STADSNIEUWS. Uit Nieuwe Niedo p. cellulaire gevangenis tot zoover liet oog reikte aan gene zijde van den Amstelveenscheweg alles blank stond. De roei- en zeilvaartuigen van de talrijke ver huurders sloegen los, kelders liepen vol en ook de veen derijen nabij Amstelveen liepen onder, zoodat de Koe nemolen zijn werk moest staken. Gelukkig is het water Zondag aanmerkelijk teruggeloopen. Wel zijn de wei landen nog zeer drassig en met uitgestrekte plassen overdekt. Te Avenhorn is het water van de ringvaart zoo hoog opgeloopen door don storm, dat het in verschei dene huizen is binnengedrongen. Onder Sloten is een gedeelte van den Riekerpol- der onder water geloopen; bij verschillende Veehouders is het water in de woningen en stallen doorgedrongen. Door den storm zag men Vrijdag geen stoom- of zeilschip op de Zuiderzee; alleen de veerbooten tus- schen Enkhuizen en Stavoren bleven doorvaren, of schoon de overtocht zeer werd vertraagd. Zaterdag morgen kwam een veerboot t© Enkhuizen een uur over den tijd aan; de reis had dus eens zoo lang- geduurd als gewoonlijk. In Friesland zijn verschillende polders onder ge loopen. Bij Oudega drong het water in huizen en boerderijen; 't vee moest van den stal gehaald en in veiligheid gebracht worden. De bewoners van Heerenveen en omstreken heb ben van Vrijdag- op Zaterdagnacht bange uren door gebracht omdat een verschrikkelijk onweer met hevigo windvlagen woedde. Daarbij komt dat het water do landerijen overstroomt. De rietsnijder P. Laan te Nessergouwe is Vrij dagavond omgeslagen met zijn schuit in „Het Veld" en verdronken. Hij was ongehuwd. De hevige wind was oorzaak van het ongeval. Reuter seint ons uit Wilhelmshafen d.d. -1 Decem ber: Door een storm, die- het karakter van een orkaan had, verkeerde de Nederlandsclie tjalk Ora et labora in groot gevaar. Vier personen zijn verdronken, boven dien verdronken twee personen van een andere tjalk en bij reddingspogingen nog een man van een red dingboot. Vrijdagmorgen heeft de storm in de nabijheid van Leeuwarden een slachtoffer geëiseht. De melkvaarder A. Visser, uit Hempens, keerde tus- schen 10 en 11 uur van de zuivelfabriek op de Waeze naar huis terug'. In de Nieuwe Greuns, voorbij de Eroskepolle, moest zijn zoontje leege emmer® naar een paar boeren aldaar brengen. De vader liep in de lijn. Toen de jongen na eenige minuten terugkeerde, vond hij wel de onbeheerde schouw; de vader was ech ter verdwenen. Radeloos liep hij terug om hulp te halen. Toen hij met deze kwam ter plaatse waar hij de schouw had verlaten, vond men spoedig daarop den melkvaarder verdronken. Een rukwind schijnt hem van den wal te hebben gescheurd. Hij laat een vrouw met een zestal kinderen achter. DE DIEFSTALLEN TE EINDHOVEN. Donderdagochtend werd in de Gloeilampenfabriek „Volt" te Tilburg huiszoeking gedaan en een belang rijk document, bevattende berekeningen, staten en ta bellen, in origineel ontvreemd uit de fabriek van de firma Philips Co. te Eindhoven, door de rijkspolitie in beslag genomen. De getuigenverl 10oren in dezen uitgebreiden diefstal duren voort. Een belangrijke rol bij de verschillend© aanhoudingen en bij het in handen krijgen van de draden van het complot tegen de firma Philips Co. heeft de Amsterdamschie opd-politieman sedert particulier detectieve, Th. Peeters, gespeeld. BELANGRIJKE AANHOUDING. Door de marechaussee te Boxtel zijn gearresteerd Petrus van den Akker en Hendrikus Merkx, arbeiders te Sehijndel. Hun wordt ten laste gelegd, in den nacht van 23 op 24 October een aanzienlijk bedrag aan goud en papieren geld te Kerrendonk (Pruisen) te hebben gestolen ten nadeele van de weduwe Opge- north aldaar. Na den diefstal waren ze naar Neder land gevlucht. IN EEN MOERAS OMGEKOMEN. Te Lichtoert (N. Br.) is de heer Heijnen, rentenier, in de duisternis van het pad afgeraakt en in een moe ras terecht gekomen. Hij zonk zoover weg, dat hij er met geen mogelijk heid kon uitkomen. Toen men den ongelukkige vond, bleek hij door koude en ontbering omgekomen te zijn. ACCIJNS OP HET GEDISTILLEERD. In de „Staatscourant" van Zaterdag brengt de Mi nister van Financiën ter kennis van belanghebbenden, dat de wet van 4 December 1909, waarbij de accijns op het gedistilleerd wordt verhoogd van 63 op 90 per hectoliter van 50 percent, op 10 dezer zal worden afgekondigd (Staatsblad No. 375) en misschien krach tens art. 8 op denzelfden dag in werking zal treden. Dientengevolge is ieder, die bij den aanvang van den lOden December 1909 meer dan 25 liter gedistil leerd voor zich zeiven of voor een ander in voorraad heeft, verplicht daarvan op dien dag of op den vol genden dag schriftelijk aangifte te doen ten kantore van den ontvanger der accijnzen. Ieder die op of na 10 December 1909 gedistilleerd inslaat, hetwelk vóór dien dag hier te lande is ver- zónden, moet uiterlijk op den eerstvolgenden werkdag gelijke aangifte doen. De kiervoren bedoelde aangiften moeten ondertee kend zijn, en behalve de vermelding van naam en woonplaats van den aangever en van de hoeveelheid, soort en sterkte van al het gedistilleerd, eene nauw keurige aanwijzing' inhouden van de plaats waar het gedistilleerd in voorraad was of ingeslagen is. Het nalaten eener aangifte of het doen eener onjuiste of onvolledige aangifte is strafbaar. De ambtenaren der accijnzen zijn bevoegd om bin nen 14 dagen na het. in werking treden der wet ook de panden, die overigens niet aan hun toezicht zijn onder-worpen, met inachtneming van den voorgeschre ven vorm, tegen den wil der bewoners of gebruikers binnen te treden en een onderzoek te doen naar do aanwezigheid van gedistilleerd. Alle gedistilleerd, dat binnen dien tijd wordt aange troffen, wordt, indien niet het tegendeel aannemelijk wordt gemaakt, geacht reeds bij het in werking treden der wet terzelfde plaatse aanwezig te zijn geweest. Al het vorenstaande betreft niet het gedistilleerd, dat in voorraad is, of ingeslagen wordt in de entre pots en in de panden, waaraan het genot van door loopend crediet voor den accijns is verbonden. Verdere inlichtingen kunnen worden verkregen bij de ontvangers en andere ambtenaren der accijnzen. SPOEDIG BEKEERD. Een geschiedenis, zooals zich voor eenige weken met oen onderwijzeres uit Den Haag in een Drentsch dorp afspeelde, is ook te Denekamp gebeurd. Een zekere juffr. H. uit Amsterdam was benoemd tot onderwijzeres te Noord-Deurflingen en zou 1 Dec. in functie treden. Vergezeld van moeder arriveerde ze daar Dinsdagmiddag bij regenachtig weder. Eenige geslijkte plekken op de straten deden haar reeds schrikken. Een tochtje in den namiddag naar het op een half urn- afstand gelegen N.-D., door een gedeelte lijk zeer slijkorigen zandweg, sloeg dermate in, dat de juffrouw, op uitdrukkelijken wil van haar moeder, nog dien eigen avond voor die betrekking bedankte. Zoo spoedig mogelijk keerde het verblufte en veront waardigde tweetal naar Amsterdam terug. WEDSTRIJD DILETTANTEN TOONEELVEREENIGING. De secretaris van den Provincialen Bond van Dil. Tooneelvereenigingen in Noord Holland verzoekt ons te willen melden, dat niet is bekroond mej. A. Kuiper, maar de vertolkster van de rol Elsje, in ,,'t Scheepje", opgevoerd door de vereeniging „Eensgezindheid" te Hoorn, en dit was mej. De Rooij-van Ree, terwijl 't programma vermeldde mej. A, Kuiper. Vandaar deze onaangename vergissing. UIT BEEMSTER. De heer J. Edel Kz. is door den Raad tot wethouder gekozen. UIT BROEK OP LAN GEN DIJK. Zaterdagmiddag had schipper Waal (veerdienst van Oudkarspel op Alkmaar) het ongeluk, om met zijn snebbeschuit tegen de brug van Van der Molen aan te varen, waardoor zijn vaartuig zonk. Een groote schade voor de man, daar hij van wege het St. Nico- laasfeest eene extra groote vracht had. Door Schuitemaker de Wit werd de boot Zondag morgen weer op het droge gebracht. Vrijdag vergaderde de Raad. Voorzitter was do keer Visser, leco-burgemeester. Afwezig d® keer r, d. Stok. De voorzitter acht het in agn openingswoerd en plicht om aan den afgetreden burgemeester een eere- saiuut te brengen. (Wat io stemming vindt) Verder roept spreker de medewerking in van raadsleden, wet houders, gemeente-secretaris,'ontvanger, enz., ten slotte m®t de beate wenschen voor N.-Niedorp de vergadering openende. De heer Kuilman segt, zich zooeven te hebben aan gesloten fcij het brengen van 'n ecre-saluut, den hser v. d. Stok waardeerende ais burgemeester, voornamelijk om zijne bemoeiingen voor pensioen gemeente-ambte naren en financiën Armvoogdij, doch 't heeft spreker gespsten, dat de heer v. d. Stok gedacht heeft aan eena coalitie in is heengegaan en die gedachte. Want er heeft géén coalitie bestaan. De voorzitter verzekert de aanwezigen, dat hg de absolute zekerheid heeft dat eene coalitie nsoit heeft bestaan en vindt't volkomen juist dat dit wordt gezegd. Verder wilde spreker ia de notulen zien afgenomen dat, sla de csmmiasie voor verlichting: eener buitenwijk faalt met de uitvoering van haren plicht, dit nooit kar drukken op B. en W. of op den rsad. Goedgevonden. Bg wijze vsm'proef zal de heer Kooi, telefoonkantoor houder, zich voor een jaar verbinden om de telegram men in de buitenwijken ook kosteloos te bestellen, evenals zulks reeds in de kom geschiedt en wel tegen eene jaarlijksehe vergoeding daarvoor van f 25. Aan den heer J. Kuilman wordt opdracht gegeven de stemmen, die de gemeente heeft, uit te brengen tot 't stemmen van een Hoofdingeland van de Sshsger en Niedorper koggen. Als tg dei ijk wethouder wordt de heer D. Kuilman benoemd. Goedgevonden wordt, aan der Raad van Hoogwoud op diens verzoik afschrift te zenden van een plan voor onderwijs in vrgs- en orde-oefeningen voer de tchorl aan de Lacgereis (gemeenschappelijk voor Hoog woud en N. Niederp). Eene kleine wgziging, die God. Staten voorstellen ten opzichte der verordening ep de hefÊDg van den Hoofdelgken omslag, wordt door den Raad overgeno men. Verder wordt besloten [in eene gemeenschappelijke vergadering met den Raad van Hoogwoud eene rege ling to treffen, geldig voor 1910, inzake de school aan de Langereis en de bestaande verordening dienaan gaande te niet te doen. De [Raad vsn Hotgwoud oordeelt, dat na het Koninklijk besluit van 5 Nov. j.l. het tusschen hem en den N.|Niedorper raad aan hangige geschil over de verordening, die de salarissen regelt, aan de Langereizer school is afgeloopen. D- raad van N. NDdorp stelt zich niet op dat standpunt. Rechtskundig advies zal over> deze zaak worden in gewonnen. De begrooting voor genoemde school over 1910 zal in de gecombineerde gemeenteraadsvergadering wor den behandeld. De Hoornsche gezondheidscommissie beveelt reini ging van eenen regenbak bij de Mosrbeekcr school a&c. Dit zal geschieden. Tot (choclopz. in 't arrond. Alkmaar is benoem! de heer van Hattum met ingang van 1 Dec. jl. Besloten wordt in de Meerbeek 3 lantaarns to ver strekken ter plaatsing op de bestaande lantaarnpal u. B. en W. zullen onderzo »k doen in hoeverre plaat sing van meerdere lantaarns noodig is sn ad sit s dienaangaande aan den raad uitbrengen. Tot volkstellars worden de hesren Pool, Fgnheer, Haringhuizen en Koelemeg benoemd onder hoofd leiding van den heer J, Kuilman. Na nog eenige bespreking over de te bouwen gas fabriek, waarover met 't Dagel. Pestuur van Wink-i nog nader z.l worden overlegd. Daarna volgt de rondvraag. De heer Wit kUagt over den slechten toestand van 't landpad naar de Langereis. B en W. sullen een onderzoek instellen. Hierna sluiting der openbare vergadering. WIJZIGING VERORDENING, REGE LENDE HET BEHEER VAN HET GE MEENTE-SLACHTHUIS EN DEN RANG, HET GETAL, DE BEZOLDIGING EN DE WIJZE VAN BENOEMING VAN IIET DAARAAN VERBONDEN PERSONEEL. B. ©n W. hebben aan den Raad overgelegd een schrijven d.d. 28 September 1.1. No. 38 van den direc teur van het gemeente-slachthuis, waarin, op de aan gevoerde gronden, wordt aangedrongen op eene wijzi ging der verordening, regelende het beheer van het gemeente-slachthuis en den rang, het getal, de bezol diging en de wijze van benoeming van het daaraan verbonden personeel (Gemeentebladen Ns. 239 en 264) Dit schrijven heeft bij ons, zeggen B. en W. in een bijlage aan den Raad, een punt van ernstige overwe ging uitgemaakt, waarvan het resultaat is, dat wij u wenschen voor te stellen, de commissie van bijstand ter zake gehoord, die verklaard heeft zich daarmede geheel te kunnen vereenigenn, aan het daarin gege ven advies een willig oor te leenen. Wordt daaraan voldaan, dan zou te dien aanzien, gelijk uit het advies blijkt, voor het jaar 1910 de post voor jaarwedden op de begrooting van het gemeente-slachthuis slechts men 100 behoeven te worden verhoogd. Slechts zouden wij, en ook hierin wordt, ons gevoe len door de commissie van bijstand gedeeld, nog, eene wijziging gebracht willen zien in de tijdstippen waar op de periodieke verhoogiugen voor den Directeur in treden. Zij stellen den Raad voor uit bedoelde verordening te schrappen artikel 5 en te Vervangen door een nieuw artikel van den volgenden inhoud: De jaarwedden van den directeur en van de in het vorig artikel onder ac genoemde ambtenaren wor den vastgesteld als volgt Van den directeur op 2000 met 3 driejaarlijksche vei'hoogingen van 200; Van den eersten en den tweeden opzichter-hulp keurmeester op 650 met 3 driejaarlijksche verhoogiu gen van 75; Van den machinist op 750 met 3 driejaarlijksche verhoogingen van 75. Van den klerk-boekhouder op 600 met 3 driejaar lijksche verhoogingen van 75. VOETBAL. Het was gisteren een stille voetbaldag voor Alk maar. Alleen Alcmaria Victrix II was in actie. Met 2 invallers trok dit elftal naar Haarlem, om daar den strijd aan te binden met H. V. V. I. Alhoewel Alc maria II gaarne wraak had genomen over de geleden nederlaag alhier tegen dezelfde vereeniging, mocht zij ook nu weer geen succes hebben. IT. V. V. won met 4—0. St. NIKOLAAS IN DE St. VINCENTIUS- VEREENIGIN G. Toen eenige leden van de St. Vincentius-vereeni- ging eenigen tijd geleden besloten ook voor de kinde ren van hunne leden een St. Nikolaasfeest te berei den, meenden zij dit niet te moeten doen door lijsten ter inteekening te zenden of te colporteeren, maar te kunnen vertrouwen op de medewerking die zij op het plaatsen van eenige advertenties van vele ingezetenen zouden mogen ondervinden. Dit vertrouwen werd volkomen bevredigd, want he denmorgen hadden die heeren druk werk in hun ge bouw aan het Luttik Oudorp om alles voor den waar- digen ontvangst van den goeden Sint, die daar om half zes verwacht wordt, in gereedheid te brengen. Jurkjes, wollen onderkleeren, mutsen en niet min der speelgoed, is reeds in die hoeveelheid voor de klei nen ontvangen, dat 70 a 80 arme kleinen er mee kun nen worden blij gemaakt. Bovendien kwam er van ochtend 50 pond speculaas. Het eigenaardige van het Sint Nikolaasfeest ligt in het geheimzinnige ook hier, waar de milde ge vers en geefsters onbekend zijn. Niet alleen de kleinen, maar ook ouderen zullen een versnapering hedenavond ontvangen, taai taai, chocolade of iets dergelijks. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Vergadering van den len December 19G9. Alle leden sgn togatmeordig, behalve de keer P. J. Boom, die kennis had gegeven verhinderd te zfjn. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering behandeld »n daarop de uitgegane stukken geleien bestaande in le. Esn missive aan den Minister van Financiën, strekkende om loodamga wgzigingen aan te brengen aan het bestaande nikkelen stuiverstuk, dat verwis sel ir g of verwarring met de kwartjes niet meer mog> lijk is, sulks in aansluiting met een adres van gelijke strekking deor de Kamer van Koophandel te Zutphen ingezonden. 2e. Een missive aan de Kamer van Koophandel te Zutphen, waarbg melding wordt ge maakt van het sub 1 genoemde adres. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde de ver- kiering van een secretaris wegens de aftreding volgens het reglement van dan tegenwoordigen sesretaris. Na stemming mat gesleten briefjes blgkt, dat Mr. J. Verdam met algemeene stemmen is herkozen als se cretaris, waarop deze verklaart de benoeming aan te nemcD. Voorts komen de ingekomen stukken in behandeling le Een adres van H. Moey c.s. alle kaashandelaars der zoogenaamde kleine kaasmarkt en enkele bewo ners der Lsngestraat, strekkende om die markt te verplaatsen naai de Zuidzijde van het Hof van den heer Dirken af in de richting Nieuwesloot en om het marktgeld voor hunne waren niet meer per stuk, maar per wagen of per meter te doen heffen. De heer Conijn aeht verplaatsing d r kleine kaas markt wel gewenseht. Nu de eierenmarkt uit de Langestraat verplaatst is, is het daar inderdaad voor markt niet zeer geschikt meer. Het Hof is ook wel eon geschikt terrein, hsawel het er nu reeds dikwijls zeer bezet is. De plaats, die adressanten aanwijzen, zou «tij echter niet zaer geschikt achten, omdat allicht de bewoners aldaar er dan overlaat van zul en hebben, («venals nu de bewoners van de Lzngestrsat. Da klachten beginnen dan opnieuw. Hg sou dan nog beter achten om voor die markt tan te wgsen het Hof van de Schspensteog af tot Diligentia onder de boomen. De heer Potgieser icht de plaats door adressanten aangegeven wei geschikt, maar voor de beekens'al- lei j 9», die daar tegenwoordig staar, meet dan een andere platts werden g#iecht. Hi] is omtrent hetgeen adressanten vragen gunstig te adviseren. De heer de Lange segt, dat de wagens ep de Nieuwesloot toch niet op de kleine steenen komen te staan en de winkeliers aldaar er dan ook niet zooveel last van zullen hebben als in de Langestraat het geval was. D.) heer Bosman stelt voor het vtrzoek der adres santen te ondersteunen en daarbij aan B. en W. over ta laten, hoe de plaatsing op het Hof wordt geregeld. De heer Ojnijn kan zich daarmede wel vereenigen, doch stalt voor er dan bg te voegen, dat bg de ver plaatsing zoodanige maatregelen werden genomen of bepalingen gemaakt, dat de bewoners vsn de Nieu wesloot er geen overlast v»a kunnen hebben. De vcoriitter kan zich hiermede vereenigen en brengt na Verdere discussie het voorstel van den heer Conijn in stemming, dat met algemeene stemmen aangenomen woidt. Omtrent de verandering van het marktgeld, die de adreseanten vragsn, za! de kamer zich referes- rsn aan het vroeger daarover gegeven advies. 2e. Een adres van de Kamer van Koophandel ts Dordrecht aan den minister van financiën, waarop de steun der Kimer wordt gevraagd. Het adres strekt tot intrekking van het ingediende wetsontwerp tot verhoeging der invoerrechten met 302, uitsluitend op dezeu grond, dat tal van handehfirma's reeds groote posten goederon hebben geplaatst te leveren in 1910, welke goederen door die firma's successivelgk, ook nog in 1910 worden ontvangen, terwgl noch bg den koop, noch bg den verkoop rekening gehouden kon worden met de bewuste verhooging. Bg de discussie wordt door esnige leden opgemerkt, dat welke gro iden er ook tegen de voorgestelde ver heuging zijn aan te toeren, in alle gevallen de door de Kamer te Dordrecht aangevoerde grond niet zou behoeven te leiden tot niet-aanneming van het wets- ontwsrp, daar het geopperde bezwaar deor latere in- working-tseding of door een of ander j overgangsmaat regel zou zgn op te heffen. Het adres wordt daarop voor kennisgeving aangenomen. De overige ingekomen stukken zullen worden rond gezonden. Na rondvraag wordt daarop do vergadering gesloten. LEZING Y. VORST. De openbare vergadering, uitgeschreven door é6 S. D. A P., welke hedenavond zou gehouden worden, gaat niet door, daar de spreker door plotselinge fa milieomstandigheden verhinderd is te komen. SINT NIKOLAAS. Wat waa liet een drukte vanmiddag aan den Voor- meer. Een geheimzinnige boodschap had vanmorgen het groote nieuws door de stad verspreid, dat Sinter klaas er zou aankomen, met de boot uit Spanje. En geen monarch in een groot slagschip kon met meer verlangen, en tegelijkertijd met meer eerbied verwacht worden dan de gebieder in de kinderwereld. Bij de vier honderd kleintjes stonden er hem hun opwachting te maken. Dat was de eerewacht. Maar daarachter be vonden zich verscheiden grooten en kleinen, die met niet minder pledzier wachtten. Eindelijk daar hoorde men een stoomfluit, zag' men de witte boot naderen, totdat zij aan den kant meerde. Luide hoeras stegen er op toen men den kin derheilige met zijn zwart Jan en met den schim mel op het dek zag staan. De loopplanken werden uit geworpen en daar kwam eerst de schimmel, gevolgd door den Sint en zijn knecht. Aan het gejuich scheen geen eindte te zullen komen. Gelukkig dat de Sint maar verder moest. Omstuwd door een dichte menigte, overal waar hij kwam opgewacht en hartelijk begroet, hield hij zijn triumftocht in de stad, zijn ommegang eindigend in Diligentia. Daar was het een herrie van belang geweest. De onderwijzers en onderwijzeressen waren druk in de weer om de 374 kinderen elk een plaatsje aan te wijzen en dat was niet gemakkelijk de kinderen waren natuurlijk woelig en rumoerig. Toen ieder zat besteeg de heer Kooy het podium en bracht in herinnering, hoe Sint Nikolaas hier verle den jaar in Alkmaar was geweest en hoe er dezen zo mer een dikke brief uit Spanje was gekomen, waarin hij vroeg of de kinderen in Alkmaar nog altijd goed oppasten. Gelukkig konden de juffrouwen en do meesters zeggen dat dit het geval was en daarna had hij beloofd vandaag te zullen komen den 5den De cember had hij geen tijd gehad. En daar kwam de kinderheilige te paard de zaal binnenrijden. De heer Kooy had <len kinderen veT- zocht heel stil te wezen, maar het was een heel© toer om de verrassing en de spanning in toom te houden. Met mooie indrukwekkende stem en waarlijk waar dig gebaar zei de de Sint, dat hij op Zijn reizen van dorp tot dorp, van stad tot stad, van land tot land zelden zulk een heerlijke ontvangst had genoten als vanmiddag te Alkmaar zoo'n opwachting was hem nog nimmer te beurt gevallen. Hij verzocht hen nog eens te zingen dat mooie liedje van „Zie ginds komt de stoomboot." En uit die honderden kinderkeeltjes klonk het welbekende versje, dat zulk© schoon© jeugd herinneringen te voorschijn roepen kan. Daarna nam Sint Nikolaas zijn zetel op het podium in en hield, aan de hand van het groote boek dat Riet hem bracht een treffende toespraak. In dat boek stond veel moois, maar van enkele kin deren ook wat leelijks en het had hem heel veel ver driet gedaan, toen hij las, dat enkele kinderen dit jaar slecht hadden opgepast. Een oogenblikje had hij ge dacht, die stoute kinderen maar mee te nemen, doch hij heeft dit niet gedaan in het vertrouwen, dat de kinderen beter zouden oppassen. Toen vroeg hijBeloven de stoute kinderen me, dat ze nu zoet zullen zijn 1 „Ja Sinterklaas" klonk het uit veler mond. „Hé, ik wist niet, dat er zooveel stoute kinderen wa ren," aldus Sinterklaas en ging toen voort: „Lieve, beste kinderen, ik ben ook geweest bij je vader en moeder en vele moeders vertelden me, dat er wel eens jongetjes waren, die geen boodschappen wil den doen. Dat vind Sinterklaas verschrikkelijk en dat moet nooit weer gebeuren hoor." „Neen Sinterklaas. „En ook mag jullie geen ruzie maken met broertjes en zusjes, dat staat heel leelijk hoor. En wie gaat er 's ochtends vroeg uit om het brood te verdienen?" „Vader." „En wie zorgt dat er 's middags lekker eten klaar staat?" „Moeder." „En wie maakt 's avonds jullie bedjes lekker klaar „Moeder." „En wie komt 's avonds kijken of je lekker onder de dekens ligt?" „Moeder." „Juist maar wie komt ook wel eens kijken of je goed slaapt?" „V ader." „Daarom mag je niet ongehoorzaam wezen tegen vader en moeder hoor. Beloof je me dit en zul je het goed onthouden. Best hoor, maar ook moet je altijd lief en aardig wezen tegen de juffrouwen en de mees ters, dan zal Sinterklaas het een volgend jaar weer goed met je maken." Het was ontroerend-mooi zooals de Sint sprak en zooals de kleintjes antwoordden. Wie niet overtuigd is van het paedagogische voordeel van het Sint Niko laasfeest had in Diligentia moeten zijn. Stellig zullen de kinderen nog dikwerf aan dit gesprek denken en anders kunnen de ouders er hen nog wel eens aan her inneren, zij weten nu wat Sint Nikolaas gezegd heeft Een paar kleintjes moesten op het podium verschij nen en Sinterklaas zette haar een paar schattige mutsjes op, omdat ze zoo haar best hadden gedaan op school! Met luiden jubel werden de meisjes weer be groet. En met daverend applaus werden de mededee- lingen ontvangen, dat Sinterklaas lekkers meege bracht had en de kindertjes nu eens lekker zou laten smullen. En toen kregen ze speculaaspoppen en cho colade in groote koppen, lachten vriendelijk tegen den Sint en joelden Piet uit, zoodat hij onder zijn glan- zend-zwarte huid bloosde. En er werden mooie licht beelden vertoond, die bekende kindersprookjes voor oogen tooverden. Het was eu. genot om dat genieten te zien. Maar aan,aite pret komt een eind, doch vóór dat het zoo welgeslaagde kinderfeest afliep moest ieder kindje op het podium verschijnen, waar het een grooten zak met taai-taai, een prenteboek en een ca deautje kreeg, terwijl de meisjes van de derde klasse bovendien nog een fraai aangekleed© pop ontvingen. Dat slotmoment deed de blijdschap wel ten top stijgen en ongetwijfeld zullen vanavond kindermondjes voor het naar bed gaan nog snappen over dien vriendelij ken waardigen Sint, zullen er popjes en cadeautjes van nacht naast de gelukkige eigenaren en eigenares sen een plaatsje onder de dekens krijgen. En als moe der van avond eens mocht kijken, dan kon het wel eens zijn, dat haar kindje erg woelig was en vannacht misschien wel op inplaats van onder de dekens lag! AGENDA. MAANDAG: y „Nieuw I/even," 8 uur, „Central." Physica, 8 uur, Unie. Teekengenootachap „Kunst zij ons doel," 7 uur, Nieuwe Doelen. Gem. Koor „Alcmaria," repetitie, 7I/2 uur, Harmo nie. Gymn. Ver. Turnlust, oaf en. 7.16. Gymn.-ver. „De Halter," ledenafd., 810 uur, 't Gulden Vlies. Alkmaarsche Tooneelvereeniging, rep., 81/2 uur, café van Twisk Nieuwesloot. DINSDAG: Danscursus Crefeld, 8 uur, Diligentia. „Toonkunst,repetitie met orchest, 8 uur, Unie. Chx. Zangver. „God is mijn Lied," 8 uur, Okr. School Doelenstraat. Arb. Dam- en Schaakclub, 8 uur, café „Voorwaarts."

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2