DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vader Kondellk en bruidegom Wejwara. No. 269 Honderd en elfden Jaargang. 1909. Daze Courant wordt eiken avond» behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor ikmasir ff ©98Ö5 franco door het geheele Rijk f 1, A* hinderlijke nummers 3 Cents, WOENSDAG Prijs der gewone advertentlën: Per regel f 0.19. Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij HERMs. COSTER Ss ZOON, Voordam C 9. 17 NOVEMBER. FEUILLETON. B .1 N i\ ÜiNLA N I). ?»leB®®!&sni0Sï!s®r SS, Dit nummer bestaat uit twee bladen De Ridderorden za#k. ALKMAAHSGHE COURANT. ALKMAAR, 17 November. Het Benjaminnetje onder de Europeesche monar chen, Koning Manuel van Portugal is op reis. Eerst heeft hij den Spaanschen buurman Alfonso bezocht. I)e plaatjes van het bezoek aan Madrid doen zien, dat de beide monarchen zich slechts onder enorme militai re escorte onder het publiek hebben begeven. Het is zelfs niet gemakkelijk hen beiden te zoeken uit de tal rijke vederbossen en uniformen van cavaleristen met getrokken sabel. Evenwel beide vorsten hebben den dood, die in de straat op hen loert, in de oogen ge zien. Zoowel koning Alfonso als koning Manuel werd bijna door een bom getroffen. De aanslag was voor den laatste al bijzonder tragisch, immers zijn vader en zijn oudste broeder verloren daarbij het leven. Gelukkig is de reis naar Madrid goed afgaloopen. Thans vortoeft de Portugeesche koning, na met het Koninklijk jacht „Victoria en Albert," vergezeld door Fransche en Engelsche oorlogsschepen, Portsmouth te zijn binnengekomen, in Londen. Ook daar moeten buitengewone maatregelen genomen zijn, om voor zijn leven te waken. Het heet, dat de politie heeft ge hoord, dat talrijke leden van gevaarlijke anarchisti sche vereenigingen naar Londen zijn gekomen. Toch loopt het leven van koning Manuel er niet het ge vaar, dat men voor Tsaar Nicolaas duchtte. Hij is door de Londensche bevolking hartelijk ontvangen en het trof toevallig, dat het juist zijn verjaardag was hij werd Maandag twintig jaar. De Engelsche pers had aangenaam-klinkende begroetingsartikeleu. Zij herinnerde aan historische bondgenootschappen tusschen de dynastieën en haalde uit het grijze verle den sympathieke gebeurtenissen voor den dag. Maar cok werden er vriendelijke woorden over den koninklij ken gast gezegd. Zoo schreef de Times o.a. „Het welkom dat Engeland den jongen Koning biedt op het oogenblik dat hij Engeland komt bezoe ken, zal nog zooveel te hartelijker zijn, omdat Enge land zooveel medelijden met hem voelt. Want nooit heeft een koning onder droeviger omstandigheden de regeering aanvaard dan Manuel van Portugal. Op zijn achttiende jaar, ten gevolge van den moord op zijn vader en broeder tot den troon geroepen, heeft' hij den last van het heerscherschap op zich genomen zon der voorbereid of onderwezen te zijn. Onze landslieden voelen steeds een edelmoedig medelijden met jeugd en ongeluk en dat. zal hen er toe brengen, het verblijf aan den koning van Portugal hier zoo aangenaam te ma ken als het maar kan." Die toon is al zeer welwillend en onwillekeurig vraagt men zich af, wat wel het doel van dit bezoek is. Er wordt beweerd, dat koning Manuel het voorbeeld van koning Alfonso zal volgen en zich uit Engeland een gemalin zal balen. Genoemd wordt als uitverkore ne Alexander van Fife, de jongste kleindochter van koning Eduard, die er slag van heeft familieverwant- KLEINE GEBEURTENISSEN UIT HET LEVEN VAN EEN PRAGEE GEZIN NAAR HET BOHEEMSCH VAN. IGNAT HERRMANN door S. J. BARENTZSCHöNBERG. In den handel verkrijgbaar ingen. 2.90; geb. 3.50. 48 Kort en goed Wejwar. Laten wij eens praten zoolang wij onze zinnen nog bij elkaar hebben. Moe der vindt dat jelui veertien dagen eerder moest trou wen alles is zoover klaar. Waarop zouden wij wachten, Frans, vervolgde zijn schoonmoeder. Wij zijn klaar, het weer is prach tig en ik vind, wanneer ge na de bruiloft een klein reisje wilt maken, dat ge dan van de mooie dagen moest profiteeren. Wie weet hoe het na Sint-Katha- rina zijn zal. Daarom Frans O ja, fluisterde Wejwara. Nu en wat het andere betreft, Wejwara, sprak de meester, kort en goed, Josefine krijgt na de trou wing tienduizend gulden. Ben je daarmee tevreden? Maar, mijnheer von Kondelik, antwoordde Wej wara, ik. Ik weet dat je Josefine niet om haar geld trouwt, dat je haar liefhebt en dat je het geld niet in je zaak behoeft te gebruiken. Maar wij hebben het liggen voor Josefine en dat krijgt zij dadelijk. Na onzen dood, Frans, sprak nu mevrouw Kon delik, krijg' jelui alles, dat spreekt vanzelf. Josefine is immers ons eenig kind. Het huis in de Koninklijke Wijnbergen en alles Mm, ja, er staat nog wel eenig-e hypotheek op, bekende de meester, maar die zal ik, naar ik hoop, schap met Europeesche hoven tot stand te brengen. Wel is deze prinses protestant en koning Manuel ka tholiek, maar ook prinses Ena is indertijd tot-, de ka tholieke kerk overgegaan. De koning reisde echter niet alleen hij had zijn minister van buitenlandsehe zaken bij zich en deze heeft met zijn Engelschen collega onderhandeld en het resultaat is «geweest, dat het Engelsoh-Portugeesch arbitrage-verdrag met vijf jaar wordt verlengd. Overigens is koning Manuel met groote pracht en praal gewijd tot ridder van den Kouseband. Op de plechtigheid volgde een maaltijd, waarbij de gebruike lijke toespraken plaats hadden. Eigenaardig klonk, als de telegraaf de woorden goed overgebracht heeft, het gedeelte waarin koning Eduard zeide, dat het koning M anuel belang zou inboezemen te vernemen, dat het ar bitrageverdrag, dat gisteren eindigde door de Engel sche en de Portugeesche ministers van buitenlandsehe zaken vernieuwd is. Is hi?t niet alsof de Portugeesche koning uit den mond van den Engelschen moet vernemen, dat zijn eigen minister een tractaat geteekend heeft? Koning Manuel is wèl jong, maar koning Eduard is toch niet zijn voogd. Evenwel de Engelsche koning heeft al tijd wat te zeggen gehad in de Portugeesche zaken. En als het huwelijk tot stand komt, waarover zoo even gesproken werd, zal zijn invloed er wel niet min der op worden! Tweeds Kamer. Bij de afdeeling Landbouw bepleitte gisteren de heer Jannink krachtige bevordering van de katoencul tuur. Onder deskundige leiding moeten nadeelige klimaat-invloeden worden bestreden. De heer Van Idsinga, er op*wijzende, dat in zake suiker-industrie nog omtrent een aantal vragen onze kerheid bestaat, o.a. ten aanzien van de grondhuur, den prijs, den duur van den voorschottermijn, de mo gelijkheid van een coöperatieve suikerfabriek door in landers, enz.—, betoogde de wenschelijkheid van den nieuwen directeur-generaal Lovink op te dragen een grondig otiderzoek in te stellen en rapport nit te bren gen, opdat aan den door spreker bedoelden twijfel een einde kome en beslissingen kunnen genomen worden. De minister van koloniën, de heer De Waal Malefijt, antwoordde, dat volgens den afgetreden directeur-ge neraal, prof. Treub, het door den heer Jannink be deelde terrein (.Zuid-Oostelijk Borneo) voor katoen cultuur niet geschikt is. In een verder oostelijk ge deelte van den archipel zullen proeven op kleine schaal genomen worden. Aan den heer Van Idsinga antwoordde de minister, dat de suikercultuur resorteert onder Binnenlandscli Bestuur. Echter zal de aandacht der Indische regee ring op de wenken van den heer Van Idsinga geves tigd worden, want ook de minister meende, dat er wel wat in zit te zijner tijd het advies van den heer Lovink te dezer zake in te winnen. Bij het verder debat drong de heer De Visser bij den minister aan zijn volle aandacht te wijden aan het belang van irrigatie. Vooral in het noordelijk gedeel te van de Minahassa begint het irrigatievraagstuk te nijpen. voor mijn dood aflossen. Dus tien duizend, Wejwara. Die krijgt Josefine op haar trouwdag. Kijk, van die groene boekjes der stadsspaarbank. De meester stond op, liep naar zijn schrijftafel en nam onder een briefhouder een reeds ingevuld spaar bankboekje. Hij sloeg het open, legde het voor Wej wara en sprak: Kijk, dit is voor duizend gulden. Ik heb het zoo gaandeweg erheen gebracht. In sommige boekjes is meer, in andere minder. Bij elkaar zal het ongeveer tien duizend gulden zijn. Ja, papa, ja, knikte Wejwara, wiens keel als dichtgeknepen was. Maar dat gaat eigenlijk Josefine aan. Ik hoop dat ik met mijn inkomen en dan ben ik immers niet aan het einde van mijn loopbaan papa. Best, best, Frans, zei mevrouw Kondelik, wij weten dat je ons niet zult haasten. Maar het is slechts voor de goede orde. De hemel geve, dat jelui het niet behoeft aan te raken. Wij zijn er natuurlijk nog, ook al had Josefine niets meegekregen, maar het is zoo beter. Men staat dan op vasten grond. En wat het overige betreft, Wejwara, vervolgde de meester zijn toespraak, wat Bepi later nog zal krij- ken dat kan ik natuurlijk nu nog niet. bepalen. Wij zijn er nog en weten niet hoelang wij blijven leven en wat wij ervan noodig hebben. Wij kunnen ziek wor den kortom het overige is niet te bepalen. En dan zou ik ook liever niet altijd blijven schilderen. Papa ik heb immers niets gevraagd ik heb alleen Josefine willen hebben. Goed, Wejwara, ik begrijp je. Maar er kunnen kinderen komen en dan zal jelui nu en dan een ex traatje welkom zijn. Voorts zult ge in ons huis in de Wijnbergen gratis wctfien Mevrouw Kondelik keek haar man en daarna Wej wara verrukt aan. Zoo -juist zoo, had zij het zich gc-wenscbt. Nu en dan nog iets, Wejwara. Pepi, ga eens naar de keuken, ik geloof dat Ka tje je roept Pepi ging do kamer uit. De minister beloofd© den gouverneur-generaal met ilezen aandrang in kennis te zullen stellen. De heer Thomson klaagde over te weinig voortva rendheid bij de regeering op handels- en scheepvaart gebied. Spreker wees hierbij o.a. op de lijdensgeschie denis der havenvoorziening te Soerabaja, waar de handel zich, niet ten onrechte, bedreigd ziet. Spreker hoopte dat het vraagstuk dezer voorziening zou wor den opgelost in zoodanigen zin, dat de handel zich in alle opzichten daarmede kan vereenigen. Spreker be val plan C 3 aan en wenschte opneming van het han delselement in de commissie voor deze aangelegen heid. De heer Bogaardt oordeelde ook, dat het plan C 3 voldoet aan de eischen van den handel, en vroeg ook opneming van handelsmannen in de bedoelde commis sie. De minister vreesde dat opneming van nieuwe leden in de commissie aanleiding tot vertraging zou geven. De zaak zal echter van alle kanten bekeken worden. Wenscht de commissie toevoeging van een handels man, dan is de minister niet daartegen. Het amendement werd daarop verworpen met 52 te gen 4 stemmen en de onderafdeeling daarna goedge keurd. Bij de onderafdeeling Departement van Oorlog be toogde de heer Van Vlijmen dat Indië thans nog, in geval van oorlog, geheel aan eigen kracht is overgela ten. De heer Thomson klaagde over de onjuiste ramin gen voor oorlogsuitgaven en beroept zich op de Indi sche Rekenkamer, welke eveneens klaagt over de over schrijding van verschillende posten voor oorlogsuitga ven. iSpr. betreurde het dat de nu afgetreden legercom mandant wantrouwen heeft uitgesproken in de in- landscho bevolking. Dergelijke militairen behoeven niet in hunne functie te worden bestendigd. Wat de werving aangaat, zou spr. het betreuren wanneer fot het oude ronselaarssysteem werd terugge keerd. Wederom pleitte spreker voor verbetering der rechts positie van de Indische officieren en drong hij aan op herziening van het artikel betreffende conduitelijsten. Verstandig zou de regeering doen niet kennis te nemen van hetgeen in de organen der bonden van mindere militairen geschreven wordt over de promotie. De heer Ter Laan verklaarde zich zeer teleurgesteld door de voortdurende stijging der militaire uitgaven en protesteerde daartegen. De heer Bogaardt pleitte voor verhooging van toela gen aan Indische officieren gedetacheerd aan de Kon. Mil. Academie. De minister zal de volle aandacht schenken aan het geen door generaal Van VlijmeD. is gezegd. Het maken van-juiste ramingen is vooral vooi het departement van Oorlog zeer moeilijk. Er wordt zooveel mogelijk naar gestreefd. In de inlandsche officieren stelt spr. groot vertrou wen. Met kracht wordt gestreefd naar zuivere toestan den bij de werving voor het Indische leger. Den agen ten wordt streng medegedeeld, dat ze geen ongeoor loofde middelen mogen gebruiken. De regeering doet wat ze kan, om in den toestand van officieren en min deren in de rechtspositie en in de conduitestaten ver andering te brengen. Omtrent de siuituren der kader- school is spr. niets bekend. Wat het geschut betreft worden proeven genomen met Hembrug-hulsen. Deze zijn nog niet afgeloopen. Omtrent de bereikbaarheid van rookzwak kruit gaf de minister uitvoerige inlich tingen. De minister van marine (de heer Wentholt) gaf Als je een kleintje krijgt, dan komt er telkens een duizendje bij dat blijft voor de kinderen. Mama papa, sprak Wejwara met vochtige oo gen, ik heb aan ai die dingen niet gedacht gelooft mij dat viel mij heelemaai niet in maar als u het zoo hebt beschikt, bezit ik niet het recht iets te weigeren, ik spreek niet meer voor mij, maar ook voor Josefinet, wier belangen ik als echtgenoot ter har te zal moeten nemen. Ik bemerk wel dat tusschen ons nooit twist of ruzie zal voorkomen. Gij zijt zeldzame ouders en ik ik zal altijd een dankbare zoon voor u zijn. Wejwara stond op om mevrouw Kondelik de hand te kussen. Zijn schoonmoeder streelde hem vol liefde over zijn hoofd. Den hemel zij dank, sprak zij ontroerd, dat is dus afgesproken. En nu nog iets. Josefine kom hier. Met gloeiende wangen kwam Josefine binnen. Mis schien had ze aan de deur geluisterd. Nog iets, kinderen, en jij, mannie, luistert, 'ilians zou ik g-aarne willen weten: wilt ge een koude of een warme bruiloft hebben? Meester Kondelik hief juist zijn glas op om een flinken slok te nemen, maar hij zette het snel weer neer en keek zijn vrouw met half open mond aan. Ook Wejwara was nieuwsgierig. Hoe bedoel je dat, Betty vroeg de meester ein delijk. Zie je, mannie, dat hangt van het weer af. Als het heel mooi weer is, kan de bruiloft koud zijn; maar bij somber, kil weer, vind ik een warme beter geschikt. Maar wat deksel! Welk verschil is daar dan tusschen, Betty Kijk, als het snel afg'eloopen moet zijn, moeten wij uit de kerk naar huis rijden en dan g'even wij ham, koud vleesch, gerookte visch enz.,, begrijp je? Dat zouden wij thuis kunnen doen. Maar als het trouwen 's middags is, dan zou ik voor een warme bruiloft zijn met soep, evenals een diner. Maar, dat moet ik zeggen, dat zou ik thuis niet kunnen hebben. Wij hebben te weinig borden, te weinig zilver en trouwens geen goede gelegenheid ik zou het ook niet klaar evenzeer nog enkele inlichtingen over het kruit, dat gebruikt wordt. Voor ongerustheid behoeft geen enke le reden te bestaan. De minister van koloniën beantwoordde nog de rede van den heer Thomson. Na replieken werd de vergadering verdaagd tot lie den 10 uur. Kamerverkiezing Gulpen. Naar aan de N. R. Ct. uit goede bron wordt mede gedeeld, zal mr. Henri van Groenendael, vroeger te Maastricht, thans griffier der Sjaten van Overijssel, oandidaat gesteld worden voor de Tweede Kamer in het district Gulpen. Naar Het Hsg. zegt uit Den Haag uit betrouwbare bron te vernemen, zal dr. Kuyper een dezer dagen ge legenheid vinden, in dte Tweede Kamer een verklaring betreffende de veelbesproken zaak af te leggen en zal na hem door mr. Loeff als voorzitter der katholieke, en mr. Lohman als voorzitter der christelijk-histori- sc-he Kamerclub het woord worden gevoerd. RECHTZAKEN. Arrondissements Rechtbank to Alkmaar. Vervolg van het tweede blad. Beleediging en weder»p*nnigheid. Arie en Pietcr PI. hadden zich den 7den October to Schagen schuldig g'emaakt aan beleediging en weder- spannigheid. Alleen Arie PI. was verschenen. Zij bevonden zich den 7den October 's middags in het café „'t Vosje" op het marktplein. Roelof de Liefde, gemeente-veldwachter was ter as sistentie geroepen door den caféhouder, daar beklaag den lastig waren. Toen getuige binnenkwam stond Pieter PI. op en pakte hem beet. Daarna kwam Arie PI. op hem toe en voegde hem verscheidene beleedigen- de woorden toe. Bartje Tamis t-e Schagen was den 7den October in de herberg 't Vosje behulpzaam. De kasteleines, zoo vertelt zij, stuurde eeu jongentje naar de politie om assistentie. Daarop verscheen de Liefdé, die door Pie ter PI. werd aangegrepen en door Arie PI. werd belee- digd. Maartje Boon te Schagen, de dochter van den kaste lein uit 't Vosje, verklaart 's middags in het café van haar vader de twist te hebben bijgewoond. Haar ver klaringen komen overeen met die van de vorige getui ge. Zij heeft evenwel Arie PI. niets hooren zeggen. Cornells Koelewijn, rijksveldwachter te Schagen, verleende de Liefde hulp bij het overbrengen naar het bureau van politie. De off. eischt tegen dén eersten beklaagde wegens beleediging van een ambtenaar in de rechtmatige uit oefening zijner bediening 15 boete of 10 dagen hech tenis, tegen den tweeden wegens wederspannigheid 1 week gevangenisstraf. Bedelarij. Willem K. was niet verschenen. Hij had den 12den October te Heer-Hugowaard gebedeld en moest des wege heden terechtstaan. Cornells van der Molen, rijksveldwachter te Noord- Scharwoude, heeft proces-verbaal in deze zaak opge maakt. 's Morgens om 9 uur zag hij beklaagde bij juffrouw Rijs op het erf. Hij stak zijn hand uit om een aalmoes te vragen. Bij herhaling had getuige be klaagde reeds gewaarschuwd. Juffrouw Pijs verklaart dat beklaagde bij haar kwam. Hij vroeg haar niets, maar hield zijn hand be delend op, zooals hij gewoonlijk deed. kunnen krijgen, en wat het ergste is, ik zou niet mee naar de kerk kunnen gaan maar als een schild wacht hij het fornuis op post blijven staan. Ik ben vóór een wanne bruiloft, zei Kondelik. Josefine knikte. Zij wild© ook een warme bruiloft hebben. En Wejwara, die een onmiskenbare meerder heid voor zich zag, stemde ook ervoor. Goed, begon mevrouw Kondelik weer, dat is ook het beste. En nu moet gij mij eens raden waar. Allen zwegen. Wejwara was in die dingen trou wens heelemaai niet bevoegd. Zie je, mannie, sprak mevrouw Kondelik, ik hoor altijd dat er zulke prachtige bruiloftsmaaltijden in de „Mestanska Beseda" gehouden worden. Jij bent lid, betaalt meer dan twintig jaar je lidmaatschap, jij moet erheen gaan en eens informeeren. Thuis is het werkelijk te lastig. Er zullen zoowat twintig men- schen komen, wij hebben geen plaats genoeg. Daar vinden wij alle gemakken, behoeven voor niets te zor gen en er kan niets bedorven worden. En duur zal het ook niet zijn. Er werd dus in beginsel tot een warme bruiloft be sloten en mijnheer Kondelik kreeg de opdracht een der volgende dagen naar de „Mestanska Beseda" te g'aan om met den restaurateur te spreken, een zaal te bestellen kortom allo noodige schikkingen te ma ken. De meester wilde dat Wejwara hem vergezelde. Toen de bruigom tegen tien uur opstond om heen te gaan, zei de gelukkige moedter tot hem: Ziezoo, Frans, zorg jij nu voor de noodige pa pieren. Josefine's doopact© heb ik al thuis. Op het stadhuis zullen ze je toch geen moeilijkheden in den weg leggen? O, neen, mama, daar trouwt ieder oogenblik ie mand. Ja wel, daar zijn altijd de poppen aan het dan sen, voegde de meester erbij. Ik heb al drie stembil jetten ontvangen. Laat nu maar alle „stemmen" met vrede, nu hebben w ij te kiezen, mannie. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1