STADSNIEUWS. B UIT EN LAND, Uit Zuldscharwoude. Uit West-Graftdijk, Uit Heer-Hugowaard. Uit Broek op Langendijk Uit WieringerwsardL Vsn Texel. Geen cholera. Terecht Insluiping. Dienstweigeraar. Tegengesproken. 1560."— Jacobus Armlnlus, 1609. Een ongeluk. Ongevallenverzekering. Moordaanslag. Lantarens op I 19 October om 5 uur 26. 20 5 24. 21 5 22. 22 5 20. 28 5 18. 24 5 16. 25 a 5 14. Tram-idylle. Frens Rigter. Ter navolging! Agende DlJsDAG Een automobiel op hol Het Vrije Tooneel. Arrondissements-Rechtbank te Aibmaar. Gemengds Mededeellngen. bank, omdat niet de daarop beleende waarden daarvan gemaakt kunnen worden. Naar men zegt, werd aan derden hem bekenden koper voor goud en nikkel voor zilver betaald. S. is getrouwd en vader van 3 kinderen. Zaterdagmiddag is hij naar het huis van bewaring overgebracht. Bij de gisteravond gehouden voltallige vergadering van den Raad dezer Gemeente stelde de voorzitter aan de orde de exploitatie-begrooting der gasfabriek ovt.i 1910, zooals deze door den Directeur is ingediend. De ontvangsten en uitgaven zijn geraamd op 27.920, hieronder komt voor een raming van verbruikers ad. 220 Ms. per persoon a 9 ets. Uit de begrooting blijkt dat werd vastgesteld de prijs van het industriegas te bepalen op 7 ets. per M3., waarmee de Raad zich vereenigde. Er wordt gerekend, dat er een totale productie van 240000 M3. gas zal zijn, en dat er 8000 H.L. cokes zal worden geproduceerd ad. 50 ets. Voor steenkolen zal worden ingekocht 10000 H. L. ad. 85 ets. Bij de besprekingen der uitgaven wat aangaat de jaarwedden van het personeel werd de opmerking ge maakt dat die jaarwedden niet te hoog zijn. Medege deeld werd echter dat het in het voornemen der com missie ligt op advies van den Directeur, na eenigen diensttijd bij voldoening spoedig verhooging toe te kennen. De voorzitter deelde mede namens de commissie dat door bijzondere uitgaven, zooals automatische gasont- steking e. a. de algemeen» uitgaven worden geraamd op 186000. Hij gaf inlichtingen omtrent den bouw waaruit blijkt dat 30 November a.s. de fabriek zal werken, dank zij de flinke uitvoering der verschillende aanne mers. De betrekking van lantaarnopsteker wordt met in gang van 1 Januari opgeheven. De eventueele vergoeding aan dien beambte toe te kennen zal in een volgende vergadering worden be sproken. Medegedeeld werd verder dat de verzekering der fa briek is gegund op beurspolis ad 975 ets. per mille aan de firma Becauw en Mijnssen, vertegenwoordiger de heer A. 0. Kropn alhier. De geheele fabriek zal worden geassureerd voor 70.000. De leening a pari ad 4 is gegund aan de maat schappij Gemeentecrediet te Amsterdam. In verband met de door die maatschappij gemaakte opmerking werd besloten dat de annuïteitsaflossing en rentebeta ling niet eenmaal in 't jaar maar tweemaal en wel 30 Juni en 31 December zal geschieden. Deze bepaling is niet van toepassing op de jaren 1910 en 1911, waar in geen annuïteits- maar alleen rentebetaling ad 83/4 zal plaats hebben. De geheel leening moet afgelost zijn in 1939. Deze wijziging werd door den Raad met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Bekker vroeg nog inlichtingen omtrent de assurantie, waarop de voorzitter verklaarde, dat het ondergrondswerk niet in de assurantie is begrepen. Het geheele personeel der O. L. School werd zonder hoofdelijke stemming aangewezen tot personeel voor het Herhalingsonderwijs. De voorzitter deelde mede dat door Gedeputeerde Staten afwijzend is beschikt op het verzoek om met het oog op de indienstneming der Bijzondere School te Noord-Scharwoude te wachten met de invoering van vak j op de O. L. School. In verband met het mondeling advies van den Di strictsschoolopziener besloot de Raad Gedeputeerde Staten te verzoeken de vrijstelling met het oog op den hiervoren genoemden toestand te veTleenen tot 1 De cember. De Raad vereenigde zich met dit denkbeeld. De winkeliersvereeniging verzocht vrij gebruik van vuur en licht voor de aan haar afgestane schoollokalen ten dienste van de harentwege te geven lessen in boekhouden enz., te meer daar de andere gemeenten subsidie verleenen en dat bij inwilliging ook Gedepu teerde Staten dit zullen doen. Het verzoek werd zonder noemenswaardige bespre king toegestaan. De voorzitter gaf inlichtingen omtrent de door burgemeester en wethouders voorgestelde wijziging der plaatselijke politie-verordening, wat betreft de bepa lingen aangaande het vasthouden van eenden, ganzen en zwanen. Deze wijziging behelsde de bepaling dat het verbo den is eenden, zwanen en ganzen los te laten in den tijd van 1 Mei tot 1 October en dat jonge eenden in het geheele jaar niet mogen worden losgelaten. Zonder eenige noemenswaardige besprekingen werd deze wijziging aangenomen. Ten slotte werd nog mededeeling gedaan van een schrijven van den inspecteur der Volksgezondheid, waarin deze verklaart dat er reden bestaat de typhus epidemisch te verklaren in de Gemeente Zuid-Noord- Scharwoude en Oudkarspel, aangezien daar resp. 11, 16 en 11 gévallen voorkomen. Met het oog op het groote nadeel dat een dergelijke verklaring voor handel en bedrijf zal opleveren gaf hij den raad in ernstige overweging het publiek nog eens te waarschuwen voor het gebruik van slootwater en de bepalingen der verordening hieromtrent be staande, zoo streng mogelijk te handhaven. De heer Bekker zeide dat het ellendig is, zooals de goede wenken in den wind geslagen worden, zooals er wordt tegengewerkt. Het meest wordt dit waargeno men bij de oudere menschen die maar zeggen: „och wat zou dat." De Raad vereenigde zich met deze meening, betreur de het dat de toestand zoo is en besloot aan de door den Inspecteurs gegeven wenken gevolg te geven en droeg den burgemeester op de verordening zoo streng mogelijk te handhaven. De vergadering werd daarna gesloten. Uit BarMngerhonrv De heer J. de Groot alhier heeft aan het K. Z. G. Natura Artis Magistra te Amsterdam voor de afdee- ling Diergaarde ten geschenke aangeboden een Boom valk (Rales Subbutter). Mej. J. A. Schwantje, onderwijzeres te West-Graft- dijk is benoemd te Surhuisterveen (Er.). Wegens het vertrek van den tegenwoordigen direc teur zal de heer H. Lindeboom van Oudorp de leiding van de zangvereeniging „Ons Genoegen" op zich ne men. 't Ware echter wenschelijk, dat het getal leden, vooral mannelijke, zich wat uitbreidde. Wij vertrou wen dan ook, dat velen aan de oproeping van het be stuur gehoor zullen geven om zich bij bovenstaande zangvereeniging aan te sluiten. Marktaanvoer en verzending. De vorige week werd aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk aangevoerd 20 zak aardappelen, 33.400 bos wortelen, 105200 bloemkoolen, 268.00 roode kooien, 74.100 gele kooien, 124.500 witte kooien, 200 koolra pen, 903 balen zilveruien en nep, 2850 balen uien, 16000 bieten, 12000 rammenassen, 1800 augurken, 409 balen wortelen en 4 wagons witte kool a 10.000 K.U. Van de laadplaats werden aldaar m die week ver zonden 101 wagonladingen groenten. Aan de Zondag alhier gehouden harddraverij namen o paarden deel. De le prijs, 60, werd gewonnen door Electricity II van D. Schuitemaker te Midwoud, de 2e prijs, 30, door Sequah van Peereboom te Diemen en de 3e prijs, 10, door D. D. van J. Bakker te Iveinsmerbrug (Zijpe). Ofschoon de oestervangst reeds den lsten October is aangevangen hebben de visschers, die bij de han- delsvereeniging zijn aangesloten, de gevangen oesters nog niet verkocht, dn de verwachting, hoogere prijzen te kunnen bedingen. Thans is daarmede een aanvang gemaakt, nadat door loting de volgorde was bepaald. Teneinde de visschers, die al sedert langen tijd yan zeer schrale verdiensten hebben moeten leven, eenigs- zins tegemoet te komen, ia Joor de handelsvereeniging 500 beschikbaar gesteld. Het bacteriologisch onderzoek van de faeces, al dus meldt men uit Deventer, der overleden vrouw heeft aangetoond dat zij niet leed aan cholera asiati- Uit Den Helder wordt gemeld, dat ook de laatste der vermiste vissehersschuiten, de TX 107, behouden te Vlie is aangekomen. Zondagavond is, vermoedelijk met een valschen sleutel, een dief binnengedrongen in den fruitwinkel van J. Vermeer, Jansstraat te Haarlem. Alles werd opengehaald of opengebroken. De inhoud van de spaarpotten der kinderen en eenige sieraden worden vermist. Er heeft zich weer een geval van dienstweigering voorgedaan uit anti-militaristisch beginsel, ditmaal te Leiden. Een milicien van het 2e regiment veldartil lerie aldaar, die in het begin van deze maand op kwam, weigerde uitdrukkelijk eenig uitrustingstuk aan te trekken, zeggende dat dit tegen zijn overtui ging strijdt. Hij is na verhoor gearresteerd en naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage opgezonden ter beschikking van den auditeur-militair. Uit de beste bron verneemt het Hbld., dat het be richt dat de de heer E. H. Krelage den heer Lovink als directeur-generaal van landbouw zal opvolgen, kan worden tegengesproken. In tegenwoordigheid van een aanzienlijk en talrijk publiek, ook van elders, had hedennamiddag in het Groot-Auditorium der Leidsche Universiteit de plech tige herdenking plaats van den driehonderdjarigen gedenkdag van den dood van Jacobus Arminius. De Broederschap der Remonstranten wenschte de nagedachtenis te eeren van den man als hun eersten voorganger erkend, ofschoon zij nooit diens naam als haar kenmerk of zijn geloofsleer als haar grondslag heeft aanvaard. De plechtigheid werd geleid door Dr. II. IJ. Groene- wegen, professor aan het Remonstrantsche Seminari um alhier. De slaking vanïhet stoomtrawlerpersoneel j De algemeene verwachting dat de staking vóór Maandag zou eindigen is niet verwezenlijkt. Integen deel. De toestand laat zich ernstiger dan te voren aanzien. Gistermorgen lagen reeds een kleine 50 stoomtrawlers stil. De bemanningen van alle binnen komende schepen sluiten zich, met uitzondering van de schippers, bij de stakers aan. Van de reederijen wordt verwacht, dat alle bedrijven worden stop gezet. G ar. verstikking. Gisterochtend werd mej. S. II. Herlijn in haar woning in perceel Korte Prinsengracht 34 te Amster dam gevonden, bedwelmd door gas, dat blijkbaar door een lek in de leiding ontsnapt was. Het slachtoffer lag nog te bed, toen bij de benedenburen een lek in de gasleiding ontstond. Dat gas drong door de spleten van den vloer in de kamer van mej. H. Haar broeder, ongerust over haar lang wegblijven, drong haar kamer binnen en vond haar bewusteloos, terwijl een sterke gaskicht hem tegemoet kwam. Aanstonds werden alle pogingen aangewend, de levensgeesten weer op te wekken. In bewusteloozen toestand' werd zij naar het binnengasthuis gebracht. Den 61-jarigen eierboer, die Vrijdagavond door de Noordstraat te Ter Neuzen gaande, door een kogel werd getroffen, is Zaterdagmiddag die kogel uit den hals gehaald. De man maakt het goed, doch zal eeni gen tijd in het ziekenhuis moeten vertoeven. De ko gel was afkomstig uit den ijzerwinkel van Gebr. T. De eigenaar en zijne echtgenoote waren afwezig, en een 14-jarige zoon was op de vliering met een flobert buks aan het schieten op een doel, dat voor een open staand dakvenster hing. Een verdwaalde kogel zal het ongeval hebben veroorzaakt. De beurtschipper van Ter Neuzen op Rotterdam K., blijft, uit gemoedsbezwaar, nog steeds weigerachtig, de premie voor de ongevallenverzekering te betalen. J.l. Zaterdag werd, voor de eerste maal in dit jaar, overgegaan tot den publieken verkoop van zijn inboe del, om de premie met de daarop vallende kosten te verhalen. Als naar gewoonte werd voor den eersten koop, zijnde ditmaal een stoel, zooveel geboden, dat het bedrag aanwezig was. Arme kleine Op een avond der vorige week begaf een echtpaar uit Clinge zich naar de kermis te Belgisch Olinge, een kind van ongeveer 2 maanden onverzorgd achter latend. Toen zij in den laten avond thuis kwamen, was het kind overleden. De kleine had zich dood ge schreid. In de Rielsche heide bij Tilburg heeft verleden nacht een wildstrooper J. v. Orsouw, een aanslag op het leven van den rijksveldwachter Machielsen ge pleegd, die eenige wildstroopers betrapte. Gelukkig vlogen de hagelkorrels langs zijn lichaam. De dader, wonende te Tilburg, is Maandagmorgen aldaar gearresteerd. bok, Waarop zijn voertuig alleên dje reis voortzette. De chauffeur stond op en holde er achteraan, doch het lukte hem niet den vluchteling in te halen, die uitge laten over den Overtoom zigzagde, een paar fietsen, die hij op zijn weg vond, omverreed, twee kinderen aanreed, tegen een huis opbotste, weer verder dar telde, doch ten slotte in de Vondelkerkstraat zijn vrij - heidsdroom beëindigd zag door een nieuwe botsing tegen een huis, die hem tot staan bracht. De kinderen, die aangereden waren, werden in een naburige apotheek verbonden. Ze waren er gelukkig goed afgekomen. De auto was natuurlijk leelijk beschadigd. Zonderling geval. Te Utrecht heeft zich Zondagavond bij een agent van politie een 23-jarige jongeman aangemeld, die vertelde een jaar geleden in Tilburg een misdrijf te hebben gepleegd, maar weigerde nadere inlichtingen te verschaffen alleen zeide hij dat hij sedert In Duitschland gewerkt had en vandaar te voet over den Bosch naar Utrecht gekomen was. Vermoed wordt, dat hij bevreesd is voor misdadigers. Hij beweert hardnekkig door wroeging naar Holland terug te zijn gedreyen. Ouders zegt hij niet meer tp hebben, ya- cter, moeder, broers noch zusters, ook geen verdere fa milieleden. Hij staat geheel alleen op de wereld. lieden alhier, is benoemd tot onder-directeur der Am- bsckt«*ch«ol to Rotterdam, Automobilisten en wielrijders, wilt gij geen kant op een bekeuring hebben, steekt dan deze week uw lantarens op V n n n n n n n n n t) 0 n De Prov. Gron. Gt. vertelt van een aardige tram idylle de paardentram in het Noordsch Athene is namelijk het voorbeeld van een exploitatie zooals zij niet moet zijn. De tram heeft stil gestaan voor den paardenstal en moet, nadat er een ander paard voor gespannen is, weer vertrekken. De conducteur heeft on derzocht, of de weg om de bocht vrij was en het ge vleugelde woord gesproken: „Nou, vooruit maorl" Op dit toeken begint de koetsier hard te bellen, hij werkt de rem los, het paard zet aan. en de tram blijft staan. En hoe harder de koetsier belt en zijn beestje aanzet, des te hardnekkiger blijft de tram staan. Reeds heft de koetsier de hand op, om den trouwen rossinant de zweep te doen voelen, daar valt zijn oog op een jongen, die in opperste benauwdheid naast de tram staat te proestlachen en onverstaanbare klanken te uiten. De koetsier krijgt een ingeving, hij kijkt om. grijpt naar zijn h°°fd, een verwilderde blik. achter aan de tram stond het vorige paard even hard te trekken als het versche paard vóóraan trok. De bel, de losgewerkte rem, de aansporing des koetsiers hadden op trampaard 1 precies even hard gewerkt als op trampaard 2. En dus trachtten de trouwe dieren te tram uiteen te trekken. Zonder succes. De oude wagens bleken nog so lide I De Heer Frans Rigter, hier tsr stede bekend als directeur van bet Gemengd Koor Alsmaria, behaalde den 17den October te Mülheim a/d Ruhr (Duitsok- land) met lijn dubbelmannen kwartet Excelsior een eerste en een eerste eereprgs. Men deelt ons mede, dat ontvangën is door mevr. Vinke, voor de arme zieken: Van Mr. A. J. H„ Rot terdam, 25; van freule R. v. R., Haarlem, ƒ10. Ohr. Zangver. „God is mijn Lied," 8 uur, Obr. School Doelenstraat. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Arb. Dam- en Schaakclub, 8 uur, café „Voorwaarts." Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, 1ste af deeling van 71/281/2 uur. Heeren van 83/493/* uur in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Alkmaarsche Tooneelvereeniging, repetitie, 81/2 uur precies bovenzaal café „Suisse (Matthijsen) lange- straat. Lezing Domela Nieuwenhuis, 8 uur, Harmonie. WOENSDAG Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 's avonds 8 uur, gr. zaal „Diligentia." Gymn.-ver. „De Halter", ledenafd. 89 uur, adspir,- afd. 910 uur, 't Gulden Vlies. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 8l/t uur. Gem. Koor, „Zanglust," 71/2 uur. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. ZONDAG: Tooneelver. „Talma," openb. uitv., 8 uur, Diligentia. Twee auto's van de maatschappij „Atax" kwamen elkaar op den Overtoom te Amsterdam tegemoet. Een der beide auto's moest uitwijken voor een handkar, slipte en kwam met de andere in botsing. Door den schok viel de chauffeur van een der auto's van den De Harmonie-zaal was gisteravond zoo vol als zij maar wezen kon. Menschen uit alle maatschappelijke kringen .in deze stad en personen van buiten, die per rijtuig of per fiets waren overgekomen, vulden de zaal. Wat er ook van „Het Vrije Tooneel" gezegd moge worden, wat er ook tegen geschreven moge worde het mag zich verbeugen in de gunst van bet publiek. De reden daarvan is wel te vinden. Eigenlijk geldt precies hetzelfde als wat in het feuilleton over Koka- dorus gezegd wordt: de menschen zijn beu van de al te ernstige kunst dezer dagen, zij willen graag lachen. Van deze reactie-stemming profiteert „Het Vrije Too neel," het zorgt, dat zijn bezoekers een groot deel van den avond hartelijk kunnen lachen is het niet om hetgeen er op de planken gebeurd, dan wel om het gelach in de zaal. Naar verhouding zullen de le den van dit gezelschap dan ook wel de beste gages hebben. De kunst eet brood, maar de „vrije kunst" heeft het beter. Wat dat vrije betreft een beetje minder vrijheid zou niet geschaad hebben. Zou bet succes nu werkelijk zooveel minder worden, als uit bet gegeveno de paar dingen werden verwijderd die wat te ver den kant_van het schuine opgaan? De heer de la Mar zeide gisteravond dat hij maar weg moest we zen, anders zou de courant vandaag weer schrijven dat hij schuin was geweest. De courant kan dat ook nu zonder bezwaar en zonder kans op tegenspraak schrij ven. Vergissen we ons niet dan is de heer de la Mar men vergeve ons het stoute beeld in vermaard heid stijgende op het hellende vlak gegleden. Jaren geleden kon hij de menschen prachtig amuseeren met onschuldige moppen zou hij het nu niet meer kun nen De heer Speenhoff had een buitengewoon succes. Zijn kunst, met een weemoedigen ondergrond of met bijtenden humor pakte in hooge mate. Het publiek scheen hem niet weer te willen loslaten de groot ste acteur kan niet meer toegejubeld worden. Ook zijn vróuw deed zich als soliste hooren, zong weemoedige en meer hartstochtelijke liedjes van haar man, scheen evenwel last te hebben van de gevolgen van de ont dekking der Noordpool, zooals deze door den dichter- zanger werden bezongen. Ook zongen beiden een liedje „Llolland boven al." Hetgeen van en door Speenhoff gegeven was, was wel het mooiste van den avond. Het meeste lachsuc ces had evenwel „Z'n Excellentie of Hoe kom ik aan een lintje," dat veel te grof, te plat en te onsmakelijk is, om op den titel van „politieke satyne" aanspraak te kunnen maken, maar dat, geheel in den gewensch- ten stijl gespeeld de lachsalvo's deed daveren. „Snuggere Hannes" daarentegen was aangekondigd als clownerie en dat was het inderdaad. Hiervan mag getuigd worden, dat het onschuldig was en al leen vermaakte door het onmogelijk-dwaze. In den aanvang deed het denken aan een niet zeer vrije na bootsing van Jochem Pezel. Het leeuwendeel van het lachsucces, dat deze dolle klucht behaalde, kwam voor rekening van den heer de la Mar, maar ook mevr. de la Mar—Kley droeg veel bij tot verhooging van het pleizier. Wie dan ook naar de Harmonie gegaan is met de bedoeling om eens uitbundig te lachen, is niet bedro gen uitgekomen. Uitspraken van heden. Albert PAlkmaar, door schuld veroorzaken van gevaar door vervoermiddelen met stoom, vrijgesproken. Bartholomeus E. te Hoorn, f 5 of 1 dag hechtenis. Jan Gr. te Hoarn, f 5 of 1 dag heohtenis. Jscob Jan V. te Hoorn, f 6 of 1 dag hechtenis. Ulderik Z. te Hoorn, f 5 of 1 dag heohtenis. Reinier G. te Hoorn, f 5 of 1 dag hechtenis. Pieter S. te Hoorn, if 6 of 1 dag hechtenis. Johannes S. te Hoorn, f 8 of 1 dag heohtenis. J&cobus N. te Hoorn, f 5 of 1 dag hechtenis, allen wegens overtreding der hondenbelasting. Klaas K-, Pieter de Vr., Tennis Gr., Cornelis Gr. en Jacob KI., allen te Sint Panera», vernieling en mishandeling, de le 2e 6 weken gey,, de 3e vrggespr. de 4e 1 maand gev. sn de 5e 3 weken gev. Benoemd. De heer A. J. Caspers, leeraar aan de Ambachts school, Burgeravond- en Avondschool voor Handwerks- In de Spaansche Kamer heeft de leader van de liberale partij, de heer Moret een redevoering gehouden, waarin hij betoogde dat de toestand van Spanje ernstig was, terwijl het dë regeering ontbrak aan een voorzienden blik- Hü sprak eerst over den veldtocht naar Melilla en las daarna een gedeelte voor uit het verslag van den procureur-generaal van het gerechtshof, betreffende de gebeurtenissen te Barce lona en vroeg hoe deze gebeurtenissen zoo tragisch konden zijn terwijl het verslag meldt dat de aanstich ters voor het grootste gedeelte vrouwen en kinderen waren. Waarom heeft men de brandstichting in kloosters en kerken niet verhinderd? Waarom heeft de politie ze niet belet, wanneer de brandstichters vrou wen en kinderen waren? Wat voor een karakter had deze beweging? „Gij hebt riep spreker uit vertrouwen des lands verloren. De minister-president, Maura heeft in de gegeven omstandigheden grooten burgermoed be toond. Echter kunt gij niet langer blijven regeeren; en met het oog op het groote gevaar, dat aan de grens dreigt, moet gij plaats maken voor een andere regee ring." De minister-president Maura antwoordde en zeide dat de regeering haar plicht heeft gedaan en dien zou blijven doen. Uitvoerig stond hij stil bij de Marok- kaansehe kwestie en toen bij de gebeurtenissen te Bar celona. Te midden van de protesten der radicalen en de toejuichingen der ministerieelen trachtte hij zich verstaanbaar te maken, maar zijn stem weigerde soms. Tenslotte zeide hij dat hij niet langer aan het be wind zou blijven, tenzij hij gesteund wordt door de openbare meening. Deze zal gelegenheid hebben haar meening uit te spreken in den loop der aanstaande verkiezingen. De beraadslaging werd' daarna tot heden verdaagd. Over de F e r r e r-z a a k melden we nog het vol gende Het Berl. Tagebl. publiceert een beroep op de intel- lectueelen, geteekend door Ernst Haeckel, Lujo Bren- tano, Gerhart, Hauptman, Max Liebermann, Richard Dehmel en Julius Meier Graefe, waarin alle vrijden kers worden uitgenoodigd een protestadres te teeke nen, dat zal worden gezonden naar Madrid. Een comité van vrouwen uit alle kringen te Berlijn, welke verschillende geestelijke en politieke richtingen vertegenwoordigen heeft een protestvergadering be legd, waarin als spreekster zal optreden Lily Braun over: „De moord op Ferrer en het zwarte gevaar." In Antwerpen is bij den Spaanschen consul een re quest afgegeven, verzoekende bij de Spaansche regee ring de gevoelens der Antwerpenaars kenbaar te ma ken. Het Parijsche blad „Le petit Journal" meldt, dat de Spaansche gezant te Parijs koning Alfonso telegra fisch gewaarschuwd had voor de terechtstelling van Ferrer. President Maura zou evenwel deze terecht stelling bevolen hebben, zonder de goedkeuring van den koning te hebben verkregen, zoodat de waarschu wing te laat kwam. In verband hiermede moet de heer Maura zijn invloed aan het hof verloren hebben zegt het Fransche blad. Uit Marokko wórdt gemeld, dat de Mooren een aanvsl kobben gedaan op de Spasniche stellingen bjj Nadermaar zij werden teruggedreven door geschut vuur uit de stelling, door welke beschieting de Moeren vele dooden en gewonden kregen. In Rusland heeft de minister-president Stolypin verklaard, dat de regeering aal trachten de boeren stand te versterken, omdat daar de kracht van het land ligt. „Geef het rijk twintig jaar van binnen- en huitenlandtche vrede en ge suit het Rusland van thans niet meer herkennen" zei de minister. De ooievaar. „De ooievaar der koningen" heet een satyrieke «ome die van Karl Boetteher welke te Halle met veel sueoss veor het eerst is opgevoerd. Het stuk houdt verband mot de bekende bigde gebeurtenis „en bespot met kod- digen humor en overmoedige luim de buitensporigheden, welke de geboorte in 's-Gravenhfcge aan koningsgezind heid, baantjesjager^ en sensatieluat heeft opgeleverd, zegt een bericht. Het schijnt, dat men in Duitschland gebrek aan dergelijke stof meent te hebben. Of moet er misschien een vreemdeling komen om te bewijzen, dat dit niet precies het geval is? De vinger terug. Een Londensch agent vond eenigen tijd geleden aan een hek van een aanzienlijk huis een mannenvlnger met ring. Zondag werd er een zakkenroller gearre-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2