STADSNIEUWS. Uit Ursem. Dit Berg n. jUit Broek op Langendijk. Beroepen. Huldebiyk Lovlnk. Verdronken. IJssport Uit Schagen. Lezing Hermans ïïet_Lustigü Wesuwtje. 31 October. Tentoonstelling lives". Een nieuw teekeugenootschap. Damséance. De nsjaarsvermtirkt. Tuberculose. Zaterdagavond 6 uur vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van den heer K. Laan, burgemeester. De Raad besloot met algemeene stemmen, met het oog op de goedkoopte, het werk in den tuin der dok terswoning aan den heer Beemsterboer te Alkmaar op te dragen. Met 4: stemmen werd de heer Wartenhorst uit Dirks- horn tot gemeente-opzichter benoemd. Op den heer J. Wijte, te Wogmeer, waren 3 stemmen uitgebracht. Een schrijven van den dokter was ingekomen, hou dende verzoek zijn jaarwedde met. J 200 te verhoogen en dus te brengen op 800 plus vrije woning. De wethouder Kobbes verklaart zich er voor dat verzoek in te willigen. De secretaris, daarna gevraagd, wijst op^ de ge- meente-begrooting, waarop daarvoor niets is uitge- tr okk g xi De heer Schouten merkt op, dat er nog een post on voorziene uitgaven is. De secretaris verklaart, dat daaruit ook reeds voor dit jaar het salaris van den gemeente-opzichter be taald moet worden. De heer Schouten zegt, dat hij met het oog op deze kwestie verwacht had dat er een verslag van de ge meentekas zou worden uitgebracht, daar zoo iets al in geen tijd had plaats gehad. De voorzitter is van meening, dat de dokter er wel wat gauw bij is. De secretaris legt de laatste kasverificatie over, waaruit blijkt, dat er den 8sten September in kas was en moest zijn 1934.05. De heer Schouten merkt op, dat deze kasopname niet aan den Raad was overgelegd geworden. Het bleek dat dit op verzuim berustte. Besloten werd de salarisverhooging aan te nemen. De voorzitter spreekt er zijn verbazing over uit, dat de Raad zoo algemeen het salaris wil verhoogen en wijst er op dat in den laatsten tijd de salarissen van gemeente-ambtenaren door Gedeputeerde Staten is verhoogd geworden, toen bleek dat die salarissen in Ursem hoog genoeg waren. Hu men toch tot salaris verhooging had besloten, zou hij willen voorstellen dit niet in geld te doen. Indertijd werd bepaald dat het onderhoud van den tuin door den dokter moest ge schieden. Dezen zomer bewees dat dit niet zoo schit terend' zal gaan; met het oog daarop stelt hij voor dat onderhoud voor de gemeente te nemen. De heer Schouten vindt dat voorstel onaannemelijk, indertijd was wel bepaald, dat de dokter den tuin moest onderhouden, maar toen was er den geheel aangelegden tuin en niet die half klaargemaakte, die er nu lag. De heer Houtkooper zegt ook van meening te zijn, dat de plicht van onderhoud nog niet op de dokter rust, dit is naar zijn meening het geval zoodra de tuin aangelegd is. Hij stelt voor het salaris voor een jaar te verhoogen, dan ligt de tuin een jaar en kan men oordeelen. Dit komt hem vooral billijk voor, omdat de dokter hier pas is en alle begin moeielijk is, bo vendien is dit jaar, wat hij zeer gelukkig vindt, een gelukkig jaar voor ons, maar niet voor den dokter. Andere jaren kwam typhus hier algemeen voor, nu hoort men het niet meer noemen. Met algemeene stemmen, op die van den wethouder Kobbes na, die de verhooging voor twee jaar wensch- te, werd het voorstel van den heer Houtkooper, als mede de volle verhooging van 200, aangenomen. De heer Schouten vraagt in rondvraag wanneer er weer vergaderd zal worden, en spreekt de wenschelijk- heid uit, dat dit in het begin van December weer zal geschieden, daar men dan kan vaststellen hoe er met den gemeenteopzichter gewerkt zal worden. De heer Houtkooper is van meening, dat de opzich ter wel met een onderzoek naar den bak van de dok terswoning zal moeten beginnen, daar er met al dien regen geen voldoende water in den bak was. De voorzitter zegt dat het in de goten kan zitten met het oog op de bladeren, daar de toestand nu zoo is, dat al het water wat op het huis valt, in de gooten en dus in den bak moet komen. De heer Schouten zegt dat dit met deze gooten niet het geval kan zijn, alles is pas nieuw en dus verstop ping door bladeren is te gek, daar er bijna geen boom staat. De voorzitter vindt het onverklaarbaar en noemt het wel het grootste wonder dat hij gehoord heeft, alle dagen regen, gooten nieuw, huis nieuw, bak dicht en nog geen water. Er werd besloten begin December of einde Novem- ber weder te vergaderen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten en ging de Raad in geheime zitting over. Voor het examen vrije- en orde-oefeningen der gym nastiek slaagden Zaterdag te Haarlem de dames M. H. J. Schretler en M. Nichus. Draverijen. Er was ditmaal weer veel publiek, waartoe het bete re weer zeker wel medegewerkt zal hebben. De drave rijen waren het bezoek wel waard, daar menige mooie strijd te zien werd gegeven. De uitslag was: I. Patrijzenprijs, Handicap. 1. Jola, eig. Stal Avanti. 2. Alida, eig. Stal Eortuna. 3. Letta, eig. C. J. Harmeyer. II. Eaisantenprijs, Recorddraverij. 1. Warda, eig. Stal Mercurius. 2. Kwarteltje, eig. Stal Bellevue. 3. Kundry, eig. H. Schaap. III. Hazenprijs, Record-heatddraverij. Ie heat: I. Sheingold, eig. J. A. Geersen. 2. Kassier, eig. Stal Duinlicht. 2e heat: 1. Rheingold. 2. Baron Sil ver. III. Konijnenprijs, heatdraverij-handicap. 1. Tal- lien's Pride, eig. H. E. Bultman Hzn. 2. Sierra Fils, eig. Stal Avanti. Tweede heat: 1. Keesje S., eig. P. v. d. Wal. 2. Sierra Fils en Albertine. Dérde heat: 1. Keesje S. 2. Elsje. Zaterdagavond vergaderde „Steunt elkander" ten huize van N. de Waard. De voorzitter opende de ver gadering met aan de weinig leden die opgekomen wa ren zijn dank te brengen, en hoopt al is 't aantal klein (11 leden uitgezonderd 't bestuur) wij nochtans tot elkanders nut, en ten beste der vereeniging moge bij een zijn. Hierna lezing der notulen door den secretaris, wel ke werden goedgekeurd. In kas bleek een saldo te zijn van 1456.59. Punt 4 van de agenda Reglementwijzi- ging, 't welk op verzoek van den voorz. door een der commissarissen werd voorgelezen, en door den voor zitter zoonoodig toegelicht, werd goedgekeurd en vast gesteld, als tredende in werking 30 Oct. 1909. De rondvraag leverde, doordat de heer Weel aanwe zig was, weder een levendige discussie op, wegens art. 51 van het nieuwe reglement. Dit behelst in 't kort. Geen uitkeering wordt meer gedaan aan hen, die na de volle uitkeering te hebben genoten, telkens in de zelfde ziekte vervallen, zooals zenuwziekte, invalidi- teitsgebreken enz. De heer Weel, zelf een leider, bedankte voor 't lid maatschap, en ontving een jaar contributie terug. Nog deelde de voorzitter mee, dat de pogingen, eens gedaan om goedkoopere geneeskundige hulp, fiasco ge leden hadden, en de daartoe benoemde commissie van 12 ontbonden was, een klein tekort werd hier uit de kas vergoed. Met de hoop dat de belangstelling eene volgende vergadering beter zal zijn, sloot de voorzitter de ver gadering. Te Sint Michiels Gestel is bij de Ned. Herv. kerk beroepen ds. N. Posthumus te Hem. De Nederlandsche Tuinbond zal den heer II. J. Lovink Donderdag 4 November, 's namiddags 2 uur, in een der zalen van het Restaurant Royal te s-Gra- venhage een huldeblijk aanbieden. Op voorstel van den voorzitter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is, in afwachting van de in de vorige vergadering gedane benoeming, tot lid van het hoofdbestuur der Koninklijke Nederl. Land bouw Vereeniging van wege deze maatschappij aange wezen de heer S. O. Korteweg. Zaterdagmorgen is te Wageningen achter de schuur aan het Lexcerveer gevonden het lijk van den foto graaf R. Volgens geneeskundige verklaring was de man tengevolge van misbruik van jenever omgekomen. Nederlandsche Schaatsenrijdershond. Zaterdag vergaderde bovengenoemde Bond te Lei den. Het ledental was in het laatste jaar vermeer derd met een tiental clubs, waaronder de Quint te Alkmaar, IJs- en Volksvermaak te Nieuwe Niedorp, Sportterrein „Wilhelmina" te Schagen, „Schermer- horn" te Schermerhom. Op de vergadering waren o. a. vertegenwoordigd de „Quint" (de heeren J- Oloeck en luit. van Straaten) en de Alkmaarsche IJsclub (de heeren J. Oock en O. Nannes Gorter.) Haarlem bracht hulde aan de Alkmaarsche IJsclub voor de kranige wijze, waarop zij het kampioenschap voor dames heeft laten verrijden, en betreurde het, dat de Aonsterdamsche IJsclub het kampioenschap voor heeren niet heeft laten verrijden. De voorzitter antwoordde hierop, en dit werd door Amsterdam bevestigd, dat de toestand van het ijs en het weer niet toegelaten hadden, de wedstrijd te Am sterdam te doen plaats hebben. Aangenomen werd het voorstel om voortaan 'in iedere provincie waar clubs zijn aangesloten, jaarlijks een kampioenschap te verrijden. Het voorstel, dat al leen aan deze wedstrijden mogen deelnemen zij, die tenminste één jaar in de provincie wonen, werd met 18 tegen 16 stemmen verworpen. De baan zal moeten worden opgenomen door een officiëelen rijks-, provin cialen of gemeente-ambtenaar. Voor proef wedstrij den en provinciale kampioenschappen kan, als geen baan van 400 meter lengte verkregen kan worden, met een van 300 meter worden volstaan. De bocht blijft op 20 meter bepaald. Het bestuur deelde mee, dat voor proefwedstrijden waren aangewezen Schagen, Amstelveen en Stadska naal; de eindwedstrijd van de proefwedstrijden zal ge houden worden te Veend'am. Provinciale kampioen schappen zullen verreden worden te Watergraafsmeer, Assen, Veendam en Deventer. Het kampioenschap van Nederland in het hardrij den zal te Leeuwarden worden gehouden. Er zijn reeds medailles van het Vorstelijk Huis voor dezen wedstrijd ingekomen. Het kampioenschap van Nederland in het schoon- rijden voor dames zal te Rotterdam gehouden worden; het kampioenschap van Nederland in het schoonrijden voor heeren te Amsterdam. De wedstrijd in het kunst- rijden zal te Alkmaar gehouden worden op de baan van de Quint. Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Den 12en December zal de ijsbond „Hollands Noor derkwartier" zijn algemeene vergadering houden te Haarlem. Wij ontvingen den aankondigings- brief, het jaarverslag over den winter 19081909 en een boekje door den Bond uitgegeven, behelzende: het Bondslied, organisatie eener ijsclub, rapport inzake banen en posten met conclusiën, districts-vorming, de functie van afdeelings-afgevaardigde, het doel van en kele groote ijsvereenigingen. Uit een en ander blijkt dat er naar een uniform- bondskaart is gestreefd voor bovengenoemden Bond en die in Zuid-Holland en Utrecht. Alleen de initia- ten op de kaarten verschillen, zij zijn H. IJ. N. (Ijs bond Hollands Noorderkwartier), Z. IJ. H. (Zuid- Hollandsche IJsvereeniging) en S. IJ. B. (Stichtsche Ijsbond). De Bond telt thans 129 afdeelingen, verdeeld over 13 districten. De ontvangsten over het laatste jaar hadden bedragen 813.45, de uitgaven 620.13. Den 31sten October hield de afdeeling Schagen van deh bond „De Post" in de Posthoorn alhier haar der tiende jaarvergadering, welke bezocht werd door een twintigtal leden en een viertal gasten en geleid door den lsten voorzitter, den heer C. Schut alhier. Met een hartelijk woord heette de voorzitter de aan wezigen welkom, in het bijzonder den algemeenen secretaris van den Bond, den heer H. te Kolsté, die wel zoo welwillend is geweest het inleiden van een on derwerp toe te zeggen. Met het zingen van het Bonds lied werd de vergadering voortgezet, waarna de secre taris, G. Melker, do notulen der vorige las, die onder dankzegging onveranderd werden goedgekeurd. Voor de heer II. te Kolsté zijn rede aanving over „Het wezen van onze organisatie" werd een schrijven van den ziekencollega Pontvuist voorgelezen, waarin deze zijn dank betuigde voor den genoten steun en op wekte tot aansluiten van en werken voor den bond. De heer te Kolsté begon zijn uiteenzetting van het wezen der organisatie met een vergelijking temaken tusschen -het hart van den mensch, dat dit lichaam geheel regeert en het doel van eene organisatie, welk doel dit lichaam geheel regeert. Nu wil de bond „De Post" alle lagere ambtenaren in eene vereeniging sa menvoegen om zoodoende door en voor elkander te werken aan de verbetering van allerlei toestanden. De bond „De Post" vraagt niet van welke godsdienstige of politieke richting zijt ge, inaar alleen: zijt ge post ambtenaar en wilt ge meewerken aan de verbetering van uwen maatscliappelijken toestand? De bond „De Post" wil streven naar een voor ieder zijner leden mensehwaardig bestaan langs nuttigen weg. Volgens spreker zijn er nu al te veel afzonderlijke post-ambtenaren-vereenigingen. Eén bond strijde voor allen. Versnippering van krachten leidt nooit tot eenige overwinning. Met eenige voorbeelden lichtte spreker toe welke verbeteringen de bond „De Post" reeds had bereikt en welken invloed hij bij de autoriteiten heeft. Daarom is ieder lid van den bond zedelijk verplicht trouw zijn afdeelings-vergaderingen te bezoeken, want daaruit spreekt het verlangen en de wil van den amb tenaar om verbeteringen te verkrijgen. Niet met één ambtenaar houdt men rekening, maar wel met het verlangen van 3750 ambtenaren zooveel telt de bond er die gezamenlijk te kennen geven wat hun nog ontbreekt. De bond zal zeer zeker de gewenschte verbeteringen eenmaal bereiken, daarvan hield spreker zich over tuigd. Daarom aaneensluiting van allen in één bond. Ter nauwkeuriger bespreking van de vakbelangen beval spreker het vormen van ringen van afdeelingen aan. Hij raadde de afdeeling Schagen aan zich aan te sluiten aan den ring Alkmaar en zette de voordee- len daarvan uiteen. Na het vertrek van den heer te Kolsté, die to Utrecht woonachtig is, besloot de vergadering het aantal bestuursleden te beperken en op 5 te stellen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren O. Mel ker, C. Schut, J. Struyf, W. Spaans en G. Rempt, al len te Schagen. Nog werd besloten leden, die in den loop van een jaar geen enkelen keer de vergadering bijwonen, als zoodanig te royeeren. De rekening en verantwoording- van den penningmeester, den heer J. Struyf, sloot met een te kort van ruim 35. De uitgaven hadden onge veer 200 bedragen. Met het oog op stijving van de kas werd besloten de kosten van een liefdadige in stelling der afdeeling voor een jaar uit eigen zak te betalen. De reserve der afdeeling bedraagt nog ruim 100. Tot nazien der boeken van den penningmeester werden benoemd de heeren Schermer en Goedhart. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Melker, bleek dat het aantal leden 25 bedraagt en dat der secretaris 8. Bij de opening van de matig bezochte vergadering wees de voorzitter van de afdeeling Alkmaar der S. D. A. P., de heer M. Uitenbosch, er op, dat er in den laatsten tijd geklaagd was dat de afdeeling te weinig van zich liet hooren. Dezen winter zal de schade wor den ingehaald. Eenige jaren geleden wilde dr. Kuy- per de sociaal-democraten buiten de zedelijke gemeen schap in de natie stellen. Deze illusie is niet opge gaan, zooals duidelijk bewezen wordt door den uitslag der verschillende stemmingen voor Kamer, Staten en Raad gehouden; het laatst nog in den Helder, waar de sociaal-democraten een zetel in den Raad wisten te veroveren. Dr. Kuyper zal nu over die uitsluiting- wel anders moeten denken wat .door den spreker van dezen avond zal worden uiteengezet. Do heer Hermans uit Arnhem begon zijne rede met te betoogen dat het Kuijper-regime iets geheel anders is als de Christelijke regeering van thans en dat men deze niet met elkaar verwarren moest. Dr. Kuijper heeft de zooeven door den voorzitter aangehaalde woorden gebezigd, toen hij zijn hoogste standpunt had bereikt, niet in de dagen van Westmeij- er en Lehmann. Eens was er een tijd dat de anti-revolutionnaire par tij overhelde naar de democratie en dr. Kuijper heeft toen verklaard „de socialisten beoogen in 't allerminst een aanslag op den godsdienst maar het zijn menschen waarvoor men wel terdege respect moet Rebben." Door deze verklaring en door het aanvankelijk fier en hoog houden yan de democratische banier heeft hij zich zelf verloochend. De sociaal-democratische partij wint dagelijks in kracht en in macht. Zij reizen de anti-revolutionai ren na en trachten steeds, waar dit mogelijk is, met hen in debat te treden, zij hebben daartoe den moed door hun zelfbewustzijn en overtuiging. Factoren die de anti-revolutionairen missen. De anti-revolutionaire partij verkeert op 't oogen- blik in het stadium van moreele inzinking. Zij kan in de coalitie blijven, maar dan ook alleen in den vorm van den voetenbank van Rome te moeten zijn, zij, de a. r. partij, verloochent ter wille van die coalitie hare beginselen, en daardoor geraakt zij buiten de zedelijke gemeenschap in de natie, in tegenstelling met de soci aal-democratie, die haar beginsel hoog houdt en daar door macht verkrijgt tot strijden. Spr. gaf daarna een historisch overzicht van de a. r. partij en noemde daarbij o. m. het boek van den Haagschen wethouder, den heer de Wilde, waarin staat dat men om een staatsbetrekking te verkrijgen lid moet zijn eener erkende Staatskerk, wat in zich sluit dat men lid werd eener kerk om een betrekking te krijgen. Deze bewering werd, meende spr., gestaafd door de benoeming in de laatste dagen van jhr. Oitters tot commissaris der Koningin in Gelderland. Anders dan de woorden van de Wilde, die een aan val inhielden tegen de clericale partij zijn de woorden van Groen van Prinsteren, die de kerk niet boven den Staat wilde stellen. Groen was n.l. de juiste meening toegedaan dat, wilde de partij in alles zegevieren, zij dan met alle winden moest meedraaien. Dit doet, zeide spr., de anti-revolutionaire partij van tegenwoordig, en daar om verliest zij hare macht. Groen zeide: in ons isolaat ligt onze kracht." Kuij- pers partij heeft zich gecoaliseerd en daardoor haar feirheid en eigenwaarde verloren. De sociaal-democratie staat pal bij hare beginselen, zoekt geen steun bij of van anderen, maar wordt sterk. Spr. haalde daarna artikel 3 van het programma der anti-revolutionairen aan, waarin de kerken der Nederlandsch Hervormden Gereformeerden en de Roomsch-Katholieke als de erkende Staatskerken be schouwd worden, bracht dit in verband met de tradi tie van Rome, welke alleen haar kerk als de kerk be schouwde, en vroeg daarna hoe of het mogelijk was dat deze partijen die op dit gebied zooveel verschillen, op politiek gebied kunnen samengaan. Samenwerking met andere partijen is nooit aan te bevelen. De sociaal-democratische weet dit uit on dervinding, toen zij bij gelegenheid van de staking in 1903 met de anarchisten meeging. De anti-revolutionaire partij gaat ter wille van oogenblikkelijk succes samen met Rome. Rome is dit niet kwalijk te nemen, maar het bewerkt den val der anti-revolutionaire partij. Ook op Zondagsvieren blijkt de dwaasheid'van het samengaan dezer beide partijen. Niemand maakt op Zondag zooveel gebruik van een café vooral in Brabant en Limburg als de Katholiek, terwijl de anti-revolutionairen den Zondagsheiliging zoo ver doordrijft, dat zij zelfs geen recht of gerechtigheid mogen uitspreken. Ook over de gemengde huwelijken en invoering van de doodstraf zijn de meeningen zoo verschillend, dat samenwerking niet anders kon gaan dan ten koste van de persoonlijkheid van een der partijen en dan is het de anti-revolutionaire die het onderspit delft, die bui ten de zedelijke gemeenschap der natie geraakt. Dr. Kuyper heeft een partij groot gemaakt. Spr. noemt Kuijper een bekwaam op zeker gebied ook een groot man, en bracht daarbij in herinnering de woor den die een van Kuijper's professores eens omtrent hem gezegd heeft: „hij weet alles, maar of hij een gewe ten heeft, weet ik niet." Dr. Kuijper werd veel gesteund door de daad van onderen, deze steun maakte hem groot en sterk. Wel had dit een schaduwzijde, n.l. hij kwam te dicht bij de democratische partij met zijne beginselen. Toen scheidde hij zich af en zocht de coalitie der bescher ming. Spr. haalde nog een en ander aan uit de deputaten- rede: „Wij calvinisten" waarin geschetst wordt het wreede en wreedaardige op godsdienstig terrein. Spr. kan aannemen dat er zoo gesproken is, maar gelooft zeker dat er ook gesproken zal zijn op den grondslag lan liefde en verdraagzaamheid.- Wij, zeide spr., pree- ken niet den klassenstrijd in dier voege zooals de a.r. partij ons verwijt, maar wij preeken en strijden voor -roAiuaures J[fip^oBapnoo nee utjbcm Mdnqosrctnu uaa ken bij meerderen en minderen mogelijk is wij strij den daarvoor, maar niet alles goedvindende, zooals de redactie van de Haagsche stemmen dit schrijft over de a.r. partij in zake de lintjes-kwestie van Kuijper: „wij blijven Kuijper trouw, of hij schuldig is of niet." Tenslotte verwees hij naar de voormannen van zulk een partij, zooals Heemskerk en Talma, die naar de schouwburg gaan en lid zijn van „de Witte Sociëteit," naar den heer ldenburg, die zich zelf voordroeg voor de benoeming tot gouverneur-generaal, naar een de Waal Malefijt, die benoemd werd omdat hij tot de kerk behoorde en door Gods bijstand misschien in staat zal zijn zijne betrekking naar behooren waar te nemen. Dat zijn handelingen die de beginselen der a. r. partij verloochenen, die haar de zedelijke gemeenschap met de natie zal doen verliezen. De a. r. partij is groot in omvang maar een hol vat. Spr. maakte met genoegen melding van die Chris ten-democratische arbeiders, die, al is het dan nog in kleine getale, den strijd tegen het kapitalisme durven aanvaarden, en hij raadde de vergadering aan hunne godsdienstige ideeën te eerbiedigen, maar te zorgen dat zij op den duur met hen naar de stembus gaan. Maak hen duidelijk dat er geen anti-these maar een klassenstrijd is die gestreden moet worden, riep spr. uit. Houdt hen de woorden van den Bijbel voor: strooi uw brood op de wateren en gij zult het weder- vinden. De a.-r. partij is zwak door haar wankelen, wij zijn sterk door onze overtuiging, laat er geen verdeeldheid komen, maar laten allen zich scharen onder het roode vaandel, opdat de strijd gemakkelijker, de overwinning- zekerder wordt. (Applaus). Nadat de heer Hermans köt weekblad „De Vonk" bij de aanwezigen had aanbevolen, sloot de heer Uiten bosch de vergadering onder dankzegging aan den spre ker. Wij herinneren nog even aan de opvoering van het Lustige Weeuwtje, de bekende, aardige operette, wel ke hier Woensdag wordt gegeven in de Harmonie. Het gezelschap van den heer Janmart heeft hier verleden jaar veel succes behaald, en hetgeen andere bladen over deze opvoering gezegd hebben, wettigt het vermoeden, dat zij ook hier wel in den smaak zal val len, Op liet gebied van de operette wordt te Alkmaar in den regel weinig gegeven. Des te meer reden voor menschen, die van een vroolijken avond houden, om van deze gelegenheid te profiteeren. Het geldt ook hier, hoe meer zielen, hoe meer vreugd en hoe meer kans, dat voortaan ook dit operettegezelscnap Alkmaar niet links laat liggen. Het is dan ook te hopen, dat er dezen keer evenveel bezoekers en bezoeksters zijn als. verleden jaar! De heer J. F. T. A. schrijft ons Wederom, als telken jare, was een zeer groote scha re opgegaan, thans naar het kerkgebouw der Ev. Luth. Gemeente, om in een godsdienstige samenkomst, uit gaande van de afd. Alkmaar van den Ned. Prot. Bond, te herdenken de „Hervorming." Andermaal ecu heerlijke, mooie avond, welke onge twijfeld verheven indrukken gewekt heeft, en niet na laten zal nieuwe geestdrift te wekken voor het Pro testantisme in het algemeen en de vrijzinnig-gods dienstige beginselen in het bizonder. Alles werkte daartoe samen: in het kerkgebouw geen plaatsje onbezet, en dit feit reeds wekt een goede stemming, een eenvoudige plantenversiering, vóór den preekstoel aangebracht, sprak van een feestelijke bijeenkomst; een toespraak welke getuigde van diepe ernst en die uiting gaf aan een stemming van innige vroomheid en Godsvertrouwen; een woord dat door zijn gloed en bezieling de harten verwarmde en den geest verrijkte, hetwelk ons een blik deed slaan in het verleden, ons teekenend groote figuren uit onderschei den eeuwen, en tevens ons wees op de taak, den strijd, de grootsche roeping der kinderen van het heden; de stichting niet weinig verhoogd door de taal der kunst, vertolkt door de liederen welke mej. Helmers van Beverwijk deed hooren en door het vioolspel van onze stadgenoot, mej. Gouwe, welke begeleid door het orgel ons inderdaad verkwikt heeft. Openlijk worden haar andermaal beiden, die reeds zoo dikwijls in ons kerkgebouw ons deden genieten van hare gaven, en den organist dank gebracht voor- wat zij schonken, de hoop uitsprekend, dat zij nog dikwijls de schare mogen stichten door de taal der kunst. Er is geen twijfel aan of allen keerden huiswaarts, dankbaar voor de verheffende ure in 't kerkgebouw doorgebracht, een ure die de ziele opwaarts voerde. Vernieuwde belangstelling in godsdienstige samen komsten moge ééne der vruchten wezen van dezen avond, want wat niet gevoed wordt, sterft op den duur. B|j feêt Bestuur van „Avess", vereeniging van pluim veelief hebb rs voor Alkmaar en Omstreken, zijn, voor hare te hcutLn tentoonstelling op 7, 8 en 9 Januari 1910 ia gebouw „Diligentia", reeds een zeventigtal eereprijsen ingekomsn, n.l.1 eerebeker, 3 verg. zilv. medailles, 10 zilveren medailles. 16 bronzen medailles, 81 geldprijzen en 13 diverse voorwerpen. Onder den naam van „Studion" is alhier een teoken- ganooischap opgericht. Voorzitter van diifgeaaotschap is de hear P. Windt, het secretariaat en penningmeesterschap wordt waar genomen dear dsn heer A. Hsrames, Westerburgstraat 5. Ds bijeenkomsten zullen Woensdagavond half aeht gehesden worden ©p de bovenzaal van het eafé van den heer Nujjina in de M*gd«Jenestraat. Voor de vele damliefhebbers hebben wij de volgende verblijdende tijding. De heer H. Hoogland Jr., 18 j;ar oud, baksnd uit den onlangs gehouden wedstrijd om hst kampioenschap van Nederland, waarin tweede aankwam, zal Woensdagavond 3 November, in café Mark.zicht, va» den heer Bot, Wegplein, ten 8 ure eon simulfaauzétnce geven. Behalve de leden van V. V. V. worden in de eerste plaats uitgenoodigd leden van zusterverenigingen en andere liefhebbers. Vriendelijk verzoek bord en schijven mede te brengen. Als dit nummer verschijnt is de drukte van de naj «arsveemarkt wederom sfgeioopen. De aanvoer van vee was aanzienlijk minder dsn verleden jaar. Thans waren er 5321 stuks aangeveerd, toen 6940, in 1907 4469. De handel was weer stug, de prijzen, gelijk onze deskundige voorlichter opmerkt „drukkend."' Morgenavond zal in „d# Harmonie" om 8 uur een openbare bijeenkomst gehouden worden door de afdeeling Alkmaar van „Het Witte Krale". Dr. L. C. Kersbergen van Ha riem zil spreken ever: „Da bestrijding der tuberculose", welk onderwerp zal worden toegelicht met lichtbeelden. Teneinde velen in staat te stellen deze leerrijke rede bij te wonen, wordt er geen entrée geheven.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2