SIADSNiEÜ WST BUITENLAND. Uit de Schermer. Tulnbouwvereenlgltsgen In Hollands Noorderkwartier. Te laat. Uit Heer-Hugowaard. UltjDrlehuizen. Uit Oude Niedorp. Benoemd. Prof. dr. J. Ritzema Bos. Plotseling ontvolkt. jDe staking van het stoomtrawle» pe rsoeeel. Cholera. Uit Egmond. De openbare school, de school voor onze kinderen. De Boerenbond. Cadettenschool Gemengde M e d e d e e 11 a g e n. De milicien D. Koning van Grootscliermer, die in dertijd weigerde te loten, is in Stijn garnizoensplaats te Leiden wegens dienstweigering sinds den éden Oct. in arrest gesteld. In het lokaal van den heer de Goede te Hoorn, werd Woensdag een gecombineerde vergadering gehouden van besturen van Tuinbouwvereenigingen in Hollands Noorderkwartier. Opgekomen waren vertegenwoordigers van de be sturen van „Nieuw Leven" te Heerhugowaard, het Hoofdbestuur der Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken", „Groentencultuur" te Broek op Langedijk, „Landbouwbelang" te Noord- Scharwoude, „Westerkogge'', te Berkhout, »De Een dracht" te Medemblik, „Akkerbouw" te Andijk, „Ons Belang" te Opperdoes, en „Westfriesland" te Hoorn. Verschillende vereenigingen in de Streek waren echter niet vertegenwoordigd. De vergadering werd geleid door den voorzitter van „Nieuw Leven", den heer S. Brugman. Notulen werden gelezen van eene gecombineerde bijeenkomst insgelijks te Hoorn gehouden op 3 April 1909, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Deze bijeenkomst was ten eerste belegd voor het houden van besprekingen voor een invoering van het 25 K.G. stelsel voor den verkoop van aardappelen aan de verschillende afslagmarkten. De vergaderden waren algemeen van oordeel, dat het wensehelijk was een uniform gewicht in te voeren en zullen dan ook elk in zijn vereeniging hun best doen om in deze zaak een algemeene uitspraak te doen. Betreurd werd dat de vereenigingen in de Streek niet waren vertegenwoordigd, daar aldaar de teelt en de handel in aardappelen zeer uitgebreid is. Hierna werd besproken de sorteering van de uien. Gebleken is dat onze uienhandel en wel voorname lijk door de slechte sortèering, op verschillende plaat sen in het buitenland dreigt te niet te gaan. Dit punt is al meermalen in verschillende vereeni gingen besproken, terwijl aan den Langedijk en om streken daarvoor reeds een commissie is benoemd, wel ke echter nog niet tot een volledig besluit is gekomen. Deze vergadering was ook hierin algemeen van ge voelen, dat er door de verschillende Tuinbouwvereeni gingen een bepaalde sorteering van uien zou worden ingevoerd, terwijl wanneer dit tot uitvoering komt, daarna onder bepaalde merken kan worden verkocht. Ook dit punt zal in verschillende vereenigingen en afdeelingen in bespreking worden gebracht. Bij de besturen van de verschillende vereenigingen in Hollands Noorderkwartier, welke op deze bijeen komst niet tegenwoordig waren, zal persoonlijk in vloed worden uitgeoefend, voor medewerking voor de ze gezamenlijke belangen der Tuinbouwvereeniging, „Nieuw Leven" zal dan in December aan de verschil lende besturen van Tuinbouwvereenigingen opnieuw een oproeping doen voor een algemeene samenkomst in die maand te Hoorn. Bij de rondvraag werd door den heer A. Nobel van St. Pancras, in bespreking gebracht de algeheele vei ling ook der winterproducten, zoo, dat niets meer on- derhandsoh zal worden verkocht. Dit punt was reeds in de algemeene vergadering van „Langedijk en Om streken" behandeld, waarbij werd besloten dat elke af- deeling in haren kring op dit punt de aandacht zou blijven vestigen. Door den spreker werd medegedeeld, dat op eene aanstaande vergadering der afdeeling St. Pancras dit punt zal worden behandeld. In deze gecombineerde bijeenkomst werd het als een algemeene bespreking beschouwd, doch elk in zijne kring zou dit punt ook in overweging nemen. Door den heer S. Zeeman werd nog bepleit voor de Tuinbouwvereenigingen een provinciale federatie te stichten. Verschillende personen zullen werkzaam wezen, op dat.in December een zoo voltallig mogelijke vergade ring van besturen in Hoom zal kunnen plaats' hebben. Met eenige woorden van dank aan de opgekomenen voor de algemeene samenwerking, werd hierna de ver gadering door den voorzitter gesloten. Namens de gezamenlijke anarchistische groepen te Amsterdam is een schrijven gezonden aan Francisco Ferrer, waarin hem wordt meegedeeld, dat zijn zaak in Holland met belangstelling gevolgd wordt, dat de pu blieke opinie op zijn zijde staat en men geenszins in hem een misdadiger ziet en waarin hem moed wordt toegesproken. De vijandige betooging 'tegen bet Spaansche consulaat, waartoe de strafrechtelijke vervolging van den directeur der „Moderne School" te Barcelona den vrijen socialisten Zondagavond aanleiding beeft ge geven, is weer door een nieuwe demonstratie gevolgd. Door de politie werd verhinderd langs het consulaat t-e gaan. Zondagmiddag houden de vrij socialisten een groote protestmeeting. De heeren S. van Houten, dr. II. Gorter en Th. Ketelaar zijn uitgenoodigd er het woord te voeren. Uit Rustenburg. Gisteren werd alhier, door prachtig weer begun stigd, een keuring van vee gehouden. De inspseteur van de rundveefokvereenigsngde keer E. Koster te Berkhout was op het terrein aan- weaig. De heer G. Schenk, voorsitter der jury, loofde den veestapel der fokvereeniging en voorspelde dat zij een goede toekomst tegemoet ging. De overige juryleden waren de heeren J. Smit, G. Steur en H. Tuyo. Een groot aantal jonge dieren was op het terrein aanwezig. De belangstelling was groot, grooter d»n men had durven vermoeden. Rubriek A. Stierkalveren van ingeschreven moeders le prijs de heer S. N. Zuurbier met eene aanhoudings premie, 2e prga de heer D. Sckermerhorn, 3e en 4a prjjs niet toegekend. Rubriek B. Kuiskalveren van ingeschreven moeders. Twaalf exemplaren waren ingesonden. Alle prgien bekaalde de heer D. Sehermerhorn, hetgeen een feli citatie waard ia- Rubriek O. Hokkelingen van ingeschreven moeder*, le prijs J. v. d. L«e, 2e Wed, J. Vet, 3e D. Sshor- merhern, 4a G. Blom. Rubriek D. Vaarzen van ingeschreven moeder?, welke zelf onder controle zijn. le prgt G. Vet, 2e C. Blom, 3e Wed. J. Vet, 4e G. Vet. Rubriek E, Stierkalveren van in onderzoek zijnde moedersle prfi« H. Tuyn en 2e prijs Wed. Brouwer. Rubriek F. Kuiskalveren van in onderzoek zjjnde moeders, le prg« Wed. Brouwer, 2e G. Steur, 3e J. Houtkooper, 4e 8. N, Zuurbier, terwijl de heer J Smit een eervolle vermelding verwierf. De voorzitter, de heer D. Schermerhorn. oreahan- digde do prijzen, dankte de inzenders voor hunne be langstelling dezen dag getoond en drukte den weusch uit, dat zjj, die thans geen prijs mochten behalen, een ander jaar gelukkiger mochten zijn. Den heer S. N. Zaurbier, den secretaris der veree- werd een woord van dank gebracht voor de uitstekende regelirg der expositie Trof dit voorjaar den zoon van den arbeider J, Ofc- dam alhier een ernstig ongeluk in de atoomzagerij te Oudkarspel, waardoor de jongen invalide is geworden, hedenmorgen overkwam Obdam zelf een ODgeluk. Werkzaam bij den heer J. de Boer, alhier, werd ge noemde Obdam zoodanig getroffen door een slag van het paard, dat schijnt geschrokken te zgn van een dorsehmachine, dat hg moest worden weggedragen en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het dijbeen schijnt ernstig gekneusd te rijn. Het ongeval is aangegeven bij de Tuinbouw-Onderlinge. Hoewel het nog geen winter is, schijnen er toch al meer liefhebbers te zgn om kosteloos ileesch in de kuip te hebben. Bij O. v. d. Grag* aan den Boterweg alhier werd n.I. in het land een geit geslacht, waarvan het vleesch werd meegenomen, doch huid en inge wanden in de sloot warden geworpen. Bg de gisteren gehouden aanbesteding voor den bouw eener nieuwe pastorie alhier, werd«n door de volgende psnonon ingeschreven: A. de Geus en P. Dubbelt f 4585; R. Halman, Alkma«r, f 4100; J. Reek, Lim- msm. f 5399; M. Versteeg, Heiloo, f 4644J. Bregman, Heilss, f 4790; J. Messchaert, Weat-Graftdgk, f 4700; H. Neder veen, Akersloot, f4986; Gebr. A. en H Groot, Akersloot, f 4543; K, Verweel, Oterleek, f 4284; S. Veen, Alkmaar, f 4700; Jh. Hagen, De Rijp, f4625; G. Be k, Alkmaas-, f 4600. De raming wai f 4717. De gunning is aangehouden. Na herhaalde oproeping veer hoofd der school te Zg lewind, hebben zich nog 6 sollicitanten aangemeld. Bij Kon. Besl. van 12 dezer zgn benoemd met in gang van 26 dezer tot burgemeester der gemeente Warmenhuisen, K, Blom; met ingang van 28 dessr tot burgemeester der gemeente Ursem, K. Laan. Professor Ritzema Bos .te Wsgeningen herdenkt Vrijdag den HBden October den dag, waarop hg vóór veertig jaar het leeraarsambt aanvaardde. Ongetwijfeld zal het dezen alom geachten en beminden leeraar niet aan blijken van belangstelling en toegenegenheid ont breken. Door het schooltoezicht wordt een uitgebreid onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de plotselinge ont volking van de openbare school te Heidensschap (Fr.). Deze school met 30 leerlingen, wordt nu bezocht door slechts 2. De andere worden thuisgehouden, volgens den een om* gemoedsbezwaren der ouders tegen 't open baar onderwijs, volgens den ander om omzetting van de openbare'school in eene bizondere mogelijk te ma ken. Gisteren kwamen er weinig trawlers binnen en suc cessievelijk vermindert het aantal stilliggende, door dien het gelukt, vreemde krachten te vinden, die be reid zijn te varen. In het geheel liggen nog slechts ruim 20 booten stil. In de gistermorgen gehouden vergadering van het stakend stoomtrawlerspersoneel is besloten, aan de reeders en de reedersvereeniging 'n onderhoud aan te vragen voor het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandsehen Zeemansbond. De zeevarenden te Rotterdam zijn solidair met de stakers. Zeelieden, van Amsterdam en Enkhuizen ontboden, zijn terugge keerd. Steun is toegezegd van alle arbeidersorganisa- tiën. De geest onder de stakers, thans reeds ruim 330 man, is goed en rustig. De politie is buitengewoon versterkt, doch er doen zich geen incidenten voor. De stoomtrawler „Vini", naar Den Helder vertrokken, om volk te werven, is daarin niet geslaagd. Naar John Collins, secretaris van de machinisten- en sto kershond, te Grimsby, is telegrafisch bericht van de staking gezonden. De beide laatste cholerapatiënten te Hansweert Flipse en zijn vrouw zijn thans genezen verklaard en na ontsmetting uit de barak ontslagen, welke nu ontruimd is. Om in de evangenis te komen. Gistermorgen meldde zich op het Beursplein te Rot terdam hij een agent van politie de kleermaker F. O. J. v. d. M. met een oude bezem, door hem uit de gang van de pastorie der R. K. kerk op de Nieuwehaven weggenomen om onderdak in de gevangenis te krijgen. Voorts deelde hij mede zich te Amsterdam, waar hij domicilie heeft, te hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van een lap stof en 11. De man is naar Amsterdam overgebracht. Het gehuurd koloniehuis te Egmond aan den Hoef, dat 4 zomers bewoond is door kolonies van het Cen traal Genootschap, is door den eigenaar verkocht aan 1 de Roomsch Katholieke vereeniging voor Vacantie- kolonies. Het Centraal Genootschap mist daardoor nog een 110 plaatsen. De heer KI. de Vries, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam, hield Dinsdagavond over bovenstaand on derwerp eene lezing in de tuinzaal van de Harmonie, voor de afdeeling Alkmaar van de vereeniging „Volks onderwijs." Toen de heer J. A. Verkuijl de vrij goed bezochte vergadering opende, wees hij er op dat deze vergade ring was belegd naar aanleiding van het in Augustus gesprokene in de Kapelkerk door Ds. Idenburg, waar bij Z.Eerw. het openbaar lager onderwijs had beoor deeld en veroordeeld. De heer Ds. Idenburg was uitgenoodigd deze verga dering bij te wonen, doch had onder het aanvoeren van allerlei verontschuldigingen daaraan geen gevolg ge geven. De heer Verkuijl wees er verder op, dat een vrij de bat over een onderwerp, zooals besproken zal worden, kan leiden tot andere, tot betere inzichten, van wien ook, en liij hoopte dan ook dat van die gelegenheid ge bruik zou worden gemaakt. De heer de Vries hierna het woord verkrijgende, wees er op dat dat „wat bindt" en niet dat „wat scheidt" de oorzaak van deze samenkomst moest zijn, want van welke richting de opgekomenen ook waren, zij allen zullen voorstaan de behartiging der ontwik keling van de kinderen, van "vijanden zoowel als van vrienden of van hen zelf. In de kinderen, in al de kinderen ligt niet alleen het heden, maar ook de toekomst. Het zou spreker gemakkelijk vallen over het gekozen onderwerp te spreken, daar hetgeen hij zou zeggen uit zijn hart komt, en, naar hij hoopte, ook tot het hart zou spre ken. Spr. wees er op dat het jaiet het belang der openbare lagere school was dat hij Toorstaat, maar alleen en uitsluitend het belang der kinderen. Zag hij dat de openbare lagere school het belang der kinderen zou schaden, dan zou hij geen oogenblik aarzelen haar den rug toe te keeren. Uit een schrijven van den secretaris van de vereeni ging voor Christelijk onderwijs trok spreker de con clusie dat ieder Christen die zijn kind naar de Open bare Lagere School zendt, in strijd handelt met de wetten van God. In sprekers 25-jarige loopbaan als opvoeder, heeft hij getracht het kind te leeren kennen, en het heeft hem getroffen dat alle kinderen bij al hunne verschei denheid één ding gelijk hebben, n. 1. het kinderlijke, het teere, het geheimzinnig aantrekkelijke, dat steeds het kopje buigt naar het warme zonlicht. Hij vroeg of men wel eens de langzame geleidelijke ontwikkeling van die teere bloem heeft nagegaan? Zooals een Duitsch opvoedkundige zegt is de ont wikkeling van het kind een geheim van God. De mensch is niet in staat die ontwikkeling op een onna tuurlijke wijze te bevorderen. Eerst moet het kind de gelegenheid worden gegeven te leeren denken, te lee ren oordeelen; elke aanleg in het l#nd aanwezig moet op een natuurlijke wijze tot ontwikkeling worden gebracht. Zij die hunne kinderen opvoeden in verband met hun natuurlijken aanleg handelen niet in strijd met de door hen afgelegde belofte bij den doop van hun kind, want daar staat „ten 3de of gij niet belooft en u voorneemt deze kinderen, als zij tot hun verstand zullen gekomen zijn, een iegelijk de zijnen, waarvan hij vader (moeder) of getuige is, in de voor- zeide leer naar uw vermogen te onderwijzen of te doen en te helpen onderwijzen." De ervaring van spreker is dat de ontwikkeling op de Openbare Lagere School voorgestaan volkomen ge lijk is aan dit doopformulier, dat zoo duidelijk moge lijk zegt „eerst denken dan leeren." Dit is toch ook de grondslag van de Openbare Lagere School. Ook is volgens spreker het karakter van de Open bare Lagere School volkomen in overeenstemming met de woorden van Jezus, geuit in zijne bergrede, want de Openbare Lagere School moet volgens de wet lei den tot bevordering van alle Christelijke en maat schappelijke deugden, zooals verdraagzaamheid, vrede lievendheid en dergelijke goede eigenschappen. Onwaar is het dat de O. L. S. zou geven een Chris tendom naar het leven, want dit is in strijd met het doel en de practijk van de school. De deugd van de Openbare Lagere School is steeds gebleken bij het vervullen van haar taak, bij het voe ren van haar strijd. Mag men de Openbare Lagere School veroordeelen omdat er wel eens onder de duizende onderwijzers iets voorgekomen is,dat in strijd was met de in de wet ge noemde verplichtingen Is het Christelijk de Openbare Lagere School te veroordeelen, omdat het eens is gebeurd dat een on derwijzer te Hardinxveld wegens Majesteitskennis werd ontslagen, welk ontslag zoo gerechtvaardigd was dat hij door zijne collega's niet werd gesteund? De vraagt klimt te meer, wanneer wij weten dat die onderwijzer korten tijd later werd benoemd tot on derwijzer aan de Christelijke School en last not least, tijdens het ministerie-Kuyper benoemd werd tot ver tegenwoordiger van Hare Majesteit, n. 1. tot burge meester van Woudrichem. Zullen wij nu de Bijzondere School veroordeelen, omdat er wel eens een harer leerkrachten veroordeeld werd wegens het plegen van onzedelijke handelingen met zijne leerlingen? Neen immers, everurun als men een sociaal rekensommetje een bewijs kan noemen dat de Openbare Lagere School een broeinest is van socia lisme, te minder nog wanneer deze geschiedenis geheel onwaar is gebleken. Mocht er iets aan de Openbare Lagere School ont breken dan is het de plicht van een ieder, in het be lang van het kind, de fouten te doen wegnemen. Wel kleven er nog fouten aan haar, maar met ge noegen constateerde spreker dat het onderwijs niet zoo theoretisch is; er waait meer frisschen wind in die school en langzaam sluit het onderwijs zich meer en meer aan het practische leven. Het kind verlangt eene rustige kalme ontwikkeling. Hen bezig houden met abstracte theorieën leidt tot niets, 't allerminst tot maatschappelijke ontwikkeling. Een kind moet weten wat het leert, zal het in den strijd voor het leven genot hebben van het geleerde. Het onderwijs moet waardeering aankweeken, hen lee ren onderscheiden het ware en het niet ware, het laffe en het moedige, het goede en het kwade, maar niet het onderscheid tusschen goede Protestanten en niet goe de Katholieken, want dit gaat het verstand van het kind te boven. Spr. noemde voorbeelden aan uit een leesboek ge bruikt op een Katholieke School en uit dat van een leesboek, op de Openbare Lagere School gebruikt, en toonde het groote verschil aan in verband met de eischen van een kind. De Openbare Lagere School legt de kiem voor het werkelijke leven, zij is de kinderlijke opleiding tot ware Christenen, die leeren verdragen en met elkan der omgaan, zij vormt den onderbouw tot alle belijde nissen, zooals Thorbecke terecht eens zeide. Spr. droeg daarna eenige gedichten voor, zooals het „Oogstlied," „Het Huisje bij Duin" en „Afscheid en terugkomst" om te logenstraffen de bewering dat de Openbare Lagere School niet geschikt is voor Chris telijke ontwikkeling. De Openbare Lagere School is, zoo besloot spr. zijne rede, een Christelijke School in den waren zin in den goeden zin des woords, zij vormt geen modernen, zij vormt geen orthodoxen, maar zij bevordert het waar achtig belang der kinderen. Daarom verdient zij aller steun en spreker vertrouwde dat ieder rechtgeaard ouder die het waarlijk wel meent met het belang der kinderen met het oog op hun later leven het 't daar gegeven onderwijs zal laten volgen. (Applaus). Na de pauze werd geen gebruik gemaakt van de ge legenheid tot debat. Hierover uitte spr. zijne spijt. In besloten vergaderingen kan immers veel tegen de O. L. S. worden gezegd, maar in 't belang van het kind, in 't belang van het land moet er bij een bespre king van een onderwerp als het onderhavige gelegen heid zijn tot wisSeling van gedachten, want na het hoor en wederhoor kan men, wie ook, tot een andere overtuiging komen. Spr. wees er op dat vóór dat de rijksbijdrage door den Staat aan de Bijzondere Scholen verleend was, de voorstanders wel debatteerden, maar, nu is de buit binnen enlaat men, zoo als een ander het eens uit drukte, de liberalen maar blaffen welke uitdruk king spr. even onchristelijk als onnet noemde. Naar sprekers vaste overtuiging zal eens de tijd weer komen, dat ook de Christelijken zullen inzien en bewijzen zijn daarvan ook nu reeds voorhanden dat het onderwijs op de manier zooals thans door hen gegeven wordt, te veel versnippering geeft. Op dien tijd moeten wij zijn voorbereid, wij moeten steeds wor stelen om uit het moeras, waarin wij ons thans bevin den, te geraken door het Openbaar Lager Onderwijs hoog te houden. Spreker deelde daarna nog het een en ander mee uit de ondervinding die hij had opgedaan te Voorst bijv., waar men een nationaal Christelijke School naast een Christelijke School plaatste, in een plaatsje in Zuid-Holland waar men na zijn rede niet debatteer de, maar men de hoornen beplakte met plakkaten waarop gedrukt „weg met de anarchie, weg met de beestenkenners" e. a. Ten slotte haalde spreker aan de woorden van Proff. Fabius „wij moeten zorgen dat de O. L. S. niet uit hare voegen geraakt, maar nagaan wat er aan haar mankeert, dit verbeteren, de muren hechter maken, op dat zij meer en meer nog kan torschen haar schoone verplichting, de ontwikkeling van het kind naar lichaam cn geest" -daarbij wijzende op het grootege tal analphabeten die er in landen waar het onderwijs in hoofdzaak kerkelijk is, worden aangetroffen." De strijd voor het Volksonderwijs is een roemrijke, een eervolle strijd, in 't belang van 't kind en 't land. De aanmoediging tot dien strijd was, zoo eindigde spreker, het doel van zijn rede. De heer Verkuijl bedankte daarna den spreker en wees er op dat Volksonderwijs in haar strijd zal vol harden, zoolang er mannen aan 't hoofd staan zooals de heer Klaas de Vries. Bekroond. Op de tentoonstelling te 's-Gravenhage, gehouden ten bate van de „Vereeniging- totopvoeding van ver waarloosde en verlaten kinderen" behaalde de inzen ding- van de Industrieschool alhier twee diploma's (één met toekenning van kunstvoorwerp). Bij de gisteren ten kantore der Amaterdamaehe firma B. Sanders Esn. gehouden inschrijving op de obligatie- leening groot f 500.000.5 pet. obligatiën met winst- uitkeering van de Coöperatieve veevoederfabriek en oli? slagerij „de Boerenbond", gevestigd te Alkmaar, werd het bedrag ten onsen ruim overteekend, zoodat niet alle aanvragen ten volle kunnen worden toegeweien. De sergeant de Jonge is van zgn detaoheering bij de cadettenschool ontheven en bg het 8e Regiment Infanterie, te" Deventer,' overgeplaatst. Agenda. DONDERDAG: Ledenvergadering, Coöperatie, Voorwaarts. Gemeente-werklieden, verg., 8 uur, Voorwaarts. Vrouwenclub, 8 uur, Voorwaarts. Danscursus-öroen, 8 uur, „Harmonie." Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur. Ontwikkelingsclub ontwikkeling zij ons doel, lezing 8 uur, „Central." Soc. Dem. Vrouwenclub. Bijeenkomst in de Voor waarts. Gem. Zangv. „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, in de Unie. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 1ste afdeeling van 01/27/7 uur. Dames van 7/34'8s/4 uur. Heeren van 910 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Alkm. Kegelbond, pers. wedstrijd op 9 banen van 7 tot 12 uur, Diligentia en de Unie. Mannenkoor „de Vereenigde Zangers, alg. ledenverg. SV2 uur, Diligentia. Waakt en Bidt, lezing, 8 uur. Leden A. B. B., vergadering, 8 uur, Voorwaarts. Mannenzangv. „Orpheus," rep., 8 uur, .Central. ZATERDAG Gymnastiek-vereeniging „Kracht cn Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 'i j241/2 uur. Meisjes 2de afd. van 6—7 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Gymn.-ver. „De Halter," asp.-afd. 89 uur, leden- fa.d 910 uur, 't Gulden Vlies. Mannenkoor „Excelsior," repetitie 81/, uur, Dili gentia. Alkm. Kegelbond, personeel© wedstrijd op zes banen van 7 tot 12 uur, in Diligentia en de Unie. Bakkersgezellenbond, bestuursverg., 8 uur, Voor waarts. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. ZONDAG: Ver. „Alkmaar's Vriendenkring," gezelligen avond, café „de Kroon," Waagplein, 8 uur. In Spanje is Ferrer doodgeschoten. Een tele gram uit Barcelona meldt slechts: Ferrer is heden ochtend doodgeschoten. Verder niets. In het midden latend of hij al dan niet schuldig is, kan men toch zeggen, dat hij niet op een eerlijke manier gevonnist is, dat niet is voldaan aan de eischen, welke aan de rechtspraak mag worden gesteld. De terechtstelling zal dan ook groote verontwaardiging verwekken en de naaste toekomst zal leeren of de Spaansche regeering in staat is de geesten die ze door haar wreede manier van doen heeft opgewekt, kan bezweren. Over de wijze, waarop de terechtstelling is opgevat, valt nog niets te melden. In verschillende steden van Europa zijn betooging-en gehouden tegen het vonnis en de voltrekking ervan. In E r a n k r ij k, te Parijs, heeft de terechtstel ling van Ferrer aanleiding gegeven tot ernstige be toogingen voor het gebouw van het Spaansche ge zantschap. Het asfalt van de straat werd in brand gestoken, trams werden bestormd, veel werd er ver nield. De politieprefeet Lêpine verklaarde aan den president van den ministerraad, dat de baldadigheden het werk waren van een bende van ongeveer 300 per sonen, echte apache, die lantarens omverwierpen, hoo rnen vernielden, autobussen in brand staken en poog den den toegang van het filiaal van de Escompto-kas binnen te dringen. Tien charges waren noodig door de politie om meester te worden van het terrein; een vijftigtal personen werden gearresteerd. Aan de zijde der politie werd een agent geclood of gewond. Lépine kreeg een lichte brandwonde bij zijn rechteroog dooi de vlam van een pistoolschot. Jaurès en Kendudel werden door agenten geslagen. In België wil men weten, dat het Duitsche mi nisterie van koloniën een syndicaat te Antwerpen met den verkoop van alle Duitsch-Zuidwest-Afrikaansch© ruwe diamanten heeft belast. In Duit.schland is een Rijksdagafgevaardig de, de heer Wetterlé, priester en redacteur, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Hij had een rec tor van een gymnasium beleedigd, maar de oorzaak van de vervolging was toch een andere: de courant verscheen in den Elzas in het Fransch! Uit Rusland wordt nader gemeld, dat de Tsaar tusschen 18 en 20 October over Frankfort en Génève naar Raecoguini zal vertrekken, waar hij den Italiaanschen Koning zal ontmoeten en over een samenkomst met Keizer Frans Jozef zal worden be raadslaagd. In Zwitserland wist men hiervan- gisteren nog niets en men is er niet bijzonder op gesteld, in verband met de vele Russische studenten, die er in het winterhalfjaar college-loopen. Onder den titel „Waar is de Tsaar?" wordt in Lon- densche bladen het vermoeden uitgesproken ,dat hij reeds op weg naar Italië is. Het wordt een geheim zinnige tocht. Bezweken. De twee jonge vrouwen, die bij een kapper in Pic cadilly (Londen) brandwonden opliepen, toen zij zich

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2