DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vader Kondellk en bruidegom Wejiara. Honderd en elfden Jaargang. Voorbereidend militair onderricht. No. 280 1909. Deze Courant wordt eiken avond* behalve op Zon- en reestdagemuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikmiar f 0,80? franco door het geheele Rijk f I, Pf aderlijke nummers 3 Cents. DINSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/ho HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0. 30 NOVEMBER. FEUILLETON. BINNENLAND. TaMooismiiiisMr ALKMAARSCHE COURANT. 2r zal I V B U R G E MEES TE R der gemeente ALKMAAR brengt, naar aanleiding van een desbetreffende circu laire van den heer commissaris der Koningin in deze provincie, ter kennis van belanghebbenden, dat het onderzoek naar de geoefendheid van lo. LOTELI NGEN, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelij ke geoefendheid, dan wel voor beidC; JONGELIEDEN, die dingen naar liet getuig schrift, vereischt tot het aangaan eener verbinte nis bij liet RESERVEKADER, hetzij der Infante rie of der vesting-artillerie, dan wel der genie, plaats vinden in het tijdvak VAN EN MET 4 TOT EN MET 15 JANUARI 1910; j dat het onderzoek voor eiken deelnemer in één dag afloopt en voor lotelingen en jongelieden, woonachtig en verblijf houdende in de gemeente ALKMAAR zal worden gehouden te HELDER; i dat tot het onderzoek uitsluitend worden toegelaten: a. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1910; b. de lotelingen der lichting 1909, die, ingevolge het bepaalde bij de tweede zinsnede van art. 99 der Mi- litiewet 1901, in 1910 worden ingelijfd; e. de reeds ingelijfde lotelingen, in het genot van uit- j stel van eerste oefening, die, om in aanmerking te kunnen komen voor verlenging van uitstel, in ver band met de bepaling van het op 2 na laatste lid van art. 92 van het K. B. van 2 December 1901 (Staatsblad No. 230), zooals dit artikel is gewijzigd en aangevuld bij de K. B. van 17 October 1904 (Staatsblad No. 234) en van 9 Januari 1909 (Staatsblad No. 10) hun bewijs van voorgeoefend heid wensehen te vernieuwen; servekader der Infanterie, Vesting-Artillerie of 1 d. jongelieden, adspiranten-vrijwilliger voor het Re- j Genie. i Belanghebbenden, die zich niet VóóR DEN lOden DECEMBER 1909 ter gemeente-secretarie tot deelne ming aan het onderricht hebben aangemeld, worden niet tot dat onderzoek toegelaten. Zijdie bij de schietoefeningen tot verhooging van lands weerkracht een schietbewijs' hebben verkregen, leggen dit bij de aanmelding over De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 30 November 1909. ALKMAAR, 30 November. In onze Tweede Kamer is gisteren met de stemmen van rechts tegen links aangenomen een voorstel van minister Kolkman, om den accijns per hectoliter ge distilleerd van 50 proeent sterkte, welke bij de wet van 1892 was bepaald op 63, te verhoogen tot 90, een niet onaanzienlijke verhooging dus. Men moet niet meenen, dat de stemming verband houdt met ze kere beginselen welke men in een veeldaagsch debat tevergeefs heeft getracht nader vast te stellen. Links stemde met uitzondering van den heer Van Kar- nebeek vóór bij- wijze van protest, omdat de regee ring niet tegelijkertijd een verlaging van den suiker accijns had voorgesteld. Overigens als links had kunnen vermoeden, dat deze daad van protest een verwerping ten gevolge zou kunnen hebben, dan ware zij stellig achterwege geble ven. Het feit ligt er nu eenmaal: er is geld noodig. Er staat een tekort van 12 millioen te dekken en nu heeft de regeering 6.700.000 gevonden door de ver hooging van den accijns op het gedistilleerd. Steeds meer gaat men in den laatsten tijd om te gen haar op te nemen. Tri Rusland heersclit koning Alcohol onbelemmerd en onverzwakt. Niet de J apanners hebben het over wonnen, niet de terroristen hebben zijn positie als groote mogendheid ondermijnt, de drank heeft dit ge daan. De voornaamste bron van inkomsten is de kunnen voldoen aan de voortdurend stijgende uitga- j drank; de verkoop hiervan wordt van overheidswege ven zich wenden tot Koning Alcohol. Een bekend j bevorderd, de vergiftiging der bevolking wordt stel- Duitscli journalist, de heer Domburg vestigde juist j selnnitig ter hand genomen. Een overmachtig Rusland dezer dagen op dit. verschijnsel de aandacht. j kan men niet wenschelijk achten, maar smartelijk, ja Sinds de laatste zittingen hangt er nog- een zekere KLEINE GEBEURTENISSEN UIT HET LEVEN VAN EEN PRAGER GEZIN NAAR HET BOHEEMSOH f VAN. IGNAT HERRMANN door S. J. BARENTZ—SCHöNBERG. In den handel verkrijgbaar ingen. 2.90; geb. 3.50. 59) Beste .Frans, je hebt ons verrast en beschaamd. Josefine heeft ook een klein geschenk voor je, maar het is nog niet thuis. Het monogram erop is pas mor gen gereed, Wejwara verzekerde dat hij gaarne wilde wachten en dat het hem morgen dubbel plezier zou doen. Hij vroeg' Josefine de broche op haar japon te steken om te zien hoe die haar stond. Mevrouw Kondel ik en de tante ruimden de tafel af en de meester schonk versch bier in de glazen. In den hoek bij dien spiegel maakte Josefine do broche vast en hier gelukte het Wejwara ook eenige kussen te stelen. Hij had er een kinderlijk genoegen in dat niemand erop lette. Slavitschek veegde wel zijn lippen af, maar dat was na het avondeten. Wel, mijnheer Slavitschek legt u nu al de wa pens neer? De dames nemen wel het- meeste weg', maar een kleine epiloog wacht ons nog: een stukje kaas en het een of andere zeemonster. Dat is goed voor de spijsvertering. Daarbij drinken wij een glaasje wijn dat lusten de dames zoo graag. En dan zullen wij echt vroolijk worden het is immers Wejwara's laatste dag tot aan zijn levenseinde zal hij nooit meer zoo vrij zijn. Wat zegt u, papa vroeg Josefine, plotseling achter hem komend en hem zacht aan beide ooren foezellucht binnen de muren van den Rijksdag, zegt hij, ja, deze lucht bezwangert op het oogenblik de ge heele politieke atmosfeer in Duischland. Er is op het oogenblik geen belangrijker punt dan de vraag of de brandewijn- en bierbelasting al of niet goed geregeld is. Van de centen, welke bier en brandewijn thans meer kosten, hangen bij de eerstvolgende verkiezingen wel en wee der partijen en daardoor de lotgevallen van het geheele rijk af. In Engeland verwachten de lords in den strijd, wel ke zij aanbinden, de overwinning doordat zij de men schel! steunen, die belang hebben bij brandewijn en bier. In de branders en in de slijters hebben zij in vloedrijke verkiezingsagenten wij zouden hier in Nederland misschien zeggen „zonder aanstelling" van wie zij in den strijd tegen de begrooting met ver hoogde belasting op alcohol -profijt kunnen trekken. Sociale rechtvaardigheid, afgunst jegens de rijken, grondwettige bezwaren staan tegenover de lords, maar j Koning Alcohol werpt zijn gewicht in dé schaal en wie weet hoe zij zal overhellen. De beslissing is van verbazend groot belang, niet alleen voor Engeland, maar ook voor andere landen. De Engelschie regeering, welke thans heen gaat, heeft zich vredelievend ge toond; de partij, die met behulp van de lords naar de macht dingt is meer imperialistisch gezind. In de foe zellucht, welke uit haar verkiezingstaktiek stroomt, vermengt zich de reuk van kruitdampen. Frankrijk heeft, zooals andere staten, zijn vlootpro- gram en zijn tekorten; ook de Fransche minister van financiën verlangt dekking door een dergelijke belas ting, ook in Frankrijk balanceert de regeering op deze kwestie, ook daar gebiedt Koning Alcohol over zeer talrijke en zeer invloedrijke hulptroepen, welke zich reeds op straat begeven: de couranten maken melding- van protest-betoogingen door café-bedienden en kel ners, in de groote- steden. Weldra zullen er verkiezin gen plaats hebben. Zonden de- afgevaardigden er niet voor vreezen het bij de café's te bederven, de ca fe's, waarin de openbare meening gevormd wordt? Tot de dagelijksclie gebruiken der Franschen behoort het absint voor den maaltijd en de cognac daarna. De stuiver, die op deze genotmiddelen meer geheven wordt kan een steen worden, waarover menig geacht afgevaardigde struikelt. De afkeer der meeste Fran schen jegens militaire verwikkelingen kwam tot dus ver voor den dag. Doch de radicale republiek heeft ve le vijanden van rechts zoowel als van links en allen trachten met de drankpolitiek als basis den strijd te- trekkend. Och, ik raad mijnheer Slavitschek juist, zoo spoedig mogelijk te trouwen, er bestaat niets beters. En hij zegt dat er geen tweede meisje is zooals jij en dat hij daarom waarschijnlijk ongetrouwd blijft. Maar jelui hoort niet dat er gescheld woa-dt. Mevrouw Kondelik had gelijk gehad. Het was Ama- lia Myschka, die door het dienstmeisje werd gebracht en later door haar broer gehaald zou worden. Het was over elven, het gezelschap was in de opge- ruimdste stemming. Amalia Myschka lachte voortdu rend en zat reeds heel dicht bij mijnheer Slavitschek, wiens oogen als sterren schitterden. Mijnheer Konde- lik's wijn had het bloed van het gezelschap in bewe ging gebracht. Na twaalven nam het gezelschap afscheid en Wej wara, die als de laatste, in het portaal van Josefine nog een bartel ijken kus kreeg, hoorde zacht de waar schuwing- XXVIII. i NAAK HET ALTAAR. Alsof zij den wekker in haar hoofd had, ontwaakte mevrouw Kondelik op den trouwdag om zes uur. Of schoon zij gisteren tot na middernacht was op ge weest, nogal heel wat wijn en bier en ten slotte nog likeur gedronken had, gevoelde zij niet de minste ver moeidheid. Met heldere oogen keek zij in het licht van den herfstmorgen, ze was heelemaal frisch of schoon het haar toescheen dat zij pas een uur geleden was gaan liggen. Zoo dicht stond gisteren bij van daag. Haar eerste gedachte was Josefine. Werktuigelijk trok zij haar hand onder de deken uit, maakte het teeken des kruizes en begon zacht het Onze Vader te bidden. Dat deed zij driemaal en stond toen geraisch- loos op. Zij wilde haar man niet wakken- maken. Pa pa moest nog een uurtje lekker slapen. weerzinwekkend moet men worden getroffen door de verwoesting van zoovele menschen. Naast de licha melijke en geestelijke gaat ook de zedelijke kracht in do ruwheid van drankzeden verloren, ook in de zooge naamde hoogere standen, in de beambtenkringen, die voor een g-root deel dieven-organisaties zijn. Het voe len van dezen ongelukkigen toestand drukt zwaar op het land, en de bitterheid, die hiervan het gevolg is, wreekt zicli jegens, den Duitschen buurman, enkel en alleen omdat het dezen beter gaat. Voor het wankelend® financiëele gebouw van Rus land is de alcoholbelasting onontbeerlijk en ook de nieuwe millioenen en milliarden, welke Frankrijk en Engeland thans hun entente-genoot leenen, zijn op den drank gebaseerd. Koning Alcohol, zoo betoogt de schrijver verder, be zit niet alleen een sociale macht, maar een politieke. Men kan die macht beperken, doch niet vernietigen. Zij neemt reeds af en haar grootste bestrijder is de techniek, die steeds meer onze levensvoorwaarden wij zigt, andere genietingen geeft, bevordering van de ge zondheid van lichaam en géést ten gevolge heeft en aldus te velde trekt tegen de broeinesten van den drank. De groote mogendheid, die techniek heet, zal den troon van koning Alcohol zoo niet omverwerpen, dan toch doen wankelen en aan diens politieke invloed een einde maken. Voor het zoover is zal evenwel nog menige regeering tot dekking van tekorten op hem een beroep doen, of vreezen we.... aankloppen bij zijn betstrijder, dé tech niek en deze aan banden leggen. TWEEDE KAMER. De algemeen© beschouwingen over de Staatsbegiroo- ting 1910 werden gisteren voortgezet. De minister van Binnenlandsehe Zaken wilde zoo kort mogelijk nog eene nalezing- houden. Het is hem aangenaam te constateeren, dat de heer Van Doorn zijn aanval heeft teruggenomen. Volhouden dat het vorig Kabinet gevallen was tengevolge van een wei- overlegd plan, zou onbehoorlijk zijn geweest-. 0-ok con stateert- de Minister, dat de heer Tydleman heeft toe gegeven, dat het historisch betoog dei- Regeering j.l. Woensdag juist was en de aard van het Kabinet naar waarheid was get eekend. Wat de Christelijke beginselen aangaat, deze kan men noch dood debateeren noch op eenige andere wij ze doodmaken. Onjuist is dat het R.-K. element door dit Kabinet op den achtergrond is geschoven. De heerlijke warmte van gisteren was weliswaar 's nachts -verdwenen, maar mevrouw Kondelik voelde de Novemberkoude niet. Het bewustzijn dier betee- kenis van den dag van heden deed haar bloed sneller stroomen en een aangename opwinding maakte zich van haar meester. In het donker greep zij haar huis japon, stapte in haar muilen en liep zaöht over den drempel van de zijkamer, waar Josefine sliep. Vandaag voor het laatst! Nooit meer zal zij met haar ouders samen wonen! De lippen der liefheb bende moeder begonnen te trillen en die vroolijke stemming veranderde plotseling in smartelijke ont roering. Ze was hier gekomen met het plan Josefine te wek ken, maar zij deed het niet. Het kind moest flink uitslapen, voor het laatst onder het ouderlijk dak. Op de teenen sloop de moeder naar het bed om haar kind te beschouwen. Tijdens de weinige stappen die zij daarvaar moest doen, trok Josefine's heele levens loop haar geest voorbij, van het oogenblik dat haar eerste zwakke kreetjes geklonken hadden. Hoe het dierbare kind de eerste tandjes kreeg en ziek was van het kiezen krijgen; hoe ernstig zij haar eerste pop wiegde; hoe deftig zij voor het eerst naar school ging, haar sehooltasch trots aan den arm; hoe zij na ver loop van jaren in haar wit jurkje haar eerste commu nie deed; hoe zij in haar eerste lange japon naar de dansles ging en toen zag zij Wejwara naast haar kind en van dat oogenblik tot heden verliep alles pijl snel. Zacht sloop zij nader, toen een stemmetje fluis terde Bent u het, mama? Slaap je niet,'kind? vroeg' de moeder. O, al zoo lang niet. Josefine zat in bed1 overeind en hield onder de de kens haar opgetrokken knieën met haar handen om spannen. Waarom slaap je- niet Ik wilde je niet wakker maken, ik wilde alleen maar naai- je zien, dochtertje. Vandaag liadt je flink moeten uitslapen, dan was je 'a avonds niet zoo vermoeid. Aan do formuleering der Christelijke rechtsbeginse len, welke trouwens van verleden ja aar is, heeft nie mand van Katholieke zijdie zich gestooten. Het zich bewegen in de neutrale zin der Christelijke rechtsbeginselen is volstrekt nog niet een loslaten der Christelijke beginselen. De minister zal op dit punt niet verder ing-aan, daar hem bij de discussie gebleken is, dat men niet zijn best- doet om te begrijpen. De taak der rechterzijde meent de minister duidelijk uiteengezet te hebben. In de eerste plaats heeft de Regeering te zorgen voor de gezonde ontwikkeling van eigen beginselen; inde tweede plaats het vormen van een kern om de sociale wetten tot stand te brengen; in de derde plaats het vinden van de middelen daartoe en in de vierde plaats het kiesrecht op beteren grondslag. Wil de linkerzijde daaraan nu niet medewerken, dan moet zij dat we ten. De minister had gedacht, dat de soc. dem. met de Unie-Liberalen zouden samengaan, maar de heer Troelstra heeft den heer Borgesius danig de les gele- n. Er is dus geen eenheid wat aangaat de linkerzijde. Zij bijten en eten elkaar op. De heer Borgesius verweet aan spreker, dat hij van het Kiesreehtvraagstuk een kapstok maakte en noem de hem brutaal en allerbrutaalst. De minister maakt zich daarover niet boos. Wat de kiesreehtherziening op zich zelf aangaat, het vorige Kabinet wilde de grondslagen van het kies recht wegnemen; deze Regeering wil de grondslagen voorbereiden, maar niet wegnemen. Deze Regeering wil de sociale verzekeringen tot stand brengen en de Grondwetsherziening voorberei den. Zij wil volstrekt de Grondwetsherziening niet op de lange baan schuiven. Aan de sociale wetten moet voorshands nog de prio- iteit worden gegeven, maar het is staatsmansbeleid zich niet te binden, tegenover onvoorziene omstandig heden. Over de droogmaking- van de Zuiderzee zal de mi nister van Waterstaat bij Hoofdstuk IX spreken. In ernstige overweging wil dei Regeering nemen het denkbeeld om eene commissie te benoemen tot het on derzoeken van ambtenaarstoestanden. Eveneens om weer over te gaan tot de periodiek© tractementsverhoo- gingen. 's Ministers opmerkingen over de gemeentennanca.- ën waren objectief en noch aan het adres van de soc.- dem. of van de vrijz.-dem. Terwijl het wetsontwerp voor verruiming der uit- keeringen aan de gemeenten op behandeling wacht, kan de minister geen voorstel doen om aan de een of andere gemeente een hoogere uitkeering te geven. Unaniem heeft de Staatscommissie verworpen het denkbeeld om de uitgaven der gemeenten voor onder wijs, armenzorg en politie voor Rijksrekening te ne men. Tenslotte het recht der Regeering om al of niet in lichtingen aan de Kamer te geven. Wanneer de zaak normaal loopt is er geen besluit van de Kamer noo dig'. Ook om inlichtingen omtrent ambtsvoorgangers moet men het der Regeering niet te moelijk maken. Dat is een quaestie van regeeringsbeleid. De Regee ring meent dat zij haar plicht heeft gedaan en daarin niet is te kort geschoten. 'De minister van Financiën beantwoordde nog de bij repliek gemaakte opmerkingen omtrent den financiee- len toestand des lands en zijn financieel beleid. Spr. houdt vol, dat met de verhooging der belastin gen niet gewacht kan worden op de uitkomsten van 1909 en 1910. Het algemeen debat wordt gesloten en Hoofdstuk I, Huis der Koningin, wordt aangenomen. Ik kon niet, mama. Ik ben- wakker geworden alsof iemand mij had geroepen. Ik ook, kind, zie je, zoo zijn wij vrouwen, wij sla pen zoo licht. Papa snurkt nog lekker en Wejwara zeker ook In plaats van te antwoorden gleed Josefine het bed uit, sloeg haar armen om den hals harer moeder en fluisterde Ik wou, mama, dat het al vandaag over acht da gen was. Die tijd zal ook wel voorbijgaan, kindje, en je zult zelf niet weten hoe snel. En nu je toch op bent, kleed je vlug aan en help mij het ontbijt klaar maken. Kaatje was al in de keuken bezig en het duurde niet lang of men hooide het huiselijke geknars van de koffiemolen. Tegen acht uur kroop mijnheer Kondelik uit de veeren. Hij had honger en ging nog voor hij zich had geschoren, aan de ontbijttafel zitten. Het werd reeds lichter, en mevrouw Kondelik zei tot haar man: Zie je, mannie, hoe goed het is de bruiloft in den4nidldiag te vieren? Men is dan behoorlijk uitge slapen en kan alles flink in oude maken. Ik verbaas mij dan ook telkens dat er menschen zijn, die lust hebben voor dit doel om zes uur 's mor gens op te staan. Dan was ik liever niet getrouwd. Hond je bedaard, mannie, dan hadt je het ook gedaan. Maar zoo is het veel beter. En zeg, heb je in de Reseda den tijd precies opgegeven? Ik heb gezegd dat de huwelijksvoltrekking om vier uur zal plaats hebben. Ja dan gaan wij naar de kerk. Maar hot di ner moet tegen vijf uur beginnen. Ze weten er alles van, Betty, zei de meester drif- tig. Mevrouw Kondelik, die voor niets ter wereld van daag onaangenaamheden wilde hebben, sprak kal meerend Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1