DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 279 Honderd en elfden Jaargang. 1909. MAANDAG 29 NOVEMBER. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor ikmaar t 0,80$ franco door het geheele Rijk f 1, A' ouderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiëns Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0. TeMstennssmnaff DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. VERDRONKEN. ALKMAARSCHE COURANT. De ondergeteekend© Directeur vail kot postkantoor te ALKMAAR geeft kiencede kennis aan ket publiek dat het kantoor op ZONDAG 5 DECEMBER a.s. voor de aanneming van postpakketten zal GESLO TEN ZTJN. De Directeur voornoemd, VERWEiJ. ALKMAAR, 29 November. Het vermoeden, dat in de afgeloopen week over het lot der Engelsehe begrooting zou worden beslist, is J niet bewaarheid geworden. Verleden Maandag hebben de debatten in het Hoogerliuis een aanvang genomen, de eene lord' voor, de andere na heeft het woord ge voerd en aan bet einde der week zijn de discussies ver daagd. Overigens lijdt bet geen twijfel, dat de beslis sing niet zal zijn zooals de liberate regeering haar zou wenschen. Vermelding verdient echter de redte van lord Rosebery, die tegen de begrooting is, doch af raadt haar te verwerpen, omdat hij van meening is, rlat het Engelsehe volk de werking van het „socialisti sche stelsel" maar eens aan den lijve moest gevoelen Vandaag wordt de beraadslaging voortgezet, mor gen zal vermoedelijk gestemd worden over lord Lands- downe's bekende motie, Woensdag zal dan d© zaak in het Lagerhuis ter sprake komen, Donderdag of Vrij dag in verband met de te verwachten beslissing het parlement gesloten of de zitting tot Januari verdaagd worden. Na het Kerstfeest wordt die ontbinding van het parlement verwacht, half Januari de nieuwe ver kiezing en begin Februari de bijeenkomst van het nieuwe parlement verondersteld. Staan Hooger- en Lagerhuis op het oogenblik op voet van oorlog, dit heeft niet verhinderd dat beide colleges Vrijdag in een minnelijke schikking zijn ge treden ten aanzien van de Iersche landwet- De Eransch© Kamer is in de afgeloopen week druk aan het. werk. Er is geïnterpelleerd over Marokko, maar de minister van buitenlandsche zaken, Pichon, antwoordde bevredigend, zoodat een motie, waarbij vertrouwen werd uitgesproken in de regeering met 433 tegen 67 stemmen werd! aangenomen. Ook heeft men gesproken over de ontvolking van Frankrijk. Er werd onder meer medegedeeld dat in 1872 het aantal ge boorten 960.000 bedroeg, in 1901 840.000, in 1906 807.000, in 1908 waren er in Frankrijk 37.100 meer geboorten dan sterfgevallen, in Duitschland 862.000! Als, zoo zeide het kamerlid Gauthier, dit vijf en twin tig jaar zoo voortduurt, dan heeft Frankrijk geen werklieden, geen landbouwers, geen kolonisten, geen soldaten en geen belastingplichtigen meer. In Frankrijk heeft men bezoek de koning van Portugal is er de gast. President Fallières en koning Manuel wisselden aan den maaltijd vriendschappelijke toespraken en dronken op den voorspoed van Portugal en Frankrijk, twee bevriende landen. Een ander staatshoofd heeft in de week, welke ach ter ons ligt ook vorstelijk bezoek gehadde koning van Servië. Het was een kort bezoek, maar het was er toch een en d© opvolger van den vermoorden koning Alexanderd werd tot dusverre nog steeds door de Eu- ropoesche dynastieën genegeerd. Thans hoopt hij, dat ook de andere monarchen vroeg of laat het gebeurde van 1903 zullen vergeten. Eigenaardig is het, dat on middellijk na het bezoek, verluidt, dat koning Peter met den kroonprins, den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken in Januari naar St. Petersburg zal gaan, terwijl hij daarna Berlijn Londen, Parijs, Rome, Weenen en Koustantinopel zal bezoeken en Kroonprins Alexander de volgende maand naar Weenen zal gaan en eindelijk in het begin van Januari koning Ferdinand van Bulgarije met zijn ge malin en kroonprins Boris aan Belgrado een officieel bezoek zal brengen. In de Turksche Kamer heeft de minister van bui tenlandsche zaken de Balkanaangelegenheden ter sprake gebracht en verklaard dat de regeering geen aanwijzing heeft, uit welke de juistheid van geruchten betreffende een Balkanband blijkt. Er schijnt namelijk weer geïntrigeerd te worden en het zoo onbetrouwbaar gebleken Rusland zal wel weer de leidende rol vervul len. De Russische Doeina deed ook van zich spreken. Zij heeft Vrijdag een begin gemaakt met de behandeling- van het door den minister van buitenlandsche zaken ingediende wetsontwerp betreffende de persoonlijke onschendbaarheid. In de Belgische Kamer is in behandeling genomen de militaire wet, waarbij de gemiddelde sterkte van het leger op 42.800 man zal worden gebracht. Tot zooverre de parlementaire, en politieke week. In het overzicht van verleden Maandag is melding gemaakt van het vinden van schatten iu een Spaanseh kasteel. Het schijnt evenwel dat het een Spaanseh kasteel iu het Fransch is, wat wij een luchtkasteel noemen en de Amerikaansch© eigenaar schijnt een Aleibiades te zijn, die gaarne van zich doet spreken. In Weenen heeft men den man ontdekt, die de brieven met cyaan kalipoeders aan Oosten rij ksche staf officieren heeft gezonden. Hij is een eerste luitenant, heet Adolf Hofriclitcr, sinds 1907 getrouwd. Zijn daad is een uiting van gekrenkte 'eerzucht en van den waan zinnigen wensch om bij den generalen staf te komen. Als van de tieu in October bij den staf geplaatste of ficieren vier de zwaarvergiftige poeders aten, zou hij, indien hij ook nog ©en ander officier van kant maak te, voor een benoeming in aanmerking komen! De man heeft nog niet bekend, maar de aanwijzingen zijn verpletterend. Te Parijs heeft een oud-militair op een generaal ge schoten hij bedoelde den minister van oorlog Le Brun te treffen, op wien de generaal veel geleek. De man beweert oplichtingen van officieren te hebben ontdekt, maar men heeft hem niet geloofd. Daarom heeft hij iich willen wreken op den minister en den generaal zeer ernstig gewond! H. M. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder wordt Zaterdag 4 De cember van het Loo per Staatsspoortrein die 4 u. 25 m. te 's-Gravenhage aankomt, aldaar terugverwacht, ten einde gedurende den winter Haar gewoon verblijf in de residentie te houden. DE VOGELWET. Door het bestuur der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland en der Vereeniging tot bescherming van vogels is aan den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid een adres gericht, waarin met kracht wordt aangedrongen op een spoedi ge indiening van de in bewerking zijnde Vogel wet, op dat deze nog in dit zittingsjaar tot wet moge worden verheven. DE BKUS8E.LSCHE TENTOONSTELLING. Men meldt uit Brussel: De rede, door mr. Tydeanan dezer dagen in de Tweede Kamer gehouden, waarin hij zijn spijt betuig de over het feit, dat de Belgische regeering weigerde materialen, bestemd voor de gebouwen der Holland- sehe afdeeling, op de Brusselsclbe tentoonstelling te ontlasten van inkomende rechten, heeft Zaterdagoch tend zéér de aandacht van het uitvoerend comité ge trokken, en, hoewel het beweert, dat de zaak niets te beteekenen heeft, verzocht het comité toch, den oud gezant Franeotte een onderhoud te hebben met den minister van Financiën Liehart, teneinde het conflict geheel en al uit dén weg te nemen. Zoowel van de zijde van het comité als van die van het ministerie wordt beweerd, dat men eenvoudig te doen heeft met een misverstand, ontstaan, doordat een Nederlandsch houtkoopman in plaats van zijn zending te richten tot het algemeen commissariaat, dit direct naar den architect der Hollandsche afdieeljng stuurde, waarop de douane het in beslag nam. Het handelt zich om ongeveer 3000 francs. De minister beloofde heden ochtend den heer Franeotte de zaak in. 't reine te zul len brengen. WERELDTENTOONSTELLING BIJ INWIJDING VREDESPALEIS. Het Haagsch© Correspondentiebureau: meldt: Iu den jongsten tijd is er ernstig sprake van plan nen tot het houden van een wereldtentoonstelling te 's-Gravenhage in het jaar en ter gelegenheid van de inwijding van het Vredespaleis. VROUWENKIESRECHT. Door de „Vereeniging voor Vrauwienkiesrecht," is aan den minister van Binnenlandsehe Zaken een adres gezonden, waarin zij een ernstig beroep doet op regee ring en Staten-Generaal,, opdat zij de in de1 Memorie van Antwoord in uitzicht gestelde commissie van „bij uitstek bevoegden" -ondter wie dus stellig ook wel een onzer vrouwelijke rechtsgeleerden zal zijn de opdracht geve ten spoedigste haar voorstel tot wijzi ging der Grondwet gereed! te maken, opdat de regee ring het zoodra mogelijk kan indienen en daardoor het nederlandsche volk in staat sitellen een einde te ma ken aan dc achterstelling van de helft der natie, door het invoeren van gelijke politieke rechten voor man en vrouw." OEMEMtJD NIEUW1 GASONTPLOFFING. Gisteravond ongeveer 6 uur had te Sneek buiten het Hoogend aan den Lemsterstraatweg, bij dem heer J. Wierstra, een hevige gasontploffing plaats. Door gasluoht in de alcoof werd' bemerkt, dat de leiding niet in orde was, en de hulp ingeroepen van den deskundige, den heer B. Niet vermoedende, dat de gasuitstroomirvg zoo erg was, ontstak deze in tegenwoordigheid van den heer W. en diens echtgenoot© het licht waarop eene hevige ontploffing volgde. Een der spieg-elruiten in de voor kamer sprong in stukken en tal van scherven daarvan kwamen op de straat terecht; het houten, beschot der alcoof werd vernield en in de tuinkamer en serre bleef geen ruit heel; stukken er van werden in de Achter straat over een hooge* schutting heen, gevonden. Een schemerlamp uit laatstgenoemde kanu ,r werd in den tuin teruggevonden. Het gesloten dakraam was open gesprongen en gedeeltelijk vernield. De lieer W. kwam er nog al goed af. Minder is het echter gesteld met zijne echtgenoote, die erg aan het hoofd is gebrand, terwijl haar haren g'rootendeels verschroeid zijn. Ook de heer B. bekwam vrij ernstige brandwonden aan het hoofd. NIEUWE OUDHEDEN. Uit den Amsterdamschen brief van het Utr. Dag blad Niet alleen over de grenzen worden in groote hoe veelheid oudheden en schilderijen nagemaakt. Onze stad kan er van meepraten. Een geregelde locale in dustrie levert rozenhouten meubeltjes met inlegwerk, en hoeveel valscli er loopt onder het als Delftsoh aar dewerk aan vreemdelingen geboden goed1, is niet te schatten. Een wandeling door sommige musea moet voor en kele Amsterdamsche antiquairs genoegelijke ©ogen blikken opleveren. Men vertelt van zoo een die met een collega bij een kastje stil bleef staan. „Aardig kastje 1" „Ja," zei de ander, al iets vermoedend. „Zie je dat laadje? Daar heb ik mijn naam als fa brikant onder gekrast." En werkelijk, toen de confrater het laadje uittrok, stond aan den onderkant de naam, dien de museum- deskundigen niet hadden opgemerkt. Lachend ging het tweetal verder. Ze wisten samen wat een bril kost! AMBTENAREN BUITEN DIENST. De Haagsche medewerker der Arn. Ct. maakt mel ding van het destijds nog al veel besproken geval van een ministerieel ambtenaar, die een wel ingerichten handel in naturalia dreef. op zijn bureau. De aqua riums eu terrariums, de glazen kisten met schildpad den en slangetjes, de kooien met vogels, de verzame lingen vogelnesten namen tenslotte zooveel plaats in, dat het bureau een goed gesorteerden winkel van die artikelen geleek. Toch kon dit jaren goed gaan, en zou het mogelijk nog in vollen gang wezen, indien niet de inwonende concierge, die er den brui van kreeg al dat goedje te moeten voederen en naloopen, zich er over beklaagd had, waardoor het misbruik uit- en tot een einde kwam. Verder is bekend het gebeurde met een ambtenaar, die als bijbaantje het boekhouderschap van een Bouw grondmaatschappij vervulde. Op zekeren dag vond de Minister onder de hem voorgelegde stukken eenige papieren, die hij niet te huis kon brengen, en waarvan niemand iets begreep, totdat men ten slotte terecht kwam bij den bedoelden ambtenaar, die desgelijks zoe kende was, en het dezen bleek, dat een aantal stukken van zijn Bouwgrondmaatschappij per ongeluk onder die voor den Minister waren geraakt. Het getal ambtenaren, die voor zaken hier ter stede 's avonds de boeken bijhouden, is trouwens legio; dat der ambtenaren-assuradeurs, in de verschillende ran gen en graden die in dat vak voorkomen, nadert het van dichtbijcopieerwerk wordt desgelijks veel ver richt, maar het is niet zeer voordeelig en de concur rentie groot; copieeren op de schrijfmachine komt eveneens veelvuldig voor, daar dit werk gemakkelijk aan te leeren is. Zaterdagochtend heeft een deputatie uit de vereeni ging Amisterdamsche Belangen aan mr. van Leteuwen het adres overhandigd, waarop ongeveer 20.000 hand- teekeningen het bewijs geven van het leedwezen' der burgerij over het besluit des burgemeesters om af te treden. De heer Bijvoet hield bij de aanbieding een toe spraak, waarin hij nader de motieven uiteenzette, die tot deze demonstratie hebben geleid en de innige hoop uitsprak, dat de burgemeester aan de roepstem der burgerij alsnog' gehoor zou geven. De burgemeester, getroffen door het blijk van sym- p-athie, dankte in hartelijke bewoordingen, doch over de beweegredenen van zijn besluit om ontslag te vra gen liet de heer van Leeuwen zich niet uit, noch over zijn voornemen om daarbij al dan niet te volharden. VAN HET DAK GEVALLEN. Zaterdagmorgen had een schilder H. V. in de Kerk straat 5 te Watergraafsmeer het ongeluk vau het dak te vallen, terwijl hij daar schilderwerk verrichtte. Hij werd in deerniswaardigen toestand naar het On ze Lieve Vrouwegasthuis overgebracht. ZEEUWSCHE OESTERS. Deze week werden uit Ierseke weer meer dau één millioen oesters verzonden. Uit België blijft de vraag zeer groot. Ook uit Tholen werden flinke partijen verzonden. GOEDE BUIT. Een paar Fransch© jagers hebben in 3 dagen tijd op Noord-Beveland' niet minder geschoten dan 358 hazen, 6 patrijzen en 2 eenden. Er schijnt dus op dat eiland veel wild te zitten. ONEERLIJK REIZIGER. Te Vlissingen is aangehouden de handelsreiziger G. G. A., 41 jaar oud, geb. te Amsterdam en wonende te Antwerpen, verdacht van verduistering' in dienstbe trekking. De aangehoudene, die naar liet huis van bewaring te Middelburg is overgebracht, moet onder zijn berus ting zijnde goederen van zijn patroon te gelde hebben gemaakt. L KINDERVERLAMMING. Te St. Johannesga (Fr.) komt bij een 8 jarig meisje kinderverlamming voor. Te Oosthem (Fr.) was het 3-jarig dochtertje van den heer II. de J. even buiten toezicht. Even later vond men het verdronken vlak bij de woning. GOED AFGELOOPEN. Met een hevigen slag sprong gisteren een der drie machines der electrische centrale der K. E. M. te Bloemendaal. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch geruimen tijd was: het net verstoken van stroom. BOEFJES. Te Enschede hebben de gebroeders G. J. eni J. H. V. d. B., resp. oud 9 en 11 jaar, zich schuldig gemaakt aan ladeliehting bij herhaling. Een slager in de Deur- mingerstraat werd op deze wijze ongeveer 25 ont stolen. De jeugdige dieven kochten voor dit geld bij een manufacturier ieder een nieuw pak kleeren, verder nieuwe schoenen, pet, haudschoeuen, sportriemen, si garetten, speel- en snoepgoed. Donderdag reisden zo in hun nieuwe plunje met de electrische tram onophoudelijk heen em weer tusschen Enschede en Glanerbrug. Dit wekte argwaan bij het trampersoneel. Op het politiebureau gebracht, vielen ze spoedig door de mand. De rest van bet geld hadden ze onder een boom weggestopt. UIT PURMEREND. lieden vergaderde de gemeenteraad. Een voorstel van den heer K. Drost om d© verorde ning op den hoofdelijken omslag (met het oog op de verhooging van dien omslag met 6000), zoodanig te wijzigen dat de meerdere belas tingdiruk op die meeat- gegoeden wordt gelegd, werd gesteld in handen van B. en W. om advies. Gunstig werd beschikt op het verzoek van de Tim- merlieden-Vereenigïng Purmerend en omstreken om in de bestekken van gemeentewerken op te nemen een bepaling van minimumloon en maximum werktijd. Het loon werd bepaald op minstens 22 ets. per uur en den werktijd op hoogstens 11 uur per dag. In de algemeene politieverordening werden eenige bepalingen opgenomen betreffende melkonderzoek en wijkindeeling, en voetballen op straten en pleinen bin nen de kom der gemeente. Ten einde de jeugd te ge rieven, zal het Gemeentebestuur een ander terrein hiervoor aanwijzen. Besloten werd aan de da ai-voor aangewezen commis sie pl. m. 3000 M2. gemeentegrond' te verkoopen, voor den bouw van eene stichting ten behoeve van ouden van dagen en behoeftige kranken, benevens een pen sioen voor betalende dames, een en ander bestuurd door religieuzen. De commissie bood aan 4 per M2. Burg. en Weth. stelden voqr 4.50 per M2. Na een warm pleidooi van den heer Middelhoff en de vrees dat de plannen an ders niet zouden doorgaan werd de aangeboden prijs geaccepteerd. In de verordening op de heffing van markt- en staangelden werd ten opzichte van het staangeld op de runderenmarkt verandering gebracht. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de afd. Purmerend van de S. D. A. P. om een gemeentelokaal beschikbaar te stellen voor onderwijsdoeleinden. UIT EGMOND AAN ZEE. Door den hevigen Noordenwind ©n dien storm is klaarblijkelijk de deklading van een houtbark wegge slagen en op ons strand gedurende deze geheele week komen aandrijven. Verscheidene balken echter, delen en perkoens dreven bij het draaien van den wind weer af en zoo had men hier het nakijken ervan. Hoewel de strandpolitie actief was, was er buitendien niet veel te halen voor de belusten op brandhout. Nadat Dinsdag een onderlinge uitvoering was ge geven had Donderdag de openbare uitvoering plaats van de Gemengde Zangvereeniging „Zang en Vriend schap. Men stelde op het programma een dertiental liederen en een tooneelstukje, hetwelk een en ander zeer goed van stapel liep. Onder de zangnummers ston den de koren ver boven dien solozang. In het tooneelstuKje, waarin de rollen zeer goed wa ren verdeeld, werd zeer gunstig gewerkt. Toch waren beide schilders wel wat stijf. Een pluimpje hebben ver diend de dames N. ïlalff en O. van Pel en de heer A. v. Pel, het geheel was van dien aard, dat het pu blick herhaalde malen in lachen uitbarstte. Behalve aan alle meewerkenden, dient ook nog een woord van dank gebracht te worden aan de heeren Ten Holt en Backx, die geheel belangeloos hun schilder&benoodigd- heden in bruikleen afstonden. De costuums waren geleverd door den heer Meijer jr. te Alkmaar. De uiTvoeringen werden door 300 personen bijge woond, en liepen zeer ordelijk af. Alhier werd met een 17-tal leden „Egmonds Turn- club" opgericht. Eens per week zullen vooral op initi atief van den heer G. Mol de oefeningen plaats heb ben in de groote zaal van dien heer Jb. Halff. Het bestuur werd samengesteld uit die heeren: J. Hopman, J. Koning en Joh. Molenaar. Daar de contributie een luttel bedrag per week uit maakt, wordt de verwachting gekoesterd dat velen zich bij de jonge vereeniging zullen aansluiten, waartoe ten allen tijde de gelegenheid open is. Voor gezonde en

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1