BP ITENLAWD. STADSNIEUWS. Uit Heiloe Brandstichting? Een kleine vergissing. Betooging Spaansch consulaat. Vrijgesproken. Luchtvaart. 'n Gezond land. Smokkelaars. t) Hollandsch-Duitsch. Willem Andrlessen. Werkzaamheden op de Algemeene begraafplaats. Heffing van schoolgeld aan de Handelsdagschool. Bestrijding der tuberculose. Jaarwedden leeraren gymnasium. Gelegenheidsdichter. R.K. Openbare leeszaal. Badhuis „Het witte Kruis" Verbouwing Meisjesschool (halplobaal). Oemen^de Mededeelingen. No. 4644 5000. Nos. 16395 en 4091 elk 1000, Nos. 8184 2929 5000 elk 200. Nos. 12146, 6315, 17454, 8573, 12922 elk 100. 5e Klasse 15e lijst. 13634, 8874, 3131, Laatste Berichten. AANGEHOUDEN. mg zijner jaarwedde bad gevraagd we- ienstjaren. de verordening werd deze verhooging preking toegestaan. de rijksbetaalmeester te Alkmaar aan den j-ontvanger uitbetaalde een som van O5- Voo- kennisgeving aangenomen. Na gedane rondvraag, waarbij niemand het woo verlangde, werd de vergadering gesloten. lisbond Hollands Noorderkwartier.'' Het hoofdbestuur van den IJ. H. N. heeft besloten geen middellijke medewerking te verkenen aan den Bond voor Lichamelijke Opvoeding om m den a s winter een afstandsrit (stedentocht) langs_ de W^anen in Noord-Holland te orgamseeren, aangezien z. 1. het houden van een elfstedentocht m Friesland dooi tra ditde burgerrecht heeft verkregen, doch het meer in den lijn van den IJsbond „Hollands Noorderkwartier ligt om zich in de eerste plaats te bepalen tot het uit schrijven van onderlinge club- en bondstochten. Uit Bergen. In de gistermorgen gehouden raadsvergadering wa ren de heeren Zwaan en Leijen afwezig. Medegedeeld werd dat: a. mej. Hoogvorst bedankte voor de inwilliging van het door haar gevraagde verlof; b. de heer K. Beets te Spanbroek berichtte dat hij zijno benoeming tot onderwijzer aannam en 1 Nov. in dienst zal treden; c. de heer P. Castricum berichtte dat hij den koop van het hem door de Gemeente aangeboden land aan vaardde; d. de heer Zwaan zond een dergelijk adres; f. de heer W. G. T. Mann te Petten meldde dat hij 1000 vraagt voor het opmaken van de kaarten en lig gers der gemeente in duplo. De voorzitter zeide dat de Gemeente 500 terug krijgt. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. De heer Stroomer, aannemer van het postkantoor, verzocht verlenging van den termijn van aflevering. De aflevering der steenen noodzaakte hem tot dit ver zoek. De heer Berlage, architect, adviseerde tot toe stemming. De architect had den raad gegeven voor het post- kantoor handvormsteenen te gebruiken, daar dit een mooi geheel zou vormen met het oude gebouw, in te richten' voor museum, doch dit zou J 300 meer kosten. Het door den heer Stroomer gevraagde uitstel werd verleend, terwijl het denkbeeld van den architect be treffende het gebruik van steen niet werd aanvaard. De heer O. Briefjes verzocht het Driehoekje evenals vorige jaren weer te mogen huren. Dit verzoek werd toegestaan. De heer Dr. Pelt berichtte dat mej. Hoogvorst haar plaatsvervangster gaarne in huis wilde hebben zonder vergoeding te vragen voor kost en inwoning. Voor kennisgeving aangenomen. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur in ont vangst aangevende een bedrag van 580.17 en in uit gaaf van 375.61 sluitende met een voordeelig saldo van 205.56, werd zonder bésprekingen goedgekeurd. De begrooting van dit armbestuur werd eveneens zonder besprekingen vastgesteld tot een bedrag van 463.70 in ontvang en 456 in uitgaaf, vermoedelijk batig saldo van 7.50. De behandeling der gemeentebegrooting werd daar na aan de orde gesteld. - Bij de behandeling gaf de voorzitter de noodige in lichtingen, indien daartoe aanleiding bestond en zon der besprekingen werden de ontvangsten vastgesteld op 30872.005. Bij de bespreking van den post liggers en plans dei wegen werd besloten met de gemeente-opzichter Leijen ten bespreking te houden betreffende dit jaarlijks voorkomende werk. Bij den post onderhoud van huisjes, torens en poor ten ontspon zich een discussie^ over het nog steeds blijven lekken van het raadhuis waarin zoo spoedig mogelijk zal worden voorzien. De heer Baltus drukte de wenschelijkheid_ uit van de beharding van den weg naar de Boterfabriek. De voorzitter en andere leden wezen op den toe stand van de Breelaan en op de kosten verbonden aan een afdoende verbetering en bespraken verder de wen- schelijkheid eener rioleering, welke besprekingen ech ter tot geen definitieve beslissingen leidden. Bij den post „ophalen van haardasch" zeide de voor zitter in verband met een opmerking van den heer Veenhuizen toe voor Januari een verbetering daarin aan den raad voor te stellen. De post van verlichting en verwarming der school lokalen werd toegelicht in dien zin dat burgemeester en wethouders de levering der materialen niet wensch- ten aan te besteden maar die om de beurt aan de in gezetenen wilden opdragen. De heer Baltus achtte het beter dit jaarlijks onder de ingezetenen te verdoelen, welke meening echter geen bijval vond, zoodat het denkbeeld van burgemeester en wethouders werd aan straal vanaf de Breelaan achter het huis van de wed. Zonder bespreking werd het ontworpen plan goed gekeurd.^^ hgt j£erilaiiagsonderwijs werd be noemd de heer van Hoorn. Tot gemeentcbode werd benoemd de heer VerkerK, gemeente-veldwachter. De heer Baltus bracht in herinnering de verlicü- tingsplannen. Gaarne zou hij zien dat aanstaande jaar, wanneer de burgemeester 25 jaar burgemeester was dat dan de gemeente verlicht zou worden. De voorzitter gaf eenige inlichtingen omtrent een nieuwe electrische installatie. De heer Baltus zal zich gaarne neerleggen bij de andere heeren die gasverlichting voorstaan, maar er moet verbetering in komen. De voorzitter en de wethouder Oldenburg zuilen m een paar plaatsen eens een onderzoek in loco instel len en den Raad spoedig inlichten. De heer Veenhuizen bracht onder de aandacht van den voorzitter den slechten toestand nabij de woning- van Brouwer. De voorzitter zeide dat dit hem persoonlijk ook aan belangt en dat hij hier spoedig in zal voorzien. De vergadering werd daarna gesloten. Aan verschillende ingezetenen heeft het Gemeente bestuur een Theo-fakkel verstrekt, om dien op een gemakkelijk bereikbare plaats in het voorgedeelte van de woning op te hangen, opdat bij een begin van brand de bewoners of de omwonenden van dit brandblusch- miiddel kunnen gebruik maken. Op den voormuur der woningen, waarin zulk een fakkel aanwezig is, wordt dit aangeduid met een ge ëmailleerd plaatje, waarop het woord „Theo-fakkel staat. Te Enschedé ontatond brand in de mdolmokerawerk- plastts van zekeren B., aan de Oldentaalsche ttraat. Het ondersoek heeft er toe geleid, dat B., alg verdacht van brandstichting is aangehouden. Voor de tweede maal in betrekkalyk korten tijd ia een schip, d&t voor Zwijndreckt (Dordrecht) bestemd was, te Zwijndreeht (Antwerpen) terecht gekomen. Thans was h«t de Noorsche bark „Bargsna", komende van Collo», waarna de kapitein bij aankomst te Ant werpen morst vernemen, dat hij te Dordrecht moest lossen. Van regoeringawege aijn maatregelen genomen tegen herhaling van een betooging tegen het Spaansche Con sulaat te den Haag, geljjk Zondagavond ilaats had. De rechtbank te Arnhem heeft de beambte F. van het gesticht „De Kruisberg", die bij de achtervolging van weggeloopen jongens, een hunner met een revolver in den nek schoot, vrijgesproken. genomen. Bij de jaarwedde der onderwijzers is de regeling zoo getroffen, dat de meerdere dienstjaren van den nieuw- benoemden onderwijzer met hoofdakte de gemeente niets meer zal kosten, daar de vergoeding voor huis huur van 150 tot f 100 is gereduceerd; de huurwaar de vau het huis vau het Hoofd der school werd op ad vies van deu districts-schoolopziener vastgesteld op 300. De vergoeding voor muziekuitvoeringen werct gere kend naar 8 uitvoeringen ad 25 of 200 tegen 150 in het vorige jaar. De afdeeling uitgaven werd zonder noemenswaardi ge besprekingen vastgesteld tot een bedrag van 30972.20s waaronder een bedrag voor onvoorziene uitgaven van 1564.95s. Het voorstel van burgemeester en wethouders om 25 te geven aan het werkvolk van het postkantoor bij de gelegenheid van de eerste steenlegging die door hen zal worden verricht, werd aangenomen. De inspecteur van de volksgezondheid berichtte naar aanleiding van het niet ingaan van den raad met zijn voorstel om vier woningen onbewoonbaar te verkla ren, dat de door den raad genoemde motieven in ver band met de wet weinig waarde hebben en dat Gede puteerde Staten niet dan in zeer noodige gevallen ver lenging van den termijn voor de inwerkkingtreding der onbewoonbaarverklaring zullen toestaan en wees tenslotte op de door het Rijk gestelde voorwaarden waardoor voorzien kon worden in het gebrek aan wo ningen, ten behoeve dier mensehen, die hunne wonin gen door onbewoonbaarverklaring moeten verlaten. De voorzitter zeide dat, er moge veel drukte en be slommeringen aan verbonden zijn, de Gemeente is ver plicht die mensehen te helpen. De heer Baltus merkte op dat het toch duurder wo nen voor die arme mensehen zal worden. De heer Veenhuizen vond de werking der woning wet voor een gemeente als Bergen onzin en zou het wenschelijker vindeu wanneer de commissie s zomers eens controleerde hoe de logée's dan hier somtijds ver blijven. Na verdere besprekingen besloot de Raad een af wachtende houding aan te nemen. Daarna werd aan de orde gesteld het plan tot uit breiding van het stratenplan in de Gemeente in ver band met de aanvraag tot het aanleggen van een Naar „Het Vad." verneemt, heeft de keer Henn Brondgeeat drie toestellen gekoekt, n.I. twee model- Delagrange en één model-Blériot. Zijn plan i« om zelf het vliegen te leeren en dan aan greote buitenlandache wedstrijden deel te nemen. Daarna zal k(j steden bezoeken, waar nog niet gevlo gen is. Zelfs wordt over Iadië gedacht. Aanranding. De keer Oats deed Maandagmiddag eene wandeling op den weg naar Akkrum, toen hij plotseling door een man b(j de keel gegrepen werd, onder den uitroep: „Geef mij f 25 of ik smoor je!" De keer 0., die niet zooveel geld bij ziek had, bood zjjn gouden horloge aan, wat geweigerd weid. De aanrander verdween daarop in de richting Akkrum. De keer C. deed aangifte bg de marechaussee, öie den aanrandsr te Akkrum achter haalde en gevankelijk naar Hesrenveen voerde. Hij bleek te zijn Y. Zonder van, die des morgans uit de gevangenis ontslagen was. Te Nieuw en Sr. Joosiand (Zeeland) deed ziek op eme bevolk ng van ruim duizend zielen in ruim drie en een halve maand geen enkel sterfgeval voor. Drie matrozen van het Eogelsche st. „Groningen van Harlingen vertrokken naar Londen, trachtten *1- daar eene koeveelheid tabak aan den wal te smokkelen, doek werden door de ambtenaren aangehouden en direct, ia afwachting van het uit te spreken vonnis, naar de gevangenis overgebracht. Te Dinxperlo werd gisteren een bijeenkomst van het Heilslegers gehouden, waar?oor affiches, cm Duitsch publiek te trekken, ook in het Duitsch waren gssteld. Aangekondigd was... een Versammeïing over het onderwerp: Die zwei Fagge Zw«ek van die Heilsarmea (Het dubbele doel vau het Leger des Heil*). Het 20ste Oushoornconcert op 27 October a.s. be looft een zeer belangrijke te worden, mede door de me dewerking van Willem Andriessen uit Haarlem. Deze jonge man behaalde op 18-jarigen leeftijd eind diploma van het conservatorium te Amsterdam en 2 jaar later de prix d'excellence bij welke gelegenheid hij openlijk gecomplimenteerd werd door Harold Bauer en Arthur de Grief (leden der jury). Willem Andriessen is een pianist vary buitengewone kwaliteiten over wien dé pers eenparig is in hare lof. Zoo lezen we in het Ochtendblad van de N. Rott. Ct. van heden, Woensdag: Dat Willem Andriessen deze skizzen met lijnen zin vertolkte, wordt gaarne getuigd. Hij heeft trouwens geheel den avond ook in zijn begeleidingen weten te Als 'hoofdnummer op het programma had hij Schu mann's Etudes symphoniques gekozen. Zal de opvat ting van sommige der variaties in diepte nog kunnen winnen, wat betreft kleur en schittering van techniek en onberispelijke klaarheid van ontvouwing, waarbij ook zeer opmerkelijk was de voortreffelijke bij vele pi anisten zoo dikwerf falende pedaalbehandeling, kan er maar een roep zijn over Andriessen's wedergave van deze van inhoud zoo boeiende en van vorm zoo rijke compositie. Ook buitenslands is hij in verschillende groote plaatsen als Berlijn, Leipzig, Weenen enz. opgetreden en overal behaalde hij een groot succes. Als schep pend kunstenaar heeft hij bewezen een fijnvoelend ta lent te bezitten ge tuigende zijn keur van liederen, een pianoconcert enz. Beethoven, Chopin en Schumann hem te booren spelen, geeft alle gelegenheid zijn buitengewone muzi kale opvatting te bewonderen, ybor hen, die van artistiek pianospel willen genie ten, geeft dus het a.s. Oushoornconcert ruimschoots gelegenheid. Verder treedt dien avond op mevrouw Last, con cert-zangeres te 's-Gravenhagedeze dame ontving grootendeels hare opleiding te Parijs en draagt zeer mooi Tlollandsche en Fransche liederen voor. De concertgever zal zich met Willem Andriessen doen hooren in de Kreutzer Sonate yan Beethoven en de sonate in O moll van Grieg, een zeer gelukkige keus, zoodat het a. s. Oushoornconcert in ieder op zicht een bezoek wel waard is. Door den opzichter der Algemeene begraafplaats is B. en W. verzocht te willen bevorderen, dat de op de ontwerp-begrooting voor 1910 onder volgnummer 113 geraamde som van 250, voor werkzaamheden op de genoemde begraafplaats, nog dit jaar worde beschik baar gesteld, omdat die werkzaamheden, gelijk nader gebleken, moeielijk tot 1910 kunnen worden uitge steld. Bij B. en W. bestaat tegen de inwilliging van dat yerzoek geen bezwaar, weshalve zij den Raad in overweging geven daartoe te besluiten. Overwegende, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, blijkens een schrijven d.d. 22 September 1909 van den Voorzitter van Gedeputeerde Staten van Noordholland, daarin een wijziging noodig acht als m het aangehaald schrijven is aangegeven; B. en W. stellen den Raad voor artikel 3 van de ver ordening, regelende de heffing van schoolgelden voor het onderwijs op^le handelsdagschool alhier aldus te wijzigen: ,Voor het onderwijs aan leerlingen wier ouders mm- of onvermogend zijn, wordt slechts de helft van het in art. 1 genoemde bedrag of geen schoolgeld ge- heven. Yoor ouderlooze leerlingen wordt te dezen aanzien uitsluitend rekening gehouden met hunne eigene geldelijke omstandigheden. De beoordeeling omtrent de bovenbedoelde min- of onvermogendheid wordt aan burgemeester en wethou ders opgedragen." In Engeland heeft debekende Stead iets nieuws uitgevonden, Hij wil dames en heeren, „die zich eenzaam gevoelen" op blouse of in knoopsgat een kleine cocarde laten dragen, welke wil zeggen „ik wil gaarne aangesproken worden." Heel Engelsch lijkt ons het denkbeeld niet! Uit Spanje komen nog verschillende berichten over de Ferrer-zaak, maar het rechte verneemt men niet. Het Tageblatt droeg zijn correspondent te Ma drid telegrafisch op, uitvoerige telegrammen te zen den, maar kreeg telegrafisch het volgende antwoord: „Wordt verhinderd uw opdracht uit te voeren." De Spaansche minister-president Maura, zegt het blad, en zijn medewerkers wenschen bij het uitvoeren van hun schurkenstreek door het beschaafde Europa niet waargenomen te worden. Staatslieden van dit soort werken het liefst in het donker." Het agentsohap-Havas heeft verklaard een onwaar bericht de wereld ingezonden te hebben er zijn geen getuigen gehoord, siechts werden de verbalen van het 'voorloopig onderzoek voorgelezen. Het Fransche Journal vertelt dat Ferrer Maandag half drie 's nachts gewekt werd. Men zeide dat de rechter hem wilde spreken. Hij kleedde zich haastig aan, en trok zelfs geen kousen aan, omdat hij ver moedde spoedig weer in zijn cel teruggebracht te wor den. Men bracht hem naar de binnenplaats, waar een wagen stond, welke door gendarmes omringd werd. Ferrer begreep, dat hij weggebracht zou worden, werd bleek en bleef staan. De kapitein van den wacht na derde hem en zeide kalmeerend: „We willen U slechts naar een andere gevangenis brengen." Ferrer werd weer meester over zich zelf en zeide: „het is mij het- zelfdé." Den oppasser verweet hij, dat deze hem mis leid had. Deze antwoordde dat hij op bevel had ge handeld. Releefd nam Ferrer daarna afscheid van den directeur en de oppassers. Zijn handen werden geboeid en aldus werd hij door de straten, waarin pa trouilles aanwezig waren, naar de vesting Montjuich gebracht. Volgens sommige berichten zou hij Zaterdag om acht uur, volgens andere reeds heden doodgeschoten worden als hij geen grafie krijgt, Zijn dochter heeft telegrafisch de volgende smeek bede aan den Koning gericht: „Allerchristelijkste Koning, die voor een ridderlijk volk den edelmoed en de almacht symboliseert; ver smaad niet de nederige en vurige bede van de dochter van Ferrer. O Koning, gij die evenals God zelf leven en dood in uwe hand hebt, doe door een opwelling van uw edel hart de angst yerdwijnen uit mijn ziel en luister naar de nederige en vurige bede van den dochter van Fer- rer." Volgens de Matin is er te Barcelona weinig bewe ging. Ferrer was er niet populair. Is hij onschuldig, dan valt hij niet alleen als offer van den reactionnai- ren haat, maar ook als offer der ondankbaarheid van de revolutionnairen. Zijn geestverwanten, zegt t blad, zijn blij, dat de regeering dezen eenen voor den hoofd schuldige hield en de hoofden der anderen spaarde, Ferrer moet zijn testament reeds gemaakt hebben. Naar verluidt is don Francisco GaleeranFerrer door Ferrer tot zijn-verdediger genomen omdat zij naamgenooten zijn in hechtenis genomen, omdat hij niet, gelijk men verwacht had, zijn functie als^ een schijnbetrekking had opgevat. Volgens de Times muntte het pleidooi uit door grooten onafhankelijk heidszin. Uit Rusland wordt nu gemeld, dat de Tsaar niet in Oostenrijk zal komen, maar door Duitschland zal reizen. „De Duitsche regeering is hiervan reeds op de hoogte gebracht, „opdat op de spoorweglijnen^de noodiige voorbereidende maatregelen kunnen worden Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor: a. aan de afdeeling Alkmaar van de Noordholland- sche vereeniging „het Witte Kruis, als beschikking op haar adres d.d. 28 Juli 1.1., ter bestrijding der tu berculose, eene subsidie toe te kennen: voor het jaar 1909 van 150, voor het jaar 1910 van 300,mits ook van het Rijk en de Provincie ter zake subsidies wor den verkregen b. burgemeester en wethouders uit te noodigen te zijner tijd de noodige financieele voorstellen te willen doen tot vinding yan de sub a genoemde bijdragen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft me degedeeld bereid te zijn de vastgestelde Verordening, regelende de bezoldiging van het personeel aan het Gymnasium te Alkmaar, goed te keuren, mits het cij fer in art. 2 sub o gewijzigd worde in 1200. Het is den minister n.I. voorgekomen, dat het niet wenschelijk is verschil te maken tusschen de wedde van den leeraar in de Nederlandsche taal (1250) en die van den leeraar in de Fransche taal, waar toch beiden een gelijk aantal lesuren hebben 1200). B. en W. stellen den Raad voor dienovereenkomstig te besluiten. Esn kennis van de Ned. i»s deset dagen in ds Willemairaat te Amsterdam het volgende „Hier ver vaardigt men gsdiehten per regel 5 cent, met gods dienst 71/2 cent. Het Centrum meldt, dat, op initiatief der Algem RK. Piep.-Club Lsa XIII te Rotterdam besloten 18 tot oprichting van een 8 K. openbare leeszaal en bibliotheek. Lantarens op Automobilisten en wielrijder», wilt gij geen Jun« op een bekeuring hebben, steekt dan deze week u« lantarens op om 13 October 14 15 16 17 18 5 uur 39. 5 5 5 5 5 37. 35. 33. 30. 28. In de week van 4 October tot 9 October zgn in het badhui» van hst „Witte Kruis" genomen 68 kuipbadeD, 74 regenbaden le klas en 137 regenbaden 2e klas, ts samen 279 baden. Eervolle vermelding. Te 's Gravenhage is een tentoonstelling gehouden ten bate van de „Vereeniging tot opvoeding van ver waarloosde en verlaten kinderen", in de door de Ko ningin ter beschikking gestelde Gothische Zaal. In de „Avondpost" wordt bijzonder een inzending uit Alkmaar geprezen: „Dikwijls, zoo lezen we daar, wordt iets heel moois bereikt, bijv. de magnifique bro derie van de Alkmaarsche Industrieschool bij uit' zondering noemen we hier een naam, maar 't is een kerncollectie." Volgens art. 19 sub a der Wet tot regeling van het lager onderwijs, is het besluit van den Gemeenteraad tot aanwijzing van de plaats waar een schoollokaal zal zijn gevestigd, aan de goedkeuring van Gedepu teerde Staten onderworpen. Hoezeer het geenszins vaststaat, dat dit artikel ook geldt voor een lokaal, waar gedurende den verbouw eener school, onderwijs zal worden gegeven, leggen B. en W. zich gaarne neder bij den wensch van den Districtsschoolopziener, dat de bedoelde goedkeuring worde gevraagd ten aanzien van de plaats waar gedurende den verbouw van de Meis jesschool het onderwijs zal worden gegeven. Zij stellen den Raad voor, Overwegende, dat gedurende het verbouwen van de Meisjesschool de verschillende klassen dier school tij delijk in andere lokalen moeten worden ondergebracht; Overwegende, dat het Burgerweeshuis voor het be oogde doel de benoodigde ruimte aanbiedt, en dat het onderwijs kan worden gegeven in de lokalen, op een bij dit besluit behoorende teekening aangeduid met de cijfers 1 tot en met 6; Gelet op art. 19 sub a. der wet tot regeling van het lager onderwijs; te besluiten het Burgerweeshuis aan te wijzen als de plaats waar onderwijs zal worden gegeven aan de leerlingen van de Meisjesschool, gedurende de verbou wing van de genoemde school. Agenda WOENSDAG: Gymn.-ver. „De Halter", ledenafd. 89 uur, adspir. afd. 910 uur, 't Gulden Vlies. Gymn.-yer. „Turnlust," oefeningsavond, 8 /4 uur. Gem. Koor, „Zanglust," 7Va uur. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugneni, jongens, 3de afdeeling van 53/463/4 uur. Jongens, 2de afd. van 7—8 uur, in het „Gulden Vlies, Koor- strR&t OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. ZONDAG: Ver. „Alkmaar's Vriendenkring," gezelligen avond, café „de Kroon," Waagplein, 8 uur. genomen," zegt een bericht. In Amerika werden in het voorjaar te Nieuw- York smokkelerijen ontdekt, gepleegd door douane-be ambten met dameskleeren. Het onderzoek is thans afgeloopen en heeft geleerd dat de regeering door ont duiking 30 millioen gulden te weinig heeft gekregeg. Twintig' aanzienlijke modehulzen moeten ér bij betrok ken zijn. Bij den kapper. Te Londen hebben drie dames in een kapperssalon ernstige brandwonden gekregen, doordat bij het fri seeren een vonkje in een flesch met benzine kwam, welke ontplofte. Angstig schreiend holden ze de straat op. Millionnair. Een vriend van Harriman heeft verklaard, dat diens vermogen op 267 millioen dollars moet worden ge schat, afgezien van de 30 millioen, die hij den dag voor zijn overlijden onder zijn kinderen en echtgenoote verdeeld had. O a r u s 0. Caruso, de groote zanger, komt in Berlijn zingen, Aan den avond vóór den dag, waarop er kaarten wer den verkocht, vatte het publiek post yoor het bureau. Sommige mensehen hadden fouragekisten met bier- flesschen medegenomen. Te middernacht^ zei de po litie, dat de mensehen niet mochten blijven staan. Den volgenden dag 8 uur, toen er wel duizend men sehen stonden, werd dit verbod ingetrokken. Er ont stond een verbitterde strijd om de beste plaatsen, waaraan vooral door dames met bijzondere heftigheid werd deelgenomen. Een dame kreeg een hysterischen aanval en omhelsde een politie-inspecteur. Opkoopers maakten beste zaken. Om twee uur werd voor staanplaatsen vierden rang negen gulden l" taald. be- STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 13 Oct. No. 2493 50.000. STAKING TE IJMUIDEN. IJMUIDEN, 13 October. In de vergadering van gisteravond besloten de stakers tot voortzetting van hun strijd tot eenig antwoord van de reedersvereeni- ging is ingekomen. De stakers vergaderden hedenochtend opnieuw. Besloten is de staking niet van toepassing te verkla ren op de stoomtrawlers van de stoomvisscherij „lJs- land/' directie Dc Boer en Visser, omdat deze reed er ij reeds zooveel meerder salaris aan de bemanning geeft, dat deze na aftrek van haar voedingskosten meer over houdt dan het salaris der bemanningen van andere stoomtrawlers bruto bedraagt. Extra versterking van rijkspolitie is hier aangeko men. ROTTERDAM, 13 October. F. J. Wijnen, gisteren door de Rotterdamsche politie gearresteerd, wordt yer- dacht van de inbraken in de Westewagenstraat en de Diergaardelaan. Hij blijkt te 's-Hertogenbosch gesig naleerd te "zijn, verdacht in Augustus den gevangene A. Boere te hebben helpen ontvluchten uit de strafge vangenis aldaar.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2