STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Alkmaar. Gevonden Voorwerpen, Uit Noordschsrwoude Uit Schoor!. Uit Oudkarspel. Uit Stompetoren. CU Schagen Burgemeester Van Leeuwen treedt af. Het lustige weeuwtje. Oushnom Concert Tentoonstelling Aves. Woensdag 27 Oct. 1909, 's nam, 1 uur. liande«sdagschool Ter benoeming van het onderwijzend personeel aan de Handelsdagschool in deze gemeente zijn door B. en W. de volgende aanbevelingen aangeboden, opgemaakt ingevolge art. 3 der Verordening voor die school (Ge meenteblad Ho. 309) door ons college, na verhoor van den inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, belast met het toezicht op de handelsscholen enz., onder me- dedeeling dat Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken bereids goedkeuring van deze voordracht is gevraagd Iagezondeu Stukken. Eene verouderde wet Laatste Berichten, Burgemeester en wethouders «uilen de zaak nader onderzoeken en in een© volgende vergadering daar van verslag uitbrengen. De Gezondheids-Commissie te Purmerend gaf in overweging in de gemeentelijke politie-verordening bepalingen op te nemen betreffende de melkvoorzie- ning, het melkvervoer en het schoonmaken van die voorwerpen gebruikt voor het vervoer. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de be handeling van dit punt tot eene volgende vergadering' uit te stellen. Het schrijven van de Gezondheids- Commissie zal inmiddels bij de leden oirculeeren. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, ver meldende in ontvangst een subsidie van 550 van de Gemeente, werd daarna onveranderd vastgesteld. In totale ontvangsten en uitgaven geeft ze aan 197270. De gemeente-begrooting dienst 1910 werd daarna aan de orde gesteld. Bij de algemeen© beschouwingen merkte de heer Alblas op dat B. en W. niet voldaan hebben aan het indertijd genomen besluit betreffende het verleenen van eene subsidie aan het muziekkorps. Ilij zou dit bedrag nog op de begrooting willen geplaatst zien en dan de onvoorziene uitgaven met dit bedrag vermin- deren. De heer Hartog vereenigde zich met dit denkbeeld, ook de heeren Hierop en Govers. De voorzitter zeide dat het geen verzuim van B. en W. is, daar het college de begrooting zoo nauwkeurig mogelijk heeft nagegaan en geen gelegenheid had met het oog op de gemeente-financiën die subsidie op de begrooting te plaatsen. Wél heeft het korps nu een directeur uit Alkmaar, dien het moet betalen, maar een korps kan zooveel gebruiken als 't maar wil, doch 't gaat niet aan die kosten uit de algemeen© kas te voldoen. De gemeente heeft andere meer belangrijke uitgaven. De heer Govers wilde de twee subsidies aan de in dustrie- en ambachtsschool intrekken en de bedragen aan het muziekkorps geven, daar het veel beter is dat de boerenmeisjes in de boerderij blijven, en wat de ambachtsschool betreft, hij ziet daar niets anders van dan een overvloed van vaklieden, die elkander in den weg loopen. De heer Westerhof was het ten aanzien van de subsidie aan de industrieschool wel eens, maar wilde die aan de ambachtsschool handhaven. De heer Hartog sprak uit ondervinding en wilde de subsidie aan de industrieschool niet intrekken. De heer Alblas zeide dat het geld dat aan het mu ziekkorps wordt gegeven, geen weggeworpen geld is, en wees daarbij op andere Gemeenten waar dergelijke vereenigingen wel worden gesteund. De voorzitter zeide dat wanneer men begon aan de ze vereeniging subsidie te geven, misschien spoedig andere zullen volgen. De heer Hierop meende dat men de eerste niet kon weigeren uit vrees dat er meerdere vereenigingen zul len volgen. De heer Hartog meende dat wanneer ieder ingeze tene contribueerend lid was, de aanvrage niet noodig was. De voorzitter vond het onbillijk dat onder deze om standigheden het geld uit de gemeentekas gevonden werd. De heer Alblas handhaafde zijn voorstel en betreur de dat de voorzitter den toestand der Gemeente zoo zwart schildert. Een ieder zal moeten toestemmen dat de Gemeente finantieel vooruitgaat. Het voorstel van den heer Alblas om subsidie te geven in stemming gebracht werd aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer de Goede. Het voorstel van den heer Govers om de subsidie aan huishoud- en ambachtsschool in te trekken werd gesplitst en de subsidie van de ambachtsschool werd gehandhaafd met 5 tegen 1 stem (die van den voor steller). Over de subsidie aan de huishoudschool staakten de stemmen (voor intrekking waren de hee ren Westerhof, de Goede en Govers, en tegen de hee ren Hierop, Alblas en Hartog). De subsidie aan het muziekkorps werd daarna met algemeene stemmen bepaald op 25, met welk bedrag de post onvoorziene uitgaven zal worden verminderd. De begrooting werd daarna vastgesteld met alge meene stemmen tot een bedrag van 11243.50 in ont vangst en uitgaaf. Omtrent de verlichting aan de Stompetoren zeide de voorzitter dat het het beste was de eene lantaarn weg te nemen en er twee voor in de plaats te stellen en wel een bij het postkantoor en een bij het Witte Kruis. Ha eenige toelichting van den heer Hartog werd aldus besloten de uitvoering aan Burgemeester en Wethouders overlatende. Bij de rondvraag wees de heer Hartog op den treu- rigen toestand van den toegangsweg naar het station voor zooveel het gedeelte aangaat in onderhoud bij de Maatschappij. Aan burgemeester en wethouders werd na eenige bespreking opgedragen met die maatschappij in cor respondentie te treden ten einde daarin verbetering te krijgen. De heer Govers merkte op dat op den hoek bij de kerk nog steeds niet geplaatst is een waarschuwings bord voor langzaam te rijden. Reeds vroeger sprak hij daarover en hij zou niet gaarne zien dat de put ge dempt werd wanneer het kalf reeds was verdronken. De voorzitter zeide, dat er een groot wit bord staat van den Wielrijdersbónd als de paarden er nu maar niet voor schrikken. De heer Govers bracht daarna nog onder de aan dacht de slechte gevaarlijke hekken met prikkeldraad van de heeren Helder en Lakeman. De voorzitter zegde zijne bemiddeling toe om daar in verandering te brengen. De openbare vergadering werd daarna gesloten, de raad ging over in geheime zitting ter behandeling van het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag. Bij de Herv. Gem. te Heer-Hugowaard is beroep toegezegd aan E. W. ten Over, prop. te Assen. Zondag 31 dezer zal door Ds. Scholte alhier afscheid worden gepreekt. Zondagavond omstreeks elf uur werd alhier een der twee arbeiderswoningen in de duinen door het onwe- der getroffen zonder brand te veroorzaken. Yan het dak zijn veel pannen afgeworpen, 3 ruiten zijn stuk geslagen, het deurkozijn is naar hinnen geduwd en door den bliksem gevormde gaten in den muur is hij het woonvertrek binnengeslagen, waardoor de spiegel werd verbrijzeld en een balk grootendeels versplinterd is. Aan dien balk hing de lamp, die aan ontelbare stukken op de tafel kwam. De man, die aan tafel nog juist den tijd had aangeteekend, welke tusschen licht en slag was verloopen, werd bewusteloos met het pot lood in de hand en een stuk balk op de borst gevon den door den toegesnelden buurman, naar wiens gezin de vrouw met drie kinderen was gevlucht. Dezé vrouw was zoo ontsteld, dat zij geruimen tijd niet wist, wat er gebeurd was. De man kwam later weer bij, doch wist ook niets van het onheil te vertellen. Later werd ook hij bij de buren gebracht en werd ge neeskundige hulp ingeroepen. De man is nu in zoo verre hersteld, dat zijn zinnen weder normaal zijn, doch in borst en armen gevoelt hij nog veel pijn. Zijn vrouw en kinderen, hoewel zeer zenuwachtig, zijn ta melijk in orde. Dit geval is eene vingerwijzing om deze gebouwen van een afleiding te voorzien. Dinsdag brandde alhier het woonhuis bewoond door den meelmolenaar P. tot den grond toe af. Gelukkig dat de -wind niet van richting veranderde, anders had het ongeluk niet overzien kunnen worden. De verkiezing van een commissaris voor Schermeers Brandcontract voor gebouwen op Maandag j.l. gehou den, heeft tot uitslag dat er een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. Buren en J. B. Kraakman. Tot directeur vsn de gasfabriek alhier is benoemd de heer G. J.j van* der Msaten, adjunct directeur te Lerden* Naar aan de „Tel." uit 'i-Gravenhage gemeld wordt, heeft de heer mr. W. F. van Leeuwen aan H. M. de Koningin ontrlag gevraagd ala burgemeester van de gemeente Amsterdam. Mr. Von Leeuwen heeft zich thans reeds 14 jaren met het Dsgelgkseh Bestuur van Amsterdam belast, 6 jaar als wat houder en 8 jaar als burgemeester Wij mogen schrijft het „Hbld.", een enkele op. merking maken over het fait, dat hedenmorgen reeds het bericht omtrent het ontslag van mr. Van Lreuwen in het dagblad de „Telegraaf' stond. Het ontflag is eerst enkele dagen geleden doermr. Van Leeuwen ingediend en door hem isjj zelfs aan ïjjn naaste familieleden hiervan geen mededeeling gedaan. Het is zeer merkwaardig «lat uit Den Haag, waar vandaan anders nooit dergelijke berichten ontgdig komen, thans wellicht nog vóór H. M. de Koningin den brief van mr. Van Leeuwen ontvang'n heeft zulk een mededeeliog aan een dagblad gedaan wordt. De' Hsugiche ambtenaar die zich aan deze schending van zijn ambtsgeheim hesft schuldig gemaakt, schijnt niet te begrijpen hoe daardoor verdenking op an' era geworpen wordt. Immers, juist gisteren ia in hst col lege van B. en W. door den burgemeester in at'ikt vertrouwen medegedeeld dat bij ontslag had gevraagd. Het Lustige weeuwtje zal ook te Alkmaar zich laten bewonderen. Zij heeft in verschillende steden van ons land zeer veel bewonderaars getrokken en met haar dolle grappen'heel wat lachers op haar hand gekregen. Zij is populair geworden en haar faam is haar zelfs hier al vooraf gegaan. Zingt en speelt men niet reeds sinds lang haar aardige melodieën? Dat is een goede introductie. Het is de beste weg, die „tot nadere ken nismaking" leidt. Daarom mag verwacht worden, dat velen uit de stad en ook uit de omgevig van de gelegenheid zullen gebruik maken om haar te leeren kennen en voorspeld mag worden dat hun dit „aange naam" zal zijn. Te hopen is het dat „het weeuwtje" ook op aangename wijze met het uitgaande publiek in Alkmaar in kennis komt, dat het wordt ontvangen. zooals bijv. haar verre nicht, de Dollarprinses werd ontvangen. Men herinnert zich dat misschien nog wel: een volle zaal en een goedlachsch publiek. Het Lustige weeuwtje is van hetzelfde genre. Zij is slechts 8 dagen getrouwd geweest voor zij weduwe - geen treurende! werd en is toen naar Parijs gegaan om daar naar hartelust te genieten. Galante ridders zwermen om haar als bijen om een koningin. Eén is er die bijzonder in den smaak valt, maar die op de proef gesteld moet worden om te zien, of ook hij wel licht een millioenenjager is. Zij zegt, dat zij bij her trouwen de beschikking over haar vermogen verliest. Des ondanks komt de lang verbeide liefdesverklaring en daarop volgt lachend de verklaring van het guitige vrouwtje dat de beschikking over haar vermogen moet worden overgedragen aan haar tweeden man! Meer zullen we maar niet van den inhoud zeggen. Mej. Corry Pinksen wordt algemeen geprezen als het schalksche, guitige, naïeve, brutale weeuwtje, dat steeds weet te behagen zoowel door haar actie als door haar melodieuze stem, do heer van Beem als de minnaar en als walser! moet heel goed zijn, de heer van Dijk laat door zijn koddige mimiek en leuke uitvallen de menschen lachen. Enfin, men kent het gezelschap, waarvan de heer Janmart directeur is en weet dus wat men te wachten heeft. Het zal, gezien het succes van het gezelschap bij vroegere gelegenhe den, voor hen, die heden over acht dagen de opvoering willen bijwonen, zaak zijn zich vroegtijdig van goede plaatsen te verzekeren! Door een zetfout is in het nummer van gisteren onder stadsnieuws vermeld dat het Oushoornconcert Maandag zou plaats hebben. Dat had natuurlijk Woensdag, heden avond, moeten zijn. Door „Aves"-Vereeniging van pluimveeliefhebbers voor Alkmaar en omstreken is besloten hare zevende Hationale tentoonstelling van pluimvee, konijnen, ge reedschappen enz. te houden op 7, 8 en 9 Januari 1910 in de zalen van Diligentia. Zoodra de uit te loven Eereprijzen bekend zijn het bestuur hoopt dat het aantal zeer groot zal zijn, omdat de tentoonstelling steeds in omvang en belang rijkheid toeneemt zullen de programma's ten spoe digste verzonden worden. Agoediu WOEHSDAG: Alkmaarsche Tooneelvereeniging, repetitie, 81/2 uur precies bovenzaal café „Suisse (Matthijsen) lange straat. Mannenkoor „De Vereenigde Zanger*," repetitie, 's avonds 8 uur, gr. zaal H. PI. Koffiehuis, Luttik Oudorp. Gymn.-ver. „De Halter", ledenafd. 89 uur, adspir.- afd. 910 uur, 't Gulden Vlies. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 81/4 uur. Gem. Koor, „Zanglust," 71/2 uur. DOMDERDAG: Gem. Zangv. „Hieuw Leven," repetie, 8 uur, Unie. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, 3de af deeling van 53/4—63/4 uur. Jongens, 2de afd. van 78 uur, in het „Gulden Vlies, Koor straat. Danscursus-Groen, 8 uur, „Harmonie." Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur. Gem. Zangv. „Hieuw Leven," repetitie, 8 uur, in de Unie. OPEHBARE VERMAKELIJKHEDEH. WOEHSDAG: Mannenzangver. „Excelsior," openb. uitv., 8 uur, Diligentia. Oushoornconcert, 8 uur, Harmonie. DOHDERDAG. Alkmaarsche Tooneel-Vereeniging, openbar# uitvoe ring, 8 uur, Harmonie. VERGADERING van den Voorzitterde Burgemeester, de heer G. Ripping. Secretariede heer O, D. Donate, Tegenwoordig asla iaden. De notulen der vorige vergadering worden goed gekeurd. 1. Mededeelmgen. a. dat is ingekomen een schrijven d.d. 11 October 11. van den Minister van Binnenlandsche Zaken, hou dende bericht der goedkeuring van 's raadsbesluit van 7 September 1.1. tot verhooging der jaarwedde van den directeur der Burgeravondschool, de Avondschool voor handwerkslieden en den Handelsavondcursus. Voor kennisgeving aangenomen. b. alsvoren, het Proces-verbaal van verificatie der gemeentekas op 20 September 1.1. In kas was 15042.46. Alsvoren. c. alsvoren, een schrijven d.d. 15 September 1.1. Ho. 23 van de Gedeputeerde Staten, ten géleiue van het goedgekeurde 1ste suppletoir kohier van den hoofde lijken omslag, dienst 1909. Alsvoren. d. alsvoren, een schrijven d.d. 26 September 1.1. van Dr. M. Boas, houdende dankbetuiging voor de op 15 September 1.1. te zijnen gunste gedane uitspraak. Alsvoren. e. alsvoren, een adres dd. 27 September 1.1. van dr. M. Boas, houdende het verzoek om eervol ontslag uit zijne betrekking van tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium tegen 1 December a.s. zijnde de Inspecteur der Gymnasia ter zake gehoord blijkens diens schrijven d.d. 29 September 11. Ho. 407. f. alsvoren, een adres dd. 20 October 11. van mej. J. M. Duijs, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Burgerschool tegen 1 Februari a.s. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend. g. alsvoren, een schrijven d.d.18 September 1.1. van den heer A. Versteege, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot directeur der Handelsdag- sehool. Voor kennisgeving aangenomen. h. alsvoren, een adres dd. 18 October 11. van dr. J. Dirken, houdende het verzoek zoodanige maatregelen te nemen, dat het maken van waterclosets in de wo ningen mogelijk zij. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. i. alsvoren, een adres dd. 7 October 11. van verschil lende gymnastiekvereenigingen, houdende het verzoek te willen besluiten tot den bouw van een nieuw turn- lokaal, ingericht naar de eischen des tijds. Alsvoren. j. alsvoren, een adres dd. 9 October 11. van „Aves," vereeniging van pluimveeliefhebbers te Alkmaar, hou dende verzoek om subsidie voor eene op 7, 8 en 9 Ja nuari a.s. te houden tentoonstelling. Gesteld in handen van B. en W. ter afdoening, k. alsvoren, een adres dd. 28 September 11. van de agenten van politie le klasse, houdende het verzoek cm de verordening, regelende de inrichting der ge meente-poli tie, voor zooveel hunne jaarwedden aan gaat, te willen wijzigen. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. 1. alsvoren, een adres d.d. 10 September 11. van de politievereeniging „Met en voor elkaar," houdende het verzoek om de jaarwedden van de agenten van po litie aan eene herziening te willen onderwerpen. Alsvoren. m. alsvoren, een adres dd. 22 September 11. van H. Mooij c. s. zich noemende: de gezamenlijke kaashande laren der Zatei'dagsche Kleine Kaasmarkt, houdende het verzoek om, in verband met de verplaatste eieren- markt, de Kleine Kaasmarkt te verplaatsen naar het Hof. Alsvoren. n. alsvoren, een adres dd. 29 September 11. van L. Frankenberg' c. s., zich noemende winkeliers in de Langestraat en daaraan grenzende straten, houdende het verzoek de eierenmarkt te verplaatsen naar de Steenenbrug. Gevoegd bij het dossier in afwachting van het re sultaat der thans te nemen proef. o. alsvoren, een adres dd. 6 October 11. van W. Kol lenberg c. s., zich noemende neringdoenden in den om trek van de vroegere eierenmarkt, houdende het ver zoek de bedoelde markt weder terug te brengen naar de Langestraat. Alsvoren. p. alsvoren, een schrijven d.d. 13 October 11. Ho. 418 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, houden de het verzoek om ten spoedigste de aanlegplaatsen aan de Kanaalkade uit te breiden of te verlengen, de Kanaalboorden buiten de steigers in orde te brengen, het terrein aldaar langs de steigers en tusschen de rails te bestraten en aldaar een goed werkende kraan aan te brengen. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. q. alsvoren, een schrijven dd. 21 September 11. Ho. 6083 van den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende bericht, dat de benoemingen van de heeren dr. Klinkenberg, Herckenrath, Leijdesdorff en Glasz, de twee eerstgenoemden voor vast, de twee laatstge noemden tijdelijk, worden goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen, r. alsvoren, een adres dd. 25 October 11. van ver schillende vereenigingen te dezer stede, houdende het verzoek om de motie van de heeren Glinderman, Dor- beck en Zaadnoordijk, in zake de gehuwde onderwijze res in de school, niet aan te nemen. Gevoegd bij punt 13 der agenda. s. alsvoren, een schrijven dd. 26 October 11. van de heeren Curatoren van het gymnasium, houdende aan beveling ter benoeming van een leeraar in de Heder- landsche taal aan de genoemde inrichting. t. alsvoren, een schrijven van den heer A. J. Cas- Gevoegd bij punt 2 der agenda, pers om eervol ontslag met ingang van 1 Januari 1910 als leeraar aan de Burgeravondschool en de avondschool voor Handwerkslieden. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend. Benoeming onderwijzend personeel aan de a. Voor leeraar in Boekhouden, Handelsrekenen, Algemeene Handelskennis en Handelsrecht: den heer A. Versteege, benoemd directeur. b. Voor leeraar in Hederlandsch en Geschiedenis 1. den heer A. A. van Rijnbach, tij del. leeraar R. II. B. S. te Meppel. 2. den heer G. Schuringa, on derwijzer te Amsterdam. Deze benoeming is vast, de andere zijn tijdelijk. c. Voor leeraar in de aardrijkskundeden heer G. Trouw, leeraar aan het Gymnasium te Alkmaar. d. Voor leeraar in natuurwetenschappen en waren kennis: 1. den heer dr. L. M. van den Berg, stads- apotheker te Alkmaar. 2. Mejuffr. J. S. H. Hietink, loerares Wilhelminaschool te Utrecht. e. Voor leeraar in wiskunde: 1. den heer dr. L. M. Klinkenberg, benoemd leeraar aan het Gymnasium te Alkmaar. 2. Mejuffr. J. S. H. Hieitink, leerares Wil helminaschool te Utrecht. f. Voor leeraar in Duitsch en correspondentie: 1. den heer L. Leijdesdorff, leeraar, aan het Gymnasium te Alkmaar. 2. den heer G. Ras, leeraar instituut Hofland te Amsterdam. g. Voor leeraar in Fransch en correspondentie: 1. den heer O. J. Sauveur te Groningen. 2. den heer H. de Hoo, tijd. leeraar aan de Cadettenschool te Alk maar. h. Voor leeraar in Engelsch en correspondentie: Mejuffr. C. Land, leerares te Haarlem. i. Voor leeraar in schrijven: den heer G. A. A. Eeltink, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Alkmaar. k. Voor leeraar in teekenen: 1. den heer J. Cock, leeraar aan de Cadettenschool te Alkmaar. 2. Mejuffr. J. G. Th. van Eijbergen, leerares Huishoudschool te Alkmaar. B. en W. verzoeken den Raad uit deze aanbevelin gen eene keuze te doen, met dien verstande dat de leeraar bedoeld sub a worde voorzien van eene vaste aanstelling en de overige leeraren tijdelijk worden be noemd voor den cursus 1909/10 en tevens den datum der infunctietreding aan het college over te laten. Het is de bedoeling om aan Mej. Land, indien zij mocht worden benoemd, 150 toe te kennen als ver goeding van reiskosten, zoolang het aantal lesuren 4 bedraagt. Benoemd worden: a. De heer Versteege met algemeene stemmen; b. de heer A. A. van Rijnbach met algemeene stem men; c. de heer G. Trouw met alg. st. d. de heer dr. L. M. van den Berg met alg. st. e. de heer Dr. L. M. Klinkenberg met alg. st. f. de heer L. Leijdesdorff met 13 stemmen, 3 blan co en 1 op den heer Ras. g. de heer H. de Hoo met 13 st. op den heer Sau- veuh waren 4 stemmen uitgebracht. h. Mej. O. Land met 16 stemmen en 1 blanco. i. de heer G. A. A. Eeltink met algemeene stem men. k. Mej. J. G. Th. van Eijbergen met 11 stemmen, op den heer J. Cock waren 6 stemmen uitgebracht. Benoeming leeraar Cynuieslum. Ter benoeming van een leeraar in de Hederlandsche taal aan het gymnasium ter vervulling der vacature, ontstaan door het met ingang van 1 Hovember a.s. aan den heer dr. J. A. Vor der Hake verleend eervol ontslag is de volgende voordracht opgemaakt: 1. A. A. van Rijnbach, doctorandus in de Heder landsche letteren, tijdelijk leeraar in het Hederlandsch en de Geschiedenis aan de R. H. B. School te Meppel. 2. J. van der Horst, doctorandus in de Hederland sche letteren te Lienden. Benoemd de heer A. A. van Rijnbach met alg. stem men. Tot lid en plaatsvervangend der commissie van aan slag in de bedrijfsbelasting worden herbenoemd de heeren A. Goede Dz. en S. de Lange P. Bz. Vastgesteld werd de verordening op het bestuur van het Burgerweeshuis. De belangrijkste wijziging in het ontwerp is, dat een regentesse geen presidente zal mogen zijn. Aangenomen werd het voorstel be treffende de werkzaamheden op de algemeene be graafplaats, betreffende de heffing van schoolgeld aan de Handelsdagschool, de bestrijding der tubercu lose, de jaarwedden van de leeraren aan het gymnasi um, de verbouwing der meisjesschool. Vastgesteld werd de rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en van de Stads-apotheek. Goedgekeurd werden de begrootingen van de gemeente-gasfabriek, van de stadsapotheek, van het burgerlijk armbestuur en van de gemeentereiniging. Ook werd aangenomen het voorstel tot het overne men van grond langs de Hieuwpoortslaan. De motie inzake de gehuwde onderwijzeres werd van deze agenda afgevoerd. Aan de gezondheidscommissie werd 1111.62 toege kend, welke werd voorgeschoten in verband met het woningonderzoek. Tenslotte werd vastgesteld de pen sioensgrondslag van den heer dr. L. M. Klinkenberg als leeraar aan het gymnasium alhier op 2400. Mij voorbehoudende om op meer gelegen tijd uit voeriger te antwoprden op het artikel der Redactie in no. 248 van dit blad, moet ik nu reeds een feit mede- deelen ook ter kennis gebracht van Z. Ex. den Mi nister van Justitie in mijn request over de veemarkt, dat een afdoend antwoord geeft op bovenstaande vraag. Bij vonnis van den heer Kantonrechter te Alkmaar d.d. 14 Mei 1909 is de heer B., industriëel alhier, ver oordeeld tot eene boete van 20 (subsidiair 3 dagen hechtenis) wegens overtreding van art. 1 der.Zon dagswet, doordat hij op Zondag eene stoomboot liet verven. Vrij zeker is het betrekkelijke proces-verbaal opgemaakt door de gemeente-politie. Elders zijn een paar maanden geleden eenige perso nen bekeurd, omdat zij op Hemelvaartdag openbaren arbeid verrichten, want de wet beheerscht ook d«e al gemeen erkende Christelijke feestdagen. Als de zaak maar door-de organen der uitvoerende macht wordt aangepakt, dan zal m. i. geen lid der rechterlijke macht in Hederland het wagen deze be staande wet niet toe te passen. Er zijn anders nog (hoogste) rechters in 's-Gravenhage. Die Zondagswet is dus waarlijk geen „stompe bijl." Wat wèl stomp is? Dat is de sabel der politie. Die van de Gemeente Alkmaar wordt ten minste ter gelegen heid van den beruohten koeien-Zondag gansch en al onschadelijk gemaakt. Vergelijkt men den toestand op 31 October a.s., als dien Zondag de nergens aangekondigde markt op de openbare pleinen toch wordt gehouden, met hetgeen den heer B. in ditzelfde jaar overkwam, dan moet men wel denken aan tweeërlei maat of aan het net dat de gewone visschen vangt, maar .waar de groote visschen door heenbreken. De „bedoelde" stadgenoot. Alkmaar, 26 Oct. 1909. [Het geval, dat de inzender het eerst noemt, was ook ons natuurlijk bekend. Inderdaad wordt er heel sporadisch wel eens geverbaliseerd wegens het doen werken op den Zondag zonder vergunning. Maar wat ons niet bekend is, waarover ook de inzender niet spreekt en waarop het hier aankomt, dat zijn verbalen wegens het houden van een markt op Zondag. De bijl, waarmede men een enkel takje kan afhakken kan im mers wel te stomp zijn om een stevigen boom te vel- len! Red. Alkm. Ct.] Te bevragen aan het Politie-bureau van 912 uur. Een koralen halsketting, een ceintuur, een rozen krans, een potlood, een fantasiering, twee portemon- naies met eenig geld, een sleutel, een ladder, een kin- derzak, twee portretten, een fietspomp, een touw, een mand, een dekkleed en een zakdoek. Alkmaar 27 October 1909. De Commissaris van Politie, W. Th. VAH GRIETHUI J SEH. OHGELUK OP ZEE. LOHDEH, 27 Oct. (V. D.) Het stoomschip Hestia uit Glasgow is gedurende een hevigen storm tegen een granietrots geloopen. 30 man verdronken, waaronder de kapitein en alle officieren. 6 p: raonen werden ge red, waaronder 1 officier.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2