DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 285 Honderd en elfden Jaargang, 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behnlve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor ikmaar f 0,80? franco door het geheele Rijk f 1, P* jnderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10» Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan dt N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0. MAANDAG 6 DECEMBER. 9de Volkstelling- Uit Hof- en Hoofdstad. BINNENLAND. IFeSeSoettuffisaisier S. Overtreding van de voorschriften betref fende de volkstelling w^rdt krachtens art. 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad No. 64) gestraft met hechtenis van ten hoog ste veertien dagen ot geldboete van ten hoogste honderd gulden Op verzoek der Regeerieg nocdigen Bur gemeester en Wethouders allrn 'met aan drang uit door nauwkeurige on volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. blood COURANT. .1 j. r-— tm (Wet van 22 April 1879, Staatsblad no. 03). (Koninklijk besluit van 16 April 1909, Staatsblad no. 109). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAR brengen ter algemeen© kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 9de ALGEMEENE TIEN JAAR- LTJKSdlIE VOLKSTELLING. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen, die te middernacht tusschen 31 December 1909 en 1 Januari 1910 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die1, zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te, hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, welke tus schen 26 December 1909 en 1 Januari 1910 zullen wor den ronclbezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen wor den teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld: ecne GELE KAART voor een man (of jongen) niet in gestichten of instellingen; eene WITTE KAART voor eene vrouw (of meisje) niet in gestichten of instellingen; eene BLAUWE KAART voor een man (of jongen) in. gestichten of instellingen; eene GRIJZE KAART voor eene vrouw (of meisje) in gestichten of instellingen. Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig is ingevuld worden eene ORANJE KAART voor een tijdelijk aanwezi gen man (of jongen) of eene ROSE KAART voor eene tijdelijk aanwezi ge vrouw (of meisje). Het hoofd van ieder gezin, elke afzonderlijk levende persoon of de bestuurder van iedere instelling, ge bouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden be zorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel gele, witte, blauwe, grijze, oranje en rose kaarten, er in de woning noodig zijn. De nauwkeurige, door de volkstelling te verkrijgen kennis der .bevolking is eene zaak van algemeen be lang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeu righeid en volledigheid worden beantwoord. Alkmaar, 4 December 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING. De Secretaris, DONATIE ALKMAAR, 0 December. Het belangrijkste feit van de afgeloopen week is wel, dat in Engeland, waar de bakermat van het parle mentarisme heeft gestaan, de teerling geworpen en de strijd tusschen de beide parlementaire huizen ont brand is. In den nacht op Woensdag heeft liet IIoo- gerhuis met 350 tegen 75 stemmen de motie aangeno men van lord Lansdowne, waarin wordt gezegd, dat het Huis de begrooting van minister Lloyd George bij de debatten, socialistisch, revolution nair onwettig etc. geheeten niet kan goedkeuren, voordat liet volk er uitspraak over gedaan heeft. Het Lagerhuis heeft hierop twee dagen later reeds het antwoord gegeven. De minister-president Asquith verdedigde in een ste vige rede een motie, waarin de handelwijze van de lords een schending van de g-rondwet wordt genoemd en een aanmatiging van de rechten van het Lager huis; deze motie werd met 349 tegen 134 stemmen aangenomen. Den volgenden dag 3 December werd het parlement verdaagd. De oorlog is dus door het Iloogerhuis verklaard en door het Lagerhuis aan genomen. Met het oog op het Kerstfeest, dat in En- gelang van nog meer beteeke-nis is dan bij ons het St. Nikolaas, is de strijd nog' eenige weken uitg-esteld. Intusschen wordt er reeds betoogd. Zaterdagmiddag heeft er een groote tegen het Iloogerhuis gerichte Volksbetooging op liet Trafalgarplein plaats gehad. De meeting was wel druk bezocht, maar er heersclite niet. overmatig veel geestdrift. De meeste levendigheid werd nog- veroorzaakt door stemrechtvrouwen, die trachtten de bijeenkomst in de war te sturen, doch het lukte haar niet do orde te verstoren. De betooging bleef zoo ordelijk mogelijk, zoodat de politie niet be hoefde op. te treden. Aan de Nelson-zuil, welker treden dienst deden als spreketstribunes waren verschillende banieren beves- tigd waarop men las: „Weg met de lords! Het land 1 voor het volkBelasting op liet land beteekent werk j voor het volk!" Ook een Kalebas werd vertoond met j een pairskroon en het opschrift: „de eerst geborene." Uitdrukkelijk deden de sprekers uitkomen dat het thans ging tusschen lords, liberalen of socialisten, 1 niet om vrijhandel of protectie. Het volk kon later doen wat het wilde, dc rijken belasting laten betalen of de armen, het kon oorlogsschepen bouwen of niet, 1 maar het moest zelf beslissen en behoefde niet eerst aan mama te vragen of het dit of dat doen mocht. Af en toe werd er door de menigte een of andere kreet geslaakt en die klonk niet vriendelijk voor de lords. De volgende motie werd aangenomen: „Deze meeting van burgers van Londen protesteert luide tegen de verwerping van de begrooting' en ver oordeelt deze handeling als een onloochenbare schen ding van de grondwet, als een voorbedachte verkrach ting- van de rechten van het Lagerhuis en als een ernstig dreigement voor de met moeite bevochten vrij heden van het volk. De bijeenkomst is voorts van rnee- ning, dat deze vrijheden slechts door algeheel© ophef fing' van het vetorecht, zooals het thans door het erfe lijke Iloogerhuis wordt uitgeoefend, kunnen worden gehandhaafd," De menigte ging daarna uiteen. Zij was heel kalm leden in rok voor de vensters stonden en zich vroolijk en zelfs voor de conservatieve club gebouw, waar de maakten over de betooging kwam het niet tot ernstige feiten. Voor de vensters vgn liet Junior Liberale club gebouw sprak een lid de betoogers toe, en noodigde hen uit zooveel mogelijk urbeidersvertogenwoordigers naar liet parlement te zenden: „Gesproken is er nu genoeg. Thans getoond, wat ge in het belang der zaak kunt doen. De hoofdzaak is, voor den rechten man te stemmen en -thans kalm naar liuis te gaan." Men weet dat de arbeiderspartij met eigen Candida- ten uitkomt. Dat kan gunstig worden voor de lords, immers er zijn herstemmingen in Engeland en hoe meer Candida ten er zijn, hoe liever het hun moet zijn. Officieel is gemeld, dat de parlements-ontbinding is vastgesteld op 8 Januari; de nieuwe verkiezingen be ginnen 13 Januari 1910. In Duitschland is Dinsdag na een tijdperk van rust van meer dan 4 maanden de parlementaire periode geopend met een troonrede, welke zeer mat en zeer weinig zeggend was. Alleen in de passage over het bui tenland klonk een warmere toon. Over de binnenland- sohe politiek, over den strijd -denzelfden die thans feitelijk in Engeland gevoerd wordt tusschen con servatisme en democratie werd geen woord gezegd. De rijksdag heeft evenwel gezorgd, dat het Duitsche volk aan dien strijd werd herinnerd. De anders nogal vlug- van stapel 1 oopende verkiezing van president en vice- presidenten heeft thans tot moeielijkheden geleid. De liberalen hebben geweigerd langer met de conservatie ven en de clericalen samen te werken. Aan het conser- vatief-liberale blok is dus voorgoed een einde geko men, dank zij de financieele hervorming. Evenals de Duitsch© rijkskanselier is thans ook de Italiaansche minister-president Giolitti gevallen, om dat het parlement van het ontwerp der financieele her vorming niet wilde weten. liet kabinet is Donderdag afgetreden, omdat de afdeelingen der Kamer rappor teurs benoemden die tegen het ontwerp gekant waren, waardoor de Kamer dus te leemten gaf, dat zij in de regeering g-ecn vertrouwen meer stelde. Eigenlijk geldt het alweer de zelfde kwestie als in Engeland en Duitschland: de kwestie, of het grootste deel van de lasten van den staat moet worden gelegd op de schou ders van de groote massa van het volk, dan wel op de weinige groot-bezittere. Het vermoeden wordt uitge- sproken dat de Kamer en de heer Giolitti elkaar nog w-, eens zullen terugzien. It d° Belgische Kamer is de legerwet aangenomen, waarbij plaatsvervanging en loterij zijn afgeschaft en die diensttijd eenigszins verkort wordt. Slechts één zoon uit elk gezin behoeft dienst te doen. Vroeger was een eenige zoon uit een behoeftige familie vrij. Thans is bepaald dat dit alleen het geval is wanneer liij onmisbaar voor zijn familie is. Voorts wordt de vrijstelling van geestelijken in wat ruimer zin opgevat. Tenslotte vermelden we de in Amerika genomen maatregelen tot het uitzenden van een vloot naar Ni caragua, dat men in Spanje orders heeft verzonden om alle reservisten van Melilla, Marokko, af te dan ken en dat er oneenigheid is uitgebroken tusschen Turkije en i erzië, in verband met een botsing tus schen Turksche ongeregelde troepen en Perzen in de Turksch-Perzische grenszone. Turkije weigert zijn troepen terug te trekken van liet betwiste grondgebied aan de Perzische grens. Het was voor de departementsambtenaren hier, al dus dc Haagsche medewerker van de Nijm. Ct„ een onaangename verrassing dezer dagen te moeten ver nemen dat er in den ministerraad besloten was jaar- lijksche volkstelling buiten te sluiten. En dat er in onze ambtenaarskringen, waar 't verloop der hun-in- uitzicht gestelde periodieke tractementsregeling al heel wat misnoegen en ontstemming had opgewekt, eveneens over bedoelde regeeringsbeslissing heel wat gemopper is vernomen, laat zich verstaan. Want nu gaat aan de ambtenaren uit die ministerieele bureaux, voor wie de werkzaamheden, welke zij voor de volks telling verrichten, een niet onaardig buitenkansje op leverde, den neus voorbij. Terwijl zich bij vorige gele genheden nimmer een bezwaar deed gelden. Naar ik hoorde zou liet de verbazing van mr. Th. Heemskerk hebben gaandie gemaakt, dat de ambtenaren van zijp departement, die anders direct klaar staan met bezwa ren, wanneer de chefs bij bijzondere drukte vau werk zaamheden avonddienst van hen verlangen, zich nu voor het avondwerk dier volkstelling zelfs niet voor een avond, ja zelfs voor ze-er geruimem tijd wilden verbin den zonder ©enig- bezwaar te opperen. Hoewel de hoeren voor het grootste deel zelf oorzaak zijn, dat zij zoo in-de-kijkert zijn geloopen, zijn zij met dat besluit toch wel wat straf aangepakt. Vooral nu er over die lotsverbetering tusschen Regeering en Kamer zooiets van een raket-spel gaande is! Eu de gemeente Amsterdam is dan eindelijk verlost van het terrein van de oude Beurs, zegt de Anister- damsche briefschrijver van de Prov. Gron. Ct. Jaren lang' heeft dat braak -en renteloos gelegen, tot ergernis van velen en tot verbazing van eiken vreemdeling, rot een ondernemend lid van den „ge-drukten midden stand" een stuk er van voor korten tijd huurde om- er een noodwinkel op te bouwen voor den tijd, dien hij noodig had om in dc plaats Van zijn ouden winkel „de Bijenkorf" op den Nieuwendijk een reusachtig maga zijn te doen verrijzen. In een minimum van tijd werd dat hulpgebouw in elkaar getimmerd -en de tijdelijke „Bijenkorf" had zooveel aanloop, dat- de eigenaar tot de overtuiging kwam, dat het jammer zou wezen in dien hij-daar niet bleef. Hij nam toen -een kloek be sluit en, ofschoon hij den bouw van zijn nieuwen win kel op den Nieuwendijk al had uitbesteed, deed hij eten bod voor het oude Beursterrein, zoo royaal en flink, dat ons gemeentebestuur nieit geaarzeld heeft het aan te nemen. Nu 825.000 is dan ook geen peulschilletje en zeer aannemelijk, al is het bedrag dan ook niet zoo g'root, dat aan alle verwachtingen kan worden beant woord en in geen geval het renteverlies ove-r de jaren van braakliggen is gedekt. De raad heeft er gelukkig ook zoo over gedacht, in geheime zitting heeft hij reeds zijn instemming- -er mede betuigd -en binnenkort kunnen we de. voordracht tot verkoop verwachten, die, natuurlijk, zonder verdere discussie zal worden goed gekeurd. Wat nu de eigenaar van „de Bijenkorf" zal beginnen met zijn uitgestrekt terrein aan den Nieu wendijk is mij niet bekend, vermoedelijk hoopt hij er spoedig een kooper of verschillende koopers voor te vinden, doch ik begrijp, dat hij met den bouw van zijn magazijn op liet oude Beursterrein niet lang zal wach ten, maar zoo gauw mogelijk zich er op zal vestigen. Van groot belang voor de stad is li-et echter, dat h-et gebouw, dat hij zal doen verrijzen, beantwoordt aan de eisehen van goede architectuur en in harmonie zal zijn met de omgeving. Wie zal daarvoor waken? Laten we hopen, dat het bemoeizieke „Architecture et Amici- tia" zich nu eens ook daarover zal laten hooren, dat „Bouwkunst" mede -er een woordje over zal zeggen en dat de eigenaar van „de Bijenkorf" zal zorg dragen, dat niet de eerste de beste beunhaas met den bo-uw wordt belast. Ik hoop alleen, dat hij den heer Berlage er maar buiten laat. Anders dreigt ons de kans, dat we oen pendant krijgen van de nieuwe Beurs, dat model van een sigarenfabriek of eavallerie-kazerne GEMENGD NIEUWS. DE OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Vrijdag is te Bussum door de Groniugsche politie gearresteerd de heer H. Dieters Jzn., vroeger lid van Gedeputeerde Staten dier provincie. Op vordering van den officier vaii justitie had de rechtbank last tot gevangenneming gegeven en Woensdag begaven de inspecteur van politie, de heer Mulder, en rechercheur Slag zich naar Bussum. Ze kwamen daar aan en vernamen, dat in de nabij heid van Busssum doer een stiefdochter van den heer Dieters een kleine vil-le was gehuurd, die door den heer D. en echtgenoot© zou worden betrokken. Toen zij zich bij genoemde villa aanmeldden, ver namen de politiemannen, dat de heer D. naar Am sterdam was vertrokken. Ze begaven zich met den eerstvolgenden trein derwaarts, doch al hun zoeken was vruchteloos, ze vonden den heer D. niet. Ze gingen nu naar Bussum terug, omdat ze wel wisten, dat de lieer D. daar zou terugkomen. En werkelijk kwam de heer Die tere met echtgenoote uit Amsterdam in Bussum terug. I oen beiden zich van liet- station naar meergenoemd villaatje wilden begeven, werd de heer D. door den in specteur aangehouden en hem een kort onderhoud ver zocht. De heer Diet-ers ging met beide politiemannen weer het station binnen, waar hem door den inspecteur werd medegedeeld, dat hij last had hem onmiddellijk in hechtenis te nemen. Literlijk kalm hoorde de heer D. déze mededeeling aan en vroeg verlof zijn vrouw mot de zaak op de hoogte te stellen. Het onderhoud, dat man en vrouw hadden, was hart verscheurend. Zij wrong wanhopig' de handen en vroeg' maar steeds aan haar man: „'Waarom heb je mij toch niet beter met je zaken op de hoogte gehouden?" Hij daarente gen wist vrij wel z'n kalmte te bewaren. De politiemannen namen met hun arrestant den eersten trein, die hen naar Groningen zou brengen, nadat aan het station nog' een tragische scène tus schen den heer D. en zijn vrouw was voorgevallen. Met den trein van 5.12 kwam de gearresteerde daar aan. Aan het station werd hij opgewacht door den commissaris van politie, den heer Van Rosmalen, die daar met een gesloten rijtuig aanwezig was. Met dit rijtuig werd Je heer D. naar het huis van Bewaring overgebracht, waar de vereischte stukken werden ge- teekend. Zaterdag had naar het N. v. h. N. meldt, in het ge rechtsgebouw de instructie van den heer Dieters plaats. Hij droeg nog het ridderkruis van de Oranje- Nassau-Orde. EEN WOLF LOSGEBROKEN. De inspecteur van politie Lokerse te Bloemendaal heeft onlangs een wolf gekocht, om door kruising een politiehondenras te verkrijgen. Groote schrik lieerscht thans in de gemeente door het ontsnappen van het gevaarlijke dier. EEN WINDHOOS. Nabij Hillegom werden Zaterdagmorgen in de vroegte een zestal arbeiders door een windhoos opge nomen en in een vrij diepe sloot g'eworpen. EEN REDDING. Een kranig stukje reddingswerk werd te Lemmer gistermorgen door de vissehers uitgevoerd. Het tjalk schip „Maria," schipper Bakker van Zuidwolde, sloeg door het slechte wem- tusschen Urk -en Lemmer lig gende. achter hare ankers weg en trachtte nu onder hevigen storm voor een wrakkig nood-zeiltje de Lem- sterhaven nog te bereiken. De geheele plaats in -span ning. Ieder vakman zag onmiddellijk het gevaar in voor het ankerlooze schip om bij zulke hooge zee en ontredderde zeilage de haven aan te doen of om het vrij te houden van de zoo gevrecsden lagerwal. De schipper begreep zijn toestand- ook en lieesch de nood vlag. Onmiddellijk togen een paar honderd vissehers met trossen en vletten voorzien op de havendammen uit om te trachten, wanneer het binnenloopen der haven mislukte, verbinding met het in nood verke-erende schip te krijgen. Wat men algemeen verwachtte, ge beurde. Voor de haven gekomen bleek de zeilage ge heel onvoldoende om aan het -schip de noodige- voort stuwing te geven en de haven binnen te loopen; het dreef nu dwartsweg naar den nog' een 600 M. ver ver wijderden lagerwal. Toch gelukte liet den vissehers de trossen -aan het schip te bevestigen en na een paar uren van groote in spanning van de vissehers en niet minder groote spanning der toeschouwers-, kreeg men het schip en de opvarenden (er waren 10 kinderen aanboord) in behouden haven. Gaat m-en -even na, dat de stortzeeën aanhoudend de havendammen onzichtbaar maakten, dat soms een zoom wit schuim alleen nog de strekking der dammen aanwees, dat de redders bijna voortdurend tot aan het middel te water stonden, dan begrijpt men misschien eenigszins den omvang, het gevaarlijke en moeilijke van dit. reddingswerk en tevens de omstandigheden waaronder het werd verricht. Voor de zoovee-l-ste maal voelde men nu ook weer de behoefte om de pieren van onze zoo druk bezochte haven van behoorlijk remming'- werk te voorzien en tevens reddingsmateriaal be schikbaar te hebben, hetgeen, ook weer in dit geval, door particulieren moest worden verstrekt. INBRAAK. Zaterdagnacht is er ingebroken, in de Tiendstraat te Rotterdam, waarin is gevestigd de Schiedamsche Voorschotbank van J. P. van der Helm. De daders zijn door een dakraam binnengekomen. Van daar klommen zij naar een plat, braken een koekoek open en kwamen in het benedenhuis. Twee daar geplaatste brandkasten lieten zij onaangeroerd, maar uit een uit stalkast is een groot aantal gouden en zilveren voor werpen gestolen. Bij bet gestolene zijn verscheidene dameshorloges. De houder van de voorschotbank is tegen inbraak verzekerd. De dieven zijn langs denzelf den weg' die zij kwamen, vertrokken. Tevens is -er Zaterdagnacht te Rotterdam ingebro ken in de R. K. kerk in de Leeuwenstraat. Gebleken is dat er in de kerk een belangrijke diefstal was ge pleegd. Eenige zilveren beelden, voorstellende Petrus, Paules en anderen, een zilveren plaat, een voorstelling- van het avondmaal gevende, enz., te zamen elf stuks, waaronder beelden van een kwart meter hoogte, wa ren verdwenen van liet altaar en van andere plaatsen in de kerk. De daders lieten zich vermoedelijk inslui ten en ontkwamen over het dak met behulp van een ladder, in de sacristie, gevonden. Zij zijn tot nog toe onbekend. Gistermorgen hebben rechercheurs het ges-tolene op een van de daken in de buurt teruggevonden. De beel den, enz. waren gewikkeld in een jas, waarschijnlijk aan een van de daders toebehoorende. Ook is in de kerk een offerblok opengebroken. DE STORM. AI zijn de oevers van den Schinkel, die door den Amstelveenscheweg' te Amsterdam begrensd worden, laag te noemen, toch komt het niet vaak voor dat het riviertje zoo geducht de perken overschrijdt als Zater dag het geval geweest is. Door de woedende stormen uit het Zuiden opgezweept, werd, het water met zulk een kracht over de lage weilanden gejaagd, dat van de

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1