STADSNIEUWS. Inbraak. Ongeluk bij het voetballen. Valsche stuiverstukjes. Een zonderling contract. Verpletterd. Aanranding Aangehouden. Vacantlekolonles. Tuingrond voor arbeiders. Voorheen en thans. Uit Broek op Langedijk. Uit Oude Niedorp. Geldswaarden vermist. Diefstal. Vereeniging van medaille-dragers O. N. Cholera Voortvluchtig. Tegen den burgemeester. De Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt, 's-Grsvenhage 1910. Herziening verordening op het bestuur van het Burgerweeshuis. Benoeming van een lid en een plaatsvervangend lid der commissie van aanslag in de bedrijfsbelasting. Voetbal. Bond ven Nederl onderwijzers. 8 October. Naar 't bureau. Vechtpartij. Haarlem, werden de laatste weken telkens stukken koperen buizen ontvreemd. De dader is thans ontdekt. Het is een monteur- electricien, een man met een zeer goed inkomen. Hij is gearresteerd. De opkooper wees hem onder het werkvolk aan. Te Zandvoort is bij den heer H. v. d. V. door in braak een bedrag van ruim 200 aan bankpapier ont vreemd. Zondagmiddag kreeg op het voetbalterrein in het Frederik-Hendrikplantsoen te Amsterdam een jong- mensch een schop tegen den buik. Hij werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, alwaar zijn opneming noodig bleek. Te Amsterdam zijn blijkbaar een aantal valsche stuiverstukjes in omloop, slechts van lood nagemaakt. Of de in circulatie zijnde muntstukken talrijk zijn, is ons nog niet bekend. Uit een briefje: „Wilt u wellicht onder uw snippers vermelden, dat ik volgens Huurcontract verplicht ben „te zorgen voor het breken van alle ruiten," Op een opslagplaats van cementbuizen aan den Bleekweg te Enschede waren Zondagmiddag eenige kinderen aan 't spelen in de nabijheid1 van een op staande katrol, die met een staaldraad aan den grond was bevestigd. Aan dit staaldraad moeten de kleinen hebben gepeuterd of ze zijn er misschien tegen aan ge- loopen. Hoe het zij, het staaldraad geraakte los en het toestel kantelde. Eén der kleinen een 6-jarig jon gentje geraakte er onder en werd verpletterd. Zondagmorgen werden door een tot nog toe onbe kend gebleven manspersoon, in het bosch van den Huize „Almelo," twee meisjes aangerand. Op het hulpgeroep der kinderen verdween het individu in de bosschen. De politie tracht den dader op te sporen. Te Meerssen zijn aangehouden en gevankelijk naar Maastricht overgebracht de vader, zoon en dochter K., verdacht van het onttrekken van goederen aan den faillieten boedel. Deze aanhouding staat in verband met de arrestatie van notaris B., die de akte van ver koop zou opgemaakt hebben. Donderdag j.l. verlieten resp. 34 en 33 kinderen de koloniehuizen „Zonneheuvel" en „Hunspeet" van het Centraal Genootschap voor Kinder-herstelling en Va- cantiekolonies. Evenals in de vier vorige kolonies waren ook nu weder de resultaten verrassend, de grootste gewichts toename bedroeg 5,4 K.G., terwijl de gemiddelde toe name voor beide kolonies resp. was 1.95 en 2.97 K.G. Een aantal dames-directrices en -geleidsters van de koloniehuizen van het Centraal Genootschap hebben zich vereenigd tot een comité met het doel de gelden voor een nieuw koloniehuis te verzamelen. Het Comi té stelt zich voor zich zooveel mogelijk uit te breiden en met spoed den arbeid ter hand te nemen. Zooals bekend is, heeft het Centraal Genootschap groot gebrek aan plaatsruimte. De betrekkelijk jeug dige vereeniging is door haar verbijsterenden groei in groote verlegenheid gekomen. Vooral in 't seizoen van 1910 zal de nood nijpend zijn, tenzij zeer spoedig de noodige middelen worden gevonden om een meer ruim tehuis te stichten. Presidente van het dames comité is mej. J. Peck; le secretaresse mej. B. van Buuren. Het bureau is tot 4 December gevestigd in het koloniehuis te Hunspeet. Door een commissie uit het departement 's-Graven- hage der Mij. tot Hut van 't Algemeen is aan den Ge meenteraad aldaar verzocht, te mogen huren een stuk weiland aan den Moerweg, om op kleine schaal een proef te nemen met het verschaffen van een stukje tuingrond aan arbeiders, hoofdzakelijk met het doel, dat tot een gezond ontspanningsoord te doen dienen, terwijl eenige vermeerdering van inkomsten door het telen van bloemen en groenten, niet geheel buitenge sloten is. B. en W. hebben den Gemeenteraad voorge steld, op dit verzoek een gunstige beschikking te ne- Zaterdag werd te Utrecht een reünie gehouden van een aantal doktoren in ons land. In „afterdinner stemming" kwamen ''de doktoren even na middernacht over het Domplein; toen kwam sterker dan ooit de herinnering boven aan den nooit volprezen studententijd. Een bekend geneesheer uit een bekende plaats in ons land voelde plotseling weer de jeugd der jonge jaren en kon niet nalaten nog eens te doen wat hij in vroegere tijden altoos pleegde te doen: als ze 's nachts met de vrinden over het Dom plein naar huis gingen, op Jan van Hassau klauteren om dan van uit de hoogte de heerlijkheid van het le ven bij nacht te bezingen. Zoo deden ze vroeger en zoo deed hij ook nu. In een ommezien zat hij op de schouders van „Jan." Maar een man met een helm op, schoot van uit z'n schuilhoek te voorschijn en sommeerde den dokter naar den beganen grond terug te keeren. Vroeger liet je een klepper staan praten en zoo deed hij ook nu. Toen 't hem beliefde, kwam onze medicus naar be neden. Agent stond klaar er was hier straatschenderij gepleegd: „het is verboden zoowel bij dag als bij nacht op Jan van Hassau te klimmen." Dokter moest mee naar het bureau op de Ganzen markt. Dat was vroeger wel eens méér gebeurd. De nachtinspecteur ontvangt den arrestant „Uw naam, voornaam en beroep." Dokter geeft ze gehoorzaam op, maar voegt er in één adem bij„Zendt in godsnaam geen proces-ver- baal naar huis, want dan wacht me de toorn van m'n ega Dokter is welbespraakt. Vertelde in kleuren en geuren hoe hij vroeger in z'n studentenjaren gewoon was ongestoord op Jan van Hassau te klauteren; ge beurde je niets; al wou je er een uur op zitten; 'nklep of 'n helm was er niet te zien; dat was 'n goeie tijd; maar nou zat ie er nog geen drie minuten op of er bengelde al zoo'n man met 'n helm aan z'n been; dat gebeurde je in zijn tijd nooit! Dokter had allen eerbied voor de verbetering van 't politietoezicht bij nacht in Utrecht. Hij moest zeggen: dat was in zijn jaren anders. Als de heeren nu maar zoo goed wilden zijn om geen dagvaarding naar z'n woonplaats te sturen. „Och, u begrijpt, m'n vrouw hoeft er niet van te weten." Keurige politie tegenwoordig hier in Utrecht. Ex cellent! 'n Hoop verbeterd bij vroeger. Adieu, heeren. We spreken dus af, 't blijft tusschen ons, niet waar, geen aardigheden thuis sturen, hoor! 'n Prachtpolitie hier in de stad." Dokter beseft dat tusschen vroeger en thans een groot verschil ligt. (Utr. Dagbl.) Aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk werd in de vorige week aangevoerd 256 zak aardappelen, 54.800 bos wortelen, 154.100 bloemkoolen, 199.600 roo- de kooien, 70.200 gele kooien, 77.200 witte kooien, oOO koolrapen,. 1938 balen zilveruien en nep, 2257 balen uien, 11.000 bieten, 4000 rammenassen, 5300 augurken 66 balen wortelen en 77.700 slaboonen. Van de laadplaats aldaar werden in die week ver zonden 96 wagonladingen groenten. Uit Winkel. Zondag wtrd het paard gespannen voor den kerk- wagen van hiar nisr de Doopsgezinde Kerk te N. Niedcrp, door een wielrijder tegen de borst gereden. Het dier sehrsk syrong op zij, wanrdoor het lemoen brak, en ging er alleen van door. De kerkgangers, die sr op enkelen na, die eenige schrammen opliepen met den schrik afkwïmen, moseten te voet hun weg vervolgen. Maandagavond vergaderde de vereeniging tot straat verlichting te Verlaat, T«t bestuursleden werden gekozen do heerenA. Mijt*, P. Davids en P. Agenant, zijnde de heeren van de voorloepige commissie. Besloten werd, dat de lan taarn*, die al waren sangakosfet, Zondagavond a». zoo mogelijk, voor het eeret sullen branden. Sollici tanten voor het opstoken en schoonhouden enz. dar lantaarns worden opgeroepen. Het concept reglement werd bgna onveranderd vastgesteld. Na afloop der algemeene vergadering werd een bestuursvergadering gehouden, waaria de heer P. Agenant tot voorzitter en de heer A. Mijts tot secretaris-penningmeester werd bsnoemd. Bg de politie te Gouda is aangifte gedaan van de vermissing van een brief met geldswaarden tot een bedrag van f 105, die door den heer J., van Gouda, te 's-Heerenberg was gepost en niet aan het adres te Goud» is ontvangen. De politie stelt een onder zoek in. Gisternamiddag, terwgl heel Leiden faestvierde en de politie zich overal concentreerde om de feestter reinen, hebben de dieven hun slag geslagen in meer afgelegen stadswgken. Twee hoogleeraars-woningen hebben zij tot het terrein hunner snoode plannen uit gekozen. Zij hebben zich n.l. door braak toegang weten te verschaffen tot de woning van prof. dr. B. D. Eerd- mans in het Plantsoen en tot die van prof. dr. L. van Itellie aan den Wittensingel. Da bewoner», ook de dienstboden, waren afwezig. In beide huizsn is een belangrgk bedrag aan geld en gouden en zilveren veorwerpen gestolen. Te VHertogenbosch is opgericht een vereenigiug van gedecoreerden met een eeremedaille in de orde van Oraoje-Nassau. De vereeöiging stelt zich ten doel, 1. Het aankwee- ken van verbroedering tusschen hare leden. 2. H«t hooghouden der veroerende onderscheiding. 3. Bjj «.ver lijden van een lid door allen op eene deputatie de laatste eer te bewgten. 4. Bij o»erlgden van een lid dat minder gefortuneerd is, voor een deftiger begrafe nis zorg te dragen, indien de kas het toelaat. 5 Toe wijding aan Vorstin en Vaderland. Den Bosch is de eerste plaats in Nederland, waar een dergelijke vereeniging is gevestigd. Tc Hattem is een vpf-jarig kind aan cholera over leden. Drie besmetten zijn onder observatie. Da stadspompen zijn xfgea'oten. Monsters van het pompwater waren reeds voor bacteriologisch onder zoek verzonden, en tegen het gebruik ervan als drink water was gewaarschuwd. Op telegrafisch verzoek verscheen dr. van der II«.gen uit 's-Hertogenboscfe, geneeskundig-inspecteur van de voiksgeroiidhüd. Per telefoon zijn 2 maréchaussees asügerrasgö. Door het centraal bureau voor ziekenverpleging te 's Grsvenhage werden 3 pleegzusters gezonden. Door het Rijkstoeziehi op de volksgezondheid wordt een ziekenbarak gestuurd. De vader van het kind was reeds eea 6 dagen onder dekietr's handen. Hij leed aan dishrée. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij onder het werk (iand-bagg«»ren) rivierwater gedronken heeft. Van het jongetje wordt verteld, dat hij goetwater gedronken he&ffc, Oamiddeügk zga een 8-tal gezinnen door eon om- rnat-riag van alls gemeemchsp afgesloten, aangezien bewgsen voorhanden zija dat personen uit die ge- urmen in het besmstte huis gawaest zijn. Ta Amsterdam werd vermist de 21-jarige A. Wijst schenk Jr., thans i» gebleken dat hg naar Antwerpen is uitgeweken. W. noemde zich makelaar, doch is dit feitelijk niet zijn vader was vroeger makelaar en ven hem heeft de soon do zaak overgenomen. Wijnschenk was bode der gymnastiek-vereeniging „Spartscus*' welke var- eeniging een tekort Igdt van ongeveer f 300, bode v&n een weduwen- en weezonfonds en agent van Lotiïico. Bovendien lijden een goud- en zwverkandelsar 400, en een collecteur der loterij ongeveer f 500 vcriieg. Het geheele passief moet een bedrag v&n ongeveer f 5000 belocpsn. Verliezen in speelhuizen geleden, moeten aan dit gevrl niet vrtemd zijn. In de jongste raadsvergadering der gemeente Lichten voorde ging' het voor den burgemeester keet toe, M n beschuldigde hem dat hg om persoonlijk belang en om andere vrienden te believen, d© waterleiding iu het dorp verwaarloosde en daardoor de landerijen v*n vele ingezetenen door overtollig water benadeelde. Men wensehte eea deskundige om die zsak te onder zoeken (N, A. C.) De nationale tentoonstelling voor Huis vlijt, di-s onder den steun van een eere-comité met Z. K. H Prins; Hendrik ais eere-voorzittsr. vanwege den Volksbond tegen Drankmisbruik in 1910 te 's Gravenhage ztl worden gehouden, nadert meer on meer de geh«ele voltooiïag harer organisatie. Door het Dag. Bestuur der Tentoon stelling zijn alom mannen en vrouwen zso msgelijk met ervaring op het gebied der huisvlijt aangezocht als corjespondantea op te treden en op sieh te nemen de belangstelling slLrwege aan te wakkeren, raad en inlichtingen te verschaffen en inzendingen te verkrij gen, die op deze expositie van eene uitgezochte ver zameling van voorwerpen v»n huisvlijt uit alk deden des isndr plaats verdienen. Ruim 300 correspondenten zijn uitgenoodigd wel een bewijs hoe omvangrgk deze organisatie is en hoe er naar gestreefd wordt de ten toonstelling nationaal te maken meer dan in naam alleen. In bgna alle gemeenten van ons land hebben zoodanige correspondentschappen zich gevormdin en kele steden zgn het bepaalde comité'» geworden. Ook overigens wordt er door de commissie hard gewerkt. Reeds n« zijn ta! van aardige stands in uitzicht. Medewerking wordt van vele zgden ondervonden. De Minister vsn Marine heeft zich bereid verklaard tot medewerking. Voornamelijk betreft dit de opleiding van jongens tot matroos te Hellevoetsluis, waaraan een Huis^lgt-cuisus verbonden is. Ook de Minister van Oorlog wil alles doen om eene deelname van de diverse korpsen te bevorderen. Het programma der Tentoonstelling is nu definitief vastgesteldhet omvat de volgende afdeelingen I, Oorsprong geschiedenis en ontwikkeling der Huisvlgt-bew-sging in ons land. Literatuur, kerboeken en geschriftenleermiddelen, werktuigen en grond stoffen ter bewerking. II, Een mod-rne huisvigtsckool met epsmbare les en nieuwste hulpmiddelen. III. Hui*vlij--producten uit vroegeren tijd. IV. Houtbewerking en metaalbewerking. V. Papier-, Ieder- en beenbewerking, riet-, touw en stroovkchtwerk, VI, Nuttige en fraaie handwerken. De afdeelingen IV, V en VI moeten een beeld geven ven de trapsgew 'ze ontwikkeling van het eenvoudig ste tot het meest kunstig bewerkte huisvlijt-product, uit eenzelfde grondstof vervaardigd, tevens zoo mogelgk met indeeling der grospen naar practisch nut en ver siering. VII, Teekenkut #t, schilderkunst, photographic, pro jectie, boetseer- en kki-arbeid. VIII. Verscheidenheden niet beboerend in de vorige afdeelingen, alsposizegelarbeid, gcherfwerk. en alk versieringskunst uit waardelooss grondstoffen. IX, Verzamelingen. X, Inzendingen van bgzondere personen en instel lingen. XI. Huisvlijt-producten uit de koloniën en uit het buitenland. XII. De huisvlijt als propagandamiddel van den Velk#bond. De afdeelingen worden zoo mogelgk gesplitst in on- derafdeelingen, en deze in klassen. Elke onderafdeeling ka». 4 klassen tellen, namelgk Klasse I. Vaklieden. Onder vaklieden worden tevens verstaan onderwijzeressen en onderwijzers in Slöjd, Textiele kunst enz.Vaklieden, die voorwerpen ver vaardigen geanerki verband houdende met hun vak, behooren tot klasse 2) Klazsa 2. Mannen en vrouwen (geen vaklieden) boven 16 jaar. KUsse 3. Jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. Klasse 4. Inzenders buiten mededinging en inzenders van voorwerpen ter opluis- t wring. Voo Alkmaar hebbes zich al* correspondenten be schikbaar gesteld Mejuffrouw A. Schram, leeraresaan de Huishoud- en Industrieschool, Koorstraat 18 en den heer M. L. C. Pee!, secretaris van de afd. Alk maar van den Volksbond, Hofdjjkstraat 1, bg wie pro gramma's met reglement van inzending verkrijgbaar rijn. Moge Alkmaar ep deze tentoonstelling een flink figuur maken B. en W. hebben een verordening op het bestuur van het Burgerweeshuis te Alkmaar ontworpen. De voornaamste bepalingen hiervan luiden: Het Burgerweeshuis is bestemd tot het verzorgen en opvoeden van ouderlooze kinderen, van welke de langstlevende der ouders, op het tijdstip van overlij den, te Alkmaar woonplaats had overeenkomstig het Burgerlijk Wetboek, en die daartoe worden aangebo den vóór zij den leeftijd van vijftien jaren hebben be reikt. Regenten zijn bevoegd, onder goedkeuring van Bur gemeester en Wethouders en onder de voorwaarden door hen voor ieder geval vast te stellen, iu het wees huis op te nemen kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaren, woonachtig te Alkmaar, van welke een der ouders is overleden. Het bestuur van deze gemeente-instelling is opge dragen aan vier regenten en vier regentessen. De regenten en regentessen worden benoemd door den gemeenteraad, op eene aanbeveling van twee per sonen, voor ieder te benoenfen regent of regentesse, door burgemeester en wethouders op te maken. De regenten en regentessen worden benoemd voor den tijd van vier jaren. Telken jare treedt een regent en eene regentesse af volgens een door het bestuur op te maken rooster. De aftredende regenten en regentessen zijn her kiesbaar. Die ter vervulling eeir r tusschentijds opengevallen plaats is benoemd, tr. tdt af op het tijdstip waarop degeen, in wiens (wier) plaats hij (zij) is benoemd, had moeten aftreden. Het bestuur mag niet beraadslagen of besluiten, zoo niet mins!ens vijf zijner leden tegenwoordig is. De besluiten van het bestuur worden bij volstrekte meerderheid van stemmen genomen. Bij staken van stemmen beslist, zoo liet benoemin gen of aanbevelingen van personen geldt, bet lot; in alle andere zaken de stem van den president-regent. De regenten en regentessen verdeelen jaarlijks on derling hunne werkzaamheden. Zij ontwerpen een reglement van orde voor hunne vergaderingen, 't welk zij ter goedkeuring aan burge meester en wethouders inzenden. Alle wijzigingen, daarin aangebracht, worden bin nen een maand nadat zij zijn vastgesteld, op dezelfde wijze ingezonden en zijn eerst na bekomen goedkeu ring van kracht. De werkkring van het bestuur omvat het beheer van- en het toezicht over de bezittingen der instelling, alsmede het toezicht op het verplegend en bedienend personeel, de verzorging, de opvoeding en het gedrag der verpleegden. De weezen worden in het weeshuis verpleegd. Het bestuur heeft echter de bevoegdheid, zoo daar toe bijzondere aanleiding bestaat, om, onder goedkeu ring van burgemeester en wethouders, weezen ook bui ten het weeshuis te doen verplegen. Het bestuur is bevoegd ook andere weezen dan de in artikel 1 bedoelde ter verpleging in het weeshuis op te nemen, wanneer zij daartoe worden aangeboden vóór zij den leeftijd van vijftien jaren hebben bereikt, tegen zoodanige schadeloosstelling als jaarlijks door den gemeenteraad, het bestuur geboord, zal worden vastgesteld. Ingevolge art. 19 lb, in verband met 8 der Wet tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere in komsten, behoort om de vier jaren, vóór den lsten Ho vember, te worden overgegaan tot de benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de com missie van aanslag in die belasting. In verband daarmede geven B. en W. den Raad in overweging om over te gaan tot herbenoeming met in gang van 1 Januari 1910 van den heer A. Goede Dz. als lid en van den heer 8. de Lange P.Bz. als plaats vervangend lid der commissie, bedoeld bij art. 19 1 letter b der Wet van 2 October 1893 (Staatsblad Ho. 149) en wel tot ultimo December 1913. Vj V. A. Alcmari* Victrix 41. Ha de schitterende Alkmaarsche overwinning op den vorigen Zondag te Bussum, is de nederlaag van gepasseerden Zondag te Amsterdam stellig voor velen hier ter stede een groote teleurstelling geweest. Dat het elftal niet in alle wedstrijden in zulk een buitengewonen vorm als tegen „Allen Weerbaar" zou kunnen spelen, was begrijpelijk, maar dat reeds zoo spoedig een reactie zou volgen, was zeker niet te ver wachten 1 Het verschil tusschen de beide uitslagen, en dat te genover twee clubs, die onderling slechts weinig in kracht verschillen, is wel treffend en weer een duide lijk bewijs hoe wisselvallig het voetbalspel toch is. Waar de oorzaak van het falen van Zondag te zoe ken is? Voor een groot deel stellig in het onfortuin lijke begin van den wedstrijd. De Alkmaarsche spelers plegen zich bij hunne wed strijden slechts langzaam in te spelen en doorgaans is eerst na een kwartier spelens het elftal in volle actie. Zondag nu kwam dit weer bijzonder sterk uit en bleek welk een gevaarlijke fout dit toch is. De Alk- maarders begonnen met een zeer nerveus spel, waarbij vooral de verdediging beangstigend onzeker speelde en men keer op keer een der achterspelers kon zien mistrappen. Het noodlottige gevolg was, dat binnen een kwar tier de Amsterdammers, die daarentegen reeds dade lijk flink en vol vuur hadden aangepakt, reeds een drietal malen van zulke grove fouten geprofiteerd hadden. Wel hebben zich later het meerendeel der Alk maarsche spelers eenigermate hersteld, doch een feit is het, dat op velen dit ongelukkige begin een zeer deprimeerenden invloed had, wat ten overvloede bleek uit de voortdurend laag staande spelkwaliteit. Het is wel te betreuren, dat „Alcmaria" hier een paar kostbare punten heeft verspeeld, terwijl een ne derlaag volstrekt niet noodig was. Moge de onder vinding van Zondag een goede les en een prikkel voor de Alkmaarsche spelers zijn om in hunne volgende wedstrijden reeds dadelijk de zaken flink en degelijk aan te pakken; in zooverre kan dan tenminste deze nederlaag ook hare goede gevolgen hebben! Wat het verloop van den strijd betreft, binnen twee minuten was een mistrap van een achterspeler „Alc maria" reeds noodlottig en kreeg „V. V. A." de lei ding, maar onmiddellijk daarna bracht „Alcmaria" door een onhoudbaar schot van den rechts binnen den stand op 1—1. Onvoldoend dekken was echter oor zaak dat bij een hoekschop den Amsterdamschen mid denvoor gelegenheid werd gelaten den bal kalm langs den doelverdediger te trappen en heel lang duurde het niet, of een nieuwe mistrap in de Alkmaarsche verde diging bracht den stand op 13. Dit alles geschiedde binnen een kwartier. De eerste drie kwartier brachten overigens niet veel merkwaardigs. Het Alkmaarsche spel verbeterde eenigszins en de drie midden-voor spelers brachten eenige malen den bal fraai op, maar het samenspel werd wel eens wat ver doorgedreven en het schieten was niet fraai. Bij een dier aanvallen scoorde de Alkmaarsche links-buiten doch wegens buitenspel werd dit doelpunt niet geldig verklaard. Ha de rust maakte de regen de spelkwaliteit nog minder. „Almcaria" vertoonde eenig overwicht, er werd soms wel eens aardig samengespeeld, maar zui ver schieten met den glibberigen bal was onmogelijk. Kort voor het einde kon de Alkmaarsche doelverdedi ger, na een schot gekeerd te hebben, den bal niet ver genoeg wergwerken en moest hij toezien, dat de Am sterdammers een 4—1 overwinnig behaalden. Aanstaande Zondag moet het Alkmaarsche elftal opnieuw op reis, thans naar Utrecht, waar men „U. V. V." zal hebben te bestrijden. Den volgenden Zondag eerst krijgt men de eerste thuiswedstrijd aan den Zandersloot tegen de Adel borsten „F. C." Zaterdagavond vergaderde de afdeeling Alkmaar van den bond van Hederl. Onderwijzers in hotel Proot. Ha lezing en goedkeuring der notulen van de vorigo vergadering werd in verband met een ingekomen cir culaire van het Hoofdbestuur een bespreking gehou den over de voordeelen en bezwaren verbonden aan een door den Bond eventueel op te richten onderlinge Brandverzekering. Het voorstel van het Bestuur om naar aanleiding van een schrijven van 't algemeen secretariaat een bedrag van vijf gulden uit de afdeelingskas te bestem men voor een steunpenning aan de Zweedsche stakers werd met op een na algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd voorts dat het bestuur der afdeeling nader met de Hutscommissi© voor onderwijs zal over leggen op welke wijze men met die commissie propa ganda kan maken voor het houden van cursusavonden voor universitair onderwijs. Haar aanleiding van een kort© inleiding van den heer Zwarteveen over eenheid in het zingen op de la gere scholen in verband met verbetering van den volkszang werd besloten, dat de afdeeling een verga dering zal bijeenroepen van belangstellenden in de verbetering van den volkszang om te bespreken, op welke wijze men deze zaak hier te Alkmaar ter hand zal kunnen nemen. Men zal een lid van het Bestuur der Amsterdamsche Vereeniging' uitnoodigen, om in die vergadering als spreker op te treden. Aan het slot der vergadering werden door den heer van Arnhem enkele liederen gezongen, waardoor de bijeenkomst op aangename wijze eindigde. Haar wij vernemen heeft de heer H. A. Maas, di recteur van het stedelijk muziekkorps, den door hem gecomponeerden marsch welke door de kinderen zal worden uitgevoerd op den 8 Octoberdag, opgedragen aan den burgemeester dezer gemeente. De heer Rip ping heeft die opdracht aanvaard. Het bestuur van de ontzetvereeniging heeft den hr. O. W. Bruinvis het eerelidmaatschap der vereeniging aangeboden, dat door onzen zoo verdienstelijken stad genoot welwillend is aanvaard. Een man die hedenmiddag in de Langestraat in „kennelijken staat" rondwandelde en bovendien daar passeerende meisjes lastig viel, werd door de Politie naar het Bureau gebracht. Zondagavond kregen een paar onder den invloed van sterken drank verkeerende personen aan de Voormeer twist, welke ontaardde in een vechtpartij, waarbij de een den ander zoodanig verwondde, dat deze door dr. Formijne verbonden moest worden.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2