DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, No, 255 Honderd en elfden Jaargang. 1909. Deze Courant wordt eSken avond» behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikmaar f O9S05 franco door het geheeie Rijk f 1, A* jinderiijke nummers '3 Cents. Prijs der gewone advertentiên: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco san de N. V» Boek- en Handelsdrukkerij HERMs. COSTER ZOON,, Voordam C 9. MAANDAG i NOVEMBER. Algemeen Rapport Memorie van Antwoord R1 NNEN LAND. der sectiën van den Raad der gemeente Alkmaar over de gemeente-begrooting dienst 1910. van Burgemeester en Wethouders. Algemeene Btschouwingen. UITGAVEN. Het ontslag van burgemeester Van Leeuwen. i COURANT ALKMAAR, 1 November. Sprak men vroeger dikwijls van cosas d' Espana, van Spaansehe zaken, men kan tegenwoordig, hoewel er ook nog in Spanje hoogstmerkwaardige gebeurte nissen plaats vinden, spreken van Grieksche zaken. Alles wat met Griekenland in verband staat zelfs de „zaken" die sommige consuls van dat land weten te doen, bijv. een zekeren consul Lehman draagt een eigenaardig cachet. Het leger, de vloot, de recht spraak, de opvoering, de politiek, het is allemaal even bedenkelijk. Nu weer heeft meneenzonderlinggevalvan muiterij gehad. De actieve rol, welke het militarisme bij de crises in Turkije en in Perzië heeft gespeeld, wil het blijkbaar thans ook in Griekenland vervullen. Er is een militair verbond dat eenigen tijd geleden zeer veel van zich spreken deed. In den laatsten tijd scheen het zich rustig te houden. Blijkbaar heeft het echter gerekend buiten de eischen van jonge marine officieren, die niet tevreden waren met de voorgestel de hervormingen. Op eigen handje hebben die heer tjes onder aanvoering van een hunner, Tybaldos ge- heeten, getracht een revolutie te verwekken, maar zij hebben het niet verder kunnen brengen dan een muite rij. Op de plaats waar eens de Grieken onder The- mistocles een overwinning behaalden op de Perzen, hebben nu de Grieken gezegevierd over -andere Grieken. Tybaldos en de zijnen hadden namelijk het arsenaal van Salamis bezet en zich van een deel der onderzeesc-he vloot verzekerd. Het „militaire verbond" bleef evenwel de regeering trouw. Onder leiding van kolonel Zorba, de president van het verbond, werd het eiland bezet met cavalerie, gendarmerie en infanterie, terwijl de vloot onder bevel van admiraal Miaulis zich in de nabijheid bevond. Een half uur werd er gevoch ten. De muiters waren genoodzaakt zich over te ge ven. Tybaldos wist echter met enkele andere officie ren te ontkomen. Zij zwerven thans in de bergen rond en worden achtervolgd door patrouilles, die bevel ontvangen hebben vani de wapenen gebruik te maken, wannneer hun tegenstand geboden wordt. Het militaire verbond heeft de regeering de overwin ning doen behalen. Hieruit volgt, dat zij op het oogenblik feitelijk het heft in handen heeft eigen aardig is het, dat het Tybaldos was die dezen zomer den uittocht der militairen bewerkstelligde. Verdere verrassingen zijn niet buitengesloten. D© militairen zullen nu over politieke aangelegenheden te zeggen hebben. Morgen kan er een nieuwe Tybaldos opstaan, die meer succes behaalt en die de heele dynastie doet verdwijnen. Ook in politiek opzicht is de ontevredenheid groot. Zoo wordt gemeld, dat alle Kamerleden der oppositie zoo snel mogelijk aan de komedie der Kamerzittingen een einde gemaakt willen zien. Alle wetsontwerpen, die de Kamer meest zonder debat goedkeurt, vindt men schadelijk en onzinnig. De bezuiniging, door de regeering aangekondigd, loopt op niets uit. De ophef fing van eenige rechtbanken b.v. zou door de reiskos ten van getuigen duurder uitkomen. Het volk ziet in de voorgestelde opheffing van die rechtbanken, van scholen en dergelijke besparingen meer reactie en is verbitterd. Dat ook versterkt de vrees dat koning George een onzekere toekomst tegemoet gaat. e Sectie. De Sectie stelt voor om bij uitzondering de hiergenoemde arbeiders 20 meer loon te geven, daar de verrichtte arbeid inderdaad te weinig wordt betaald. Volgnummer 119. De Voorzitter dezer Sectie heeft uit de discussies begrepen de bedoeling om het bedrag op dezen post van 80 op 100 te brengen. Is deze meening juist, dau kunnen B. en W. zich met het voorstel vereeni gen. Volgnummer 131. le Sectie. De Sectie vraagt wanneer een voorstel le en 2e Sectie. De plannen hieromtrentzijn den van B. en W. verwacht kan worden tot invoering van beerputten mogelijk te maken en of het aanschaffen van motor-voertuigen niet wenschelijk zoude zijn. 2e Sectie. Twee leden der Sectie zouden gaarne zien dat ten spoedigste een beslissing zou kunnen ge nomen worden omtrent het gebruik van beerputten naast het tonnenstelsel; zij spreken de wenschelijkheid uit dat B. en W. met bekwamen spoed dienaangaande den Raad voorstellen zullen doen. Volgnummer 132. 3e Sectie. Eeu lid der Sectie vraagt hoever het ge komen is met het rapport der Melkvoorziening. 22en Mei 1.1. door B. en W. aan de Gezondheidscom missie toegezonden, ter voldoening aan art. 6 van de Gezondheidswet. Zoowel de commissie van bijstand voor den reinigingsdienst als die voor de publieke werken konden zich met die plannen volkomen veree nigen. 2e Sectie. De Sectie vestigt de aandacht van B. en W. op de verouderde toestand van de schoolbanken in de 4e gemeenteschool en vraagt of het niet gewenscht is maatregelen te nemen opdat voldaan worde aan de tegenwoordig gestelde eischen. De Raad heeft in zijne vergadering van 30 Septem ber 1908 op ons voorstel (Bijlage No. 76) besloten: aan heeren Gedeputeerde Staten van Noordholland, in antwoord op hunne circulaire van 29 Juli 1908 No. 70, te berichten, dat deze vergadering zich in beginsel bereid verklaart de quaestie der melkvoorziening ter hand te nemen en zich voorneemt te zijner tijd maat regelen te verordenen welke tot het gewenschte doel kunnen leiden. Tot nu toe achten B. en W. den tijd nog niet gekomen deze aangelegenheid onder de oogen te zien. Volgnummer 142. Aan den Directeur der gemeentewerken is opgedra gen eene nauwkeurige begrooting op te maken ver bonden aan een afdoende verbetering der schoolban ken in de 4e gemeenteschool. Te zijner tijd zullen den Raad ter zake de noodige voorstellen bereiken. 2e Sectie. Een der leden vraagt of het toezicht op het schoonhouden der schoollokalen voldoende is ge regeld, zoodat de verordening gehandhaafd wordt. Volgnummer 144. le Sectie. Alhoewel de Sectie zich vereenigen kan met het voorstel van de Commissie op het Middelbaar Onderwijs, om in het gebouw van de Burgeravond school een nieuwen vloer te maken, vermeent één lid der Sectie dat de aanleg in den beginne onvoldoende is geweest. 3e Sectie. Twee leden der Sectie stellen voor in plaats van een houten vloer een terrasso-vloer te leg gen in de kleedkamer van de Burgeravondschool. Het toezicht op het schoonhouden der lokalen is voldoende. De desbetreffende verordening wordt niet in al hare strengheid nageleefd, omdat de zeer hooge kosten die daaruit zouden voortvloeien het vermoeden wettigen dat de te verkrijgen resultaten te duur be taald zouden zijn. Volgnummer 151. Dit volgnummer moet met 275 verhoogd worden voor het maken van een nieuwen houten vloer in de garderobe. Zie begrooting Directeur Gemeentewer ken, volgnr. 149. le Sectie. Dat de aanleg in den beginne onvoldoen de zou zijn geweest, kan geenszins worden toegegeven, immers geen der andere gelijktijdig gemaakte vloeren vertoont gebreken. ,1e Sectie. De Sectie vraagt of uit de post Leermid delen ook de bureaukosten van den Directeur bestre den moeten worden of op welke wijze die anders zullen worden gevonden. - Tv'ViKL'l 3e Sectie. Daargelaten dat een eenvoudige terrasso- vloer ongeveer 165 meer zou kosten, meenen B. en W. het maken van een dergelijken vloer te moeten entraden, waar het niet is uitgesloten, dat h'et lokaal te eeniger tijd eene andere bestemming zal erlangen Volgnummer 153. 2e Sectie. De Sectie vraagt of bet niet gewenscht is, de begrooting van de Handelsdagschool in over eenstemming te brengen met de begrooting van het Gymnasium, wat betreft de volgorde en samenstelling der verschillende deelen. le Sectie. B. en W. stellen voor het bedrag voor aanschaffen leermiddelen te splitsen, n.l.voor aan schaffen van leermiddelen 250; bureaukosten van den Directeur 50. 2e Sectie. In het vervolg zal met deze opmerking rekening worden gehouden. Volgnu'mmer 182. le Sectie. Eenige leden der Sectie wenschen het salaris van den Directeur van het stedelijk muziek korps met 50 te verhoogen; anderen konden zich hiermee niet vereenigen. 2e Sectie. Naar de meening der Sectie zou het niet onbillijk zijn dat deze post thans eene verhooging on derging; zij spreekt daarom den wensch uit dit volg nummer b. v. met 500 te verhoogen, behoudens eene door den Raad nader vast te stellen regeling van deze verhooging. Volgnummer 194. le en 2e Sectie. In beginsel kunnen B. en W. zich met de uitgesproken wenschen vereenigen. Echter wordt het noodig geacht vooraf overleg te plegen met de Commissie van toezicht over het stedelijk muziek korps. e Sectie. 2 leden der Sectie verzoeken B. en W. inge licht te mogen worden omtrent hun toezegging, ge daan in de memorie van antwoord bij de begrooting van 1908, waar zij bereid waren het vraagstuk der Werkloozen-verzekering in studie te nemen en of het resultaat dier studie eerlang den Raad zou bereiken; één lid is tevens van meening dat, waar reeds meer malen deze zaak is ter sprake gebracht, het gewenscht is dat van uit den Raad eene commissie wordt be noemd om, evenals reeds in verschillende gemeenten is geschied, het vraagstuk der Werkloozen-verzekering ter hand te nemen, om met den meesten spoed voor stellen bij den Raad te kunnen indienen. Twee leden zouden omtrent de verzekering tegen werkloosheid een afwachtende houding willen aanne men, aangezien aan de verschillende bestaande stel sels gewichtige bezwaren verbonden zijn en dit vraag stuk voor een gemeente als Alkmaar minder urgent is dan voor de grootere gemeenten. Volgnummer 198. 2e Sectie. De Sectie vraagt om de speelplaatsen bij de scholen te overdekken, voor zoover dit met het oog op het geven van Vrije- en Orde-oefeningen noo dig blijkt te zijn. Gelijk door den Voorzitter der Sectie reeds is me degedeeld, zijn B. en W. in afwachting van het door de Staatscommissie, benoemd bij K. B. van 30 Juli 1909. No. 42, (Staatscourant No. 190), uit te brengen rapport. Mocht intusschen in den aanstaanden win ter de noodzakelijkheid blijken van hulp van gemeen tewege, dan zullen B. en W. de noodig© voorstellen doen. 2e Sectie. Waar het besluit omtrent het maken van twee bruggen reeds eenige maanden geleden is geno men, dringt de Sectie op eenigen spoed aan tot het indienen der plannen, opdat ten spoedigste deze wer ken in uitvoering zullen kunnen komen. De Commissie van Rapporteurs, A. FORTUIN. M. UITENBOSCH. ZAADNOORDIJK. Den Directeur der gemeentewerken is opgedragen ter zake den Districts-schoolopziener te raadplegen en daarna een advies uit te brengen omtrent het ma ken van weinig kostbare speelplaatsen, daar waar deze nog ontbreken. Daarna zullen B. en W. den Raad een voorstel aanbieden. Volgnummer 201. Aan de plannen wordt, naar de Directeur der ge meentewerken mededeelt, tusschen de gewone werk zaamheden door, geregeld doorgewerkt. Beantwoord den 22en October 1909. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Tweede Kamer De leden van de Tweede Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 November a.s., des namiddags te l1/2 ure. Deze vergadering is, naar het Haagsche Correspon dentiebureau meldt, belegd tot regeling van werkzaam heden. De voorzitter heeft het voornemen om aan de centrale afdeeling voor te stellen, behalve de daartoe in de vorige vergadering aangewezen onderwerpen, nog de volgende wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken: naturalisaties; nadere wijziging van de wet betrekkelijk het begraven van lijken, de hegraaf- plaatsen en de begrafenisregten; onteigening voor de uitbreiding van het stationsemplacement Apeldoorn; suppletoir© Oorlogsbegrooting voor 1908; suppletoire begrooting voor het Departement van landbouw enz. voor 1908; idem van Justitie voor 1908; idem voor hoofdstukken II (Hooge Colleges) en VII B (Finan ciën voor 1908) verhooging en aanvulling van de be grooting van het Eonds voor de uitvoering der Tiend- wet en aanvulling der wet tot instelling van dat Fonds. ÜEMENÜD MiEUWS. Gcvaailijke gasten. Te Winschoten logeerden in een hotel sedert 3 Oct. drie Duitscherseen heer en twee dames. Ilij noemde zich Fokko Riesen en zei uit Berlijn te komen. De da mes heeten zijn vrouw en zijn schoonzuster te zijn. Hun doel was kennis te maken met het „steinreiche Holland," „Riesen" noemde zich firmant in een „Bankgeschaft." De hotelhouder vroeg eens om betaling. Toen gaf de Duitscher voor burgemeester van Bremen te zijn geweest. Hij had plotseling moeten vluchten en wacht te nu hier een geldleening van zijn rijke .familie af. Achtereenvolgens promoveerde hij nu nog tot „verte genwoordiger van een Belgisch kassierskantoor" en tot „agent van een magazijn van kunstmeststoffen te Berlijn." Inmiddels ging de rijkspolitie op informatie uit. Dagelijks informeerde de vreemdeling op het postkan toor, of er ook aangeteekende stukken voor hem .waren aangekomen, docli telkens kreeg hij nul op 't request. De officier van justitie vernam van den Nederland- séhen consul te Bremershaven, dat de man waarschijn lijk niet Riesen, maar Morisse heette, die namelijk van zijn vrouw was gescheiden en met de gezusters Schna- der naar Nederland was uitgeweken. Uit den Duitschers papieren blèek, dat de man in derdaad Morissen. heette. Thans, is hij met zijn dames ter beschikking gesteld van den grenscommissaris te Nieuweschans, nadat de rijksveldwacht bij hem iu be slag had genomen een pistool met 40 patronen. Maan dag wordt het drietal, als zijnde zonder middel van "bestaan, ter beschikking gesteld van de Duitsche po litie.' oppasser, die daar ook passeerde, had den jachthond van den heer van Dijk van 't Velde bij zich en stuur de deze op langoor af. De haas sprong van benauwd heid in de gracht en zwom weg. Daarop liep de oppas ser met den hond naar de overzijde en de hond zwom den haas tegemoet, pakte hem beet en bracht hem bij zijn oppasser. De haas gaf blijk een goed zwemmer te zijn; toen de hond hem beetpakte had hij reeds een meter of 15 afgelegd. Naar het Hbld. verneemt, zijn, naar aanleiding van het besluit van burgemeester Van Leeuwen om heen te gaan, in middenstandskringen hier ter stede, be sprekingen gevoerd over de mogelijkheid om onzen burgemeester alsnog op zijn besluit te doen terugko men. In den Dinsdag a.s. te houden vergadering der Algemeene Winkeliersvereeniging zal de ontslag-aan vrage van den burgemeester aan de orde worden ge steld. Een haas io de srad. Zaterdagmiddag liep te Zutfen in vliegende vaart een haas over de Nieuwstad, achtervolgd door een massa menschen. Personen, die van den tegenover- gestelden kant kwamen, deden al het mogelijke om den haas op te vangen, doch zonder succes. Een huzaar- Ve'd'onken. Het 6-jarig zoontje van den arbeider P. T., te Span broek, is in de wegsloot geraakt en verdronken. Te Weere (N.-H.) is de 17-jarige boerenknecht J. V. bij het naar de weide gaan gisteren in een sloot- geraakt en verdronken. Het 21/2-jarig kind van zekere S. te Vollenhove is Zaterdag in een regenbak verdronken. De staking van het sfoomtrawlerpersoneel In den toestand komt weinig verandering. Bijzonder treurig is deze staking voor de losse werklieden, visch- lossers, kolen- en ijswerkers, waarvan een groot ge deelte nu reeds sinds 14 dagen niets verdiend heeft. Zij ontvangen natuurlijk geen ondersteuning van het fonds en zijn dus meer slachtoffers dan de stakers zelf. Door een der reederijen is reeds aan stakers ontslag- gegeven, met het ernstig voornemen, het bedrijf op te heffen of te verplaatsen. Scholen voor slechthoorende eenlingen. De Bond varf slechthoorenden heeft zich tot den gemeenteraad van 's-Gravenhage gewend met het ver zoek, afzonderlijke klassen ofscholen voor slechthoo- ï'Gnde leerlingen te willen inrichten. Kinderverlamming. Te Bruinisse en te Camperland doen zich gevallen van kinderverlamming voor en ook te Middelburg. Het zijn echter alle alleenstaande gevallen. Te Doetinchem doet zich een geval van kinderver lamming voor bij een 4-jarig meisje. To Broekhuizen (Dr.) is een geval van kinderver lamming aanwezig. Dit is het 5de geval in de buurt van Meppel. Aanranding. Donderdagavond is op den Gribbeberg de 14-jarige tuinjongen van den heer Schimmelpenninck door twee kerels aangehouden. Ze vroegen om geld en toen 't ventje verklaarde dit niet te hebben wierpen ze hem op den grond, en schudden zijn zakken uit. Er kwam echter geen geld uit.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1