DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Sint Nikolaas. 1909. Z AT E R D A G 27 NOVEMBER. B1JSIVE ft L A NUT No. 278 Honderd en elfden Jaargang. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden YOOr P ékmmr f ©,803 franco door het geheele Rijk f 1, A* jinderisjjke nummers 3 Cents. der gewone advertentiëns Per regel f 0,10, Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven ffaoco aan de N, V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ?®te9o®0era®siifflr Dit nummer bestaat uit drie bladen ALKMAABSCHE COURANT, ZIE GINDS KOMT DE STOOMBOOT UIT SPANJE WEER AAN Bovenstaande regels behooren tot die, welke moeie- 1 ijk zuiver gelezen kunnen worden. Aan de woorden is dte melodie onafscheidelijk verbonden en daar bei den den lezers bekend zijn, zullen zij ze onwillekeurig geneuried hebben en het versje al neuriënd hebben a «ingevuld. Het is geen poëzie van hoogere orde, het is geen Kunst. Maar die paar regels van den weinigbekenden kinderdichter tooveren ons, volwassenen, beeldfen uit het verleden voor oogen en hoe heerlijker kinderjaren wij gehad hebben, des te meer hebben deze regels ons te zeggen. Een mooi Hollandsch kinderleven toch is zonder mooie Sint Nikolaas herinneringen haast niet, denk baar. Laat ons daarom zorgen, dlat die weinige eenvoudi ge versregels later ouzen kinderen véél te zeggen heb ben. Indien we maar even bij ons zelf nagaan wat wij hebben genoten of mochten hebben ontbeerd! dan Weten we wat ons in deze dagen te doen staat. Het gedramatiseerde sprookje van Sint Nicolaas is wel een der schoonste gebeurtenissen, welke in de TIol- landsehe kinderwereld telken jare teragkeeren, omdat er zulk een zeldzame bekoring van uitgaat. Als op dé laatste Novemberdagen d© maan door de boomen schijnt neemt de handeling een aanvang. De makkers staken hun wild geraas zij zingen liedjes ter eere van den goeden Sint. De kleintjes kunnen met een kort versje volstaan. Ja zij mogen zelfs wel een weinigje met den kinderheilige spotten, hem „Kapoentje" noemen, dat immers „schalkje" betee- kent. De grooteren daarentegen weten dat er met hem niet te spotten valt: „Wie zoet was krijgt lek kers, wie stout was een roe." Zij weten, dat men een koek kan krijgen, maar ook een gard. Suikergoed en marsepijn zullen ze eerlijk deelen, de garde daarente gen laten ze gaarne over aan die haar ontving wat een wereldwijsheid zit er in die schijnbaar eenvoudige regels: wie van het goede volop heeft, kan deelgenoo- ten te over krijgen, de ander daarentegen is geheel aangewezen of zich zelf. Sint Nikolaas luistert naar wait ieder verricht. Hij ziet en hoort alles men kan hem niet foppen. Zich ver stoppen gaat n|iet, jokken baat niet. Ook is het niet voldoende, dat de kinderen alleen in de Sint Nikolaas- weelt zoet zijn en braaf leieren: hij schrijft in zijn boek „al wat hij gehoord heeft bij 't jaarlijksch bezoek." Zoo leereu de kinderen hem.1 kennen uit de versjes, welke omstreeks dezen tijd worden gezongen, als de nobele figuur van den rechtvaardigen heerscher, dien ze vreezen, maar des ondanks beminnen wat zullen er veel oudiers zijn, die het niet zoover gebracht heb ben Niet alleen de liedjes wekken die belangstelling in Sint-Nikplaas op. Andere omstandigheden werken me de om de fantazie der kinderen bezig te houden en met steeds stijgende aandacht de ontwikkeling van het gedramatiseerde sprookje te volgen. Zijn het op straat die prachtvolle uitstallingen, die de gedachte aan hem verlevendigen, in huis wordt het verlangen naar zijn verschijnen versterkt door het ge heimzinnig optreden van dien kindervriend zelf. Als de kleinen onder den schoorsteen zingen, komt die wensch weieens geheel onverwacht in vervulling en rollen de pepernooten naar benêe welk een genot daarnaar te mogen grabbelenEn welk een verrassing als er na het avondgezang vóór het naar bed gaan den volgenden ochtend in den schoen of op die tafel een taai-taai, een boekje of iets anders wordt gevonden, waardoor de kleinen de zekerheid krijgen dat Sinter Klaas aan hen denkt, hen niet vergeten zal. In vele gezinnen is eir nog een ander verschijnsel, dat stemming maakt. Er zweeft iets geheimzinnigs door de woningdeuren worden angstvallig gesloten, gesprekken plotseling, afgebroken, hier wordt geplakt, daar gehamerd het huis schijnt vol geheimpjes, die eerst dén avond van den 5den December worden ont huld en tot zoo lang zorgvuldig gesluierd blijven. De 5de December dat is de dag van de verrassin gen. Er wordt te voren gezocht naar een passend ge schenk, naar 'een, oorspronkelijke verpakking ©n naar rijmwoorden. Men tracht elkaar voor den gek te houden en verkneutert zich reeds in de hoop, dat dit gelukken zal. Daar isi niets tegen zoolang het geval maar onschuldig blijft. Altijd dient echter gezorgd te worden dat de grap niet. blijvend teleurstelt, en vooral, dat zij niet grieft. Men moet weten wat het bij een bepaald persoon lijden kan: de een is lichter geraakt dan de ander. En nimmer moet men het zoo inrich ten, dat men het- onaangenaam zou vinden indien men zelf .op soortgelijke wijze werd beetgenomen. Het is eigenaardig en gelukkig, dat het geloof in dien Sint, waar dat nog bestaat, niet geschokt wordt door de gewoonte van -het geschenken geven. Het kirfd, dat kind gebleven is, weet dat dit er zoo bij hoort, het koopt met dfe meeste onschuld voor moeders oenten iets voor vaders sint nikolaas. Aan den avond van den 5dien komt de goede Sint na bangmakend gedruisch vele woningen binnen. Zijn verschijning is een heerlijk moment in het kinderle ven. Al het voorafgaande heeft dit oogenblik met stij gend ongeduld en toenemende spanning doen verbei den. Als hij er is met zijn mooien mijter, zijn rooden tabbaard en zijn gouden staf boezemt hij eerbied in en geeft den indruk van echtheid: wie draagt er buiten den goeden bisschop zulke kostbare kleedij Met zijn aanwezigheid is dra het hoogtepunt van het sprookje bereikt. Helaas niet in ieder gezin kan hij aanwe zig zijn, maar door zijn verschijning op school stelt hij talloozen schadeloos. In den nacht na „strooi- avond" gaat het wondere gebeuren. Er staat een voor werp gereed met brood en hooi voor den schimmel, die over de daken rijdt. Pogingen om bet wondere te zien gebeuren falen: de alledaagsche kindervriend Klaas Vaak zorgt er voor dat het geheim van 'zijn heiligen bondgenoot ongeschonden blijft. Eu dan den 6den December!. Het mooist is het wel, als het voorwerp niet meer op dezelfde plaats ligt, maar gezocht moet worden, heel het huis door, van den kelder tot den zolder, totdat het eindelijk met lui den jubel gevonden wordt! Brood en hooi zijn verdwe nen, andere dingen daarvoor in- de plaats gekomen en in den regel stemt de verwisseling' tot groote blijd schap, omdat thans aanwezig is wat sinds lang was verlangd. Zelden is de jongen of het meisje minder tevreden. In sommige gezinnen evenwel brengt de Sint nog al eens nieuwe kleeding-stukken en hoezeer het nieuwe pakje of het nieuwe hoedje door dé jeugd op xn-ijs gesteld wordt, als het dat alleen is, is het toch niet dat. En een kleinigheid ter aanvulling is dik wijls van zoo groote beteekenis. Een weinig kostbaar stuk speelgoed of een niet te duur boek kan de blijd- sohax> zoo doen verhoogen en dé herinnering soms zoo veel schooner maken. Na den 6den December is het jaarlijksche mysterie afg.eloopen. Over twaalf maanden komt het voor ve len terug -voor anderen nooit meer. Het kinderlijk geloof in den kinderheilige blijft helaas veel te kort ongerept. Invloeden van buiten doen den eersten twij fel dikwerf zoo vroeg opkomen. Laten wij volwasse nen die invloeden zoo lang mogelijk van het kind ver wijderd houden en in geen geval er toe medewerken, om door onvoorzichtige vragen of spottende opmerkin gen dit mooie mysterie voor altijd weg te nemen. Maar mocht lie,t ooigenblik van twijfel zijn aangebro ken, laat ons dan zorgen, dat de heerlijke onwetend- neid jolaats maakt voor een zekerheid, die doet verzoe nen met de ontgoocheling: de zekerheid, dat enkel en alleen uit liefde voor het kind het geloof in den kin derheilige is bestendigd, dat het sprookje jaarlijks wordt opgevoerd louter ter wille van het kind. Dan zal het vertrouwen op ouders en ouderen geen schok krijgen, maar de onthulling tot dankbaarheid stem men. Dan zal het kind heerlijke herinneringen aan het Sint N ikolaasfeest bewaren. Dan eindelijk zal op de beste wijze er toe worden medegewerkt dat in wezen blijft een overoude en overschoone Hollandsche traditie, welker verlies een ontzaglijk verlies aan kin dervreugd en ouderenvreugd zou zijn. TWEEDE KAMER. Bij de voortgezette replieken handhaafde gisteren de heer Tydeman tegenover den heer Troelstra het goed recht van Neumann's bekend boek over arbeids verhoudingen in Duitsohland, meer in het bijzonder bij coöperatieve sociaal-dteinoeratiscbie vereenigingen. Wat het optreden der sociaal-democraten aangaat, herinnerde spreker aan uitlatingen van die zijde ge daan, ten betooge, dat die partij wel degelijk zich op een eenzijdig standpunt ter behartiging van de arbei dersbelangen plaatst. Nader bestreed spr. het belefid van den minister van financiën. Wat de houding- van, het kabinet betreft, oordeelde spreker, dat uit de rade van minister Heemskerk het volgende valt op te maken: Wij houden ons aan de coalitie; van een andere partij groepeering, als politie ke basis, willen wij niet weten. Dit achtte spreker een gevaar, dat wij moeten keeren. Maar dan mocht toch, volgens spreker, de regeering de oogen niet sluiten voor de scheuring, welke bij de natie ontstaat ten gevolge van het vooropstellen van de christelijke beginselen. Spreker herinnerde daarbij aan de oprichting van een R.-Kath. Geitenfokkers- vereauiging; zoo iets is teekenend. Het vooropstellen- van christelijke beginselen heeft dus een bitteren na smaak. Aanmoediging van regeringswege van deze splitsing onder het volk moet vermeden worden. De heer Van Doorn kwam niader op tegen het ge bruiken van Christelijk© leuzen bij den verkiezings strijd. Vervolgens vroeg spreker aan den minister van fi nanciën een overzicht van goederen in de doode hand, aangezien 's ministers afwijzing van belasting op goe deren in de doode hand berust op diens bewering, dat dan goederen van liefdadigheidsinstellingen getroffen zullen worden. Het bedrag der goederen in de doode hand beloopt echter millioenen, en die goederen behooren volstrekt niet alleen aan genoemde instellingen. De heer De Savornin Lohman oordeelde, dat de de coratie-zaak door de linkerzijde wordt opgeblazen om later bij verkiezingen als argument uit te spelen tegen de rechterzijde; voor welke men nu een kuil wil graven om haar daar dan in te doen verzinken. Spreker zette voorts uiteen de beginselen der rechterzijde. Vervolgens betoogde spreker, dat hij zich geenszins kan vereenigen met hetgeen de minister, heeft gezegd omtrent de eedsquaestie. Aan den wantoestand, die leidt tot schijnhandel en bespotting van God, dien in het belang van getuigen en rechters ten spoedigste .een einde gemaakt te warden. Spreker vergeleek voorts de sjjoorwegVrijkaart voor ministers en Kamerleden met een fooi. De heer Troelstra kwam bij interruptie daartegen op, bet-oogende, dat de heer Lohman, door ten onrechte van „fooi" te spreken, „het gezag niet hoog houdt." Wat de Kuyper-zaak betreft, kwam spreker op tegen de bewering van den heer Troelstra, dat hij voorbarig zou geweest zijn met het uitspreken van het oordeel. De lieer Troelstra heeft het verband tussehen gift en decoratie niet kunnen aantoonen. Voor spr. was na de eerste verklaring van dr. Kuyper méér dan één punt opgehelderd. Hij vertrouwde daarbij volkomen, wat de heer Kuyper feitelijk meedeelde. Aanwijzingen moeten niet kunnen worden verklaard zonder schuld van den beklaagde. Spreker erkent echter, dat na de tweede verklaring van dr. Kuyper weer duisternis ont stond, en hij zal afwachten of dr. Kuyper op die pun ten licht zal brengen. Een parlementaire enquête zal geen gevolg hebben, omdat het hier niet geldt een zittend ministerdaarom zullen we met den uitslag van zoo'n enquête niets kunnen doen, omdat het hier geen misdrijf geldt en van een strafvervolging geen sprake kan zijn. Spreker heeft de stellige overtuiging, dat er geen enkel strafbaar feit is gepleegd. De ver dere behandeling der zaak moeten we overlaten aan dr. Kuyx>er. Wil hij het niet doen in de Kamer, dan zijn ei- genoeg gelegenheden voor hem om het buiten de Kamer te doen. Desnoods tegenover een commissie, ik zal afwachten of dr. Kuyx>er meer licht zal geven. Dat is noodig, ook al ontkent men, dat er corruptie zal zijn. Het is in het belang van Kuyper zelf en ligt op zijn weg. Deze verklaring van den heer Lohman maakt in de Kamer en op de tribunes veel sensatie. Zij heeft de zaak in een nieuw stadium gebracht. De heer Vliegen bestrijdt in een uitvoerige redevoe ring nomaals het financieele beleid van den minister Kolkman en stelt met verschillende cijfers den nood der gemeenten, vooral die van Amsterdam, in het licht, ook met betrekking tot de uitgaven voor armen zorg, onderwijs en politie. De heer Goeman Borgesiu» heeft zich de vorige maal achter den katheder geplaatst om beter den drei genden vinger van den heer Troelstra te kunnen zien. Waarom hebt gij den heer Treub la-ten rusten, vroeg men. Ie. Omdat het spr. bijzonder genoegen deed zich eens met den heer Troelstra en diens vrienden bezig te houden. 2e. Omdat hij meer dan een dag noodig zou hebben -hetgeen voor den heer Troelstra geen maar voor spr. wei een bezwaar om in te gaan op alle aanval len bij de verkiezing. Je. Omdat tussehen de artikelen van Land en Volk in November de vergadering ligt van de vrijz.- democraten die aan de L. U. voldoende satisfactie heeft gegeven. Spr. neemt acte van die verklaring van den beer Troelstra waaraan hij niet de beteekenis geeft als de heer Tydeman, maar waarin hij toch ziet eene ver zachting- van den klassenstrijd. Nog een en andier zegt spr. over de bezuiniging van het Kabinet-De Meester, welke niet zoo groot was als spr. wel gewenscht had. De lieer Dolk constateert, dat het voorstel tot het in stellen eener enquête naar de werkwijze- op de Depar tementen van de baan is. Waar dit het ge sal is, is er geen bezwaar om voort te gaan met de periodieke tractementsverhoogingeii. De voorzitter deelt de- opinie, dat hat enquête-voor- stel vervallen is, doch dezelfde beieren, die indertijd het voorstel deden, kunnen het weer opnemen. De heer Latijn is ,ni-et bevredigd- over hetgeen de minister van Pinanciën geantwoord heeft op spr. op merkingen betreffende da oxxirijviug ü-er lasten en het karakter der belasting-politiek. Van de belastingplannen des ministers voor 1910 is niets terecht gekomen. Deze grief heeft de minister met geen woord weer legd. De heer Smeenge, riepliceierende., handhaaft zijn standpunt, dat bij de houding, die de Regeering tegen over het vraagstuk aanneemt, van de drooglegging der Zuiderzee niets komt. De heer Roodhuizen komt op tegen den scherpen aanval, door den heer Lobman geiucht tegen de leden, die niets hebben tegen het aannemen van vtjjbiljetten op sxioorwege-n, er waren ongeveer 80 afgevaardigden 111 de afdelingen vóór en die zaak heeft reeds een be gin van uitvoering gekregen. Spr. verwacht, dat de heer Lobman bij nader overwegen zijn beschuldiging zal terugnemen. De vergadering wordt verdaagd tot Maandag half twee. KIESRECHT EN VERKIESBAARHEID VAN DE VROUW. De vereeniging „Mannenbond voor Vrouwenkies recht" heel t zich met een adres gewend tot den minis ter van birinenlauclsche zaken, verzoekende „maatrege len te riemen, dat zoo spoedig mogelijk door die Reg-ee- ring bij de Staten-Generaal voorstellen tot Grondwets herziening worden ingediend om daardoor te geraken tot het kiesrecht en de verkiesbaarheid -der Nederland- sche vrouw." QËMENQD NIEUWS. INBREKERS. Agenten van politie te Rotterdam hebben gister nacht een paar inbrekers gestoord, die zich toegang v-arschaft hadden tot het wagenpakhuis van den heer v. d. G. aan den Breeden Tlilledijk. Van daar uit poog den deze inbrekers zich, evenals een paar weken gele den, toen zij ook gestoord werden, toegang te verschaf fen tot de voorschotbank van Q. aan den Breeden Hil- ledijk. Het gat in den scheidingsmuur vóór 14 dagen gemaakt en. sedert niet gedicht, w-erd verder openge broken. De waakzaamheid der politie voorkwam ook ditmaal, dat. de inbrekers hun voornemen ten uitvoer konden brengen, hoewel het gat nu bijna groot genoeg is om .er door te kunnen kruipen. I>e inbrekers ont kwamen aan de achterzijde van het wagenpakhuis over een binnenplaats. DE KNOEIERIJEN IN GULPEN. Naar de L. K. nader verneemt, is het onderzoek omtrent de kiesknoeierijen, gepleegd te Bocho-ltz bij de op 11 Juni j.l. gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, geleid door een brigadier-titulair der marechaussee au een ge meente- tevens onbezoldigd rijksveldwachter, gevoerd tegen een ki-esagent te Neu-bouw (Bocholzeirheide) en 6 kiezers, allen bij name genoemd. Tegen al deze personen werd proces-verbaal opge maakt, waarna verschillende hunner door den rechter commissaris te Maastricht zijn gehoord. Verder schijnt de zaak niet te zijn gekomen. De kiesagent werkte voor de candidatuur van den heer P. Brouwers. DE BURGEMEESTER VAN EEST. Een adres, voorzien van ongeveer 300 handteekenin- gen van inwoners van Best (N.-B.), is verzonden aan den Commissaris der Koningin en aan Gedeputeerde Staten. Het adres bevat een protest tegen het optre den van den heer De Wert te Best, tegen den burge meester dier gemeente. Verooi-deeld wordt de wijze waarop een viertal Raadsleden den burgemeester tij dens zijn afwezigheid hebben behandeld, welke behan deling naar overtuiging der adressanten, alleen aan het drijven van den heer Die Wert moet worden toege schreven. Tevens wordt betreurd dat de secretaris tij dens de afwezigheid van den burgemeester niet een beter begrip van zijn plicht had, omdat -een behoorlijke voorlichting zijnerzijds al het gebeurde had kunnen voorkomen. Dr. KUYPER EN EEN EERERAAD. Men meldt uit 's-Gravenhag© aan de T e 1. Uit de meest betrouwbare bron kunnen wij mededee- len, dat het bericht van de „Nieuwe: Courant", als zou dr. Kuyper de benoeming van een ©ereraad in zake de deooratiekwestie hebben geweigerd, volkomen onjuist is; integendeel de mogelijkheid van het instellen van zulk een eereraad staat nog geheel open. BOEFJES. Door dte politie te Zandvoort zijn aangehouden drie jongens van 1112 en 13 jaren, die uit den sigaren winkel van den heer Breeuwer te Zandvoort, door in klimming sigaretten hadden ontvreemd. Zes-en-veer- tig pakjes en doosjes gevuld met sigaretten werden in beslag genomen. RAAD YAN STATE. Direct na het overlijden van baron Mackay werd in rechtsche politieke kringen de naam van dr. Kuyper genoemd als zijn opvolger in den Raad van State. Nu echter fluistert men ook, dat de oud-voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. J. Röell ernstig voor die be noeming in aanmerking komt. UIT LIMMEN. In de vergadering van Dijkgraaf en Heemraden van den Groot-Limmerxxddler van 24 November- j.l. is in de plaats van den heer Fr. Metzelaar, overleden, tot mo lenaar van den Noordermolen benoemd voor den proef tijd Van 1 jaar, de heer P. Kersteen® te Akersloot. Dat in deze gemeente de naleving van het Motor en Rijwielreglement nog te wenschen overlaat, vooral wat het wielrijdien met licht des avonds betreft, blijkt uit het feit, dat de politie in 1909 reeds 30 bekeurin gen te dier zake- deed. Ter voorkoming van nog meer bekeuringen is het niet ondienstig er wederom die aandacht op te vesti gen, dat rijwielen reeds een half uur na zonsonder gang tot een half uur vóór zonsopgang een helder licht moeten voeren; voor rij- en voertuigen is dit volgens het motor- en rijwie,Reglement 1 uur. UIT SCHERMERHOEN. Naar aanleiding van het zestigjarig bestaan van het dejiartement „Scbermerhorn" dier Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal aanstaande Maandag 29 November eene feestelijke vergadering worden gehou den, waarin Corn. Visser, van Purmerend, als spreek ster zal optreden. UIT OUDE NIEDORP. Donderdagavond hield het Nut „Ons Genoegen", alhier, zijn tweede bijeenkomst in dit seizoen, in het lokaal van den heer T. de Jong. Niet minder dan de eerste slaagde ook deze bijeenkomst. Op één na waren alle leden mat ©enige gasten tegenwoordig. Nadat de voorzitter, de heer A. Wonder Pz., de vergadering met een hartelijk welkom had geopend en de notulen door den secretaris, den heer A. Mijts, waren gelezen, werd door den heer C. Rempt de lezing gehouden. Ge kozen had hij daarvoor„Het luiden van de bel", eene oudejaarsavondvertellmg. Met de meeste aandacht werd deze lezing aangehoord. Vervolgens werd de avond aangevuld met bijdragen, door verschillende heeren (en dame) gegeven, die getiteld waren: „Over peinzing van een bedelaar", „De Noordpool va art", „De Vloo", „Jan, Piet en Klaas", „Sint Nicola,as- avontuur", en „Ox>gebraoht." Evenals de lezing, vielen ook deze meest luimige bijdragen zeer in den Smaak. Het was een echt gezel lige avond. De eerstvolgende bijeenkomst zal worden gehouden op Donderdag-, den 16 December a.s., in het lokaal van den heer A. Mijts-. Bij het sluiten der vergadering bracht de voorzitter een woord van dank aan de optredendien, en in het bizonder aan een gast, den heer Bouma, die daar ook onder behoorde.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1