stadsnieuws: BUITENLAND. OEMENÖD NIEUWS. Uit Schermsrhorn. Uit Oude Nfedorp. Uit Eg mond Ban Zee. Uit Oudca'spei. Uit Broek op Lengedijk. Uit Bergen. De staking van het stoomtrawlerpersoneel. Door een koe «angevsiien. Cholera en typhus PJafondschüdernigeo Het verschil Luchtvaart Het Hsagsche due!. Door den storm. Een parlement In 't klein. Op hol DIakonale conferentie In de classis Alkmaar Telegrafisch Weerbericht Geslaagd. Stoomtram f gmond Alkmaar—Bergen,. Leger des Hefls Agenda. Laatste Berichten. Voorloopig kaasbericht De Rederijkerskamer „Amicitia" ral op Zondag a.s. de rij der winteramusementen openen met hare eerste tooneelvoorstelling in dit seizoen. Het woon- en winkelhuis, bewoond door den heer F. Langeberg alhier, bracht op de heden gehouden pu blieke verkooping de som op van 1120. Kooper de heer L. G. van der Meulen alhier. Op den 20sten dezer is de heer P. Wit herbenoemd tot Molenmeester van den Westerkamper polder, en de heer Schuchart tot secretaris-penningmeester. De heer J. Nagelhout werd vanwege genoemden polder benoemd tot Hoofdingeland van de Niedorper koggen, in de plaats van den heer D. Kuilboer. De heer H. Kollaart, den 29sten Augustus te Rot terdam overleden, heeft o. a. aan de Prins Hendrik Stichting 500 gelegateerd. In de heden te Utrecht gehouden openbare terecht zitting van den Centralen Raad van Beroep had o.in. de uitspraak plaats in de navolgende zaak: hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende vernietiging der beslissing van de Bank, waarbij aan P. R. te Oudkarspel verdere schadeloos stelling werd geweigerd en toekenning aan dezen eener rente van 0.18 per werkdag, ter zake van een ongeval waardoor drie vingers der linkerhand ernstig verwond werden. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Donderdagavond werd alhier ten huize van den heer C .Kuiper een sociëteit opgericht, aanvankelijk met 22 leden. Als voorzitter werd benoemd Reier Slot, secretaris P. van der Molen en penningmeester J. Dirkmaat Jz. Mejuffrouw J. H. Hart alhier slaagde te Haarlem voor het examen vrije- en orde-oefeningen gymnastiek. Uit de 26 sollicitanten naar de betrekking van wa termolenaar van den Viaanschen molen in de Berger- meer in deze gemeente is benoemd A. Tin, alhier. In de vergadering der stakers van gistermiddag werd besloten op het eens ingenomen standpunt te blijven staan. Yan de nieuwe voorwaarden der ren ders, die alleen per strooibiljet werden bekend ge maakt, werd geen kennis genomen. Een aantal varensgezellen, op advertentie naar IJmuiden gekomen om er als stoker of matroos te gaan varen, keerden terug. De renders vergaderden des voor- en des namiddags. Overigens onveranderde toestand. Een vreemde rust heersoht over de plaats. De houding der stakers blijft voorbeeldig. Aanranding. Gistermorgen om half drie werd de bejaarde Z., on der Heeg, aangerand door twee mannen en enne vrouw. Zij namen hem alles af, scheurden zijn ringen uit de ooren, mishandelden hem en wierpen hem in een sloot. Een uur later werd hij uit zijn' benarde positie verloet. De landbouwer A. K., te Eerde (bij Yechel) bracht Woensdagnamiddag de koeien naar het veld. Eens klaps werd een koe wild en woest en begon uit alle macht te stooten, met het treurig gevolg, dat de land man overmeesterd werd en vijf ribben brak -— Men meldt dat zich te Jaarsveld zou hebben voorgedaan een geval van cholera asiatica met doode- lijken afloop bij een meisje van 16 jaar. Aan den Langendijk breidt de typhus zich steeds meer uit. Ruim 40 gevallen doen zich voor, waarvan te Oudkarspel alleen 21. Te Groot-Ammers doet zich een vermoedelijk cho- lera-geval voor. Bij het verrichten van werkzaamheden in de Nieu we Kerk te Haarlem zijn boven in de gewelven onder een kalk- en verflaag, eenige stukjes schilderwerk, rijk met goud versierd, blootgelegd. Vermoedelijk zijn het gedeelten van wapens. „U weet waarschijnlijk niet het verschil tussclien ••n pas-gehuwd en pas-verhuisd echtpaar?" „Neen." „Het eerste is overgelukkig, l^et tweede gelukkig over." Jan van der Tuyn, de bekende Haagsche wielrenner, die tegenwoordig te Berlijn verblijf houdt, gaat vlie gen. Hij heeft eene Blériot-machine besteld en denkt zich in begin Januari te oefenen. Ook Jan Duchart, een der bekendste Amsterdam- sehe chauffeurs, die in dienst van den koning van Griekenland te Parijs was, gaat zijn geluk in de lucht beproeven. Duchart laat eene machine volgens teeke- ningen te Amsterdam bouwen en daarna overtrekken met Peter Union-ballonstof. Deze wordt dan van een Antoinette-motor voorzien. Zijne oefeningen denkt hij begin Mei op een achter het IJ gelegen ter rein aan te vangen. Kolonel baron Yan der Capellen zal zich Maandag aan dte gevangenis te Scheveningen melden tot het ondergaan van de vijf dagen gevangenisstraf, hem bij vonnis van de Haagsche Rechtbank opgelegd wegens het bekende duel. Door den loodskotter no. 4 is te Hoek van Holland binnengesleept de Engelsche barge Nabonia van Sun derland naar Rye in het Engelsche Kanaal bestemd. Het schip, dat slechts met twee man was bemand, was door stormweer uit den koers geraakt. De zeilen wa ren gescheurd, de bazaanmast en het roer gebroken, terwijl geen proviand meer aan boord was. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft: Over eenige jaren zal de residentie een parlement in 't klein rijk wezen. De Haagsche Raad toch wordt meer en meer veroverd door leden der Tweede Kamer. De heeren Trenb, Ter Laan, Lely, Jansen en De Mees ter vormden tot voor kort het parlementaire vijftal in den Haagschen Raad, maar toen viel de heer Lely voor de Kamer en bleven er dus „maar" vier over. Dit euvel zal echter spoedig verholpen zijn. Voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen zijn weer. drie Kamerleden candidaat gesteld: de heeren Thomson, Snoeck ïlenkemans en Roodhuijzen. Deze drie volksvertegenwoordigers hebben een goede kans, om nu ook raadslid te worden, zoodat we dan zeven Binnenhof-klanten op de Groenmarkt zullen hebben. Dat deze toestand een goede is, zal niemand kunnen beweren. Het éénige is, dat we zoodoende aardig op weg zijn naar een curieuse inrichting'u parlement-in-'t-klein, 'n vóór-Tweede-Kamer. Woensdagavond zou mevr. Sch. van Driebergen met haar zoon en een dame naar Utrecht gaan om een concert bij te wonen. Toen het rijtuig het hek van haar buitenverblijf de Wildbaan reed, sloegen de paar den op hol en renden door Rijsenburg tot het rijtuig tegen een boom vloog. De beide dames werden door den schok nit het dichte rijtuig geslingerd en bekwa men door de glasscherven, hevig bloedende hoofd- en aangezichtswonden. De koetsier is over de paarden geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De 10de Diakonale Conferentie, welke in de Her vormde Kerk te Schagen gehouden is, werd bijgewoond door 87 afgevaardigden uit de verschillende kerkera den. Voorzitter was ds. Eilerts de Haan van Heiloo. In zijn openingswoord deed de voorzitter, wijzende op het groot aantal afgevaardigden, uitkomen, hoe deze conferentie voorzag in een dringende behoefte, n.l. verbetering van de armenzorg en alles wat daar mede samenhangt. Dit was ook reeds gevoeld door de classis Hoorn en Edam, die Alkmaar gevolgd zijn in het houden van conferenties. De Kerk zal moeten handhaven haar naam van groot© armenverzorgster. Zij zal zich met kracht moeten verdedigen tegen de tegen haar ingebrachte beschuldigingen en gerichte aanvallen, o. a. van mr. Levy. Toch mist zij ook haar verdedigers niet, zooals blijkt uit „Het Tijdschrift van Armenzorg," waarin mr. Smissaert haar in be scherming neemt en met gloed verdedigt. Het verslag der diakonale armenzorg in de classis over 1908 meldt, dat door 50 gemeenten op de tot haar door het moderamen gerichte vragen is geantwoord. In 1908 is door de diakonieën der 50 gemeenten uitge geven voor armenzorg 64.297 in geld, naturalia en voor geneeskundige hulp, terwijl ter voorkoming van armoede kleine geldelijke voorschotten werden ver leend en tuingronden tegen lage prijzen werden ver huurd. Er werden twee voorstellen ingediend in zake de subsidiekas: door ds. Herman om een commissie van 6 personen (3 predikanten en 3 diakenen) te benoe men, die een kas zouden beheeren gevormd door bij dragen van rijker© diakonieën om daaruit armere dia konieën te steunen; ds. Bosch van Limmen stelde voor zulk een commissie t© benoemen, die armere diako nieën met raad en daad zou bijstaan, n.l. door rijkere diakonieën op te wekken de armere te steunen, inge val het noodig was. Laatstgenoemd voorstel werd met bijna algemeen© stemmen aangenomen. In de pauze werd de geheel vernieuwde „Inrichting voor de verpleging van ouden van dagen" bezichtigd. Daarna kwam aan de orde: „Verslag der gezins verpleging in de classis Alkmaar". Ds. Werner van Noord-Schermer brengt een uitvoerig verslag uit. Er blijkt uit, dat-de gezinsverpleging onmisbaar is ge worden in de 10 jaren van haar bestaan. De inkom sten (vrijwillige bijdragen) bedroegen in 1908 6900. Er zijn thans werkzaam 9 pleegzusters, die samen 18,000 bezoeken ter verpleging hebben afgelegd. Een nieuwe kring, een deel van Heer Hugowaard, Oter- leek, Oudorp en Stompetoren omvattende, is gevormd. Er is besloten 't salaris der zusters na 5 dienstjaren met 50 te verhoogen. „Bedelarij en hare bestrijding" werd door ds. Ei lerts de Haan ingeleid. De bedelarij werd genoemd een last voor de burgers, niet thuis behoorende in een geordende maatschappij en den mensch verlagende, die zich er aan schuldig maakt. Een der beste midde len ter bestrijding noemt spreker: betere samenwer king van de diakonieën. De leuze dezer organisatie moet zijnallen opwekken geen geld te geven aan be delaars. Er wordt geld genoeg gegeven. Als dit alles aan de organisatie werd gegeven, kon het beter wor den besteed. Ds. Schermerhom vertelde dat een oud-academie vriend, die op last van minister Talma in Denemar ken en Duitschland een onderzoek had ingesteld naar de werking van de wetten op de verzorging van den ouden van dagen aldaar, hem had aangespoord om deze vergadering op te wekken, een verzoek aan de Regeering te richten om met de wetten op de gelde lijke verzorging der ouden van dagen wat haast te maken. (Het telegram dat aan minister Talma is gezonden hebben wij reeds gemeld.) Hierna werd de vergadering gesloten. In Spanje heeft het kabinet-Maura zijn ont slag genomen. Onmiddellijk nadat de deuren der ver gaderzaal waren geopend, namen de republikeinen hunne plaatsen in en begonnen te schreeuwen: „Leve de vrijheidl de dood aan Maura!" Ook andere heftige kreten werden vernomen. De ministerieele afgevaardigden bleven het ant woord op deze kreten niet schuldig. De president verklaarde de zitting voor geopend. De solidaristische afgevaardigde Cabalt vroeg het woord. Het rumoer duurde intusschen voort. De re publikeinen bleven doorschreeuwen, enkelen riepen om doodkisten -en waskaarsen. Rij het aanbieden van het ontslag verklaarde de mi nister-president, dat deze beslissing was uitgelokt door de verklaring der liberalen en democraten, dat zij alle betrekkingen met de regeering verbreken en weigeren deel te nemen aan de behandeling van de ingediende wetsontwerpen. De heer Maura sprak de hoop uit, dat de meerderheid aan het nieuwe kabinet haren steun zou verleenen. De vergadering werd daarna gesloten. De Koning heeft een onderhoud gehad met twee le den van de democratische partij, den oud-president van den Algemeenen Raad Lopet Domingo en den oud-minister van onderwijs Canalejas, die den Koning rieden een beroep te doen op de liberale partij. Dit is geschied. De bestrijder van het ministerie Maura, de heer Moret werd uitgenoodigd een ministe rie samen te stellen en hij was hiermede onmiddellijk gereed. Het nieuwe kabinet is als volgt samengesteld Moret, president en minister van binnenlandsche zaken, Perez Caballero van buitenlandsche zaken, Al- varedo van financiën, generaal Lugue van oorlog, admiraal Concas van marine, Cassel van openbare werken, terwijl de titularissen voor onderwijs en justi tie nog niet benoemd zijn. In Italië kan men morgen den Tsaar verwach ten. Komt hij, komt hij niet? Zoo werd er in den laatsten tijd steeds gevraagd. Hij komt. Lang heeft het echter geduurd. Den lOden Juli 1902 was de jon ge Italiaansche koning naar Peterhof gereisd en toen hij den 17den weer vertrok zeide hij van uit het salon rijtuig van den trein: „Dus tot een spoedig weerzien, mijn volk zal U met dankbare liefde begroeten." Het tegenbezoek van den Tsaar zou eerst in het voorjaar, toen in het najaar van 19Ö3 komen. Een socialistisch afgevaardigde zeide in de Kamer dat men den Tsaar zou uitjouwen als hij kwam en verzocht de regeering dit den monarch te doen weten. Hierop volgde een manifest der uiterste linkerzijde, terwijl de berichten der geheime Russische agenten in Rome van dien aard waren, dat de Tsaar wegbleef. Herhaal delijk zou de Tsaar daarna komen thans komt hij. Maar hoe! Niet als de bevriende monarch, die overal met „dankbare liefde" wordt begroet veel eer als een vijand van het volk, die door de strengste bewa king beschermd moet worden. In Iiacconigi zijn op het oogenblik op 3 inwoners 2 politieagenten! Het officieuze Nowoje Wremja hecht intusschen zeer veel gewicht aan het bezoek. Al kan men zegt het Russische orgaan voorloopig ook nog niet van een vaste overeenkomst met Italië spreken, welke zou leiden tot een uiteengaan van het Drievoudig Ver bond, toch bevindt men zich in een stadium van voor bereiding waarvan de gevolgen zeer ernstig kunnen zijn. Het .samengaan moet in het Oosten beginnen, waar de Russische en Italiaansche belangen samenval len. Als de bijeenkomst misschien niet direct een politieke omwenteling zal opleveren, maar slechts een langzame economische en politieke toenadering' tus- schen Rusland en Italië ten gevolge zal hebben, zou dat reeds voldoende zijn om een gewichtig hoofdstuk in de geschiedenis der Europeesche diplomatie te be- teekenen. In Denemarken is gisteren in de volksverte genwoordiging de volgende motie voorgesteld door de rechterzijde: „De „Eolkething betuigt wantrouwen in den minis ter-president graaf Holstein-Ledreborg, als leider en lid van het ministerie en gaat over tot de orde van den dag." De radicalen zoowel als de sociaal-democraten stel den een votum van afkeuring over het ministerie- Holstein voor. De woordvoerders der regeeringspartij verklaarden zich tegen deze voorstellen. De minister-president trachtte aan te toonen, dat er geen grond was voor de tegen hem gerichte aan vallen en dat zijn houding volkomen correct was ge weest. Nu hij zijn taak om de nieuwe wetten op de verdedi ging te doen aannemen had ten einde gebracht, was liet hem onverschillig, welke meening men verder koesterde, maar toch wenschte hij er de aandacht op te vestigen, dat het geheel© ministerie te dezer zake met hem solidair is. In F r a n k r ij k, zoo heette het onlangs, bestaan tal van verschillen tusschen den minister-president Briand en de radicaal-socialistisch© partij. Gisteren zijn eenige vertegenwoordigers dier partij bij den mi nister-president geweest en na dit onderhoud is bekend gemaakt dat er volkomen overeenstemming heerscht. GEMENGDE MEDEDEELENDEN. Gevaarlijke vondst. Volgens een mededeeling in de bladen zijn heden middag voor het Paleis van Justitie te Miinchen drie pakken ontplofbare stoffen, benevens een lont gevon den. Men brengt deze vondst in verband met de po ging, in den vorigen nacht gedaan, om uit het Duit- sche museum hulzen voor dynamietpatronen te stelen. Aardbevingen. Gisterochtend werd in het dorp Ammatali bi Acire- ale en in de nabijgelegen dorpen een golfvormige aardschok gevoeld. De muren van enkele huizen scheurden. De verschrikte bevolking kampeert in de open lucht. Een zesde zintuig. Een Noor, Emil Knudsen genaamd, beweert een zesde zintuig te hebben. De man hoort in Drontheim thuis en schijnt in heel Noorwegen om zijn speurzin vermaard. Hij heeft nu te Kopenhagen voor vier dokters, o.a. prof. Friedenreich van het gemeentelijke gasthuis, en anderen sterk© stukken vertoond. Liet gezelschap had o.a. buiten Knudsen om, die middelerwijl in een kamer opgesloten zat, met een mo torboot een tochtje door de haven gemaakt en een be paalden toer vastgesteld, een vrij ingewikkelde weg door een binnenhaven, om een strekdam heen en terug, waarbij men drie nauwe doorgangen door moest. Ver volgens nam men Knudsen aan boord. Hij werd ge blinddoekt aan het roer gezet. Prof. Friedenreich ging achter hem staan en hield zijn vingers op Knud- sen's slapen. De boot werd in beweging gezet en nu stuurde Knudsen de boot langs den aangenomen weg, terwijl hij dien weg niet kende noch zien kon, alleen afgaande op wat prof. Friedenreich (later afgelost door een paar andere lieden van 't gezelschap) onbe wust hem door zijn vingertoppen meedeelde. De e x-s ultan. De juweelen van den ex-sultan Abdoel Ilamid zul len verkocht worden te Parijs. Een juwelier moet o. a. drie rozenkransen op 175.000, 110.000 en 100.000 francs en drie halsbanden op 400.000, 75.000 en 77.000 francs geschat hebben. Dat is te samen al bijna een milli- oenl naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 October. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandseh Meterologisc h Instituut te De Bilt. OVERZICHT. In hst gebied van de waarneming is de hoogite ba kende stand van den barometer 773.6 te Clermont, De laagste stand van den barometer 747.2 te Stor- noway. Neerslag te Alkmaar 22 Oct. 1909 1.2 m.M. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 23 October.) Matige tot krachtigen zuidwestelijken tot westelijken wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, warmer. HOOG WATER. Te EGMOND AAN ZEE's morgens kwart over elf; 's avonds kwart voor twaalf. Te BERGEN AAN ZEE's morgens half twaalf 's avonds twaalf uur. Te Amsterdam slaagde voor het artsexamen de heer F. J. J. Buytendijk. De heer D. N. A. de Lange slaagde te Leiden voor het candidaats-examen in de rechten. Gedurende de maand Juni 1909 werden met de stoomtram EgmondAlkmaarBergen 33122 reizi gers vervoerd en bedroeg de opbrengst van reizigers- en goederenvervoer 6038.96. Er wordt veel, zeer veel gedaan, op allerlei gebied om in onzen gejaagden, zenuwachtigen tijd de men: schen ontspanning en genot te bereiden. Niet het minst is in den laatsten tijd de Bioscope of Cinema- tograaf gebruikt voor dit doel. Het Leger des Heils heeft ook reeds gedurende ee nige jaren met een eerste klas Bioscope, voorstellin gen gehouden en heeft met zijn Bioscope-avonden groot succes gehad. De naam van het Leger des Heil» i» »en waarborg, dat niets vertoond wordt, dat niet streng zedelijk ia, ofschoon natuurlijk ook komi sche dingen worden vertoond. Iets geheel eenigs is het vertoonen van stille beelden, waarbij liederen op muziek zijn gemaakt, die als solo worden gezongen en de beteekenis der platen verklaren. Wij vernemen, dat hier ter plaatse vanwege het Le ger des Heils Bioscope-voorstellingen zullen worden gehouden op Dinsdag 26 October a.s., in de zaal de „Harmonie", 's middags 5 uur voor kinderen en des avonds 8 uur voor volwassenen. Wij voldoen gaarne aan het tot ons gerichte ver zoek, om de aandacht onzer lezers te vestigen op deze voorstellingen en hun aan te bevelen dezen bij te wo nen. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lie vendag. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Alkm. Strijkorkest, rep. 81/2 uur. Gymnastiek-vereeniging „Kracht #n Vlugheid," meisjes, 1ste afdeeling van 61/27/1a uur. Dames van 7/348s/4 uur. Heeren van 910 uur, in hst „Gulden Vlies, Koorstraat. ZATERDAG: Gymnastiek-verseniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 33/241/2 uur. Mei*jes 2de afd. van 67 uur, in het „Gulden VIie», Koorstraat. Gymn.-ver. „De Halter," asp.-afd. 99 uur, leden- fa.d 910 uur, 't Gulden Vlies. Mannenkoor „Excelsior," repetitie S1/, uur, Dili- gentia. Ned. Bond van Vaksohoolleeraren en leeraressen, vergadering, 8 uur, Bijzondere School, Doelenstraat. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. ZONDAG: Tooneelver. „Talma," openb. uitv., 8 uur, Diligentia. Predikbeurten. 24 October 1909. Groots Kerk, 10 uur, Da. Kloosterman, bediening van het E. Avondmaal. Avond 6 uur, Da. Kloos terman, dankzegging. Ksp«l, 10 uur, Ds. Vinke. Woensdagavond 7J/2 uur, Ds. de Pa»©, Evsng.-Luth. Kerk, 10 uur, D»- Ternocy Apè). On derwerp: „Innerlijke kracht." Dropagez. Kerk, 10 uur, Da. Glass. Rem.-Geref. Kerk, 10l/2 uur, Da. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, en 's avonds 6 uur, Ds. Wfchgeker, catfe. Zond. 33. ConaiMorie Geref. Kerk. Oudegraeht D 83. Vrijdag avond 8i/2 uur vergadering van de Jongelingaveree- aiging „Paulup." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehobcth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienst oefening. - Woensdagavond 71/2 uur, Da. Lsngkeek, van Amsterdam. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/g5 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheua", voor jonge] ingsn boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/a—7 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timttheüs", voor knapen van 12—16 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der 1 vatste dagen kleins saai Harmonie, 5 uur. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, D«. Lindeboom. Herv. Gem. te Stompetoren, 91/2 uur, Ds. Werner. Herv. Gem. te Oterleek, 9l/2 uur, Da. van Meurs, Herv. gemeente te Bergen, 9D2 uur, Ds. J. P. Can- negieter. Ned. Herv. Gem. te Schermerhcrn, 'a morgens half 10, geen dienst, Woensdagavond 6i/2 uur, D*. Werner te Stompetoren, Avondmaal. Ger. Kerk te Schermerhorn, 9l/2 uur, Preeklesen. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Jan Slijkerman en Maria Adriana Stadegaard. Geboren: 21 Oct. Wilhelmina Johanna Eran- eisca Maria, d. v. Michaël Emelius Joseph Wagenaar en Adriana Maria Erancisca van Liempt. Gouke, z. v. Roelof Geus en Grietje Vis. 22. Oct. Brigitta, d. v. Johannes Bruin en Dien- tje Anna Raaves. EERSTE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 22 October. Naar wij verne men is het zeer waarschijnlijk dat de Eerste Kamer in de tweede week van November bijeenkomt. EEN DRAMA. MAASTRICHT, 22 October. Een Duitsch mijnwer ker te Heerle schoot gisterochtend tweemaal op zijn minnares, die echter niet levensgevaarlijk gewond werd. Daarna richtte hij het wapen op zich zelf en schoot zich dood. AARDBEVINGEN. ACIREALE, (eil. Sicilië) 21 Oct. Te 6 uur heden avond hadden nieuwe aardschokken plaats, die ernsti ge schade toebrachten aan de dorpen Sorba, Carico, Liner a en Mangano. Tien huizen vielen in. Vele an dere scheurden. Een persoon werd onder het puin be dolven. De bevolking bracht den nacht in de open lucht door. De schokken duren voort. De autoriteiten en troepen komen aan, om te helpen. HET NIEUWE SPAANSCHE KABINET. MADBID, 22 Oct. Tot ministers van onderwijs en justitie zijn respectievelijk benoemd de heeren Baros- so en Martinez del Campo. Hek nieuwe kabine zal hedenavond te 10 uur beëedlgd worden. ALKMAAR, 22 Oct. fabriekskaai, kleine f 29,50, Boerenkaas, kleine f 29 50, Commissie f 30,50, Middflbare f 31.— Aangevo rd370 et., weg 1603(0 KG, ALKMAAR, 22 Oct, Op ds graanmarkt van beden werd aangevoerd: 3740 Hectoliters. Tarwe f 6.— a f 9.25; rogge nieuws f 5.60 f 6.15; gerst f 4.50 a f 0.— ehev. f 5.— a f 6.20; haver f 3.60 af 3.90; paardeboenen f 6.60 a 7.—, bruine id. f 14 25 a 18.— citroen id. f 16,0 a f 18.duiven dito f 0,a witte dito f a r. mosterdzaad f 23,a 24,50 k&rwijsaad f 15,75 a blauwrntaandzsad f 14.50. Erwten groene f 12.50 a a f 22,grauwe f 15. a 28.—, vale f 16,— a 20.50witte f BROEK OP LANGEDI.TK 21 Oct. Aangevoerd Wortelen f 0 50 a 1.95 per 100 bar, Bloemkool le «sort f 0.a 0.2e f 1,20 a 2.Eoodekoel f 1.50 a 2.70, gels id. f 1.50 a 3 20, witte id. i 1.50 a 3.—, koolrapen f. 0.— a 0.nep (kleine uieD) f 1.75 a 2 40, uian f l.r;5 a 1.30, ilabeonen f 0.a 0.reu- senbloemkeoi f 3.— a 5.—, rammena» f 6.a 7. bieten f 4.a 7.50, 0 wagon wittekool h 10.000 Kg. f Station N0QEB-8CHARW0UDE, 21 Oct. Aange voerd zak aardappelen, —0 baal zilveruien. Groots muizen f 0.af 0 drielingen f 1.10 a f 1.40, kleine ziiveruien f 0.a 0.drielingen f 0.a 0,uien f 1.10 a f 1.30 per 50 K.G., roode keel f 1.2.90,

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2