BUITENLAND. STAl» S NI ITw S. De staking van het atoomlr&wlerpersoneel. Afschaffing der kermis. Een mooie varsgat. Een duister zaaltje. Geen couranten geen slippertjes. Sport Oplichterij. Terpen in friesland. Het zonderlinge geval te Utrecht. Uit Heer Hugowaard. Uit Oude Niedosp Uit Stompetoren. Uit St, Paneras, Treudg ongeluk, Uit Schagen. Van Texel Uit Oudcarspel. De lichamelijke ve zorging van het zeer jonge kind. „De Schipbreuk." „Ons Genoegen". Aangehouden. Alktnaarsche Kegelbond. Gistermorgen waren te IJmuiden 10 Hollandsche trawlers aan de markt. Enkele keerden weder naar zee terug. Het bericht dat eergisteren een Engelsche trawler aan de markt was, berust op een misverstand. In plaats van een openluchtmeeting werd gister-- middag in de Nieuwe Yischhal te IJmuiden een open bare vergadering gehouden. Onder goedkeuring van. den minister en den waarnemenden directeur werd de hal daarvoor afgestaan. Ongeveer duizend personen waren aanwezig, die met groote aandacht luisterden naar de uiteenzetting en de toelichting van de eischen door de stakers gesteld. De stoker J. Roubers, die dit op eenvoudige, doch zakelijke wijze deed, werd warm toegejuicht. Daarna sprak de heer S. v. d. Berg, van Botterdam, over de miskenning door de reeders van de vakorganisatie, welke miskenning z. i. oorzaak zal zijn van onbereken baar nadeel voor reederijen, personeel en de plaats. Terzelfder tijd vergaderden de reeders. Zij namen een besluit waarbij een loonregeling werd vastgesteld voor alle schepen, waar die tot heden nog verschilde van nagenoeg alle reederijen. Verder werd besloten: Er wordt winter en zomer met vier matrozen gevaren. Elke reederij behoudt zich het recht voor, dat een der vier matrozen een lichtmatroos zal zijn. Des Zondags wordt niet meer ter visscherij uitgevaren; voeding onder controle der reederijen; telkens na afrekening de rekening aan boord; de conditiën van verzekering zullen zichtbaar worden opgehangen aan boord der trawlers; de kan toren rekenen zelf af; er wordt voorschot gegeven op verdiende gage op ge teekend1 bewijs van den schipper; het dekpersoneel kan zich bij den schipper aanmelden. Diegene, welke zijn plaats ingenomen vindt, zal zoo dra mogelijk door de gezamenlijke reederijen aan plaatsing worden geholpen; hetzelfde geldt voor het machinepersoneel, dat zich in zake herplaatsing hééft te wenden tot den betrokken ohefmachinist of tot den- gene, die hem vervangt. Het lever- en kuitgeld wordt gelijkelijk onder alle opvarenden verdeeld. Dit besluit werd geteekend door 18 directiën van stoomtrawler maatschappijen. Te Utrecht heeft zich een comité gevormd1 om tot afschaffing der kermis te geraken. Diefstal, Gisteren verkocht de koopman J. A. P. H., uit 's-Gravenhage, te Schiedam aan twee paardenkooplie- den uit de Zandstraat te Botterdam voor 150 een paard en wagen, die te Schiedam gestald waren. Toen werd gereden van Schiedam naar Botterdam en wer den verschillende cafe's bezocht. Volgens zijn verkla ring werd de koopman ter hoogte van Delfshaven uit den wagen gegooid en vermiste hij een bedrag van ruim 200 uit zijn portefeuille. Gistermorgen werd de justitie in kennis gesteld met het feit, dat een hoogst gevaarlijk misdadiger zich in Watergraafsmeer gevestigd had. Zijn naam is Jean Baptistei Detrez; in de wereld is hij bekend als „le Prussien," „le roi des voleurs" of „Den Brui ne." Zijn geboorteplaats is Ixlls. Aangezien hij het ver gebracht moet hebben in de Japansche bokskunst waren er bijzondere voorzorgs maatregelen te nemen om zeker te zijn, dat zijn ar restatie zou gelukken. Daar het gebleken was, dat hij zijn huis had verlaten, werden de toegangen tot de ge meente scherp bewaakt. En met succes. De wacht hebbende agenten aan den politiepost Weesperzijde toonden het ontvangen signalement goed in hun hoofd te hebben, want toen hij langs den Amstel de stad wilde ingaan, werd hij op 't onverwachtst ingerekend, zoodat hij nu verblijf houdt in het politieposthuis Weesperzijde. Detrez heeft reeds acht veroordeelingen achter den rug, waarvan er een is geweest tot 20-jarigen dwang arbeid. In de tabakswereld te Amsterdam loopen allerlei en de meest tegenstrijdige geruchten over een heel obscuur geval, dat zich dezer dagen heeft voorgedaan. Daarin zijn betrokken twee Hamburgsche tabak kers en een tabaksmakelaar, een commissionnair in tabak en een tabakshandelaar hier ter stede. De Hamburgers beweren voor een zeer groot bedrag men noemt zelfs 100.000 mark te zijn opgelicht, doordat de makelaars en de commissionnair hun tabak van een veel mindere kwaliteit geleverd zouden heb ben, dan van het monster, waarop gekocht werd. De makelaar en de commissionnair daarentegen ver wijten een der Hamburgers, dat hij hun accepten in betaling heeft gegeven, die wel is waar als minder waardig in rekening werden gebracht, doch bleken in het geheel niets waard te zijn, als zijnde door bedrog verkregen. De Amsterdamsche tabakshandelaar tenslotte ver wijt den makelaar en commissionnair, dat zij hem met de valsche accepten voor 4000 hebben opgelicht; heeft dit den makelaar verweten en hem zelf een paar klappen gegeven. Gevolg is geweest een aanklacht van den Hamburger tegen den makelaar en den com missionnair ter zake van oplichting en van den make laar tegen den handelaar ter zake van mishandeling en beleediging. Alle medespelers in dit drama staan intusschen in de tabakswereld niet al te best bekend. De makelaar werd gisterochtend uit Frascati ge drongen, toen hij daar de monsters voor de inschrij ving kwam bezichtigen. In de Tel. schrijft de Amsterdammer in zijn dagboek 20 October. De journalistiek heeft rare kostgan gers. In een onzer groote provinciesteden woont een heer, die als ijverig berichtgever van een onzer groote dagbladen bekend staat. Behalve eenige zeer eerwaar de primeurs, leverde hij eens per maand het bericht, dat het hoofdbestuur van een in ons land zeer popu- lairen bond te Amsterdam vergadering zou houden. De redactie, argeloos als redacties tegenover corres pondenten zijn kunnen, nam het bericht geregeld op, te meer, daar de berichtgever zitting had in dit be stuur. Drie-, viermaal ging het prachtig. Het hoofd bestuur vergaderde te Amsterdam, doch steeds moes ten de genomen besluiten, wegens het groote gewicht, geheim blijven. Nooit lekte er iets van de vergade ringen uit. Totdat de vorige week het traditioneele bericht weer verscheen: „Naar wij vernemen, zal het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche, enz., enz. Zaterdag a.s. te Amsterdam een spoedeischende vergadering houden, ter bespreking, enz." Den volgenden dag een hoofdbestuurslid aan de te lefoon. Van wie de redactie die malle berichten kreeg? 't Was nu ui 't vierde in vier maanden, en het hoofdbestuur had in het laatste half jaar heele1 maal niet vergaderd 1 U zegt? Heelemaal niet vergaderd, meneer! Ik zou het toch wel weten, want ik schrijf de vergaderingen uit. De correspondent uit het groote provinciestadje werd ter verantwoording geroepen voor de strenge hoofdredactie. Na vijf minuten viel-ie door de mand. Hij had die berichten opgegeven om een slippertje naar Amsterdam te kunnen maken. Als het in de krant stond, twijfelde zijn vrouw niet! De strenge hoofdredactie keek dubbel streng, en gaf order het bericht voortaan vetjes te drukken. De wielersport neemt in ons land in ontwikkeling toe. De Amsterdamsche wielerbaan zal het volgend jaar weer geopend worden, zoo verbreed, dat het mo gelijk is, dat 3 renners achter motor tegelijk in de baan kunnen zijn. In Breda, Arnhem en Groningen zullen het volgend seizoen wielerbanen geopend wor den, gewone aardbanen. In den Haag werkt een com binatie aan do oprichting van een winterbaantje. Tevens komt er in de nabijheid der baan te Amster dam een rolschaatsenbaan. De nieuwe attractie die dus ook eindelijk in Nederland zijn intrede zal gaan doen. Eenige dagen geleden bracht een onbekende dame een bezoek aan een modewinkel te Dordrecht om een mantelcostuum te koopen. Er werden er haar eenige voorgelegd en gepast, maar zij wenschte ook een cos- tuum te zien dat in de uitstalling stond. Dit werd voor haar gehaald, maar het beviel haar evenmin als de andere, reden waarom zij stof uitzocht om daarvan een costuum op maat te maken, dat aan een opgege ven adres aan de Steegoversloot moest worden be zorgd. Nadat de dame was vertrokken werden de haar vertoonde costuums weer opgeborgen, maar den volgenden dag kwam men tot de ontdekking, dat er een verdwenen was, dat de dame blijkbaar onder haar kleeren verstopt had. Hoe het mogelijk was dat dit niet bij het maatnemen zou zijn ontdekt, bleef een raadsel, maar het vermoeden werd nog sterker, toen de dame aan het opgegeven adres aan de Steegover sloot niet bekend bleek te zijn. De politie, van het gebeurde in kennis gesteld, heeft de dame opgespoord. Door de administratie der vermogensbelasting wor den de vluchtheuvels der oude Friezen, de z. g. terpen in aanmerking gebracht als bezit hij de vaststelling van den aanslag. De waarde dezer hoogten is vrij aanzienlijk, doch is het feitelijk doodliggend kapitaal, daar de huurprijs niet zooveel hooger is dan van an der uitnemend land. Het gevolg van dezen maatregel is, dat de eigenaren der terpen deze in allerijl gaan verkoopen, ten einde de waai'de van den bovengrond rentegévend te kunnen beleggen. Zoo werd Maandag verkocht de terp „Groot Tol- sum", nabij Tzum, ter grootte van 8.6 pondemaat (een pl. m. is 363/4 are) welke 21,508,60 heeft opge bracht. De kooper moet alles op een vastgesteld peil bin nen een bepaalden tijd afgraven, waarna de onder grond weder ter beschikking komt van den oorspron- kelijken eigenaar. De uiterst vruchtbare aarde wordt naar elders ver voerd ter bemesting. Uit het „Utr. D b 1." namen wij het bericht over, dat een jonge man te Utrecht aan het hoofdbureau van politie verblijft, die beweert een misdaad te Til burg te hebben bedreven, maar weigert die nader te omschrijven. De N. T i 1 b. O t., op inlichtingen uitgegaan, vernam, dat de commissaris van politie te Tilburg met het geval door den commissaris te Utrecht in kennis gesteld is, doch dat te Tilburg deze persoon, die zich J. Stas noemt en zegt te Tilburg geboren te zijn, in 't geheel niet bekend is. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan school 1 en 2, hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. Door de ingelanden van de banne Oude-Niedorp zijn bij de gisteren gehouden stemming met algemee- ue stemmen herkozen tot lid van het dagelijksch be stuur en tot hoofdingeland dier banne, de heeren: J. Ligthart en J. Wit en tot hoofdingeland van het Am bacht van Westfriesland, genaamd „de Schager- en Niedorper koggen" de heer K. Bos. Uitslag veiling op 20 October j.l. door notaris de Gelder. 1. Herberg met stalling en pakhuizen, waarbij han del in veevoeder, benevens afzonderlijk verhuurd win kelhuis. Kooper K. Groot voor 3605. 2. 3 perceelen weiland aan den Laanweg, groot 11.0820 IJ. A. Kooper Jn. de Jong voor 14145.625. 3o. Bentenierswoning aan den Oterleekerweg. Op gehouden op 1575. Als leden van het bestuur der polder Wertbeverkoog, onder St. Pancras, zijn herkozen de heeren G. Bos Wz. en J. Bijman, waarvan de eerste ook werd herkozen als secretaris-penningmeester. Gistermiddag is er aan de nieuwe Coöperatieve suikerfabriek te Stampersgat een vreeselijk ongeluk gebeurd. Van een der elevators, die daar werken, brak een ketting, zoodat de bak naar beneden viel. Een werkman, J. C. uit Oud-Gastel, die onder in het schip, dat men aan het lossen was, aan het werk was, kreeg den bak op zijn lichaam. Verpletterd haalde men hem er onder uit. De man was sedert 14 dagen getrouwd. De diaconale conferentie van de classis Alkmaar, gisteren gehouden te Schagen, besloot met algemeene stemmen, naar aanleiding van een referaat van dr. Eilerts de Haan, van Heiloo, over bedelarij en haar bestrijding, de volgende motie aan de regeering te zenden De diaconale conferentie van diaconieën dér Ned. Herv. kerk in de classis Alkmaar, gehouden 20 Octo ber 1909 te Schagen, spreekt de groote wenschelijkheid uit, dat de regeering zoo spoedig mogelijk de verzor ging van ouden van dagen regele. Deze motie werd telegrafisch verzonden. Eene gelukkige vondst deed een arbeider in den polder Eeierland. Terwijl hij n. 1. op een stuk land bij de hofstede „Bern" aan het eggen was, vond hij om één der tanden van de eg een gouden ring. In de gisteren gehouden vergadering is herbenoemd tot molenmeester van den polder Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) de heer J. Butter Cz. en tot secretaris en penningmeester de heeren M. Kroon Cz. en C. Brinkman. In de Spaansche Kamer heeft de heer Moret de rede van den minister-president beantwoord en volgehouden, dat de regeering een gebrek aan voorzorg ten aanzien van de gebeurtenissen te Barce lona moet worden verweten. Ook kwam hij tegen de kritiek van den minister van binnenlandsche zaken op de pers op. De minister stelde daarop aan den heer Moret de wedervraag, of hij wel wist, dat er in de buitenland- sche pers, in de meetings en vergaderingen, gehouden in het buitenland, sprake is geweest van het uitlokken van een maatschappelijk en staatkundige omwenteling in Spanje. De minister voegde er aan toe, dat men herhaaldelijk moorden, revolutie, aanslagen heeft aan gekondigd. Onder de oppositie barstte een hevig lawaai los. De minister trachtte voort te gaan maar de oppositie viel hem in de rede. De voorzitter poogde te vergeefs de orde te herstellen. De minister riep uitWij vreezen noch bedreigingen noch geweld en zullen op onzen post blijven. Het te gengestelde zou een lafheid zijn. De meerderheid juichte die woorden toe. Het pu bliek op de tribunes maakte kabaal met de oppositie mee. De minister rechtvaardigde de daden der regeering en de maatregelen die zij genomen hadden en die zij, zoo noodig, nog zou nemen. Er wordt een openbare betooging voorbereid vervolgde hij maar ik ben besloten, dat te verhinderen. Daarop begon het kabaal in de vergaderzaal op nieuw. De voorzitter van den ministerraad wenschte den minister van binnenlandsche zaken geluk. Moret critiseerde de houding van den minister van binnenlandsche zaken, die opstond om te antwoorden, maar de oppositie hernieuwde het lawaai. Later vond de minister nog gelegenheid, de critiek van den heer Moret te weerleggen. De kamerleden zullen begrijpen, zeide hij, dat ik gedwongen ben de waarheid te zeggen. Weer juichte de meerderheid dén minister toe. Weer begon het kabaal van de oppositie, totdat de voorzit ter zich genoopt zag de vergadering te sluiten. Volgens de Daily Chronicle heeft de gezondheid van den koning onder de gebeurtenissen van den laat- sten tijd geleden. In het paleis moet men erg bang voor een aanslag zijn, de koning moet een gevangene in zijn eigen paleis zijn, hij heeft zijn dagelijksche wandeling opgegeven. Het slot wordt streng be waakt. De woningen van de ministers eveneens. De Petit-Parisien publiceert het hem over Cerbpre uit Barcelona gemelde gerucht, dat de auditeur mili taire die tegen Ferrer de doodstraf eischte, Vrijdag tegen middernacht op straat werd gevonden zwaar ge wond door twee revolverschoten. Hij zou Zondag aan de wonden zijn overleden. In Rusland zijn de veiligheidsmaatregelen, welke voor den Tsaar tijdens diens reis genomen zijn buitengewoon. De spoorlijn wordt door een ketting van militairen bewaakt. De fabrieken aan de lijn ge legen moeten eenige uren het bedrijf staken, zoo de eigenaars niet voor hun personeel durven instaan. Voortdurend hebben er arrestaties plaats. In Engeland heeft mej. Christable Pankhurst een advocate en aanvoerster der suffragettes in her innering gebracht, dat minister Churchill anderhalf jaar geleden te Manchester, toen hij daar candidaat was, verklaard heeft voorstander van het kiesrecht voor de vrouw te zijn. Hij was overtuigd, zeide hij, dat een aanzienlijk deel der vrouwen het kiesrecht verlangt. Het is niet langer, vervolgde hij, een bewe ging van enkele buitensporige en opgewonden men- schen, maar een beweging die zich gaandeweg over alle klassen van vrouwen verspreidt. Dat zei de minister anderhalf jaar geleden, toen de veldtocht der strijdbare vrouwen in vollen gang was. Hoe is dat dan te rijmen, vraagt mej. Pankhurst, met wat de minister Maandag te Dundee zeide, n.l. dat het kiesrecht niet aan de vrouw kon gegeven worden vóór dat millioenen van haar sekse het verlangden, en het niet kon gegeven worden om het lawaai van een kleinen, razenden hoop? GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Goed geslaagd. De Engelsche regeering heeft een cheque van 969.300 gezonden aan het Fransohe gezantschap, zijnde de helft van de zuivere winst, achtergelaten door de Fransch-Engelsche tentoonstelling van 1908 te Londen. Een cheque van zelfde bedrag is ter hand gesteld aan het bestuur van Koning Eduards Hospi taalfonds, ter verdeeling tusschen de verschillende gasthuizen van Londen. Wederom heeft het departement Alkmaar der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" besloten een cursus te houden voor moeders en aanstaande moeders over de lichamelijke verzorging van het zeer jonge kind. Evenals vorige jaren heeft de heer dr. J. II. Pameijer, arts alhier, zich bereid verklaard de leiding van den cursus op zich te nemen. Zij, die van de aangeboden gelegenheid om haar kennis over dit zeer belangrijk onderwerp te vermeer deren, gebruik willen maken, kunnen zich tot boven- genoemden arts om inlichtingen wenden. De cursus zal geheel kosteloos gegeven worden en gehouden wor den in het Nuts-Spaarbankgebouw aan de Nieuwe- sloot alhier. Oudecwijs in plantkunde. Door Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente is besloten tegen het aanstaande voorjaar bij wijze van proef een gedeelte van de stads-kweekerij te be stemmen voor het kweeken van nuttige-, geneeskun dige-, specerijachtige-, vergiftige- en wilde planten en kruiden, ten dienste van het onderwijs in de beginse len der plantkunde op de openbarelagerescholenonder wijs in plantkunde en deze planten en kruiden te zijner tijd op aanvraag, voor de hoofden dier scholen beschik baar te stellen, met uitnoodiging aan hen om een streng toezicht te doen houden, dat door de leerlingen hunner scholen geene planten en kruiden meer worden gezocht in- en medegenomen uit den Hout en de plantsoenen. Zooals we reeds eerder gemeld hebben zal bij vol doende inteekening de uitvoering plaats hebben van „de Schipbreuk," ten bate van het Centraal-genoót- schap voor kindervacantielcolonies. De lijsten ter inteekening worden thans door ver schillende dames aangeboden. „De Schipbreuk" is, aldus schrijft Daniël de Lange in het N. v. d. D. van 1 Februari 1909, niets dan een grap, maar een grap van bijzonderen aard. Het be kende onzin-gedicht van den „Schoolmeester" is ge bruikt tot voorwendsel om een reeks van humoristi sche, parodistische, hier en daar zelfs ironische mu ziekstukken aan elkaar te rijgen, welke het belachelij ke van de ouderwetsche aria's in het helderste licht stellen. Bij een goede vertolking moet de hoorder tel kens in lachen uitbarsten. De motieven zijn zoo gelukkig gevonden, dat de hoorders als van zelf meeneuriën. Ware dit werkje in een andere taal gecomponeerd, dan zou het niet alleen de ronde in ons land> maar ook in geheel de wereld gedaan hebben. Maar nu is het een zuiver en typisch Nederlandsch kunstwerk geble ven. Wagenaar staat hier voor ons als een geheel ori gineel artist, wiens luim en humor door geen onzer andere toonkunstenaars is geëvenaard. En de „Telegraaf" van den zelfden datum zegt: Wagenaar is een meester in melodische vindingen en 'n handig componist, die van de collega's 'n scherpe caricatuur heeft weten te teekenen. Elke sotternije is op zichzelf 'n juweeltje al vloeken de geparodieerde stijlen door snelle opéénvolging soms sterk tegen el kaar. Tot directeur der muziekvereeniging „Ons Genoe gen" is benoemd de heer J. M. Otto. Gisteravond om 10 uur werd de politie gewaar schuwd, dat een schuit met steenkolen geladen nabij de Zes-Wielen gelost werd door een paar mannen, die de kolen in zakken geladen op een handkar wegbrach ten. De rechercheur Fellinga en de politie-agent Feijen gingen op onderzoek uit en hielden bij de Friesche brug drie mannen aan, die de handkar ver voerden. Een van hen bekende de kolen te hebben moeten lossen voor een bakker, maar van plan te zijn geweest ze ten eigen bate te hebben willen verkoopen. De uitslag van den Ondorlingen Perioneele Wed strijd van den Alkm. Kegelbond gehouden op zes ver schillende banen, zijnde op 2 banen van C«fé Restaurant „Stuzss" 2 de Unie 1 baan van Ddüenti» 1 baan van het Noord Holiandsch Koffiehui*, ia ala volgt le prijs Joh. Diepen 356 (53-60-56-66-57. 2e pi ijs J. W. v. d. Aakster 351 (56 59-59-68-57-52 3e prija Gt. Diepen 349 (59 55-55-64-57 59). 4e griji J. Brand» 345 (55-56 60-63-57-54). 5a prijs J. Mai.er 342 (50 51-61-48-74-58). H«t blad „De Kegelwereld" teekont hierbij aan Esn woord van hulde kumt hier in de verste plants toe a sa onzen kranigen President den heer H. van den Berg, die trol» zijn hooge leeftijd onvermoeid steeds op de banen tot het laatst toe aanwezig was. Ook komt sen woord van lof toe aan onze late en 2de Seereta* issen de hesren G. J. de Rover en J. Dorre- geest die ook een werkzaam aandeel hebban gekad in het welslagen van deze Ouderlingen Wedstrijd. Wij hopsn dan ook dat dit veor de leden een flinke aansporing moge *ijn om in 't vervolg dooi hun flinke opkomzt en zteeda aanwezig blijven op d« banen med» te werken om de Wedstrijden van den A, K. B. ook in 't vervolg te doen slsg^n. Agondf DONDERDAG: Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, 3de afdeeling van 53/4-63/4 uur. Jongens, 2de afd. van 78 uur, in het „Gulden Vlies, Koor straat. Danscursus-Groen, 8 uur, „Harmonie." Zangschool, dir. de heer de Haas, van 7S) uur. Gem. Zangv. „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, in de Unie. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Alkm. Strijkorkest, rep. 81/2 uur. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 1ste afdeeling van 61/27/12 uur. Dames van 7/3483/4 uur. Heeren van 910 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat. ZATERDAG Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 8V2'41/2 uur. Meisjes 2ds afd. van 67 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Gymn.-ver. „De Halter," asp.-afd. 89 uur, leden- fa.d 910 uur, 't Gulden Vlies. Mannenkoor „Excelsior," repetitie 81/2 uur, Dili- gentia. Ned. Bond van Vakschoolleeraren en leeraressen, vergadering, 8 uur, Bijzondere School, Doelenstraat. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. ZONDAG: Tooneelver. „Talma," openb. uitv., 8 uur, Diligentia. !ng* zooden Stukken. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte, in Uw veelgelezen blad. Met verbazing las ik in Uw blad van den 19den Oc tober een artikeltje staande in de rubriek „Ingezon den mededeelingen," waarin door de firma H. S. Oloeck wordt gewezen op bet vervaardigen van goede ren onder de meest gunstige voorwaarden. Wat de firma Oloeck onder de meest gunstige voor waarden verstaat is mij een raadsel. Bedoelt de fir ma Oloeck soms den hygiënischen toestand op zijn ateliers. Nu die laat wel wat te wenscben over. Of bedoelt de firma Oloeck soms de lage loonen als gun stige voorwaarden? Volgens mijn bescheiden meening noem ik een loon van 1.50, zegge 1.50, voor een Colbert waarvan de binnenvoering alsook de mouw voering van onderen met de hand bewerkt moeten worden geen gunstige voorwaarde. Een demi-saison van 2.25 maakloon ook van bin nen met de hand bewerkt is volgens mijn meening ook geen gunstige voorwaarde. Want ik zeg maar dit: als de kleermakers van de firma H. S. Oloeck werken onder gunstige voorwaarden, ik bedoel voldoend loon, dan moet het volgens mijne meening niet voorkomen dat die knechts als ze 's avonds gedaan hebben thuis nog hard aan den gang moeten om hun loon op die manier iets te doen rijzen. Als dus de goederen van de firma H. S. Oloeck volgens het stukje in uw blad gemaakt worden onder de meest gunstige voorwaar den, dan moesten bovenstaande feiten niet voorkomen en de loonen hooger zijn. U Mijnheer de Redacteur dankende voor de plaats ruimte, teeken ik mij, J. C. SPORRE, Kleermaker. [Wij hebben de firma Oloeck gelegenheid gegeven haar meening over dit ingezonden stuk te zeggen. De heer J. Oloeck verklaarde evenwel om bijzondere redenen, den persoon des schrijvers betreffende, geen gebruik van deze gelegenheid te willen maken. Maar hij verzocht onzen vertegenwoordiger even mede te gaan naar de werkplaats, waar hij den gezellen het stuk voorlas en daarna op den man af vroeg, wie er thuis werkte. Van de acht waren er 3 die verklaarden dit te doen, doch het bleek, ••dat 2 slechts reparatiewerk verrichten, (dat, naar de gezel len verklaarden, overal gewoonte is), zoodat feitelijk slechts één, W. Langendijk, overblijft. Deze nu zeide dit twee avonden in de week te doen, omdat bij zijn verdienste trachtte te verhoogen, hoewel hij in den slappen tijd bij de firma Oloeck een weekloon heeft van 12.50, in den drukken tijd daarentegen van 20, terwijl hij als regel niet langer dan tien en een half uur werkt. Nog stelde de heer Oloeck ons in de gelegenheid te controleeren, dat D. Sougë die in 1908 het slechtst be-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2