DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 266 Honderd en elfden Jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikmaar f @s8©s franco door het geheele Rijk f 1, Af jnderlijke nummers 3 Cents. ZATERDAG Prijs der gewone advertentiëns Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0. 13 NOVEMBER. Een karakteristiek Hollandsch - boek. BINNENLAND. TcMeossisasaiiaer 1, Dit nummer bestaat uit drie bladen Eerste Kemer. W. C, J. Passtoors. Dure lelies. Een strijd In eene gemeente. Wie volgt Lovink op? Het einde van een zwerver. Terecht. In den val Kinderverlammlng. Asaemburgh. Uit Koedijk. Uit Oude Niedorp. De zaak Romer. Dir. belastingen. Uit Hoorn. De Inb aak te Rotterdam. ALKMAARSCHE COURANT. ft Helaas bet is geen nieuw boek, dat in het bo- venstaand opschrift wordt bedoeld ear dat aanspraak kan maken op de onderscheidende eigenschap van „ka rakteristiek Hollandsch" te zijn. Het is een boek waarvan thans de vijf en twintigste druk is verschenen. Ergo is het de Camera Obscura welk ander He- derlandsch-letterkundig werk mocht zooveel herdruk ken beleven? Zeventig jaar is de Camera nu oud. Toen zij „hare intrede in de wareld deed" was; de schrijver zelf nog maar even vijf en twintig. Hij heeft veel genoegen van zijn werk beleefd. Het is getuigde hij in 1869 den schrijver eene streelende gedachte, dat aan zijn werk het voorrecht mag te beurt vdllen in handen te komen van een geslacht van landgenooten, naauwelijks of nog niet geboren toen hij het voor het eerst aan het licht bracht. Sedert is er alweer een nieuw geslacht gekomen, dat gretig zijn handen naar dit boek uitstak, zoodat er telkens en telkens weer een uitgave noodig was. Hu eens was het een volks- dan weer een luxe- uitgave. He nieuwste, de vijf en twintigste houdt tusschen deze beide soorten het midden. Het is een deftig boek met strakke goudlijntjes en een zwaar gouden relief portret van een ouden man, in het mid den, en een glanzend gouden bovenkant. Zoo van buiten doet het denken aan Beets, niet aan Hilde- brand. Ons oude exemplaartje de zesde uitgave! met het blauwe bandje zonder goud en zonder portret, dient zich minder druk en minder deftig aan. Haar het uiterlijk lijkt deze „jubileumuitgave trouwens geen gouden maar een zilveren opKegge. Maar slaat men het boek open, is men er eenmaal aan gewend dat in die duidelijke letters precies hetzelfde staat als in de kleine gezellige letter tjes, waaraan men gewend geraakt is, dat op de 50 g*roote bladzijden geen woord meer, minder of an ders over de Familie Stastok staat te lezen dan op de 32 kleine, dan geeft men gaarne toe, dat deze moderne druk veel aangenamer is dan de oude en dat de erven Bohn deze uitgave goed verzorgd hebben. Maar ze hebben nog iets anders gedaan, ze hebben aan deze 25ste uitgave bijzondere betaekenis verleend door aan onderscheidene personen in den lande, kunstenaars, geleerden, politici hun oordeel over dit karakteristiek Hollandsch© boek te vragen, zoodat een honderdtal uitspraken aan het boek voorafgaan. Voorop staat het volgende oordeel van H. M. de Koningin-Moeder: „He nieuwe uitgave der Camera Obscura van Hil debrand verlevendigt bij mij de herinnering aan het eerste onderricht, dat ik ontving in de Hederlandsche taal, omdat daarbij herhaaldelijk het werk van dr. Beets werd gebruikt, om mij den rijkdom en de schoon heid dier taal te doen begrijpen, en mij Hederlandsche toestanden in Hildebrand's jeugd te doen kennen. Dr. Beets heb ik toen reeds leeren hoogachten, zijn werk leeren waardeeren. Zijn nagedachtenis houd ik in eere. Emma." Han volgen enkele uittreksels uit beoordeelingen van vroeger datum. merkwaardig is de voorspelling van IJntema in de Vaderl. letteroefeningen vanl840: „Maar toch verdient het boek beter lot, dan aan het zelve waarschijnlijk te beurt zal vallen. Het zal beval len, het zal de aandracht trekken, maar waarschijnlijk voor korten tijd en de opgang, dien het bij zijne intre de in de wereld maakt, zal hoogstwaarschijnlijk voor vergetelheid plaats maken." Eindelijk in alfabetische volgorde de uitspraken van d© mannen en vrouwen van beteekenis in ons land. Asser, de minister van staat, de groote zeerecht-speci aliteit opent de reeks met een mooie opmerkingmen moet Hollander zijn om dit voortreffelijke boek volko men te begrijpen en te waardeeren, terwijl, omgekeerd, de landgenoot die het boek niet begrijpt en waardeert, geen echte Hollander is. Het is niet mogelijk al die uitspraken aan te halen of weer te geven. Ieder zegt zijn meening en op on derdeden loopen die opinies nogal uiteen. Te begrijpen is het bijv. dat minister Heemskerk, oud-minister de Marez Oyens spreken over „een gezonde levensbe schouwing van Ohristelijken oorsprong" en „den op rechten Christen." Maar al de uitspraken getuigen van groote waardeering slechts Top Haeff vormt eene uitzondering. In haar schooltijd waren enkele fragmenten in een leesboek haar „een verkwikking, troost en vreugde", daarna heeft ze „nimmer meer openlijk noch in 't geniep, verplicht of voor plezier, een oog in Beets' beroemde boek geslagen"; nu heeft ze „het werk bij gedeelten overgelezen en „de ont roering van de schoolbanken heeft zich bij herlezing der aandoenlijkheden niet herhaald en de kostelijke humor verhief zich zeldzamer tot geest dan zij zich meende te herinneren" terwijl ze vreest „dat het nu wederom tot den 50sten druk zal duren vóór het werk, van zijn eereplaats in de boekenkast opnieuw in haar handen valt." Dit oordeel is een unicum in de reeks. Zelfs critici als van Deyssel en Kloos hebben woorden van groote waardeering: „Het is een prachtig boek, heerlijk om te lezen," zegt de eerste, „De Camera bewonder ik, op één enkel ding na: de telkens om een hoek glurende eelfbewust-minzame gestalte van den auteur. Maar de zon heeft wel haar vlekken, zou de Camera dan niet mogen hebben haar Hildebrand aldus de laat ste. Beroemde mannen en vrouwen hebben zich uitge sproken. Hederland telt ook nog niet-beroemde. Ook zij hebben meer dan ééns hun oordeel gezegd. Hun meening blijkt wel het best uit den grooten aftrek, dien het boek vond en vindt om van de uitspraak der lezers van den Hederlandsehen Spectator in 1892 maar te zwijgen. Het is dan ook een boek dat thuis hoort in ieder huisgezin. Heel dat boek ademt een geest van Holland- sche eenvoud, degelijkheid en gezelligheid, een geest, die helaas voor .een groot deel vervluchtigd is. Het zijn niet alleen de diligences, de trekschuiten, de neepjes mutsen en de cornetten welke dien tijd van den onzen onderscheiden. Zonder die voorwerpen kunnen we het best stellen en naar hen verlangen we niet terug. Maar weemoedig en naijverig worden we gestemd, als we ons verplaatsen in een periode, waarvan intimiteit het kenmerk is, waarin de menschen in rond-Hol- landsch durfden en konden zeggen, waar het op stond, waarin ze aangenamer en gezelliger met elkaar kon den omgaan, minder kringetjes trokken, die al kleiner en kleiner worden en het „ego" tot centrum hebben. Die tijd was minder hoog gestemd dan de onze. Landgenooten, die de Camera niet-lezen beroepen zich gaarne op Busken Huet en zeggen dezen na, dat het boek niet verhevener is dan de nok van een gerefor meerd bedehuis. Inderdaad hooge aspiraties had den onze voorouders van zeventig jaar geleden niet. Ons leven is anders dan het hunne. Men houdt ons voor, dat het beter is en het zal in menig opzicht wel zoo zijn, maar al, die voordeden beletten niet, dat wij ons gaarne af en toe eenige ©ogenblikken in het hun* ne verplaatsen en vermeien. En nu is Hildebrand ons daarbij een voortreffelijke leidsman. De jongeman van even over de twintig heeft een zeldzamen kijk op zijn tijd gehad en een zeldzaam vermogen om dezen weer te geven. De opstellen, heeft hij zelf gezegd, zijn bedacht in verloren uren, tusschen de wielen en op het water, op wandelingen en 'in vervelende gezelschappen; zij zijn geschreven in ©ogenblikken, waarin een ander zijn pi ano opensluit, of een pijp rookt. Het is een werk voor genoegen geschreven. Later heeft de schrijver opge merkt, dat het in méér dan een opzicht de sporen draagt van den jeugdigen leeftijd waarop het is sa mengesteld. Wij voelen niet veel voor deze opmerking, omdat wij overtuigd zijn dat het een zegen is geweest, dat Hildebrand en niet Beets het boek heeft geschre ven. Maar met instemming herinneren we nog even aan die andere opmerking, dat het zijn onbekommerde jeugd, bij weet zelf niet hoe, over het algemeen gelukt moet wezen, met waarheid te schetsen, zoodat in zijne kleine tafereelen dé mensch den mensch en de Heder- lander zijn vaderland gevonden heeft. Hierin zijn duidelijk de twee groote kenmerken van de Camera aangegeven: het karakteristiek-IIollandsche en het algemeen-menschelijke. Zoolang het de moeite loont zich in te denken in het leven, dat Hildebrand heeft waargenomen en in zijn bock heeft vastgelegd, zal de Camera Obscura niet alleen letterkundige of geschied kundige waarde behouden, maar van veel algemee- ner beteekenis blijven en in ons land lezers van elke intellectueele ontwikkeling in alle maatschappe lijke rangen vinden. En juist in een tijd van onrust en pessimisme als de onze, zal dit rustige blijmoedige boek grooten aftrek hebben en van goeden invloed blijven> een vluchtheuvel zijn voor een ieder die zich eens even wenseht te ont trekken aan het gecompliceerde leven van thans. Voortgezet werd gisteren de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende het onderzoek naar het va derschap. De heer Kist oordeelde dat aan het ont werp een mooie gedachte ten grondslag ligt, n.l. deze dat de wezenlijke vader verplicht is mede te zorgen voor de opvoeding van het onechte kind. In het alge meen is spr. dan ook voor eene dergelijke verplichting tot onderhoud, echter zal het in vel© gevallen een har de verplichting zijn'voor dengeen, dien ze treft. Daar om mag geëischt worden dat er zekerheid besta, dat het beginsel dezer verplichting naar recht en waarheid zal worden toegepast. Die zekerheid biedt volgens spreker het ontwerp niet. De vader wordt vermoed te zijn, degene die binnen zekeren termijn met de moeder gemeenschap heeft gehad. Dit vermoeden steunt ech ter niet op recht en waarheid, al wordt door het ont werp het wettelijk vermoeden als bewijsmiddel toegela ten. Dit vermoeden toch sluit niet uit, dat een ander dan de aangesprokene de wezenlijke vader is. 't Is een loterij, 't kan voorkomen, dat de moeder wellicht den ineest vermogende zal uitkiezen. De in het ontwerp aangenomen rechtsgrond is on houdbaar en daarom kan spreker zijn stem niet aan het ontwerp geven. Dje heer Belinck motiveerde zijn stem vóór het ont werp. De heer van Velzen verdedigde het ontwerp, betoo- gende dat het niet meer dan billijk is dat de verwek ker de financieele gevolgen van zijn daad draagt, 't Zal ook velen weerhouden om aan zinnelijke lusten toe te geven. De heer van der Feltz, hoewel erkennende dat de aangevoerde theoretische en juridische bedenkingen tegen het ontwerp niet geheel zonder grond zijn, oor deelde dat deze bedenkingen hier niet te zwaar mogen wegen en men veeleer moet letten op de bestemming van het ontwerp om een groot maatschappelijk belang te bevorderen. De Minister van Justitie trad daarop in eene uit voerige verdediging van het ontwerp, dat van groote zedelijke beteekenis en van hoog maatschappelijk be lang is, hetgeen hij in het licht stelde. De Minister verdedigde voorts het stelsel van het ontwerp, volgens hetwelk het feit der gemeenschap recht geeft op het instellen eener alimentatie-aetie. Bij dit ontwerp wordt geen eersten stap gezet op den weg naar gelijkstelling van wettig© en onechte kinderen. Integendeel, die baan wordt afgesloten met de alimentatie actie. De Minister geloofde niet dat het ontwerp ten gevolge zal hebben dat meisjes eerder zullen vallen dan anders het geval zou zijn geweest. In den regel valt een meisje niet uit kalm overleg, maar voor hartstocht. Hetgeen een meisje staande houdt is haar godsdienstig gevoel, haar plichtsbesef en eergevoel, de vrees voor schande en verachting. Het ontwerp op het vaderschap werd aangenomen met 25 tegen 14 st. Hog goedgekeurd is de overeenkomst met de Sa- bangmaatschappij te Amsterdam en de salarisregeling voor de commiezen en directeuren der posterijen en te legrafie. Minister Regout meende, dat er vooralsnog geen reden bestaat voor de instelling eener commissie als scheidsgerecht bij geschillen tusschen hoogere en lagere ambtenaren. D© Kamer is tot nader uiteenge gaan. ken had, om de kerk van Amby te bestelen, zoodat de ze medekwam naar Amby, alwaar hij, toen beiden ach ter de kerk aan 't snuffelen waren, werd gearresteerd. Een fluitorkest. Het Eriescha dorp Kollum heeft de primeur in de zen! Daar is een uitvoering gegeven door een fluit- orkest van jongens uit dat dorp. Zoo'n orkest is voor zoover wij weten 't eerst in Hedérland. Voor eenigen tijd werd het opgericht onder den naam „Oe fening kweekt kennis." En geoefend is er, op straat en in huis; overal was het repetitie. En de officieel© repetities werden geregeld bezocht. De kunst werd ver kregen; de uitvoering werd meerstemmig gefloten. Ter afwisseling gaven de jongens voordrachten, en het publiek, bestaande uit ouders en kennissen, amuseer de zich best. 't Eerste fluitorkest in Hederland had succes. Haar het Dgbl. v. Hbr. verneemt, is da heer W. C. J. Passtoors, lid van de Tweede Kamer voor Beverwijk en burgemeester van Ginniken, ernstig ongesteld. Een gevatte kou is ontaard in longontsteking en doet den patiënt met ernstige koorts het bed houden. GEMENGD mEUWS Ter wille van het kind. Tot heden is aan gelden en toezeggingen voor het nieuwe koloniehuis voor het Centraal Genootschap voor Kinder-vacantic-kolonies ongeveer 10.000 bij een, d. i. het zevende deel van da benoodigde som. Mevr. G. uit Amsterdam maakte op 4 Juli jl. een uitstapje met een auto naar Hillegom. Men kwam langs ©en veld lelies van den kweeker Van Til, me vrouw ging den tuin binnen, raapte een paar lelies op en plukte er ook een. Gistermiddag stond zij nu te recht te Haarlem wegens diefstal. De officier van justitie eischte 30 boete of 12 dagen. Mevrouw G. had den kweeker 10 schadeloosstel ling aangeboden; Van Til echter eischte 50 en krijgt nu natuurlijk niets. In de jongste Raadsvergadering te Westongeradeel werd eene wijziging van de Politieverordening behan deld, betrekking hebbende op 't houden van festivitei ten, kaatswedstrijden enz. De drie vrijzinnig© Raads leden wenschten opmerkingen te maken, doch de bur gemeester was daarvan niet gediend, met het gevolg dat de drie Raadsleden, als protest tegen dergelijke leiding, de vergadering verlieten. Een en ander heeft bij de vrijzinnige ingezetenen een gevoel van veront waardiging doen ontstaan en ook onder de kerkelijken zijn er, die de handeling van den burgemeester afkeu ren. Onder de vrijzinnigen wordt nu overwogen, wat hier in deze te doen staat. Het denkbeeld is geopperd, voor alle betrekkingen en ambten door hen bekleed en die niet hun bestaan uitmaken, te bedanken. Of zou het waar zijn, wat sommige bladen melden, vraagt de T e 1. dat het gewichtige ambt van direc teur-generaal van den Landbouw niet meer zal ver vuld worden? Maar dan gaan we weer achteruit, zegt het blad. Het was zoo'n gezondé toestand, sinds het besluit om aan het hoofd van den landbouw, opgevat in den ruim- sten zin van het woord, ©en man te hebben, die als chef van dit departement alle koorden van de vele be drijven op dat gebied in handen had. Vooral was het zco'n groot voordeel, omdat bij het wisselvallige mi nisterieel© leven, de directeur-generaal van Landbouw steeds kon blijven. En nu zou alles weer uiteen moeten vallen en zouden de verschillende afdeelingen ieder zelfstandig gaan optreden? Wij kunnen niet gelooven, dat dit de bedoeling zal zijn. En al zal tijdelijk die toestand geduld moeten worden (want een Lovink te vervangen is niet zoo ge makkelijk), toch zal er wel onder de ambtenaren, die Lovink tot voorbeeld hadden, één gevonden kunnen worden, die de taak zou kunnen aanvaarden. We wil len hopen, dat minister Talma de noodzakelijkheid dei- vervulling van dat gewichtige ambt zal inzien en dat dan de keuze weer 'n gelukkig© zal zijn; want de practische leiding van den landbouw in één hand zoo uitnemend door Lovink in toepassing, gebracht, is nog en blijft dringend noodig! Haar de H. Ct. verneemt, besloot de te Hijmegen gehouden vergadering van den Hederlandschen Boe renbond der regeering te verzoeken den heer Th. Ver hebben, voorzitter van den Limburgsehen Boerenbond, te benoemen tot opvolger van den heer Lovink. Toen Vrijdagnamiddag Johan de Vos uit Parijs te Eenige landbouwers te Boekelo, gemeente Lonneker, vonden Donderdagmiddag, met den hals over. prikkel draad hangende, een man ®e bleek overleden te zijn. Het was het lijk van den zwerver J. Haehtegaal, di© vermoedelijk in oververmoeiden toestand is gevallen en gestikt. Aan den hals vertoonden zich eenige ver wondingen. De beide vermiste kinderen van den heer A. Haring te Koegras zijn weder terecht. Een inwoner van 't Zand had ze voor den nacht, zonder de ouders te waarschuwen, bij zich gehouden. In het begin dezer maand werd de offerbus, staande in de R.-K. kerk te Bemelen van haren inhoud ont daan, zonder dat men de(n) dader(s) kon aanhouden. Gistermorgen wandelde een vreemdeling met zekere R., een bekende der politie, door de straten van het naburige Amby, zij waren goede maatjes geworden en de vreemdeling een Belgisch deserteur met name Sehadts, vertelde aan R., dat hij de kerk te Eemelen bestolen had, in gezelschap van zekeren Kusters, lei dekker uit Meerssen R. deed; nu net of hij wel zin had de goedgevulde offerbussen der kerk te Amby te ledigen, zoodat zij afspraken dit werk samen te doen. R. kon een meisje een briefje in handen spelen, met verzoek dit aan den wachtmeester der marechaussee te brengen, zoodat deze spoedig verscheen om den kerkdief in te rekenen. R. nog niet tevreden met het. succes wilde K. uit Meerssen ook in de gevangenis zien, ging naar Meers sen, en vertelde dezen, dat hij met Sehadts afgespro- Te Hieuw-Schoonebeek (Dir.) heeft zich een geval van kinderverlamming met doodelijken afloop voorge daan. Mazelen In noordoostelijk Friesland heerschen nog de maze len, vooral onder de kinderen. Yan de Christelijke school te Euitenpost waren deze week ruim 90 leerlin gen absent wegens ziekte. Het bekende oude kasteel Asaemburgh onder Heems kerk, dat des zomers druk bezocht wordt, is in handen van het Rijk overgegaan. De omliggende landerijen, bestaande uit wei- en tuingronden, zullen in publieke veiling worden ver kocht. Door een roofvogel aangevallen te worden behoort tot dé zeldzaamheden, doch de heer II. alhier heeft de vreugde van deze uitzondering mogen smaken. De vreugde van den vogel bleek van korten duur, want hij werd' met een kloet afgemaakt. Bij nader onder zoek bleek het kolossale dier, dat tusschen de vleugel- toppen 1 M. 50 cM. m'at, een zwart-bruine wouw te- zijn, mans genoeg om een klein kind te verscheuren. Hoogstwaarschijnlijk déet zich ook hier een ge val van kinderverlamming voor. De heer Jb. Pluister, dé vorige week benoemd tot Diaken bij de Hedt ITerv. Gemeente alhier, in de plaats van dén heer Jn. Glas, heeft voor die benoe ming bedankt. In diens plaats is nu benoemd de heer Jb. Rootjes. Uit heer Hugowaard. Op de voordracht voor onderwijzer aan school no. 2 zijn geplaatst de heeren: 1. D. Sinningh te Woudri- chem. 2. W. Swart te Midsland (Terschelling). 3. A. D. Schut te Helder. Tot tijdelijk onderwijzeres aan dé school no. 2 alhier is met ingang van 15 Hovember a.s. door B. en W. be noemd, Mej. M. O. G. Lust te Haarlem. Haar de H. Ct. verneemt, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag tegen den oud- overste Romer een (klacht-) vervolging wegens smaad schrift ingesteld ter zake van een artikel in De Avondpost van Mei j.l. door den heer Römer geschre ven. De instructie is reeds geopend. Bij den dienst der directe belastingen zijn gedeta cheerd L. Fortuin, komm. 2e klasse te Avenhorn; L. Holstein, id. te Heerhngowaard. Door dé arrondisséments-rechtbank te Alkmaar is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Hoorn, opgemaakt' de navolgende alphabetische lijét van aanbeveling: mr. K. H. Hengeveld, kantonrechter te Medemblik; rnr. J. Plet, kantonrechter te Tholen; mr. A. G. E. ridder van Rappard, griffier bij het kantongerecht te Purmerend. (St.ct.) Toen Vrijdagmiddag Johan de Vos uit Parijs te Rotterdam terugkwam, om te onderzoeken waar zijn meisje, mej. Stute bleef die, zooals bekend, Dins dag, toen zij op het punt stond naar Parijs te vertrek ken, werd gearresteerd doch "Woensdag weer losgelaten werd hij in de ouderlijke woning aan den Oppert door twee rechercheurs gearresteerd.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1