STADSNIEUWS. Onvoorzichtig. Mezelen. Scheepsongeval. Ongelukken. Een vechtpartij. Ongelukken Na den sfo'tn. Lange dijk en omstreken. Oude Nledorp. Laatste Berichten. Ned. Verbond. Voetbsl. Benoemd. De Schelmarkt. Zangvereenlging „Nieuw Leven". De officier eischte 12 dageu hechtenis tegen be klaagde wegens bedelarij. Beleediging. Paulus B., arbeider te Lutjebroek had te Groote broek den 17den October den veldwachter Elze van der Veen beleedigd, door hem een groot aantal scheld woorden toe te voegen. Elze van der Veen werd als getuige gehoord en vertelt, dat beklaagde dien avond zeer lastig was en uit de herberg „de Zes steden" ver wijderd moet worden, bij welk© 'gelegenheid de beleedi ging geschiedde. Do eisch tegen beklaagde luidt 1 week gevangenis straf. Mishandeling. Betrus Br., landbouwer te Medemblik, was ten laste gelegd, dat hij den 8sten October aldaar J. Manskande had mishandeld. Johannes Betrus Manshand© werd als eeist© getuige gehóórd. Hij verklaart, dat hij den 8sten October 's morgens om ongeveer 10 uur op den Westerdijk liep. Beklaagde haalde hem daar in en begon ruzie met hem te maken. Van woorden kwam het tot da den, beklaagd© mishandelde getuige, beet hem o.a. in zijn duim zóó dat deze bloedend werd verwond en de dokter hem verbinden moest. De tweede getuige was Jan Best, arbeider bij de H. IJ. S. M. te Medemblik. Hij was dien morgen werk zaam aan de spoorlijn en zag vandaar de vechtpartij. Ook hij weet dat een duim van Manshand© bloedde. Jan van Praag, arbeider bij de H. IJ. S. M. zag eveneens op een afstand de ruzie aan, maar kon niets verstaan, hij zag, dat beklaagde Manskande bij zijn kraag pakten en zij al worstelende aan den kant van den weg terecht kwamen. D|e officier van justitie eischt 10 boete of 10 da gen hechtenis. De laatste zaak was die tegen S. takelaar te Helder. Hem was ten laste gelegd, dat hij 11 October zekeren Disser aldaar een slag op het hoofd had gegeven. Hermanus Eranciscus Wilhelmus Disser te Helder, was den llden October om ongeveer kwart over 12 op het erf van Bouma om fondsgeld op te halen. Daar ontmoette hij beklaagde, die hem vroeg, wat getuige verteld had aan juffrouw Bouma. Getuige zeide: „Niets dan de waarheid," waarop een woordenwisse ling ontstond, waarbij beklaagde hem een slag op zijn gezicht wilde geven, die evenwel door getuige's hoed werd afgeweerd. Getuige ging daarna het erf af en kreeg daarbij nog een klap. Pijn had hij niet gehad. De officier bracht getuige onder het oog dat hij dan voor- zulke kleinigheden niet naar de politie moet loopen. „Dus moet ik me maar bont en blauw laten slaan," zegt getuige. Beklaagde ontkent geslagen te hebben en zegt al ken maar getuige de poort uit te hebben geduwd. Juffrouw Bouma werd daarna gehoord. Zij vertelt, dat beklaagde Disser vastgegrepen en ge slagen had. Klaas Duif te Helder heeft Disser van het erf zien komen en beklaagde Disser een klap zien geven. Jan Bels te Helder heeft ook den 12 Oct. Disser van het erf van juffrouw Bouma zien komen. Ook zag hij beklaagde, die Disser een slag gaf. De officier eischte wegens mishandeling 10 boete of 10 dagen hechtenis. GEMENGD 1* EUWS. Staatscommissie Noordzeekana&i De Staatscommissie in zake het instellen van een onderzoek omtrent de wenschelijkheid van het nemen van maatregelen, om op den durr een geregelden toe gang tot Nederland door het Noordzeekanaal te ver zekeren, mede rekening houdend met de in d etoe- komst te verwachten grootere schepen, is gistermid dag te 3 uur door den Minister van Waterstaat, mr. Regout, in de Trèveszaal geïnstalleerd. Bij een landbouwer te Berghuizen bij Oldenzaal had een zeer ernstig ongeluk plaats. Terwijl de man in een brandend© lantaarn petroleum wilde bijvoegen, sloeg eensklaps d© vlam naar binnen. Er ontstond een ont ploffing, terwijl de kleeren van een 6-jarig jongentje, dat bij zijn vader stond, in brand geraakten. Met groo- te moeit© wist men de brandend© kleertjes van 't ventje te blusschen, doch niet dan nadat het vreeselij- k© brandwonden aan gezicht, armen en bovenlichaam had bekomen. Bij het blusschingswerk kreeg ook de vader hevige brandwonden aan de handen. De mazelen breiden zich in de gemeente Borculo voortdurend uit. Vooral in de stad komen zij veel vopr. D© ziekte blijft nog goedaardig. 5ch*.t tseiu ijs.'en. De Deventer IJsclub zal op de Kunstijsbaan dit jaar wedstrijden houden voor het provinciaal kampi oenschap voor Overijsel, open voor alle Nederlanders. In de mijo j gevallen. Een ongehuwde mijnwerker is Maandag in een mijnschacht der Momaniale mijn te Kerkrad© gevallen. De "man was onmiddellijk dood. Reuter seint uit Grimsby, d.d. 15 NovemberHet Hollandsche zeilschip „Petronella" (Pietronella werd heden hier binnengesleept. Gemeld wordt, dat de kapitein bij een storm overboord geslagen en verdron ken is. Grafmonument C. S. JarSng. Onder groote belangstelling werd Maandagmiddag c.p de begraafplaats te Huisduinen het monument ont huld, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer O. S. Jaring, door de vereeniging „Helder's Belang" en vele vrienden en vereerders van den overledene op cliens graf gesticht. In het ziekenhuis te Rotterdam zijn gisternacht overleden de expeditiewerker A. Rulo, die Zaterdag middag in de loods van de firma Wambersie en Zoon door de onistortende stapels van 500 balen koffie met zeven andere werklieden getroffen werd, en G. Neut, die eergisteren bij het sloopen der voormalige Bad- en Zweminrichting aan de Baan door het instorten van een muur ernstig getroffen werd. Maandagavond werd er een feestje gevierd ten hui z© van zekere H. J., op het hofje „Ons Genoegen," in de Hartmanstraat te Amsterdam, ter gelegenheid van het vertrek van een koloniaal naar Indië. Op het feest waren ook aanwezig de 37-jarige vrouw van M. E. v. S. en de 47-jarige kistenmaker A. H. T., die w©ttig van elkaar gescheiden zijn, doch nu weer te samen woonden. Op een zeker oogenblilc ontstond er ruzie, waarbij T. zijn mes trok en de vrouw ©en ernstige ver wonding in het strottenhoofd toebracht. Eer brancard bracht men haar naar het ziekenhuis, terwijl de man zichzelf ging aangeven. Hij werd' in hechtenis geno men. Aan boord van de sleepboot „Johanna", van Gebrs. Roelofs, liggende aan de Nassaukade te Rotterdam, sprong gistemiorgen half acht in de machinekamer een flens, waardoor groote hoeveelheden stoom ont snapten. In de kajuit sliepen de machinist-stoker en deknecht, die de kajuit niet anders konden verlaten dan door een deur, uitkomende in de machinekamer, daar liet luik aan dek gesloten was. De dekknecht B. de Bruin, offerde zich op en slaag de er in door den heeten stoom het dek te bereiken en het luik voor de anderen te openen. - De man bekwam hevige brandwonden, die in het verbandlokaal aan de Nassaukade door dr. v. Dantzig werden verbonden, waarna hij per brancard naar zijn woning werd gebracht. Uit Schagerbiugf. Op de aanbeveling voor Ontvanger der gemeente Krommenie, tevens ambtenaar ter secretarie aldaar, staat No. 1 onze plaatsgenoot de heer Jb. Hooij. Een jubileum. Ds. A. H. Claasen, predikant der Ned. Herv. Kerk te Uitgeest, zal op den 21sten November den dag her denken, waarop hij vóór 40 jaar het predikambt aan vaardde. Op den Noordvaarder en langs de geheele Noord kust van Terschelling zijn massa's zware ronde grenen balkeu aangespoeld, welke het ingebrande merkteeken F. K. dragen met verschillende volgnummers. Tte Betten is een zeemonster aangespoeld, dat naar alle waarschijnlijkheid een beugling is, een dier levende in de N. IJszee. Het is ongeveer 51/i M. lang en ligt vrij diep in het zand gespoeld. Door den laatsten storm zijn de duinen ten Noor den van Betten vrij wat afgenomen. Op vele plaatsen rijzen ze steil boven het strand op. 8egee*ensw&!«*dig. Een blijkbaar begeerenswaardige betrekking is die van nachtportier aan de Rijks klinieken te Utrecht. Naar aanleiding toch van een dezer dagen verschenen oproeping voor die betrekking, zijn tot dusverre niet minder dan ongeveer 700 sollicitatiën ingekomen bij het bureau der Rijks Klinieken. (U. D.). LïjkverbrüjridÜng De eerste urn met lijkasch in Nederland wordt de zer dagen geplaatst op een grafmonument op de be graafplaats „Westerveld" onder Velsen. Snippers. In de Memorie van Antwoord der Regeering op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting vindt men de vol gende passage: „De Regeering is zich niet bewust, aanleiding te hebben gegeven tot critiek op benoemingen als in het Yoorloopig Verslag is geschied, en roept denshdru sluldrh shr suldhrdl cmf." Deze roep zal wel onverhoord blijven, tenzij de zet machine antwoord geeft. (Hbld.) Uit Hoorn. Da nieuwe fceonei-lvereer iging, welke? oprichting we destijds melden, Iet ft dm n»*m „Hofdijk" gekregen. Deze na?m wekt cula en asngenrma herinnericgen op, maar legt tevens aan de leden da verplichting op, door ij V rigs studie te toonen, dat zij den naam „Hof dijk" geen oneer willen aandoen. Dan i-l de st un van het publiek "zeker ni«t ui tbl grien. De heer G. C Tinkelenberg heeft de regie op sich genomen. Iemand die self soo'n lange reeks vaD jaren met zooveel succes aan't tconsel is verbonden geweest, tot leider te hebben ia een gelukwsmieh waard. Met veel belangstelling zien we de opvoeringen van „Hcfdgk" tegemoet. De bloembollenteelt aan de Lzngedgk en omstreken, breidt ziek meer en meer uit, met tulpenbollen werden in dit najaar veel mat? akkers bezet dan h»t vorige jaar, dit wordt ook al ris middel toegepast tot wissel bouw met de koolteelt. Tot molenmsester van den Legorpolder in deze ge meente, is met ïlgemeene stommfu herbenoemd de heer A, Strgbia As. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. Aangenomen werd heden het ontwerp tot wijziging van de Landweerwet, waardoor de Regeering ruimer beschikking over de Landweer krijgt. Een amendement van den heer Ter- Laan tot afschaffing van d© tweede herhalingsoefe ning, werd verworpen met 62 tegen 6 stemmen. De mi nister van oorlog kondigde de spoedige indiening vaii de herziening der Militiewet aan, waarbij de 'totale diensttijd van 7 tot 5 jaren wordt ingekort, als wan neer met één herhalingsoefening zal kunnen worden volstaan. Openbare Leerzaal en Boekerij. Het is heden een j*,»r grieden, dat de Opersb»re Leensasl en Boekerp, hoek Kssrsena«skersgr»eh</K%- maal kade, werd geopend. In dit j*ar werd de instelling bezocht dcor 10215 personen. Huisindustrie. Maandagavond hield de afd. Alkmaar van den Bond vt n mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de Klee- ciingindustrie een openbare vergadering in het ge bouw „Voorwaarts". De vergadering was slecht be zocht. De voorzitter daarover zijn teleurstelling uit sprekende, deelde mede dat het bestuur naar aanlei ding van het geschrijf in de Alkmaarsche Courant had gemeend deze openbar© vergadering te moeten be leggen. De heer Cupers, secretaris van het Hoofdbestuur, begon met te betoogen, dat het vraagstuk der huis industrie meer en meer op den voorgrand treedt. Uit voerig ging spreker na wat er ten dezen aanzien in Duitschland is geschied, herinnerde' aan de tentoon stellingen te Berlijn, Frankfort, ook aan die te Lon den en te Zurich en sprak daarna over de huisindus trie hier te lande. De huisindustrie was in den gildentijd wel mooi en idealistisch. Toen kon ieder arbóider het tot mees ter brengen, thans weet elk arbeider dat hij van zijn jeugd tot zijn ouden dag zijn leven in loondienst moet slijten. De opheffing der huisindustrie, in vele ge vallen het gevolg van de uitvinding en ontwikkeling der stoommachine, komt niet als in andere vakken, in het kleedermakersbedrijf voor. In geen vak zijn de toestanden zoo slecht als in die der kleedingindustrie. Verschillende enquêtes hebben uitgemaakt dat in huisindustriebedrijven de werkdagen het langst, de Iconen het laagst zijn. Toen minister Talma 9 Juli te Amsterdam de huis- industrie-tentoonstelling opende en de woorden sprak: „deze tentoonstelling zal maken dat de huisarbeiders niet vergeten worden", verwachtte men dat daarop volgen zou de mededeeling dat er aan zijn departe ment druk aan een wetsontwerp voor regeling gewerkt werd. Niets daarvan, het bleek toen hij uitgesproken was, dat hij eigenlijk niets gezegd liad. Men had ze ker het recht van den man, die vroeger zoo revolutio nair voor de rechten der arbeiders opkwam, iets an ders te verwachten. Spreker behandelde de tentoonstelling en wees er op, dat daar van het kleedingbedrijf 200 stuks aanwe zig waren, van de fijnste jas tot het slechtste confec- tiepakje toe. Er was veel verschil in werk, maar niet zooveel verschil in loon. De arbeider die werkte aan den rok van ©en gouverneur of den commissaris dei- Koningin, en dus wel degelijk vakarbeider was, bracht het tot de kapitale som van 14 cent per uur. Zoo'n jas gaf 18 maakloon. Een fijn vestenmaker van 5 maakloon bracht het met behulp van zijn vrouw tot 162/8 cent per uur, een eerste klas Rotterdamsch kleedermaker tot 16 cent. Die menschen behooren tot de beste van het vak, maar naar mat© men zuidelijker komt, zooals in Sittard, da len de loonen tot 9 en 12 cent per uur. Zijn de toestanden iu particuliere bedrijven zoo laag, bij rijk en gemeente is het niet beter. Spreker noemde staaltjes van de toestanden in da werkplaatsen der gemeente Amsterdam, die van het Rijk te Rotterdam mede te deelen, waaruit bleek dat de toestanden in ons land niet beter zijn dan die in Duitschland, het geen de Koningin-Moeder voorzichtig uitdrukte, door te zeggen dat het bedenkelijk was dat in ons land zul ke slecht© toestanden bestaan. Statistieken bewijzen dat op alle leeftijden de kleedermakers onder het hoog ste sterftepercentage vallen. De totale sterftekans is vcor kleedermakers 1/3 grooter, dan voor andere men schen. Dr. Mooket toont in zijn werk „volksvoeding in Ne derland" aan, dat elk mensch voor voeding minstens 32 cent noodig heeft. Neem een gezin van gemiddeld 5 personen, dan komt men tot de conclusie dat de halve bevolking niet voldoende gevoed wordt om krachtige mehschen te kunnen blijven. De. regeering geeft niet veel hoop op verbetering, in de troonrede is geen enkel punt te vinden, de enquête door de commissie naar huisindustrie is stop gezet, er bestaat dus weinig kans dat spoedig verandering komt. Het congres voor huisindustrie vroeg o.a. verkor ting van arbeidstijd en instelling van loonraden. Tiet euvel zit in de lage loonen en daarom vroeg het con gres vaststelling van minimumloonen. Er moeten ateliers zijn, de patroons moeten gedwon gen worden eigen werkplaatsen in te richten, maar daarnaast staat de eisch om verhooging van loon, daar de loonen van thans naar de huisindustrie berekend zijn. Het loffelijk voorbeeld van de Firma Beek en Kloppenburg in Amsterdam moet nagevolgd worden; deze firma heeft de loonen voor atelierarbeiders met 10 verhoogd. Dat is hier in Alkmaar niet het geval. Spreker heeft de advertentie in de Alkmaarsche Cou rant gelezen en de stukken in dat blad hebben hem ge frappeerd. De loonen zijn betrekkelijk laag te nemen, loonen van 1.50 voor colberts met de hand gevoerd, zijn geen loonen die de arbeiders de meest gunstigs voorwaarden verschaffen. Het zal bij anderen wel niet veel beter zijn, daarom is het treurig dat zoo wei nig kleedermakers aanwezig zijn, zij hadden hier moe ten zijn om te hooren, wat gedaan kan worden om hierin verbetering te krijgen. Het is een fout van de werklieden van den heer Cloeck om bij eenige strubbeling maar voor de organi satie te bedanken. De feiten in de Alkmaarsche Cou rant genoemd zijn niet weersproken geworden; men had van die werklieden mogen verwachten dat zij zich over de genoemde feiten hadden uitgesproken. Dit hebben zij niet gedaan. Spreker weet niet of dit komt door pressie van de firmahij had gehoord, dat er gedacht is dat de organisatie achter dat ge schrijf zat, dit is echter beslist onwaar, zij toch is daaraan geheel vreemd. De werklieden van den heer Cloeck hadden niet mogen bedanken. Het geschrijf was van iemand buiten de organisatie en hun briefje als zou het gebeurde geleerd hebben, dat het bestuur der afdeeling niet in goede handen is, is geen motief. Men had met grieven voor den dag moeten komen en uitmaken of die bewaren geldend waren. Het is treu rig dat de arbeiders er nu maar uitloopen, verbeterin gen zullen niet anders dan door sterke organisatie verkregen worden. De gilden tijd is voorbij, thans lcopt er door de maatschappij een roode lijn; aan den eenen kant de arbeiders, nan den anderen kant de pa troons, de belangen van beiden staan lijnrecht tegen over elkander. Het is per slot van rekening een machtskwestie, als men geen macht heeft komt men niet verder. Ter verduidelijking wees de spreker op den diamantbewerkersbond. Het is te apprecieeren dat de firma Cloeck ateliers heeft opgericht, maar daarnaast moet komen de waar borg voor een loon waarvan men redelijk kan bestaan, dan is het niet meer noodig dat de arbeiders na afloop van den ateliersarbeid weder in huis moeten werken. Spreker eindigde met de dringende aanmaning om niet al te spoedig de organisatie te verlaten. Hij hoop te dat de werklieden tot de conclusie zullen komen dat hun eerste plicht is lid van de organisatie te zijn. Zij toch hebben van het voorjaar de macht der orga nisatie gevoeld. Toen bestond er een grief, de firma was ter wille en de grief werd opgeruimd. Een fout is het nu te zeggen „organisatie geeft toch niets." Spreker hoopte dat zij flinke strijders voor de ver heffing van den toestand van de kleedermakersgezel len zullen worden. Voor het debat meldde zich aan de heer Jb. Cloeck. Deze begon met den heer Cupers er aan te herinne ren, dat hij de grief van de organisatie destijds niet erkende, maar gezegd had: maak er maar een zoo'n gunstig mogelijk bericht over, misschien wint de ver eeniging daardoor nog eenige leden. Spreker is de organisatie genegen, hetgeen den heer Cupers niet onbekend is, en daarom had hij op wat meer waardeering gerekend. De heer Cupers heeft gezegd dat spreker niet weer sproken heeft, dat wat er in die Alkm. Courant door Sporre tegen hem geschreven is. Wanneer de heer Cupers een deel van het geschrevene, het komt er niet op aan welk, voor zijn rekening neemt, dan zou spre ker het wel weerspreken, tegen een Sporre zou hij dat niet doen, immers in het vakblad schreef men dat de heer Sporre een onbetrouwbaar persoon is. Nu spre ker hiermede rekening houdt, wordt er gezegd„het gaat niet over personen maar over zaken." Over het loon van 1.50 voor een colbert en 2 voor een demisaison zeide de heer Cloeck dat in 1908 in het geheel 96 colberts en 32 van die demi's ge maakt zijn. De lieer Cupers zal wel niet tegenspreken dat gerust van 1.60 voor een colbert en 2.20 voor een demi mag worden gesproken, met zijn vakkennis zal hij wel weten dat het dit wordt. Dit geringe aantal kan wel als bewijs dienen dat spreker niemand der arbeiders geregeld aan dat werk zet, hij streeft er naar te zorgen, dat zij onder de meest ongunstige omstandigheden nog 10 per week kunnen verdienen. Het kwam spreker voor dat men bij het beoordeelen meer het weekloon dan het stukloon in het oog moet houden. Dat loon had hij bekend gemaakt en daaruit had men de zekerheid kunnen putten, dat die menschen niet veel aan dat werk zitten. De grief dat hij van een arbeider diens loon over 33 weken, zijnde 14.30 door elkander, bekend maakte is onzin, de man werkte nog niet langer bij de firma en spreker kon dus niets anders doen. Het loon van den anderen arbeider had spreker over ©en geheel jaar verdeeld en dit bedroeg door elkander nog 13.04. Da vakvereeniging had in dezen naast den patroon moeten staan, om te toonen, dat zij daar waar onrecht geschiedde, present was. De geheele organisatie had daar voordeel van gehad, haar ledental was stellig grooter geworden. Nu betee- kent zij nog niets. Tot nog toe bestond zij feitelijk bij de gratie van de werklieden der firma Cloeck. Zij moet het vertrouwen van patroon en werkman zien te krijgen. Spreker was gekomen omdat hij de organisatie niet vertrouwde. In de advertentie werd over huisindustrie en organisatie gesproken, de voor zitter zdide echter dat deze vergadering is belegd, naar aanleiding van het geschrijf in de Alkmaarsche Courant. Maar dan was het toch eerlijker geweest als men spreker een uitnoodiging had gestuurd, men had hem in de gelegenheid moeten stellen, zicli te verde digen. De uitspraken van den heer Cupers over de huisindustrie, waarmede spreker het volmaakt eens was houden iu zich dat elke organisatie niet in de eerste plaats tegen de patroons met ateliers moet strij den. De heer Cloeck kwam vervolgens tot de conclusie dat de afdeeling Alkmaar voor itlles wat op haar weg lag niets deed, bijv. ten aanzien van de huisindustrie- tentoonstelling, het verstrekken van statistische gege vens, regeling loonstandaard, collectieve arbeidscon tracten, dicdplinaire maatregelen enz. Er is op de fatsoenlijkheid der werklieden bij de fir ma afgegeven. Spreker kan wel zeggen dat het onwaar is, maar als het waar was, waren zij toch ook leden der organisatie en had die ook tot verbetering moeten werken. Spreker is voor vakvereenigingen, maar men moet geen heil zoeken in groot© woorden. Tenslotte vroeg hij den heer Cupers nogmaals welk deel van het ge schrijf des heeren Sporre deze voor zijn rekening nam, hij zou het dan weerleggen. De heer Cupers voor repliek het woord verkrijgende zeide dat hetgeen was gezegd over het geschrijf van den heer Sporre maar een praatje was. Spreker kon dat geschrijf natuurlijk niet voor zijn rekening nemen, maar vond dat de firma terwille van het publiek diens aanvallen had moeten weerleggen; die loonen die men heeft opgegeven zijn juist, maar waar het slechts een paar stulcs betreft, kon het voor een zaak als die dei- firma Cloeck, waar voor duizenden wordt omgezet, geen bezwaar zijn die steen des aanstoots weg te ne men, dan zal in de toekomst niet meer gezegd kunnen worden, dat de firma Cloeck voor colberts die van on deren aangenaaid moeten worden 1.50 betaalt. Waarom moet de organisatie naast den patroon staan? Zij kan toch niet als een schutspatroon naast den heer Cloeck staan. Dit voorjaar hebben wij bij den heer Cloeck een grief weggenomen, wij willen in de eerste plaats langs vredelievenden weg de toestanden verbeteren, alleen wanneer alles onmogelijk is, moeten wij tot machts middelen overgaan. De heer Cloeck noemde een hee- le lijst wat gedaan moest worden. Hoe kon de heer Cloeck dat doen, waar hij te voren had.gezegd dat de organisatie feitelijk bij de gratie der firma bestond? Ook het verwijt dat indien het waar was dat dte ar beiders zich te buiten gingén, de organisatie lien be ter had moeten maken is ongemotiveerd. D© werklie den zijn nog te kort in de organisatie om dat te eischen, de opvoedende invloed is groot, maar niet zoo direct werkend. Bovendien wilde spreker ziöh over dat gedrag geen oordeel aanmatigen. De kracht der orga nisatie aldus eindigde spreker, het is door den heer Cloeck erkend, is voor de verbetering de eenige weg. Hierop volgde een vrij uitvoerig dupliek van den heer Cloeck en antwoord van den heer Cupers. Daar na sloot de voorzitter, den heer de Vries, de vergade ring. ®"Mm meldt ops dzt ook de leden van de R. K, Wirkeliersvereer.i^iDg „De Hunzt" een uitnodiging beeft g« kregen vsa do sfdeding Alkmsur van het Nederlendsch Verbond, om de lezing kg te wonen, hedenavond in „de Unie" te houden door den heer Meert, groot-industrieel in Vlaanderen, overHandels betrekkingen tusfohen Zuid- en Noord-Nederland. De nieuwste Ergrinche kamerspsrt is voetbal. De bsl wordt daarbij op een tafel gerold, door middel van een blaasbalg, dioj met eeu voet in beweging gebraefet wordt. TM Hthi ijver san ds Wi-ag is, in de plaats van L. Wit, door Burgemeester en Wethouders benoemd J. Hniuis, wonende aan de Bleekerslran. Op de heden alhier: gehouden Scheimarkt waren sangevosrd 1245 stuks] vee.' De handel was vrg vlug en tie prijzen hoog. Erbeatond voor dose zangvereeniging werkelgk aan leiding om voor de eerste uitvoering in dit wintersei zoen sens sf te wgken van de manier waarep gewoon lijk de concerten dezer zasgvereenigicg gegeven worden. Ia dezen tijd viel nl. het vijfjarig bestaan en om dit feit te herdenken kwam men op het idee een ora torium in studie te nemen en in de Grocte Kerk ten gehoore te brengen. Algemeen was men van oordeel dat man dan „Die Sehöpfung" moert nemen, waarmede men fdan tegelijkertijd kan herdenken den sterfdag van Josef H*ydn. Met moed en volharding toog men aan het werk en werd het koor voor deze gelegenheid terdege uitgebreid (de directeur heeft goede relatiën in de Alkmaarsche cangerswereld) en wel róó, dat men een goede partgverdeeling kreeg en daardoor een uitstekend klinkend ensemble. En nu gisteravond heeft deze uitvoering plaats gehad voor en buitengewoon groot aantal hoorder». In de Groote Kerk waren de banken voor het orgel weggenomen en in de [plaats daarvan had. men een tribune opgeslagen, die, hoe flink van afmeting ook, toch volstrekt niet t« groot bleek. Met het oog op bezoekeTS van buiten en zij wa ren in groote getale aanwezig had men aangekon digd precies half acht te beginnen, waaraan men zich stipt heeft gehouden. De inleiding („die Vorstelling des Chaos") in Largotempo bracht de toehoorders al in de rechte stemming. Zeer gelukkig sloot het koor, na het recitatief van den bassolist zich daarbij aan met het verheven maar moeilijke „Und der Geist Gottes" enz.' In de volgenefo nummers voor het koor ontwikkelde het een klank die van het fortissimo tot het pianissimo aan schoonheid niets te wenschen overliet, waardoor deze nummers op zich zelf veel bijdroegen tot ©en bizonder geslaagd ge heel., (Heil dir, o Gott en vervolgens was al zeer mooi)_j

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2