in hetzelfde stadium als in 1881. De interpellatie-Heijdenrijek heeft géén veran dering eerder een bevestiging van den bestaan den toestand teweeggebracht, en de ter gelegenheid van die interpellatie gehouden debatten zijn, hoewel 28 jaar oud, nu nog actueel. Er is in die 28 jaar (be halve dan dat men bij enkele sedert nieuw uitgevaar digde wetten (de „beroepswet" b. v.), als men al we der een nieuwen eed invoerde, de keuze tusschen eed of belofte aan den te beëedigen persoon gelaten heeft) aan de wetgeving op dit stuk niets veranderd. Zoo b.v. worden vrijdenkers, als getuigen voor den rechter verschijnend, nog steeds -tenzij ze van huis uit Doopsgezind mochten wezen genoopt om onder aan roeping van het Opperwezen te zweren, op gevaar af van anders gegijzeld te worden en tot gevangenisstraf te worden veroordeeld bovendien. En, is de wetgeving onveranderd gebleven, met haar gangbare uitlegging en toepassing is het evenzoo gesteld, evenals ook met de protesten en bezwaren ertegen. Protesten en bezwaren, die alleen in Nederland schijnen voor te ko men: althans op geen van de drie onlangs gehouden protestvergaderingen schijnt ook maar een woord te zijn gerept omtrent geestverwanten in den vreemde, nog ook omtrent resultaten of successen, door dezen behaald. Hoe het zij, in Nederland is ten dezen alles nog: juist zooals in 1881. En een kwestie die zóó lang in éénzelfde stadium blijft, is aan het doodbloeden: stil stand is in zulk een geval achteruitgang. Bovendien AAN DE DAMMERS. Met dank voor de ontvangen oplossingen. Oplossingen. Slagzet No. 13. was een foutief antwoord op den llen zet van wit, want wit speelde: 28 19 14 23A 25—20 15 24 3429 23 34 of 24 33 39 19 13 24 37—31 26 28 27—21 16 27 38—32 27 38 of 28 37 42 15 Speelt zwart bij A 13 24 dan volgt 37—31 26 28 27—21 16 27 38—32 27 38 of 28 27 42 4! Interessante slagwending. Probleem 45 van A. M. Olsen. Wij kunnen niet anders dan dezen hooggeachten blin de ons compliment maken voor zijn fraai probleem. Goede stand, gelijke stukken, mooie slagwending. Ont leding is zeer fraai, gelieve daarom onderstaande op lossing wel te bekijken. Wit Zwart 27—21 16 18 38—33 29 27 28—22 24 35 22 4 11 22 4440 35 44 37—32 27 38 is de door de protestvergaderingen voorgestane oplos sing der aangelegenheid: facultatiefstelling van den eed, zóó, dat ieder óók de geloovige, óók de trouwe kerkganger dus die te kennen geeft dat hij er ge- etensbezwaren tegen heeft, met een belofte zal kun nen volstaan zelfs voor menig tegenstander van den eedsdwang onaannemelijk. Gij of ik, we kunnen morgen aan den dag van een of ander vergrijp ver dacht worden; wellicht zal de schijn tegen ons we zen; in zoodanig geval kunnen de mondelinge me- dedeelingen die onverschillig-wie aan den rechter ge lieft te doen, mijn eer, mijn maatschappelijke posijie, mijn vermogen, mijn vrijheid ernstig in gevaar bren gen. Het zij zoo, maar is het dan te veel gevergd, als ik dan de grootst mogelijke waarborgen verlang: dat „onverschillig wie" daarbij niet alleen niet liegen zal, maar dat hij bovendien zijn uiterste best zal doen om zieh zoo juist, zoo volledig en zoo nauwkeurig moge lijk uit te drukken De grootst mogelijke waarborgen - een plechtige en nadrukkelijke bevestiging op zijn woord van eer" is mij niet voldoende, juist omdat ik weet dat nog een andere vorm van bevestiging bestaat, waaraan hij méér waarde hecht. Ik heb recht, dat mij tegen logenachtig, onjuist, onvolledig of onnauwkeu rig getuigenis die waarborg worde verstrekt, die den getuige zoo diep mogelijk, die hem het diepst van alle in zijn consciëntie tast! Het mag hem, trouw kerkgan ger als hij wellicht is, niet vrij staan mij dien krach- tigsten waarborg te onthouden en mij er op één na den krachtigsten voor in de plaats te geven. Of acht men soms bij onze rechtsbedeeling de waarborgen tegen rechterlijke dwaling zóó afdoende, dat er op dezen eenen wel wat kan worden afgedongen? Wel is valsch getuigenis, onder gelofte afgelegd, even strafbaar als valsch getuigenis onder eede, maar. de strafbepaling tegen meineed kan betrek kelijk zelden worden toegepast; het gebeurt niet licht, dat indien valsch getuigd is geworden, zulks èn wet tig èn overtuigend bewezen worden kan. En het is mij niet alleen om de eventueele strafbaarheid van den ge tuige, het is mij om 's mans consciëntie bovendien te doen! Niet dat de eed in deze een absoluten waarb.org te gen logens of tegen onberaden praatjes geeft; maar hij geeft, in zeer veel gevallen, een relatieven waarborg van betrekkelijk groote waarde. Is niet de oplossing van de kwestie in andere rich ting te zoeken? Is die niet reeds in het debat van 1881, aangegeven door den toenmaligen (Roomsch-Katholie- ken) afgevaardigde mr. Haffmans. Als de vrijdenkers, die bezwaar hebben tegen een eed, zich vormen tot een genootschap, tot een lichaam dan zou men eens kunnen zien ofmen, al dan niet na voorafgaande wetswijziging, aan hen, die aantoonen dat zij leden van dat lichaam zijn en dat zij niet tot een eigenlijk gezegd kerkgenootschap behooren, zou kunnen toe staan om, in stede van een eed, een belofte te doen. Men heeft dan, ten aanzien van elk hunner, telkenma le „een uitwendig waarneembaar en bewijsbaar feit" als waarVan minister Modderman in bedoeld debat, zij t dan ook in eenigszins ander verband, gesproken heeft dat zekerheid geeft „dat zij werkelijk ge moedsbezwaren hebben en niet eenvoudig gemoedsbe zwaren uitdenken pour le besoin de la cause." Waar om nog nimmer naar oplossing in dezen geest ge streefd is? heeft het voornemen daar tot ongeveer half October te vertoeven. De opening der gewone najaarszitting der Staten van Noordholland, is door Gedeputeerde Staten voor dit jaar bepaald op Dinsdag 7 December a.s. GEMENGD NIEUWS. De Trappisten te Tilburg De paters keeren te Tilburg terug; terwijl er thans reeds wederom bier wordt gebrouwen. De ex-abt Verbrugge heeft zich onderworpen, doch is niet te Rome geweest. De tweede overste van Chi- may (grens) wordt abt te Tilburg. Met de schuldeischers is alles geregeld. Het kloos ter komt op naam eener vereeniging, die daarvoor wordt opgericht. De kloosterkwestie te Zundert is nog niet geregeld, maar dit zal vermoedelijk wel volgen. (Msb.) Dc P-spercd-echtache zr^k Door drie personen, nauw bij de bekende Papen- drechtsche zaak betrokken, zijn drie verschillende en verschillend gemotiveerde adressen verzonden aan den Hoogen Raad met het verzoek den rechter in de ar- rondissements-rechtbank te Dordrecht, mr. J. E. van Rhede van der Kloot te doen ontzetten uit zijn ambt. In een dier adressen wordt tevens gevraagd een ver volging wegens meineed tegen dezen rechter te willen doen instellen. Al deze adressen staan in verband met de behande ling' van de Papendrechtsche strafzaak. Oudheden Bij het afgraven van wierdegronden onder de ge meente Ezinge (Gr.) zijn vele bronzen muntstukken gevonden uit de 15de of 16de eeuw, benevens een ijze ren kistje met 25 groote zilveren Spaansche matten, met duidelijke borstbeelden en een met het jaartal 1573 er op te onderscheiden. Choiera Een timmermansknecht, werkzaam aan de steigers in de nieuwe buitenhaven te Neuzen, is onder verdach te verschijnselen ziek geworden. Zijn gezin is geïso leerd. De faeces zijn opgezonden naar Utrecht. (M. Ct.) niet uitgesloten is, dat ze uit den trein zijn geworpen. Het onderzoek wordt steeds ijverig voortgezet. Treurig. Sedert gistermorgen elf uur werd te Ambt-Almelo vermist het 5-jarig kind van J. ten Donkelaar, aldaar. Alle nasporingen bleven vruchteloos, totdat gister avond in een houtloods van Gebr. Israels het lijkje werd gevonden onder een stapel planken, die omgeval len waren. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Breukelen besloot, hare leden bij de herstemming voor de Tweede Kamer geheel vrij te laten. V oege winter? i Over het eiland Tholen trokken deze en ook reeds de vorige week zwermen wilde ganzen. Eene voorbo de van een vroegen winter? Inhraek Een hoofdagent van politie zag gisternacht, om 2 uur, dat drie inbrekers een onbewoond bovenhuis ver lieten boven het manufacturenmagazijn der firma J. H. Keiler Zoon, aan de Wester Wagenstraat 19 te Rotterdam. Nagezet, werden twee hunner in de woning van een hunner, in de Hofstraat, gearresteerd. Het bleken bekende inbrekers, n.l. Bakker en Termeulen. Bij onderzoek bleek, dat bij de firma Keiler de brandkast geheel was opengebroken en daaruit 2100 ontvreemd. Op beide personen werd niets gevonden. Gisteravond is, tijdens afwezigheid der bewoners, in gebroken bij deu assuradeur P. A. Zuur, wonende aan het Boschje te Rotterdam. Toen één der dames thuis kwam, hoorde zij onraad in huis en durfde niet naar binnen te gaan. Terwijl zij om hulp ging, sprongen de inbrekers het huis uit. Bij onderzoek bleek, dat een schrijfbureau was opengebroken en daaruit gouden sieraden, ter waarde van 100, waren ontvreemd. Van een kerkboek was het gouden slot afgerukt. Provinciaal Bestuur van Noordhoiland. De commissaris der Koningin in de provincie Noordholland is naar het buitenland vertrokken en 4 20 over 27, 49, 40, 12, 3, 20, en wint. Wij hopen weldra weer een probleem van dezen be minden auteur te plaatsen. Goede oplossingen ontvangen van D. Gerling, J. Houtkooper, G. van Nieuwkuijk, allen te Alkmaar; G. J. Hartkamp, Alkmaar; S. Homan, Wijde Wormer; 11. E. Lantinga, Haarlem. Van de vorige vraagstukken nog goede oplossingen ontvangen van J. Speets te Benningbroek. DAMPARTIJ no. 8. De volgende korte partij werd nu ongeveer 16 jaar geleden gespeeld hier heel ver vandaan n.l. in Caracas de hoofdstad van Venezuela. Twee aldaar wonende Franschen speelden een kleine match en de kortste partij uit die inatch is onderstaande. Deze partij wijkt nog al tamelijk af van de gewone speelwijze. Wit speelt een centrumspel, zwart brengt zijn stukken naar de randen. Ofschoon het centrumspel beslist sterker is, brengt de tactiek van zwart zijn tegenpartij toch eenigszins in de war en krijgt hij na den 15en zet van wit gelegenheid te winnen door een aardigen slag- zet. Men oordeele zelf. Eransche opening, (onregelmatig beantwoord). Wit D. L. Zwart C. Perret. 1. 34—30 1. 19—24 een weinig voorkomend antwoord. 2. 30 19 2. 13 24, nu zwart op deze wijze slaat, heeft hij een centrum- schijf voor den langen vleugel gebracht en daardoor zijn centrum verzwakt. Schijf 20 en 15 kunnen slechts over 25 in 't spel gebracht worden. 3. 40—34 3. 9—13 4. 32—28 4. 20—25 5. 44—40. Wit behandelt de opening zeer goed. Omtrent het vinden van vrouwenkleederen in een dennebosch onder St. Jansteen, meldt men nader, dat de kleedingstukken nabij de. spoorlijn lagen, en dat het 6. 50—44 7. 28 17 8. 31—27 9. 37 28 5. 14—20! 6. 17—22 7. 12 21 8. 21 32 9. 7—12 Zwart speelt steeds op afruilen en brengt daardoor zijn schijven naar den rand. 10. 41—37 10. 18—22 11. 28 17 11. 12 21 12. 33—28. Wit speelt weer op 't centrum. 12. 21—26 13. 47-41 13. 16—21 14. 36—31 14. 11—16. Wit denkende dat zwart met zulk een stelling toch niets kan uitrichten speelt onvoorzichtig, 15. 38—32?? 4136, 31—27, 3430 enz. was een uitstekende voortzetting. (Stand na den 15en zet van wit). t ^5^ ÜP SBXP. staa Zw. 1/6, 8, 10, 13, 15, 16, 20, 21, 24, 25, 26. W. 28, 31, 32, 34, 35, 37, 39, 40/46, 48, 49. Noordh, Veldwachtera vereeniging. Bovengenoemde vereeniging hield gisterenmiddag een algemeene vergadering in het lokaal van den heer Egelman te Hoorn. Daar de leden door hun ambt niet steeds in de gelegenheid zijn de vergaderingen te bezoeken, achtte de voorzitter de opkomst van deze vergadering dubbel te waardeeren, omdat daaruit blijkt de belangstelling die de leden voor de vereeni ging gevoelen. Na goedkeuring der notulen, bracht de heer Van der Woning verslag uit van de in Augustus gehouden Bondsvergadering en deed hij mededeeling van een adres, gericht aan den minister van Binnenlandsche Zaken, inzake wijziging aan art. 136 der Gemeente wet, waardoor de veldwachters niet meer afhankelijk zouden zijn van plattelands-gemeenteraden. Verzocht werd, dat de Rijksregeering het min. sa laris zou bepalen op 700 g.opname in het pensioen fonds van burgerlijke ambtenaren achtte men ge- wenscht; pensioen kan worden verkregen op 60-jari- gen leeftijd en minstens 30 dienstjaren en moet wor den genomen op 65-jarigen leeftijd; voor behoorlijks woning moet worden zorg gedragen; 80 moet wor den toegestaan voor kleeding; vrije geneeskundige be handeling voor het geheeie gezin, met vrije keuze van geneesheer en apotheker; aangedrongen werd op gelij ke uniform. Medegedeeld werd vervolgens, dat voor 19 leden aan vragen waren verzonden om vrije geneeskundige be handeling voor het gezin, met het volgende resultaat. Van 4 gemeenten was nog geen antwoord ontvangen. Wervershoof, Grootebroek, Beets, Oudendijk en Nib- bixwoud hadden gunstig beschikt. Avenhom stond het gevraagde toe voor man en vrouw en Zwaag alleen voor den man. Wijdenes gaf 20 g. verhooging. Blok ker en Wijde Wormer zouden zich niet onttrekken. Spanbroek zou het in overweging nemen. Andijk en Bovenkarspel zullen een desbetreffende verzekering afsluiten. Westwoud en Schellinkhout hebben afwij zend beschikt. Aan de vereeniging is in deze de medewerking door den commissaris der Koningin toegezegd, die niet on genegen zou zijn om zijn tusschenkomst te verleenen voor die gemeenten, die het verzoek van de hand zou den wijzen. Besloten werd om het Bondsbestuur te verzoeken met een rijwiélfabrikant een contract te sluiten om den gemeente-veldwachters en den leden van hun ge zin korting te verleenen bij het aankoopen van rijwie len. Eveneens werd besloten 29 October in Alkmaar een propaganda-vergadering te houden, waartoe alle ge meente-veldwachters zouden worden uitgenoodigd. Vasthoudende aan art. 4 van het Reglement zullen buitengewone gemeente-veldwachters geen lid der ver eeniging kunnen worden. Door het bestuur zal, op voorstel van het Hoofdbe stuur, een onderzoek worden ingesteld naar de moge lijkheid tot oprichting van een eigen orgaan voor den geheelen Bond met een oplaag van 1000 ex. Het be stuur zal zich daartoe in verbinding stellen met ver schillende uitgevers, alsmede inlichtingen inwinnen omtrent een geschikt redacteur, enz., ten einde voor 25 Mei 1910 omlijnde voorstellen te kunnen indienen bij het Hoofdbestuur. Met een opwekking om vooral de propaganda-verga- dering te bezoeken, sloot de voorzitter de bijeenkomst. 15. 21—27 16. 31 22 (Wit kan niet 32 21, want dan volgt 16 38.) 16. 24—29 17. 34 23 17. 35—30 18. 35 24 18. 20 36. Wit geeft op. Probleem 46 van den heer J. Westerhof geven wij als een bewijs, dat in 't Noorden van ons land ook goede dammers en problemisten worden gevonden. De ontleding is niet moeielijk, en wij hopen dan ook van velen de correcte oplossing te ontvangen. Probleem 46 van J. Westerhof, Appingedam. a HP mm Zw. 2, 8, 9, 12, 13, 14, 18, 19, 22, 23, 28. W. 24, 29, 30, 32, 34, 37, 38, 39, 41, 42, 47. Oplossingen voor 8 October bureau v. d. blad.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1