WïTïWenlan d. BTn K N L A N J)T STA SN IE 'WWW. ONDERWIJZER, Directie vaa den landbouw. Gedwongen winkelnering. Uit Schermerhorn. Uit Stompctoran. Aanbesteding, Papendrechische zaak. De ontploffing te Katwijk. Jaap Eden aan 't vliegen. Door dsn drank. Zeeuwsche Landbouw-maatschappij. Politiehonden. Staking te IJmuldea De moord te Surhuizen. Gevaarlijk speelgoed Eedswefgeraars De inbraak In het station. Centraal Genootschap voor Kinder Vacnetiekolonles, Wis volgt? Weekbladen. Kieermfekersve': eetilglog. Onvoorzichtig. Te wafer. Predikbeurten. L a t s t e Berichten.. "afscheid lovink te utrecht. het gemeentebelang wel degelijk in het oog, doch spr. wil ten overvloede nog wel eens op spoed aandringen. De heer van Buijsen vraagt omtrent de sloot of het stilstaand water is. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer van Buijsen wijst er daarna op, dat dan bij grooten regenval nien juist meer last van stank zal hebben; in tijden van droogte wordt boesem- water ingelaten. Voorts vraagt spreker hoever het is met het onder zoek omtrent het openstellen van den weg langs de villa van den heer Bosman voor fietsrijders, waarnaar vroeger door hem werd gevraagd. De voorzitter antwoordt, dat er herhaaldelijk over is gesproken; men meende echter, dat er bezwaar was dezen weg voor fietsrijders open te stellen, omdat er. een druk wandelpad door gekruist wordt. Meent de raad echter, dat dat geen reden is, dan moet men ter zake maar een voorstel doen. Spr. gelooft echter niet, dat de fietsrijders daar zoo'n haast hebben, dat ze voor dat gedeelte niet even kunnen afstappen. De heer van Buijsen vindt dat geen voldoen de reden, ook andere wegen kruisen de voetpaden. Waar voorts deze weg wel berijdbaar is voor rijtuigen vindt spreker dat de vrijheid van fietsrijders hier wel wat te veel ingekort is. De heer Boelmans ter Spill meent dat het pad niet voor rijtuigen begaanbaar kon zijn, im mers er staan palen. De voorzitter geeft toe, dat een gedeelte voor rijtuigen is opengesteld, en zou er niet tegen zijn ook dat deel voor fietsrijders open te stellen; voor het overige blijft het wandelpad het groote bezwaar. Die heer van Buijsen zegt, op een vraag van den voorzitter, geen voorstel te zullen doen. De openbare vergadering wordt daarop gesloten. Naar De N. Crt. verneemt, is de Begeering voorne mens na het vertrek van den heer Lovink het ambt van directeur-generaal van den landbouw niet te be zetten. Aan de drie inspecteurs, de heeren Löhnis, Van Hoek en Swaving zal, gaan dè bestaande plannen door, met uitbreiding van bun werkingssfeer een meer zelfstandige positie gegeven worden, waarbij zij recht streeks onder den minister zullen staan en met dezen confereeren. Aan het hoofd van de afdeeling Landbouw van het Dep. zal dan komen te staan de administrateur, mr. dr. C. Boest. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is opgedragen aan den heer A. P. Staalman, oud-lid der Tweede Kamer S ta teil-Generaalonder de bevelen van den Directeur-Generaal van den Arbeid, het instellen eener enquête naar de gedwongen winkel nering in Nederland en naar den invloed daarop ge oefend door art. 1637 s Burg. Wetb. ÜEMBNQD NIEUWS'™ Uit Heer Hugowsard Woensdag vergaderde in het lokaal van den heer Pijper de Bundveefokvereeniging „De Tijdgeest", wel ke werd bezocht door 16 leden. Na opening der vergadering door den heer Jc. de Geus en lezing der notulen door den heer K. Molenaar kwamen eenig© ingekomen stukken aan de orde, welke voor kennisgeving werden aangenomen, met uitzonde ring van de opzegging van het lidmaatschap door den heer C. de Jong, welke niet werd geaccepteerd. Vervolgens kwam als punt 1 der agenda in behan deling: aankoop van volbloed kalveren, welk punt door den voorzitter werd ingeleid. Blijkbaar bestaat bij de vergadering niet veel animo om hierop in te gaan, zoodat aan deze zaak geen gevolg wordt gege ven. Thans is aan de orde: Verlaging van dekgelden voor koeien van niet-leden. Aanvankelijk verklaart zich een flinke meerderheid hiervoor, doch de uitslag der stemming lokt een tamelijk bi"eedvoerige discussie uit, met het gevolg', dat het gevallen besluit weer wordt ingetrokken. Bij de verdere bespreking bleek men vrij algemeen van oordeel, dat kosten voor de leden op den duur te hoog zullen blijken te zijn, wat wel in hoofdzaak ge weten moet- worden aan den aankoop en het onderhoud van 4 stieren. Besloten wordt het volgend jaar 2 stieren te houden, zoodat er twee verkocht zullen kun nen worden. Nog wordt de wenschelijkheid uitgesproken vau be tere nummering der koeien, hetgeen het volgend voor jaar zal geschieden, met grootere letters of cijfers. Hierna sluiting der vergadering. Te Schermerhom is op 71-jarigen leeftijd overleden de heer 0. de Boer, lid van den Baad der gemeente, Heemraad van de banne Schermerhorn en Noordscher mer van den Eilandspolder. In den loop dezer maand zal feestelijk worden herdacht het 60-jarig' bestaan van het departement Schermerhorn der Maatschappij Tot nut van 't Al gemeen. Bij de herstemming op 4 dezer voor commissaris van „Schermeeris Brandcontract" voor gebouwen, is met 31 stemmen gekozen de heer Jb. Kraakman. Op den heer P. Buren waren 30 stemmen uitgebracht. Door het Provinciaal bestuur van Noord-Holland werd heden aanbesteed: Het onderhoud van de duinen op het eiland Ter schelling, behoorend© tot de zeewerken in Noord-Hol land, gedurende de jaren 1910, 1911 en 1912. Minste inschrijver A. G. Swart te Terschelling voor 5445. De verzwaring van een gedeelte buitenduinregel on der de gemeente Callantsoog, benoorden strandpaal 9800, beboerende tot de werken tot de verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noord-Holland. Ea rning 17.200. Minste inschrijver J. Oldenburg Jzn. te Bergen voor 13.978. Het opruimen, het verplaatsen en het leveren en stellen van meerpalen langs het Noord-Hollandsch ka naal. Minste inschrijver W. A. Verbrugge te Gouda voor 2660. Van de behandeling der Papendrechtsche strafzaak voor het Arnhemsche Hof zal, op last van den minis ter van justitie, een stenografisch verslag worden sa mengesteld, waartoe drie stenografen de zitting zul len bijwonen. Gerekend wordt dat het prooes ongeveer een week zal duren. Nabij Katwijk is door een duiker van 's Rijks Wa terstaat een onderzoek ingesteld op het wrak, naar het lijk van den omgekomen luitenant. Het zoeken is echter zonder resultaat geweest. Jaap Eden zal misschien nog deze week en anders toch heel spoedig, vliegproeven ondernemen op een groot terrein bij Heemstede. Hij ia nu al „in do wol ken" over zijn nieuwe sport. De nauwelijks 18-jarige boerenknecht W. N., te Mildwolde (Oldambt), beeft Dinsdag op aandringen van eenige arbeiders, in den tijd van eenige minuten een flesch jenever, van 8 d.L. inhoud, leeggedronken. Tengevolge daarvan heeft de jongeman van 9 uur tot 's nachts 12 in 'bewusteloozen toestand doorgebracht. De geneesheer achtte den toestand zeer zorgwekkend, maar door inspuitingen en massage is N. in het leven gebleven. Zijn toestand was gisteren vrijwel. De hoofdbestuursvergadering van de Zeeuwsche landbouw-mpijwees gisteren Axel aan, als plaats, waarin 1910 de algemeene vergadering en tentoonstel ling zal worden gehouden. In Den Haag is een bureau voor hondenspeurdienst opgericht in de Regentesselaan 132, onder leiding van den heer M. Kessler. De bedoeling is, dat men bij inbraken of misdaden daar goede speurhonden kan krijgen tegen zekere vergoeding. Eenige zeelieden hebben zich weer aangemeld bij de verschillende reederijen, zoodat een twaalftal stoom trawlers vertrokken zijn. Gistermorgen vergaderden de stakers opnieuw huishoudelijk en besloten de sta king voort te zetten in afwachting van eene bij de ree- ders aangevraagde en door den voorzitter der Reeders- vereeniging toegezegde conferentie. De Rechtbank te Leeuwarden heeft de gevangen houding gelast van Bauke Oldenbui'ger en Andries van der Veen, verdacht van den moord op vrouw Hoekstra te Surhuizum, met last tot instructie van deze zaak. Woensdag werd te Utrecht een 16-jarige jongen door een 13-jarigen kameraad met een flobert-revol ver aan den hals verwond. Gekscherend had deze op zijn kameraad aangelegd, niet wetende, dat de revol ver geladen was. Gisterochtend moest voor de rechtbank te Haarlem J. Hoogland, zwager van Kriller, als getuige optreden in een mishandeling-zaakje. Hij weigerde den eed af te leggen, gaf op Katholiek te zijn, doch niet aan God te gelooven en werd op de vordering van den officier in gijzeling gezet. De behandeling van de zaak zal den llen November plaats hebben. Twee der verdachten van de inbraak in het station Biltstraatte Utrecht zijn op vrije voeten gesteld. Een derde wordt nog in hechtenis gehouden, daar hij iets met de politie te vereffenen heeft. Naar wij vernemen heeft zich hier ter stede een sub-comité gevormd van het dames-comité ter wille van het kind, dat een fonds bijeen wil brengen om een nieuw groot koloniehuis tot stand te brengen naar het ontwerp, door onzen stadgenoot, den heer P. Leguit gemaakt en bij velen bekend door het gipsmodel. Het sub-comité bestaat uit de dames mevr. Kuij- per, mevr. Frankenberg, mej. van den Berg, Bossert, van Vuure en Munnik. Om hier ter stede gelden te verzamelen, zal er, als hiervoor ten minste vergunning wordt verkregen, Woensdag a.s. een collecte worden gehouden door jon ge dames, voorzien van rood-wit-blauw sjerpen, met letters „Vacantie-kolonie". Bovendien ligt het in de bedoeling lijsten te laten circuleeren, terwijl eindelijk de bovengenoemde dames gaarne bereid zijn giften in ontvangst te nemen. Wij hopen dat ook hier ter stede het sympathieke doel den financieelen steun zal vinden, dien het ver dient. Een ïage daad. Een schandelijke daad is hier ter stede Maandag ge- beurd. Na afloop van de koemarkt kwamen bij eene vrouw, in de Kamemelksbuurt, wier echtgenoot in het ziekenhuis ligt, twee boeren uit Warmenhuizen. Een van hen, die vroeger met dezen man in militiaren dienst geweest was, zeide dezen te hebben bezocht en de groeten voor haar te hebben meegekregen en te vens de boodschap, dat de vrouw hem maar een kop koffie moest geven. De vrouw zette koffie. In den loop van het gesprek, wees de vrouw er op, dat zij nog een grooten afstand moesten afleggen, waarop een van de mannen zei, dat hij met toestemming van haar echtgenoot in deze woning zouden logeeren. De vrouw antwoordde hierop, dat daar geen sprake van kon zijn. Zij ging hierop even naar een buurvrouw, wien ze me- dedeeling deed van het bezoek en verzocht of het meisje, dat altijd op haar kinderen paste, wanneer zij naar het Ziekenhuis ging, niet met haar mee kon gaan. Dit laatste geschiedde. De mannen vroegen toen of dat meisje niet een paar flesschen bier kon halen. De vrouw zeide dat dit niet ging, daar het meisje nog geen zestien jaar was; zij zou het zelf wel even doen, als ze maar geld kreeg. De vrouw, meer en meer beangst geworden, ging kwasi bier halen, in derdaad echter liep zij naar den broer van haar man, die in do nabijheid woont, om hulp te vragen. De man was niet thuis, maar zijn vrouw beloofde dat hij zoo spoedig mogelijk thuis zou komen. Toen de vrouw weer terugkwam, waren de beidie mannen verdwenen en zat het meisje hevig te schreien. Spoedig vernam zij uit den mond van de elfjarige een vreeselijke waarheid, die wij niet nader hebben te omschrijven. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. De beide mannen werden opgespoord en te Warmenhui- zen aangehouden door een agent van politie en den majoor der Rijksveldwacht alhier. Na verhoor werd één van hen weer in vrijheid gesteld, terwijl de andere waarschijnlijk naar het huis van bewaring zal worden overgebracht. Bij de Vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen" is in hartelijken dank ontvangen van de Hygiënische Zuivelinrichting Langestraat 29 en Laat 139 alhier, een zending van 50 bons, elk voor 1 Liter volle melk of 2 liter Roomkarnemelk, ter uitreiking aan hulpbe hoevenden. De „Revue der Sporten" van deze week bevat o. a. verschillende welgeslaagde kieken van het feest van den Nederlandschen voetbalbond; eveneens van het 15-jarig bestaan van den Rotterdamschen voetbal bond; het nieuwe clubgebouw van binnen en van buiten en het bestuur de roei-vereeniging „Po seidon te Amsterdam; het vertrek van twee verdienste lijke spartaieden; kijkjes bij automobiel-handelaren, enz. Kortom, 't geheel ziet er keurig en welverzorgd uit. „Pak me mee" geeft op het titelblad een portret van den vermoorden prins Ito, te midden van zijn ge zin; verder o.a. een portret van mr. Van Leeuwen, Amsterdam's aftredenden burgemeester; de koninklij ke stallen op het Loo, die hunne voltooiing naderen; het monument op het graf van den heer Van Hasselt te Zutfeneen portret van mevrouw Alida Loman Lutkeman, enz. „Toonkunstnieuws" bevat dezen keer ook een il lustratie, n.l. een kiekje van het Böhmische Streich- quartett, verder nieuws over de verschillende Toon- kunst-afdeelingen, het bericht dat er 2 nieuwe afdee- lingen zijn opgericht; dat voor de bibliotheek is aan gekocht: Wagner, der fliegende Hollander, Ruth, Oratorium van Georg Schumann. „De Prins" heeft op het titelblad een portret van prof. dr. M. Treub, afgetreden directeur van het departement van landbouw in Ned.-lndië; afbeeldin gen van schilderijen van de tentoonstelling in het Sted. museum te Amsterdam; een der stoomponten der EnkhuizenStavoren-lijn; mevr. Chr. Poolman, enz. „De Auto" geeft kiekjes van den Oostenrijkschen vrachtwagenwedstrijd, een aantal Zeeuwsche boerin netjes in een Daracq-auto, een bezoek per auto aan de oude kerk te Veere, enz. Men meldt ons dat in de gisterenavond gehouden vergadering der kleedermakersvereeniging' afdeeling Alkmaar het bestuur besloot pogingen in het werk te stellen om het lid W. Langendijk wegens zijn ongemo tiveerd optreden als bondslid geroyeerd te krijgen. Hedenmiddag viel een meisje van een jaar of tien, dat een flesch zoutzuur gehaald had, in de Lange straat, waarbij de flesch brak. De kleeren van het meisje, die met de stof in aanraking kwamen, werden van voren geheel verschroeid. Dat het kind vreeselijk schrok, laat zich begrijpen. Toen de heer Van Nieuwkuijk gisteravond met zijn echtgenoote langs den Singel bij de nieuwe R. K. kerk wandelde, hoorde hij een hevige plomp in het water, gevolgd door hulpgeroep. De heer Van N. snelde toe en had het genoegen de om-hulp-roepende uit bet wa ter te halen. Het bleek te zijn een meisje, dat we gens oneenigheid met haar verloofde, een einde aan haar leven had willen maken, maar door de aanra king van het koude water daar blijkbaar van afzag. idm VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café LievenJag. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Alkm. Strijkorkest, rep. 83/2 uur. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," Dames vau 7'U83/4 uur. Heeren van 8595 uur in het „Gulden Vlies," Koorstraat. „Maatsch. tot Nut van 't Algemeen," departem. Alkmaar, buitengew. algem. verg. 41/* uur, Spaar bankgebouw, Nieuwesloot. ZATERDAG: Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 3de afdeeling van 31/2I1/,, uur. Meisjes 1ste afd. van 67 uur, in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Gymn.-ver. „De Halter," asp.-afd. 89 uur, leden- fa.d 910 uur, 't Gulden Vlies. Alkmaarsche Tooneel-vereeniging, algemeene ver gadering, 872 uur, café O. van Twisk, Nieuwesloot. Mannenkoor „Excelsior," 3 maandl. algem. verg., 8Y2 uur, Diligentia. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. VRIJDAG tot en met DINSDAG: Albert Frères, bioscope-voorstellingen. 7 November 1909, De doopsbediening zal voortaan opgenomen worden in de voormiddaggodsdienstoefening, op den eersten Zondag van elke maand. 1 Mei 1 Nov. Groote Kerk. 1 Nov. 1 Mei Kapelkerk. Groote Kerk, 10 uur, Ds. de Pree. Kapel, 10 uur, D». Vinke, bediening van den H. Doop. Avond 6 uur, Dat V©< waal. Woensdagavond 71/2 uur, Ds. Kloosterman. Evang.-Luth. Kerk, 10l/2 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp: N*jaars-tonen. Decpsgex. Kerk, ÏO1^ uur, Ds. Glass. Woensdag 10 November, 12 uur, auwelijkswgdiag, Ds. Glass. Rem.-Geref. Kerk, 10l/2 uur, Ds. de R-gt. Gereform. Kerk, 10 uur, sn 's avonds 6 uur, Ds. W&chgel&er, cats. Zond. 35. Consistorie Geref. Kerk. Oudegrtcht D 83. Vrijdag avond 8112 uur vergadering van de Jongelingsveree- niging „Paulus." Gfar. Ger. Gem. Gebouw RehoU th", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienst oefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelinga- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51 /a7 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „TimtthelU", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der 1 witste Jagen kleine saai Harmonie, uur. Her?. Gem. te Oudorp, Da. Lindebotm, Herv, Gom. te Stompetoren, 9J/a uur, geen dienst Hsrv. G»>m. te Oterieek, 91 /2 uur, geen dienst, Herv. gemeente te Bergen, 10 uur, Ds. Cannegieter, Doopsbediening. Ned. Herv. Gem. to Schermerhorn, 's morgens half 10, Ds. v. M~ur» ta Oterisek. Gar. Kerk te Sohermcrhorn, Jl/2 uur, Precklesen. Woensdagavond 71 /2 uur, Da. v. Beek to Dirkgkom. In Griekenland doet, volgens een telegram, de regeering haar best, bet werk van de Kamer te be spoedigen om nieuwe verwikkelingen te voorkomen. Zij hoopt in de volgende week de begrooting in te dienen en na een snelle afhandeling de Kamer te slui ten. De meerderheid van het Officierenverbond schijnt besloten, het verbond dan nog niet op te heffen, maar een maand of twee', drie op de invoering' der nieuwe wetten toezicht te houden. Een gewelddadige oplos sing van den toestand schijnt op handen. Het Officie renverbond maakt zich door zijn dwingelandij sterk gehaat, niet alleen bij de reactionairen, maar ook bij de menigte. Uit alle provinciën, vooral uit Naupliia en Chalkis zijn troepen naar Athene gebracht. Alle openbare gebouwen, alsmede de banken en het paleis worden door soldaten bewaakt. Zelfs zijn er soldaten in het Kamergebouw, op last van het Offieierenver- bond. Dit heeft de Kamer verboden over Typaldos' muiterij te spreken en verlangt nachtzittingen om de zaken met spoed af te handelen. Maar er verschijnen slechts een dertig leden in de Kamer. Wanneer de ouderen op straat komen nemen zij uit vrees voor het Officierenverbond een geleide van gewapende aan hangers en bedienden mee. De meeste burgers dra gen trouwens wapenen dezer dagen. Uit de burgerij heeft zich een wacht gevormd voor winkels en kanto ren. Volgens een gerucht is er een omvangrijke sa menzwering in wording tegen het Officierenverbond. Er behooreu afgevaardigden van alle partijen toe, aanzienlijke burgers, journalisten, groote grondbezit ters uit de provincie, andere vermogende mannen enz. Aanhangers van Rhallis zijn 't ijverigst in het kom plat in de weer. Het komplot is voor den koning en wil het volk in beweging en het Officierenverbond ten val brengen. In Engeland heeft in het Lagerhuis de mi nister-president Asquith bij de behandeling van de begrooting van inkomsten een beroep op het Lager huis gedaan, als de eenige constutioneele macht, die bevoegd is toezicht te oefenen op de nationale geld middelen. Hiermede gaf hij stilzwijgend te kennen, dat hij dit recht aan het Hoogerhuis ontzegde, hetgeen door de ministerieelen met luide toejuichingen begroet werd. Het Lagerhuis heeft daarna de begrooting van in komsten met 379 tegen 149 stemmen in derde lezing aangenomen. De nationalisten hebben zich van stem ming onthouden. Bij den afloop der stemming werden de ministers Asquith en Lloyd George luide door hun aanhangers toegejuicht. I11 België deelde de minister-president in de Kamer mede, in den loop der beraadslaging over de militaire wet, dat de toestand in Europa voor het ©ogenblik geen vrees inboezemt, maar ernstige toe standen hebben in de laatste jaren wel bijna tot oor log geleid. Ook moeten wij, zeide hij, front maken tegenover alle gebeurlijkheden om de plichten, die de onzijdigheid ons oplegt, te vervullen. De regeering zal niet in haar plicht tekort schieten. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Bij voorbaat mijn hartaJ^jkfn dank vcor de ver leende plaatsruimte. Is kot ingebonden stuk van den h«er Sporre staat, dat ik heb gezegd, dat er g kaart werd, dat is waar; niet waar is, dat ik gezegd heb, dat dat onder ge bruik van sterken drank is geschied, daar ik dan als gehaal-onthouder niet had meegespeeld. Wel waren ze vaak onder den invloed, daar ze 's Zondags tot laat in den nacht gedronken hadden. Ook dronken se 's Maandags wel zoo, dat er «en h twee dagen per waek om groepen werd. Ds ver dienste heb ik wel gehad, zooals het geschreven was, mssr ik mosst mij dasrvoor uit elkaar werken. Dat J. Tjeertes en Sougé geen reparatie-, maar degelijk huiswerk maken, is ook waar, daar Sougé zelf de broekan bg -Tjeertes. bracht. Ze durven zeggen, dat ket reparatie was, maar het zijn broeken, die voor den prgs van f 1.50 ten naaste bij gemaakt werden. Oak dat diegene, die het fijne werk maakt, minder verdient met langer werken dun ik, is waar, daar bovengenoemde Tjsertes zijn vrouw en kind heeft laten loepen met schoenen, waardoor de kousen' te voorschgn kwamen. Is dat dan een meest gunstige toestand? Ook op|de ateliers blgft veel te'weusehen over, daar ar de geheele week niet één vloer wordt aangsstoft en.'dat waar asht man werken. Is dat soms een gezonde werkplaats W De firma Cloeek noemt de namen van haar werklieden, die ar zooveel jaar zijn, dat is niet anders, daar zg niet in staat zijn om voor grootere firma's te werken en eok omdat ze te bang zijn om weg te gaan. Ik heb er 34 weken gewerkt, maar ik heb er' nooit met plezier gezeten, daar de werklieden elkaar het brood niet gunnen. Nogmaals mijn dank vcor de^piaatsruimte, H. LANGEDXJK, Verlengde Landitraat 22. Mijnheer de Redacteur! Alweer mijn dank voor de inzage. Ik meende er mijn werklieden mee in kennis te moe ten stellen omdat zij Maandag 1.1. weigerden langer met Langendijk te willen werken, en dus de oorzaak waren van zijn ontslag en wellicht daardoor bittere stemming. Zij achten zich echter boven dat geschrijf verheven. Wat mij betreft, ik verbaas mij over al die wantoe standen die mij nu ter oore komen, en waarvan ik nooit iets bemerkte, terwijl ik dagelijks meermalen de werkplaatsen bezoek. Zou het dus wel waar zijn? Vergun mij kort uiteen te zetten hoe wij werken. Er worden 2 werkplaatsen gebruikt, op de ééne zijn de kleermakers en op de andere de machines, houts koolijzers enz. Wij garandeeren iederen werkman in onzen dienst per week 60 uren werk en verbinden ons geen werkman te ontslaan voor 1 Maart. Wij eischen dat hij bekwaam is voor het werk waarvoor hij wordt aangenomen en dat hij de bewijzen levert met dat werk in het ongunstigste geval 10 te kunnen ver dienen in 60 uren. Ik eindig met de verzekering dat ieder belangstel lende toegang op mijn werkplaatsen kan krijgen en evenals de redactie der Alkmaarsche Courant de op gaven der werklieden kan controleeren in mijn boe ken, ook dat W. Langendijk in de week van 18 tot 28 October 1909 12.45 verdiende, terwijl hij in die week geplaagd werd door een zwerenden vinger, die hem 's Maandags belette iets te verdienen, dus in 5 maal 1ü72 uur .1 12.45, of die man zich dus ook uit elkaar werken moest. H. S. CLOECK. CORRESPONDENTIE. Wegens de groote ruimte, die het verslag van de avondzitting van den Gemeenteraad inneemt, zijn wij genoodzaakt voor dezen éénen keer het feuilleton ach terwege te laten. UTRECHT, 5 November 1909. Bij 't passeeren hedenmorgen om 10.19 van het station Utrecht van den D-trein waarin de heer en mevrouw Lovink, be vonden zich op het perron een honderdtal personen, verbonden aan de Heidemaatschappij, w. o. de Direc tie-, Hoofd- en Bureel-ambtenaren en cursus-leerlin gen, die van het echtpaar Lovink een hartelijk af scheid namen. Aan de Burgerschool te ALKMAAR (Hoofd de heer F. J. AUKES), wordt gevraagd een bsToegJ tot het geven van onderwijs! in vak j en in de FRANSCHE TAAL. Da jaarwedde bedrmagt f 800, die met 6 driejaarlijksch* periodieke vervoe gingen kan klimmen tot f 1100. Voor het bezit der Hoofdakte wordt f 100 en voor de akte Franseh M. O. f 50 meer toegekend. Eventueele vergoedirgveor huishuur f 100. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur vóór 22 November a.s.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2