DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Mm Mei sa bruidsgm Wejwara. No. 257 Honderd en elfden Jaargang. Deze Courant wordt eiken avond, behave op Zon- en "eestdagen? uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor ikmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, A? hinderlijke nummers 3 Cents. WOENSDAG dier gewone advertentiën: Per rege! f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de NL V. Boek- en Handelsdrukkerij v/Sl HERMs. COSTER 8s ZOON, Voordam C 9. 3 NOVEMBER. Ambachtsschool, Gem. Burgera vond- en Avondschool voor Handwerkslieden SCHEI VEEM ARKT te ALKMAAR op Woensdag 17 November 1909. Aanmelding van loteliugen voor inlijving hij een bereden korps. FEUILLETON. BlNNLNLAftU. TiMMnnmuMf 8. Dit nummer bestaat uit tweebladen te ALKMAAR. een LEERAAR in het lijn- en vak- teekenen, stoomwerktuigkunde, begin selen der natuur- en werktuigkunde enz. m ssa COURANT. '«Cl* Pflll I II I I LI - I... |W u-u Aar» bovangano. mtie innchtirsgen wordt gevraagd om onderwijs te geren **n de m*ohinebankwerkêrs. ameden etc Sriari* ssn da Am' ariüssc'' oo' bedraagt f 900.pl. f 100.in het be tit der acte M2. met 4 vjjfj^arlfjkfche vei hoogingen via f60.—. De benoemde wordt voorlaopig voor e»n j*ar op, na gobïekon ge schiktheid dtfiriitiff aangesteld. Voor het pensioenfonds wordt 6 0/q der jaarwedde ingehouden. Bolooning voor leersar %an de Gom, Burgeravond en Avondschool voor Handwerkslieden per cursus (Sept. tot en m.t Maart) bedraagt: f 400.—pl. f 100.—- in het bezit der acte M2„ met 4 v^jfjasrlgkscfee ver koelingen van f 40.—. Ainfeavelingaatukken, teekeningen en roiledige »dres- ssn, waar en bij wien inlichtingen zga te bekome», te zenden vóór of op den 8 Noyember 1909, aan den Directeur dier scholen. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van "belanghebbenden, dat de in deze gemeente voor de militie ingeschreven lotelingen, die, ingeval van inlijving ter volledige oefening, voor in lijving bij een bereden korps in aanmerking wenschen te komen, worden uitgenoodigd zich vóór 30 NOVEM BER a.s. bij hem aan te melden of te doen opgeven. Het navolgende wordt daarbij verder te hunner ken nis gebracht: dat voor indeeling bij een der bereden korpsen in de eerste plaats in aanmerking komen de lotelingen, die zich daartoe hebben aangemeld of doen opgeven en bij een daartoe vóór de indeeling in te stellen genees kundig onderzoek voor inlijving bij die korpsen ge schikt zijn bevonden; dat het doen aanmelden of het doeü opgeven kan geschieden zoowel door de lotelingen van de lichting van het loopend jaar, die nog moeten worden ingelijfd, als door de lotelingen van de lichting van het volgend jaar; dat wordt vereischt: voor de bereden-artillerie een lichaamslengte van tenminste '1.62 M.voor de cava lerie van ten minste 1,65 M. met een lichaamsgewicht van ten hoogste 75 K.G.; KLEINE GEBEURTENISSEN UIT HET LEVEN VAN EEN PRAGER GEZIN NAAR HET BOHEEMSCH VAN. IGNAT HERRMANN door S. J. BAREN TZ—SCHöNBERG. In den handel verkrijgbaar ingen. 2.90; geb. 3.50. 39) XVII. EEN KINK IN DEN KABEL. Van den verlovingsdag af stond het gezin j van mijnheer Kondelik op stelten. Een groote, zeer ge wichtige zorg had er haar intrek genomenJ osefine's uitzet Weliswaar liad mevrouw Kondelik reeds heel wat dingen voor dit doel gekocht en op verschillende plaatsen stilletjes niemand had er eenig ver moeden van, het was haar heerlijk geheim bewaard. In de laden van de ouderwetsche latafel, onder in de kleerenkast, in het buffet. Reeds sedert Josefine van school was, had zij in het geheim schatten voor haar dochtertje bij elkaar gebracht. Zoo werden al haar spaarpenningen gaan deweg tegen mooie dingen ingewisseld. Dat schijnt een hartstocht van alle zorgzame moeders te zijn. Mevrouw Kondelik had weliswaar slechts een flau we voorstelling van de Beurs, ze had geen begrip van effecten, van de verschillende speculaties met goud en zilverwaarden, maar wanneer het zilver in prijs daalde, greep zij naar haar spaarbankboekje en kocht telkens voor Josefine tafelzilver, lepels en vorken. Zij dat de lotelingen, bestemd voor indeeling bij het be reden korps, met uitzondering van de weinigen hun ner, voor wie de eesrste-oefening in Maart aanvangt, eerst in het laatst van September voor eerste-oefening in werkelijken dienst worden gesteld en dat in ver band daarmede de lotelingen der lichting van het loopend jaar, die allen in Maart a.s. moeten worden ingelijfd, als regel met verlof zullen worden gezonden tot omstreeks einde September d. a. v.; dat, in vergelijking met de miliciens der onbereden korpsen, de ingelijfden bij de bereden korpsen de na- vermelde voordeelen genieten: lo. eene hoogere soldij van 5 cents per dag; 2o. bij verleende vergunning om na den eersten dienst krachtens art. 112 der Militiewet 1901 onder 'de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vi ij williger te verbinden, een premie van vijftien gul den 15,voor elke drie maanden aldus onder de wapenen doorgebracht, gedurende welk verblijf onder de wapenen de soldij bovendien met 7 cents per dag wordt verhoogd; 3o. minder herhalingsoefeningen; 4o. geen landweerdienst; dat het aanmelden of doen opgeven kan geschieden mondeling of schriftelijk bij verzoekschrift dat niet op gezegeld papier behoeft te zijn gesteld, waarbij door den loteling ppgave behoort te worden gedaan van a. naam en voornamen; b. lotingsnummer c. beroep; (MUJiM d. de gemeente waar hij woont, met aanduiding van onderdeel der gemeente, wijk, straat of gracht en huisnummer e. wapen, korps of korpsen, waarbij hij bij voorkeur wenscht te worden ingedeeld en c q. gewenschte gar nizoensplaats (het verdient aanbeveling meer dan één korps op te geven) f. of hij zich ook voon den dienst bij de zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven; dat hij tevens zal kunnen opgeven of hij zou wen schen de eerste-oefening aan te vangen in Maart hetgeen slechts bij uitzondering zal kunnen worden toegestaan dan wel in September van het volgend jaar, met welken wensch zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden; doch dat hij, die zich voor een be reden korps heeft opgegeven en na geschiktbevinding daarvoor is aangewezen, zich niet zal kunnen terug trekken indien hij mocht worden bestemd voor in- dienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hij zich heeft opgegeven; dat vóór 25 Januari van het volgend jaar een ge neeskundig onderzoek zal worden ingesteld naar de geschiktheid voor inlijving bij een bereden korps; dat aan den loteling die voor het ondergaan van zoodanig onderzoek in aanmerking komt, dag, uur en plaats van het onderzoek door den Provinciale-Adju- dant nader zullen worden bekend gemaakt; dat het onderzoek in eene garnizoensplaats zal wor den gehouden, en dat de loteling, die binnen het Rijk buiten eene garnizoensplaats woont, tot het onder gaan van het onderzoek en voor de terugreis naar de woonplaats kosteloos zal worden vervoerd voor zoover er reisgelegenheid per spoor, tram of stoomboot be staat en de afstand tusschen de gemeente van inwo ning en de gemeente waar het onderzoek zal worden gehouden meer dan 5 K.M. (een klein uur gaans) be draagt; dat de loteling, die voor het onderzoek'de gemeei^ van inwoning moet verlaten onmiddellijk na afloop van het onderzoek een gulden ontvangt als vergoeding voor verblijfkosten; dat in den *loop van Februari van het volgend jaar aan den loteling, die zich voor den dienst bij een be reden korps heeft opgegeven, door den Minister van Oorlog zal worden bekend gemaakt of hij al dan niet, daarbij zal worden ingelijfd en, in het bevestigend ge val, bij welk korps en tegen wanneer zijne inlijving zal plaats vinden. Alkmaar, 1 November 1909. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 3 November. Eenigen tijd geleden is er te Nieuw-York een ten toonstelling gehouden, welke ten doel had aan te too- nen, hoe slecht het finantiëel beheer dier stad is. Mis schien herinnert zich men nog wel, dat het bewijs daarvan uitstekend werd geleverd, dat de Nieuw-York- sche belastingbetaler geen waar voor zijn geld kreeg» Daar het geld toch ergens moet blijven, is het niet zoo heel moeielijk te zeggen waar het feitelijk blijft. En daarom kan men zich begrijpen, dat de verkiezing van een burgemeester dier stad zulk een geweldige agitatie tengevolge heeft; het geldt hier de vrijwel onbeperkte controlo over een som van bijna 2000 millioen gulden zoo hoog is de begrooting dier stad gedurende de komende vier jaren. Het is bekend, dat Tammany- Hall, de vereeniging, welke strijdt onder de leuze „Aan den overwinnaar behoort de buit," zoodat bijv. bij verandering van regeering ambtenaren ontslagen wor den om posten te verdeelen, een zeer werkzaam aan deel in de verkiezingscampagne neemt. Een van de vurigste bestrijders van deze kliek, welker noodlottige invloed bij elke verkiezing opnieuw blijkt, is geweest rechter Gaynor, een lid van het hoogste gerechtshof, die zich in dezen strijd tegen de corruptie een popu- lairen naam heeft veroverd. Hetgeen intusschen niet verhindert, dat. rechter Gaynor de candidaat van Taminaney voor het burgemeesterschap is. Als tegencandidaten kwamen in aanmerking de heer Hearst, die zoo langzamerhand een eeuwige can didaat wordt en Bannard. Gisteren heeft de beslissing plaats gehad. De eerste berichten luiden dat Tammany gewonnen heeft. Maar het zijn Amerikaanscke berichten en ze ver dienen dus niet dadelijk het volste vertrouwen. On mogelijk zou het intusschen niet zijn, dat de pogingen om de macht dezer organisatie te fnuiken, wederom mislukt zijn. Er is anders hard gewerkt, de verkiezing was „full of ginger", zooals de Amerikanen, gepeperd zooals wij zeggen. Reeds geruimen tijd geleden maakten we melding van het ernstige verwijt, dat de anti-Tammany-mannen de organisatie deden, alsof deze den handel in blanke slavinnen over de geheele wereld zou exploiteeren. Het waren onthullingen, die „pakten." Doch dat alleen is niet voldoende. Tam many werpt goed geld naar meer geld, betaalt zijn mannetjes uitstekend en dat wil wat zeggen in het land van den dollar. Was de dollar niet almachtig, Tammany zou na de tal van onthullingen, welke er in den loop der jaren zijn gedaan, zich niet hersteld kun nen hebben. zelf had indertijd ook zilver meegebracht Josefine zou eveneens met zilver eten. Minstens een dozijn van elk moest zij hebben. En geen lichte prullen, o neen! Alleen degelijke voorwerpen zou Josefine meekrijgen. Op den verlovingsdag van haar kind dacht mevrouw Kondelik met vreugde aan haar verborgen schatten. En 's Maandags, toen Kondelik naar zijn zaken was gegaan, riep zij haar dochtertje bij zich en vertoonde haar al de prachtige dingen, die het daglicht nog niet hadden gezien, sedert de goudsmid ze had ingepakt. Een dozijn zilveren messen, vorken, lepels, koffiele pels, een groote soeplepel, een klontjestang, een ka raf o het waren ding'en om er nooit genoeg naar te kijken. Zie je, Josefine, zoo zorgt een moeder voor haar kind. Alles wat je hier ziet, is voor jou. Dag en nacht heb ik aanhoudend er voor gespaard. Ik heb slechts jou, mijn kind, jij bent mijn eenige en als God mij tot zich had geroepen, zou je dat alles geërfd hebben. Maar den hemel zij dank, dat Hij mij je geluk liet be leven En zij omhelsde en kuste haar dochter hartelijk. Toen haalde zij het fijne, eigen geweven linnen, het halflinnen en het katoen voor den dag. Zie je, het grove katoen is voor het meidenbed JÜ slaapt alleen op wit, spierwit linnen. Gij hebt als ambtenaarsgezin het decorum te bewaren. Maar er ontbrak niettemin nog heel wat. Tafella kens, handdoeken, linnengoed voor Josefine, japon nen en het voornaamste meubels en de keukenin richting. s Maandags na het eten hield mevrouw Kondelik haar man bij zijn kopje koffie gezelschap. Zij wilde het ijzer smeden zoolang het heet was, daarom begon zij met vleiende stem: - En nu, mannie, moet je „dokken", hoor je? Wij moeten voor Josefine's uitzet zorgen. Nu mogen wij niet langer dralen, anders is de boel niet op tijd klaar. Dat dacht ik wel, sprak de meester. Dat is altijd het laatste couplet van je liedje. Wat moet je nu weer hebben? Lieve help, mannie, allesJe weet toch wat het zeggen wil, een huishouden te beginnen. En daarbij nog een huishouden zooals Josefine zal hebben. Ze trouwt toch met een gemeente-ambtenaar! Wij moe ten haar volgens haar stand inrichten. Bedenk eens als zij b. v. met een officier trouwde, wat er dan al niet noodig was Of met den Sultan van Turkije. Ik weet er al les van. Vooruit dus. met de geit! Wat verlang je? - Geld, mannie, geld. En wel veel geld. In de eerste plaats voor linnengoed, Kondelik. Ik neem een huisnaaister en wij beginnen dadelijk te werken. Dan voor japonnen die laat ik buitenshuis maken. Dan keukengereedschau, gordijnen, karpetten, meubels.. Prachtig, prachtig! Je bent van plan mij mooi te plunderen. De meester stond op, ging naar zijn schrijftafel, opende de lade en nam zijn portefeuille er uit. Heb je aan honderd genoeg? Voorloopig wel, mannie, morgen geef je weer honderd. Dan gaf de meester het tweede honderdje liever meteen. De moeder deed het geld in haar beursje en zei in de keuken tot Josefine: Ga papa bedanken, hij heeft mij het geld voor je linnengoed gegeven. Mevrouw Kondelik besloot dat de trouwdag drie maanden na de verloving zou zijn, dat kwam haar het beste voor. Ja, maar de woningvraag! Waar zouden de jonge lui wonen? Toen Wejwara 's avonds kwam, begon zij er dade lijk over te spreken. Zoodra er afgeruimd was en mijnheer Kondelik genoegelijk zijn sigaartje rookte, begon mevrouw Kondelik: Dus mijne waarden, nu wij eenmaal zoo ver zijn, is de vraag: Waar zult ge wonen? Hebt ge daarover reeds gedacht? Neen, niemand had daarover gedacht. Wejwara wist, dat Josefine de zijne was, dat was hem genoeg al het overige was hem onverschillig. Tammany's symbool is evenwel de tijger en dat zegt genoeg, omdat het in zich sluit roofzucht, lenigheid en durf. En dat zijn eigenschappen die in zulk een verkiezingsstrijd goede diensten bewijzen! LEMENGü <*,tU A S. Een nieuw portret van Prinses Juliana Eén maand geduld nog en de velen, die zoo verlan gend uitzien naar het tweede portretje van prinses Juliana, zullen hun nieuwsgierigheid kunnen bevredi gen. De firma Guy de Coral viel namelijk dezer da gen de eer te beurt, op het Loo eenige foto's te mogen nemen, die ons heden werden getoond. Zooals het Prinsesje daar ligt te spartelen op 't wagenkleed, is 't werkelijk oen allerliefst kindje. Gui tige kijkers, een aardig rond gezichtje, mollige hand jes, een lachende mond, zoo echt 'n baby om eens ter dege te knuffelen, een stevige dikkert, die 't aanpak ken wel verdragen kan. 'n Tweede kiek: Prinses Juliana op den arm harer Koninklijke Moeder. De baby, grappig 't vingertje omhoog geheven; Koningin Wilhelmina, welvarender dan ooit, Haar kindje aanziend, zooals alleen een moeder dat kan, de oogen sprekend van trots, maar bovenal van dankbaarheid over 'tg«luk, Haar door dit kind geschonken. Op uitdrukkelijk verlangen van H. M. de Koningin worden de foto's pas met St. Nicolaas in den handel gebracht. Voor dien tijd zijn ze ook niet te bezichti gen. Rijksopsporing van tielfstcffen. Men meldt uit Winterswijk: De bij de boring-Plantengaarde gevonden en nu door boorde steenkoollaag bleek 0.45 M. dik te zijn. Het boren zal worden voortgezet tot het opsporen van meerdere lagen. Inbraak. Juffrouw ter P., die op de tweede verdieping van pand no. 67 aan de Kruiskade te Rotterdam woont en blind is, was gisteren alleen thuis. De bewoners der eerste verdieping, zijnde de heer H. J. en diens gezin, waren afwezig. Tijdens de afwezigheid van dit gezin zijn er inbrekers geweest, die op de eerste verdieping het bed en een paar kasten doorzochten, maar niets gestolen hebben. Dezelfde inbrekers zijn daarna waar schijnlijk naar de tweede verdieping gegaan, waar de blinde juffrouw woonde en thans wordt uit de woning van die juffrouw een bedrag van bijna 1300 vermist, waaronder 1260 aan bankpapier. Een mooi geschenk. Een dame te Leiden heeft een gedeelte van een groot heerenhuis aan de Breestraat afgestaan aan de vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Lei den, opdat leeszaal en bibliotheek daarin zullen wor den gevestigd. Alwee êén De firma 8. Nabarro Co., grossiers in zijden stof fen en mode-artikelen, gevestigd Heerengracht te Am sterdam, zond gisterochtend haar 20-jarigen, jongsten bediende naar de CrecLietvereeniging, om een chéque van 1700 te innen. Het jongmensch inde de cheque, doch kwam niet op het kantoor terug. Al spoedig bleek, dat hij zich in gezelschap van een vriend met het bedrag uit de voe ten had gemaakt. De politie heeft nog geen spoor van de beide deug nieten kunnen ontdekken. Nu, wat denk jij, mannie? vroeg mevrouw Betty haar man. Mijn meening is deze: Je weet, Wejwara, dat ik in de Wijnbergen een huis bezit. Op de tweede ver dieping is een woning, die voor jelui als geknipt is. Twee groote kamers, een kleine keuken, voorkamer, waterleiding, gas enfin van alle gemakken voor zien. Overal parketvloeren in de keuken mozaïek vloer geen enkele „kakkerlak" kan daarin nestelen. Zon van twee kanten kortom een juweeltje. Wat zou jelui daarvan zeggen? O, mijnheer Kondelik! riep Wejwara verrukt. Zeg toch papa, zei mevrouw Kondelik vriende lijk. O, papa, dat zou verrukkelijk zijn. Nu, dan is het in orde! De meester sloeg op de tafel dat de glazen dans ten. Dus ge woont in de Wijnbergen, basta! De wo ning staat juist leeg, ik zal een nestje voor jelui in richten, dat iedere koning jelui zou benijden. Mevrouw Kondeliks oogen begonnen te schitteren. Haar grootste wensch werd vervuld. De „kinderen" zouden in hun eigendom wonen. Kondelik was toch een goede man! Dus, de eerste zorg zijn wij te boven. En daar wij weten waar zij zullen wonen, mannie, kunnen wij ook tevens over de meubelen spreken. Tot wien vindt je dat wij ons moeten wenden? - Tot een meubelmaker, dat is nog al logisch. Maar mannie, maak toch geen pret. Ik wil een ernstig antwoord van je hooren. Wat denk je b. v. van Schramlik, Batzik of Mayexzitsek? Zie je, als ik zoo de Ferdinandstraat doorga en de étalage bij May- erzitsek bekijk die heeft alles zoo keurig Ja, dat wil ik wel gelooven, antwoordde meester Kondelik, maar die is ook „keurig" duur. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1