8 T AD8NIEÜW 8. BUlTENLAirör 'ZZZ Of- Kuype". Uit Harenkarspel. Uit B oek op Langendljk U i N eua'ë Aicdo'p. Anarchistisch congres. Volkstelling. Uit Heer Hueowaard. Het LSntj« T degre.fisch W«erberxht L a et s t e Berichten. No. 16 792 f 5000. Nv. 4016 2000. No. 6366 79i3 15920 18679 elk'! 400. No. 166 6393 5779 14100 elk i 100. marktberichten. De Kamerverslag-gever van de lel. meldt: Toen Maandagmiddag- d© heer Kuypetr zijn rede over de algemeene politiek begon, viel liet op, dat vele le den van de linkerzijde aanstonds de zaal verlieten en niet terugkeerden voor dr. Kuyper geëindigd was. De enkele leden, die bleven, negeerden de rede geheel en luisterden niet. Het schijnt, dat men door deze de monstratie wilde te kennen geven, dat het antwoord van dr. Kuyper onvoldoende is geweest. QEMENOD NiEUWg Zou dat wasr zijn De Haag-sohe correspondent van de Prov. Geld. en Nijm. Ct. meldt, dat hem in hofkringen niet werd te gengesproken -het gerucht, dat hem al reeds vroeger ter oorö was gekomen,-dat het Nederlandsehe volk eer lang van een blijde verwachting op vermeerdering van het Koninklijk gezin zou vernemen. DiefatsS ast een ark Zondagavond kwam de bewoner van een ark, liggen de aan den Amstelveenschen weg- te Rotterdam bij de politie aangifte doen, dat men zich tijdens zijn afwe zigheid door braak toegang verschaft had tot de woonark en daaruit een Singer-naaimachine en eenige gouden voorwerpen, bij elkaar voor een waarde van ruim honderd' gulden, had gestolen. Wie die „men" vermoedelijk was, kon de bestolen© wel opgeven. Hij verdacht namelijk. zijn eigen broeder, die gister nacht in een logement in de Pieter Jacobstraat werd aangehouden en in het bezit bleek te zijn van de ge stolen gouden voorwerpen. Arme stakkers in den nacht van. Zaterdag op Zondag zijn zit tende op een stoep aan den Goudschensingel te Rot terdam aangetroffen twee jeugdige kinderen uit het gezin van R., in de Adelaarstraat. Die; kinderen be weerden, niet thuis te durven komen, omdat zij nog niets ontvangen hadden met vragen aan de voorbij gangers. Do politie droeg zorg, dat zij in het ouderlij kehuis terugkeerden. Als tellers voor de aanstaande volkstelling zijn door B. en W. dezer gemeente benoemd de heeren: A. Blad voor de wijken A. en H., E. Meijer Drees voor wijk B; J. War ten horst voor wijk C; J. Homan voor de wijkeft D, en E. en D. Koppedraaier voor de wijken F. en G., terwijl de geheele leiding der werkzaamheden is opge dragen aan den heer J. Dam. Tot notabel der ISLederl, Ilerv. Gemeente alhier is den "21 dezer herkozen de heer A. Hoogvorst. Uit Schei tnerhöfst Voor een talrijk publiek gaf het zanggezelschap „Vooruit" gisteren avond eene uitvoering, afgewis seld door kinderzang, benevens de opvoering van do kinderoperette „Assehepoetster". Do verschillende zangnummers werden goed gezon gen, zoo ook het drietal nummers kinderzang, gezon gen door 6 meisjes. De opvoering der operette ver wierf bepaald aller bijval, en waren de kleinen met hun mooie costumes niet weinig in hun schik zoo'n flink applaus telkens na afloop van ieder bedrijf te hoeren. Een woord1 van lof in dezen komt voorzeker den directeur der vereeniging, den heer J. Kuilman, toe. Markt aanvoer en verzending. De vorige week werd aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk aangevoerd (51.100 bloemkolen,, 144.000 roode kooien, 125.600 gele kooien, 135.000 witte koo ien, te zamen 704.600 stuks sluitkool, 15 balen zilver uien en nep, 602 balen uien, 5800 rammenassen, 130 balen wortelen, 747 balen roode kool en 0 wagonladin gen witte kool a 10.000 K.G. Van de groentenlaad- plaats aldaar werden in die week verzonden 80 wagon ladingen. Den lieer J. van der Stok, Burgemeester dezer ge meente, is bij Koninklijk besluit eervol ontslag als zoodanig verleend. Eea meevallertje. Een groot landeigenaar in de gemeente Engwirden (Fr.), heeft zijn huurders van landerijen een gedeelte der pacht vrijgescholden, nu het natte weer en de hooge waterstand dit jaar zoo slecht werkten op de uitkomsten van het boerenbedrijf. B-snd. Onder Spanbroek is Zaterdagavond 11 uur brand uitgebroken in de woning van den heer H. Kooi. Het huis is afgebrand, de boedel gered. Gedurende de Kerstdagen zal te Amsterdam het Nationaal anarchistisch congres worden gehouden, dat beoogt samenwerking tot stand te brengen tusschen do verschillende vrij-socialistische vereerdgingen en groepen. In den Ministerraad is besloten, dat geen rijksamb tenaren aan de werkzaamheden der a.s. 10-ijaarlijksche volkstelling zullen mogen deelnemen. Os A. H. Claasen. Ds. A. H. Claasen, predikant te Uitgeest, herdacht Zondag zijn veertigjarige ambtsvervulling. Van ver schillende zijden werden den heer Claasen, voorzitter van de groote afdeeling Kennemerland der vereeni ging Tot Steun en van de Noordlhollandsehe Predi- kantenvereeniging, blijken van belangstelling en waardeering aangeboden. Van de veertig dienstjaren bracht ds. Claasen er bijna dertig te Egmond-Binnen door; sinds Mei 1898 is hij predikant te Uitgeest. Vrijdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Klaver alhier de afdeeling van de Hall. Maatscli. van Landbouw. De heer A. Wonder Az. opent met een kort woord de vergadering, waarna dfe heer W. van Slooten de notulen leest der laatstgehouden®. Deze worden onder dankzegging vastgesteld, waarna de in gekomen stukken aan de orde komen. De secr. deelt van enkele den inhoud mee, terwijl van andere voorle zing geschiedt. Die, welke betrekking hebben op de Landbouw-Onderlinge worden tot punt 3 der agenda aangehouden, terwijl de overige voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Bespreking over de Landbouw-Onderlinge, wordt door den secr. ingeleid, die verslag uitbrengt eener te Allernaar gehouden vergadering en voorts de zaak voor de aanwezigen uiteenzet. Een tamelijk lang durig debat volgt op deze inleiding. Sommigen hadden ongevallen- en ziekteverzekering gecombineerd willen hebben, anderen waren van oordeel, dat onderlinge verzekering in eigen kring meer doeltreffend zou zijn. ónderen blijken eehter veel voor de zaak te gevoelen en betreuren de geringe belangstelling. Bij de verdere bespreking wordt o.a. gewezen op de Rijksverzekering- bank voor bedrijfsongevallen bij de industrie. Bij hoo ge premie treurige resultaten. De heer Jc. Met deelt b. v. mee, dat hij bij voorkomende ongevallen maar gewoon het loon uitbetaalt, terwijl hij dan later van den arbeider de rijksuitkeering terug ontvangt. Dit geschiedt niet alleen om het bedrag, doch ook omdat de arbeider vaak niet zoolang op die uitkeering kan wachten. De voorstanders van aansluiting bij de Landbouw Onderlinge, zijn van oordeel, dat bij vol doende deelneming ook ziekteverzekering' niet zal uit blijven, terwijl er tevens op gewezen wordt, dat tegen woordig reeds in vele plaatsen van Noord-Holland fondsen bestaan ter ondersteuning bij ziekte. Ten slot te blijkt bij rondvraag, dat van de 17 aanwezige land bouwers 10 den wensch te kennen geven van zich aan te sluiten bij de Landbouw-Onderlinge. De secr. deelt mee, dat bij hem de gelegenheid bestaat zich voor de Landb. Onderl. aan te melden. "Vervolgens komt ter sprake: aankoop van kunstmest en granen door tusschenkomst van»het Centraal Bu reau, wiens expediteur, de heer O. Ploeger te Sint Pancras, ter vergadering aanwezig is. Na den heer Van Slooten geeft ook de heer Ploeger de gewensehte inlichtingen, waarbij het Centraal Bureau warm wordt aanbevolen. De heer W. van der Molen meent dat op het betrekken van kunstmeststoffen door het Oentr. Bureau wel wat af te dingen is. Het moge waar zijn, dat het Centraal Bureau een grooten omzet heeft, doch er stuift nog al wat af voor administratie enz., zoodat naar zijn oordeel de landbouwer het voordee- ligst betrekt door aanbesteding. De heer van Slooten wil dit niet bestrijden, doch constateert, dat juist door het optreden van het Centraal Bureau de prijzen der kunstmeststoffen vrij wat gedaald zijn, wat spr. toe schrijft aan de daardoor ontstane concurrentie, waar van dan toch de bouwer profiteert. Nog wordt besloten een openbare vergadering uit te schrijven, waarin doel en werking der Landbouw- Cnderlinge zal worden uiteengezet en een spreker zal optreden met het onderwerpNuttige bacterieën en cultures ten bate van den landbouw. Hierna sluiting. Uit Hoo'r. Op de gisteren gehouden Scheimarkt waren aange voerd 608 runderen. Geldekoeien 110 a 190. Kalf- koeien 115 a J 180. Hakkelingen 90 a 140. Kal veren 25 it 60. Handel redelijk. „Het Volk" maakt een serie kantteekeningen op de door dr. Kuyper afgelegde verklaring in zake de deco ratie-kwestie. In verband met de plaatsing van E. A. Lehmann op de zeer voorloopige lijst zegt „Het Volk": Naar wij een dezer dagen nog eens vernamen, heeft E. A. Lehmann aan mej. Westmeyer voor haar pogin gen tot zijn decoratie niet minder dan 10.000 doen toekomen, welke som haai door ihr. Mesritz te Am sterdam in gedeelten is uitbetaald. De Woo öh. Landbouw CnderSinge Gisteren had in 't café Central de eerste propagan- da-vergadering' plaats van de afdeelingen Alkmaar, Heer Ilugowaard, Scirermorhorn, Schermereiland, Vel- sen, Uitgeest en Ursem der Noord-Hollandsche Land bouw Onderlinge Verzekering'. De vergadering, die slechts door een 18tal personen bezocht was, werd door den heer D. de Boer geopend. De heer E. E. Posbhuma, directeur, vestigde aller eerst de aandacht op de aan de afdeelingen gezonden brochures,,Waarom aansluiting", „Kort overzicht der Statuten" en een uittreksel uit het Bedrijfs-Ongeval- len-reglement en vroeg aan de aanwezigen of buiten die brochures om door de vergadering nog meerdere inlichtingen werden verlangd. De heer Schorrnorlioru vroeg of het juist was dat een uitkeering van 60 van het loon wordt uitge keerd aan de weduwe van den arbeider. De heer Posthuma zeide dat zij 30 krijgt en 15% voor ieder kind beneden 16 jaar: tot een maximum van 60% en bij het aangaan van een tweede huwelijk krijgt ze in den vorm van een huwelijksgift een uit keering' van 2 jaar ineens. De heer D. J. Covers vroeg' inlichtingen omtrent losse arbeiders die nu eens los werk dan weer aangeno men werk verrichten. De heer Posthuma zegt dat de invulling van de loonstaten zoo gemakkelijk zal worden gemaakt, waar uit. die splitsing zal kunnen blijken. De heer Swaag vraagt waarom een uitkeering inééns van 2 jaar aan een weduwe die hertrouwt moet worden uitgekeerd, hij vindt dit onnoodig. De heer Posthuma„Wij hebben ons hierbij gehou den aan dat, wat de wetgever doet in' verband met de industrieverzekering." De heer de Groot wijst er op dat de landbouw in zij ne gemeente, moeilijk zal kunnen, worden aangesloten daar er geen afdeeling is van de H. M. v. L. De heer Posthuma„Dit doet niets ter zake, men behoeft geen lid van de LI. M. v. L. te zijn, wel is dc vereeniging door medewerking' van de LI. M. v. L. op gericht, maar later staat zij daarmee niet meer in verband. Tot welke categorie de verzekerden behooren wordt aangewezen door het loon uitbetaald aan werk in den Landbouw of in den Tuinbouw, d'at uit de in vulling van het aangifte-biljet moet blijken. De heer Schermerhorn vraagt hoe hoog het verschil in percentage is wanneer men hengsten of stieren houdt. De heer Posthuma merkte op, dat er als 't ware bij ieder bedrijf verschil in gevarenpercentage bestaat en daarom een bedrag van het geheele land van J 15 per J 1000 loon is vastgesteld. liet bestuur zal geen onderscheid in het stellen bij den aanvang der werking, maar alleen wanneer door statistieke gegevens meer vastheid is gekregen. De heer Posthuma vestigt er de aandacht op, dat de arbeider schadevergoeding van den boer, wanneer hem door schuld' van dezen een ongeluk overkomt, kan eischen, en dat de L. O. alleen verzekert in verband met art. 1618 en alle andere ongevallen uitgezonderd ziekte, doch dat het in het voornemen ligt de ziekte verzekering er zoo spoedig' mogelijk in te doen opne men. De heer Brak vraagt of een arbeider vergoeding krijgt wanneer hij een luxe-rijtuig van den boer schoonmaakt. De heer Posthuma beantwoordt deze vraag bevesti gend. De heer Posthuma vroeg daarna inlichtingen om trent het propaganda voeren voor deze vereeniging en wees er op dat er geen boer mag blijven die onbekend met de L. C. en haar doel en streven is. Na nog verdere besprekingen omtrent de werkkring der afdeeling nam Alkmaar op zichBergen, Schoorl, Sehoorldam, Groet, Warmenhuizen, Koedijk, Oudorp, LIeiloo, Limmeu, St. Pancras, de Langedijken, Eg- mond a. d. Hoef, Egmondermeer en Egmond binnen. De heer Posthuma gaf den raad om naast de afdee lingen van de II. M. v. L. personen uit te noodigeu bij dit propagandawerk behulpzaam te zijn, welke wenk door de vergadering met genoegen werd aanvaard. Onder de afdeeling Uitgeest zullen behoorenUit geest, Akersloot, Castricum en Heemskerk. Onder Schermereiland: de Rijp, Graft-, Groot-Schermer, Schermerhorn, Oost-West-Graftdijk. Onder de Scher- meer: de Schenner en Oterleek, Driehuizen. Onder ILeer-HugowaardHeer-Hugowaard, Oude-Niedorp. De redenen die opgegeven werden waarom de afd. Ursem en Velsen niet tegenwoordig waren, n.l. dat de boeren daar zich grootendeels zouden aansluiten hij den Boerenbond, werd door den heer Posthuma niet gedeeld, daar blijkt dat verscheidene hoerenbonders zich aansluiten bij de Tuinbouw Onderlinge. Onder Ursem werden voorgesteld: Ursem, Wogmeer en Mijzen; en onder Velsen: Velsen, Beverwijk, Sant poort, Wijk aan Zee; hieromtrent kon echter geen be slissing Worden genomen daar die afdeelingen niet aanwezig waren. De heer Covers vraagt, hoe het comité het loon denkt te rekenen van inwonende zoons. De heer Posthuma raadt aan daarvoor zich te hou den aan de wettelijke kiestabel, ook wordt wel gere kend 5 plus het wekelijksch zakgeld, of reken wat men zou moeten uitgeven aan werkman of knecht wanneer de zoon er niet was. Deze laatste wordt de meest rationee-le genoemd. De heer Covers vraagt of, wanneer er voor de pro paganda te Egmonden een lezing' te houden is, de afd. Alkmaar op den steun van de Directie kan rekenen. Ook de heer v. Slooten. vraagt dit. De heer Posthuma zegt medewerking van de zijde der directie toe, maar wijst er op dat de beste propa ganda komt van de personen in eigen, kring, die in eigen boezem er veel voor gevoelen, en noemde een voorbeeld dat wanneer er eens een ongeluk gebeurt de toetreding' bijna vanzelf geschiedt. Verder wees hij op de totstandkoming van de aan vulling op de ongevallenwet, waarin de Landbouw is opgenomen, waaruit ten duidelijkste bleek dat die samenstelling geschiedt door ondeskuudigen ten na- deele van den betrokken boer, waarom eene aansluit- ting bij de L. die ten alle tijde kan plaats hebben, is aan te bevelen. Op de vraag van den voorzitter wanneer de plaatse lijke commissies in functie treden, zegt de heer Pos thuma dat dit later zal worden bepaald wanneer de Centrale weet hoe de toestand dan is, de benoeming geschiedt dan uit een aanbeveling van de afd. v. d. LI. M. v. L. door de Centrale waarop de voorzitter de raad geeft voor hulp en toelichting die mannen aan te zoeken die geschikt zullen zijn later eventueel als lid van plaatselijke commissie op te treden. De heer Posthuma zeide nog dat de propagandasi- ten niet alleen moeten tevreden zijn met eene monde linge toezegging- maar met eene invulling en toezen ding van het aanvraag- formulier voor den 8sten De cember. De voorzitter hoopt dat de vergadering in het be lang zal zijn van de L. O., dankt de hieer Posthuma voor de gegeven inlichtingen en toegezegde medewer king en sluit de vergadering. De S.U. king der g ondwe(k;us. Over bovenstaand onderwerp hield de heer LIageri uit Amsterdam gisteravond in de Harmonie voor een zeer klein publiek eene lezing. Spr. gaf een zeer breedvoerige omschrijving van het ontstaan der sta king, de arbeiders wilden hun loon van 25 op 28 ets. zien gebracht en een collectief arbeidscontract met vernietiging van het individueele. In verband met de al of niet toepassing der besmet tingstheorie ontstond er versnippering, wat deze strijd zeer moeielijk maakte, doch na een staking van 8 we ken was de overwinning' aan de zijde der werklieden, in dier voege dat hunne looneisöhen 1 Mei 1910 zullen zijn ingewilligd, een collectief contract voor den tijd van een jaar werd vastgesteld met vernietiging van het individueele; de arbeidsduur, waaromtrent het ver langde niet werd ingewilligd, zal het volgende jaar wederom te berde worden gebracht in verband met het cftitract dat de Gemeente in zake de door haar uitbe- steede werken zal aangaan. Resumeerende kwam spr. tot de slotsom dat een flinke organisatie de vrees is voor de patroonsveree- niging en beval daarom de organisatie in het belang van den werkman ten zeerste aan. Na eenig' debat werd de vergadering gesloten. Arrondissements-Rechibank te Alkmaar. Uitspraken tan heden. Petrus PI., geboren te Leeuwarden, bedelarij, 12 da gen hechtenis. Laurentius T., Lutjebroek, diefstal, 1 maand gevan genisstraf. Neeltje K„ Sint- Maarten, beleediging, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Cornells V., Hoorn, orde-verstoring, J 20 boete of 20 dagen hechtenis. Jan Zw„ Egmond-Binnen, mishandeling, 10 boete of 10 dagen hechtenis. Jan en Cornells J., Dirkshorn, beleediging, ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis. Arie en Pieter PI., Schagen, de le beleediging, vrij spraak, de 2e wederspannigheid, 1 week gevangenis straf. Willem K., ILeer-Hugowaard, bedelarij, 3 dagen hechtenis. Paulus B., Lutjebroek, mishandeling, 1 week gevan genisstraf. Petrus B., Modemblik, mishandeling, 10 boete of 10 dagen hechtenis. Wilhelmus Rudolphüs S., Helder, mishandeling, vrijspraak. Ver „Kunst zij om doel De vereeniging „Kunst zij ons doel" houdt Vrijdag 26 November des namiddags van 25 en des avonds van 710 uur eene tentoonstelling van kunstwerken uit de Portefeuille van „Kunst en Kunstnijverheid" van Rotterdam op de bovenzaal van de Unie. Agenda DINSDAG: Alkmaarsohe tooneelvereenig'ing, half negen, repe titie, café v. Twisk. Bond. v. Vrouwenkiesrecht, vergadering 8 uur, Harmonie. Chr. Zangver. „God is mijn Lied," 8 uur, Chr. School Doelenstraat. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Arb. Dam- en Schaakclub, 8 uur, café „Voorwaarts." Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes, 2de afd. 61/471 /h, in het „Gulden Vlies," jongens, 1ste afdeeling van 71/281/2 uur. Heereo van 8a/493/4 uur in het „Gulden Vlies, Koorstraat. Geheel-Onthouders Zangvereeniging, repetitie, café „Graanhandel," 8 uur. Muziekvereeniging „Ons Genoegen", Diligentia. Kegelclub „Zou er kans zijn," Diligentia. Typografen Studieclub, 81/2 uur, 't Wapen van Munster. WOENSDAG Gymn.-ver. „De Halter", ledenafd. 89 uur, adspir.- afd. 9—10 uur, 't Gulden Vlies. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 81/., uur. Gem. Koor, „Zanglust," 71/2 uur. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, 3de afdeeling van 53/46s/4 uur. Jongens, 2de aid. van 78 uur, in het „Gulden Vlies, Koor- straat. Seherpschuttersvereeniging, oefening, 8 uur, „Nieu we Doelen. Geheel-Onthouders tooneelvereeniging, rep., 8 uur, Diligentia. Adspirantemafd. der Ned. Ver. t. Afsoh. v. Alcoh. Dranken, 8 uur, Wapen v. Munster. DONDERDAG: Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur. Danscursus-Groen, 8 uur, „Harmonie." Nieuw Leven, rep., 8 uur, Unie. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Tooneelvsr. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Alkm. Strijkorkest, rep. 81/2 uur. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheid," Dames van 71/481/., uur. Heeren van 8595 uur in het „Gulden Vlies," Koorstraat. Geheel-Onthouders Zangvereeniging, repetitie, café „Graanhandel," 8 uur. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. WOENSDAG Solzer en Hesse, 8 uur, Harmonie. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Een eigenaardig' vonnis. Een eigenaardig vonnis hebben de gezworenen te Weenen geveld#een jonge man, die bekende bank biljetten gemaakt te hebben, werd met 11 tegen 1 stemmen vrijgesproken, hoewel het wettig en overtui gend bewijs geleverd was. De beklaagde, heet Ladislaus Hosek. Hij had doktei kunnen worden, want al zijn academische examens deed hij met lof. Maar een duiveltje in hem zeide, dat hij de geheele mensehheid moest dienen, zijn bloed, zijn eer en zijn leven hiervoor moest geven. Hij bestu deerde de malaria, voedue de muggen, welke hij noodig had, met zijn eigen bloed, omdat hij geen konijntje meer kon koopeii, had, van honger bijna uitgeput, hal ve dagen in moerassig water wadend, aangetoond Jat in de Donau een haard van tropische malaria gestonu en de eerste professoren hadden zijn werk gewaar deerd. Hij woomle bij een ruim vijftig jarige vrouw, di een heldin is. Als meisje had zij verschillende aan zoeken gekregen, maar telkens had zij bedankt, om dat zij haar vader, die ruggemergtering had, wilde verplegen. Toen hij overleden was, verwisselde zij de sterfkamer met een ziekekamer, paste haar tante op, die ziek was. Na haar overlijden had zij als dochter van oen hoogen staatsambtenaar wel een verlof tot het verknopen van tabak kruinen krijgen, maar ze pachtte een vergunning daartoe, en noemde liet leven achter de toonbank reeds vrijheid. Zij leerde den jon gen man kennen, die drie en twintig jaar jonger was en verliefd op haar werd. Hij bleef aanhouden en zij gaf toe. Later meende ze, dat hij een jonger meisje lief had en trad vrijwillig terug, was niet kwaad, had niets anders verwacht, en hongerde in haar winkeltje geduldig verder. Toen Hosek na jaren weer bij h.u r terugkwam, ontving ze hem als een moeder en behan delde hem aldus, deelde met hem de spaarzame kruimpjes en liet toe dat hij in haar nabijheid bacte rieën kweelde. Eindelijk was de nood op het hoogst gestegen. Hij weigerde de hulp van anderen in te roe pen, bijv. van personen, die hij wel eens geholpen had. Hij maakte een paar bankbiljetten, gaf ze uit en kocht er laarzen en worst voor. Hij is vrijgesproken. Er zullen wel meer uit nood bankbiljetten vervalscht hebben, die toch veroordeeld werden. Maar menschen als Adele v. Kurz en Ladis laus Hosek zijn zeldzaam en hun levensgeschiedenis is zonder voorbeeld in de historie der misdaad. Eigenaardig is het, dat den jongen geleerde thans het geld van alle kanten toestroomt. Llij kan nu onge stoord zijn studiën voortzetten, doet dit eerst i n Oostenrijk, dan in het buitenland. Misschien zien we hem nog wel eens hier! naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Nov. Medegedeeld door het. Koninklijk Nederiandsch Meterologisoh Instituut te De Bilt. OVERZICH T. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 772.1 te Molinhead. De laagste stand van den barometer 750.3 te Bodo. (Geldig tot den avond van 21 Nov.) Matige noordwestelijke tot noordelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken. Waarschijnlijk sneeuw of regenbuien; zachter. Neerslag te Alkmaar, 21 Nov. 3.2 m.M. 22 Nov. 1.0 mM. 23 Nov. 1.4 ml. DE PAPENDRECHT8CHE ZAAK. ARNHEM, 23 Nov, Hedenochtend wsrdeo eenige getuigsn gehoord, die op de meest brsliete wgze ver klaarden door de Papandrechtsehe politie in het cachot ef bij het opbrengen mishandeld te sijD, Dj vier veld wachters werden m&t de getuig', n geconfronteerd, kes;- dtn de getuigen zelfs riet of bewe-.rdea hun verkla ringen gelogen. Getuige De H, er legds ock zijn virkl&ïing af over da vergadering der getuigen in da zaak-Garsthagen in het cjfé „De toekomst" te Dordrecht voor de terecht- ïittirg sldaar. Het hlgkf, dat dia vergadering een een voudige bgeenkorrst in de gelagkamer van et n goheel- onthoud rserfé w»s em te zorgen dat de getuigen geen sterken drank zou len g.bruik n. Da verdediger, nr. Van HmnG, constateerde dat dit gevfti door den advocaat-generaal te '«-Hsrtogenfceïch, die voor deed komen sis of het een soort afcrnenzwe- rirg wit, sterk ovi rdreven wss. DE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE BURGEMEESTER KOPENHAGEN, 23 Noremb-r. In e»n geheime «iiting v»n den Gemeenteraad is de sse'aal-democraat P. Knudssn, nut 18 b=gen 16 ïtemmen en 6 onthou ding-n tot burgemeester geVoz^c. Steatglotery. Trekking van heden, le ki. 2e lgat. BR. OP LANGEND. 22 Nor. Blosmk. 2e a ct., reuzn id f 4.— a 9.25 roode f 2.a 4.20, gele f 2 a f 5.20, witte f 1 50 a 3.20, uien f 2.a 2 40, bie ten f 0.— a 0.—, rammens» f 0. 2 wsgocs witte- koel f 58 BOVENKARSPEL22 Nov. Heden werd boateed voar Aardappelen blauw» f 1 80 a 2.ronde f 0. f 0.per ~100 boa. Bloemkool le aoort f 8 a f 10. 2de soort idem f 3.a f 5.-— per 100 «tukc. Roodi kool f 1.50 a 2 50, witt» kool f 1.a 2. G R f 1.25 sT 2.—, ui n f 0.80 a 1.-. PUKMEREND 23 Nov. Aangevoerd 8(8 runderen, waironder 657 vette 54 a 70 ct. per kilo, 151 melke- e i gelde f 1Ï0 s 240, pr^jsh. stug. 15 stieren 76 vette kalveren 75 a 95 ct. per kilo, handel ïtug, 134 nuchtere id. f 12.a 26.ht ndel vlug, 14 psurden, 3477 schapen f 20 a 27,—, prgsh. stug, 360 hmm. f 12.a 18,p ijsh. stng, 390 vette varkens 48 a 52 per kilo, handel vlug, 51 magere id. f 17.— 30.handel stug, 257 biggen f 6.a 10.matig, 300 manden sppGen f 1.50 a 3.290 manden peren f 1.55 a 3.—, 488 ganzen f 3 40 3.80, 152 zwanen f 5 75 a 6.26 Kaas. Kleine f 31. middelbare f 29.—, Goudsehe f aangev. 98 stapels, 930 Kilo boter f 1.50 a f 1 60. 'i- peieren f 7,25 a 8.25, eendeieren f 0.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2