STADSNIEUWS. B1 5 N E N L A N IK Uit Llmmetl. Uk ScbcorL Tweede Kamer. Gnvocu zchür. Aar bested ng. Alkmaarsche IJsclub. Telegrafisch Weerbericht La B e r i c h Agenda. en her- politieke antwoord Sprekers houding is ten slotte in doze drie stellin gen te belichamen to. do decoratie aan den heer li. Lehinann was vol komen gerechtvaardigd; 2o. hij ontkent op zijn eere woord alle verband tusschen de verleende decoratie en de ontvangst van gelden voor de anti-rev. partijkas en 3o. elk stoekhoudoud argument voor het tegendeel moet nog geleverd worden. Spreker heeft zich voorgenomen over deze zaak niets meer te zeggen; hij zal zich van elke verdere in menging in het debat daarover onthouden. Hij hoopt dat zijn tegenstanders, onder wie er zijn die hij hoogacht en eert, niet langer aan zijn geloof waardigheid zullen twijfelen. Spreker was onvoorzichtig geweest. Hij, was gewik keld in een weefsel waarvan hij de draden niet door zag. En het ware eiscli van vroed beleid geweest om eerst zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van de omstandigheden der betrokken personen, Nu hij dit niet had gedaan, bleek hij zich van een der personen eon voorstelling te hebben gemaakt die later niet met de waarheid bleek te strooken. Het boetekleed, dat spreker aantrekt, onteert den man niot. Erkent spreker onvoorzichtig te zijn geweest, hij is in zijn ziel overtuigd, niet gehandeld te hebben in strijd met zijn eer en zijn geweten. (Een deel der rechterzijde riep bravo en klapte in do handen). Niet links, zegt het Handelsblad. Maar ook niet bij de christelijk-historischen. En onder de •handdruk ken, die, allengs, den heer Kuyper toekwamen, zagen wij er geene van de fractie-Lohman. De heer L0I1- man zelf zat in druk gesprek met anderen toen dr. Kuyper, na het afleggen van de verklaring, langs den afgevaardigde van Goes kwam en zelfs even staan bleef. Om daarna, langzaam, de zaal uit te wandelen. Een schitterende triomf was het zeker niet. En is hiermede de zaak dus uit de wereld neemt Dr. Kuyper zijn hooge plaats in ons leven?, vraagt de Nieuwe Courant en het luidt: „Allerminst. Want voor velen, waaronder het onbewijsbaar verband nooit het hoofdpunt van aanklacht geweest. Wat de geruchtmakende onthul lingen van mr. Tideman in het volle licht hebben ge steld, dat isin de eerste plaats, dat Dr. Kuyper als minister meer dan drie jaar lang de man is gebleven die gelden ontving en geldinzamelingen bevorderde ten behoeve van een partij, geld waaromtrent niet werd gevraagd waar het vandaan kwam; iu do tweede plaats, dat hij met een persoon als Mathilde West- meyer zonder „de noodige voorzichtigheid" betrek kingen onderhield van zeer delicaten aard; in de der de plaats, dat „ordelievende'' hoeren gelijk het broe derpaar Lehmann miustgenomen van hem den weg konden vernemen waarlangs zij zich 's ministers voorspraak ter verwerving van. de vurig begeerde ko ninklijke onderscheiding konden verzekeren. Al deze grieven zijn te ernstiger tegen een man, die in ge schrift en woord de hoogste eischen van zedelijkheid placht te stellen aan het openbare leven en aan zijn politieke tegenstanders, en ze blijven na de verdedi ging van dezen middag. Men leze mr. Troelstra's vlijmende rede, gescherpt met citaten uit „Ons Pro gram" er komt na Dr. Kuyper's nader verweer niet veel van te vervallen. Wat jammerlijke tegenwerping in den mond van dezen man, die met zijn God niet in de' binnenkamer slechts, maar overal, in het openbaar en onder aller oog, wil verkeeren: dat gescheiden moet blijven wat de minister en wat de particulier Kuyper deed! Neen, minder dan van wien ook in het land, onttrekt zich z ij n drijven en doen en nog wel tijdens zijn ambts- hekleeding en zeker niet zonder „verband" met zijn publieke functie aan het openbaar oordeel. Daarom is de concientievraag die dr. Kuyper ten -lotte aan zijn tegenstanders deed of zij enkel voor de eere van het land opkwamen of hèrn ook persoonlijk wilden treffen, niet moeilijk te beantwoorden. Beide zoo luidt het bescheid. Het was, naar hun over tuiging, een landsbelang van den eersten rang, op het oogenblik waarop de man, die óók in zijn relaties met verkiezings-kassiersters en tot mannen van rechts bekeerde mil ionairs een verderfelijk stelsel verper soonlijkt, de liand 'opnieuw naar het gezag uitstak te zorgen dat die greep eens en voorgoed falen zou." j Donderdagavond werd voor kunstlievende leden eene I uitvoering gegeven onder leiding van den heer Amse door het Harmoniecorps „Semper Crescendo." De gezellige zaal van den heer Wonder leent zich daarvoor uitstekend. Do uitvoering ia goed geslaagd. Do verschillende nummers werden correct uitge voerd, en de daarna gegeven voordrachten brachten de lachspieren eens goed in beweging. Een goed idee is het geweest om voor de kunstlie vende leden eene bijzonderen avond to geven, daar nu een ieder eene ruime zitplaats kou gegeven worden. De zaal was evenwel nog goed bezet. Het slagen van dezen avond zal zeker mede aan dö uitvoering op Zon dagavond 21 Nov. te houden, dan tegen entree een nog grootere opkomst geven. Uit B srgen Gisteravond hield de vereeniging „Nut en Genoe gen" eene bijeenkomst van liare leden in de kolfbaan van „de Rustende Jager" alhier. De eaitrée voor niet- leden was tegen betaling van 50 cents opengesteld. Moj. D. L. van Kooten en de heer Joh. Schouten tra den op met verschillende voordrachten, welke alle met veel gevoel en op verdienstelijke wijze werden uitge voerd. Of het voorgedragene echter in den smaak van het publiek viel laten wij gaarne aan anderen ter be oordeeling over. Een vrij talrijk publiek woonde deze bijeenkomst bij. Door de Tooneelclub der Ned. Ver. t. afsch. v. Al- li koliolh. Dranken, afd. Alkmaar, zal Zondag 28 No vember a.s. in 't lokaal van don heer W. Kooij te Groet, een uitvoering worden gegeven. Opgevoerd zal worden 't propagandastuk „Voor uw Naasten," van i den bekenden Frleschen schrijver IJ. i, Een bal zal den avond besluiten. Schuitemaker. L it Oudcarspe! wij) is De architect A. Vis alhier, die Woensdagavond om 10 uur nog met zijn fiets uitging, is te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is opgevischt. Bij de voortgezette behandeling van de suppletoire begrooting voor aankoop van den spoorweg Batavia Buitenzorg van de Ned.-Indische Spoorwegmaatschap pij, beval de minister van koloniën, de heer De Waal Malefijt gisteren nader uitdrukkelijk het sluiten van dien koop aan. De heeren Bos en Bogaardt bestreden dien aankoop. Do minister berustte iu verdaging van de stemming, welke daarop tot nader werd uitgesteld. IX1 suppletoire begrooting voor uitrusting»-, en reis kosten van gouverneur-generaal Idenburg, op verzoek van den heer Schaper in stemming gebracht, werd aangenomen met 65 tegen 6 stemmen. Daarop zijn aangevangen de algemeene beschouwin gen over do staatsbegrooting. Tevens komt daarbij in bespreking het voorstel tot verhooging van den drank accijns. De heer Roessingh kwam uitvoerig op tegen do vaagheid van de uitdrukking der regeering dat zij blijft streven naar toepassing van christelijke rechts beginselen. De heer Troelstra ging allereerst den uitslag van den stembusstrijd' na; daarbij met voldoening consta- teerende, dat zijne partij aanmerkelijk in stemmenaan- tal is vooruitgegaan, hetgeen den plicht oplegt om inet kracht te blijven werken tot heil van de Neder- Iandsche arbeidende klasse, en om een prikkel te zijn op sociaal en politiek gebied. Den achteruitgang der vrij-liberalen schreef spre ker hieraan toe, dat zij als bolwerk voor het conserva tisme niets meer beteekenen en dat hebben zij volko men aan de sociaal-demoeraten verdiend. Ook de Li- beiale Unie en do vrijzinnig-democraten hebben wei nig reden om zich over den. uitslag der verkiezingen te verheugen. Do Liberale Unie stichtte verwarring door haar militair standpunt, door haar program waarop algemeen kiesrecht en blancoartikel voorkwam, en door hare regeling van de verzekeringplannen, waaromtrent ook de vrijzinnig-democraten verdeeld waren. Voor het verdere verslag zie uien het artikel aan het hoofd van dit blad. Uit Stomp "o en Na eene lezing die Dr. Scheij gisterenmiddag in het café van den heer Brak hield in zake de oprichting van een fokvereenig-ing van welke lezing wij in ons nummer van morgen een verslag zullen plaatsen werd alhier eene fokvereéniging opgericht met aanvankelijk 9 leden. UH Hersb'cek Te Hensbroek is Woensdagmiddag verdronken de 12-jarige P. Verkerk. Bij het gaan om een dampaal is hij achterover gevallen. De bu gemcest r vaa Egmo-d Voor liet Amsterdamsehe Hof zal 7 December a.s. in hoogcr beroep behandeld worden de bekende zaak van den burgemeester van Eg-mond a/Zee, door de rechtbank te Alkmaar tot 14 (lagen gevangenisstraf veroordeeld' wegens het uitgeven en gebruik maken van zekere betalingsmandaten. Zooals men zich herinnert, hebben God. Staten van Noord-Holland tijdens de instructie en ook daarna geen enkelen stap gedaan om den heer Pranger als burgemeester te schorsen, of aan H. M. do Koningin tot ontslag voor te dragen. Ook de Alkmaarsche Of ficier van Justitie, die 1 maand gevangenisstraf eisehte, vond geen termen om hierbij tegelijk ontslag- uit zijn positie als burgemeester te vragen, daar de heer Pranger het vertrouwen zijner onmiddellijke ad ministratieve chefs had behouden. Mr. J. Kappeyne v. d. Copello zal als verdediger op treden. Inbrekers uargehouder. De onder Rosendaal door marechaussee ontdekte in brekers, die de vlucht naar België namen, zijn te Ant werpen aangehouden. Het zijn de gebroeders Maas uit Bergen-op-Zoom. Het is gebleken, dat. het aan gehouden drietal verschillende inbraken en aanrandin gen gepleegd heeft. Hun uitlevering wordt aange vraagd. Z K. H Prins '"erd-tk Prins Hendrik nam Woensdag als gast van baron van Pallandt van Neerynen, deel aan een drijfjacht te V\ aardenburg, waar met 8 geweren ruim 300 fazanten werden geschoten. De Prins kwam en vertrok per auto. Hi J. W-.'-uie lid de .Mecs'e Hoewel de gezondheidstoestand van het Kamerlid De Meester na zijn jongsten ernstige ziekte op het oogenblik bevredigend is, valt den patiënt het loopeu nog vrij moeilijk. Te Utrecht had Woensdag een dienstbode de on- voorzichtigheid over het glazen dak van een serre te loopen, meenende dat het dikke glas haar .wel dragen kon. Het glas bezweek echter en het meisje plofte van een aanzienlijke hoogte in de serre neer, waar ze bc- wusteloos bleef liggen. Bij onderzoek bleek dat zj ernstige inwendige kneuzingen had opgeloopen. Haar toestand is hoogst zorgelijk. Door het provinciaal .bestuur van Noord-Holland werd gisteren aanbesteed het onderhoud van de Rijks- zeeweringen op Texel gedurende 19101912; laagste inschrijver A. Koopman, te Texel, voor 3585 per jaar. eij 1 Woensdagmiddag ontdekte een conducteur van lijn 4 te Amsterdam toen een passagier hem een boekje van 25 kaartjes vroeg, tot zijn niet geringe ontstelte nis dat hij zijn portefeuille kwijt""was, waarin hij al zijn boekjes had opgeborgen. De mail was natuurlijk danig in de war, want hij had voor een waarde van ongeveer J 20 aan beekjes in zijn portefeuille gehad. Zijn passagier kreeg met hem te doen, informeerde hoeveel schade hij had beloopen en gaf hem de twintig gulden. Onze conducteur was in de wolken, en vergat niet, den naam en liet adres van den royalen gever te vra gen, voor het geval, dat de verloren portefeuille te rugkwam. maar daar wilde deze niet van weten. Hij verdween, zonder zich bekend te maken. Toen de conducteur thuis kwam vond hij daar zijn verloren schat! De eerlijke vinder had zich gehaast om de portefeuille, waarin de naam eu het adres van den conducteur voorkwamen, terug- te laten brengen. De eerste gang van den conducteur was naar het kantoor van de Gemeentetram, om van het gebeurde kennis te geven, en de 20 te deponeeren, die hij meende nu niet te mogen behouden, maar weer ter beschikking van den onbekenden g-ever to moeten stel len. T elnveH ag.ng door sneeuwstorm De Berlijnsche mailtrein is ten gevolge vertra ging door sneeuwstorm gisternacht eerst 4 u. 45 min. te Vlissingen binnengekomen, alzoo mot vijf uren vertraging. De nachtboot „Prins Hendrik" vertrok eerst om 2 uur. lo Oldenzaal kwam gisternauiiddag de trein 241 met ongeveer 1 uur 40 minuten vertraging aan. Dezo vertragingen zijn een gevolg van den buiten gewoon zwaren sneeuwstorm in Duischland, welke vooral in hevige mate moot gewoed hebben tusschen Leipzig- en Halle. Honderden telegraafdraden op dat traject zijn als lucifers afgebroken. Volgens te Oldenzaal aangekomen „Speisenwagen"- personeel hield de storm toen nog steeds aan. De aan gericht© schade moet groot zijn. Gisteravond hield de Alkmaarsche IJsclub haar jaarlijksche algemeene vergadering in hotel „de Nachtegaal." Behalve door 13 bestuursleden werd de vergadering door 4 leden bijgewoond. De voorzitter, de heer Jb. Lutterot opende de verga dering met een woord van welkom, het betreurende, dat de heer J. Cook niet langer den voorzitterszetel bekleedde. Deze toch liad in de vorige vergadering- zijn functie neergelegd daar drukke .bezigheden hem als secretaris van den Ijsbond „Hollands Noorder kwartier" in den winter beletten zich dan met hart en ziel aan de Alkmaarsche IJsclub te wijden. Het be- "stuur stelde daarom voor den heer Cock te benoemen tot eerelid met den persoonlijken titel van eere-voor- zitter, welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. De heer Oock dankte voor de hem gebrachte hulde en zeide de eere-functie gaarne te aanvaarden; er tevens op wijzende, dat de Alkmaarsche IJsclub nog niet po pulair genoeg is, het groote publiek ziet nog niet in, welke voordeden het lidmaatschap met liet oog op de verkeerswegen aanbiedt, Nadat door den secretaris, den heer J. E. Wigman, de notulen waren voorgelezen, die werden goedge keurd, werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de club zich in den afgeloopen winter goed geweerd heeft en dat bet ledental, dat in 1908 bedroeg 286 gewone leden en 148 liuisgenooten, thans bedraagt 267 leden en 167 huisgenooten. De penning-meester, de heer J. Cloeck bracht een verslag uit van den staat der finantiën, het. betreureii- de, dat de heeren mr. Steenlack en Stoel, die op do vorige bestuursvergadering gekozen waren om een inzicht der finantiën te nemen, zich nog niet van die taak hadden gekweten. Hot batig saldo in 1908 bedroeg 219.85, dat m 1909 159.715. Aan contribution werd in het afge loopen jaar 311.25 ontvangen. De totale ontvangst bedraagt 373.22, de totale uitgaaf 133.355. De hee ren D. Visser en J. Pels werden gekozen tot het na zien der rekening en verantwoording, die zij prompt in orde bevonden, waarna de penningmeester met een woord yan dank yoor het zuinig en beleidvol gehouden beheer gedechargeerd werd, Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. A. Zuurbier, J. J. Swets en H. van der Sleesèn, terwijl in de plaats van dr. Rutgers, die wegens vertrek be dankt had, de heer E. G. Wentink werd gekozen. Ingekomen was een brief van de IJsvereeniging „de Quint" als antwoord op een schrijven van de Alkmaar sche IJsclub, waarin deze verzocht het yoor leden yan de Quint verplichtend te stellen lid yan de A. IJ. te zijn. De „Quint" kon hierop niet ingaan, maar stelde voor op haar feesten de leden van de Alkmaarsche IJsclub tegen verminderden entree-prijs toegang te yerleenen, welk voorstel dankbaar werd aanvaard. Op voorstel van den heer J. Oock werd besloten uit te schrijven een „provincialen wedstrijd in het schoontijden voor heeren, dames en paren, uitsluitend voor inwoners van geheel Noord-Holland" en een re clame-boekje aan te schaffen over kunstrijden, dat op ruime schaal verspreid zal worden, aan alle le den van de A. IJ. en aan vroegere deelnemers van wedstrijden, uitgeschreven door de A. IJ. zal worden toegezonden, De heer J. Olceck gaf i ©-«overweging den wedstrijd nu reeds te publiceeren en hun, die wenschen mede te dingen, te vragen zich nu reeds op te geven, daar zij dan, wanneer de tijd daar is, per convocatie-biljet ge waarschuwd kunnen worden, Ook de hv. F. W. II. van Straaten wees er op, dat 'tte laat is een wedstrijd uit te schrijven, wanneer het ijs er reeds is. Besloten werd den wedstrijd spoedig bekend te ma ken. Bij de rondvraag werd' een voorstel van den heer J. Pels in stemming gebracht, n.l. om aan „de Quint" te vragen, hoe groot de reductie zal zijn, welke bij de feesten zal worden gegeven, welk voorstel werd ver worpen. De beer D. Visser wenschta te weten, met het oog op de brandassurantie, waar de goederen van de A. Ij. waren geborgen. Nadat de heer G. Cloeck, commissa ris van materieel hem hierover voldoende had inge licht, werd de vergadering gesloten. AMSTERDAMSCHE beijrs. Opgave van het NOORDHOLLAND'SCH LANDBOU W OREDIE'i Voordain, C 12—lf Sta&taleeningen NEDERLAND. Ned Werkel. Sehuld B'TJrENLAJTD. Bulgarije Tsbai slesning Brazilië Funding Meco binnenl, J ap&n Oostenrijk Jan. Juli Resiand Hops Consol 1108 ÏS94 6t E-n. Tv-ang Dombr. Alkmaar. Koers van 18 Nov. 19 Nov pCt. 81% 5 5 S >1 4 .i 4% Financ. en Industr. ondernemingen o», Nationale Hypotheek Bank pCt. 4 Soordhollaiidsch Gror.dcrediei Nnderl. Handelmaatschappij rssc. a&nd, iv. Barge et Moorman u n OaitVuj- Vorstenlanden sr Winstbe Westersuiker A'dam Deli A'dam Langkat Idera pref. A'dam -Serdang Bindjay Deli Batavia 4 Deli-Maatschappij Langkat tabak A Medan N. Asahan tabak Rotterdam Deli I( Senesöbah Tabak-Mij. Kon. Mij. t. expl. v, g^tralra® Moesra ÊJiim Sumatra Palembang Perl&k Petroleum-Mii. guid-Periak Red jaag Lebong Great Cobar Amalgamated Copper Oy. Steel» Comm. Car A Foundry Comm. Amir rik. Stoom vm sj. n Marine Comas. t Preferent Marinebonds pCt. 4% P«ru Comm. aand. div. .Froforent Spoorwegleeningen. Uoll. Dr. Bp.-ali], 53 ij. tot expl, van Staatsspoor w. Deli spoorweg AMERIKA. Atch. Top. Cert, t. Convert Bd. pCt. 4 üenv. en R. Gr. Cert. Aand. dir. Eris Comm. Kansas City St nth. Com.*, >s pref. Mis. K. Teiat C. r. New-York On rrio Norfolk Westtti C. v. Southern Railr ay Southern Paeife Union Pacific t ri. r. Wabash Comm. Roek Island Con i. POLEN. Warschau Ween RUSLAND. Wladikawkas 1? 76% i""L Premioleening i. NEDERLAND. Stad Amsterr. m 3 3 2% 4 5 R 10 49% 90% 95% 86X, 86% 97 85B/1S 101% 192 180 189% 169.50 6 1 182 2.18 75% 101% 616 455 56% 253% 79 356 422 463 191% 170% 142% 191 914 1-6% 63% 90Sht 75% 141% T'hi 24 71% 1% 36s/m 84% 87% 928 122% HO 47% S3 43% 70% 91% 48% 95% S3 129% 202 2011/34 40 125% 87% ,0 1047/* 97w/w 153 76% 49% 86% 8P% 97 861% 98 191 130t/t 187 164 238% 101 57 253% 79 460 90 169% 144 1901/. 914 129% 951% 90% 76% 7% 24% 71% 36% 87% 123 47% 337/8 45% 71% 49% 32%* 130 203% 21 40 128% 1087/» 104 97% Rem, gcref. gemeente. In afwijking van het lijstje der predikbeurten dezer gemeente zal ds. G. J. Hearing uit Dordrecht ast. Zondag den 21 en November alhier optreden. Predikbeurten.. 21 Novsmbsr 1909. Groots Kerk, 10 uur, Da. de Pree. KspeJ, 10 uur, Da. Kloo-derm-n, Avond 6 uur. De-, Viuko. Ottb. Zond. 45. Woersdigayond 7l/2 uur, Da. de Pree. Evang.-Lutis. Kerk, 10i/2 uur, Da. H. A. van B*k>] pred. te Haarlem. Daepagea. Kerk, 101/2 uur, Ds. E. Ptkema, van IJmuiden. Rem.-Geref. Kerk, 10!/2 uur, Dr. O. J. Heerinf, reaa. pret. te D rdreeht. Gereform. Kerk, 10 uur, en 'a avonds 6 uur, Ds Wichgelaer, eath. Zond. 36. Doaderdagavond 25 Nov. 7 uur, Ds. Weehgelaer dankuur vosr «<st gewts. Consieterio Geref. Kerk. Oudegri ebt D 83. Vrijdag avond 8l/2 uur vergadering van de Jongelingsveree- niging P--ulus." Ckr. Ger. Qem. Gebouw 9RehoLt th", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 'a avonds 6 uur, godsdienst oefening. Gebouw Waakt on Bidt, Laat, Zcndagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zaeheus", voor jongeling in boven 16 jaar, Zondagmiddag 51 /27 uur Vergadering van de Christel. Knapen vereeniging „Timt theüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Sche olstraat, no. 6 Gemeentg-cred, RELGXI. Antwerpen 1887 HONGARIJE. TheisHB OOSTEN RIJX. Stafttslesning 18 RUSLAND. 18 Koers van het geld. Prolong-atie 21/2 pCt, Mededeel ingen. Staatsfondsen kalm. Russen on veranderd. Tabakken zonder variatie. Oliewaarden lus teloos. Culturen iets lager. Mijnen kalm. Amerika opende vast, het verloop was opgewekt en hetslotkalm. naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Nov. Me, egedefld dooi het Koninklijk Nederlandse!; MeTcrokigisob Instituut te De Bilt-, OV FR ZICHT. Iu hot gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 769.6 te Malinhead. De laagste stand van den barometer 745.7 te Hort». VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 20 Nov.) in het noorden veranderlijke wind en bewolking, in het zuiden zwakke tot matigen oostelijken wind en lichtbevrolkt. Waarschijnlijk droog weer. Zelfde tem- iwatuur, CENTRALE RAAD VAN BEROEP. I' ''RECHT, 19 November. In de heden te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centrale© Raad van Beroep had. o.m. de uitspraak plaats in de navolgende zaak; liooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Amster dam, houdende bevestiging der beslissing van de Bank, waarbij de onderneming van de N. V. Holl. Uzernnigazijii v-.h. M. de W. te Alkmaar met ingang van 29 Maart 1909 is ingedeeld iu klasse VII met toewijzing van gevarencijfer 19 wegens de uitoefening der bedrijven a vervaardigen of herstellen van auto- ui hielen, b. vervaardigen of herstellen van rijwielen nu kracht-werktuig; c. uitgeoefend in ondernemingen vviitrm ten behoeve van het bedrijf eenig krachtwerk tuig wordt gebezigd, met deze wijziging dat aan de onderneming wordt toegewezen gevarencijfer 18. De Centrale Raad vernietigde uitspraak en beslissing, verstond dat in de onderneming* worden uitgeoefend I 'lu bedrijven a uitgeoefend in ondernemingen waarin o n behoeve van het bedrijf wordt gebezigd eenig krachtwerktuig, b. vervaardigen of herstellen van rij - i violen zonder krachtwerktuig en deelde de onderne- Vtiorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond j mug in in klasse VII met toewijzing van gevarencij 8 uur godsdienst oefening, fer 18 Godsdienstoefening van de Hsiligen der 1 wtste dagen kkine zaal Harmonia, 5 uur, Herv. Gem. te Ondorp, gaea dienst. Herv. Gem. to Stompetoren91/2 uur, Dr. Werner, dooptbediening. Hrrr. G*m. te Otsrlesk, 91/2 uur, D*. v. Meurs. Herv. gumeente te Bergsn, 10 uur, Ds. Cannegieter, VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Tooneelvor. „Voorwaarts," rep., 8 uur. Verl. Landstr. Alkm. Strijkorkest, rep. 81/2 uur. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," Dames van V/i8]/4 uur. Heeren van 8595 uur in het „Gulden Vlies," Koorstraat. Ontwikkelings-Club „Ontwikkeling zij ons doel", lo zing 8 uur, Voorwaarts. Geheel-Onthouders Zangvereeniging, repetitie, café „Graanhandel," 8 uur. Geheel-Onthouders tooiieelverceniging, 8 uur, Dili- gentia. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. VRIJDAG Het Tooneel (Roijaards), 8 uur, Harmonie. AKXIIKM. 19 Nov. Iu de middagzitting werd ge- hoord de heer Bonten, burgemeester, die beweert dat Gars-thageii op de secretarie niet bloedde; Legrand, vroeger volontair ter secretarie te Papendrecht, na eer zeer lang kruisverhoor, komt terug op de verkla ring van gisteren. Hij bekent nu, na het verhoor voor den inspecteur Van de Pol, met den burgemeester wel over de zaak gesproken te hebben, maar zijn verkla ring-en tegen Van de Pol heeft hij tegen den burge meester verzwegen; hij bekent dat het gesprek met den burgemeester invloed heeft uitgeoefend op zijn volgende verklaringen. Deze getuige maakt, een in druk van veel meer te weten dan hij zeggen wil. Her haalde vragen over en weer doen hem eindelijk wel een en ander loslaten, zoodat de burgemeester wél de gelijk heeft laten merken dat hij het heel onaange naam yond dat hij, getuige, zich over de bloedquaestie had uitgelaten. DE PAPENDREOHTSCHE STRAFZAAK. ARNHEM, 19 November. Hedenmorgen werd ge tuige van Elk gehoord, die een ingezonden stuk voor Garsthagen opstelde. Getuige bleef bij zijn vroegere verklaringen en verklaarde, dat de zaak-Garsthagen was geworden zaak-Van Elk, daar zijn toekomst af hangt van het bewijs van onschuld van Garsthagen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2