DAGBLAD VOOR ALKMAAR I N OMSTREKEN. m H HOEST EN VERKOUDHEID Honderd en elfde Jaargang. 1909. WOENSDAG 17 NOVEMBER, Long Hersteller. STADSNIEUWS. No. 269. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: ¥ci regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote etters t aar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h„ 'lIERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DRANKWET. Onteigening ter verruiming van het Waagpleïn te Alkmaar. n a w n a a S a a a 1 a Het meest moderne, best bekende en succesvolste geneesmiddel ter wereld tegen W. T. OWBRIDGE, Ltd., Monsters worden gratis en franco toegezonden door den Heer HUISMAN. Aikmaarsche Winkelieraveteeniging. Vervolg In het eerste blad. COURANT. tlA-VÜ Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun col lege is ingekomen een verzoekschrift van M. N EDELHAUSER, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Wilhelminalaan, E. 31. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATII, Secretaris. Alkmaar, den 15 November 1909. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Alkmaar, Gelet op artikel 15 der Wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 125) Brengt ter kennis van de ingezetenen het volgende Koninklijk Besluit, houdende eindelijke aanwijzing der perceelen, welke onteigend moeten worden ter verrui ming van het Waagplein aldaar: Afschrift 21 October 1909. No. 32. Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlan den, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Binnen- landsche Zaken van 18 October 1909, no. 10674, afdee- ling Binnenlandsch Bestuur; Gelet op de artikelen 10 tot en met 15 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125) Gezien het proces-verbaal van de Commissie uit Gedeputeerde Staten van Noordholland, welke met den vanwege het algemeen bestuur aangewezen inge nieur en het hoofd van het bestuur der gemeente Alk maar in die gemeente zitting heeft gehouden, ten einde de bezwaren van belanghebbenden tegen het plan van onteigening als hierna vermeld aan te hoo ien nadat aan de bepalingen van de artikelen 11 en 12 van voornoemde wet was voldaan; Hebben goedgevonden en verstaan: te bepalen, dat in het publiek belang en ten name van de gemeente Alkmaar ter uitvoering van de wet van 1 Juli 1909 (Staatsblad no. 242) voor de verrol ming van het Waagplein aldaar ten algemeenen nutte onteigend kunnen worden de perceelen, aangeduid in het plan en de kaarten, welke ingevolge de artikelen 7 en 12 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125), op de secretarie der gemeente Alkmaar ter in zage van een ieder hebben gelegen, als: S EH iz; W S O O o <D O c fi s- O fcf ÉL o s O O O cö C eö i ti si eö _b<S n* O eö s6 J/"1 ca CoM o <3 M o o 2 e f-1 cfl &0 CU 1M o o OS V-S co -CS M S3 -d M O -d Co O INGEZONDEN MBDEDEEL1NGEN. hofleverancier Onmisbaar voor Sprekers, Zangers en alle, die aan Zwakheid der keel lijden. WAARSCHUWING: Eisch beslist „Owbridge" en neem geen andere. SKa Hetis de beste, goedkoopste en veiligste weg ter genezing. Vervaardigd door Fabrikanten, The Laboratory, HULL. Gevestigd 1S"74. Verkrijgbaar tegen 67M cents bij alle Apothekers en Drogisten of bij den Agent W.P HUISMAN, Javastraat 82, Amsterdam. 1 tober schuldig gemaakt aan bedelarij te Broekerhaven. Hij opende de woning van Willem Zwaan, stak zijn hoofd naar binnen en hield zijn hand op om een aal moes t« vragen. De Rijksveldwachter Jau Broer maakte proces-verbaal in deze zaak op. Beklaagde zeide hem Kerstens te heeten. De officier van justitie eischt tegen beklaagde, die reeds meermalen wegens bedelarij veroordeeld is, een hechtenisstraf van 12 dagen. Diefstal. Laurentius T., landarbeider te Lutjebroek, was ten laste gelegd, dat hij te Hem, gem. Venhuizen den 19en September een rijwiellantaarn had weggenomen. Theodoras Conijn, slagersknecht te Hem deelt me de, dat hij den 19den September 's avonds ter gelegen heid van de kermis in de herberg' van Jacob Visser was geweest. Hij had zijn fiets, die voorzien was van een goede lantaarn, achter tegen een schuurtje gezet. Toen getuige eens naar zijn fiets ging kijken, was de lantaarn verdwenen en toen hij ging zoeken kwam hij beklaagde tegen met de lantaarn in zijn hand. Beklaagde beweert, dat er een jongen bij hem kwam, die hem vroeg de lantaarn te maken, daar deze niet branden wilde. Oomelis Deen, landbouwer te Hem, was eveneens in de herberg van Visser. Hij is met Conijn naar de lan taarn gaan zoeken, waarbij zij beklaagde met de lan taarn tegenkwamen. Pieter de Jong, smid! te Hemi, vertelt dat op dien bewusten avond beklaagde bij hem kwam met de lan taarn om die te laten repareeron. Hij zeide, dat de lantaarn zijn eigendom was. Terwijl getuige met de lantaarn bezig was, kwamen twee veldwachters binnen om deze in beslag te nemen. Beklaagde ver telde toen, dat een jongen hem de lantaarn had gege ven om deze te laten maken. Jan Tesebeld, rijksveldwachter te Hoogkarspel ver klaart bij d© Jong te zijn geweest en daar de lantaarn in beslag te hebben genomen. De officier van justitie is van meening dat be klaagde zich aan diefstal heeft schuldig gemaakt en eischt 2 weken gevangenisstraf. Beklaagde zegt in hooger beroep te zullen gaan. OWBRIDGE's LONGHERSTELLER is o.s. verkrijgbaar te Alkmaar bg HIE ROP SLOTHOUBER, Langestraat; te IJ m u i d a n bij H. SANT, WillemspleiD, H. SUK, Bloemitraat te Velieroord bijH. SUK, in drogerijen. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken Ls belast met de uitvoering van dit besluit, dat in de Staats courant en in de Alkmaarsche Courant zal worden ge plaatst. Het Loo, den 21 October 1909. (get.) WILHELMINA. De Minister van Binnenlandsche Zaken, (get.) HEEMSKERK. Overeenkomstig het oorspronkelijke, De Secretaris-Generaal van Binnenlandsche Zaken, (get.) J. B. KAN. Voor eensluidend afschrift, De Secretaris-Generaal, (get.) J. B. KAN. Alkmaar, den 16 November 1909. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, G. RIPPING. Gisteren werd de algemeene vergadering van boven staande vereeniging in het café Central gehouden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen der vor- rige vergadering van 8 Juli 1909, werd medegedeeld, dat waren ingekomen: Een bekroonde prijsvraag over het onderwerp „wat moet een industrieel of handelsman doen om hunne zaken te doen voortzetten door hunne erven na hun overlijden", 0.20 per stuk kostende; door eenigé le den worden de voor dien prijs verkrijgbare brochures aangevraagd. Ingekomen was voorts een brief van een lid schoenmaker, die inlichtingen vroeg omtrent een aan eene der onderwijsinrichtingen gegeven schoenmakers- cursus, waar z. i. personen het vak zouden lepreu, die genoemd vak niet tot bestaansbedrijf uitoefenen. IN a bespreking werd hieromtrent geen ingaand besluit ge nomen, Ter lezing werden gelegd de statuten der Coöpera tieve Centrale Bond, gevestigd te 's-Gravenhage. Daarna werd ter tafel gebracht een verslag omtrent de invoering- van splitsing van verschillende vakken in de bestekken der openbare en andere werken. Hier omtrent werd besloten bij Gemeentewerken aan te dringen op splitsing' der verschillende vakken bij aan bestedingen. Voorgesteld werden de navolgende personen die lid wensclien te worden: J. M. Groot, G. Hekket, H. Noo- me. Een nieuw lid voor het Informatie- en Incasso bureau werd daarna benoemd. Vervolgens werd door den lsten afgevaardigde een schriftelijk verslag voorgelezen van het in 1909 te Amsterdam gehouden Congres van den Middenstands bond, alwaar dit jaar liet credietvraagstuk is bespro ken en waar over het oprichten van middenstandscre- dietbanken het vóór en tegen is overwogen. De in drukken van dit Congres zijn volgens den lsten afge vaardigde geweest, dat op dit Congres de mannen van de practijk zakelijk het woord hebben gevoerd, hetgeen den middenstand ten goede zal komen. Dank werd aan den lsten afgevaardigde gebracht voor zijn zake lijk verslag. De 2de afgevaardigde bracht nog een woord van hulde aan den burgemeester van Amsterdam, die ge toond heeft hart te hebben voor en belang te stel len in de belangen van den middenstand. Daarna bracht de voorzitter onder de aandacht der leden dat men niet te vlug en niet te lang en ook niet te lichtvaardig crediet moet geven. Als leden weiden geballoteerd eu als zoodanig met al-- gemeene stemmen aangenomen de hoeren W. Mooij en H. Eickholt. Bij de rondvraag werd gevraagd of men het inAlk- maar wenschelijk zou achten ©ene middenstandsbank op te richten. Hierop werd door den lsten afgevaar digde geantwoord! dat hij hoopt dat dit plan verwe zenlijkt zal worden; hij vroeg of het mogelijk is dat leden dezer vereeniging deel kunnen nemen aan eene hier ter stede opgerichte bank eener zustervereeniging en waaromtrent het hospitant-lid zijn enz. op eene vergadering zal kunnen worden besproken, of dat de A. W. V. zelf eene bank zou kunnen oprichten. Ingekomen was nog een schrijven waarin de leden der A- W. V. werden uitgenoodigd op vertoon van het diploma van het lidmaatschap der A. W. Y. a. s. Woensdagavond te 8 *ur, 17 Nov. 1909 in de „Unie' eene lezing bij te wonen over de handelsbelangen van Noord- en Zuid-Nederland en deze te versterken. Hierna werd de vergadering gesloten. Schtaakséance. De simultaan-séanee, gisteravond door de Alkmaar sche Schaak- en Damclub V. V. V. uitgeschreven, mag niet schitterend geslaagd heeten. Slechts 16 spelers hadden zich voor deelname opgegeven. 't Was ongeveer 8 uur toen de voorzitter der club, de heer G. Nobel, den heer Davidson, in Londen woonachtig, doch Hollander van geboorte, een nog jong persoon van ongeveer 20 jaar, welkom heette. In 15 van de 16 partijen koos de simultaanspeler dezelfde opening, n.l. Konings gambiet (1 ©4. e 5. 2 f4.), waar van 6 geweigerd Konings gambiet en 9 aangenomen of te wel Konings gambiet werden (1 e4. eö 2 f4 ef4:), Slechts in één partij koos hij een andere ope ning en wel de Italiaansche (1. c4 cö 2 R f3 F c6 3 L c4 L c5 enz.), welke opening in den regel in gelijk spel overgaat, ook nu zijn traditie getrouw bleef en bij den 32sten zet als remise werd afgebroken, lntuschen waren reeds eenigen gesneuveld, doch aan eenige bor den had de simultaanspeler 't hard te verantwoorden, tot winst kon geen der spelers het echter brengen. De heer Davidson maakte op ons wel den indruk van een sterk speler,hield zich echter als simultaanspeler wel wat te lang bij de verschillende horden op, waardoor de séance te lang duurde. Simultaaiispelen is echter voor een speler ais de heer Davidson slechts een kwes tie van routine. Om 1 uur moesten de partijen afgebroken worden, om door een commissie, bestaande uit de hee-ren No bel en Van 't Veer te worden beslist. Slechts bij één partij was beslissing noodig. De heer Van Nieuw- kuijk was na een hardnekkig gespeelde partij twee pionnen achter geraakt. De partij werd dan ook voor den simultaanspeler gewonnen verklaard. De totaal uitslag was: 12 partijen gewonnen eu 4 remise, te gen de heeren G. Nobel, G. Imhülsen; P. Hart en P. van 't Veer. Een mooi resultaat dus voor den si multaanspeler. Na een kort woord van dank aan den heer David son werd de bijeenkomst te ongeveer kwart over één middernacht gesloten. RECHTZAKEN. Arrondïssements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 16 Nov. Bedelarij. Petros 11., geboren te Leeuwarden, gedetineerd in het hui» van bewaring alhier, had zich dsn 29sten Oc- Beleediging. Neeltje K., huisvrouw van Martien Wit te Sint Maarten had den len October den veldwachter Tin al daar beleedigd. Zij had hem, toen hij haar wegens overtreding' der politie-verordening (zij liet twee gei ten aan den openharen weg grazen) bekeurde, toege voegd, dat hij „den grooten man niet, den kleinen wèl bekeurde," den veldwachter daarmede dus van partij digheid beschuldigende. Beklaagde ontkent dit den veldwachter te hebben verweten. De officier eischt wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zij ner bediening 10 boete of 10 dagen hechtenis. Ord ©-verstoring. Gornelis V. te Hoorn was ten laste gelegd, dat hij den 3den October aldaar opzettelijk heeft gestoord een godsdienstige bijeenkomst van het Leger des Heils in het gebouw, waar deze worden gehouden. Beklaagde bekent het hem ten laste gelegde. Toen beklaagde merkte, dat er politie werd gehaald, werd hij zóó kwaad, dat hij een gasarm van den muur rukte. Herman de Lang, kapitein bij het Leger des Heil» leidde den 3den October 's avonds een openbare gods dienstoefening. Terwijl hij daarmede bezig was begon beklaagde hardop te praten, te vloeken, enz. Niette genstaande herhaalde waarschuwingen van getuige ging beklaagde er toch mede door, tot op 't laatst de politie is gehaald, die de zaal ontruimd heeft. Johannes Marinus Pieter te Hoorn was aanwezig bij de openbare bijeenkomst van het Leger des Heils. Ook hij getuigt, dat beklaagde in hooge mate de orde verstoorde. Ook hij zag dat beklaagde een gasarm af rukte, waardoor het gas de zaal instroomde eu de hoofdkraan moest worden afgesloten, zoodat de zaal in 't donker werd gehuld. Wegens deze opzettelijke orde-verstoring eischt de officier tegen beklaagde, die reeds een reeks vonnissen achter den rog heeft een maand gevangenisstraf. Mishandeling. Jan Zw„ arbeider te Egmond aan den Hoef moest terechtstaan wegens mishandeling van Theodoras Mel ker. Melker was evenals beklaagde ter gelegenheid van de kermis in de herberg van Mooij, waar zij kwestie kregen over aardappelen. De woordenwisseling liep op ruzie uit, waarbij beklaagde Melker een vuistslag gaf. Beklaagde brengt in 't midden geen slag maar een duw te. hebben gegeven. Marie Bakker, dienstbode te Heiloo, was eveneens in de herberg van Mooij en zag dat beklaagde Melker oen slag gaf. Eisch wegens mishandeling J 10 boete of 10 dagen hechtenis. Beleediging. Jan J. en Gornelis J. waren niet verschenen. Hun was ten laste gelegd, dat zij te Dirkshom den veld wachter Homan beleedigende woorden hadden toege voegd in den nacht van 10 op 11 October. Wegens deze beleediging eischte de officier van justitie tegen ieder 15 boete of 10 dagen hechtenis. <r">, «3»

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 5