STADSNIEUWS. Uit Egtnond t an Zee. Uit Heiloo. Uit Hccr-Hugowasrd. Uit Oude Niedorp, Uit Hoorn, USt hoogkarspei. Merfataanvoer en ve zending. Een nieuwe raadsverkiezing. Lange decimeters Voetbelwedatrtfdan. Alberts F ères. Badhuis ,.Het Witte Kruis". Promotie. Kegd wedstrijden. Vakschoolleeraren en leeraressen. Arrondissements-Rechtback te Aikmear. 't Is voor de Vereeniging voor Volksvermaken een goede aansporing en bemoediging, dat de eerste barer ondernemingen alhier op ZQOveel succes kan bogen, zoozeer in den smaak gevallen is van vreemdeling en ingezetene, dat zij in 't kort daarmee èn finantieel èn zedelijk op een welgeslaagde uitkomst terugziet. Za terdag n.l. vergaderden de leden, vooral aandeelhou ders in „de Glijbaan'' in een hoogst belangrijke bijeen komst in „hotel Zeezicht." 't Bleek, dat t eerste jaar een goed jaar is geweest want hoewel aan op- richtings-, verbeterings- en onderhoudskosten was uit gegeven ruim 1200, werd door de 100 aandeelhoudeis toch een zuivere winst gemaakt, die 15 vertegen woordigde en alzoo zoude kunnen worden uitgekeerd. Men besloot evenwel dit bedrag als reservekas te laten staan voor 't volgend exploitatiejaar. Xu - meer dan 18000 menschen zijn dan ook vanaf het bordes per slee via glijplank op het strand aangeland. En als dit getal als basis wordt aangenomen, is het niet onmogelijk (de opening had eerst plaats op 23 Juni) dat een vol gend jaar bij vroegere aanvang ettelijke duizenden meer zullen worden vervoerd. Was het wonder dat het jaarverslag zoo optimistisch kon zijn. Daarin bracht de secretaris, de hoer S. Pluimgraaff, dan ook een dankwoord aan de door tastende oprichters, de heeren Smit Sr. (voorzitter), Smit Jr., Groenewoud, Blaauwboer en enkele anderen. Ook voor hetgeen door hen in de moeilijke eerste da gen der exploitatie is gedaan voor het heil der jonge onderneming, nadat ook voor de pecunia een krachtige inzameling was gehouden. Wel waren naar rato der raming de kosten van den aanleg der baan enorm tegengevallen, doch de oom missie voor het nazien der rekeningen van den pen ningmeester vond deze absoluut accoord, zoodat men het alleen een teleurstelling mag noemen, en werd den heer Blaauboer en zijn architect, den heer Smit Sr. hulde gebracht voor het accurate leggen der baan. Geen ongelukje toch is voorgevallen, ouderen en jon geren namen met vertrouwen in de slede plaats. In deze zelfde Zaterdagavond-vergadering werd het huishoudelijk reglement vastgesteld en met eenige kleine wijzigingen conform 't ontwerp goedgekeurd. Door de afdeeling „Heilo" van de vereeniging „Volksbond" tegen drankmisbruik, werd gisterenavond in het lokaal van den heer IJ. Blokker, onder leiding van den voorzitter, den heer Ds. D. Eilerts de Haan, eene algemeene leden-vergadering gehouden. Na opening der bijeenkomst door genoemden voor zitter, las de secretaris, de heer J. J. Beerda, de notu len der vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld. Daarna werd overgegaan tot de bespre king eener in het voorjaar van 1910 te houden huis- vlijt-tentoonstelling, al dan niet verbonden met eene floralia-tentoonstelling. Na re- en dupliek van de heeren W. Houtsma, H. de Haan, J. Grootewillink en J. P. Bregman, omtrent de verbinding dier beide ten toonstellingen, werd besloten enkel eene huisvlijt-ten toonstelling te organiseeren. De heer de Haan gaf in overweging die tentoonstelling te houden in de ge meenteschool, doch dit werd ontraden door den heer Grootewillink, die dergelijke inrichting voor het doel niet geschikt achtte, waarmede de vergadering zich, na het vóór- en tegen te hebben gehoord, volkomen kon vereenigen. De voorzitter opperde het denkbeeld het bestuur te machtigen zich met enkele personen in relatie te stellen tot bereiking van het gewenschte doel om eene behoorlijke verzameling van door ambitieuse personen te vervaardigen voorwerpen op de te houden tentoonstelling te kunnen aanbrengen. Ook daarmede ging de vergadering accoord. Een goede samenwer king, zegt de voorzitter, vermag veel, vooral waar men met bescheiden middelen een schoon doel tracht te bereiken. Door „huisvlijt" wordt het kwade afge leid, de geest ontwikkeld en het drankmisbruik zeer zeker tegengegaan. Besloten werd voor de bekroningen medailles, diplo ma's of iets dergelijks beschikbaar te stellen. Na eene opmerking, dat het Gemeentebestuur alhier, desnoodig, mogelijk wel eenigen financieelen steun zal willen verschaffen en het „Kruisverbond" wellicht wil medewerken in de goede richting, sloot de voorzitter, in dank voor de opkomst, de vergadering. Het herhalings-onderwijs zal aan school no. 1 wor den gevolgd door 11 jongens, aan school no. 3 door 10 of 11 jongens en 6 meisjes, aan de school te Veenhui- zen door 14 jongens en 10 meisjes. Het onderwijs zal worden gegeven door de Hoofden der Scholen, uitge zonderd het handwerk-onderwijs, dat aan de onderwij zeressen is opgedragen. Zondag j.l. trad Ds. Scholte voor het laatst op als predikant der Ilerv. Gem. alhier. Z. E. W. sprak naar aanleiding over woorden: Een ander is het, die zaait, en een ander, die maait. De kerk was goed gevuld. Na afloop zond de Gemeente den vertrekkenden pre dikant toe Gez. 224 vers 1 en 5. In het afgeloopen kwartaal waren er in het veefonds te Oude-Niedorp verzekerd 654 runderen. Afgekeurd werden 4 runderen. De omslag werd bepaald voor de maandèn Augustus en September op 0.15 en voor de maand October 0.10 Dit is gemiddeld 64 cent per rund in de maanden. In een Maandagavond gehouden openbare vergade ring sprak ds. N. J. O. Schermerhorn van N.-Niedorp over de zaak-Ferrer. Een schrijven was ingekomen van de afd. Hoorn en O. van den Bond van Ned. Ond., waarin sympathie met liet doel dezer vergadering werd betuigd. Er was een debat van Katholieke zijde. Bij het einde der bijeenkomst, die door ongeveer 700 personen was bezocht en die stond onder leiding van den heer D. Horst, werd gecollecteerd voor de stakers te IJmuiden. Alhier doet zich bij een kind van 5 maanden een ge val van kinderverlamming voor. Aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk werden de vorige week aangevoerd 4500 bos wortelen, 139.000 bloemkoolen, 194.500 roode kooien, 65.800 gele kooien, 84.100 witte kooien, 143 balen zilveruien en nep, 373 balen uien, 3900 bieten, 1000 rammenassen, 202 balen wortelen, 441 balen roode kool en 1 wagon witte kool a 10.000 KG. Van de laadplaats aldaar werden in die week ver zonden 107 wagonladingen groenten. De gisteren verschenen Staatscourant vermeldt de benoeming van den heer J. W. Sleef tot controleur van den arbeid. Zooals men weet, zal de heer Sleef nu moeten be danken voor het lidmaatschap van den gemeenteraad van Amsterdam en staat dus in district II een nieuwe gemeenteraadsverkiezing voor de deur. In de Vijzelstraat te Amsterdam te koop zien liggen: „Decimeters van 30 centimeter." J Zondag had op het terrein van Alcmaria aan de Zandersloot een dubbele ontmoeting plaats. Op de twee terreinen achter elkaar werd om 2 uur een wed strijd aangevangen, een tusschen Alcmaria en H. V. V. I uit Haarlem voor de le klasse van den Noord- IIollandsehen Voetbalbond, en een vriendschappelijke match tusschen een B. A. P. combinatie, „de Sijsjes' genaamd en een gecombineerd Alcmaria I en III elf tal. Onder gunstig weer ving om twee uur de laatste wedstrijd aan op het achterste veld. De Alkmaarsche combinatie bracht 4 spelers van het le elftal in 't veld en 7 spelers van het 3e elftal in het veld. Van goed samenspel was natuurlijk niet veel sprake, bij velen scheen ook het idee vriendschappelijke wedstrijd voor te zitten. Vóór rust wisten de Sijsjes een tweetal goals te ma ken, zoodat rust inging met 20 in hun voordeel. Hoeveel moeite de enkele eerste elftal-spelers zich ook gaven in 't bijzonder de rechtsbinnen van het eerste elftal zij konden opnieuw doelpunten niet voorkomen. Na de rust werden nog een viertal goals in het Alktn. net gedeponeerd, zonder dat onze stadgenooten daar een punt tegenover konden stellen, zoodat deze wedstrijd eindigde met 60 in 't voordeel der Sijsjes. Enkele doelpunten hadden misschien wel door den doel verdediger voorkomen kunnen worden, 't Veld speelde voor sommigen zeer zwaar. Ook het tweede elftal moest een nederlaag onder gaan, en wel met 20. Vóór de rust wist II. V. V. twee doelpunten te maken en na de rust werd niet meer gedoelpunt. Op 't laatst was Alcmaria niet for tuinlijk en had o.i. wel een enkel tegenpuntje verdiend. Er werd voor rast zeer weinig gespeeld op den rechter vleugel, wat misschien beter was geweest. Alzoo dus geen fortuinlijke dag voor Alcmaria. Het is te hopen' dat Alcmaria in den Bekerwedstrijd Zondag a.s. meer succes zal hebben. ft ■V De wedstrijd Zondag op het terrein achter de Ca dettenschool gehouden tusschen de Cadettenclub en de Haarlemsche Voetbalclub eindigde met een stand van 40 voor de Cadetten. Deze bekende bioscoop-firma komt hier in „Dili- gentia" weer eenige voorstellingen geven. Verleden jaar heeft zij in hetzelfde lokaal veel succes behaald en blijkens de couranten was dat sedert ook elders het geval. Zoo schrijft de Prov. Noordbrabantsche en 's Hertogenbossche Courant: De voorstellingen verdienen ieders belangstelling. Gisteren werd het program geopend met „Een spoor wegpanorama op het eiland Oeylon", een gekleurde opname, wat men van dergelijke panorama's nog wei nig heeft gezien. Meer nog dan de preciese en fijn afgewerkte kleuren viel te bewonderen de scherpte der fotografiën en het volkomen onbeweeglijk zijn van het beeld in zijn geheel, hetgeen trouwens alle opnamen van Alberts Frères kenmerkt. Van deze tropische streek, het land der palmen, werden wij plotseling verplaatst naar noordelijker gewesten naar de bergen van Savoye, waar ijs en sneeuw de alles overheer- schende factoren zijn. Hier zag men kunstrijden op het ijs, skiloopen en springen etc., vooral voor lief hebbers van ijsvermaak bijzonder interessant. Een opname, die insloeg, was de doopplechtigheid van prinses Juliana. Men ziet het vertrek van den gouden koets, en den Koninklijken stoet, de bekende botsing van twee rijtuigen vóór de kerk en vervolgens weder het vertrek uit de kerk, onder geestdriftige toejuichingen zoowel op het doek als in de zaal! Een aardige afwisseling was „Een visite bij Marie de keu kenmeid", een hoogst koddige vertooning, die echter nog werd overtroffen door „Het hypnotisme van den politieagent" en „De chauffeuse". Men moet hier tranen lachen. Zéér werd ook toegejuicht het num mer „De ontvoering van een kind", de prachtig ge kleurde projectie „Création Serpentine", het ontstaan van den serpentine-dans, waarin door een twaalftal dames deze eigenaardige en feeërieke dans wordt uit gevoerd. Maar wat voor de Bosschenaars de meeste aantrekkingskracht had, dat was de optocht van de Polderclub en de bruiloft op het stadhuis, die Alberts Frères ter gelegenheid van het jongste Carnaval in hunne bioscope hebben opgenomen. Deze opname al leen zou een bezoek aan Alberts frères rechtvaardi gen. Men ziet er de heele, gekke vertooning weer eens afspelen, herkent er honderden gezichten en we zien meteen eenshoe dwaas we toen toch eigen lijk zijn geweest! De voorstellingen worden als steeds opgevroolijkt door piano- en vioolspel, terwijl de luimige uitlegging van den heer Alberts alweer een reden te meer is om in deze inrichting zich eenige oogenblikken te gaan verpoozen. In de week van 25 tot 30 October zijn in het badhuis van „Het Witte Kruis" genomen: 69 kuipbaden, 78 regenbaden le Idas. "143 regenbaden 2e klas. Tezamen 290 baden. Men seint ons uit Leiden: Aan de Universiteit alhier werd heden bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer Reijer Jan van der Ileijde, arts te Alkmaar, geboren te Beemster. Deze promotie geschiedde na verdediging van een accademisch proefschrift, getiteld „Oogverwondingen en Ongevallenwet. Eenige beschouwingen over ruim 1900 verwondingen van het oog en zijne omgeving, be handeld in het academisch ziekenhuis te Leiden van begin 1896 tot het einde van 1905." De stand der kegel-wedstrijden op Zondag 31 Octo ber, welke in het café restaurant „Suisse" Langestraat gehouden worden, is aldus KORPS-WEDSTRIJD. Mimosa, Leiden, 290 punten, 46 treffers. G. G. P. I, Amsterdam, 283 punten, 45 treffers. Victoria, Alk maar, 267 punten, 45 treffers. B. A. L., den Haag, 267 punten, 43 treffers. „Nooit Gedacht", Amsterdam, 263 punten, 43 treffers. District III 2de, Amsterdam, 261 punten, 45 treffers. Cosmopolite, Amsterdam, 260 punten, 42 treffers. Houdt Plank, Leiden, 260 punten, 41 treffers. G. G. P. H, Amsterdam, 260 pun ten 39 treffers. O. Z. O. D., Alkmaar, 226 punten, 37 treffers. Onze Club II, Alkmaar, 224 punten, 37 tref fers. Koekoek II, Alkmaar, 204 punten, 36 treffers. Hoogste korpsgooier de heer A. Beijne, Amsterdam, 68 punten. Consolatie korpsgooier de heer G. Jung, Alkmaar, 52 punten. Kampioenwedstrijd: Hoogste 64 punten, laagste 63 punten (10 worpen). Personeele wedstrijd: hoogste 44 punten, laagste 37 punten (6 worpen). Serie Perso neel: hoogste 119 punten, laagste 94 punten (18 wor pen). Vrije Baanwedstrijd: hoogste 45 punten, laag ste 38 punten (6 worpen). Personeele Biljartwed strijd: hoogste 22 punten, laagste 11 punten (5 Se- rie's). Vrije Biljartwedstrijd: hoogste 37 punten, laagste 7 punten (5 Serie's). In de afdeeüngsvergadering van den Bond van Vakschoolleeraren en leeraressen werd door den voor zitter den heer A. A. de Groot, het onderwerp behan deld: „Speciale opleiding der vakschoolleeraren en leeraressen." Alvorens de vergadering geopend werd, werden alle aanwezigen welkom geheeten en het doel van deze vergadering, in verband met het te bespreken onder werp, nader toegelicht. Hierna werd de vergadering geopend. Na het afdoen van enkele gewone werkzaamheden begon de voorzitter met zijne inleiding, verdeeld in de volgende punten: lo. waarom is opleiding noodzake lijk; 2o. hoe moet in de opleiding worden voorzien. Bij de bespreking van punt 1 schetste spreker den huidigen toestand van het vakonderwijs, met een uit voerige beschouwing over de hoedanigheid van onze leerkrachten, uit welke categorie van personen zij worden gerecruteerd en stelde daartegenover de ei- schen waaraan een leeraar of leerares aan een vak school moet voldoen. Met waardeering voor het vele, dat werd gedaan voor de ontwikkeling van het vakon derwijs, meent hij op het groote verschil te moeten wijzen tusschen een knap werkman en een vakleeraar. De knapste werkman zal het steeds aan de noodige methodische en paedagogische kennis ontbreken, het welk toch voor den vakleeraar onontbeerlijk is en slechts door een speciale vorming bijgebracht kan worden. Spreker toont aan dat men reeds jaren werkzaam is te zoeken naar een goede opleiding en hoe bij het Huishoud- en Industrieonderwijs men reeds eenigs- zins in de behoefte naar een geschikte opleiding heeft trachten te voorzien. Bij punt 2„Hoe in die opleiding te voorzien", wijst hij op de werkzaamheid van een commissie uit de Ver- eeniging voor de Vakopleiding van Handwerkslieden in Nederland, die reeds in I960 beraadslaagde om te komen tot een speciaal daarvoor in te richten cursus, voorts op de woorden van Dr. Gunning, privaat-do- cent aan de Universiteit te Amsterdam, waar hij op uitnemende wijze de groote verantwoordelijkheid schetste van het onderwijzend personeel, waarvan de groei en bloei der natie grootendeels afhankelijk is. Verder wordt nog gewezen op de plannen van minister Kuijper, om bij het stichten van een M. T. School op te nemen een specialen cursus tot opleiding van werk krachten voor vakscholen en op het feit, dat de In specteur op het M. O. ,de heer H. J. de Groot, telkens aandringt, dat in deze behoefte zal worden voorzien en wordt daarbij aangehaald een gedeelte van diens rapport over de inrichting van het Technisch-Indus- trieel en Handelsonderwijs van Zuid-Duitschland, Weenen en Boedapest. In verband met het voorgaande sprak inleider de hoop uit dat door deze regeering stappen zullen wor den gedaan om ons technisch onderwijs inclusief de opleiding der leerkrachten bij dit onderwijs afdoende te regelen. Bij het debat werd nog de noodzakelijkheid betoogd van een aestetische opleiding van den vakleeraar en de leerares en werd nader aangetoond, hoe noodig het is in dezen tijd van verval op het gebied van kunst, dat de toekomstige werkman door den onderwijzer ook op het aestetisch schoone in zijn vak kan worden gewezen; tevens werd de hoop uitgesproken, dat bij het M. T. O. een ruime plaats zal worden aangewezen aan de aestetische gedeelten der opleiding, waarbij de vorige spreker zich aansloot. Na nog eenige bespreking van huishoudelijken aard werd de vergadering, welke werd bijgewoond door den heer H. van der Heij, directeur der Ambachtsschool, door den voorzitter na rondvraag gesloten. Zitting van heden. Smaadschrift. Na eenige kleinere zaken werd er heden voor de Ar- rondissements-rechtbank een zaak behandeld, waarin heel wat getuigen werden gehoord. In de rechtzaal verschenen o.a. een kapitein ter zee, een eerste luite nant, verscheiden matrozen eerste en twee klasse en mariniers, allen behoorende tot de bemanning van H. M. 's pantserschip „Piet Hein," allen opgeroepen als getuige, a charge en décharge. Wat was het geval In de nummers 367, 368, 369, van 1, 8 en 15 Mei van het Anker, het weekblad gewijd aan de belangen van het mindere marine-personeel kwamen voor arti kelen onder de rubriek Heldersche Correspondentie, waarin werd geschreven over het optreden aan boord van den kolonel Hoven en den eersten luitenant Hul- steijn. Beide marine-autoriteiten hebben een klacht ingediend wegens smaadschrift tegen den redacteur uitgever Alexander Gustaaf Adolf V., 39 jaar dezer dagen gekozen tot raadslid van den Helder), den schrij ver van de correspondenties, ter zake van het opzette lijk aanranden van den eer en goeden naam. Tot verdediger van beklaagde trad op mr. Ed. Phi lips uit Amsterdam. Door den ambtenaar van het O. M. waren 5 getuigen gedagvaard, waaronder Burm, die evenwel in een sa natorium vertoeft en vervangen is door de Doelder. Van de zijde der verdediging waren 13 getuigen a dé charge gedagvaard. De sub. griffier, mr. van Hees, las de geïncrimi neerde artikelen voor. In die artikelen werden ver schillende gebeurtenissen aan boord van het oorlogs schip opgesomd, om te betoogen dat daar onrecht lieerscht en ruwe bejegening voorkomt, en wordt ge sproken over de schandelijke manier waarop de offi cier Hulsteijn optreedt en het recht van marine-sche pelingen verguisd wordt door commandant Hoven. De beklaagde, daarna gehoord, zeide dat het Anker in 2ÜU0 exemplaren wordt gedrukt. Hij bekende de artikelen onder de letters G. jfll. N. zelf geschreven te hebben. Hij had die letters gekozen omdat er stuk ken werden geschreven in dat blad door iemand die zich G. M. N. noemde en beklaagde het wenschelijk vond, dat er continuïteit was. Beklaagde ontkende het oogmerk en de bedoeling gehad te hebben de beide heeren Hoven en van Hul steijn te willen aanranden in hun eer en goeden naam. Hij had willen handelen in het algemeen belang, ver trouwende dat zijn aanmerkingen den beiden heeren er toe zouden brengen, hun gedrag te wijzigen. De getuigen a décharge had Hij doen dagvaarden om het bewijs van de waarheid der genoemde feiten te leveren. Daarna werd gehoord Henri Theodoor Hoven, thans commandant van H. M. 's oorlogsschip Hertog Hen drik. Zoowel door den inhoud der artikelen in het geheel alsdoor enkele afzonderlijkezinsneden in het bijzonder achtte getuige zich beleedigd. De verdediger wenschte dezen getuige gevraagd te zien of hij ontkent de waarheid der feiten welke er in de artikelen genoemd worden. De getuige deelde hierop uitvoerig mede, dat hij een matroos eerste klasse op een nacht liet looden, waarbij bleek dat de man onbekwaam was, terwijl in de cor respondentie staat dat de man zich vergiste. Getuige had den man een standje gegeven en hem gelegenheid gegeven zich de ontbrekende bekwaamheid aan te vullen in een maand tijds. Immers als getuige geen zekerheid heeft dat de matrozen bekwaam zijn, kan liij niet de verantwoordelijkheid dragen voor een 260-tal menschenlevens. Bij die gelegenheid heeft getuige verschillende matrozen laten looden, om de overtui ging te hebben dat zij bekwaam waren. Thans een- tweede geval. Het gebeurt dat er ma trozen zijn die voor een stukje zeep warm waschwater koopen van den kok. Toen getuige uit den mond van een jongetje vernam, dat hij wel eens bij den kok een dergelijken handel dreef, heeft hij het jongetje, den kok en den kok-sergeant gestraft, maar volstrekt niet zwaar. Bovendien zij hadden zich kunnen bekla gen. Yan rancune is bij getuige geen sprake als iemand zich beklaagt wegens een straf bij een hooge- re autoriteit. Getuige antwoordde op een vraag van den verdediger het uitgesloten te achten, dat een offi cier als Yan Hulsteijn tegenover een matroos woor den zou gebruiken als lammeling, sodemieter, etc. Beklaagde wees er op, dat de zeep- en water-kwestie een misbruik is, dat tot gebruik is geworden. En daarvoor werd de sergeant-kok betrekkelijk zwaar ge straft. De getuige v. Hulsteijn, luitenant ter zee eerste klas se aan boord van de „Piet Hein" achtte zich eveneens door den inhoud der artikelen in het algemeen belee digd, maar ook door afzonderlijke zinsneden in het bij zonder, bijv. waarin wordt gezegd dat hij een matroos heeft uitgescholden voor lamme sodemieter en lamme ling. Getuige ontkende die woorden gebezigd te hebben tegenover een bootsman. Het doet getuige leed dat die bootsman niet gedagvaard is. Getuige A. W .Jaring, directeur van de Heldersche Uitgevers-Maatschappij verklaarde dat „het Anker" op die drukkerij wordt gedrukt, getuige A. W. Michels, boekhandelaar te den Helder verklaarde als abonné de nummers 367, 368 en 369 van „het Anker" te hebben ontvangen en aan huis bezorgd, getuige J. de Dolder, kantoorbediende, heeft het per kruisband over den post ontvangen. Daarna werd de rechtzitting geschorst tot half twee. Na de pauze werd allereerst als getuige a décharge gehoord de matroos eerste klasse P. J. F. Vergunst. Hij herinnerde zich niet of hij die Heldersche cor respondentie in „het Anker-" had gelezen, maar wist wel wat er in stond. Hij kan zich herimieren dat de hr. Hulsteijn de geïncrimineerde woorden heeft gebe zigd tegen een bootsman. Het was bij gelegenheid van het binnenkomen. Bootsman Moerkamp stond alleen aan den wal, hij wilde een tros verplaatseif, dat ging toen niet snel genoeg, en toen zeide de eerste officier die woorden. Het is bij dezen eersten officier g. v. d. voor en g. v. d. na. De geschiedenis van het stukje zeep is getuige be kend. Hij weet ook dat dit een. algemeen gebruik is, ook aan boord van andere schepen. Dat de overwinst van de Toko de cantine ten bate deT schepelin gen werd aangewend, was spreker niet bekend. Na het verschijnen der stukken zijn er nieuwe pla ten gekocht voor de gramofoon. Getuige Hoven zeide diep verontwaardigd te zijn, dat een matroos eerste klasse dit in het publiek durf de verklaren. Getuige heeft bij zich het Toko-boek, waarin staat dat de winst besteed wordt ten gerieve der equipage. In December 1907 is besteed 4 aan gramofoon- pennetjes, in Februari 1908 J 61.35 aan platen, in Ju ni 1908 muziek aan boord 20, in Augustus 1908 voor tochten naar Bergen en naar het circus 57.955 en 11.26, in November 1908 uitgang equipage 68. Getuige Vergunst zeide, dat hij niet bekend was met dit gebruik. Hij was mee geweest naar het cir cus, maar wist niet dat het uit de Toko-winst kwam. De President: Dus u weet het nu en kunt het Uw kameraden mededeelen. Overigens wensch ik dat U fatsoenlijk spreekt, daar U hier fantsoenlijk behan deld wordt. Getuige Hoven noemde nog meerdere bedragen, be steed uit de Tokokas voor pleiziertjes te Lissabon en te Den Helder. De verdediger merkte op, dat het blijkbaar niet ge publiceerd was. Getuige Van Hulsteijn zeide wel eens krachtuitdrak- kingen te gebruiken, maar nimmer „lamme sodemie ter" te hebben gezegd. Vervolgens werd gehoord den matroos eerste klasse B. Faassen, die eveneens den bootsman heeft hooren uitschelden door getuige van Hulsteijn, den eersten officier. De getuige van Hulsteijn bleef ontkennen. Getuige Faassen voegde nog aan zijn verklaring toe, dat de bootsman op den wal die uitdrukking niet heeft kun nen hooren. De matroos tweede klasse A. v. d. Banning heeft de bedoelde woorden ook gehoord uit den mond van den eersten officier, kort voor het verschijnen van het artikel in „ITet Anker." Ook hij vermoedde, dat de bootsman die woorden niet kon hooren. Getuige deelde daarna het een en ander mede om trent het gebeurde ten aanzien van het looden, waar bij bleek, dat hij een ander geval bedoelde dan het zoo even ter sprake gebrachte. Voorts verklaarde getuige dat hij in het laatst van April gestraft is wegens luiheid bij het kolenladen, dat hij zich gewend had tot den commandant, die hem gelast had zich te verwijderen, hetgeen hij langzaam had gedaan. Op de vraag van den president ant woordde getuige, dat hij perplex was van de behande ling en niet langzaam is weggegaan bij wijze van lij delijk verzet. Getuige Hoven deelde mede hoe dit geval zich voor gedaan heeft. Getuige straft nooit iemand zonder den persoon gesproken te hebben. Het is 29 April ge weest, dat liet gebeurd is. Getuige heeft hem gezegd, dat hij zich niet had verontwaardigd moeten toonen jegens den schipper. Getuige gevoelt zich diep ge griefd, dat dit gepubliceerd is, omdat hij voor zich de overtuiging heeft humaan gehandeld te hebben. Bij geheime aanschrijving was bekend gemaakt dat er gratie verleend moest worden als er een prins of prinses geboren werd. Nu heeft getuige gezorgd, dat de straf werd gegeven op den dag der geboorte van prinses Juliana, zoodat Benning gratie kon krijgen voor de straf, wegens zijn gedrag jegens den schipper verdiend. Om half twaalf is zijn provooststraf uitge sproken en onmiddellijk daarop is gratie verleend. Getuige Benning verklaarde dat hij wel gratie ver kregen heeft, maar dat een deel van zijn tractement ingehouden is. Vervolgens werd gehoord de matroos eerste klasse P. Krul, die verklaarde niet gehoord te hebben dat v. Hulsteijn de matrozen uitscheldt, al gebruikt hij wel eens krachtuitdrukkingen. Getuige v. Hulsteijn zou er prijs op stellen als de schipper Christiani en de bootsman Kerstberg, die al tijd bij en om hem zijn, als getuigen werden gehoord. De president zeide dit verzoek genoteerd te hebben, voor het geval de rechtbank het voor het onderzoek noodig heeft. Vervolgens werd gehoord de matroos F. Corduwener die den officier v. Hulsteijn wel eens heeft hooren vloeken,maar nimmer gehoord, dat deze ondergeschik ten uitschold. Getuige van Berkum, ook matroos eerste klasse, legde een dergelijke verklaring af. De getuige D. Mink, bottelier', H. Frietsch, marinier tweede klasse, legden dergelijke verklaringen af. De tamboer IJzendoorn bleek van de zaak weinig af te weten. De matroos eerste klasse van Groningen wist iets mede te deelen omtrent een geval van looden, dat bui ten deze zaak staat. De president: Ik geloof dat we ins Blaue hinein gaan, zonder dat we daarmede iets opschieten.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2