icolaas-1 a a x „De Dandtoouw WONING-BUREAU Een flesch Haring, 3 stuks. Een flesch Rolmops, 3 Een flesch Worst, 4 stuks No. 1. No. 2. No. 3a Wilt No. 7. No. 8. No. 9. Een flesch Augurken. Een flesch Ditjes. Een flesch Mosselen. No. 4. Een bus Baan's Cacao. No. 5. Een ons Koerookvloesch. No. 6. Een Roomkaas. a Zondags iets extra's, zoekt maar uit voor niets. aanbevelend, „DE LUNDSOUW", Botersiraat, achter Netten s Schoenhandd. eerstehuis van de Langes.raat. ZEGT HET "O W ~V3F*..i ESJNJDaiV EN I3E3K.E.3NrX3±' .3Xrs jen van deze 9 Cadeaux voor niets! STADSNIEUWS. A OVERTENTie N. Alkmaarscli Warenhui*. 0e étalearing in het magazijn van Jap*n- sche bi Chineesche artikelen is keurig. H, JANSEN Jr. EERSTE HUIS VAN KAZEN disponibel Er zijn ook stukjes van 8 tot 4 pond bij, dus wilt u n" ^Öai^en 0e° komVzeer te vreden thuis. De kaassoorten op gebied van Edammers is "deze week weer schitterend Hgg^n ,ÜTde glazfn, want o,n do prijzen in de courant op te noeuren is toch een wassen neus, daar .de Landbouw- weet niet vee? van adverteeren houdt. 7oWs.«w oaat het grootste wonder steeds door om op iedere 50 cents en hooger een cadeau te geven, want er zijn 9 verschillende cadeaux, De goederen worden ook onder rembours verzonden naar buiten. De goederen worden ook onder rembours oerzonden naar buUen Hollands Nooï derkwartïer. Verzuimt Zaterdags de Land bouw niet, dat is uw nadeel. Nieuwesloot B 96, nabij 't Postkantoor Onderstaande Perceelen zijn uitsluitend te bevragen aan liet eerste en grootste Woning-bureau te Alkmaar, van BAKKER GOVERS. .99 - - - - - Z op a UesZt da'n' gewordt O Landbouw- voor 'cents en WW* op de eieren), wordt een cadeau gegeven, r i» i M "%T~ 4 l»ii a llna tdu fi'o/ieli'it 9 IA IXi heer J. Winkel, voorzitter, opende de gisteren in hotel de Toelast" gehouden vergadering en bracht in herinnering dat sinds de laatste vergadering een belangrijke gebeurtenis heeft plaats gehad, n.l. het vertrek van den heer Lovink. Hij brengt hulde aan dezen man, de groote organi sator op het gebied van den landbouw, wiens devies het was: „werk zelf, dan maakt ge aanspraak op steun van anderen", en dankte, den heer Lovink voor dit, wat hij voor den Landbouw heeft gedaan. Verdei wijst spreker op de bestrijding van mond- en klauw zeer van de zijde der regeering, wien hij daarvoor hul de brengt, de enkele gevallen te Winkel en Nibbix- woud werden gestuit. Dat de regeering den arbeid van onze Vereeniging' op waarde stelt, bewijze de^ be noeming' van den heer Teengs, secretaris, tot Bidder in de orde van de Oranje-Nasaau. Ook de heer dr. K. H. M. van der Zande noemde spreker de kracht der vereeniging en wenscht hem geluk met de door hem ontvangen onderscheiding. (Applaus). Spreker wijst er op, dat Hollands Noorderkwartier geen kind meer is, maar daarom meer moet gevoelen den plicht om voort te gaan op den ingeslagen weg en hoopt dat de beraadslagingen zullen zijn ter bevorde ring van den Landbouw in 't algemeen, van de Veree niging in het bijzonder. Hiermede werd de vergadering onder applaus voor geopend verklaard. De notulen werden daarna onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelde mede: dat de Vereeniging 178 leden en 1 zoon van een lid telt; dat de heer K. Bree- baart zijne benoeming tot voorzitter heeft aangeno men (applaus)dat was ingekomen een missive van het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid; het be stuur had voorgesteld een commissie te benoemen om deze aangelegenheid te onderzoeken. De heer C. No bel zal daarover aan het einde der vergadering verslag uitbrengen. Omtrent de rofkelders deelde de voorzitter mede, dat de zaak pl. m. 2000 zou kosten, de Vereeniging kan '500 betalen. Het onderzoek zou 2 jaar duren en do regeering was verzocht subsidie te verleenen. De regeering had deze aanvrage gezonden naar den voorzitter van de Ileide - Maatschappijdeze was ech ter in den aanvang van het onderzoek niet toegevend gezind, dolic veranderde bij een bezoek aan den kelder te Nibbixwoud, zoodat hij beloofde goedgunstig aan de regeering te adviseeren. Verder deelde de voorzitter mede: dat van liet cre- diet, verleend voor het oprichten van een Schapenfok- vereeniging J 200 was overgebleven. De Schapen-T ok- vereenigiing is opgericht en georganiseerd, den heer tNobel wordt daarvoor dank gebracht; dat de proeven omtrent het kort, ih de kaas nog loo- pende zijn, liet bestuur hoopt den uitslag in een vol gende vergadering' mede te deelen. Dit is ook liet ge val met het onderzoek van stalmest. Verder waren ingekomen verschillende brochures en verslagen. Do minister had nog medegedeeld, dat onder zekere voorwaarden subsidie was verleend aan de vakschool en dat dr. Scheij aan de Landbouwschool te Sehagen verbonden blijft. Voor kennisgeving' aangenomen. De heer dr. L. T. Scheij gaf daarna een rapport omtrent een gehouden onderzoek in zake he t melken in 1Ö0!) op de proefzuivelboerderij te Hoorn. Het aan tal deelnemers bedroeg 36, nl, 12 meisjes en 21 jon gens, aan 7 mensjes en 17 jongens kon het diploma worden uitgereikt. Dezen uitslag voor oogen houden de, komt rapporteur tot de conclusie dat op dit gebied het werk der Vereeniging nog niet af. is. Omtrent den wedstrijd van motordorschmachines klein bedrijf rapporteerde de heer K. Breebaart Jz., na een zeer breedvoerige beschouwing omtrent de wer king der verschillende beproefde machines, dat de ma chine geleverd door Visser s Landbouwkantoor, het meeste voldeed, daar zij aan alle billijk gestelde ei schen beantwoordde. De heer Harkema, vertegenwoordiger van Boeke en HuydOc.ooper, maakte eenige bemerkingen op dit rap port, o. a. dat het rapport was opgemaakt vóór de ein diging van alle proeven, dat de prijs der machines te veel in aanmerking is genomen en dat de proeven te kort hebben geduurd. Hij komt tot de conclusie dat de eerste prijs is toegekend aan eene machine die niet voor alle bedrijven geschikt zal blijken en dat men met de machine geen boonen kan dorschen en protesteert tegen den uitslag' der jury, waarin hij ziet eene recla- memaking voor Visser's Landbouwkantoor. Hij verzoekt de uitspraak van den eersten prijs aan Vissers Landbouwkantoor in te trekken en het alleen bij het rapport te laten. De lieer Breebaart gelooft niet dat de jury bereid zal worden bevonden aan dit verzoek te voldoen," hij zal dit ook niet aan de vergadering adviseeren, vindt de handeling van die inzenders die zich terugtrokken en zich niet in alle opzichten hielden aan de vooraf gemaakte bepalingen niet fair, meent dat dteze hen ontneemt het recht tot reclameeren. De heer Visser uit Nieuwe Niedorp gaf nog eenige inlichtingen omtrent het technisch gedeelte van het onderzoek. De heer Harkema gaf een dupliek op de woorden van de heeren Breebaart en Visser, die daarop weder- van antwoord dienden. De voorzitter vraagt hoe de vergadering over dit dispuut denkt. Het applaus der vergadering bewees, dat zij den uitspraak der jury handhaafde. Het rapport der jury belast met de beooi'deeüng van de tot deelname aan den wedstrijd in landbouw- Woekhouden ingezonden boekhoudingen, meldt dat er werd deelgenomen door -1 inzenders, n.l. Oefening kweekt kennis, Laborémus, Bregje en D. A. V. O. „Oefening kweekt kennis" maakt den indruk dat de uitvoering' met nauwgezetheid is volbracht, een groote leemte wordt beschouwd het niet toepassen van kas controle. „Laborémus" heeft deze kascontrole wel, doch heeft de fout dat verschillende onderdeelen te veel in een verzamelpost zijn tezamen genomen. De bedoeling' is goed' met het oog op (le besparing van tijd, doch de samenvoeging is niet doelmatig ge schied. „Bregje" heeft de fout dat verschillende posten worden vergeten, ook de kascontrole mankeert hier, terwijl „D. A. V. C." in verband met art. 2 der voor waarden buiten beschouwing valt, omdat de daarin gevolgde wijze niet stelselmatig is. De jury resumeert dat geen der inzendingen voor bekrooniug in aanmerking komt. Met het oog op de goede bedoeling stelt de jury voor, aan de inzenders van „Oefening kweekt kunst" en „Laboremus" ieder 40, aan „Bregje" 20 en aan „D. A. V. 0." J 10 toe te kennen. Het voorstel van de commissie wordt aangenomen, de namen der inzenders zullen spoedig worden békend gemaakt. Omtrent de uitkomsten der proefvelden ter onder zoek naar de meest gewenschte standwijdte van voe derbieten, rapporteerde de heer dr. K. H. M. van der Zande te Hoorn, dat de proeven werden genomen op velden bij de heeren K. A. Kaan te Anna Paulowna en P. Donker te Hoogwoud; twee soorten werden ge bruikt, witte Silesische en groenkraagjaapjes. Bij den Heer Kaan werden de bieten geplant op een wijdte van 30X30, 35X35 en 40X40 en bij den Heer Donker 35X35, 40X40. 45X45. Do conclusie van het onderzoek is bij witte fc>. hoogste opbrengst en gewicht bij den nauwsten stand verschil was 850 Ko. droogstof per H.A. bij groen kraagj aapjes hoogste opbrengst en gewicht bij 35 maal 35 iets hooger althans1 dan bij 30 maal 30 laagsten op brengst bif den wijdsten stand!. Bij den heer Donker, waar een paar perceelen buiten de proefneming bleven, werd ook hetzelfde resultaat verkregenwanneer men de waarde neemt van 1 Kg. droogstof aan 1 Kg. koren, dan is bij den heer Kaan 64 per H.A. meer opgebracht. In 't oog moet worden gehouden, dat het arbeids loon bij 't nauwst geplante bieten het hoogst is. He heer Kuhne merkte nog op dat de schaduwzijde van den nauwsten stand is het te veel trekken van den grond en dat op sommige plekken bij door.hem geno men proefvelden een voor 't eerst voorkomende ziekte zich openbaarde, n.l. het krijgen van gele bladen die recht op blijven staan, en zou indien dit verschijnsel ook op de velden van den heer van dei- Zande voor kwam, de proefneming niet steek houdend durven noe- men. De heer v. cl. Zande erkent de eerste bewering, doek verwijst naar de voorgenomen proeven in zake bemes ting. Wat het tweede punt aangaat meende de heer v. d. Zande dat die verschijnselen zoo Weinig waren dat hij met cijfers aantoonde dat dit geen invloed op de uitkomst zal hebben gehad. He heer Visser meent dat suikerbieten niets aan den bodtem onttrekken. De heer van der Zande zegt daarop dat een zeer nauwkeurig' onderzoek hierop eeu antwoord zou kun- j nen gevenhij erkent dat de suiker niet aan den I grond wordt onttrokken, doch wijst er op dat de 200 Kg. droge stof niet suiker wel aan den bodem meer wordt ontnomen. De heer de Vries vraagt of het weer geen invloed heeft gehad op deze proefnemingen. De voorzitter zegt dat nog meerdere proeven zullen worden genomen. Daarna werd het rapport aangenomen. Omtrent de mededeelingen der werkzaamheden van den controleur van het Rijkslaudibouwproefstation, eveneens ingebracht door den heer Dr. K. H. M. van der Zande, meeneu wij te kunnen volstaan met verwij zing naar het daaromtrent' reeds te voren uitgebracht zeer uitvoerig verslag van het Rijkslandbouwproefsta- tion te Hoorn over 1908, overgenomen uit de verslagen en mededeelingen van de Directie van den Landbouw. Uit het rapport ontleenen wij dat in den omtrek van Alkmaar de meeste vervalsoMngen in de voedingsstof fen werden geconstateerd en komen tot de conclusie dat nu de leveranciers zien dat het door hen geleverde van Staatswege wordt gecontroleerd, de vervalschin- gen in den laatsten tijd minder voorkomen. Het rapport werd daarna aangenomen. Tot onder-voorzitter werd benoemd ter vervanging van den heer K. Breebaart Jz., die tot voorzitter is benoemd, de heer K. Visser Lz. bij tweede vrije stem ming', die echter voor zijne benoeming bedankte. He voorzitter zegt dat de nieuwe voorzitter wel steeds op zijne post zal zijn en dat de vergadering hem eventueel aanneemt met al zijne gebreken. De heer Visser nam daarop de benoeming aan. Ter benoeming tot leden eener commissie tot wets herziening, had het bestuur voorgedragen de heeren J. L. T. Groneman, N. Loder, P. Buis Jz., K. G. de Boer en D. Brander Tz., welke bij acclamatie werden benoemd. De benoeming' werd aangenomen. De heeren D. J. Govers, Jb. Houtkooper Wz. en K. Olij Dz. waren voorgedragen tot leden van de commis sie tot het onderzoeken der rekening van dit en de be- gTooting van het volgende jaar, en werden eveneens bij acclamatie benoemd. De benoeming werd aangenomen. Wognurn werd aangewezen als de plaats waar de voorjaarsvergadering- in het volgende jaar zal worden gehouden. Omtrent het bevorderen van het melken door meis jes zegt de heer Dr. Scheij'in 1910 namen 27 meis jes, geboren tusschen 1 Januari 1893 en 31 December 1894 aan het examen deel. Voor dit examen waren 16 prijzen van 25 beschikbaar gesteld. Het bestuur komt een opheffing van dit examen ge- wenscht voor, met het oog op het groote aantal gedi plomeerden en de kosten daaraan voor liet bestuur verbonden. De heer O. Nobel deed daarna mededeelingen om trent het onderzoek ingesteld in verband met een in gekomen missive van het Internationaal Bureau voor Vrouwenarbeid te 's-Gravenhage. De heer Nobel wijst. er op dat in België reeds veel op dit gebied gedaan wordt en dat ook op de K. L. V\ S. te Veendam onderwijs wordt gegeven aan boereu- dochters in landbouw, zuivelbereiding, huishoudkunde, taal en rekenen. De commissie door het bestuur belast met eeu on derzoek in deze erkent in die mate de noodzakelijkheid van het invoeren van dit onderwijs dat zij zich gaarne zag belast met het ontwerpen van plannen, ten einde daarover in de volgende vergadering verslag uit te brengen. De commissie bestaat uit de dames mej. Arbeiter, Directrice v. d. H. 1. School te Alkmaar, mevr. Vis serSwaag te Berkhout, mevr. Zijp Wijdenes Spaans to Wieringerwaard, de heeren Dr. Scheij, Dr. v. d. Zande te Hoorn, G. Nobel te Lutjewinkel en O. Nobel te Sehagen. Het verzoek in het rapport genoemd werd toege staan. Omtrent de beproeving van eene volledige stoom- lorschmachine vroeg de heer K. A. Kaan machtiging van de vergadering om op die tentoonstelling te Hoorn een volledige dorschmachine voor groot bedrijf in werking te laten zien. Deze machtiging werd verleend onder mededeeling van den voorzitter om in onderhandeling te treden met de afdeeling ILoorn v d. H. M. v. L. De heer Jb. Zuurbier besprak de wenschel kheid tot het, aanstellen van een veeconsulent daar het z. i. niet alleen voldoende is veefokvereenigingen op te richten en daarvan lid te worden. Een zoodanig' amb tenaar zou de kennis van vee in al hare onderdeelen zeer kunnen bevorderen. Mag het oogenschijnlijk moeielijk schijnen een ge schikt persoon daarvoor te vinden niet onwaarschijn lijk acht de voorsteller het dat jongelui op eeu Hoog Landbouwkundig Instituut zich bereid zullen verkla ren zich daarvoor te bekwamen. De lieer Avis apprecieert het voorstel, maar be twijfelt de noodzakelijkheid er zijn fokvereenig'ingen de Provinciale Commissie daarnaast de Landbouw- winterschool. De heer K. Visser als lid van de Provinciale Com missie zegt dat die commissie zich voor de aanstelling van een veeconsulent heeft geuit, vooral in de gecom bineerde vergadering is dit duidelijk gebleken. De lieer J. L. T. Groneman zou willen vragen waar het tractement vandaan moet komen. Wel geeft H. N. K. den aanstoot, Worden die consulenten bezol digd door het Rijk zooals in de andere provincies. De voorzitter zegt in dte volgende vergadexing nade re plannen over te leggen. 'De heer v. d. Zanu© zou vragen of H. N. K. een bedrag' zou beschikbaar willen stellen ter opleiding' van een veeconsulent zooals indertijd wat aangaat den zuivelconsulent is gedaan. De heer V. Kaij van Hauwert zegt den practicus te verkiezen boven den theoreticus. De voorzitter belooft in de volgende vergadering een uitgewerkt plan over te leggen. Do lieer Dr. Scheij wijst op het groote verschil met Groningen en Zeeland in zake de werking- van den zuivelconsulent, z. i. maken de omstandigheden het onmogelijk dat de zuivelconsulent naar behooren de werkzaamheden van den veeconsulent waar kan ne men, en wijst er op dat hij in het belang van zijne be trekking' zich geheel zal onthouden van werk buiten zijne werkkring vallende, en komt tot de conclusie de ze zaak ernstig ter harte te nemen in navolging van andere provinciën. De heer W. C. Duijn vraagt of ook andere vereeni- gingen in deze zaak zullen worden gemoeid. De voorzitter zegt dat voorloopig het plan is zelf tc komen met een geformuleerd voorstel en alleen dan wanneer het noodig is de medewerking van andere vereenigingen zal inroepen. De heer Kaij brengt een woord van hulde aan den heer Dr. Scheij voor het door hem gesprokene. Het voorstel werd daarna aangenomen. Bij de bespreking over datgene wat een flink over zicht zou kunnen geven van de werkzaamheden der vereeniging meende de heer J. Best Nz. te Berkhout dat de tentoonstelling' in 1910 te Hoorn te houden daartoe een goede gelegenheid biedt, daar zou kunnen worden getoond wat de vereeniging doet op het gebied van Landbouw-onderwijs, voederproeven, bexiroevingen j van werktuigen, prijsvragen enz. enz. en de voorstel ler vraagt de goedkeuring om de volgende vergadering' met een meer uitgewerkt plan hieromtrent te komen. De heer C. Nobel deelde omtrent de cursus in liet boekhouden mede dat de commissie de vraag stelde hoe die cursussen samen te stellen overwogen werd en in die geest werd verder gewerkt om die cursussen in handen te stelled van leeraren met acte landbouwkun de. Bij de gehouden besprekingen werd besloten belang hebbenden op te wekken tot deelname aan die cursus sen. In 18 plaatsen werd deze cursus gegeven en werd er dooi' 286 personen boven de 20 jaar deelgenomen. Een subsidie is aangevraagd bij de regeering en spr. heeft reden te vermoeden dat de pogingen zullen sla gen. Het verzoek aan die 18 gemeentebesturen om gratis een locaal met licht en verwarming werd ingewilligd. De heer Kaan, Wieringerwaard, vraagt of de po- gingen tot liet bevorderen van het onderwijs aan de boerendochters uitgaat alleen van de V. H. N. K, of i dat zij samenwerkt met andere vereenigingen of af- Aeelingen. De heer O. Nobel zegt dat de afdeeling Sehagen van de II. M. v. L. dit inituatief nam naar aanleiding van een schrijven van liet Hoofdbestuur der afdeeling. De heer Rolff te Sdiermeel' brengt in herinnering- de pogingen aangewend om verlaging van keurloon eter schapen van export en uit zijne verwondering' dat II. N. K. niets van zich liet hooren op het verzoek om adhaesie. De voorzitter zegt niets van een dergelijk schrijven te weten. De heer G. Wonder betuigt zijn dank en zeker na mens de geheele vereeniging aan het bestuur voor de pogingen die het doet om de belangen van de vereeni ging te behartigen. In 't bijzonder zijn deze woorden geuit aan den af getreden voorzitter, den heer J. Winkel, die in alle omstandigheden dient gewaardeerd te worden door de kracht die er van hem uitging. De vereeniging' staat er echter gunstig voor, dank zij de benoeming tot voorzitter van den heer Bree baart. De heer J. Winkel bedankt den heer Wonder, die zoo lang' met succes deze vergadering heeft geleid. Ilij gevoelt zich dankbaar. Het werken voor H. N. K. gaf hem steeds men van ontspanning, hij onder vond immers de meeste medewerking zoowel van leden die buiten als in het bestuur zitting hadden. De bereidwilligheid van aUe leden was boven allen lof verheven. Na nog een woord van dank gebracht te hebben aan de Pers sloot de voorzitter onder het uiten van de bes te wenschen voor de vereeniging'de vergadering. TE KOOP Een prachtig nieuw gebouwd HEEREN H U18 op een der mooiste standen van Alkmaar. Koopprijs 9000. Een HEERENHUIS, riant gebouw met mow en tuin. staande aan den Bergerweg, bewoond geweest door den WelEd. Heer Leopold. Koopprijs billijk. Een flink ingericht WINKELHUIS, staande op een der drukste standen van Alkmaar. TE HUUR: Een HEEKENHUTS aan den Bergerweg. Aanvaar ding direct. Een BÜRGERWOONHUIS, staande Stationstraat, huurprijs 3.per week. Een BDRGERWOONHUIS, staande Stuartstraat. Huurprijs 2.25 per week. Een HEERENHUIS, staande Langestraat, voor zien van diverse kamers, keuken, gas- en waterleiding. Een BÜRGERWOONHUIS, staande Nieuwpoorts- laan. Huurprijs 2.25 por week. Een BURGERWOONHUIS, staande Nieuwpoorts- laan. Huurprijs 2.50 per week. Een PEEOEEL met VERLOF, staande Tienenwal. Huurprijs 3.50 per week. Een BURGERWOONHUIS, staande Raaksje, huurprijs 1.50 per week. Een riant WINKELHUIS, geheel naar de eischen des tijds ingericht, geschikt voor alle affaires, staande Zaadmarkt. Aanvaarding direct. Een riant BOVENHUIS, staande Stationstraat. Huurprijs 2.90 per week. Een BURGERWOONHUIS, staande Snaarmans- laan. Huurprijs 2.75 per week. Een BURGERWOONHUIS, staande aan de Not- weg nabij 't spoor. Pluurprijs 2.15 per week. Een net BURGERWOONHUIS met TUIN, staan de Forestusstraat. Huurprijs 2.75 per week. Een WOONHUIS, Liefdelaan. Huurprijs 1.45 per Een WOONHUIS, staande Akerslaan. Huurprijs 1.25 per week. Een BURGERWOONHUIS, staande Fnidsen. Huurprijs 1.90 per week. Een net BURGERWOONHUIS, staande Station straat. Huurprijs 3.per week. Twee BURGERWOONHUIZEN, staand» in de Vanderwoudestraat. Huurprijs 2.50 per week. Een groot WINKELHUIS, staande Breedstraat. Huurprijs 6.00 per week.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 6