rose A M D. BUITENLAND. STADSNIEUWS. F-h B I 'i DE MOORD TE KOEK ANGER VELD. Laatste Berichten. Osmaagds Medcdeslingea. B. W. G. LI EN ESC H, resteer mm WLS en Mr. A. Dorbeck, verdediger voor Van 't V., die vol gens zijn leeftijd (17 jaar) strafrechterlijk minderja rig" is, vindt het een zeer lastige vraag, wat er met dezen beklaagde moet gebeuren. Beklaagde vertelde zelf, dat het plotseling bij hem was opgekomen zich zoo te gedragen, altijd heeft hij, blijkens de getuige nissen van zijn patroons en de mededeeling van zijn moeder, zich goed gedragen. PI. acht het verkeerd, dat beklaagde zal komen in de gevangenis, de maatschappij zal er niet bij gebaat zijn. Beklaagde is niet misdadig aangelegd, maar heeft hij eenmaal in de gevangenis gezeten, dan zal het met hem gedaan zijn. PI. ontraadt ten- krachtigste beklaagde gevangenisstraf op te leggen, ook een rijksopvoedingsgesticht zou hem geen goed doen, al leen dit voor hebben, dat hij daar in de gelegenheid zou worden gesteld een vak te leeren. PI. zou 't liefst beklaagde naar een tuchtschool zien gaan, daar er dan nog iets goeds van hem te verwach ten is. Mr. K. Cohen Stuart, verdediger voor van 't H. roept voor zijn cliënt de clementie der rechtbank in. De ge vangenisstraf van 6 m. lijkt pl. te lang. Hij voert eenige verzachtende omstandigheden aan: beklaagde heeft eerlijk bekend, niet getracht een ander onder verden king te brengen en brieven van berouw aan zijn ouders geschreven. Viet weinig invloed bovendien op be- klaagde's bedrijf heeft gehad zijn medebeklaagde. Diefstal met braak. Ilierna staat ITermanus Johannes van 't H. te Alkmaar opnieuw terecht, thans voor 't feit, dat hij zich den 26en October had schuldig gemaakt aan dief stal inet braak ten nadeele van Teunis Nieuweboer, alhier. Beklaagde bekent ook dit feit. Na verschillende café's te hebben bezocht dien avond met Pieter du Croq, stelde hij dezen voor in te breken in het pakhuis van Nieuweboer, waarin chocolade- en suikerwerken waren geborgen. Du Croq, die er eerst wel ooren maar had, krabbelde evenwel terug, waarna beklaagde later alleen zijn plan ten uitvoer bracht en verschillende plakken chocolade, sigaren en gewichten medenam. Getuige Teunis Nieuweboer, koopman te Alkmaar, verklaart in het Vijvertje een pakhuis te hebben, waarin een ruit is. Den 27sten October zag getuige, dat de ruit verbrijzeld was en miste hij verschillende artikelen. Willem van 't Veer, commissionair te Alkmaar, deelt mede, dat hij op den avond, waarop hij met be klaagde afsprak naar Amsterdam te gaan, een paar tabletten chocolade van hem kreeg. Ook onderweg naar Amsterdam kroeg hij er nog C. Pieter Hendrik Johannes du Croq, bierbottelaars- knccht te Alkmaar, verklaart in den avond van 26 Oc tober tweemaal met beklaagde in 't Vijvertje te zijn geweest. De eerste maal peuterde beklaagde aan het slot. Den tweeden keer gooide hij met een steen de ruit van het pakhuis van Nieuwboer in. Zij liepen evénwel door ":n even later verliet getuige den be klaagde. De officier van justitie acht ook in deze zaak het wettig en overtuigend bewijs geleverd, en eischt één jaar gevangenisstraf. Mr. Cohen Stuart, ook in deze zaak verdediger voor beklaagde, brengt in het midden dat beklaagde den laatstcn tijd veel gebruik van sterken drankmaakte en ook min of meer onder den invloed zijn misdrijf volbracht. Pl. roept ook thans de clementie der recht bank in. Wi"-dj vrrvoL-.l DE ZAAK VAN DEN BURGEMEESTER VAN EGMOND. Ter aanvulling van het telegrafisch verslag laten we hier nog het requisitoir en het pleidooi volgen. De advocaat-generaal mr. De Josselin de Jong, wil de het vonnis der rechtbank vernietigen, daar hij de valschheid in geschrifte bewezen achtte. Intellectuee- le valschheid noemde de advocaat-generaal het. De moeilijkheid van deze zaak is hier niet de vraag of al le feiten, bij de wet verlangd voor dit delict, aanwezig zijn, wèl of de bekl. ook inderdaad de dader is. De Alkmaarsche rechtbank heeft ontslag van rechts vervolging voor het eerste gedeelte verlangd, omdat het valsche stuit behoorlijk geteekend is. De adv.-gen. was het met deze opvatting niet eens. Moeten nu zoo vroeg hij de mede-onderteekenaars ook ver volgd worden? De twee wethouders zijn echter beiden machines geweest. Meerdere misdrijven worden op deze wijze gepleegd. Neemt men nu aan, dat die mede daders verantwoordelijk zijn, dan mag men in dezen niet van kwade trouw spreken. En in dit geval zijn zij niet te vervolgen. De IJooge Raad heeft dit reeds herhaaldelijk uitgemaakt. De Alkmaarsche rechtbank was van meening dat geen nadeel was ontstaan. Doch de wet acht het reeds voldoende, als nadeel kon ontstaan, om de valschheid te treffen. De advocaat-generaal is dus van meening, dat het hof ook het eerste ten laste gelegde bewezen moet ach ten. Het is een zeldzaam verschijnsel, dat iemand van de positie van bekl. terechtstaat en even zeldzaam dat iemand van die positie wordt veroordeeld tot zoo clemente straf. Spr. wil liever geen zwaarder straf zien opleggen, waar de Alkmaarsche rechtbank meen de, met de geringe'straf van 14 dagen te kunnen vol staan. Deze toch was beter met de plaatselijke toe standen op de hoogte. De advocaat-generaalt eischte voor valschheid in geschrifte, vijfmaal gepleegd, en het opzettelijk gebruik maken van valsche authentie- ken, vijfmaal gepleegd, een gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen. Toen was het woord aan mr. J. Kappeyne van de Copello. Deze begon er op te wijzen, dat wie voorspeld zou hebben dat deze beklaagde ooit zou terechtstaan, zeer zeker als een pessimist zou zijn gebrandmerkt, Bekl. was algemeen geacht, In de stukken komen requesten voor van de beide Egnionden, waaronder van den pas toor en van den predikant, die verklaren dat geduren de een kwart eeuw op de maatschappelijke en zedelijke levenswijs van bekl. niets viel aan te merken en dat het vertrouwen in den burgemeester onverzwakt is ïebl.ven, dat deae zijn prestige niet verloren en de achting on waardeering zijner medi burgers behouden heeft. Weinig is het euvel den beklaagde door de autori teitien aangerekend. Men kent zijn onbesproken le venswandel en blijft hem trouw. Zelfs Ged. Staten vonden in het gebeurde geen aanleiding, den burge meester in zijn ambt te- schorsen. En meer nog dan dit zegt het gunstige getuigenis, dat wat de officier van justitie te Alkmaar heeft afgelegd bij zijn requi sitoir. Maar te Egmond aan Zee werd een machinatie op touw gezet, ten einde bekl. te doen vallen. Toch is de burgemeester niet in zijn ambt geschorst en werd geen voorstel gedaan tot ontslag. Zelfs is, niettegen staande de onregelmatigheden, de rekening door Ged. Staten goedgekeurd en wel daags voor de terechtzit- ting. Pl. betoogde dat het vonnis moet worden vernietigd: lo. wijl niet vaststaat dat bekl. zelf de bedragen in ontvangst heeft genomen; 2o. wijl krachtens de Ge meentewet van geen titel kan sprake zijn zoolang het stuk niet door twee personen is geteekend en dus het mandaat, zoolang het alleen door den burgemeester geteekend was, nihil was. Er kon toen geen recht uit ontstaan. Daarom dan ook geen valschheid. En wijl strafrechtelijk het stuk niet valsch was, is ook het ge bruik maken ervan niet strafbaar. Hier beriep pl. zich op Noyon 2e d. blz. 416, aant, 11 op art. 225 Sr. Ten aanzien van de mandaten verwijst pl. naar art. 114 der Gemeentewet. Zakelijke inhoud van een bevel schrift is het bedrag en de post van de begrooting. Geen anderen eisch stelt de wet. Het artikel wil ver melding, maar niet beschrijving. Schrapt, zegt pl., de niet veroordeelde woorden „wegens gedane ver schotten" en er blijft een zuiver bevelschrift. En wat nu betreft de uitbetaling door den ontvan ger, wijst pl. op Oppenheim I, 391 en II, 437. De ontvanger heeft het financieel beheer; B. en W. het administratief beheer. De ontvanger doet reke ning en verantwoording aan B. en W. en B. en W. aan den Raad. Met een „stellig neen" beantwoordt pl. de vraag of mandaten moeten bevatten de causa der betaling, voor zoover de ontvanger betreft. De rechtmatigheid der betaling raakt hem niet. B. en W. hebben bij hun verantwoording aan te toonen de rechtmatigheid der uitgaaf. Niet het bevelschrift kwiteert, doch de kwitantie van dengeen die betaling heeft ontvangen. In de administratieve verantwoor ding kan men nooit komen met het bevelschrift. En pl. verwijst ten deze naar het Prov. blad 54 No. 36. Ten aanzien der voorschriften vastgesteld door Gede puteerde Staten betoogt pl. dat, waar art. 114 spreekt van het bevelschrift, art. 115 2e lid alleen betreft de rekening, niet het bevelschrift. Vervolgens betoogt pl. dat een strafbaar valschheid in geschrifte alleen mogelijk is in dien rechtsstreek- schen inhoud van een geschrift, d. i. datgene wat de onderteekenaar daarvan verklaart en constateert. Da'arom dient te worden onderzocht of de woorden, die iets onwaars zouden vermelden, deel uitmaken van hetgeen wordt verklaard of geconstateerd. „Wegens kosten van stichting van een gasfabriek" beteekenen hier niets. Dit houdt zeker niet in, dat het bedrag der kosten reeds is uitgegeven. Waar dit niet het geval is en waar het er niet toe doet dat die woorden er in staan, waarom zou het Hof daar dan wel uit lezen, dat de uitgaven hebben plaats gehad. j Na aldus op juridische en administratieve gronden het ten laste gelegde te hebben bestreden, meent pl. geen peroratie te moeten houden. Dit is niet noodig, waar deze bekl. kan zeggen: Ik heb gefaald, ik sta hier in het boetekleed, maar straf baar ben ik niet. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 21 dezer. Mr. De Josselm de Jong beantwoordde den pleiter in het kort. Hij legde er nog eens den nadruk op, dat het misdrijf door het onderteekenen van den wethou der onvrijwillig voltooid werd. Ilij volhardde bij zijn eisch. t"*- TWEEDE KAMER. De heer Diiymaer \un Twist betreurde in de zitting van gisteren dat van den Minister blijkbaar geen krachtige ingrijpende maatregelen tot keering van den verkeerden geest onder het personeel zijn te ver wachten. Wèl schijnt de Minister hier en daar kleine partieelc herzieningen te willen aanbrengen; maar voor het overige laat hij alles bij het oude. Mede namens dc heeren Van der Voort van Zijp, Ankerman, Oosterbaan en Colijn, stelde spreker eene motie voor, waarbij de wenschelijkheid wordt uitge sproken dat aan gehuwde onderofficieren en mindere schepelingen gelegenheid zal 'worden gegeven om den maaltijd in het gezin te gebruiken, en dat hun in dit geval de toelage behoort te worden uitgereikt, Besloten werd deze motie dadelijk te behandelen. De heer Van der Voort van Zijp ontkende, dat Hij den godsdienst als tuchtmiddel bij de vloot zou heb ben aanbevolen; daarvoor staat ook bij hem de religie te hoog. Spreker drong voorts bij den Minister aan om meer rekening te houden met de wensoben der groepsverte- genwoordiging bij de werven. De lieer Hugenholtz drong nader aan op opruiming van oud materieel. Hij bepleitte beter huisvesting dan aan boord van de logementschepen, en verdedigde het streven en de wenken van den Marinebond, welke terecht pogingen aanwendt om de schepelingen uit de cantines te houden, waar allerlei vuilheden gebeuren. De heer Van Wassenaer van Catwijck drong nader aan op aanmaak van torpedo's, mijnen enz. hier te lande. Met de motie kan spr. zich vereenigen. De heer De Savornin Lehman acht de voorgestelde motie geen oprechte motie, al is zij waarschijnlijk op recht bedoeld. De Minister van Marine kan zonder het debat over de Kortenaers in de Handelingen voor zich te kunnen hebben, op deze zaak, die te technisch is, niet verder ngaan. Er komen te veel cijfers bij te pas. De Mi nister beantwoordt de bij repliek door den heer Thom son gemaakte opmerkingen en wordt daarbij aanhou dend geïnterrumpeerd door den heer Thomson. De minister zegt als bij Krupp geen advies was in gewonnen dit bij een ander zoude moeten gedaan zijn'. Het gold niet het roolczwak kruit, maar de kanonnen, die Krupp zelf had gemaakt, en wier vermogen hij dus het best kon beoordeelen. Krupp is niet geraad pleegd over het ombouwen van de Kortenaers. De mi nister herhaalt, dat er geen verwachtingen zijn opge wekt, bij niemand. De eommercieele boekhouding voor de werven wil de minister nog eens overwegen. De noodzakelijkheid van den Bond voor mindere schepelingen door den heer Hugenholtz verdedigd -moet de minister betwisten. Tegen de motie, gelijk zij gesteld is, heeft de mi nister geen bezwaar. De voorzitter deelt mede, dat een gewijzigde motie is voorgesteld. De minister van Binnenl. Zaken zegt een enkel woord over de bevordering dér geestelijke belangen van het marinepersoneel. De gewijzigde motie luidt thans De Kamer, van oordeel, dat voor zoover de eischen van den dienst het toelaten, aan de gehuwde onderof ficieren en zoo mogelijk ook aan gehuwde schepelin gen gelegenheid behoort te worden gegeven om de maaltijden in hun gezin te gebruiken, spreekt den wensch uit, dat de minister zich niet door geldelijke overwegingen zal laten terughouden tot het indienen van een voorstel daartoe en gaat over tot de orde van den dag." Zij wordt met 41 tegen 34 stemmen aangenomen. Daarna ging de vergadering in comité-generaal, dat om half vijf werd opgeheven. Art. 9 (bezoldiging en toelagen van de ambtenaren bij 's Rijks werven) werd aangenomen. Bij art. 16 (aanbouw van schepen) en bij art. 17 (aanschaffing van geschut) verdedigt de heer Jansen (den Haag) een amendement om deze artikelen res pectievelijk te verminderen met 1.125.000 en 175.998.50 met de bedoeling om geen nieuwe torpedo jagers aan te bouwen, alvorens met de oude ervaring is opgedaan, welk amendement werd verworpen met 41 tegen 25 stemmen. Bij art. 19 (aanschaffing ketels) protesteert de heer Thomson opnieuw tegen de administratie bij de ke telinstallatie. Wanneer de minister mocht voortgaan op den bestaanden voet en dus het budgetrecht van de Kamer blijft ontzeilen, zal spr. een volgend jaar eene beslissing der Kamer vragen. De minister zegt, dat moeilijk herstellingen te ra men zijn. De vroeger gevraagde ketels zijn alle in kanonneerbooten geplaatst, zij het ook niet in i>recies dezelfde booten die verleden jaar zijn genoemd. Bij afdeeling B. (Personeel van de werkplaatsen enz.) bespreekt de heer Helsdingen de groepsverte- genwoordiging, waarvoor hij niets gevoelt. De heer Van Wassenaer van Catwijck zegt dat de groepsvertegenwoordiging door de overheid ingesteld, een vertegenwoordiging voor allen is; de vakorganisa tie vertegenwoordigt alleen haar leden. De minister sluit zich hierbij aan. Bij de Ille afdeeling (personeel der zeemacht) be pleit de heer Helsdingen betere bezoldiging en sneller periodieke tractementsverhooging voor de korporaal stokers. Bij art, 58 (Bijdrage aan het Weduwen- en Weezen- fonds voor militairen en gep. militairen der zeemacht) zegt de heer Smeenge dat de leden niet aan het fonds kunnen bijdragen, omdat zij te veel voor het rijkspen sioen moeten bijdragen. De artt. 5877 worden goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden half elf. PROV. STATEN VAN NÓORD-HOLLAND. Gistermorgen is do najaarszitting der Staten van Noord-IIolland door den voorzitter, mr. G. van Tien hoven, geopend. De president herdacht het sedert de vorige bijeenkomst overleden lid van Provinciale Sta ten, den heer mr. Sligcher, ongeveer in de navolgende woorden. Ingekomen is een schrijven, houdende mededeeling van het overlijden van den heer Sligcher, welk schrij ven met een brief van rouwbeklag door Ged. Staten is beantwoord. Met een groot gevoel van leedwezen zal ook door u ontvangen zijn de mededeeling van het overlijden van uw medelid, na een kortstondige doch hevige ziekte. De heer Sligcher had in Noord-Holland een welbekenden naam, dien hij met eere gedragen heeft. Doch vooral in zijn omgeving was dat het ge val, zoo in de plaats zijner inwoning, waar hij het wet houdersambt bekleedde. Zijn overlijden zal daar een leemte nalaten, die nog lang zal gevoeld worden, doch ook gevoeld zal die leemte worden hier in de Staten van Noord-Holland. Gedurende 22 jaar genoot hij het vertrouwen zijner medeburgers als Statenlid. Dit op den voorgrond stellende, wees spr. vervol gens op de persoonlijke eigenschappen van den over ledene, zijn grooten eenvoud en rechtschapenheid. Ve len zullen in hem een trouwen en oprechten vriend missen. „Zijn nagedachtenis," aldus besloot mr. Van Tienhoven, „zal in eere in de Staten blijven voortle ven." Deze toespraak werd staande aangehoord. Daarna werden de verschillende voorstellen gesteld in handen van commissiën. Afgevoerd van de agenda werden de punten betref fende verleoLing; van subsidie aan de R.-K. Midden- standsvereenigingen te Krommenie en Hilversum. De vergadering is geschorst tot 21 dezer. HET OMSLAAN VAN STOOMBOOTEN. Het zinken der stoomboot „Handel en Nijverheid" op de Zuiderzee en het omslaan van een paar booten in Friesland, waarvan vermoed wordt, dat overlading de oorzaak is, zal, door een lid van de Tweede Kamer in de Volksvertegenwoordiging ter sprake worden ge bracht en aangedrongen worden op het nemen van maatregelen ter voorkoming van zulke rampen. GRATIE VERZOCHT. Do anti-militarist J. W. Smit, die in 2de instantie veroordeeld werd tot 3 maanden gevangenisstraf we gens het schrijven van een artikel in den „Soldaten- Almanak," heeft tot de Koningin een verzoek om gratie gericht. GEMENOD NIEUWS UIT 8T PANCRAS. Ten baheave der g-uneents St. Panera» w rd Dins dagmiddag in het lokaal van den heer Jn. Euy», voor den tijd van zas jarsn verhuurd 12—11—50 H.A. wei- en bouwland, benevens enkele lanen en wegen, aan de gemeente beboerende, een en ander werd ver huurd in 19 perceelen, te zvmen voor een huursam, groet f 1087 per jaar, De vorige 6 jaren bedroeg dit pse jaar f 776,75, UIT OTERLEEK. De jaarvergadering van de IJsclub Gtarleek afd. IJ. H. N. werd matig bezocht. De secretaris en de penningmeester brachten hunne vers agen uit. Het aantal leden ia gelijk gebleven. De finantiën zijn weder vooruitgegaan; de uitgaven waren in den afgeloopeo winter niet groot.v Het kat- valdo bedraagt thans f 553.54. De heeren J. Blom en M. Csuwenhoven werden *!s bestuursleden herkvssnde heeren C. Tool en R. Groot aangewezen als afgevaardigden ter algem. vergadering, den 12 Dec. te Haarlem te houden. UIT AKERSLOOT. Het maken van een vaste brug alhier kan, vanwege do kouten, zoo zegt de minister^veoralsnog niet in overweging worden genomen. EEN BEIOONING. Aan de Lamster vissehers, die verleden Vrijdag in len hevigen storm da tjalk Maria (schipper Bakker, uit Zuidwolde), met groot gevaar behouden in de Lemster haven brachten, wordt door assuradeuren f 1000 beïconing uitgekeerd. EEN SINT NICOLAAS-CADEAU. Sinterklaas hef ft aan de Friesche gemeente Baar- deradeel een kiek in het nieuws gemeentehuis te Msntgum gebracht. Allerlei gissingen" worden geopperd over de herkomst van het geschenk. VALSCHE HANDTEEKENING. Bjj de Dissonto-Msatschappjj te Rotterdam werd gis- 'eren door een jscgmansck een wissd van ongeveer f 790 ontvangen. Later bleek de handteekening valsch. Oe dader is bekend, doch vermoedelijk naar Antwer pen gevlucht. PAARDENFOKKERIJ. iVoor het Kantongerecht te Wageningan heeft terecht gestaan de landbouwer E, E. te Lanteren, ter zake het toelaten van zjjn niet geedgeksurden hengst bjj een merrie. De ambtenaar van bot O. M. f 100 boet» subs. 2 degen eischecd, verklaarde van meening te sjjn - aze maximumstraf te moeten eïscben, waar door p -sc- ijken als van dezen beklaagde alles wat de Regeering loet tot verbetering van het paardenras, wordt verijdeld EEN OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Men sshrjjft uit Groningen aan de „Aas. Ot.dat 'e Maatschappij „Neerlandsch Grondbezit" in liquidatie mset gaan. Het nadeel dat do Maatschappij lijdt, moet ongeveer een ton gouds bedragen. Ia de laatste ergadsring van aandeelhouders der Maatschappij heeft men den heer Dieters gsdwongaa^de zaak i~ o de te maken "of eene schuldbekentenis te teekenen van f 128,000. Dit laatste is geschied. Maar de heer D. ging daarna failliet. Het zwaarst is wel gedupeerd de directeur van „N. Gr." wonende te Groninger, die voor f 10.000 apndseïen nam en ruim twee jaar voor iets werkte. AANBESTEDING. Deor de Hollsndsche Elcctr. Spoorweg Maatschappij - erd gisteren aanbesteed bestek no. 4. Het maken en ellen van den bovenbouw voor 3 "ophaalbruggen en 31 vaste bruggsn'in da rusor wegen Aalsmeer—Haarlem i Hotfddorp Oude-Wetering—Leiden. Ingekomen 10 biljetten. Minsts inschrijver de heer Hsinrieh Behrend, Dort mund f 19.655.70. Tv De Wijk (Dr.) en omstreken gaat thans hard- ekkig het gerucht, dat feg den moord in kat Koo- .ngerveld ook eene vrouw betrokken zou zijn en wal o oe vrouw m manner,kleersn. De vrouw van KI. B. is da laatste dagan wederom o ar Assen geweest om gvhaord te worden. Dr. GRE8HOFF f HAARLEM, 8 D cembar. Dr. M. Greshoff, directeur n hst kxioniaal' museum alhier, is hedenmorgen od in zijn lahoratium gevonden. Zjjn heengaan is e a groot verlies voaï de wetenschap. De overledene ■VT.S 41 jaar. Om van te griezelen. Wie van griezelen houdt moet de Berlijnsche bladen f< ganweordig lezen, welke kolommen wijden aan een moord op een vrouw. Eerst vond men een romp, th ms kerft men twee vrouwenarmen gevonden, welke g koo»t waren, om de menschelijke reuk er a«n te o inemen. De afgekookte ledematen waren gepakt in kledingstukken van de vrouw. Een uitgebreid onder zoek wordt ingesteld. Niet alleen politiehonden en doktoren worden t» hulp geroepen maar zelfs speci aliteiten op het gebied van kleedingatukken om uit de gevonden kleeren gegevens af te leiden. Op het vriiden van den dader is 3000 mark gesteld. EEN JUBILEUM. Da heer J. H. E. Hoek, herdenkt den 16 December den dag, waarop hij 25 jaar geleden zijn diploma als

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2