DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 238. Honderd en elfden Jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikm&ar f 0,80* franco door het geheele Rijk f 1, M aderlijke nummers 3 Cents, DINSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N, V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h« HERMs. COSTER 65 ZOON, Voordam C 9. 12 OCTOBER LANDWEER OPROEPING ONDERZOEK VERLOFGANGERS- a. op Maandag 8 November 1909, des voorm- ten 9 ure, b. on Dinsdag 9 November 1909, des voorm. ten 9 ure, o. op Woensdag 10 November 1909, dss voorm. ten 9 ure, d- op Woensdag 10 November 1909, des nam. ten 1 ure, BINNENLAND. ?etetooanan«Bicr 8. f verlofgangers der Landweer, Een betooging. Schooldleven. Den geheelen nacht geopend. Cholera. Hypnose. In waanzin Relletjes te Bussum De typhus. ALIMAARSCHE SI BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALK MAAR roepen bij deze op, de binnen deze gemeente in bet register vermeld in art. 26 der Landweerwet ingeschreven, om zich op de na te noemen tijdstippen te laten vinden in een der loka len van de „Nieuwe Doelen," aan de Doelenstraat al- bier, om aldaar door of van wege den landweerdis trictscommandant te worden onderzocht, gekleed in uniform en voorzien van de kleeding- en uit rustingstukken bij hun vertrek met verlof medegege ven, benevens zakboekje en verlofpas. Het onderzoek zal plaats hebben als volgt: allo verlofgangers, die in 1903 naar'de Landweer zijn overgegaan; des voorin. 101/2ure, alle verlofgangers die in 1904 naar de Landweer zijn overgegaan; des nam. ten 1 ure, alle verlofgangers, die in 1905 naar de Landweer zijn overgegaan; alle verlofgangers, die in 1906 naar de Landweer zijn overgegaan; des voorm. ten 11 ure, alle verlofgangers die in 1907 naar de Landweer zijn overgegaan en des nam. I1/, ure, alle verlofgangers, die in 1908 naar de Landweer zijn overgegaan; de verlofgangers van de Infanterie en de Hospitaalsol daten, die in 1909 naar de Landweer zijn overgegaan; de verlofgangers van de VESTING-ARTILLERIE, de GENIETROEPEN, de PONTONNIERS en de ADMINISTRATIETROEPEN, die in 1909 naar de Landweer zijn overgegaan. Bij deze gelegenheid zullen nieuwe kleeddngstukken worden aangepast en uitgereikt. Aan het onderzoek zullen moeten deelnemen de ver lofgangers, die in 1903, 1904, 1905, 1906, 1907, 1908 en 1909 naar de landweer zijn overgegaan, onverschillig op welke data die overgang is geschied, met uitzonde ring echter van de verlofgangers, die van de bevoegde autoriteit vrijstelling hebben verkregen van de ver plichting om het onderzoek bij te wonen. Dienstplich tigen bij de landweer, die krachtens art. 15 der land weerwet van den werkelijken dienst zijn ontheven, zijn gedurende den tijd, dien zij in het genot zijn van de ontheffing, niet aan het onderzoek onderworpen. Zoo ook behoeven in tijd vap vrede het onder zoek niet bij te wonen de categorieën van dienstplich tigen bedoeld in het tweede lid van artikel 15 der landweerwet en aangeduid bij art. 1 van het K. B. van 5 September 1904 (Staatsblad No. 220.) De verlofgangers wotden daarbij herinnerd aan de navolgende bepalingen der landweerwet. Art. 31. De verlofganger van de landweer verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 32. Behoudens het bepaalde in art. 21 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naa»tbijzijnde provoost of het na astbij zijnde huis van bewaring door den districtscommandant worden opge legd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige re den niet voorzien is van de in het vorige artikel vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het on derzoek niet in voldoenden staat worden bevon den; 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een an der behoorende, als de zijne vertoont. Art. 33. Is de verlofganger, wien krachtens het vo rig artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegen woordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schrifte lijke aanvrage van den districtscommandant, te rich ten aan den Burgemeester der woonplaats van den verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbijgelegen provoost of het na astbij zijnde huis van bewaring overgebracht. Art. 34. Onverminderd de straf, in art. 32 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den districtscommandant te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 31 voorgeschreven wijze, voor hem te ver schijnen om te worden onderzocht. Art. 35. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4o. van art. 32 be doeld, of niet overeenkomstig art. 34 voor den di strictscommandant verschijnt of voor dezen versche nen zijnde, in het geval verkeert sub 2o en 3o van art. 32 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. Hierbij geldt de tweede volzin van art. 28. Art. 36. De verlofganger van de landweer, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 21. Het Crimineel Wetboek en bet reglement van krijgstucht voor bet krijgsvolk te lande zijn op bet personeel van de landweer, dat zich onder de wa penen bevindt, van toepassing, en met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie, op het geheele landweerpersoneel. Dat personeel wordt geacht onder de wapenen te zijn: lo. zoo lang het zich in werkelijken dienst bij eene afdeeling van de landweer of bij een der korpsen van liet leger bevindt; 2o. gedurende den tijd, dien bet in art. 29 bedoeld onderzoek duurt; 3o. in het algemeen, wanneer het in uniform is ge kleed. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Oct. 1909 DONATH, Secretaris. Kennisgeving Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij bem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven DE SUPPL. KOHIEREN DER PERSONEELE BELASTING No. 2, 3, 11 en 12 voor het dienstjaar 1909 ïxecutoir verklaard door den Directeur der directe be lastingen in Noordbolland te Amsterdam den 8 Octo ber 1909; Dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den llOctober 1909. Het Hoofd van bet Plaatselijk Bestuur voorn., O. RIPPING. ALKMAAR, 12 October. Het is opmerkelijk, dat Reuter, het nieuwsagent schap, dat de wereld in den regel zoo goed op de hoog te houdt en zelfs betrekkelijk zeer onbelangrijke nieuwsberichten seint, geen enkel telegram heeft ge zonden over de zaak-Ferrer in Spanje, die dan toch zeer veel gemoederen bezig houdt wij herinneren slechts er aan, dat mannen als Bernhard Shaw, Mae terlinck, hoogleeraren aan Fransche universiteiten (o. a. aan de Sorbonne) pogingen in het werk gesteld hebben, om den heer Ferrer niet voor den krijgsraad maar voor den rechter te dagen. Wat men over bet proces, welks -verloop wij gisteren kort vermeldden, leest, is afkomstig van buitenlandsche correspondenten officiëele berichten heeft men niet. Verschillende particuliere telegrammen melden dat de krijgsraad den revolutionnair reeds ter dood veroordeeld beeft, maar dat bet vonnis geheim gehouden wordt, in verband met de bekrachtiging van den Koning morgen, Woensdag, zou het afgekondigd worden. Reeds den dag te voren had bet publiek zich voor de rechtzaal opgesteld, om tegenwoordig te zijn bij de rechtzitting. Zonder speciale kaart en zonder gefouil leerd te zijn werd niemand toegelaten. Om acht uur 's ochtends kwam de krijgsraad binnen en spoedig daarop werd de acte van beschuldiging, voorgelezen. Uit verschillende gegevens onder de in beslag ge nomen stukken zijn documenten betrekking hebbende op een ontwerp-plan voor de stichting van een Spaan- scbe republiek, verder talrijke magonieke geschriften, politieke en revolutionnaire brieven, papieren gewag makende van een algemeenen proletariërsbond, brieven van Iglesias, den verdediger van Ferrer bij diens pro ces in de zaak-Morral werd het bewijs geput dat de heer Eerrer heeft deelgenomen aan den opstand en verzet tegen de openbare macht gepleegd beeft. Vervolgens komen na politie-mannen, die zeggen dat de beklaagde een anarchist is, verschillende ge tuigen verklaren, dat zij van hooren-zeggen weten, dat Ferrer de aanstichter van den opstand is en goede zaken op de Beurs heeft gemaakt, dat verschillende brieven, ten zijnen huize gevonden, door Ferrer kun nen zijn geschreven. Zooals de getuigenissen in de Sladen zijn weergegeven, maken ze een slappen indruk en toonen ze niet Ferrer's schuld overtuigend aan. Ferrer zelf ontkent alle schuld. Vele jaren geleden heeft hij gedroomd over het uitroepen der republiek met behulp van het leger, maar dat waren fantazieën uit zijn jeugd als man op leeftijd denkt hij anders. Hij is bij geen enkele partij aangesloten en mannen als Morral en Estevanez zijn geen geestverwanten van bem. Nadat het verzoek, om 6 getuigen a décharge, die in het buitenland vertoeven, niet is ingewilligd, hield kapitein Raejaley het requisitoir. Betoogd werd dat men bier niet te doen had met een dader van een op zichzelf staand feit, maar met den begunstiger en uitlokker van een revolutionnaire beweging. Na de getuigenverklaringen besproken te hebben achtte de spreker de aanklacht wettig en overtuigend bewezen, en eischte bij de doodstraf, of levenslange gevangenis straf met ontzegging van burgersschapsrechten en be taling van een som tot vergoeding der schade door het oproer teweeg gebracht aan wegen, huizen enz. Tenslotte kreeg de verdediger, de kapitein der genie Galceron, het woord voor "zijn pleidooi,- betoogende, dat bij dit proces de baat het oordeel geleid beeft, waarbij zich alle reactionaire elementen tegen den be klaagde gekeerd hebben, ter bescherming van de con servatieve partij, welke zich opwerpt als de verdediger der maatschappelijke orde, Eerrer is omringd door een algemeenen geest van haatdragendheidbet zon onrechtvaardig zijn, hem te doen veroordeelen in dit proces voor dezelfde feiten, waarvan hij in een vroeger rechtsgeding is vrijgespro ken, zeide de verdediger. De beklaagde betuigde zijn onschuld en sprak de hoop uit, dat het gerecht zich niet door politieke hartstochten zou laten leiden. Voorts verklaarde hij nog: „Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik mijn leven er voor gegeven heb, ontwikkeling en beschaving te verspreiden." Over zijn verdediger is Eerrer blijkbaar best te spreken hoewel hij zelf aanvankelijk van een verde diger niets wilde weten. Tijdens een protestvergade ring te Parijs dergelijke bijeenkomsten werden ook o. a. te Londen, te Brussel en te Antwerpen gehouden werd een telegram van Ferrer voorgelezen, waarin bij seinde: „Mijn verdediger was uitstekend. Hij be wees mijn onschuld. Ik zie het vonnis met kalmte te gemoet." Van bet vonnis is men elders niet zoo zeker en men vreest, dat het gevaar voor Ferrer's leven zeer groot is. Men herinnert zich, dat er ook in 1906 sprake van geweest is Eerrer voor een krijgsraad te dagen, en ook toen werd vermoed, dat dan de doodstraf over hem zou worden uitgesproken - men kreeg gedaan, dat hij voor den burgerlijken rechter moest verschijnen, die hem, nadat bij langen tijd in de gevangenis door gebracht had, vrijsprak. Ferrer is de stichter van de zoogenaamde moderne school in Spanje en uitgever van verschillende boeken voor republikeinsche scholen. In 1901 bad bij een bejaarde rijke dame leeren kennen, die bem na baai- dood een kapitaal naliet, dat jaarlijks ongeveer 35000 francs rente "gwft. Uit dit fonds werd de moderne school te Barcelona opgericht. Nu beweert Ferrer dat men hem thans wil treffen, niet alleen zijn school maar ook zijn uitgevers-zaak en ook hemzelf onscha delijk maken. Blijkens den eiscb, wil men ook zijn vermogen verbeurd verklaren. Mocht zijn veroordeeling door den krijgsraad volgen en het vonnis gelijk dat in den regel geschiedt spoedig daarna voltrokken worden, dan zal dat niet alleen hier en daar beweging verwekken, maar dan zouden er in Spanje vooral wel zeer ongewenschte en diepbetreurenswaardige feiten kunnen gebeuren. Reeds uit politieke overwegingen moest men er toe overgaan, Eerrer andermaal voor den burgerlijken rechter te dagen die hem bij gebleken schuld im mers evengoed zwaar kan straffen als een krijgsraad, welke weinig vertrouwen bezit. Van het Loo Men meldt uit Apeldoorn dat het Hof hoogstwaar schijnlijk dezen winter op Het Loo verblijf zal houden en slechts voor enkele dagen naar den LIaag gaan. Dit in verband met 't gunstig resultaat door 't hier zijn wat betreft de gezondheid van prinses Juliana en de nijging- van H. M. de Koningin, om ook met be trekking daartoe een rustig verblijf te hebben. O EMEKQD NIEUWS. Zondagavond omstreeks zes uur beeft voor bet kan toor van het Spaansche consulaat, gevestigd in het gebouw „New-York" op den hoek van Keizersgracht en Leidschestraat te Amsterdam een betooging plaats gehad. Uit de Leidschestraat kwam een troep aanzetten, die socialistische liederen zong en voor het consulaat gekomen, stilhield. Blijkens de uitroepen gold deze betooging- de gevangenneming van Eerrer, waarover men luide zijn afkeuring te kennen gaf. Er werd zelfs gepoogd het wapenschild van het consulaat dat Zondags gesloten is evenals de andere kanto ren in het gebouw gevestigd af te rukken, doch dit lukte niet, doordat het schild te hoog hing. Toen koelden de betoogers hun woede op het wat meer bin nen hun bereik hangende onschuldige bordje met het opschrift „Kantoorlokalen te huur," dat afgerukt werd. Een politieagent trachtte te vergeefs met de sabel de betoogers te verspreiden. Dit gelukte eerst, toen er adsistentie was gekomen. Vermoedelijk heeft men hier met een betóoging van anarchistische zijde te doen gehad. En dan een spon tane, want van een voorbereiding dezer betoogdng was in anarchistische kringen niets bekend. De consul van Spanje daar ter stede, de heer W. A. llienfeld, heeft den Spaanschen gezant bij ons Hof telegrafisch van bet gebeurde in bet kennis gesteld. Te Maastricht is in den nacht van Zaterdag op Zon dag ingebroken in de school der Zusters te Wijk. De dieven hebben alle kasten opengebroken en daaruit ontvreemd de spaarpenningen der kinderen tot een bedrag van 25. De daders, 3 in getal, zijn Zondag avond gearresteerd. Ook waar gebeurdMevrouw komt op de dienst bodenkamer, waar de keukenmeid ziek in bed ligt. Het ruikt er scherp naar drankjeslucht en op het nachtta feltje blijkt dan ook een fleschje met een valeriaan oplossing zonder kurk te staan. Mevrouw vraagt: „Marie, waarom doe je de kurk niet op je drankjesfleschje?" En Marie: „Mag niet, mevrouw. ITr staat op 'M etiketje gedrukt: Apotheek den geheelen nacht ge opend." Een der drie choleralijders te Hansweert is Zaterdag genezen verklaard en uit de nieuwe barak naar de oude overgebracht, waar hij nog eenige dagen in ob servatie moet blijven. De beide andere patiënten zul len, ook spoedig worden ontslagen. Dezer dagen geniet het eiland Tholen de eer, als terrein te zijn gekozen voor de praktijken van een man en een vrouw, die de lijdende menschheid van haar kwalen willen afhelpen. Ze trachten vooral munt te slaan uit bet verlangen naar genezing van hen, die her en der vergeefs daarnaar zochten. Bij sommigen wordt honorarium vooruit gevraagd. De diagnose en de behandeling wordt onthuld in den hypnotischeri slaap der vrouw! Onderzoek. B. en W. van 's-Gravenhage hebben uit hun college een commissie benoemd, bestaande uit de wethouders Jansen en De Wilde, tot bet instellen van het ambte lijk onderzoek in de bekende zaak der „besmette kin deren," naar aanleiding der interpellatie-Hoejenbos. Afschaffing nachtarbeid. De Coöperatieve Broodbakkerij te Kampen heeft besloten Woensdag den nachtarbeid af te schaffen. Het brood zal dan des namiddags aan de klanten wor den bezorgd. Onder Wijk-aan-Duin werd sedert Donderdag ver mist zekere J. M„ die des middags met zijn vader naar den tuin was gegaan om boonen te plukken, doch na dien tijd niet meer was gezien. Zaterdag vond men zijn lijk in een beerkuil op het land. De ongelukkige, die reeds vroeger op Meerenberg- was verpleegd, is waarschijnlijk in een vlaag van waanzin daarin gestort. Een aantal leden van den Bond van Anti-Militairis- ten schijnt het er in den laatsten tijd op toe te leggen op Zaterdagavond in de winkelstraten te Bussum bij 't venten van hunne brochures tevens te trachten de rust te verstoren, door telkens het artikel der politie verordening, waarbij 't overluid venten van geschriften is verboden, te overtreden, zoodat de politie-agenten de colporteurs of colportrices moeten Verbal iseeren. Eeni ge Zaterdagavonden is dit nu geschied, waarbij dan de toeleg van enkelen schijnt een opstootje te verwekken. Zaterdagavond j.l. waren de leden van den bond in grooter aantal in de winkelstraten van Bussum ver schenen. Yan hun 14-tal werden er wederom een paar ingerekend en een zelfs bij herhaalde overtreding voor de tweede maal. Met den laatsten trein vertrekken de propagandisten gewoonlijk naar Amsterdam of Hilversum, nadat ze slechts enkele brochures hebben verkocht. Zaterdag a.s. moeten enkelen hunner voor den rech ter verschijnen, en naar vernomen wordt, zal een rechtskundige, zoo noodig tot in hoogste instantie voor hun recht pleiten. De typhus begint zich in Hollands Noorderkwartier meer en meer uit te breiden. Ook in Hoorn zelf ko men verschillende gevallen voor. In vele gemeenten worden strenge maatregelen genomen tegen het ver ontreinigen en het gebruik van slootwater. Van den Langedijk. Voor het beroep naar Zwartsluis (Geref. kerken) heeft bedankt J. Mulder te Broek op Langendijk.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1