V ©r zoek. S[.T A D SP IE U W S. BUITENLAND Gevonden Voorwerpen. „Het Witte Kruis'. Uit Akersloot. Uit Oterleek. Uit Broek op Langendijk, Uit Winkel. Uit Koedijk Noord HoHandsche Voetbalbond. Een nieuwe schouwburg. Eedsweigering. Kinder exploitatie. Uit Oudorp. De Hsgespelen. Pak me mee Agenda Oemso;vda Medsdecllngan. stemming' voor een lid voor den Gemeenteraad, hoor de getuige, wat er van hem verteld werd, n.l. dat hij 'a nachts stomdronken was thuisgebracht. Getuige was hierover zeer verontwaardigd en diende een klacht in, daar in café's en scheerwinkels het praatje de ronde deed. Getuige is van meening, dat het praatje invloed heeft gehad op de herstemming, waarbij getui ge candidaat voor den raad was. Jan Willem Meijer te Enkhuizen kocht eenige da gen voor de herstemming tabak bij de W., waar het gesprek al spoedig kwam op de candidaten voor de herstemming. In den loop van het gesprek vertelde beklaagde, wat hij wist van dokter Korts. Beklaagde beweert niet te hebben verteld, dat de dokter dronken was, maar gevraagd te hebben: „Heb je ook gehoord, dat men van dokter Korts zegt, dat hij dronken is thuis gebracht Getuige Cornelis Stapel, scheepsbouwmeester te Enkhuizen had met dokter Korts afgesproken, dat hij eens zou onderzoeken, wie het praatje in de wereld had gebracht. Getuige ging daarvoor naar beklaagde, die eerst een ontwijkend antwoord gaf, daarna Meijer haalde, die de toedracht der zaak mededeelde, waarna beklaagde bekende, ook dat hij gezegd had: „Je mag het wel verder vertellen ook." Dit laatste ontkent be klaagde thans, en zegt dokter Korts niet in zijn can- didatuur te hebben willen benadeelen. De officier acht beklaagde schuldig aan smaad, in elk geval aan eenvoudige beleediging en vindt de han- de ling van beklaagde infaam, waarom hij eischt 10jp boete of 20 dagen hechtenis. Mishandeling. Teunis D. te Zuid-Scharwoude was ten laste gelegd dat hij te Broek op Langendijk den 14den Augustus de achtjarige Jannetje Witsen had geschopt. De kleine Jannetje werd het eerst gehoord. Op bo- vengenoemden datum zag zij beklaagde op zijn wa gen op den Stationsweg. Beklaagde werd kwaad om dat er kinderen aan zijn wagen hingen. Hij sprong er af en gaf haar een schop, die haar veel pijn deed. De volgende getuige, een timmerman te Broek op Langendijk bevond zich ook op dien weg. Hij zag be klaagde van zijn wagen afspringen en het meisje een flinken schop geven. Getuige maakte daarover een opmerking tot be klaagde, die dit blijkbaar onverschillig opnam. De officier van justitie acht het wettig en overtui gend bewijs geleverd en eischt wegens mishandeling 25 boete of 10 dagen hechtenis. (Wordt vervolgd.) GEMENGD NIEUWS. De Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield gisteren te Amsterdam in „Parkzicht," onder voorzitterschap van den heer mr. H. J. van Tienen, haar 51e algemeene vergadering. In zijn welkomstwoord memoreerde de voorzitter, dat ook Het Witte Kruis zich bereid had verklaard tot aansluiting bij de algemeene Vereeniging voor het Reddingwezen, op initiatief van Z. K. H. Prins Hen drik gesticht. De vergadering verleende het bestuur daarvoor een crediet van 100. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal afdeelingen van 95 tot 100 was geklommen, het aantal leden van 28.376 tot 30.134. Verschillende afdeelingen verwijdden de grenzen harer werkzaamhe den, en konden op uitnemende resultaten wijzen. Zoo werd vooral veel gedaan voor wijkverpleging, en beter toezicht op de melkverzorging. Blijkens het verslag inzake het herstellingsoord „Heideheuvel" over 1908, werd dit herstellingsoord be zocht door 318 patiënten, tegen 312 in het vorig jaar. Hiervan waren 44 patiënten beneden den leeftijd van 16 jaar (42 meisjes en 2 jongens). Voor rekening der afdeelingen kwamen 75 patiënten; 156 kwamen op eigen kosten. De ontvangsten en uitgaven beliepen te zamen 17.098. Uit het verslag van den ontsmettings-inriehting te Alkmaar blijkt, dat er in 1908 volop werk was. 647 ontsmettingen werden verricht. Uit 173 plaatsen in Ni -Holland en eenige in Friesland werden goederen ter ontsmetting gezonden. Ruim 34 van de ont smettingen geschiedde wegens tuberculose. Van de gelegenheid tot ontsmetting werd in 1908 iets minder gebruik gemaakt dan te voren: 224 gevallen in 1908 tegen 254 in 1907. Er bleef een voordeelig saldo van 1575 over. Door de ontsmettings-inriehting te Hilversum werd 102 pakjes goederen ontsmet, 49 huisontsmettingen hadden plaats. De exploitatie van dezen oven leverde een verlies op van 6756. De verslagen gaven geen aanleiding tot discussie. Vervolgens werd een voorstel tot wijziging der sta tuten behandeld. Verworpen werd o.m. (met 340 tegen 74 stemmen) een voorstel A'dam, om de statuten zoodanig te wijzi gen, dat bij besluit van de algemeene vergadering kan worden afgeweken van de algemeene bepaling dat in elke gemeente slechts een af deeling kan zijn. Daarna werd gepauseerd. Na de rustpoos werd medegedeeld, dat de heeren dr. P. J. Barnouw, jhr. J. A. Hoeufft en G. A. Swart zijn herkozen als leden van het hoofdbestuur, terwijl als zoodanig gekozen is (in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Oostra) de heer G. de Ven, secretaris van de afdeeling Helder. Als leden van de commissie van bestuur voor Heideheuvel werden her kozen de heeren L. Vlaanderen K.Pzn. en D. van Leij- den. Verworpen werd een voorstel van de commissie voor de statutenwijziging om de najaarsvergadering te ver plaatsen naar den zomer. Goedgekeurd werd een wijziging van het reglement voor het herstellingsoord Heideheuvel, in dezen zin, dat het gesticht, onder toezicht van het hoofdbestuur, zal worden beheerd door een commissie van zeven le-1 den, onder wie twee dames. Aan het hoofdbestuur werd de keuze der leden overgelaten. Aangenomen werd voorts een voorstel van deze commissie, houdende nieuwe bepalingen omtrent het verkrijgen van hulp van een verpleegster der afdeeling Ziekenverpleging, Amsterdamsche afdeeling. Het ta rief werd vastgesteld op 2.75 per dag, terwijl het hoofdbestuur toezegde, desverlangd, religieuse zusters uit te zenden. De begrooting voor 1910 werd in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op een bedrag van 27,315. In ver band met een voorstel-Blokker werd een bedrag van 750 op de begrooting gebracht, ten einde te onder zoeken, hoe het ziekenvervoer het best te regelen valt. Gewezen was op het vervoer van zieken, zooals dat per auto door dr. Esser geschiedt. Uit Wlerlngerwaard. Het vee, dat gister van de Rupdveefokvereeniging alhier ter keuring is aangeboden, was over 't alge meen bijzonder mooi. Behalve de prijzen werden dan ook 21 Eervolle Vermeldingen toegekend in de rubrie ken a. Stierkalveren met Moederdieren, b. Kuikalve- ren, c .Hokkelingen en f. Oudere Koeien. Bijzonder blonk weer het vee uit van den heer J. L. T. Grone- man. Van de 19 door hem ingezonden nummers wer den er 16 met prijzen bekroond of eervol vermeld. In de plaats van den heer Maas (die bedankt heeft) is tot directeur van het Protestantsch Fanfarecorps benoemd de heer Otto, oud-directeur van het stedelijk orkest te Alkmaar. Tot lid van 't bestuur van den polder Oterleek is heden herkozen de heer O. Visser Gz., secretaris-pen ningmeester van dien polder. Maandagavond vergaderde de Tuinbouwvereeniging „de Groentencultuur" alhier. Van het Centraal Bestuur van den Ned. Tuinbouw- raad was een circulaire ontvangen, met verzoek eene bijdrage te willen verleenen voor een huldeblijk aan den aftredenden directeur-generaal van landbouw, den heer Lovink. Gaarne wordt aan deze uitnoodi- ging voldaan. De heer Bouwens stelt voor eene adresbeweging op touw te zetten, om den heer Lovink als directeur-ge neraal te behouden. De vergadering meent evenwel, dat dit niet zou baten. Een lichaam als de Ned. Tuinbouwraad, zeer de verdienste van den heer Lo vink waardeerende, zou dit dan wel hebben geadvi seerd. Het bestuur van „Groentecultuur" wendde zich tot de commissie van beheer over de Broeker vei ling met verzoek in het Zuiderdeel een zanddam te storten als golfbreker, daar de thans bestaande geheel onvoldoende is. De commissie van beheer verwees het bestuur naar den Raad dezer gemeente. Deze raad wordt opgevolgd. In eene gecombineerde vergadering van de besturen van eenige Landbouwvereenigingen, gehouden te Zuid Scharwoude, werd besloten bij den onderhandschen verkoop boven 100 steeds een contract te eischen. Dit besluit werd bekrachtigd. Door den heer O. Slot werd de vraag ingeleid: Zou het ook goed zijn voor hen, die langer dan een jaar bouwer zijnde,, lid der vereeniging worden, bij het aanvaarden van het lid maatschap een premie te heffen, in verband met de Tuinbouw Onderlinge? Conclusie van den heer Slot: Neen. De meerderheid der vergadering blijkt echter van een ander gevoelen. Een voorstel van den heer S. Wagenaar wordt aangenomen, om de bouwers nog tot 1 Juni 1911 gelegenheid te geven zich bij de ver eeniging aan te sluiten. De heer J. Wagenaar Kz. stelt voor een bedrag te heffen gelijkstaande met de premie, die tot dien tijd reeds bij de Tuinbouw Onder linge betaald had moeten worden. Dit voorstel werd aangenomen. Het bestuur van „Groentecultuur" richtte zich tot de Ned. Heide-Maatschappij over aankoop van riet. Genoemde Maatschappij zal 10 monsterbossen zenden van 1 M. omtrek en 221/2 M. lengte. Prijs per 100 bos 27.50, franco Alkmaar of Hugowaard. Na aan komst der monsters zullen de leden gelegenheid heb ben het riet te bezichtigen. De hier bestaande Land- bouwcursus vraagt eenige subsidie voor aan te leggen proefvelden voor practische oefening. Dit werd toege staan. Hierna volgt sluiting. De commissie voor Winterlezingen laat in den a. s. winter als sprekers optreden de heeren ds. Wisse, ds. Douma, ds. den Hertog en ds. H. Schokking. Bij de gisteren alhier gehouden aanbesteding voor den bouw van 5 arbeiderswoningen, werd door 17 per sonen ingeschreven: P. Smit Gz. te Winkel perc. 1 1376, perc. 2 1362, perc. 3 1412, perc. 4 1396, perc. 5 1274, 1—5 6730. B. A. Blom te Alkmaar, perc. 1 1425, perc. 2 1425, perc. 3 1500, perc. 4 1430, perc. 5 1390, perc. 15 7150. P. Voorman te Schagen, perc. 15 6580. F. Berepoot te Wognum, perc. 15 7074. J. Dorregeest te Alkmaar, perc. 15 7272. J. L. Timmerman te N.-Niedorp, perc. 1 1475, perc. 2 1453, perc. 3 1490, perc. 4 1390, perc. 5 1395, perc. 15 7200. K. Lodder te N.-Niedorp, perc. 1 1332.91, perc. 2 1321.20, perc. 3 1349.34, perc. 4 1240.07, perc. 5 1236.49, perc. 1-5 6449. D. Brugman Dz. te Winkel, perc. 1 1389, perc. 2 1274. J. A. Groen te Alkmaar, perc. 15 6589. P. Dub belt te Alkmaar, perc. 1-5 7300. T. Houten te Benningbroek, perc. 15 7164. G. Kuiper te Win kel, perc. 15 6645. K. Bakker te Winkel, perc. -1 1400, perc. 2 1385, perc. 15 6850. J. R. Vla ming te Schagen, perc. 15 7295. W. de Heer, N.- Niedorp, perc. 1 1326, perc. 2 1318, perc. 3 1383, perc. 4 1243, perc. 5 1241, perc. 15 6511. P. Eriks, Barsingerhorn, perc 1, 2 en 5 3890, perc. 3 en 4 2680. J. v. d. Plas, Broek op Langendijk, perc. 15 6925. De gunning is aangehouden. Voor het herhalingsonderwijs in deze gemeente hebben zich aangegeven 28 leerlingen, 15 jongens en 13 meisjes. In aanmerking genomen dat elk jaar pl. m. 15 leerlingen de school verlaten, is dit aantal zeker verblijdend groot. Een belangstelling dus die op prijs gesteld dient te worden. Moordaanslag. Te Veeadam hee't gisfcerennam ddsg de caféhouder M. in dïonkenmanswjanzia drie rerolversekoten cp iija vrouw gelost, w&arvan eeu haar in de dij trsf. Do woeataard is door de politie ia hechtenis genomen. Te Zifcndsm had Mt&edtgavond oen conferentie plaat* tusachen eenige bestuursleden van den N. H. V. B. en den Zasrl. V. Bond, waarin tot ontbinding ▼au laatstgenoemden kond werd besloten, 6U de ver- eenigingen zich aansloten bij den N. H. V. B. Van deze vereenigingen zal een afzonderlijke, s.g. Ziacsche competitie worden ingericht met van het gkwose reglement e*nigizin« afwijkende, speciaal voor deze jonge vereeniging vastgestelde meer aannemelijke bepalingen. Naur men meldt, zou in den Haag binnenkort een Dlmwe schouwburg gebouwd worden de Residen tie-Schouwburg geheeten. De combinatie die zieh daar mede bezig houdt zou er in geslaagd agn de percxeleu in de Spuistraat, waarin de winkels van de fiiosa Fortman gevestigd zgn, voor dat doel s*n te koopan. („V*d Eenigan tijd geleden stonden voor ds rechtbank te Medemblik eenige personen terecht, ter zake, dat ;ij. zoo»l« wg onlangs meldden, in de wering van den heer Mammen, tgdena diens sfwetigheid danig hebben huis gehouden. De heer Mammen, als getuige gedagvaard, weigerde den eed af te leggen, en z*l nu da volgende week te dier zake voor de rechtbank te Medemblik terecht staan. Maandag is naar een der politiebureaux ta Amster dam ven 13-jarig meisje geleid, dat een doos met costumes bij zich droeg s.óó zwaar, dat deze lasten den krachten V4.n het kind blijkbaar te boven ging.De costuumnaaister die volgens het kind den last had gegeven die doos weg te brengen, is ter afhaling daarvan ontboden. Gisteravond herdachten de deelhebbers van do Kaas- fabriek „Noordholland IVte Oudorp het 25-jarig be staan dier fabriek. Des avonds 7 ure waren alle deel hebbers met kunne dames bjjeen in het Ickaal van K. Morsch to Oudorp. T De directeur, de heer P. Blom, opsnde in hartelijke woorden den feestavond en gaf'daarna het woord aan den secretaris-penningmeester, fdnn heer G. Bos Wz. Spreker had voer deze feestelijke gelegenheid een verslag opgemaakt over het lief en leed, waarin de fabriek had gedeeld en eindigde met het schitterend sueces de fabriek ten deel gevallen, op de jongstleden gehouden tentoonstelling te Alkmaar van de Hol!. Maatschappij van Landbouw, n.J. het behalen Ivan den eers-prijs, de groots zilveren medaille van Z. K. H. Prins Hendrik, er op wgzende, dat dit een hooga eer voor den kaasmaker eu een grosste voldoening voor ds deelhebbers was. Met luid applaus werd dit verslag toegejuicht,' zoowel door de deelhebbers als door.den kaasmaker. Hierna werd op vooratel van den heer M. Kalis de medaille ils geschenk van de deelhebbers aan den secretaris-penningmeester uitgereikt, wgl deze de eenige deelhebber neg was van do oprichting dar fabriek. De heer G. Bos Wz. aanvaardde dit cadeau met vreugde en deelde mede dit in de inscriptie te; zullen Uten blgken. Z"er gezellig zaten de Dames en Heeren tot mid dernacht bijeen, terwijl menig hartelijk woord deed blgken? dat eensgezindheid en vriendschap zoo geluk kig is. Dolly betert zich. Er begint langzamerhand aanleiding te komen, om de Hagespelers het „Engelsch-Nederlandsche Tooneel- gezelschap" te noemen. Het repertoire bestaat grootendeels uit Engelsche stukken, die op Engelsche wijze gespeeld worden, de tooneelaankleeding is geheel Engelsch en zelfs de wij ze van adverteeren Engelsch. En nu weten we wel, dat de Hagespelers eenige Ne der!. abele spelen hebben opgevoerd, dat zij een paar Duitsche stukken in studie hebben, maar ook weten we, dat nog zeer onlangs een Engelsch blijspel voor het eerst is gespeeld, en dat er binnenkort nog twee premières van Engelsche stukken zijn te verwachten. Over het geheel moet deze keuze gewaardeerd wor den in een land, waar in den regel Fransche blijspelen met schuine kantjes of Duitsche kluchten met Flie- gende Blatter moppen gegeven worden. Wat wij van de Hagespelers van het goede genre ge zien hebben maakt een aangenamen indruk. De stuk ken zijn beschaafd, er zit een goede kern in, de dia loog is pittig, amusant. En beschaafd,is ook de op voering. Hier vindt men hetgeen in het plankenland nogal eens gemist wordt, het streven naar distinctie, die het grove vermijdt, en die men hier dikwijls terug vindt in het spreken, de houding, het gebaar, de costu mes, de tooneelaankleeding. Kort gezegd: een stre ven naar echtheid. En juist dat doet in onzen tijd van namaak en versalsching zoo weldadig aan. Daarbij is het, na de vele naturalistische tooneelkunst, die we de laatste jaren hebben moeten slikken, na de tal van „sgènen aus der- Tiefe," zooals Gorky zijn Nachtasyl betitelde, met in-lompen-gehulde dames en heeren, aangenaam dat men de personen op het tooneel eens in goedpassend avondtoilet ziet, of in kleeren, die niet dadelijk aan een goedkoop confectie-magazijn doen denken. Nu had de keuze van het stuk gelukkiger kunnen zijn. Henry Arthur Jones leert men er niet van zijn beste zijde door kennen. Hij is minder blijspelmaker dan wel dramaschrijver. Zijn pittige dialoog was dan ook gisteravond wel eens zoek. Maar het gegevene is een trouvaille, zijner waardig: een familie, welke dus danig onder den indruk van een oude jaarspreek is ge komen, dat zij op Nieuwjaarsdag zich beteren, hun slecht maniertjes afwennen willen, geen verkeer de woorden meer willen gebruiken etc.; op den vol genden Nieuwjaarsdag blijkt dat er bitter weinig van die goede voornemens terecht is gekomen, dat Dolly nog schrikbarend veel toiletschulden maakt, dat haar man nog altijd vloekt, dat haar vriendin erger dan voorheen aan 't flirten is, en dat de oude beer gelijk beeft gehad toen hij zeide, dat hij te oud geworden was om zijn slechte gewoonten af te wennen. Die flirtati on geeft nog aanleiding tot een vermakelijk tooneel. Het vrouwtje, dat zich daaraan schuldig maakt, is de echtgenoote van een professor, die op bet punt is een belangrijk werk over het vrijewilsvraagstuk uit te ge ven. Als blijkt, dat zij tegen een jongmensch wat al te vriendelijk is, wil de professor scheiden, maar dan wordt hem onder het verstand gebracht, dat zijn boek een dergelijk geval behandelt en verklaart, dat hij zijn boek niet kan uitgeven als hij zijn vrouw haar kleine zonde gevolg van de waterige grijze substantie van haar hersenen! niet vergeeft! Het slot van dit blijspel was wel wat abrupt. Het stuk wordt gedragen door Dolly. Mej. Alice Plata vervulde gisteravond deze rol op voortreffelijke wijze. Zij speelde zeer beschaafd en ongedwongen en haar buitengewoon expressief gelaat en haar heldere buigzame stem maakten haar bijzonder geschikt voor deze moeielijke rol. In plaats van den heer Verkade, die zich in den laatsten tijd wat vermoeid heeft, trad op de heer Paul de Groot. Het is voor den jongeman zeker een eer volle onderscheiding, dat hem wordt opgedragen den artistieken leider, ja, de ziel van het gezelschap te vervangen. Hij bleek haar waard. Alleen matige hij zich een weinig, hij was af en toe al te druk wat minder was hier meer geweest De heer Hans Brüning was heel goed als de rede- neerende vader en voogd. Hij deed het heel gemoede lijk en hoedde zich voor overdrijving waartoe men in een dergelijke rol zoo spoedig komt! Zijn stemge luid is helder en draagt ver. Dit laatste kan niet ge tuigd worden van Mej. van Duyn. Zij is het viel ons ook vroeger op moeielijk verstaanbaar. Zou het, als dit met het oog op de tooneelschikking kan, niet wenschelijk zijn, dat ze zich steeds zoo dicht mogelijk in de nabijheid van het voetlicht bewoog? Haar lastige rol scheen ons overigens niet be paald voor hanr geschreven. Ze was te teemerig, te larmoyant. Wij hebben wel eens beter werk van haar gezien! En gaf de hr. Hissink niet een 'n beetje al te professoralen professor? Overigens hij had een mooien kop gemaakt en hij hield zijn opvatting tot het laatst toe vol. Bevredigend was de heer van Staal- duynen, minder goed de heer Broedelet, die niet aan nemelijk maakte, dat hij een predikant voorstelde, die in staat is een aangrijpende piteek te houden. Voor zijn klein maar goedgespeeld knechtenrolletje verdient de heer van Noord ten slotte vermelding. Het publiek talrijk op den eersten rang en de stalles -gaf herhaaldelijk blijk, dat het zich zeer goed amuseerde. Het was dan ook een genoegelijke avond. Het weekblad „Pak me mee" geeft op het titelblad de slachtoffers van de ramp met den bestuurbaren Franschen luchtballon „Republique," verder een por tret van den heer Lovink, kiekjes van de „Bondsfees ten" op Zorgvliet in den Haag, bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan het S. 8. Rotterdam, de Hud- son-Fulton-feestcommissie, enz. WOENSDAG: Gymn.-ver. „De Halter" aspiranten afd. 81/., uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 9Va uur. Gem. Koor, „Zanglust," 71/a uur. Kerkconcert, 8-Oct.-viering, repetitie, 8 uur, Dili- gentia. Gepens. militairen vergadering, 81/2 uur, in de Unie. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, 3de afdeeling van 5'/4-63/4 uur. Jongens, 2de afd. van 78 uur, in het „Gulden Vlies, Koor straat. Alkm. Kegelbond, pers. wedstrijd op 6 banen bij Hazes en Mathijssen. Coöperatieve Vereeniging „Ons Belang," algemeene vergadering. 8 uur, bovenzaal de Unie. DONDERDAG: Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur. Alkm. Kegelbond, pers. wedstrijd op 6 banen bij Hazes en Mathijssen. Ned. Protestantenbond, afd. Alkmaar, ledenverg., 8 uur, Central. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 1ste afdeeling van 6l/a7/1a uur. Dames van 7/'3483/4 uur. Heeren van 9—10 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat. ZATERDAG Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 3x/a41/a uur. Meisjes 2de afd. van 67 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 's avonds 71/a uur, café Central. Gymn. Ver. Turnlust, oefen. 7.15. Gymn. Ver. de Halter, asp. afd. 81/a uur, hoofdafd. Mannenkoor „Excelsior," repetitie 81/, uur, Dili- gentia. ZONDAG: Mannen-zangvereeniging „Orpheus", repetitie 12 uur, „Central". P o 1 i t i e-h o n d. Met zeer groot succes heeft de Berlijnsche politie hond Frika gewerkt. Te Opalenitza in Posen was een aanslag op een spoorweg gepleegd de rails waren omhoog gewerkt, vermoedelijk met het doel den Dtrein BerlijnEydtkunnen te doen ontsporen. Fricka werd er bij gehaald, rook, vond een spoor, volgde het, kwam door het bosch en vervolgens bij het huis van een vroegeren spoorwegarbeider. Daar vond de hond een schroevendraaier in den hoek waarmede de schroeven der rails vermoedelijk losgemaakt zijn. De man ging op zijn knieën liggen, ontkende eerst dat hij op de plaats geweest was, maar nam dit later terug. Hij werd daarna in een groote menigte men- schen geplaatst. Ericka vond, na op de plaats van den aanslag geroken te hebben, hem onmiddellijk, nam zijn hoed en ging hiermee naar zijn meester. De man die ontslagen was wegens onbetrouwbaarheid, en herhaal delijk gezegd heeft, dat hij nog wel eens van zich zou doen hooren, is in hechtenis genomen. Een aanslag. Op prins Max van Saksen, een bekend katholiek priester, ié, terwijl hij zich met den minister voor eeredienst nabij Cetinje bevond, geschoten, zonder dat iemand gewond werd. De Montenegrijnsche regeerin® heeft hare verontschuldiging aangeboden. Nieuwe opera. Leoncavallo, een componist, die in de oogen van den Duitschen Keizer meer genade vond dan bij het publiek, heeft een komische opera gecomponeerd, waarvoor de stof ontleend is aan de Decamerone en waarin de misleiding van een echtgenoot door zijn neef wordt behandeld. Hoogverraad. Van de 55 beklaagden, beschuldigd van samenzwe ring tegen Oostenrijk-Hongarije om een groot-Ser visch rijk te vestigen, zijn te Agram 2 tot 12-jarige zware kerkerstraf veroordeeld, anderen tot gevange nisstraf van vier tot zeven jaar, terwijl 18 werden vrij gesproken. T o 1 s t o j. In Moskou is graaf Leo Tolstoj door een menigte van tienduizend menschen gehuldigd. Hij antwoord de getroffen: „Iets dergelijks had ik niet verwacht. Ik bën gelukkig en diep geroerd en dank U." Van ont roering kon hij niets meer zeggen en de tranen liepen den grijsaard over de wangen. De millionnairszoon. Italiaansche bladen vertellen een zonderling verhaal van een kind van schatrijke ouders in Resina, dat in 1890 in die plaats bij bloedverwanten werd achtergela ten, en later naar een weeshuis in Napels werd ge bracht, waar men de moeder vertelde, dat haar zoon gestorven was. Een beambte vond eenigen tijd gele den den naam van den jongen in de registers, stelde een onderzoek in en vond hem nabij Napels nabij een boerenhuis waar hij aan het ploegen was. De boeren arbeider, die naar zijn moeder gebracht werd, moet zich niet kunnen voorstellen dat hij vele millioenen be zit. Wat zich begrijpen laat. Ds PERSOON, die mg Maandagavond een nlet- onderteekenden brief deed toekomen, betredende een in armoe verkeerend gezin, wordt verzocht mg diens adreg te doen weten. J. F. TERNOOIJ APÈL. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD 6 Get. Jan de Jong en Maria Anna V&abinder. Pieter Cornelis Sshugtemaker en Jokanna Maria Hendrik» Schepenhuizen. GEBOREN 6 O at. Hermanus Jokanne» Barnardus, s. v. Nicola»» Weel en Maria Dina Gatkarina Beiteman. Greta, d. v. Jan de Vries en Jehanna Kossen. OVERLEDEN 6 Oat. Klaas Gelder, 59 j. Te bevragen aan het Politie-bureau van 919 uur. Een zangboekje, drie brillen, een overschoen, drie armbanden, een paar sokken, vier portemonnaiea met eenig geld, een zweep, een brillenetui, een medaillon, een halssnoer, een taschje, een rozenkrans, een rin getje, een broche, een netje, een vingerhoed, een koe, een kinderzak, een tabakspijp en een zakboekje. Alkmaar, 5 October 1909. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUI/SE».

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2